Eerste 3 iaar telkens 1350 voor defensie nodig Nog een tekort aan vaklieden Verdere daling van werkloosheid verwacht Noodtoestand in Drents veen gebied Mogelijk verkorting diensttijd Maar zeker niet direct Militaire uitgaven en Nederlands economie Eén Nederl. en twee Belgische Thunder jets neergestort De spionnage in Australië SOVJET-DREIGEMENT AAN WENEN r Vaklieden kan ons land nog steeds goed gebruiken Amerika verstrekt hoofdbewapening landmacht Geen geleide projectielen Vlootplan in uitvoering DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN eigen Dinsdag 18 Mei 1954 WEERBERICHT V... êTffilfË Kon. Marine Legersterkte op 1 October Bescherming van het achterland Personele opbouw Luchtmacht Werkgelegenheid zal zich uitbreiden Blussen niet meer mogelijk Op een persconferentie heet' nti- nister Staf naar aanleiding van deze passage verklaard, dat van Éen milliard per jaar; werk voor 84.000 arbeiders vermindering van de diensttijd in de zeer nabije toekomst geen sprake kan zijn. Een zij het kleine verkorting in de verdere toekomst is echter niet uitgesloten Dit jaar nog zes fregatten Marine-vliegtuig maakte noodlanding op Noordzee BELGISCHE PILOTEN GERED NEDERLANDER GEDOOD Belgen in botsing Onderzoek in de zaak-Petrof besonnen Speciale plaatsen voor arbeidersdelegaties Piloot dreef een uur rond Scherp antwoord van Kanselier Raab De weerverwachting van net KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en droog weer. Matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Woensdag 19 Mei. Zon op 4.41 uur, onder 20.32 uur; Maan op 22.41 uur, onder 5.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Legeropbouwplan (vijf divisies) najaar 1957 voltooid Van onze Haagse redactie) De minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, komt in de nota inzake het defensiebeleid (een boekwerk van 278 pagina s), we»»»c heden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingezonden, tot de conclusie, dat voor de voortgezette opbouw van onze defensie ui p jaren 1955, 1956 en 1957 in totaal ƒ4.514 millioen nodig if- L>.t betekent, dat op de rijksbegrotingen voor deze jaren elk t nu toen voor de defensie moet worden uitgetrokken. De dan nog ontbrekende 464 millioen kunnen worden gedekt door de resterende gelden uit het tijdvak 1951/54 260 millioen) en de resterende tegenwaarde fondsen van de Amerikaanse hulpverlening, zijnde f 204 millioen. Van deze gelden behoeft de landmacht 2437 millioen. de luchtmaebl 956 millioen. de zeemacht 945 millioen en de internationale infra structuur (bijdrage gezamenlijke kosten bondgenoten) f 126 millioen. Voor de burgerlijke verdediging blijft dan nog 50 millioen beschikbaar. Ter vergelijking diene, dat in het tijdvak 1951 1954 voor de defensie uitgegeven of contractueel verbonden is tot een bedrag van 6562 millioen. Deze cijfers zijn gebaseerd op de ver onderstelling. dat het Nederlandse leger korps wordt uitgebouwd tot vijf divisies met de daarbij vereiste legerkorpstroe pen- Dit is eveneens te Washington aan vaard als grondslag voor de programme ring der Amerikaanse hulp Voor hel ge hele legerkorps van 5 division met de daarbij behorende legerkorpstroepen wordt de hoofdbewapening van Amerika ontvangen. Voorts werd daar bevestigd dat de 44ste regimentsgevecht.sgroep twee infanterieregimenten en de terr riale luchtdoelartillene-ecnheden met Amerikaans materieel zouden worden uitgerust. Bovendien werd toegezegd, dat tn ze- kere mate zou worden tegemoetgekomen aan een reeds lang bestaande behoefte aan speciaal opleidingsmaterieel. Ten aanzien van de. omvang van de hulp wer den zodanige aanwijzingen ontvangen dat deze thans een reële benadering van de hiernaast noodzakelijke Nederlandse defensie-inspanning mogelijk hebben ge maakt. Wat de luchtmacht betreft zullen de Verenigde Staten met Nederland deelne men in een gezamenlijk aanschaffings programma ter verkrijging van nacht jagers Zodra de plannen zijn uitge werkt zullen deze in de vorm van een ontwerp-suppletoire begroting aan de Staten-Generaal ter goedkeuring worden vo°rKelegcl Voor de vrijmaking van de gelden ujj ^je tegenwaardefondsen blijft bet noodzakelijk ten behoeve van de Amerikaanse regering enkele grote ob jecten aan te wijzen uit het totaal der materiele behoeften. Het eerste project, dat op deze wijze 2aj wor(}en behandeld, is dat voor de bouw van Hawker Hun- ter-dagjaPers en S-14 straaloefenvlieg- schietwapen, verborgen in een siga rettenkoker dat aan de Westelijken werd getoond aoor de Russische geheime agent 6 hoclov toen deze de parti,1) van de geallieerden koos, heeft zich als een boemerang tegen de communisten ge- keent. Het comité „Paix et Liberté" in Parijs, dat scherp ageert tegen het com munisme en voor eer duurzame vrede en vrijheid, heeft een groot aanplakbiljet doen vervaardigen met het opschrift: „Een vriendelijk gebaar van de Russen: de sigaret die ,£oem" zegt". Dit laatste is een woordspeling or een populaire franse advertentie voor sodawater waarin sprake is "J" water dat pssst doet". tuigen. Hieromtrent zal een ontwerp- suppletoire begrotingswet aan de Staten- Generaal worden aangeboden Voor de Koninklijke Marine betekent de voortgezette opbouw dat in 1J56 het vlootplan neergelegd in de defensienota van Mei 1951. gerealiseerd zal zijn Mo gelijk moet ook nog In 1957 met name aan d" duikboten worden voortge bouwd. Bovendien zal de „Karei Doorman" een revisie en modernisering ondergaan, zal de bewapening en uitrusting van de marinierseenheden worden gecomple teerd en dienen de voorbereidingen voor de bewapening en demagnetisering van de koopvaardijvloot te worden voortge zet. Ook aan de afbouw van de nieuwe haven te Den Helder zal worden door gewerkt. De vooruitzichten, dat de bondgenootschappelijke hulp volgens schema zal worden ontvangen, zijn gun- stig. Wanneer op 1 October van dit jaar de eerste fase van het legeropbouwplan zai zijn voltooid, zal worden beschikt over een harmonisch opgebouwd leger korps van drie infanteriedivisies. (de 3e, de 4e of parate en de 5e divisie! be nevens de kern van de „7 December"- divisie, alsmede over een aantal territo riale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man. luchtdoelartillerie en de 44ste regiments gevechtsgroep daaronder begrepen. Van de totale mansterkte zal een deel paraat, de rest op zeer korte termijn mobilisabel zijn. De verdere opbouw zal omvatten de vorming en toevoeging aan het leger korps in het voorjaar 1956 van een nieuwe mobilisabele divisie <2e divisie! met ondersteunings- en verzorgingseen heden (legerkorpstroepen), waarna in het najaar 1957 ook de vijfde (de nieuwe lste) divisie met daarbij behorende on dersteuning en verzorging mobilisabel wordt en aan het legerkorps zal worden toegevoegd. Totdat deze nieuwe .,1ste" divisie In 1957 het legerkorps zal hebben gecom pleteerd zal nog beschikt worden over de inmiddels weer gedeeltelijk op sterk te gebrachte „7 December"-divisie. Terzelfder tijd dat het legerkorps zal worden uitgebouwd tot 5 divisies komen voor taken in het achterland en voor de bescherming van verbindingslijnen be schikbaar* 1 regimentsgevechtsgroep 9 re gimenten Infanterie 15 compagnieën com mandotroepen. 108 compagnieën Nationale Reserve 24 bewakingscompagnleën 1 es kadrons pantserwagens, 3 gemechaniseer de afdebngen artillerie, 4 pontonniersba- ta'jons en 3 transportbatallons. Bovendien zullen dan de nodige afdelingen territo riale luchtdoelartillerie aanwezig ziln Het uiteindelijk aantal hiervan is nog met vastgesteld Hierover is in Navo-verband een studie gaande, welke dp 1 Juni a.s voltooid zal zijn Vast staat echter reeds dat als gevolg van deze studie hei thans aanwezige aantal parate en mobilisabele lurhtafweereenheden aanmerkelijk zal toenemen. Verwacht mag worden, dat de toevloed van Amerikaanse wapenen en uitrusting in de toekomst progressief gelijke tred zal gaan houden met de vorming van nieuwe onderdelen. Ook ts volgens de nota de verwachting gerechtvaardigd dat de voor ziening met aanvullende uitrusting uit eigen inspanning in de komende jaren geleidelijk zal toenemen. Wat de personele opbouw aangaa' wet tigt de ervaring in de afgelopen laren de verwachting, dat tn de komende 2M laar alle nog benodigde aantalier berocpsper- sonee) (waaronder begrepen pers-meel dat op bijzondere verbintenissen dient) zullen worden verkregen. De harmonische op houw van de eigenlijke beroepskorpsen zal echter meer tijd in beslag nemen Uit breiding van de |aargangen aan de K M A en voortijdige bevorderingen zouden op korte termijn geen nuttig effect sorteren en daarentegen het aanwezig blijven van goede carrièremogelijkheden tn de weg staan Richtsnoer zal blijven dat de eigen Hike beroepskorpsen tot zodanige omvang moeten worden beperkt, dat ook bij een eventuele Inkrimping van de strijdkrach ten de belangen van het beroepspersoneel gewaarborgd zijn. Dit Is bereikbaar dooi voor 'n aantal plaatsen die vooi beroeps- personeel zijn bestemd reserve- of dlenst- bl'chtig personeel ln tijdelijke beroeps- dienst te nemen. Dit tijdelijke mag ander zijds niet van te lange duur zijn. omdat het voor dit personeel mogelijk moet blijven zonder te grote moeilijkheden buiten de strijdkrachten een functie te vinden wel ke een meer permanent karakter heeft. Tenslotte de luchtmacht De verdere uit bouw zal zich beperken tot de vorming van nachtjagersquadrons. Door het ..Hun- tercontract" en de levering door Amerika van „Thunderstreaks" zal ln de pertode 1955—1957 de luchtvloot worden ver nieuwd en van de modernste vliegtuigen voorzien Het meldings- en gevechtslei- d-ngsvsteem zal door de aflevering van bij de N.V. Philips ontwikkelde radarsets op peil worden gebracht. Voorts zuden de vliegveldbouw en de aanleg van het brandstof-pi.ipleidingssysteem worden vol tooid Ook hier za] tn de personele op bouw gestreefd worden naar zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande fekorten aan beroepspersoneel De thans geldende regelingen acht de minister gun stig genoeg om de verwachting te recht vaardigen, dat het gestelde doel zal wor den bereikt. i tronen Ar» in zTo i. De arbeidsmarktbeschrijving, welke tel kenjare door bet rijksarbeidsbureau wordt samengesteld, is thans over het jaar 1953 in druk verschenen. Zij geeft een overzicht van de vet houdingen op de arbeidsmarkt in 1953, terwijl, daaroop voortbouwende, tevens een prognose voor de jaren 1954 en 1955 wordt gemaakt. Bij eën groei van de mannelijke be roepsbevolking van 44.000 en een toene ming van de werkgelegenheid met 80.000 arbeidsplaatsen voor mannen bedroeg de gemiddelde werkloosheid in 1953 rond 94.000 mannen tegen 130.000 in 1952 Voor 1954 wordt een verdere daling van de ge middelde werkloosheid geraamd tot 91.000 voor de mannen en gemiddeld 8000 voor de vrouwen. De mannelijke beroepsbevolking zal in de jaren 1954 en 1955 toenemen met resp 41 000 en 33.000. terwijl een uitbreiding van de werkgelegenheid wordt geraamd van resp 44 000 en 23.000 arbeidsplaatsen (Van onze correspondent) In het veengebied van Zuid-Oost-Drent»1 is- door de droogte een noodtoestand ont staan. Tot Maandag had de regional»* brandweer van Emmen de talrjjke branden in veen, turf. bos en heide nog kunnen be dwingen Maar toen gisterenmiddag hei veen op zeven verschillende plaatsen in brand stond, was men de situatie niei meer meester. Om vijf uur raasder. de laatste spuit en de laatste man het veen in Mei grote haast moesten toen enige vrijwilligers uit Klazienaveen worden ge haald om de telefoonpost in de brandweer kazerne te Emmen te bezetten en de mei ders van nieuwe braoden te zeggen, dal blussen niet meer mogelijk was. Alleen regen kan een ramp ln de veenderijen voorkomen Blussen helpt bijna niet meer omdat het vuur in de grond bljjft smeulen Sinds Vrijdag j.l. woedt een hardnekkige brand in vijftien hectaren veen tn de om geving van Emmercompascuum. Te Nieuw Dordrecht ging gisterenmiddag een dub bele bovenveenwoning verloren door over- i slaande vonken van een veenbrand Behal- I ve enig kleinvee verbrandden de inboedejs I der beide woningen voor mannen. De vrouwelijke beroepsbe volking steeg in 1953 ten opzichte van 1952 met 24.900. Voor de komende jaren wordt met een normale stijging van de vrouwelijke beroepsbevolking van ca. 8000 per jaar rekening gehouden. De werkgelegenheid in de totale nij verheid nam in 1953 toe met 45.000 man nen 10.000 vrouwen. Voor 1954 wordt een verdere toeneming verwacht van 16.400 mannen 5400 vrouwen en voor 1955 van 13.500 mannen en 3500 vrouwen. De overschotten aan mannelijke ar beidskrachten structuurwerklozen) doen zich vooral voor in de lager ge- qualificeerde beroepen zoals de losse ar beiders. In totaal worden de overschotten in de jaren 1954 en 1955 geraamd op 26 000 resp. 36.000 mannen tegen 23.000 in 1953. De overschotten aan vrouwelijke ar beidskrachten zijn in het algemeen ge ring. Een raming van de verborgen werk loosheid komt voor 1953 op 21 000, voor 1954 op 20.000 en voor 1955 op 18.000. Deze werkloosheid is voornamelijk te vinden in de landbouwgebieden, met name daar waar kleine boeren- en tuindersbedryven overheersen. De belangrijkste tekorten aan arbeids krachten treden vooral op in de hoger gequaltficeerde beroepen In 1953 bedroeg het totale tekort aan mannelijke arbeids krachten 28 000. welk aantal voor 1954 en 1955 op 24.000 en 21 000 wordt geschat De belangrijkste tekorten voor mannen De uitgaven op de oorlogsbegrofingen 1955. 1956 en 1957, zoals die geraamd zijn in de defensie nota zijn gebaseerd op n»* volgende gemiddelde jaarsterkte land macht ca 95 1100 man luchtmacht ca 2ti onu man zeemacht ca 23 000 man Hor wel door de toeneming van het aantal moblsa bele divisies de aantallen militairen welke jaarlijks aan herhalingsoefeningen moeten deelnemen zullen til gen ts de gemiddelde iaarsterkte van de onveranderd op omdat de mogelijkheid o perste enige verkorting van de duur der eerste oefening kan worden overges Voorts zal bij het aflopen van de op- bouwperiode een zekere vermindering van de parate sterkte geoorloofd blijken tairc bested^""013 b'«kt' dat mUi; drip iamn n "n de afgelopen twee 4 Hard pPr j**" be<Jrag van rond één mil- eennnmioh ln enigerlci vorm tot de bijgedragen p®dr«vigheid in Nederland drttwii>h«?M Gescha» wordt, dat die b» Wonrrti, i ee" ™erkgelegenheid vertegen van 84 000 arbeiders per jaar Aangenomen kan worden, dat voor de mi Itatre productie voor ca f 330 millto.-n t" jaar aan grondstoffen en halffabri kalen wordt geïmporteerd. „77 7,"t.ta.'rf aanschaffingen betekenden oor de totale bedrijvigheid van de me- aaalindustrle 11,1%. van de bouwnijver held 8,4%. van de textielindustrie 2,6%, de chemische industrie 1,5%, van de rubberverwerkende industrie 2,8% en van de voedingsmiddelenproducenten 1,7% Gemiddeld is dat 5.2%. De drie krijgsmachtonderdelen hebben hiertoe in onderling zeer verschillende mate bijgedragen De marine kon de uit voering van haar vlootplan bijna gehett, aan de nationale nijverheid toevertrouwt- De luchtmacht zag kans de helft varhaar lestoestellen- en jagervloot inNed"'an; te laten bouwen De landmacht zou haai hoofdbewapening en uitrusting gro en deels uit bondgenootschappelijke nulp vangen en zou in het algemeen alleen op de Nederlandse markt verschijnen voor bouwwerken, persoonlijke uitrusting- aan vullende uitrusting en verbruiksartikelen. Komt de E.D.G tot stand dan zal dit hangen van wat gemeenschappelijk eromlrent besloten wordt tn ieder ge- e,ers' 0verles tn Navo-verband noodzakelijk Bij de discussie over de nota in de Tweede Kamer welke waarschijn lijk eind Juni of begin Juli za] aanvan gen zal de regering een standpunt ten opzichte van dit vraagstuk innemen zo zeide minister Staf Voorts blijkt uit de nota dat. tot de opbouw geheel voltooid is In beginsel moet worden voortgegaan de llchtings- contingenten geheel uit te outten Of du nè 1957 nog noodzakelijk zal nltjven hangt m de eerste plaats at van de oarate sterkte welke dan ln stand zai moeten worden gehouden Deze bepaalt mêt bet tempo van de vorming der onderdelen die de thans onder de wapenen zijnde onderdelen zullen aflossen, hoe groot iedere lichtingsploeg zal moeten zijn. Uiterlijk I960 zullen de dienstplichtigen van de lichting 1945 van de dienstplicht n.oeten worden ontslagen en - voorzover zil nog bü dc mobilisabele troepen ztln ingedeeld daarin moeten worden af- gelost. Minister Stal betwijfelt zo blijkt de iefensienota ol |n ons |an(j gelelde pro- leclielcn ontwikkeld moeien worden. Dit proces is in andere landen zeer tijdrovend en kostbaar gebleken, terwijl zonder be pree vingsmog ei ijk heden eigen ontwikke 'mg nauweltiks zin heeft Onderzoekingen /.(jn echter stellig van belang en worden niel nagelaten Wanneer na verloop van een aatal jaren geleide projectielen bij de bondgenoten algemeen worden Inge voerd zal ons land deze o0k kunnen ver krijgen of in staat worden gesteld ze In licentie na te bouwen. Wel worden thans reeds zoveel mogelijk voorbereidingen getroffen. in studie is reeds, welke eisen aan bedienend perso neel moeten worden gesteld en hoe dit voor de hantering van de geleide projec tielen kan worden opgeleid vast staat dat de Invoering van deze wapens grote aantallen pesonee] met hoge technische ontwikkeling zai vergen. Over de verwezenlijking van he| vloot- olan geeft de defensienota een aantal ge detailleerde gegevens. Omstreeks het midden van dit jaar zullen de vier nieuwe onderzeeboten op stapel worden gezet. Van de Verenigde Staten worden thans 14 kuslmtlnenvegers overgenomen en naar Nederland overgevaren Binnen kort volgen nog 6 oceaanmjjnenvegers In ons land z(jn momenteel 32 kustmljnenve- gers in aanbouw De eerste hiervan zal In het najaar Droefvaren Door het Militair Hulpprogramma zijn 7 fregatten toegewe zen De eerste 6 zullen nog dit jaar worden afgeleverd. Voorts staan op de Nederlandse werven 5 patroutllevaai tuigen en 5 onderzeeboot- jagers op stapel. Wat de vliegtuigen betreft wordt dit jaar het Harpoonsquadron door een Neptune-squadron, vliegtuigen enige maanden wordt vervangen waarvoor de geleden zijn ontvangen He* tweede squadron zal even eens uit Amerikaanse hulp worden toege wezen De Fireflies van de ..Karei Door man" zullen in de loop van 1954 door Avengers worden vervangen Hiervan zul- len er ln hel midden van dit jaar 58 ln >ns land zijn. De eerste he ft van de havenuitbretdlng te Den Helder zal begin Juli a.s geopend worden De verdere voltooiing zal nog verscheidene laren vergen. De opbouw van het vliegkamp Valkenburg voor de Marine Luchtvaart Dienst komt dit jaar nagenoeg gereed Het vliegveld De Kooy word medio 1954 in gebruik genomen. treden op in de bouwvakken (metselaars, stucadoors, timmerlieden), in de metaal nijverheid (machine- en constructiebank werkers, ijzerwerkers en plaatwerkers) en bij de Rijn- en binnenvaart (matro zen). In Twenthe en Noord-Brabant be staat voorts een tekort aan spinners en wevers. Uit bewondering voor de energie van het Nederlandse volk om de gevolgen van de watersnoodramp te boven te komen heeft Z.H. de Paus een gift, groot 200.000 beschikbaar gesteld, die ge bruikt zal worden voor de bouw van een tehuis voor Ouden van Dagen en Chro nische invaliden te Zierikzee. Maandag overhandigde de Pauselijke internuntius, mgr Giobbe (links) de cheque aan mgr J. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. In de loop van gisteren zijn boven ons land drie Thunderjets neergestort, waar van twee toestellen van Belgische natio naliteit. De piloot van het derde toestel, een Nederlandse jager kwam om het leven. Verder moest een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst up de Noordzee een noodlanding maken De bestuurder van deze machine alsook de twee Bel gische piloten brachten het er levend af Het ongeluk met de Nederlandse Tliun derjet gebeurde gistermorgen om onge veer 11 uur bij de vliegbasis Eindhoven De straaljager kwam enige kilometers buiten het landingsterrein terecht De 22-jarige tijdelijke reserve-sergeant vlie ger J D E. I Beatens uit Zaandam vond hierbij de dood. De twee Belgische jagers kwamen gis termiddag omstreeks drie uur boven de buurtschap De Vorst onder de gemeente Posterhoit mei elkaai in botsing Beide E 84 Thunderjets. die waren opgestegen De Australische koninklijke commissie, die de vorige maand is gevormd om een onderzoek in te stellen naai het bestaan van Sovjetrussische spionnage in Austra lië is Maandagochtend met haar werk begonnen Driehonderd personen waren op de openingszitting aanwezig onder wie een groot aantal diplomatieke vertegen woordigers van landen in Zuid-Oost-Azië en verscheidene bekende communistische advocaten. De voornaamste vertegenwoordiger van de regering, Windeyer. gaf een overzicht van de inlichtingen, die door Wladimir Petrof, derde secretaris van de Sovjet ambassade te Canberra, verstrekt waren, nadat deze de Australische regering om asyl had verzocht Hij zeide dat Petrof in feite het hoofd van de Sovjetrussische spionnagedienst in Australië was Wind eyer beschuldigde de correspondent van het Sovjet-persbureau Tass Antonot. en de tweede secretaris van de Sovjet-am bassade, Kilitsine, van medeplichtigheid aan spionnage Bij de commissie zullen documenten worden ingediend, die door Petrof verstrekt zijn. Volgens Windeyer bestond de activiteit van- de Sovjetrussische geheime dienst in Australië uit: 1. het organiseren van contacten met personen, die op een of andere wijze als Sovjet-agenten optraden: 2. het werven van personen, die in lichtingen wilden verstrekken aan de Sovjetrussische inlichtingendienst; 3. het organiseren van het binnenko men van Russische agenten in Australië: 4. het voorbereiden van de organisa tie van een „vijfde colonne" - een gehei me beweging die ingeval van oorlog zou moeten optreden: en 5. het verkrijgen van inlichtingen over de buitenlandse betrekkingen van Australië. Windeyer verklaarde, dat het de Rus sische geheime politie moeilijk scheen te vallen „werkelijk actieve en bereidwillige helpers" in Australië te vinden, vooral van 1951 af Petrof behoorde tot de groep- Beria De (eden van de Russische geheime dienst voelden zich enigszins onveilig na de terechtstelling van Beria het voorma lige hoofd van de geheime politie aldus Windeyer. die er aan toevoegde, dat de verklaringen van Petrof zorgvuldig onder zocht dienen te worden aan de hand van documenten en andere bronnen. Hij deelde mede dat het echtpaar Petrof thans een „normaal vrij leven" leidt. Volgens Windeyer was de Sovjetrussi sche geheime dienst er niet in geslaagd een definitief plan uit te voeren, teneinde Russische agenten in Australië te bren gen, zulks door het werk van de Austra lische geheime dienst. Uit een brief aan Petrof was gebleken dat het „agentenwerk" in 1951 1952 fei telijk tot stilstand was gekomen men had Petrof kennelijk verweten, dat hij zijn werk niet goed deed. Overigens was Petrofs interesse in de Australische levenswijze al spoedig op gevallen. Petioi had gezegd te hebben gevreesd dat hij gedood zou worden, als hij naar Moskou teruggekeerd zou zijn Mevrouw Petrol had na zijn „desertie" kamerarrest gehad Zij mocht alleen kranten lezen met de toestemming van de ambassadeur De H. Vader heeft instructie gegeven dat voortaan speciale plaatsen zullen wor den gereserveerd voor arbeidersdelegattes bij alle oauselijke ceremoniën, aldus meldi Reuter uil Vaticaanstad van de in Duitsland gelegen basis Brug gen stortten naar beneden. Eén der toe stellen viel in een korenland in de Vorst, vlak bij de boerderij van de weduwe VVerens. De jagei vloog direct in brand. De bestuurder wist zich door middel van de schietstoel te redden en kwam in een haverveld terecht Hij heeft al eens eer der van de schietstoel gebruik moeten maken. De andere Belg gleed door tot boven Diergaarde onder de gemeente Echt, waar de Thunderjet bij een landweg een grote krater sloeg en explodeerde. Er ontstond een heidebrand, die fel werd aangewakkerd door de vrij sterke wind. Brandweren van Echt en van de R.A.F. uit Duitsland zijn tot laat in. de avond met het blussingswerk bezig geweest. Ook de piloot van deze straaljager had zich door middel van zijn schietstoel ge red. Een landbouwer, die de beide Thun derjets naar beneden had zien storten en de bestuurdei van de bij Diergaarde neergekomen jager zijn toeste) had zien verlaten, verkeerde in de mening, dat zich in het andere vliegtuig nog de piloot moest bevinden. Reddingspogingen wa ren vanwege de felle gloed van het brandende toeste] echter niet mogelijk. Later bleek echter dat de vrees onge grond was. Het vierde vliegtuigongeluk van giste ren speelde zich eveneens 's middags af. Om ongeveer half vijf kreeg de een- motorige A 4 Avenger van de Marine- luchtvaartdienst en afkomstig van de vliegbasis Valkenburg op vier kilometer ten Zuiden van Egmond aan Zee boven de Noordzee motorpech De 26-jarige luitenant ter zee J L. von Schmidt auf Altenstadt moest zijn toeste) laten dalen op zee. De Avenger, waarvan de motor wegsloeg, brak doormidden en zonk De piloot kreeg hierdoor geen kans meer om nog radiuseinen te geven Hij kwam in het water terecht, doch kor, zich na enkele 'ogenblikken in veiligheid bren gen op het reddingvlot, dat zich in zijn toestel bevond. Nadat hij een uur had rondgedreven, werd hij opgepikt door de reddingboot van Egmond aan Zee. de „President Steyn" die direct na de natte landing was uitgevaren De piloot had bij het verlaten van de Avenger een paar diepe snijwonden aan het voorhoofd opgelopen, die echter niet van ernstige aard waren. Nadat hij van droge kleren was voor zien is hij overgebracht naar het Marine- hospitaal te Overveen. frauduleuze weg Oostenrijk zijn binnenge komen. Indien geschriften in de Russische taai de Sovjet-zone bereiken en er ver spreid worden, dan gaat dat buiten de con- tröle-mogelijkheid van de regering en van het ministerie van binnenlandse zaken om. De regering heeft nooit de vereniging van oudstrijders begunstigd De bewering ten slotte. dat de Oostertjkse regering propa ganda voor een „Anschiusz" steunt, heeft geen enkele grond". En Raab vervolgt: „De Oostenrijkse be volking verdraagt daarentegen de bezet ting met veel geduld. Er bestaat geen enkele campagne tot opruiing tegen de Russische soldalen, maar de verscherping door verschillende recente Incidenten, die de oorzaak waren van de dood van Oosten rijkse horgers, maken de bevolking terecht ongerust". „Het ministerie van binnenlandse zaken zo besluit Raab kan slechts bevelen van bezettingsautorfleiten uitvoeren, Indien deze voldoen aan het geallieerde controle- besluit en aan de Oostenrijkse wetten". Het Is begrijpelijk, dat het Oostenrijkse volk na negen jaar bezetting zijn vrijheid verlangt en zijn wil daartoe kenbaar maakt". De verscherping van de Russische hou ding inzake Oostenrijk, bleek gisteren op nieuw toen de Russische hoge commissa ris in Oostenrijk, Iwan lliilsjef. dreigde maatregelen te zullen nemen, als de Oos tenrijkse regering niets doel om aan du .anti-Russische activiteit" een einde te maken. Kanselier Raab en yice-kanseller Schaerf wordt verweten, dat zij toelaten dat anti- Russische literatuur naar de Russische zone wordt gesmokkeld Iljitsjef spreekt van lasterlijke artikelen in de Oostenrijkse pers In een scherp antwoord heeft bondskan selier Raab de Russische hoge rommissaris punt voor punt van repliek gediend. ..De regering en het volk **ai Oostenrijk zo begint de verklaring hebben met name de geallieerde controle-overeenkomst ge ëerbiedigd ik heb nimmer vernomen van enigerlei actie tegen een der bezettende mogendheden Het is onjuist dat de rege ring anti-Sovjet-elementen steunt. Het ts niet waar dat -het opheffen van de Sovjet- eontröle langs de demarcatielijn de hoe veelheid militairistische literatuur heefl doen toenemen of dat anti-Sovjets langs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1