BIDAULT: „BESLISSENDE DAGEN... Op zoek naar bestandsregeling 't Nieuwe mandement der Bisschoppen Attlee Pr ojectiel ontplofte, heidebrand en Bevan naar China Gevaar voor meisjes in het buitenland Vliegdekschip „Bennington in brand Hemelvaartsdag vol laaiende zomerzon v.. Gaat Westen een beslissing forceren? het gevolg Geslaagde operatie „PLUTO „De katholiek in deze tijd". Zondag voor een kwartje Over „De katholiek in het openbare leven van deze tijd Ronselarij voor verdachte milieu's VANAVOND EERSTE HOLLANDSE NIEUWE Vrijdag 28 Mei 19o4 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "V ijftigduizend emi granten naar Australië Engelse spoorweg staking dreigt zich uit te breiden Dordtse brug open voor alle verkeer Pius X-museum in Venetië Verschijnt. Zondag a.s. Gevaarlijk vuur iu uatuui •reservaat bij Heeze Nieuwe taak van de kath. Meisjesbescherniing Amerikaanse marine zwaar getro ffen Honderden doden en gewonden Complete uittocht naar bos en strand Enorme hitte in Egypte Adenauer krijgt prijs van „blauw Maria- leger" Genie bouwde drie bruggen bij Rhenen Vannacht grote vangsten WEERBERICHT O Na de oorlog Bidault: Beslissende dagen Levensgevaar Westduitse herbewapening vrije kwestie Het bestuur van de Labourpartij besliste Woensdag eveneens, dat de leden niet lan ger gebonden zijn aan het partijbeleid be treffende de Westduitse herbewapening. Tegenstanders hebben nu het recht hun campagne tegen de herbewapening voort hoewel deze in principe door hun officiële leiders aanvaard is. Het stationswerk De staatssecretaris voor O., K. en W„ M Koelte aan de kust Een tropische dag was het volgens het K.N.M.I. echter niet geheel. Wel noteerde het waarnemingsstation Gilze Rijen een tropische temperatuur van 30 graden de hoogste temperatuur die in ons land ge meten werd doch aan de kust was het aanmerkelijk koeler door de in de middag invallende zeewind. In IJmuiden heeft men het helemaal niet abnormaal warm gehad, want daar steeg het kwik de gehele dag niet hoger dan 20 graden. Opstoppingen bij Velserpont Bij het baden verdronken Tot 118,4 fr. Fahrenheit T) COLLEGE H. KRUIS TE UDEN Zover hersteld, dat lessen weer beginnen De weerverwachting van het K.N.M X., geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Tijdelijk wat meer bewolking met kans op en kele verspreide regen- o£ onweersbuien. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Noord, Iets minder warm, vooral in de kustprovincies. Zaterdag 39 Mei: Zon op 4.29, onder 20.46; Maan op 2.23, onder 17.44. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In de 7e geheime «itting van de conferentie van Geneve over Indo China hebben communistisch China en I rankrijk gisteren voorstellen ingediend, om tot een wapenstilstand in Indo China te komen, aldus hebben confe rentiekringen na afloop van de vergadering meegedeeld. Het Franse plan werd ingediend door de heer Bidault. Het bevatte zes nieuwe voorstellen voor een bestand in Vietnam. De Chinese voorstellen, door premier Tsjoe En-lai ingediend, komen in grote lijnen overeen met het pian, dat Dinsdag door de vice-premier van de Vietminh, Pliam van Dong. werd ingediend, doch bevatten tevens de ideeën, welke vorige weck Vrijdag door minister Mototof naar voren werden "ebracht. Met de Sibajak zal 1 Juni a.s. de 50.000c emigrant uit Nederland naar Australië vertrekken. Bij de boeking is komen vast le staan, dat dit zal zijn mejuffrouw A. Scholte uit de Van Hogcndorpstraat te ■Amsterdam. Mejuffrouw Scholte reist haar vei> jOofde achterna, die eerf half jaar eerder is geëmigreerd en thans een betrekking heeft als tekenaar bij een bouwonderne mer te Melbourne. Het getal 50.000 heeft betrekking op de emigranten, die na de oorlog uit Neder land naar Australië zijn vertrokken. Het aantal Nederlanders in Australië is op het ogenblik evenwel reeds beduidend groter als gevolg van het feit, dat ook velen zich er van Indonesië uit blijvend hebben ge vestigd. Het ligt in de bedoeling aan het ver trek van de 50.000ste emigrant op Dins dag aanstaande enige officiële aandacht te schenken. Afgevaardigden van het spoorwegperso neel in Noord- en Noord-Oost-Engeland hebben besloten de machinisten en stokers in West-Engeland te steunen, die reeds elf dagen in slaking zijn uit protest tegen een nieuwe dienstregeling, waarbij het onmo gelijk is om elke dag thuis te komen. Door dit besluit dreigt de staking, waarbij tot dusver ongeveer 3.000 man betrokken was> een nationaal karakter tc krijgen. „De afgevaardigden uit het Noorden en ■'oord-Oosten, die ongeveer 30000 man Vertegenwoordigen, adviseren nl. met in- Sang van Zondagavond het werk neer te mggen, tenzij de autoriteiten de spoor wegen zijn een staatsbedrijf de ge- Wraakte regeling intrekken. De staking, welke tot nu toe niet door de vakbeweging werd gesteund, heeft nu bovendien de steun gekregen van de Verenigde bond van machinisten en sto- iD,*Zj nai??. een resolutie aan, waarin degelijks bestuur op wordt aan- f^orhf'5 ?V6r de omstreden kwestie te onderhandelen met de vervoer. commissie voor JÜ*» Donderdagochtend één uur is de ikeersstagnatie op de Maasbrug bij ordrecht geheel opgeheven. ,tanks- die daar een brandende vormden, zijn met een takel- w5g feru'md; de eerste Woens dagnacht en de tweede Donderdagochtend vroeg, nadat de brandweer van 's avonds elf uur af met nat spuiten voorzieningen had getroffen tegen eventueie ontploffin gen. Ook het wegdek is geheel hersteld. De twee tanks zijn volledig uitgebrand. Volgens genoemde kringen werd beslo ten in de volgende geheime vergadering, die Zaterdag zal plaats vinden, alle tot dusver ingediende voorstellen te analy seren en te trachten de punten van over eenkomst hieruit te lichten en op grond daarvan verder te werken. Bidault stelde voor. dat eerst de kwes- tie-Vietnam, het voornaamste oorlogster rein, wordt geregeld en eerst daarna de problemen betreffende dé, kleinere staten Laos en Cambodja. Voorts stelde de Fran se minister voor, vertegenwoordigers van het Franse en van het Vietminh-opper- bevel op 1 Juni te Genéve te laten bijeen komen om een regeling voor het staken van het vuren en het hergroeperen der strijdkrachten in Vietnam uit te werken Deze militaire deskundigen zouden gere geld verslag moeten uitbrengen aan de conferentie. Deze kan intussen voortgaan met de behandeling van de andere agendapunten. In het Franse plan wordt ook gesproken van overleg over middelen ter verzeke ring van de veiligheid van de troepen der beide partijen. Met nadruk wordt gezegd, dat elke overeenkomst betreffende her groepering van troepen niet beschouwd moet worden als een deling van het ge bied. Tsjoe en-Lai zou, volgens conferentie kringen, niets aan de reeds eerder door de communisten gedane voorstellen heö- ben toegevoegd. Hij deed niet veel anders dan het plan van de Vietminh herhalen Dit plan voorziet in het instellen van grote hergroeperingsgebieden, welke door bei de partijen zullen worden bestuurd zolang een politieke hereniging van het land niet is tot stand gekomen. Tegelijkertijd steil dit plan een gelijktijdig staken van hei vuren in geheel Indo-China voor. Te Ge néve zou het beginsel van het terugtrek ken der troepen moeten worden bespro ken, doch tegelijkertijd zou een „practised onderzoek" in de drie verbonden stater moeten worden ingesteld. De Vietminh suggereerde de mogelijkheid om met Viet nam te beginnen, waarna Laos en Cam bodja moeten volgen volgens een „voor allen aanvaardbare procedure". Gemeng de commissies, bestaande uit vertegen woordigers van beide partijen en aange vuld door contróle-commissies van neu trale landen, zouden op de naleving van het bestand kunnen toezien. De aan de conferentie deelnemende landen zouden steeds volgens het plan van de Vietminh. bilaterale collectieve garanties moe ten geven. Inmiddels was minister Bidault Woens dag voor een conferentie met het Franse kabinet naar Parijs teruggekeerd. Op deze conferentie heeft het kabinet zijn vertrou wen in het beleid van de minister op de conferentie van Genéve uitgesproken. Uit doorgaans welingelichte bron wordt ver nomen dat minister Bidault verklaard heeft dat de besprekingen van de komen de dagen beslissend zullen zijn voor de uitslag van de conferentie. Naar verluidt heeft de minister er ook by het kabinet op aangedrongen om maat regelen voor te bereiden, welke ingeval van een eventuele internationalisatie van de strijd zouden moeten worden genomen Volgens kringen, die in nauw contact met de regering staan, zijn Bidault en Eden het er over eens, dat tegen het einde van de volgende week te Genéve een beslissing moet worden geforceerd. Indien dan geen overeenkomt wordt bereikt, zal het Westen aannemen, dat de communisten geen accoord wensen De Westelijke mogendheden zouden zich er dan op voorbereiden de conferentie te verlaten. Terwijl zijn kameraden wordt in Quonset Point een van Ce slachtoffers van de ramp der „Bennington" van boord gehaald. In het Patriarchale Paleis te Venetië zal I een tentoonstelling worden mgericht van voorwerpen, die aan Paus Pius X hebben toebehoord. Het vertrek, dat door kardi naal Sarto (later Paus Pius X) werd be- woond, zal in de staat worden terugge bracht, waarin het zich bevond, toen de Kardinaal naar het Conclaaf vertrok, dat hem tot Paus koos. Dc verschijningsdatum van het in de iongste \aslenbrief der Nederlandse Bis- schoppeui aangekondigde Slandement aan knopend aan de gedachtengaug van de Vastenbrief 1949, Zondag a.s. 30 Mei, is thans vastgesteld op Het is een goede gedachte, dat het Woensdag werd te Londen bekend ge maakt, dat een delegatie van acht leden van de Labourpaty, onder leiding van Clement Attlee en Aneurin Bevan, op uit nodiging van het „Instituut van buiten landse zaken van het Chinese volk" een bezoek aan China zal brengen. Het partij bestuur van labour besloot Woensdag de desbetreffende uitnodiging te aanvaarden en bepaalde toen tevens, dat Attlee en Bevan leden van de delegatie zouden zijn. Dit zal de eerste maal zijn, dat een offi ciële Labourmissie een bezoek aan com- munistisch-China brengt. In 1946 bezocht een delegatie van de partij de Sowjet- Unie. In Britse diplomatieke kringen is dit be richt met verbazing ontvangen. Men vreest dat het besluit van het Labour-partijbe- stuur zeker niet zal bijdragen tot het ver stevigen van de Brits-Amerikaanse solida riteit. Men meent te weten, dat het ministerie van buitenlandse zaken, dat nadrukkelijk heeft laten weten niet om advies gevraagd te zijn het aanvaarden van de uitnodiging in de huidige omstandigheden ernstig -ou Door een brand, die Woensdag heeft gc- ke hier nog in grote verscheidenheid en aantal aanwezig 2ijn Het projectiel ver spreidde zich en de kurkdroge hei vatte onmiddellijk vlam. De gemeentelijke vrii- w'lljge brandweer van Heeze, die onmid dellijk uitt-ukte, stond in het begin mach teloos tegen het steeds verder voortvreten- holPen door vele vrijwilligers in Het ai"611 6r eerst na byna Vi3f urpn In het gevaar te bedwingen. Dit blussen gjns echter gepaard met groot levensgevaar, aangezien door het vuur en de warmte steeds meer rrojee- tielcn ontploften, zodat de blussers her- haaldeiyk piat tegy.n de grond moesten gaan liggen, terwijl fonteinen zand om hoog spoten. Ook na de brand, zijn door de brand weermannen nog diverse projectielen waargenomen, zodat men vreest dat een brand op deze oppervlakte wel eens men senlevens kan kosten. woed in het natuurreservaat te Heeze (N. Br.) en waarbij 75100 ha heide, een prooi der vlammen werd, is wel komen vast tc staan, dat alle branden, welke de laatste tüd hier heersten niet, zoals men aanvankelijk dacht, aan kwaadwilligheid tc wytcn zijn. Het begin immers van deze brand werd gezien door twee zeer betrouwbare oog getuigen Door onbekende oorzaak ont plofte plotseling een der projectielen, wel- hebben afgeraden, raadpleegd. indien het was ge- Men zal zich herinneren, dat enige tijd geleden de Labour-fractie en het 28 leden tellende bestuur zich voor de Westdu tse herbewapening hebben uitgesproken, maar met het gevolg, dat Bevan uit het scha duwkabinet trad en dat enige spanningen binnen de partij aan het licht traden De jongste beslissing van het bestuur wordt dan ook uitgelegd als een overwinnin» van de linkervleugel-leider Bevan. Overigens moet worden opgemerkt, dat lang niet all» tegenstanders van de Westduitse herbewa pening Bevanisten zijn. (Van onze Utrechtse redacteur). In tegenstelling met vroeger, toen de katholieke Meisjesbescherming haar zor gen moest uitstrekken over veie Duitse en Oostenrykse meisjes, die in ons land kwamen werken, voelt zij zich nu ver antwoordelijk voor de meisjes, die in het buitenland een betrekking aannemen zon der eerst informaties te hebben inge wonnen. De wortel van het kwaad zü'n de adver tenties voor buitenlandse betrekkingen in dag- en weekbladen, waarvan de betrouw baarheid niet voor 100 pet vast staat. Vooral naar België gaan heel veel meisjes en onlangs zün daarover ontstellende mededelingen gedaan, waaruit bleek, dat argeloze meisjes op advertenties geschre ven hadden voor een betrekking, terwyi zy in feite geronseld werden voor ver dachte milieu's. Deze gevaren kwamen ter sprake op de Woensdag in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Federatie van R.K. verenigingen ter bescherming van meisjes, waarin de secretaresse, mevr. K. Luijckx- Sleyfer uit Amsterdam sprak over de aan gepaste taak van de vereniging en een be roep deed op ouders en andere opvoeders om het gesignaleerde kwaad te bestrijden. Ook de hulp van de kerkelijke en wereld lijke overheid is daarbij onontbeerlijk, terwijl medewerking nodig is uit België, zodat men dient te komen tot een Benelux tan geestelijke en wereldlijke weerbaar- ,.eid. Alvorens op buitenlandse adverten- tes in te gaan, is het raadzaam, ook al uit tespect tegenover de bonafide aanbieders, -niichtingen in te winnen bij het Centraal Bureau van de R.K. Meisjesbescherming, ■Lohmanstraat 9a, Amsterdam. In haar openingsrede had de presidente tbevr. Kreijns-Ten Braak uit Hilversum' gewezen op de nadere bezinning, die nodig is over de vorming van de meisjes, voor Wl® haar toekomstige levenswerk nog niet voldoende vast ligt en de apostolische taak van de vereniging. Naar voren kwam ook, dat het voor de "wteaynijjg moeilijk is bij de rijks overheid steun te vinden, omdat zij met haar verschillende hulpdiensten onder verschillende departementen valt. Het ware daarom te wensen, dat het departe ment voor Maatschappelijke Werk, dat voor coördinatie is aangewezen, ook over de R. K. Meisjesbescherming haar be moeienissen uitstrekt. mej. dr A. de Waal, sprak als haar mening uit dat van het materiële stationswerk, waarbij zich aanvankelijk posten op dé stations bevonden, overgeschakeld moet worden naar het geestelijke stationswerk, waarbij de meisjes slechts opgevangen worden en haar de weg gewezen wordt naar die instituten, waar haar vorming buiten schoolverband het beste ter hand genomen kan worden. Pater Jac. de Rooy S.J. sprak over: „Maria als het ideale voorbeeld van onze vorming", ontwikkelde enige fijnzinnige gedachten over de medewerking van Haar om ons tot Christus, Die onze roeping is, te leiden en spoorde aan in dit Maria-jaar alle laksheid en sleur te laten varen. voor de gelovigen tegen de luttele prijs van écn kwartje verkijjgbaar zal worden gesteld: niet alleen omdat velen zo niet allen het omvangrijke document dat circa 50 bladzijden beslaat, gaarne ter raadpleging gedrukt bij de hand willen hebben doch vóór alles, daai deze up to date bundeling van de richtlijnen voor de vernieuwing in Christus van het maat schappelijke leven op zich verdient be- schouwd te worden als een kostbaar bezit f voor ieder, die onder leiding van Paus en i Bisschoppen aan die vernieuwing wil medewerken, ter vervulling van zgn katholieke plicht. Woensdag heeft zich aan boord van het 32.000 ton metende Amerikaanse vliegdek schip „Bennington" een zware ontploffing voorgedaan, waardoor een hevi"e brand is veroorzaakt Volgens de laatste cijfers zijn van de 2900 opvarenden er meer dan 100 om het leven gekomen en 201 gewond. De explosie deed zich voor, toen het vliegdekschip dat op een oefentocht was langs de Amerikaanse Oostkust, zich 75 mijl uit de kust bevond Volgens de gezag voerder kapitein ter zee Raborn. vond de ontploffing plaats in.Jhet voorschip, toen de eerste groep vliegtuigen was op gestegen Daar het onmiddellijk duidelijk was, dat hier een zware catastrophe plaats vond werden onmiddellijk ook de overige toestellen de lucht in gestuurd om de dek ken vrij te maken voor de gewonden Dank zij de omstandigheid, dat het merendeel van de 2900 opvarenden in het achterschip luist aan het ontbijt zat, zijn er niet meer slachtoffers te betreuren. Onmiddellijk werd Vet reddings- en blussingswerk aangepakt. En de beman ning, die geen ogenblik het hoofd verloor, wist de brand, welke na de ontploffing was uitgebroken, na vier uur te bedwingen. De Amerikaanse minister van marine. Charles Thomas, die aan boord van het Al behoort dan volgens het K. N. M. L een Hemelvaartsdag, zoals Nederland gisteren beleefde, niet tot de uitzonderingen, omdat liet tempe- rntuurverloop in Mei in ons land altijd enigszins merkwaardig is, deze vol- zomerse dag was toch een buitengewoon aangename verrassing. Wat dat wisselvallige temperatuui-verloop in Mei betreft, heeft het K. N. M. I. het in ieder geval wel bij het rechte eind, want vorige week hadden velen de neiging de kachel, die na een eerste zomerse week op nonac.tief was gesteld, weer aan te maken. Doch de zomer keerde na een regenperiode, die hoognodig was, weer terug en vierde hoogtij op Hemelvaartsdag 195-1. -■ - Het was een dag °m te onthouden. Reeds vroeg in de morgen, toen het nog koel was, vond een ware uittocht uit de grote steden plaats. Per auto, motor, brommer, fiets, bus, tram of trein ontvluchtte men de benauwenis van de grote stad op deze vrije dag, om eerst 's avonds, rood of bruin getint, maar in ieder geval voldaan, terug te keren. In lange files trokken de stede lingen door het uitbundige zomerse land. op weg naar de waterkant, de polders in of de koelte van de bossen verkiezend. Aan de kust, waar het badseizoen officieel eigenlijk nog niet eens begonnen is, was het overstelpend druk, omdat wel het grootste deel van de mensen verkoeling en vermaak zocht in het zilte water. Het verkeer in de kustplaatsen was dientengevolge af en toe bijna niet te ver werken en wellicht zijn de dienstdoende politiemannen de enigen geweest, die blij waren toen de avond viel. De zeilers op de meren en plassen kregen het niet helemaal naar hun zin, want de voor hen onontbeerlijke wind liet voor een groot deel verstek gaan. Toch zullen ook zij tevreden zijn geweest met deze. „doordeweekse" zomerse Zondag, die iedereen, die daartoe in de gelegenheid was, naar buiten lokte. Ook in de Gooise dreven en op de Loos- drechtse plassen heeft men zeiden zo een drukte beleefd als op deze Hemelvaarts dag. Van de prille morgenuren af trok een onafzienbare stroom van recreatiezoekers langs de Gooise toegangswegen. De drukte was zó groot, dat men op het beruchte Laarder kruispunt geen enkel risico wilde nemen en het verkeer door twee agenten liet regelen. Dat het mooie weer ojj deze Hemel vaartsdag ook helemaal naar de zin was van de ijscomannen en de verkopers van verkoelende dranken behoeft eigenlijk niet eens vermeld te worden. De drukte bij het pontveer te Velsen is gisteren zo overweldigend geworden, dat de drie ponten, die volgens de Zondags dienst ingelegd waren op werkdagen varen er vier het verkeer op geen stuk ken na konden verwerken. Dat had tot gevolg, dat er al in de vroege ochtend lange files automobilisten, die af en toe kwaad toeterden over het oponthoud, aan weerskanten van de pont, maar vooral aan de Zuidkant, stonden opgesteld. Daarbij moest de Velsense politie meermalen rege lend optreden. Na de middag toen de stroom terugkwam, herhaalde zich het zelfde beeld aan de Noordzijde van het overzetveer. In de afgedamde Brielse Maas te Oost- voorne, nabij het recreatiecentrum Krui- ningergors, is gistermiddag de 15-jarige B. v R. uit Rotterdam in te diep water gegaan en verdronken. Gisterenavond is bij het zwemmen in de Maas onder Maashees aan de Wellse oever de negentienjarige H. uit Meerselo bij het zwemmen verdronken De jongeman was onvoldoende de zwemkunst meester. schip ging, toen dit te Quonset ou Rhode Island was gearriveerd, was vol lof over de moed van de gewonden en de wijze, waarop het reddingswerk was aangepakt. Dit is de derde maal, dat een ontploffing aan boord van ditzelfde schip plaats vindt: in April 1953 eiste een ontploffing elf doden, in Sept. 1946 vielen vijf slachtoffers. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen ge vonden die op sabotage kunnen wijzen. President Eisenhower heeft de opvaren den van de „Bennington" en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers zijn diep leedwezen betuigd. Dit is op één na de ernstigste ramp waardoor de Amerikaanse marine in vredestijd getroffen is In April 1952 ver loren 178 opvarenden het leven toen de torpedobootjager Hobson a-ingevaren werd. In Luxor en Assoean (Egypte) steeg het kwik gisteren tot 48 gr. C. in de schaduw, dat is: 118,4 gr. Fahrenheit. In Minia was het 45 gr. en in Cairo 40. In midden-Egypte gaat de hittegolf ge paard met een invasie van sprinkhanen, waartegen met hefschrrefvliegtuigen wordt opgetreden. Op het platteland zijn talrijke branden uitgebroken, sommige veroorzaakt door duiven, die met brandende vleugels neer streken. In Kafr-El-Sjeikh zijn een hon derdtal huizen in de as gilegd. Ook graanvelden zijn verbrand. Bij Samaoed gingen 400 woningen verloren. De oprichter van het „blauwe leger van Onze Lieve Vrouw van Fatima", Father Harold V. Colgan uit Plainville, is Woens dag j.i. per vliegtuig uit c'Ver. Staten te Düsseldorf aangekomen. Father Colgan komt bondskanselier Adenauer de vredes prijs van het „blauwe leger", een repro ductie van het beeld der Madonna van Fatima, overhandigen. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt voor bijzondere verdiensten in de strijd tegen communisme en voor de wereldvrede. Dr Adenauer is de eerste, die de prijs ontvangt. Het in 1947 opgerichte „blauwe leger" van Maria is thans in 33 landen verspreid en telt meer dan 10 millioeri leden. Sedert het begin van deze week heeft Rhenen in het teken van de bruggenbouw gestaan. Ongeveer 400 militairen met ten minste de rang van sergeant zyn gelegerd op de Grebbeberg. Zij leveren slag tegen een denkbeeldige vijand en deze had bruggen over het spoorrav\jn en over de Grebbe ,(die er niet waren) opgeblazen, pe in 1945 in de lucht geblazen Rij» Vug is er werkelijk niet, want die is tol op Wanneer U dit bericht onder de krijgt is de eerste Hollandse Nieuwe waar schijnlijk al in het land misschien zelfs al aan het publiek afgeleverd. Vanmiddag nl. tussen 2 en 3 uur wordt het eerste ogen schip van dc race in IJmuiden verwacht Het bijzonder fraaie en warme weer heeft de Nederlanders niet tienduizenden naar de stranden gedreven om daar wat verkoeling te zoeken. Sinds lange tijd heeft men op Hemelvaartsdag een der gelijke drukte niet gekend. Scheveningen kreeg de massa's uit Den Haag en om streken te verwerken en in Zandvoort was de drukte overstelpend. Hóé druk. het wel was aan het Zandvoortse strand, toont bovenstaande foto. Overal puf fende, zonnende én verbrandende men sen... en hier en daar een plekje zand... het is de SCH 236 Noordster, die van de schrale vangst der eerste twee nachten twintig kantjes aan boord heeft. Zodra de logger binnen was, zou de haring per auto naar Scheveningen worden gebracht en daar afgeslagen. Behalve de haring heeft de Noordster nog 78 vaten makreel aan boord. In de afgelopen nacht is de vangst heel wat beter geweest. Er waren enkele log gers, die „geen vangst" meldden, maar andere hadden volle netten. De VL 80 was met 50 kantjes „topscorer". Daarna volg den de VL 196 met 45- de SCH 40 met 42 de SCH 5 en 19 elk met 40 en de SCH - met 35 kantjes. Op de overige scheper varieerde het succes van niets tot 31 kantjes heden niet hersteld. De militairen wisten er echter raad op. Zij moesten de vijand achterna en daar om bouwde de genie bruggen Woensdag- de onder de naam: Operatie „Pluto". Van middag trokK.ii de zegevierende troepen over de bruggen 'tgeen gepaard ging met enige feestelijkheid er was een volledig geniemuzikcorps aanwezig en met be zoek van hoge autoriteiten Over de Grebbe is een hechte Bailey brug gebouwd, die zelfs de 50 ton zware Centuriontanks kan dragen. De brug over het spoorravijn is niet zo sterk door de grotere lengte, maar de Shermantanks van 35 ton gingen er rustig overheen. De top prestatie leverde de brug over de Rijn, maar liefst 190 meter lang en gebouwd volgens een Amerikaans systeem, waarbij machinaal met lucht gevulde schuimrub ber drijvers en holle aluminium wegdek segmenten worden gebruikt. De zwaarste tanks trokken Woensdagmiddag onder 't keurend oog van de autoriteiten over deze brug, die een vaste oeververbinding vormt en die derhalve maar drie uur „in dienst" was om het scheepvaartverkeer niet te zeer te belemmeren. Ongeveer 200 bijna afgestudeerde M'- S-ers kwamen voor deze gelegenheid naar Rhenen. Naar wij vernemen zijn de herstelwerk zaamheden aan het Kruisherencollege te Uden, dat onlangs door brand werd ge teisterd, thans zover gevorderd, dat by het begin van a.s. week de lessen kunnen worden hervat. Maandag komen de stu denten terug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1