Tegen kolonialisme onafhankelijkheid van Amerikaanse voorwaarden voor interventie in Indo-China Niet zonder goedkeuring van V.N, en Cong res maar voor staten m Vreselijk drama oP onbewaakte Autobus met bruiloftgangers door Diesel gegrepen Weken in Dien Bien Phoe's hel Het epos van Geneviève de Galard verteld zonder opsmuk Regering wijst plaatselijke keuze af FRANSEN versterken hun stellingen in Tonkin-delta 1 Wanne uren voor ParijsGeneve en Hemelvaartsdag HET GEVAAR OP DORDTSE BRUG Warme en zonnige Hemelvaartsdag I Woensdag 26 Mei 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Arbeider leste dorst aan vergif De nieuwe basiliek van Lisieiix Rijwielvervoer per spoor duurder Vier doden, vijftien gewonden Botemnokkelaar gegrepen Geen principiële herziening der drankwet Eerste Vietnamese gewonden zijn geëvacueerd BERICHT WEERBERICHT V Steun van de wereldopinie Guatemala gevaarlijk commu nistisch bastion Plechtige inwijding op 11 Juli a.s Met ingang van 1 Juni Q: Uitzicht ivas goed Een eigen loopgraaf Reglementering van dc handel DE DIRECTIE. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond luidt: Droog en warm weer met weinig bewolking en zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Donderdag 27 Mei: Zon op 4.31, onder 20.43; Maan op 1.45, onder 14.49 uur. Vrijdag 28 Mei: Zon op 4.30, onder 20.44; Maan op 2.03, onder 16.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op zijn wekelijkse persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, in hoofdzaak gesproken over Indo-China en de kwestie-Guatamala. Dulles gaf een overzicht van de toestand in Indo-China en van de pogingen, welke te Geneve worden ge daan oru tot vrede in dit gebied te komen. Daarna gaf hij opheldering omtrent de Frans-Amerikaanse besprekingen te Parijs. Frankrijk, zo verklaarde de minister, is op de hoogte gesteld van de voorwaarden, waaronder de V.S. een militaire tussenkomst in de strijd Zouden kunnen overwegen. Deze zijn: 1. De V.S zijn niet bereid als verdedigers van het kolonialisme op te treden, doch zij willen wel strijden voor vrijheid en onafhankelijkheid van het betrokken gegied. 2. De V.S. zullen alléén optreden, wanneer ook andere landen, die be langen hebben in dit gebied, meedoen. 3. De V.S. zullen alléén in actie komen als de Verenigde Naties er haar goedkeuring aan hechten. 4. Het Amerikaanse Congres moet bovendien alle acties, welke de regering voorstelt, goedkeuren. Ten aanzien van het eerste punt ver klaarde Dulles intussen desgevraagd, dat de Franse regering, naar de mening der V.S., bij het verlenen van onafhankelijk heid aan de verbonden staten van Indo- China zo ver is gegaan, als haar juridisch mogelijk was. B De V.S. zullen, vervolgde hij, het zenden van een vredesmissie der V.N. naar Zuid- Oost-Azië steunen, indien een beroep hiertoe op de volkerenorganisatie wordi gedaan. Over de voorstellen voor besprekingen tussen vertegenwoordigers van de gene rale staven van Gr'oot-Brittannië, Frank- rijk, de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland óver de toestand in Zuid-Oost-Azië is, volgens de minister, nog geen beslissing genomen. Wel zijn er, los van deze bespre kingen, militaire onderhandelingen gaan de met andere landen, zoals Thailand. Woensdag zal de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, te Manilla met Philippijnse autoriteiten dergelijke be sprekingen houden. Waarnemers zien in punt 3 van de Amerikaanse voorwaarden en in de steun voor een eventuele „V.N.-vredes-waar- nemingsmissie" de vaste wil der V.S. om zich ook in Indo-China van de steun der wereldopinie, met name van de Aziatische landen te verzekeren. De „V.N.-vredes- missies" vormen het resultaat van de be faamde „Uniting for Peace"-resolutie van de V.N.-Assemblée, aangenomen op 3 November 1950. Men zal zich herinneren, dat deze resolutie destijds door de V.S. werd ingediend en uit de koker stamde van Dulles zelf, toenmaals de vaste mede werker van zijn democratische ambts genoot Acheson. De bedoeling ervan was, ?e macht van de Assemblée te vergroten, in geval door een veto van de Sovjet-Unie de Veiligheidsraad niet in staat zou zijn effectief op te treden bij een gewapend conflict. Op basis van het rapport van een dergelijke „vredesmissie", waarin de Grote Vijf q.q. zitting hebben, kan __de (Van onze correspondent) Tijdens het bespuiten van fruitbomen n een boomgaard nabij Grave, nam a beider P. M. een slok drinken uit een fles. De man maakte een noodlottige ver gissing, want inplaats van water uit zijt drankfles nam hij een teug vloeistof voor de bespuiting tot zich. De gevolgen waren vreselijk. Kreunend van de pijn, werd de arbeider naar het ziekenhuis te Grave gebracht, waar hij bij aankomst reeds aan vergiftiging bleek te zijn gestorven. Assemblée bepaalde maatregelen voor het behoud van de vrede in een bepaald be- dreigd gebied voorschrijven. Hetis be kend, dat Thailand overweegt bij de V.N. voorstellen te doen voor de zending van ?en „vredesmissie" naar Indo-China. Dulles was zijn persconferentie bcgon- uen met te wijzen op de ernstige gevaren, welke door de militaire machtsvorming in de Midden-Amerikaanse republiek Guate- male rijzen. De wapenzendingen van ach ter het „IJzeren Gordjjn" naar dit land beogen wellicht het vestigen van een door communisten beheerst bastion in de nabij heid van het Panama-kanaal, zo betoogde Dulles. Hij voegde hier echter aan toe, dat het op het ogenblik nog niet mogelijk is de juiste reden van de wapenver schepingen vast te stellen. Dé minister was van oordeel, dat de regering van Guatemala, „waar de com munistische invloed zeer sterk is", door de laatste wapenzending de mogelijkheid heeft gekregen om „Centraal-Amerika militair te overheersen". Dulles zeide. dat de jongste wapenzending uit Stettin een waarde van tien millioen dollar ver tegenwoordigt. Hij deelde mede, dat op het ogenblik wordt nagegaan, of het verdrag van Rio de Janeiro kan worden toegepast op de situatie, welke dopr de wapenverschepin gen naar Guatemala is ontstaan. De bevolking van Guatemala is als ge heel een patriottisch volk, dat niet door een buitenlandse mogendheid wil worden overheerst, maar, voegde Dulles er aan toe, de communisten treden altijd op via kleine minderheden, welke bepaalde machtsposities hebben verkregen. Hij wees er op, dat Guatemala het enige Ameri kaanse land is, dat nog niet het verdrag van Rio had bekrachtigd en dat het als en'ge had tegengestemd, toen op de Pan- Amerikaanse conferentie te Caracas werd uitgemaakt, dat het overheersen van de politieke instellingen van enige Ameri kaanse staat door het. internationale com munisme n bedreiging van de souveremi- teit en de politieke onafhankelijkheid van de Amerikaanse staten zou betekenen. Volgens Dulles is Guatemala reeds thans tie zwaarst bewapende staat in Centraal- Amerika. Zijn militaire apparaat is drie iot vier maal z0 gi-00t als dat van zijn buurstaten, zoals Nicaragua, Honduras of El Salvador. De V.S hebben inmiddels door de luchl wapens naar Nicaragua en Honduras, beiden buurlanden van Guatemala, ge zonden. Deze zendingen vertegenwoor digen ieder een waarde van 60.000 dollar, aldus Dulles, die hieraan toevoegde, dat op grond van de verdragen voor militaire bijstand nog meer wapens naar genoemde landen zullen worden gestuurd. Bij de plechtige inwijding van de basi liek van de H. Theresia van het Kindje Jesus, welke op n juj; Lisieux plaats vindl, zullen 15 kardinalen en 60 bis schoppen uit alle delen van de wereld aanwezig zijn. Aan de plechtigheden op 11 Juli zal voorafgaan het overbrengen van de rehquien van de H. Theresia van het Cai melitessenklooster te Lisieux naar de nieuwe basiliek. De eerste plechtige H Mis in de nieuwgewijde kerk zal wor den opgedragen door kardinaal Grente, aartsbisschop van Le Mans, die door Z. H de Paus is benoemd tot Pauselijk legaat De tarieven voor het vervoer van rijwie len als bagage per trein zijn, afgezien van een technische herziening in 1951, die geen wezenlijke verhoging betekende, nog steeds gelijk aan die van 1945. De kosten van dit vervoer, zo delen de Nederlandse Spoorwegen mee zijn evenwel aanzienlijk gestegen in overeenstemming met de alge mene ontwikkeling van het prijs- en loon peil in Nederland na de oorlog. I aarom hebben de N.S. zich genood zaakt gezien, de minister van Verkeer en W terstaat toestemming te verzoeken tot een verhoging van het tarief voor het ver voer van rijwielen als bagage. In ant woord hierop heeft de minister thans zijn goedkeuring gehecht aan de volgende ta riefwijzigingen, die op 1 Juni a.s. zullen worden ingevoerd. De prijs .voor het vervoer van gewone rijwielen over een afstand tot en met 40 km., die thans 0.70 bedraagt, zal op 1.— worden gebracht. Voor afstan den van 41 km. tot en met 150 km. zal de prijs 1.50 worden (thans 1.—) en voor afstanden beven de 150 km. 2.— (thans "1.50). De tarieven voor het ver voer van rijwielen met hulpmotor tot een gewicht van 40 kg. zullen mpt 0.30 worden verhoogd, terwijl de abonne mentsprijs voor rijwielenvervoer even eens een verhoging zal ondei'gaan. ilfrectiiuuat (ie gekantelde tankwagen op zijn nog overgebleven wielen was gezet, werd het daaronder gelegen vernielde wegdek weggebroken om dit zo snel mogelijk te kers-tellen. verwondingen opliepen, werden bij inwo ners van het gehucht Zandbulten binnen gebracht om van de schrik bij te komen. De zoon van het echtpaar R. Y.—de H. werd lichtgewond bij de politiepost te Buitenpost binnengebracht. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Groningen-Leeuwarden, bij het gehucht Zandbulten tussen Buitenpost en Zwaagwesteinde in Fries land, is gistermiddag omstreeks twee uur een autobus met bruiloftsgangers door een Dieseltrcin gegrepen. De bus was eigendom van het garage bedrijf gebr. Veeiistra uit Noordbcrgum en werd bestuurd door de zoon van een der firmanten. Van de inzittenden van de bus werden vier personen gedood en minstens vijftien gewond. Het treinverkeer tussen Leeuwarden en Groningen was geruime tijd gestagneerd. De autobus had omstreeks 13.50 uur even voor de overweg stilgehouden om de bruiloftgangers, die voor het merendeel afkomstig waren uit verschillende dorpen en buurtschappen in de Friese gemeente Achtkarspelen, en naaste omgeving te doen instappen. De bus trok weel' op en passeerde vervolgens de spoor wegovergang, waar op dat moment de trein, die om 13.25 uur uit Leeu warden met bestemming Groningen was vertrokken, aankwam. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. De trein greep de bus midden in de flank en sleurde haar zestig meter mee. Mej. A. de H., haar zuster H. M. de H. en haar schoonzuster mevr. T. de II.H. werden vrijwel op slag gedood. Van de overige twintig inzittenden werden er vijftien gewond, van wie drie ernstig, na melijk het echtpaar R. Y.de H. en M. B, Het echtpaar Y. werd naar het Bonifa- tiushospitaal te Leeuwarden overge bracht, waar de heer Y. in de loop van de avond eveneens is overleden. Het aan tal doden steeg hierdoor dus tot vier. De toestand van mevr. Y.de H. en van M. B., die in het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd opgenomen, was gister avond nog zeer ernstig. Drie ziekenauto's, die af en aan reden, vervoerden de gewonden naar het Boni- fatiusziekenhuis en het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Uit elk der beide zieken huizen werd een lichtgewonde, na ver bonden te zijn. ontslagen, zodat in totaal nog twaalf gewonden in ziekenhuizen werden verpleegd. De treinbestuurder, die met de schrik vrijkwam, heeft door uit remmen nog getracht de botsingte - mijden. Het mocht echter niet baten Van de treinreizigers werd echter niema verwond. Het treinverkeer tussen kro ningen en Leeuwarden is tot 16.45 uur gestremd geweest. De treinen reden niet verder dan Buitenpost of Zwaagwest einde; het vervoer tussen deze beide dor pen werd onderhouden door een pen deldienst met autobussen. Wat de oorzaak van het noodlottig on geval geweest is, valt moeilijk te zeg gen. De bus reed in de richting Zuid- Noord, dus de chauffeur had de zon in de rug. Hij kan dus niet verblind zijn ge weest. Bovendien is het uitzicht op de spoorweg, wanneer men de overgang na dert, zeer goed. Ook de weersomstandig heden waren van dien aard, dat deze de chauffeur geen moeilijkheden kunnen hebben veroorzaakt. De bruiloftgangers waren onderweg naar het dorpje Bliia Enkele inzittenden, die onbetekenende De zivaar gehavende bus na het ongeval (Van onze correspondent) De grenskommiezen van de Nederlandse douane hebben nabij de Belgische grens onder Rijsbergen in Westbrabant, een Pool gearresteerd die 700 kilo Nederlandse roomboter frauduleus België trachtte bin nen te brengen. Behalve de Pool, zekere M., zijn nog twee boeren uit de omgeving van Achtmaal gearresteerd. Geneviève de Galard heeft gisteren in Hanoi liet epos verteld, dat haar in de gehele wereld beroemd heeft gemaakt: het verhaal over vijf weken in de hel van Dien Bien Plioc. De verslaggevers van de wereldpers drom den samen voor deze met spanning verheide ontmoeting. Geneviève, glim lachend tegen iedereen, vertelde alles zonder opsmuk en in eenvoudige directheid. Haar geschiedenis begon op 28 Maart in Dien Bien Phoc, toen zij 11a een Vietminh-aanval niet meer met haar helicopter kon opstijgen. Terug keer was sindsdien onmogelijk, en zij bleef in de belegerde vesting tot het bittere einde toe, als enige vrouw temidden van 14.000 mannen. Aanvankelijk assisteerde zij de chirur gen die ergens in een vochtige loopgraaf amputaties verrichtten en die met spaar zame middelen trachtten de levens te be houden van de zwaar gewonden. Alléén in geval van uiterste noodzaak kon ge opereerd worden, de andere gewonden moesten wachten Iedere nieuwe aanval bracht nieuwe problemen. „Toen het bïoed-plasma schaarser en schaarser werd, 7.0 zei Geneviève de Galard, „werd het mijn taak om de stervenden te troosten". Dan vertelt zij, hoe zij tijdens de eerste drie verschrikkelijke weken op een „stret cher" sliep op de vloer van de operatie- Het K.N.M.I. deelt mede: Een belangrijk hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over Duitsland tot Italië beheerst thans hei. weer in geheel West-Europa. Overwegend Zuidelijke winden voeren warmere lucht naar het Noorden, waarbij de maximum temperaturen van dag tot dag hoger wor den tengevolge van de krachtige zonne straling- Maximumtemperaturen van meer dan 20 graden komen thans voor tot in Lapland. In Frankrijk kwam op enkele plaatsen gisteren het kwik boven 25 gra den. Het hogedrukgebied neemt nog steeds in omvang en betekenis toe, waardoor het depressiegebied op de Oceaan ten Westen van de Britse eilanden nog geen kans krijgt zijn invloed verder naar het Oosten uit te breiden dan tot Ierland en West- Engeland. Wel vormde zich een zwakke warmtest'oring boven Zuid-Frankrijk, wel ke daar enkele verspreide onweersbuien veroorzaakte. Deze beweegt zich, in be tekenis afnemend, in Noordelijke richting en zal waarschijnlijk zonder noemenswaar dige invloed op het weer in ons land uit te oefenen passeren. Er mag dan ook op Hemelvaartsdag op warm en overwegend zonnig weer worden gerekend, waarbij de kans op vorming van locale warmte-onweders in de namiddag klein is. De winden blijven zwak tot ma tig uit Zuidelijke richtingen; aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zee wind waaien. loopgraaf voor zover zij tijd vond om te slapen. Maar plotseling kwam een ver rassing: enkele officieren gaven haar. een „aparte loopgraaf", waarvan de wanden met rode en witte parachute-zijde waren bespannen en waarin zelfs een kleine armstoel stond. Toen kwam een andere, veel grotere verrassing, een uitnodiging van haar kolonel om met hem in zijn loopgraaf te dineren.. Tijdens deze maal tijd verscheen generaal De Castries en verleende haar -het Legioen van Eer en het oorlogskruis met de palmen voor haar toewijding in de strijd. Enkele van de gerepatrieerde gewonden hebben haar verhaal aangevuld met bij zonderheden over haar gevangenneming op 7 Mei. Temidden van het geknetter der machinegeweren en het gekerm van de- gewonden stond 7,ij lot over haar knieën in de modder van de hospitaal-loopgraaf. Een Vietminh-soldaat stormde plotseling df loopgraaf binnen. Zij ging naar hem ioe en maakte hem duidelijk dat er enkel gewonden in de loopgraaf waren. De sol daat antwoordde haar dat zij door kon gaan met haar werk. Haar gevangenschap heeft 17 dagen ge duurd. Een tent, van rode parachute-zijde vervaardigd, werd later tot haar beschik king gebeld. Tijdens de gehele duur van haar gevangenschap heeft zij haar werk voortgezet. De Vietminh heeft haar vol komen correct behandeld. De geschiede nis van deze 53 dagen heeft overigens zijn sporen nagelaten. Geneviève is zo ver magerd, dat de soldaten haar goedmoedig „Ce tandenstoker" zijn gaan noemen. In Hanoi teruggekeerd heeft zij einde lijk weer in een echt bed kunnen slapen. Na de ontberingen van de afgelopen maanden is zij even bij de kapper ge feest en heeft zij haar weinig vrouwelijke parachutistenpak geruild voor een nieuwe blauwe jurk. Maar zij had de grootste moeite om aan het „gewone leven" te wennen. „Het is allemaal zover af en zo dicht bij", zei zij. Een uilgever, die niet stil zat, heeft haar 109.000 dollar aangeboden voor het verhaal van haar belevenissen. Zij heeft dit aanbod voorlopig afgeslagen. „Het ogenblik is er niet naar", zei zij, „ik zal er over denken als ik in Parijs terug ben". Zij zal waarschijnlijk de volgende week per vliegtuig naar haar moeder, de Vi- comtesse de Galard-Terdube, te Parijs terugkeren, maar eerst wil zij wachten tot alle gewonden uit Dien Bien Phoe zullen zijn geëvacueerd. Inmiddels wordt nog gemeld, dat e raad van gouverneurs van het Rode Kruis r.ie in Oslo vergadert, Dinsdag eenstem mig een resolutie heeft aangenomen, waarin Geneviève de Galard wordt voor gedragen voor de „Florence Nightingale"- medaille. Reuter vermeldt, dat een lid van de Russische delegatie vroeg: „Wie is die mej. Geneviève?" Op het enige tijd geleden ingediende adres tot het bevorderen van een wij ziging in de drankwet, strekkende tot het invoeren van de mogelijkheid van plaat selijke keuze, heeft de regering gemeend niet te kunnen ingaan, omdat zij van oor- O De Fransen zijn bezig hun strijdkrach ten in de delta van de Rode Rivier, in Noord-Indo-China, te versterken. Een Franse legerwoordvoerdcr verklaarde Dinsdag in Saigon, dat versterkingen uit Frankrijk onderweg zijn. Zodoende zal het opperbevel in de nabije toekomst een hieuwe divisie in de bedreigde delta kun nen opstellen. Tevens worden verscheidene mobiele afdelingen uit minder belangrijke sectoren 'n Indo-China naar de delta gedirigeerd. Deze extra troepen zullen de reserves aanvullen, waaruit is geput tijdens de stri)d om Dien Bien Phoe. De woordvoerder zeide, dat de pessimis tische berichten uit Hanoi over de toe stand in de delta ongegrond waren. Franse vliegtuigen hebben Maandag 170 v Richten uitgevoerd en aanvallen gedaan de aanvoerlijnen en verscheidene sleutelposities van de opstandelingen, Inmiddels zijn voor het eerst ook Viet namese gewonden uit Dien Bien Phoe ge ëvacueerd. Een twaalftal hunner is Dins dag in Hanoi aangekomen. Volgens een mededeling van een Franse woordvoerder was hun toestand erg slecht. Deze evacuatie volgt op een belofte van de Vietminh-delegatie in Genève, dat bij de evacuatie geen discriminatie ten aan zien van Vietnamezen zou worden toege past. De Fransen hadden er tegen gepro testeerd, dat zich tot dusver geen Viet namezen bevonden onder de geëvacueer- den uit Dien Bien Phoe. Radio-Vietminh heeft Dinsdag gemeld, dat de Fransen hun voorstel, om de lan dingsbaan bij Dien Bien Phoe te herstei len, hebben ingetrokken. De Franse des kundige, die het terrein geïnspecteerd heeft, verklaarde dat herstel te veel tijd zou vergen, zodat men beter de evacuatie met helicopters en lichte vliegtuigen kon voortzetten, aldus dit radiobericht. deel was. dat de voordelen, daaraan ver bonden, niet zouden opwegen tegen de nadelen. Daaruit volgt, dat zij geen voor standster is van krachtens de wet op gelegde drooglegging. Aldus verklaarde de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, toen hij gisteren een tweetal advies-commissies in zake het alcohol-vraagstuk installeerde. De minister zeide o.a., dat de beide commissies op verzoek en ook uit eigen beweging van advies zullen dienen over onderwerpen, die het alcoholvraagstuk betreffen, terwijl zij zullen worden ge hoord over alle regelingen van wetgeven de aard op dit gebied. In Nederland is het alcoholgebruik de laatste honderd jaar sterk verminderd, aldus de minister, die dit voor een deel up het conto van de georganiseerde drank bestrijding schreef, maar ook voor e"n deel toeschreef aan de ingrijpende ver- I andering in levensomstandigheden an i levenswijze van hen, die behoren tot de lagere inkomensklassen. Ook ai meent de regering dat het in voeren van plaatselijke keuze niet be vorderd moet worden, toch acht zij regle mentering van de handel in alcohol houdende dranken tot zekere hoogte ge boden, zo zeide de minister nog die ver der verklaarde dat kan worden voort gebouwd op de gedachten, die tot nu tos de wetgever tot uitgangspunt van zijn maatiegelen heeft genomen. Uw com missies, aldus de minister, zijn uiteraard vrij haar uitgangspunt te kiezen, waarbij hij nog wees op het adviserende karakter der commissies. De vraag rijst, aldus de minister, of e. drankwet in het tegenwoordige maat schappelijke bestel op alle punten vol doet. Ik zal het op prijs stellen daar omtrent door U te worden geadviseerd. Het. is' vóórshands niet mijn bedoeling t-> bevorderen, dat de drankwet in haar geheel principieel wordt herzien. Mij staat voor ogen een verbetering van de bestaande wet op een beperkt aan'al punten. Nadere overweging verdient b.v. de mogelijkheid van overschrijving van vergunningen en vervangersstelseï. terwijl ook de coördinatie tussen de drankwet en de jongste vestigingswet bedrijven onder ogen gezien moet wor den. egens liet Hoogfeest van Hemelvaart zal ons blad niet verschijnen, 's Heren morgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1