Middelharnis en Sommelsdijk oaan Doetinchem danken OVEREENSTEMMING OVER DE SAAR MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM iMi goeie vrienclj over Saar clank een Nederlander DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN De Bonifatius- herdenking Londense .amokmaker had 28 slachtoffers uitgekozen Adenauer en en bereikten Britse duikboot werd verloren gewaand Belgische pensioenen voor arbeiders verhoogd Koningin aanwezig bij nationale plechtigheid te Dokkum MAN EN VROUW GEWOND Onder de grond Op het moment verblijft het grote schilderij in de raadzaal van Sommels- dijk waar het volgende week Dinsdag en Woensdagavond door de bevolking te bezichtigen zal zijn. Zaterdag 29 Mei wordt het schilderij dus te Doetinchem door de gemeentebe sturen van Middelharnis en Sommelsdijk overgedragen. Luister zal worden bij gezet door de Koninkl. Muziekvereni ging' Sempre Crescendo Middelharnis- Sommelsdijk, terwijl een toneelgroep van de R.H.B.S. te Middelharnis de jongelui konden vorig jaar dank zij de gastvrijheid der Doetinchemmers rustig afstuderen op eigen wijze en met een toneelstuk van eigen hand mede de dank gaan overbrengen. De komende weken zullen ook in Neder land staan in het teken van de herdenking van Bonilatius' marteldood, twaalf eeuwen geleden in Dokkum. Aan de nationale her denkingsplechtigheid op Zaterdag 3 Juli te Dokkum zal, behoudens bijzondere om standigheden, door de aanwezigheid van H.M. de Koningin, luister worden bijgezet. Te half drie zal de herdenkingsbijeen komst aanvangen in de openluchtkapel te Dokkum, waarbij als sprekers zullen op treden prof. dr W. ASselbergs, prof. dr J. Bakhuizen van den Brink en prof. dr J. Bavinck. De herdenking zal door de radio worden uitgezonden. Op Zondag 4 Ju]; 7aj, ZOals bekend, een Bonifatiusherdenking door katholiek Nederland plaats hebben te Utrecht. Een pontificale H. Mis zal wórden opgedragen ooor de Aartsbisschop-Coadjutor, mgr dr B. J. Alfrink, terwijl 's middags een plechtige bijeenkomst wordt gehouden. Op Dinsdag heeft de nationale bedevaart naar Dokkum plaats. De 27-jarige Londense militair, Na'han Goldberg, die, nadat hij drie personen had neergeschoten ziCh zelf door zelfmoord aan de op hem jagende Londense politie macht onttrok, bleek een lijstje bij zich te hebben met de namen van 28 mensen, die hij ais slachtoffer ila(j uitgekozen. De op Goldberg's lijst voorkomende namen of de initialen ervan, corresponderen met dia van hemzelf. Het schijnt, dat de schieten de maniak, deze namen uit een telefoon gids heeft overgenomen. Eén der gewon den verkeert nog in zorgwekkende toe stand. bracht sprak opnieuw de Paus. Hij drukte er Zijn grote voldoening over uit dat er dus thans niet minder dan zes nieuwe heiligen aan de Kerk zullen worden ge schonken. Hij dankte de gelovigen over de gehele wereld voor hun gebeden, doch verzocht dringend om nieuw en vurig ge bed. En tenslotte kondigde de H. Vader plechtig de dagen der heiligverklaringen san. Voor de zalige Paus Pius X: Zater dag 29 Mei a.s. en voor de andere vijf Zaligen Zaterdag 5 Juni a.s. En dit is in feite het belangrijke nieuws van vandaag: dat nl. ook de tweede, ge zamenlijke heiligverklaring in de open lucht op het St Pietersplein zal plaats hebben! Na afloop van deze korte toespraak van de Paus werden door de daartoe aange wezen prelaten de officiële acten van het Consistorie opgemaakt en ondertekend, waarna de lange lijst van benoemingen van aartsbisschoppen en bisschoppen werd voorgelezen, die sedert het laatste Con- Bijzonderheden over de in het oog ge vatte verklaring zijn niet bekend gemaakt, doch van bevoegde zijde is te verslaan ge geven dat het in de bedoeling ligt om het meest omstreden twistpunt in de verkla ring uit de weg te gaan. De meningsver schillen tussen Frankrijk en Duitsland cirkelen voornamelijk rond de vraag ot de voor het Saargebied te kiezen status de finitief zal zijn dan wel provisorisch De Duitse regering heeft tot dusver steeds een definitieve regeling, die zal vooruitlopen op een toekomstige grensre geling in een vredesverdrag, van de hand gewezen. Met de Britse onderzeeër „Scorcher" (715 ton), die gisteren in het Kanaal opereerde voor 'n routine-oefening) werd ter hoogte van de Bill of Portland contact verloren. Men nam aanvankelijk aan dat de duikboot gezonken was, doch na ge ruime tijd in angstig afwachten verkeerd te hebben, zag men de onderzeeër weer boven water komen, terwijl gerapporteerd kon worden: „alles wel". Een verademing was het te vernemen, dat de uit 44 man nen bestaande equipage ongedeerd was. Dekking, zo diep mogelijk onder de grond, is een eerste vereiste. Zelfs in de buurt van de plaats, waar de atoombom is ontploft, is men veilig indien men onder gronds is met een hoofdbedekking van één meter aarde of 50 centimeter aarde en 30 c.M. beton. Komt de atoomexplosie bij verrassing, dan dient de soldaat plat voor over met de handen onder het lichaam te vallen de ogen te sluiten of in het eerste het beste gat. loopgraaf of granaattrech ter, te springen. Demonstratie „paddestoel", die onder leiding van de commandant van 't Eerste Legerkorps, luitenant-generaal A. Opso- mer, wordt gehouden, geeft een realistisch beeld van troepen te velde, die een atoom explosie moeten rpeemaken. Wanneer de demonstratie-periode medio Juni zal zijn geëindigd, zullen ongeveer 6500 officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen van de Kon. Landmacht op de hoogte zijn gebracht van de gevaren, die aan een atoomexplosie zijn verbonden, maar ook van de mogelijkheden, die er zijn ter be veiliging. En dit is nodig, want, zo zeide luitenant-generaal Opsomer, een even tuele volgende oorlog zal naar mijn per soonlijke mening niet alleen worden uit gevochten met de zogenaamde „conven tionele wapenen", maar vooral met atoom wapenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1