Pfleiderer op zoek naar contact met Moskon R.K. Bakkerspatroons congres seren in Rotterdam Spaak deed bemiddelingspoging in Saardispuut mé Hoger winst „Gouda-Apollo" Reclame Van pijprokers en plateelbakkers Liberale storm in Westduitse Bondsdag DE TIJD NOG NIET RIJP 1 Genève vergadert in geheim verder Nieuwe gevechten McCarthy valt Groot- Brittannië aan Optimistische verwachtingen te Straatsburg Mathias Kemp prijs 1954 Maakt Nederlands Historisch Instituut te Rome DONDERDAG 20 MEI 1954 PAGINA Officiële belangstelling tussen communistische en nationalistische Chinezen Liberale zelfstandigheid, zoekt DIPLOMATIEK CONTACT HERSTELD TUSSEN GRIE KENLAND EN BULGARIJE Wegens handel met Peking ONTVANGST TEN STADHUIZE '-v v* n ,t-:f 'V INVESTERINGSPROGRAM VERGT NOG ENKELE JAREN OER-HOLLANDSE SCHOONHEIDSZIN Metamorphose B -> De ivinkel van .,De Morman." te Gouda Gouds plateel AMERIKAANSE DIVIDENDEN Ann iravlriairinw vnnr rl o rlniiB Toncl nHo BONN, MEI. Het doet misschien wat rigenaardig aan, dat nu juist in Bonn de kwestie van een diplomatiek contact met Moskou, Peking en andere hoofdsteden uit het rode deel der wereld tot een actuele politieke zaak wordt gebombardeerd. Weinige regerin gen hebben zich in de laatste jaren minder aan zulke contacten gelegen laten lig gen dan die in de Westduitse hoofdstad, maar de consolidatie van de Europese posities na de Berlijnse conferentie brengt het nu eenmaal met zich, dat men zich liicr gedachten moet gaan maken over de wijze, waarop in een verdere toe komst het verkeer met de Oostelijke landen zal moeten worden geregeld. Het ware de Duitse regering waarschijnlijk liever geweest indien dit brok gemak kelijk bederfelijk politieke eetwaar nog een poosje in de ijskast ware gebleven. Ook hiervoor geldt namelijk de leuze: na het van kracht worden van de Europese ver dragen en liet herstel van de Duitse souvereiniteit. Nu valt het echter vele Duitse politici bij het slappe tempo, waarin zelfs Adenauer's herhaalde zweepslagen geen verandering kunnen brengen, moeilijk hun geduld in bedwang te houden. Zij zijn begrijpelijkerwijs, nu over het thema der Europese verdragen feitelijk reeds langs niets nieuws meer te bedenken valt, al lang een paar stappen verder en ontwerpen in hun geest de lijnen voor de toekomstige politiek. Dat is niet uitsluitend het geval met de bewapeningskwesties, waarin zojuist een van Adenauer's ministers, de Beier Strauss, een duit in het zakje heeft gedaan door ronduit te verklaren, dat het eens in alle overtuiging verworpen idee van het herstel van een nationaal Duits leger onvermijdelijk aan de orde moet komen, wanneer de Fransen weigeren zouden in derdaad door de zure E.D.G. appel heen te bijten. Het geldt ook de diplomatieke opmars, die de Duitsers zullen proberen te ondernemen zodra ze van de nog altijd knellende banden der voogdij zullen zijn ontslagen. Zo waren er in de liberale partij reeds lang ambities tot uiting gekomen om het wijde veld van de toekomstige verhou dingen tot de landen van het rode blok te gaan exploreren. De Wuerttembergse afgevaardigde dr Pfleiderer, die gaarne buiten de in Bonn strak getrokken lij nen danst, vuurt deze ambities aan. Hij heeft indertijd dr Adenauer reeds veel kommer bezorgd door zijn plan nen voor een soort neutralisatie van Duitsland, waarbij de vier bezettende landen hun strijdkrachten elk in een klein hoekje zouden terugtrekken en aanwezig zouden blijven zonder gezien te worden. Dat plan is al lang naar het rijk der fantasie verwezen. In Berlijn is wel aangetoond, dat het minimum aan onderling vertrouwen, dat daarvoor van de groten werd verwacht, niet aan wezig was. Met zijn nieuwe actie heeft Pfleiderer echter geenszins een tocht in het gebied der politieke fantasie ondernomen. Door niemand wordt hier namelijk ontkend, dat hier een zeer reëel probleem ligt, dat reeds thans ernstig bestudeerd dient te worden. Het is overigens geen geheim, dat deze studie in het ministerie van bui tenlandse zaken reeds geruime tijd wordt ondernomen. Dat is zelfs niet het enige ministerie, waar zich uitge breide speciale afdelingen er mee bezig houden. Sedert de vroegere Rus sische deskundige van de nationaal- sociaiisten, professor Oberlaender, het ministerie voor de vluchtelingen heeft overgenomen, wordt daar veel meer ophef gemaakt over de studie der nieu we verhoudingen met Oost-Europa dan over het lot der nog niet ingeleef de vluchtelingen zelf. Dat Oberlaender, die predikend rondgaat om de Duit sers voor te bereiden op een nieuwe rol bij de toekomstige herordening in het Oosten, daarbij het ministerie een verkiezing voor de deur. Tenslotte kan zulk een reis ook weer in het kader van de voortgaande strevingen naar Duitse eenheid worden geplaatst. Alles werkt dus op het binnenlandse po litieke vlak mee om het vuurtje op te warmen. Dat al deze roerigheid de vrees voor Duitslands rol als souvereine natie aan de overkant van de Rijn alleen maar kan aanwakkeren, heeft dr Adenauer terstond ingezien. Zo is het dan ook te verklaren, dat hij zich tegen Pflei- bekend maken, dat hij zich tegen Pflei- derer's reisplannen, voor zover die de Sovjet Unie betreffen, met alle kracht verzet, en dat hij er niet aan denkt stap pen te ondernemen om in diplomatiek verkeer met de Sovjet-Unie te geraken. Men mag volgens Bonn uit het plotse ling naar voren schuiven van dit the ma zeker niet afleiden, dat West-Duits- land zijn houding jegens de Russen wil herzien. De vaste verbondenheid met het Westen is eens te meer als grondslag voor de verdere politiek voorop gesteld. De nationalistisch-Chinese luchtmacht heeft Woensdag bekendgemaakt, dat acht nationalistische jachtvliegtuigen met pro- pelleraandrijving na een fel gevecht met acht communistische straaljagers bij het eiland Tatsjen, een nationalistische basis 300 kilometer ten Zuiden van Sjanghai, behouden zijn teruggekeerd. Een woordvoerder in Taipeh (Formosa) kon niet het bericht bevestigen, volgens hetwelk een communistische straaljager is neergeschoten. Autoriteiten in Zuidwest-Kioesioe (Ja pan) hebben de vissers aangeraden het gebied van Tatsjen te mijden, aangezien zich daar gevechten tussen nationalis tische en communistische Chinezen kun nen voordoen. Dinsdag is in berichten uit Taipeh ge meld dat nationalistische vliegtuigen een aantal communistische oorlogsschepen bij de Sanmenbaai, 225 kilometer ten Zui den van Sjanghai, hadden aangevallen en tot zinken gebracht. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, is Woensdag uit Korea op For mosa aangekomen voor een bezoek van twee dagen. van buitenlandse zaken nog wel eens in de wielen kan rijden is alleszins denkbaar. Pfleiderer's actie behoefde met dat al geen bijzonder opzien te baren, dit voor al omdat hij de zaken zelf nog niet rijp genoeg achtte om er bij het laatste grote buitenlandse debat in het parlement over te spreken. Wanneer dat nu toch gebeurd is, dan is dat feitelijk het ge val door een wat onvoorzichtige uitla ting van dr Adenauer persoonlijk. In Hamburg heeft de kanselier namelijk tijdens een persconferentie verklaard, dat inderdaad in de toekomst het vraag stuk van een diplomatiek contact tussen Bonn en Moskou aan de orde zou komen. Adenaeuer heeft zich een paar dagen later genoodzaakt gezien te laten bekend maken, dat hij daarmee slechts een theoretisch antwoord op een theoretische vraag nad willen geven. Daartoe noop te hem wel op de eerste plaats de ver wondering, die van Franse kant over zijn uiting was uitgesproken. Nu hecht men in Bonn al lange tijd niet veel geloof meer aan dementis en in dit geval meent men daar te minder reden voor te hebben aangezien Ade nauer tegelijkertijd aan een krant in Dusseldorf heeft verklaard, dat bij het herstel van de Duitse souvereiniteit de kwestie der betrekkingen met die lan den, waarmee nog geen diplomatiek con tact bestaat, aan de orde zal komen. Dat wil dus zeggen, dat de kwestie bestaat, doch dat zij voor het ogenblik naar Adenauer's smaak een tikje te zeer in de publiciteit is gekomen. Dat dat het geval is laat zich bij de roerigheid der liberale partij gemakke lijk verklaren. Sedert de vroegere mi nister dr Dehler in deze partij de scep ter voert poogt zij op alle mogelijke wijzen uit de afhankelijkheid jegens Adenauer weg te manoeuvreren, waarin zij onder de vice-kanselier Bluecher geraakt was. De liberalen hebben in de laatste tijd al menig opstootje in de regering tot stand gebracht en zij schijnen er ook heil in te zien voor de publieke overtui ging als de voorhoede van een nieuwe buitenlandse politiek te paraderen. Zulk een politiek zou dan op grotere onafhankelijkheid en grotere beweeg lijkheid moeten aansturen en de libe ralen willen die graag ook naar het Oosten zoeken. Dehler heeft zich in middels persoonlijk volledig bij de lei der van deze actie aangesloten. Pfleide rer wil graag naar China reizen en hij zou zelfs met wat andere collega's de Sovjet-Unie een bezoek willen brengen. Dat alles is begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat vele industriëlen in de Roer hunkeren naar de daar nog braak liggende afzetgebieden. De liberale partij moet haar kracht uit deze kringen put ten. Bovendien staat er in de Roer Griekenland en Bulgarije hebben over eenstemming bereikt over hervatting van de diplomatieke betrekkingen, aldus is Woensdag officieel in de Griekse hoofd stad bekendgemaakt. Er zal een gemeenschappelijke verkla ring worden uitgegeven, waarin de be palingen voor toepassing van het vredes verdrag van 1947 zijn opgenomen met be trekking tot herstelbetalingen en maat regelen van Bulgarije met het oog op terugkeer van gijzelaars, die door de Griekse communisten tijdens de burger oorlog naar Bulgarije zijn gezonden. Senator McCarthy, wiens prestige door zijn geschil met het leger, volgens ver schillende Amerikaanse bladen, tanende is, heeft Woensdag een nieuwe aanval gedaan op Groot-Brittannic, dat, naar hij zeide, plannen heeft gemaakt om oorlogs wapens naar communistisch-China te verschepen. In een rede in de Ameri kaanse Senaat eiste hij daarom stopzet ting van Amerikaanse hulp aan gealli eerden die handel drijven met commu nistisch-China. McCarthy haalde een verklaring aan van de Britse minister van handel, Thorney Croft, dat. terwijl controle ge handhaafd moet blijven op uitvoer van „goederen die direct en beduidend zou den bijdragen aan de militaire mogelijk heden van het Sovjetblok, in het bijzon der wat niet-conventionele wapens be treft", gezocht diende te worden naar een aanzienlijke verlichting van de contröie op andere goederen. De senator zei, dat aan zijn commissie was gebleken, dat gedurende de Kore aanse oorlog ongeveer 75 procent van de schepen die Chinese havens aandeden, voeren onder de vlag van geallieerden, die Amerikaanse hulp ontvingen. Als Moskou voorraden naar China wenste te zenden en er geen Poolse of Russische schepen beschikbaar waren, kon het een Noors, Frans of Brits schip charteren om de lading te vervoeren, zo voegde hij hieraan toe. In 1952 hadden 193 schepen goederen van en naar communistisch China vervoerd, en „tenminste 85 van deze schepen waren eigendom van maat schappijen, die schepen hadden welke door de Amerikaanse regering gefinan- ciërde goederen vervoerden". Sperry Corporation heeft een regelma tig kwartaaldividend van 0.75 gedecla reerd. Johns Manville heeft een regelmatig kwartaaldividend gedeclareerd van $0.75. Dc Nederlandse R.K. Bakkerspatroons bond houdt by gelegenheid van 't veertig jarige bestaan van zijn Rotterdamse af deling een tweedaags congres in het Groothandelsgcbouw te Rotterdam. De eerste congresdag werd Dinsdag nadat vooraf in de kerk van de H. An- tonius en Rosalia (Bosjeskerk) een H Mis was opgedragen, geopend door de bonds voorzitter, de heer J. Murkmans, die wees op de problemen, waarmee het bedrijf in deze tijd heeft te kampen, met name op het personeelstekort en het daarmee samenhangende verplichte leerlingen stelsel. Na een kort woord van de bonds- adviseur, pastoor Th. Boonekamp, liet de directeur van het Bondsbureau, mr P. J Winkels, de bondskroniek de revue pas seren, waarbij hij eveneens de problemen van het bakkersbedrijf ter sprake bracht, terwijl pater G. Lohuis O.F.M. in een bezielende toespraak wees op „Het sacra mentele karakter van het beroep". Tijdens de bijeenkomst werd de afdeling Rotterdam van de Bond wegens haar ver dienstelijke activiteiten gedurende de 40 jaren van haar bestaan gehuldigd in de persoon van haar voorzitter, de heer G. A. Schaeffer. Bovendien werd een viertal leden' de heren P. J. Bosch, Th. Kuster, J. P. Res en C. Rooyman, die 25 jaar lid van de Bond zijn geweest, gehuldigd, waarop hun een oorkonde werd overhandigd. In de loop van de middag hebben de dames, die de congressisten vergezelden, een modeshow bijgewoond in Parkzicht. Het hoogtepunt van de eerste congres dag was de ontvangst van de congressis ten en hun dames in de Burgerzaal van het stadhuis, waar zij werden toegespro ken door burgemeester Van Walsum, die o.a. was vergezeld van zijn echtgenote en de katholieke wethouder van de bedrijven, de heer H. E. v. d. Brule. Er op wijzend, dat zijn gasten eigen lijk op een ongelegen dag kwamen, schet ste de heer Van Walsum de betekenis van de Opbouwdag voor Rotterdam, veronder stellend, dat de organisatoren van het congres de deelnemers ongetwijfeld ln de gelegenheid zouden stellen, om eens in de stad rond te kijken. Als het anders was, zou hij dit het bestuur hoogst kwa lijk nemen. Met eigen ogen kunnen zij er zich van overtuigen, met welk een energie en voortvarendheid er is gewerkt om van Rotterdam iets moois te maken en de burgemeester hoopte dan ook, dat de congressisten van buiten Rotterdam als propagandisten voor de stad zouden op treden. Na te hebben geconstateerd, dat de deelnemers aan het congres als leden van een katholieke organisatie, zich samen hadden bezonnen op de taak, die voor hen krachtens hun gemeenschappelijke ge loofsovertuiging in het maatschappelijke leven is weggelegd, veronderstelde de heer Van Walsum, dat ongetwijfe.d ook het gezelligheidselement niet zou worden verwaarloosd, daarbij de hoop uitspre kend, dat deze ontvangst ten stadhuize zou bijdragen tot de feestelijkheid. Nadat de bondsvoorzitter, de heer J. Hurkmans, namens het hoofdbestuur van de bond in een dankwoord zijn waar dering voor Rotterdam had uitgesproken, werden de verversingen gebruikt en kre gen de congressisten gelegenheid de raad zaal te bezichtigen. De Straatsburgse zitting van het comi té der ministers van de Raad van Euro pa moest door de trage gang der bespre kingen ook vandaag nog worden voort gezet. Minister Beyfen keerde echter naar Den Haag terug en liet zich vervangen door de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de Raad van Europa, baron Van Voorst 'tot Voorst. Behalve het Saarvraagstuk zijn gisteren in het comité der ministers geen belangrijke vraagstukken ter sprake gekomen. De ministers wijdden het grootste doel van hun tijd aan het programma van actie voor de raad. Daarin is opgenomen het in Straatsburg ontworpen „Straats burgplan" voor ontwikkeling van de overzeese gebieden door Europese samen werking. Minister Beyen toonde weinig geestdrift voor het plan, hij noemde het project kortweg slecht Tegen deze op vatting tekende geen der andere minis ters protest aan, en men besloot het oude plan eens te meer aan het oordeel van de raadgevende Assemblée te onderwer pen. De behandeling van de Saarkwestie trad gisteren in een nieuw stadium door een initiatief van de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak. Niet al leen zijn daardoor in het comité der ministers nieuwe verzoenende verklarin gen over de Saar afgelegd, doch tegelijk zijn nieuwe besprekingen ingeleid waar aan deze keer ook door Spaak en de president van de Hoge Autoriteit der ge meenschap voor kolen en staal, Monnet, werd deelgenomen. Dr Adenauer, de Franse vice-premier Teitgen en de Saarlandse minister-presi dent Hoffmann legden korte verklarin gen af, waarin zij allen hun wens tot een spoedige Europese oplossing van het vraagstuk tot uiting brachten. Zowel dr Adenauer als de heer Teitgen spraken zich daarbij uit voor een oplossing van het vraagstuk in verscheidene etappes. De Franse en de Duitse opvattingen ble ven echter uiteengaan waar het ging over de vraag of vóór het tot standkomen van een Duits vredesverdrag een defini tieve regeling kon worden aanvaard. Teitgen bleef een definitieve regeling eisen, waar tegenover dr Adenauer stel de, dat de regeling geen precedent zal mogen scheppen voor de toekomstige re geling van Duitslands grenzen. Hij liet ook uitkomen, dat naar zijn opvatting de regeling van het vraagstuk verbonden was aan de tot standkoming van de Euro pese Defensiegemeenschap en de Euro pese politieke gemeenschap. Tevoren waren, op uitnodiging van Spaak, Adenauer en Teitgen aan een lunch samengekomen om de moge lijkheid te bespreken om ondanks alle bestaande verschillen van in zicht toch nog tot een gemeenschappe lijke verklaring inzake de toekomst van de Saar te komen. De resultaten van Spaak's bemiddeling worden hier als be vredigend gekenmerkt. Het wordt niet langer geheel uitgesloten geacht, dat Adenauer en Teitgen toch nog overeen stemming zullen bereiken over enkele tot nog toe overgebleven twistpunten. Aan het eerste Saargesprek in Straats burg hebben niet alleen vertegenwoor digers van Frankrijk en Duitsland deel genomen doch daarnaast ook Spaak, de president van de Hoge Autoriteit der ge meenschap van kolen en staal. Monnet, en de Nederlander Van der Goes van Naters. wiens Saarplan volgende week in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa aan de orde zal komen, en dat als basis voor de Frans-Duitse besprekingen zal moeten gelden. m De exploitant van een Hilversums sei- soenbedrijf is op een „lumineus" idee gekomen. Evenals ds klanten ergerde hij zich er op drukke dagen aan, dat de kellners menigmaal de roep om een ver frissende dronk van de klanten niet hoorden om de eenvoudige reden, dat zij te druk bezig waren met hun bedienende taak. Het kan in zo'n geval gebeuren, dat de klant vele malen tevergeefs om de kcllner roept, maar daaraan zal in het Hilversumse bedrijf nu een einde worden gemaakt. Als de ober de klant heeft verstaan gaat zijn obersstrikje licht verspreiden. Toen de exploitant het probleem met een Amerikaan besprak, deed deze hem de suggestie aan de hand, de obers te voorzien van strikjes, welke zij door een eenvoudige druk op een in hun sak zittende batterij licht kunnen laten verspreiden. Deze idee heeft de exploitant thans toegepast en er bestaat voor de lichtende strikjes reeds zóveel belangstelling, dat hij een complete voorraad in vele kleuren en variëteiten heeft ingeslagen om te ver- kopen aan dc klanten. Dit. is niet de eerste stunt" van het bedrijf: verleden jaar liet. de eigenaar zijn klanten be dienen door rolschaatsende kellners en ook deze nieuwigheid baarde veel opzien. In het verslag ove?1 1953 van de N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda- Apollo" wordt melding gemaakt van een verdere prijsdaling der grondstoffen in dat jaar. Aan het einde van het 3e kwar taal bereikte het prijsniveau van de grondstoffen zijn dieptepunt; gemiddeld waren de prijzen toen gelijk aan die van De Mathias Kemp prijs zal voor de tweede maal worden uitgeloofd, ditmaal voor poëzie, zowel in de vorm van ver zenbundels als van afzonderlijke gedich ten. De mededinging staat open voor alle schrijvers die als Limburgers beschouwd kunnen worden, dus zij, die in een van de beide Limburgse provincies zijn ge boren dan wel zich er door een langdurig verblijf het geestelijk klimaat hebben eigen gemaakt. Het werk van niet-Limbur- gers in de aangegeven zin kan uitsluitend in aanmerking komen, indien het een typisch Limburgs gegeven behandelt. Evenals in 1953 is het bedrag van de prijs ook thans op 350 gesteld, daarnaast kan aan een auteur een eervolle vermelding worden toegekend, waaraan de som van 100 verbonden is. In aanmerking komen verzenbundels of gedichten, welke na 1 Januari zijn geschreven of uitgegeven. De samenstelling van de jury wordt binnenkort bekend gemaakt. De uitreiking van de prijs zal geschieden in het voorjaar van 1955- Op initiatief van Mathias Kemp werd op 26 September 1951 de stichting „Mathias Kemp prijs" in het leven geroepen. Deze stelt zich ten doel de schone letteren in Limburg te bevorderen door het perio diek uitloven van genoemde prijs voor het beste product der Limburgse letterkunde. De stichting verstaat onder Limburg, zowel de Nederlandse als de Belgische provincie van deze naam. Voorzitter van het dagelijks bestuur is dr M. van Can te Maastricht. Op 18 April 1953 werd de prijs voor de eerste maal uitgereikt aan Hans Berghuis voor zijn roman; „Pleidooi voor een zon daar". IN GOUDA staan de documenten van liet verleden, de St, Jan, liet Raadhuis, dc Waag, het Catlvarinn Gasthuis, het Weeshuis, het WillcmVroesenhuis en de Moriaan als monumenten van gestolde schoonheid in het centrum van de stad. Het minst bekend echter is de Moriaan. En toch is er geen museum in den lande, dat in harmonie, in volkomen op elkaar af gestemde verhoudingen en kleuren, in de gulden regel van de beperking, in de blankheid van ge marmerd roomwit en ijl Delfts blauw, afgewisseld door paarsbruinig mangaan, eiken omlijstingen en kasten en donker groene plafonds, kan wedijveren met dit aardewerk- en pijpenmuseum in de stad aan de Gouwe. Dit museum is eigenlijk een unicum in de wereld. Het heeft nu eens niet de zwaarwichtigheid van pacdagogische belcring, van uitgestalde historische documentatie, van overvolle zalen, van lawaaierige o[ hybridische modernen, maar het bezit de sfeer van liefelijkheid, van lichtheid en ijlte. Het is een fijn zinnige, uiterst verfijnde en doorwerkte achttiende eeuwse aquarel. Het bekoort het oog, ook als de bezoeker niets weet van de groei, bloei en het verval van de Goudse pijpenindustrie. Het bekoort het oog, ook als men niet een zorgvuldige studie maakt van dc historiciteit en authenticiteit van elk tegeltje of tegel tableau. Zeker, het is een museum, maar het bezit de charme van een historische om geving. Er zijn verzamelingen in onder gebracht, die een grote historische waar de vertegenwoordigen, maar het bezit tevens het karakter van degelijkheid, van oer-Hollandse schoonheidszin, van burgerlijke deftigheid en eenvoud. Dit museum is een feest en een droom. Oorspronkelijk was het pand een bak kerij, daarna een kruidenierswinkel, iets later een suikerraffinaderij van Oosterse rietsuiker. Het heette toen de „Goecoop" en het bezat een gevelsteen (1617) van de Goudse beeldhouwer Gregorius Cool, die bij de restauratie uit de verzamelin gen van de oude Goudse oudheidskamer werd opgevist en weer aan het pand werd aangebracht. Later werd het accent verlegd naar de taks-, thee- en koffiehandel. Van die dagen af heette de zaak „De Moriaan". Op marktdagen werd een zwarte Mo riaan, als uithangbord, buitengezet. En ook nu hangt de Moor, gesecondeerd door twee samengeperste tabaksrollen in hout, de carotten, aan de fraaie zeven tiende eeuwse enigszins vooroverhellen de gevel. Toen de stad Gouda in 1920 de winkel aankocht werd het pand met de winkel inventaris, met de opstanden en de toon bank, met de Delftsblauwe snuifpotten, met de roodbruine tabakstonnetjes, de groene thee- en koffiebussen, de acht tiende eeuwse staande klok van noten wortel. de tabak- en sniufweegschalen, de kleine kerfmachine van glazend notenhout met intarsie werk voor dure tabak en het varinaskistje, overgenomen. Voor de grote koffiemolen werd op de markt dagen een jochie gehuurd om te draaien. Een oude Oosterse kist in oud-Holland se stül, die op de zolder gevonden werd, een eenvoudig bankje en een paar grap pige, maar karakteristieke tekeningetjes van rokers, vervolledigen het voorhuis. aangebracht, de schuiframen werden vervangen door glas-in-lood ramen, waarin de emblemen van de koffiehan del, St. Barbara, de patrones van het pottenbakkersgilde, pijpen, mandendra gers. en diverse wapens. De glazen deur in het voorhuis werd ondergetimmerd en de afscheiding van de binnenkamer werd in de oorspronkelijke staat twee ramen werden eveneens op zolder gevonden teruggebracht. De metamorphose beperkte zich niet alleen tot het voorhuis: het gehele ge bouw onderging een gedaanteverande ring, die het bij benadering in dc oor spronkelijke staat herstelde en het ge schikt maakte om de reeds aanwezige of de te verwerven verzamelingen te ontvangen en te herbergen. Behang werd afgetrokken, er kwamen eiken Het gebouw stond zeventien jaar lang leeg. Met de komst van de heer G. C. Helbers naar Gouda kon eindelijk met de restauratie een begin worden ge maakt. Het kostte wel moeite om de voet tussen de voordeur te krijgen. Toen werd de oorspronkelijke glooiende vloer de boenput was nog aanwezig weer deuren bloot, stucplafonds werden ge sloopt, een oude schouw kwam te voorschijn, rudimenten van oude bed steden werden weggebroken. Nu is er weer een open haard met oude haard plaat, nu hangen er portretten van de pijpenfabrikant Pieter Stomman, die het pijpmakersgilde onbeschadigd door de Napoleonistische tijd wist te slepen, en een fraaie, karakteristieke roker, gesigneerd door Jan Steen. Antieke juweliersvitrines, door de heer Helbers voor enkele rijksdaalders op de Rotterdamse rommelmarkt gekocht, be vatten specimina van Goudse pijpen, rookgerei, sigarenkokers met zilveren beslag en van schildpad, snuifdozen, siga renaanstekers voor zwavelstokken ,de ta baksdoos van admiraal Zoutman en de pijp van generaal Chassé. Als wandver siering dienen oude verpakkingspapier tjes met de Goudse pijpenmerken, die een geraffineerde teken, en ontwerptechniek verraden. j~j e achterkamer heet de „Saai". Met zijn ivoormarmeren schouw, de wit-zwart marmeren tegelvloer en het schouwschil- derstuk „de Roof van Europa" was het eenmaal 't staatsievertrek van de gezeten koopman, waar de geboorte-, doop- en trouwfeesten gevierd werden. Hier ont ving de koopman zijn voorname cliënten en leveranciers. De bezoeker kan er nu de groei van de Goudse pijp aanschouwen, de archiefkisten van het pijpmakers- en pottenbakkersgilde, de gildeproeven, de moeilijke orenpotten, de vuurstolpen, de vaak vernuftige pijpcnfoudralen en zelfs de valse stempels. Een kerfmachine, een pijpenbank en een vitrine met een grote verzameling pijpenwroeters zijn er ten slotte nog boven te bezichtigen. Maar Gouda is niet alleen een pijpen- stad; tegenwoordig is het veeleer een aar- dewerkstad. In de gangen, op de boven zalen, zelfs op de zolder, die voor moder ne en wisselende exposities bestemd is, overal hangen de producten van de Goud se ceramische industrie, die vooral in het be#in van de zeventiende eeuw begon te ontluiken: fraaie tegels met ruitertjes, bloemen en vogels, de beroemde Goudse spijkertegels, tegels met de veelal in Gouda gebruikte motieven gevonden scherven bewijzen het als de Franse lelie, de kievitsbloem, het Wan-li-décor, vrijagetegels, die als plinten in een oud vrouwenhuis dienst deden!, en talrijke andere motieven en schilderingen in Delfts blauw, waarnaast we ook een Gouds blauw, dat harder en donkerder van kleur is, mogen stellen, in stroop- kleurig mangaan of gepolychromeerd. Fi'aaie tegelplateaux ook naar oude prenten, die wedijveren met het olieverf schilderij, waaronder zelfs een St. Willi- brordus en een St. Bonifacius, tegelschil- denjen, die hun evenknie vinden in de verzamelingen Van Boymans, het Delftse Lambert van Meerten en het Victoria en Albert Museum in Londen, maar die allen oorspronkelijk uit Gouda stammen, waar van vooral een forse, decoratieve, gesty- leerde haan in een rijk gevarieerd, warm kleurengamma een hoogtepunt is van zeventiende eeuwse tegelkunst. Werkelijk een museum als een feest, een droom. begin 1947. Sindsdien zijn zij weer aan merkelijk gestegen en zij zijn op dit mo ment weer ca 60 pet hoger. Nog steeds is het bedrijf niet aan het einde gekomen van de investeringen tot modernisering en uitbreiding; de vol tooiing ervan zal ongetwijfeld nog enkele jaren duren. In de afgelopen jaren is de vraag naar de producten van „Gouda-Apollo" derma te gestegen, dat men vaak orders moest afwijzen. Men moest vaak niet alleen met de moderne apparatuur produceren, maar ook met de verouderde installaties, het geen bepaalde nadelen meebracht. Van 1946 t.m. 1953 werd voor moderni sering en uitbreiding 9.600.000 uitgege ven. Men lieeft gemeend in verband met de investeringsplannen in vergelijkking met 1952 een extra bedrag van ruim 800.000 te moeten bestemmen tot af schrijving op de vaste activa, waarna over bovengenoemde periode in totaal ruim 7.600.000 op de vaste activa is af geschreven. De liquiditeit is gunstig geweest mede door de dalende tendens van de prijzen der grondstoffen. Van de tijdelijk niet be nodigde middelen is 1 millioen uitgezet op een deposito-rekening bij een der ban kiers. Ondanks de dalende tendens der prij zen van de producten was de omzet in geld groter dan die van 1952. Van deze totale omzet nam de kaarsen-, lichten- en pitafzet slechts ca 9 (10) pet voor zijn re kening. De rest betrof chemische produc ten. Dc investeringen zijn in grote mate mo gelijk geweest door de fiscale faciliteit van vervroegde afschrijvingen, waarin zekere voordelen liggen voor de finan ciering. Men realiseert zich echter, dat het hier in feit slechts gaat om een ver schuiving van belastingen naar een niet bekend moment in de toekomst. De directie acht het echter in elk geval wenselijk de financiering van de investe ringen zo mogelijk uit eigen middelen te blijven verrichten. Het saldo van de exploitatierekeningen bedraagt 2.775.951 (1.689.602) en dat van ontvangen dividenden, interesten en di verse baten en lasten G6.535 (94.710). Na aftrek o.a. v. afschrijvingen ad 2.064.083 (1.257.967) resteert een winstsaldo van 625.429 (455.564). Voorgesteld wordt een dividend van 12 (10.2) pet uit te keren op de gewone aan delen en van 4 pet (ónv.) op de priori- teitsaandèlen. De resultaten over 1954 zijn voorzover reeds bekend wederom gunstig te noe men Er is voor geruime tijd een lonende orderportefeuille. De ontwikkeling van een aantal nieuwe artikelen is momenteel zover gevorderd, dat thans een kleine in stallatie wordt gebouwd voor de fabrica ge ervan. Het is echter de vraag, of men erin zal slagen nog in 1954 met de ver koop ervan te kunnen beginnen. Pullman heeft een regelmatig kwar taaldividend van 0,75 gedeclareerd. American Telephone and Telegraph heeft een regelmatig kwartaaldividend van $2.25 gedeclareerd. B. F. Goodrich heeft een regelmatig kwartaaldividend van 0.80 gedeclareerd. Twentieth Century Fox heeft een regel matig kwartaaldividend van 0.25, als mede een extra dividend van 0.10 ge declareerd. Belangrijke post voor culturele betrekkingen In Rome wordt de volgende week Woensdag het gouden jubileum gevierd van een belangrijk Nederlands instituut, dat in ons land nog veel te weinig bekend heid geniet Wij bedoelen het Nederlands Historisch Instituut, dat in 1904 in de Eeuwige Stad werd gesticht. Sindsdien heeft dit instituut belangrijke bijdragen geleverd tot de kennis omtrent de betrek kingen. welke in de loop der eeuwen tus sen Nederland en het culturele hart van Europa hebben bestaan. Ook heeft het en vervult het nog een gewichtige taak bij de bevordering van de culturele be trekkingen tussen ons land en het mo derne Italië. Daar is dus reden om dit Nederlandse wetenschappelijke instituut in den vreem de, waarvan het werk in ons land slechts bekend is in een kleine kring van „inge wijdeneens voor het nationale voetlicht te brengen. De minister van O., K. en W„ mr Cals, zal daartoe zelf bijdragen doof zijn aanwezigheid bij de herdenking tel' plaatse. Dat het werk van het instituut ook door de Italiaanse autoriteiten wordt gewaardeerd, blijkt uit het feit, dat pre sident Einaudi eveneens de herdenkings bijeenkomst zal opluisteren. De voorgeschiedenis van deze verre in stelling begint in 1901, toen prof. dr P. J. Blok van de Nederlandse regering op dracht kreeg een onderzoe' in te stellen naar voor de Nederlandse geschiedenis belangrijke archivalia in Italië. De eerste directeur was mgr dr G. Brom. Naast hem belastte dr J. A. F. Orbaan zich met het onderzoek op het gebied van de kunstge schiedenis en kunstgeleerden-geschiede nis. Van een eigen gebouw was toen, in 1904, nog geen sprake. De bibliotheek, be staande uit een boekenkast, mocht onder dak vinden in het Pruisische Historische Instituut. Later in 1907 was men zo ver, dat enige kamers konden worden ge huurd. Pas in 1933 kwam een eigen ge* bouw aan de Valle Giulia tot stand, waar voor de gemeente Rome gratis het terrein beschikbaar stelde. Dat gebouw kon worden gesticht, dank zij een aantal particulieren, die in 1928 de Nederlandse Vereniging „Het huis voof Kunsten en Wetenschappen te Rome" op richtten. Het huis werd overgedragen aan de Staat, die de exploitatie in handen leg de van de vereniging, welke hiervoof jaarlijks subsidie ontvangt. Voor 1954 wa$ op de begroting van O., K. en W. voor di' doel 146.000 uitgetrokken. In dit huis bevinden zich onder mee? een aantal logeerkamers en een atelief Jeugdige Nederlandse kunstenaars, geleer den en studenten kunnen hier onderdak vinden. Vele vooraanstaande wetenschap pelijke persoonlijkheden heeft het in de loop der jaren reeds binnen zijn mureh geherbergd. Maar eigenlijk is de capaci teit van 10 bedden te gering. Prof. Lans dorp heeft reeds tekeningen gemaakt voof een nieuwe verdieping. De uitvoering van de plannen wacht echter op het beschik baar komen van de financiën. Geschat wordt dat voor dit doel 150.000 nodig is. Het bestuur hoopt, dat het jubileuih aanleiding zal zijn voor vermogend® kunstminnaars om eens diep in de beüf6 te tasten. Vooral na de tweede wereldoorlog Is hej huis intensief gebruikt tengevolge van he» toegenomen internationale verkeer. Hier toe heeft ook de uitwisseling bijgedragen van geleerden en kunstenaars in 't kadC van het ln 1951 gesloten NederlandsIta liaans cultureel accoord, waarmee de hui dige directeur, dr J. J. Poelhekke, be moeienis heeft in zijn functie van cultures' attaché te Rome. Voor Nederlanders, die van plan zij^ Rome te bezoeken, is het tenslotte wellief van belang te weten, dat het instituut het voor- en najaar rondleidingen organ1' seert naar de belangrijkste monument®^ van geschiedenis en kunst, welke Eeuwige Stad rijk is. w,i,<.j -i« -1terwijl het Westen van oordeel is, ten aanzien van deze staten slechts hoeft te worden overeengekomen, dat 0 binnengevallen Vietminh-troepen zich te rugtrekken. Inmiddels vond, terzijde van debat d® delegatieleiders, de eerste officiële bijee,. komst plaats tussen een vertegenwoordig ger van Frankrijk, kolonel De Brebisso en een afgevaardigde van de Vietmm kolonel Ha Van Lau, over de evacuau van de gewonden van Dien Bien Phoe. v sfeer, waarin dit onderhoud plaats vo« werd „correct" genoemd. Woensdag had te Genève de derde strikt besloten vergadering over Indo- China plaats, welke drie en een half uur duurde. Er is wederom niets over uitge lekt. „Conferentie kringen", die anoniem wilden blijven, gaven echter te verstaan dat het na afloop uitgegeven communiqué in lapidaire kortheid slechts onbeduiden de mededelingen bevatte bijv., dat de volgende geheime bijeenkomst over Indo- China Vrijdag zal worden gehouden. Zoals bekend willen de communisten Cambodja en Laos op gelijke voet rn Vietnam in een vredesregeling betrekken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6