Grandioze sterrit van de Bond Zonder Naam Weergoden verstoorden de Vlaggetjesdag Belgische legerleiding was tegen verkorting diensttijd Ely keert terug naar Parijs Divisie van duizend dienstmaanden. De liefde in de praktijk Huismoeders en -vaders bij duizenden een dagje uit HARINGRACE INGELUID C.F.P. doet boekje open Wenst: 1. Verkleining Delta-brug gen hoofd; 2. Dertigduizend man voor Cochin-China Maandag 24 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHiJDAM EN OMSTREKEN Imponerende stoet Rallye der cijfers „DAN ZIJN WE VERKEERD" Vlootrevue die niet doorging Groot-verlof gangers Kon. Luchtmacht De a.s. heiligverklaring van vijf zaligen Géén Amerikaanse toestellen WEERBERICHT Uit alle rangen ?at« afvV? te Parkeren en weer 16 Eigen rallve In stille bewondering Vuurwerk in de kon Z. M. In IJmuiden KONING HARING I Mile De Galard kwam nid De vreemde vliegtuigen boven Zweden De weerverwachting van het K.N.M.I.. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Hogere temperaturen, vooral in de nacht. Dinsdag 25 Mei: Zon op 4.34, onder 20.40; Maan op 1.12, onder 12.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) ZANDVOORT, Zondagavond. ,.On2e liefde heeft een prooi gekozen: de huisvaders en huismoeders die vanwege hun grote gezin of de geldelijke zorgen waarin zij zich bevinden, er praetisch nooit eens uitkomen. Speciaal voor hen is deze dag. deze on vergetelijke Sterrit der Naastenliefde, een monument van samenwerking en edelmoedige genegenheid geworden, een zonnige demonstratie van oprechte, eerlijke en heerlijke liefde. "Wij hebben de b asis gelegd voor een nieuwe wereld, een wereld van onderlinge solidariteit en menslievendheid. Ik ben er zeker van dat behalve de glimlach van de zon, waarvan wij deze middag genieten mogen, ook de glimlach van God ons gezamenlijk werk vergezelt, omdat wij het hoogste gebod: Hebt elkander lief. in de practijk hebben gebracht. Wanneer wij op deze basis doorgaan, hebben we weinig meer te vrezen. 1 Het vertrouwen van pater Loop- de van de Bond Zonder Naam, was inder daad niet beschaamd geworden. De meer dan 2200 auto's en ruim 20 bussen hadden in totaal ongeveer 12000 mensen naar de boulevard van Zandvoort gebracht en velen van hen keken hun ogen uit. Ze waren er stil en verlegen van, dat zoiets mogelijk was. De organisator van dit heerlijke festijn, pater Loop, zag met ont roering ,jc vreugde in de ogen van „zijn pr°oi" schitteren. Zij, die het voorrecht hadden dit festijn mogen meemaken, zullen de herinne ring aan deze schone dag niet gauw kun nen kwijtraken. Die stroom van auto's en bussen, welke na twaalf uur Zandvoort binnenreed en al spoedig de gehele boule vard tot Bloemendaal toe in vijf dikke rijen bezette, was imponerend. De drukte daar op die boulevard was dan ook na venant. Verkenners waren druk in de weer om iedereen een lunchpakket en een presentje uit te reiken. Dat presentje was gemaakt door honderden kinderen van de Jeugdbond zonder Naam en veel deelnemers lazen ontroerd het soms bij gevoegde briefje, waarop stond: „Een ge zellige dag vandaag, Groeten van Nelly", of een andere naam Om de duizenden lunchpaketten klaar te maken waren Za terdag honderd meisjes van de Haarlemse huishoudschool doende geweest. Over hulp vaardigheid gesproken: de gehele 40 leden tellende Zandvoortse gemeentepolitie, was op de been en deze politiemacht was nog versterkt met zeven Haarlemse verkeers agenten, die hun verlofdag opofferden. Dankbaar vooral waren al die moeders en vaders voor de geste van de auto bezitters- zonder wier hulp deze dag niet had kunnen slagen. Geheel belangeloos waren zij mee op stap gegaan en dat hun dat ieder ongeveer nog twintig gulden (aan benzine e.d.) kostte, kon geen deren. De chauffeurs, die alle rangen en standen vertegenwoordigden wilden iets doen Voor dag en dauw reden zij uit en haal den de uitverkoren vaders en moeders op Het thuisfront werd in de gezinnen waar genomen door de honderden, gezinsver zorgsters, zonder wier lofwaardige mede werking deze Sterrit der naastenliefde eveneens tot een fiasco gedoemd ware ge weest. H°® men er in geslaagd is om het wagenpark op de Zandvoortse the=t=5. oeien "aar de feesttenten en waar de gasten 'n amusements- l113 werd aangeboden, zal wel raadsel blijven, maar zonder al le veel Strubbelingen is het toch maar ge gaan. Natuurlijk was er een klein beetje pech doch tegen drie uur waren prae tisch alle auto's die naar Haarlem en Heemstede moesten, waar in 't Concert gebouw, het Krelagehuis en het Miner- vatheater tientallen artisten het duizend koppige pbliek bezig hielden, afgevoerd. In Zandvoort waren drie enorme tenten opgericht. En terwijl gasten en gastheren gezamen lijk genoten van de kleinkunslprogram- ma's, begon pater Loop aan zijn eigen rallye. In recordtempo stoof hij van de ene zaal naar dg,andere, van tent tot tent. Overal had hij zijn woordje klaar. Met een vlammende speech, geestdriftig en be zield, hamerde hij op het thema der naas tenliefde en wist hij zijn toehoorders onder de ban van zijn welsprekendheid te brengen Goed nieuws kon hjj meedelen. Tot nu toe hebben zich ruim 550 meisjes en vrou wen onder wie zelfs enige Belgische en Duitse voor de Duizend Dienstmaanden Divisie opgegeven. Pater Loop twijfelde ei niet aan of in Augustus zou hij de eerste lichting van duizend meisjes, wie hfj het devies „Denk, Durf- Doe" heeft mee gegeven, in het veld kunnen sturen om overspannen huismoeders overal in hel land van een maand rust te laten genieten De financiële basis voor dit grootscheepse plan, door velen een utopie genoemd, doch door de man van de Bond zonder Naam verwezenlijkt, is al gelegd. De Lilliputtei - race een loterij met plastic autootjes en kleine genummerde kentekenbewijzen, is meer dan geslaagd. Bijna 400.000 loten zijn er verkocht en er is voor de D.D.D. nu een stamkapitaal van ongeveer 75.0C0 aanwezig. In het Haarlemse Concertgebouw heeft notaris Brans de uitslag van deze race met lilliputterprijzen bekend gemaakt. De eerste prijs is gevallen op: serie A, nr 952 de tweede serie G. nr 10808 en de derde op serie E. nr 43895. De regen, die eerst tegen vijf uur de zon achter de Wolken schuil deed gaan was niet in staat de gloed in de harten der sterritrijders te doven. Mevr. Johanna Oosterlaken en haar man, een fabrieks arbeider uit Raalte, die geen van beiden nog nooit de zee hadden gezien en die wij in stille bewondering aantroffen voor her schone schouwspel, dat de schuimende golven en de voortdrijvende wolken partijen op de boulevard boden, zijn vol daan naar huis teruggekeerd. Zij beiden hebben ondervonden wat „naastenliefde beoefenen" betekent. Zij moesten de leide' van de Bond zonder Naam dan ook gelijk geven, toen hij in een van zijn toespraken de woorden van generaal de Castries- welke deze vlak voor de verovering van Dien Bien Phoe uitsprak, citeerde en van toepassing verklaarde op zijn mensen: „Z.J zijn overal. Ja, goedwillenden zijn er overal, Pater Loop ervoer het, toen hij Zaterdagavond ih zijn Lichtbaken een dringende oproep om werkkrachten deed, omdat er in Zandvoort iets dreigde mis te lopen. Een grote trailer uit Ass^p, die duizenden stoelen zou aanvoeren voor de feest tenten had pech gehad en was veel later aangekomen dan verwacht was. Er waren nog maar zes man om die stoeten te bergen. Nog geen kwartier na de radio-uitzending begon het te lopen..., een stroom van honderden mensen uit ZANDVOORT, Zondae (Van onze Amsterdamse redactie Welk een werk verzet is moeter worden om deze naastenliefde- rallye tot zo'n overweldigend suc ces te maken en hoe groot de in vasie in Zandvoort geweest is, mo ge blijken uit de volgende cijfers Des middags waren er op de boule vard ongeveer 13.000 personen, die in 3250 auto's en ruim 30 bussen vervoerd waren en welke wagens voor heen- en terugreis ongeveer 50.000 liter benzine verbruikt heb ben. Op een gegeven ogenblik telden de controleposten 5700 auto's, waar bij dan die der belangstellenden en van de dagjesmensen inbegrepen waren. Voor de gasten traden 60 artisten op die met een pendeldienst naar de verschillende tenten en theaters vervoerd werden. De grote tent, 80 bij 20 meter groot, herberg de 2750 personen, de andere twee resp. 2200 en 1700. Het Krelagehuis in Haarlem had 2200 gasten binnen zijn muren, het Minerva-thater in Heemstede 900, het Haarlemse Con certgebouw 1800 en het Zandvoor*- se Monopole-theater 1000. Vijftig agenten en 700 speciaal aangebrach te verkeersborden zorgden dat et geen brokken kwamen. Duizend medewerkers van Pa ter Loop Z(jn jn (je weer geweest om de organisatie vlot te doen verlopen; 33.000 broodjes en 150 broden zijn uitgedeeld, be smeerd met 350 kg. boter en belegd met 600 kg. vlees. Het aantal pro- motrices dat in de weer is geweest om 400.000 autootjes en lootjes te verkopen is niet te schatten, terwiil het aantal gezinsverzorgsters dat de huishouding waarnam, in de dui zenden loopt. Zesduizend stoelen zijn uit alle delen van het land aan gevoerd en Vrijdagavond door vrij willigers in anderhalf uur in de tenten neergezet de omgeving, (j;e slagregen trotseerde om de helpende hand te bieden. Zelfs uit Beverwijk kwamen op de bromfiets, de vrijwilligers aan. Ze zijn inderdaad overal ZANDVOORT, Zondag (Van onze Amsterdamse Redactie) Natuurlijk gebeuren er altijd vreem de dingen, wanneer zoiets als deze grandioze sterrit der naastenliefde op touw wordt gezet. Op de boule vard van Zandvoort, waar de auto's langzamerhand met meer te tellen noch te overzien waren, reed een colonne van dertig wagens binnen, die naar een der vakken gedirigeerd werd. btdK de leider van de ploeg zijn hooio uit het raampje en vroeg aan een der helpers: „Waar is nu het con gres?" „Welk congres bedoelt U?" was het verbaasde antwoord. „Van Pax Christi in het Prinsenhof, daar zijn toch al die mensen voor!" U kunt zich het ontstelde gezicht van de chauffeur voorstellen, toen de man moest horen, dat hij beland was niet in Delft, waar inderdaad vandaag een Pax-Christicongres gehouden werd, doch in Zandvoort temidden der huisvaders en huis moeders en hun gastheren. De te rugkeer naar de grote weg verliep niet zo vlot Een heel onaangename ervaring, een „Dag der Naastenliefde" on waardig, maakte een Nijmeegse chauffeur mee. Met verstokte stem belde hij vanochtend Pater Loop op met de mededeling, dat hij en het uitverkoren gezin niet naar Zandvoort konden komen, zijn auto was de afgelopen nacht uit zijn garage gestolen. Op de Boulevard te Zandvoort stond het Zondag zwart van de auto's die deelge nomen hadden aan de Sterrit van de Bond zonder Naam. De (Van onze Haagse redactie) weergoden hebben Vlaggetjesdag parten gespeeld. Het begon al Vrijdag middag, toen de scheepvaartinspectie een verbod moest uitvaardigen om passagiers aan boord te nemen op de loggers, die Zaterdagmiddag voor de kust zouden pa raderen. De zware golfslag, veroorzaakt door de harde wind, werd voor de land rotten te gevaarlijk geacht. Door verschil lende reders en varensgezellen werd dit verbod opgevat als zou er helemaal niet worden uitgevaren. Met als gevolg, dat cr van de vlootrevue weinig terecht kwam. Zeer tot teleurstelling van de velen, die ondanks het gure weer naar de boulevard gekomen waren. Ze gingen zich toen maar troosten met het fleurige schouwspel, dat de gepavoi- seerde vloot in de haven bood. Reeds 's morgens trok dit evenement vele dui zenden kijkers. Slechts een twaalftal sche pen koos in de namiddag zee om op eigen houtje een vlootschouw te houden. Op sommige van deze loggers zag een klein aantal enthousiastelingen toch nog kans- mee te komen. De schippers meenden dit wel te kunnen verantwoorden, omdat de wind minder straf was dan de weerkun digen hadden voorspeld. Tijdens de regenvlagen had men een mooie gelegenheid om de tentoonstelling „Visserij-Folklore-Scheveningen" in het Visafslaggebouw te bewonderen. Het gure weer kon echter de bromfiet sers niet afhouden van deelneming aan de rallye. Honderden reden de route uit en reeds rond het middaguur arriveerden de eersten aan de haven. Ook de drumbands en muziekcorpsen lieten pittige klinken alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Wat echter het meest gevreesd werd, namelijk de regen, bleef de organisatoren van Vlaggetjesdag echter ook niet be spaard. Toen de hemelsluizen in de late middag wagenwijd opengezet werden was beknotting van het programma niet meer te voorkomen. Zowel de wielerronde als de gymnastiekdemonstratie aan de Vis sershaven, waaraan 500 turners zouden deelnemen, moesten worden afgelast. Het vuurwerk kwam er beter af. Dat werd in de late avond ontstoken en zorgde nog voor een fantastisch en luidruchtig besluit van deze Vlaggetjesdag; de eerste na-oor- logse, welke in het water is gevallen. En het zal wel geen betoog behoeven dat hiervan slechts de meest geharden ge noten. Het valt tenslotte niet mee om in zulk weer zo laat op de avond nog warm te worden bij het zien van vuur in de lucht inplaats van in de kachel. j De vlootrevue te Scheveningen, welke Zaterdagmiddag zou worden gehouden, is volkomen in de war gestuurd door het vrij ruwe weer, zodat dc Scheepvaart inspectie voor de gehele kust het besluit deed nemen: „Geen landrotten aan boord van de loggers". Een klein aantal sche pen heeft nog wel de tocht op het zilte sop gewaagd, maar zonder passagiers mist dc vloot-schouw alle plezier cn ge zelligheid. Het weer heeft Zaterdag een traditie, die tot ver in het buitenland be kendheid geniet gebroken De schepen waren al volgepakt met passagiers toen het besluit van de Scheepvaart-inspectie bekend werd. De meeste schepen voeren niet meer uit, hetgeen in de haren een grote drukte veroorzaakte, zoals deze foto te zien geeft. Tn de avond van Vlaggetjesdag heeft Koning Haring de Eerste een officieel bezoek gebracht aan IJmuiden, waar vele duizenden ondanks de gestadig neerval lende regen de Tegeltjesmarkt bevolkten. Het bezoek ruimde enige misverstanden -uit de weg die bestonden in de verhouding 1 aangevangen tussen consument en Hollandse nieuwe.ken- Blijkens een ministeriële beschikking van 18 Mei jongstleden, zullen de dienst plichtigen, behorende tot de eerste, twee de, derde en vierde ploeg van de lichting 1953 voorzover zjj de eerste oefening in ■de eerste maand van een kwartaal hebben met groot verlof vertrek- Het door de Haarlemse schilder Otto B. de Kat vervaardigde schilderij van de zangeres Jo Vincent, wordt vanavond aan het bestuur van het Amsterdamse Concertgebouw overgedragen. Dit een Zaterdag te Brussel gepubli ceerd rapport van een door de vorige homogeen-katholieke regering ingesteld gemengde commissie ter bestudering van de duur van .de militaire dienstplicht, blijkt dat de militaire deskundigen in deze commissie zich allen formeel hebben uit gesproken tegen een verkorting hiervan '°t 18 maanden. „Iedere verlaging van de utilitaire diensttijd van dc lichtingen 1953 "n 1951", zo heet het in dit rapport, „komt "eer op eenzijdige cn onverwachte ver mindering van onze militaire bijdrage in NATO-vcrband". Zoals men weet heeft de nieuwe libe raal-socialistische regering de duur van de militaire diensttijd verleden week ver minderd van 21' tot 18 maanden, zich daar bij beroepend op de instemming van de Belgische legerleiding. Verwacht wordt dat de minister van Landsverdediging Spinoy, deze week in de Senaat een na dere verklaring zal afleggen over de wijze, waarop hij de leemten, die zullen ontstaan door het vroegtijdig afzwaaien :r, 1954 van bijna 10.000 dienstplichtigen, zal aanvullen. Generaal Paul Ely, de chef van de Franse generale slaf, komt heden middag na zijn korte inspectie van de militaire situatie in Indo-China te Parijs aan, waar hij rapport zal uitbrengen over de toestand en de regering aanbevelingen zal doen. In officiële Franse kringen, waar men de voornaamste punten van generaal Ely's rapport reeds telegrafisch heeft ontvangen, laat men zo meldt Reuter doorschemeren, dat Ely de verspreide buitenposten van dc Tonkin-Delta zou willen opgeven. De tachtig Franse bataljons uit dat gebied zouden zicli in een kleiner gebied, dichter hij de kust, moeten terugtrekken. Voorts zou Ely aanbevelen, dat voor de verdediging van Cochin-China, het Zuidelijk deel van Indo-China niet Saigon, nog 30.000 man naar dit gebied gezonden worden. Deze troepen zouden uit Duitsland en Noord-Afrika moeten worden teruggetrokken. Een Frans woordvoerder ontkende in- uit Dien Bien Phoe van de hand heeft tussen de berichten volgens welke de toe stand in de delta tot bezorgdheid bij het opperbevel aanleiding geeft. De inwoners van Hanoi lopen even weinig gevaar als vroeger, zo voegde hij hieraan toe en er is geen sprake van een paniekstemming. Generaal Giap schijnt, volgens Franse militaire kringen, niet ernstig van plan te rijn Hanói vóór het regenseizoen aan te vallen. Franse rapporten melden, dat de Vietminh-troepen in de delta niet ver sterkt zijn sinds de val van Dien Bien Phoe. Dit neemt overigens met weg, dat in de delta nog altijd hevige schermutse lingen aan de gang zijn. Franse pantser- colonnes deden Zaterdag een verrassings aanval op Vietminh-strijdkrachten, die het versterkte dorp Yenphoe, 45 km tën Zui den van Hanoi, belegeren, waarbij vier honderd opstandelingen buiten gevecht zouden zijn gesteld. Bij een andere "an- val op Vietminh-troepen te Ban Yen Nhan, ruim 20 km ten Zuid-Oosten van Hanoi, werden 23 man gedood en 87 ge vangen genomen. Het Franse qpperbevel deelt voorts mede, dat de Frans-Cambodjaanse troepen Zon dag Siempang, 300 km ten N.O. van Pnom penh, hebben ontruimd. De koning van Cambodja heeft daartoe om strategische redenen besloten, hoewel de plaats niet door de opstandelingen werd bedreigd. Gisteren maakte radio-Victminli bekend, dat het opperbevel van de Vietminh een Frans voorstel voor de vorming van een gemengde internationale commissie voor toezicht op de evacuatie van gewonden militaire autoriteiten om toestemming voor een interview. Men stond toe, dat dit zou gebeuren, nadat zij eerst gesproken zou hebben met haar superieur, generaal Cogny. De geruchten, onder meer in het leven geroepen door de Franse evacuatie-onder handelaar prof. Huard, bleken echter niet juist. Naar het schijnt hebben de Franse autoriteiten, verrast door de betrekke lijk vriendelijke uitlatingen van made moiselle De Galard tegenover de Viet minh en Ho Tsji Minh, getracht haar af te brengen van haar voornemen om met het vertrek uit Dien Bien Phoe te wach ten tot het laatste contingent gewonden. Men is er evenwel niet in geslaagd deze boodschap over te brengen. Hoewel de uitlatingen van Geneviève de Galard slechts bekend zijn gemaakt door de Vietminh-radio, die hieraan mo gelijk allerlei verdraaiingen of verzin sels heeft toegevoegd, acht men h'et in Franse militaire kringen mogelijk, dat men haar heeft beïnvloed door een „ver rassende" voorkomendheid en gedienstig heid. Wat er van zij, Geneviève de Ga lard arriveerde gisteren niet in Hanoi. Zijne Majesteit verklaarde in een toe spraak, dat zijn volk hem met angst in het hart had laten gaan; immers, velen van zijn onderdanen waren voor hem reeds naar de wal gegaan en nog nimmer was een kop teruggekeerd. Niettemin uitte de nieuwe vorst zijn waardering voor de wijze waarop het volk der lage landen de beste van zijn onderdanen be handelde. Het feest in IJmuiden was reeds 's mid dags begonnen en minister Mansholt, voor deze gelegenheid minister van Visserij, Landbouw en Voedselvoorziening, was eregast. De bewindsman hield van het stuurhuis van de KW Robert William, een van de beide wimpelwinnaars van dit wimpelwinnaars van dit jaar, een rede voering. Hij achtte het een vanzelfspre kende zaak, dat hij als minister de vie ring meemaakte, omdat heel Nederland toch in deze dagen naar de haringvloot uitziet. Ten teken van het begin van het nieuwe haringseizoen hees drs Van Dijk, voorzitter van het bedrijfschap van Visserijproducten tenslotte de bedrijfschapswimpel op de KW 123. uit Dien gewezen. In een vijftal punten protesteert het opperbevel krachtig tegen „de schending dcor de Fransen van.de voorlopige voor waarden voor de evacuatie der gewonden". De Vietminh eist thans, dat de Fransen alle militaire activiteit in de lucht staken binnen een straal van tien km rondom Dien Bien Phoe, gedurende de gehele periode der evacuatie. De Vietminh zegt niettemin toe de evacuatie van de gewon den voort te zetten. Ook is de Vietminh inmiddels begonnen met het herstellen van het grootste vlieg veld van Dien Bien Phoe, opdat hier Dakota's kunnen landen, waarmede meer gewonden kunnen worden afgevoerd dan met lichte en hefschroefvliegtuigen. De Vietminh heeft gevraagd om Franse tech- rpci voor het opruimen van de door de Fransen gelegde mijnenvelden. De gewonden-evacuatie gaat inderdaad, ook zonder een evacuatie-regeling, door. Zaterdag j.l. zijn weer 115 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd. Het grootste aantal op één dag, tot dusver. Het opper bevel van de Vietminh heeft het aantal gewonden, dat voor evacuatie in aanmer king komt, gesteld op 858 in plaats van op 450, zoals oorspronkelijk bepaald was. Te Hanoi deden Zondag hardnekkige geruchten de ronde, dat Geneviève de Galard die dag uit Dien Bien Phoe zou worden geëvacueerd. De talrijke pers vertegenwoordigers bestormden de Franse Over de a.s. canonisatie van vjjf zaligen na die van Paus Pius X zijn berich ten verschenen, waarin de datum dier vijfvoudige heiligverklaring de ene maal als 5 Juni een andermaal als 12 Juni werd aangegeven. Met stelligheid kan thans worden ver zekerd, dat 12 Juni de juiste datum is. Ook in Vlaardingen werd met veel feestvertoon de wimpel gehesen, en wel op de VI. «3 „Cornelis". Vlaardingens bur gemeester verrichtte deze handeling, na dat hij een toespraak had gehouden over de betekenis van Vlaggetjesdag. Dit ge schiedde in de Wilhelminahaven, waar de Vlaardinger botters rijk gepavoiseerd' liggen te wachten op het sein tot de sfart. Nettenboetsters trokken veel bekijks tij dens demonstraties, waarbij zij zeemans liedjes zongen. Zaterdagavond en Zon dagavond baadde de vloot in een zee van licht. Bovendien werd op het grote Vis serijplein een flim in de open lucht ver toond. Dit zal geschieden vóór of op de volgen de data: Eerste groep: korporaals (der le kl.) en soldijen (der le kl.) van de le lichtings- ploeg 1953: 30 Sept.; 2e lichtingsploeg 31 Dec.; 3e lichtingsploeg 31 Maart; 4e lich tingsploeg 30 Juni. Tweede groep: sergeanten en korporaals (der le kl.) van de le lichtingsploeg 1953: 31 Dec.; 2e lichtingsploeg 31 Maart; 3e lichtingsploeg 30 Juni; 4e lichtingsploeg 30 Sept. Derde groep: sergeanten, korporaals (der le kl.) en soldaten (der le kl.) van de le lichingsploeg 1953 van alle dienstgroepen van de technische diensten, die gerekend kunnen worden een technische opleiding te hebben ontvangen: 31 Dec.; 2e lichtings ploeg 31 Maart; 3e lichtingsploeg 30 Juni; 4e lichtingsploeg 30 Sept. Het technisch personeel, dat geen vak opleiding heeft genoten, vertrekt met groot verlof na precies 21 maanden werke lijke dienst voor eerste oefening. De dienstplichtigen, die zijn opgeleid of in op leiding zijn genomen voor reserve-officier, gaan met groot verlof wanneer zij in totaal 24 maanden werkelijke dienst voor eerste oefening hebben volbracht. De Amerikaanse ambassadeur in Zwe den, Cabot, heeft Zaterdag het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld, dat in de nacht van 28 op 29 April j.l. geen Amerikaanse vliegtuigen boven Zweeds grondgebied gevlogen kun nen hebben. Dit is na een diepgaand on derzoek komen vast te staan. Reeds in het begin van deze maand badden Britse en Amerikaanse woord voerders naar aanleiding van vragen van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat geen vliegtuigen van hun landen in die nacht over Zweeds gebied hadden gevlogen. Het Zweedse ministerie had niet de Russische ambassade om inlichtingen ge vraagd, omdat, zoals een Zweedse woord voerder zei, de Russische ambassade spon. ;aan had medegedeeld, dat de niet-geï- üentificeerde vliegtuigen boven Zweeds gebied geen Russische waren geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1