is 100 jaar geleden verrees eerste katholieke parochie-school mm eromilk Franse staatssecretaris voor Indo- China treedt af Eén op de zes Nederlanders sterft aan kanker Koempoelan, ondanks regen, een vreugdefeest Stoffelijk overschot van Pius X in triomf naar S. Maria Maggiore 's-Heerenhoek herdenkt historische gebeurtenis Vietminh verdreven van Yen Phoe Cogny slaat krachtig terug BELGEN STAAN YOOR RAADSEL Opzienbarend bezoek van regering- Van Acker aan koning Leopold In Rome wordt iedereen Romein RODEN-VANGST DUURT VOORT Nasleep van de Express-publicaties Zilveren Vlaamse Gaai voor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst „Het eerste officiële Staatsbezoek Nieuw Missiehuis te Cadier en Keer Kind door bliksem gedood Zeven Amerikaanse eonnnunistenleiders gearresteerd MAANDAG 31 MEI 1954 PAGINA 3 Als een bloeiende tuin temidden van hongerden en rijk belovende landouwen ligt het 2800 ziAcn tellende polderdorp 's Ileercnhoek op 15 kilometer ten Zuiden van Goes, in de zak van Zuid-Beveland. Een kleine gemeente met een homogeen Katholieke kom temidden van het Zeeuwse land, waar 100 jaar geleden de eerste parochiale school van Nederland werd opgericht, dank zij het grote en opoffe rende werk van de toenmalige herder, pastoor-deken A. A. Tomas, oud-professor van Warmond. Dank en hulde PM|PM||§ t Naar volledige schoolvrede •V°C° '^«11 STRIJD TEGEN DEZE ZIEKTE NIET HOPELOOS Spokenvrees in Indonesië ORANJE-OMSLAG OM DRUK WERK ONGEWENST NOODKERK TE RHENEN AFGEBRAND MENZIES WON AUSTRALISCHE VERKIEZINGEN Waarom een blijspel Hoogste onderscheiding (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond Hedenavond heeft Z. H. Paus Pius X zijn eerste „officiële bezoek aan Ilalie gebracht. Men zal ons vergeven dat wij ons op deze wijze uitdrukken, maar hel ging hier in ieder opzicht toe als hij een staatsbezoek: een galakoets, getrokken door zes witte paarden - helder verlicht - vervoerde het lichaam van dc Heilige 1 ïus X van de St. Pieter tot de officiële "reus tussen Vaticaanstad en de republiek Italië. Op deze grens droegen de pauselijke troepen (paleisgarde, Zwitsers, gendarmen en Edelgarde) het lichaam over aan de Italiaanse autoriteiten. Commando's weerklonken, troepen presenteerden het geweer en officiële vertegenwoordigers dol heide staten wisselden de gebruikelijke beleefdheden. En op dat moment begon de triomftocht door Rome van Paus Pius X, de volksjongen uit Riese, de „dorpspastoor, die om onbegrijpelijke redenen Paus werd" (zoals hij zelf placht te zeggen). Laaiende geestdrvfl En ook vanavond komt opnieuw de Heilige Vader voor het venster van Zijn werkkamer en loeien de claxons weer door de nacht. Want dit is de laatste „vondst", de enige manier om dank te bren gen aan de Paus, die Zijn voorgan ger heilig verklaarde binnen veer tig jaar na diens overlijden. Een unicum in de geschiedenis.... Pontificale H. Mis Kosten ruim een millioen gulden KRUIK LIEP LEEG IN WIEGJE Baby aan brandwonden overleden MIDDELHARNIS EN SOMMELSDIJK DANKEN DOETINCHEM Schoolvrede nog eeen feit Op feestelijke wijze heeft men Zaterdag dit beginpunt van de door zoveel strpd en offers verkregen uitbouw van het katho lieke bijzonder onderwijs in ons land her dacht. In een eigenhandig schrpven heeft mgr J. Huibers, bisschop van Haarlem, zijn gelukwensen uitgedrukt met t eeuw feest van deze historische gebeurtenis, die zoveel rijke vruchten heeft afgeworpen Als een monument staat het solide hon derdjarige schoolgebouw, dat oorspron kelijk uit drie klaslokalen bestond en later met twee klassen en een leermiddelen lokaal werd uitgebreid, nog steeds op het plein voor de kerk. De luttele som van l.ï.OOO gulden, die dit gebouw samen met de erbij gebouwde onderwijzerswoning heeft gekost, werd bijeengebracht uit het persoonlijke bezit van pastoor-deken To mas en de offervaardige giften van de kleine katholieke gemeenschap van 's-Heerenhoek. Met een plechtige H. Mis van dankzeg ging werden de feestelijkheden Zaterdag morgen geopend. Het H. Misoffer werd opgedragen door dr H. van Zunderen, overste van het Missiehuis van Stein, ge assisteerd door pastoor A. Clarijs uit Noordscharwoude als diaken en door dr J. van 't Westeinde, professor te War mond, als subdiaken Alle drie zijn oud leerlingen van de school. Deken R. Nieveen van Dukum uit Goes, de zeereerw. heer heer Vink, oud-pastoor van de parochie, burgemeester C. van Horsigh en echtgenote, het volledige feest, comité, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle stands- en jeugdorganisaties, 500 schoolkinderen en talrijke genodigden en parochianen woonden de H. Mis bij. Na een ontbijt, waaraan o.a. dr Van Zunderen namens de oud-leerlingen- priesters het woord voerde, had in het parochiegebouw „De Jeugdhoeve" een druk bezochte receptie plaats. In een korte toespraak lichtte pastoor Kramer het ontstaan en de betekenis van deze eerste parochiale school in Neder land toe. Merkwaardig Is, hoe in dit klei ne Zeeuwse dorp. dat langzaam uit het polderland werd geboren, zich reeds in de 17e eeuw vele katholieken vestigden. De toestanden waren toen echter voor de Ka tholieken en vooral voor het Katholieke onderwijs nog allerbedroevendst. De Franse revolutie bracht hierin een eerste verandering in 1789. Er ontstond een zekere vrijheid van vereniging voor de Katholieken en in 1799 kwam moei zaam een parochie tot stand. In 1844 kwam pastoor-deken A. A. Tomas naar 's-Hee- v >:W# zag met lede ogen de verder felijke invloed van het zg, neutrale on derwijs op het godsdienstige leven. Toen in 1848 de emancipatie doorbrak cn het oprichten van Katholieke scholen bij de Grondwet werd toegestaan, zij het dan zonder staatssubsidie, stichtte pastoor To mas een broederschap onder het motto: „Laat de kleintjes tot Mij komen". In 1854 kon hij de eerste parochiale school van Nederland openen. In 1876 werd een af zonderlijke school voor meisjes gebouwd, waarvan de zorg aan de Zusters uit Etten werd toevertrouwd. Hoe groot de invloed van deze eerste parochiale school is ge weest, blijkt o.a. wel uit het feit, dat er 22 priesters uit zijn voortgekomen en en kele oud-leerlingen thans een belangrijke plaats bekleden in het wetenschappelijke en Katholieke leven in ons land. Het al lerbelangrijkste is echter, dat met deze eerste school het begin was gemaakt van ons Katholiek bijzonder onderwijs. Verscheidene sprekers brachten hulde aan het werk door pastoor Tomas tot stand gebracht en door zijn opvolgers en medewerkers met zoveel idealisme in moeilijke tijden voortgezet. Vooral in de tijd vóór de gelijkstelling zijn het de offers geweest, die tot de huidige resulta ten hebben geleid. Als een voorbeeld van 't grote belang van het Katholieke onderwijs noemde burge meester Van Horsigh de schrikbarende ontkerstening in Frankrijk, welke voor een belangrijk deel een gevolg is van de verdrukking van het bijzonder onderwijs Evenals inspecteur Leenhouts uit Middel burg, zegde de burgemeester zijn volle steun toe bij de modernisering en verbe tering van de jubilerende school. De heer Remmerswaal, lid van het hoofdbestuur van de Kath. Onderwijzers vereniging „Sint Augustinus", wees er vooral op, dat 'men tegenwoordig te vee] vergeet, dat ook thans nog offers en be langstelling noodzakelijk zijn. Hij betreur de het ook, dat tegenwoordig de meeste Katholieke scholen in feite niet meer van het kerkbestuur zijn, maar van de hoofd onderwijzer. Daarom moet heel Nederland weten, wat hier vandaag wordt herdacht Moge ook 's-Heerenhoek vandaag weer een lichtend voorbeeld zijn voor heel Ne derland Door zijn aanwezigheid op de feestelijke avondzitting in het Parochiehuis gaf jhr mr A. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, blijk van de grote waardering, die men ook in hoogste in- stantie heeft voor het werk, dat in 's- Heerenhoek zijn ontstaan vond. In de feestrede schetste prof. dr Jos Gielen, oud-minister van O., K. en W. niet alleen de historische betekenis van wat hier werd herdacht, maar hij wees er vooral op, dat deze historische feiten de noodzakelijkheid aantonen het aangevan gen werk met onverminderde ijver voort te zetten tot de volledige schoolvrede zal zijn behaald. In drie perioden wilde spr. de schoolstrijd indelen. De eerste, die werd ingezet met de rede van jhr Van Sasse van IJsselt in de Kamer, in 1825, werd afgesloten in 1848, toen de liberaal Thorbecke vrijheid van onderwijs gaf. Op aandringen van enkele Kamerleden kwam er toen een ongelukkige toevoeging bij de wet, die luidde: „dat het openbaar onder wijs de aanhoudende zorg der regering heeft". Dit had Thorbecke niet gewild. Tegenstanders hebben toen hier het recht ontleend subsidie te weigeren aan het bij zonder onderwijs. Die toevoeging heeft volgens prof. Colenbrander ook tot gevolg gehad, dat de schoolstrijd zo lang heeft geduurd en zo heftig is gevoerd. In 1839 werd voor het eerst subsidie aan het bij zonder onderwijs verleend De tweede periode werd afgesloten in 1917. Toen werd de strijd voor financiële gelijkstelling met succes bekroond, althans voor het lager onderwijs en het Ulo. Wellicht is echter deze historische ge lijkstelling dc oorzaak er van geweest, dat we thans nog geen schoolvrede hebben Er werd niet voldaan aan de rationele oplossing, die moet luiden: Bijzonder on derwijs regel, openbaar onderwijs aan vulling. Daardoor leeft ook thans de schoolstrijd-mentaliteit nog steeds voort. Ook in de laatste tijd is het weer voor gekomen, dat schoolhoofden, in strijd met de wet, bij de sollicitaties, het uit vroe gere jaren beruchte gemeenschappelijk gesprek houden met de sollicitant. Zo leven we dan thans, aldus spreker, in de derde periode, n.l. die van de strijd voor het verwerven van de rationele op lossing cn daarmede van de schoolvrede. Wij staan hier niet alleen. Zelfs een socialist als prof. Brugmans van het Europa-college te Brugge is voorstander van deze rationele oplossing. Schoolvrede betekent samenwerken tot bloei van het onderwijs. Wjj moeten, zo zeide prof. daarom niet meer zoeken uaar dc schuldvraag, maar het wantrouwen op- lossen cn de voorwaarden scheppen voor een echte schoolvrede. Na een kort dankwoord door pastoor Kramer cn een geestdriftig applaus van de honderden aanwezigen werd deze eerste dag der feestviering besloten. Voor de komende dagen zijn er nog speciale feesten ingericht voor de jeugd van 's-Heerenhoek. i De Franse strijdkrachten hebben Vrij dagnacht het beleg van Yen Phoe door broken. De Vietminh, die de post reeds veertien dagen omsingeld hield, was tot op 250 meter van de vesting doorgedron gen, die door slechts één compagnie werd verdedigd. Het garnizoen werd aanzienlijk ver sterkt in de actie van Vrijdagnacht, waar aan tanks en amphibievoertuigen deel namen. De troepen van generaal Cogny, heb ben Zaterdag het grootste Franse offen sief sedert de Val van Dien Bien Phoe in gezet. In een grote communistische basis aan de Zuidwestelijke rand van de delta der Rode Rivier hebben zij grote hoeveel heden munitie buitgemaakt. De Franse aanval is ontketend als ant woord op de Vietminh-dreiging aan de Westelijke flank van de delta. Hij be weegt zich in de richting van het Zuide lijke uiteinde van het grote Khenon- kalksteengebergte, 60 kilometer ten Zui den van Hanoi, waar de opstandelingen wapens hebben opgeslagen voor een grote aanval op de delta. Dertig jachtvliegtuigen hebben Zondag de terugtrekkende opstandelingen be stookt. Volgens het Franse opperbevel werden Zaterdag 25 opstandelingen ge dood en 4 gevangen genomen. Aan het Franse offensief nemen 50.000 man deel. -\av® Giovanni Guarcschide beroemde Ita liaanse journalist, scenarioschrijver en auteur van de twee bekende ,Jdon Ca- inillo"-boeken heeft het schandaal-proces tegen ex-premier De Gasperi, over een scherpe en door de oud-premier als on waar aangemerkte, publicatie in het blad van Guareschi, verloren. Dat bete kende, dat Guareschi, ondanks zijn be roemdheid niet kan ontkomen aan het jaar gevangenisstraf, welke hem door de rechter werd toegedacht. De schrijver nam het echter allemaal nogal rustig op, pakte zijn rugzak en stapte toen doodbe daard de gevangenis van Parma binnen Mare Jacquet, de Franse Gaul listische staatssecretaris voor de Indo Chinese staten van de Franse Unie, die met minister Bidault deelnam aan de Gcneefse conferentie over Indo China, heeft Zondag zjjn ontslag aangeboden. Premier Laniel heeft dit ontslag gisteren aanvaard. De brief waarin Jacquet zijn ontslag aanbiedt werd gisteravond door het kabi net van de premier gepubliceerd. Uit dit schrijven blijkt, dat de ontslagaanvrage samenhangt met de geruchtmakende pu blicaties over Indo-Cbina in het week blad .,1'Express". Zoals reeds eerder in dit blad werd bericht was naar aanleiding van de jong ste publicaties van de „Express" het bureau van het blad doorzocht. Bij dit onderzoek was een brief van Jacquet aan het licht gekomen, waarin deze zijn toe stemmine gaf tot publicatie in artikelvorm van zijn opinies van dat ogenblik over Indo-China. Officieel had de staatssecre taris echter bedoeld artikel gelaakt en formeel ontkend, dat het zqn eigen mening weergaf. Voor de algemene ledenvergadering van de Ned vereniging tot steun aan het „Ko ningin Wilhelmina Fonds" voor de kan kerbestrijding. welke Zaterdag te Arnhem is gehouden heeft prof. J. Tuntler, "0G§" leraar te Groningen .gesproken over het kankervraagstuk. Er sterven in ons land jaarlijks gemid deld ongeveer 14.000 personen aan kanker, of 1/6 van het aantal sterfgevallen, ofwel 125 mannen cn 135 vrouwen per 100.000 mensen. Meer vrouwen dus dan mannen. Uit de cijfers van een der grootste Ame rikaanse levensverzekeringsmaatschap pijen blijkt voorts, naar spreker zei, dat onder haar verzekerden de sterfte in tien jaar tijds (1936/'381946''48) met ongeveer ll"/o is gedamd. Dit kan worden toege schreven aan net op tijd stellen van de diagnose en aan operaties, die tien jaar geleden nog onmogelijk waren. Prof. Tunt ler zei voorts zelf niet te geloven, dat de sterfte aan kanker zozeer toeneemt. In dien het aantal bekende gevallen twee maal zo groot zou worden als b.v. in 1938, dan duit dit er op, dat men tweemaal zoveel als vroeger in staat is kankers te diagnosticeren De sterfte onder de mannen aan long onder de vrouwen. Gezegd wordt nu. dat het roken daarbij wel een rol zal spelen. Met een dergelijke conclusie moeten we echter voorzichtig zjjn aldus spreker. Wel is er alle reden het verband tussen long kanker en roken zeer ernstig te bestude ren. Voor wat betreft het verschil tussen mannen en vrouwen komen, aldus spreker wanneer men de kankers aan specifiek vrouwelijke organen uitzondert vormen als huidkanker, keelkanker blaaskanker enz. veel meer bij de man dan bij de vrouw voor. Geografisch zijn er ook veel verschillen aan te wijzen. Duidt dat op verschillen in voeding en levenswijze? Opmerkelijk is vooral ook, dal bepaaalde vormen van kan ker meer voorkomen bij welgestelden en andere vormen van deze ziekte bij armeren. Tenslotte merkte spreker op, dat de strijd tegen de kanker niet hopeloos is en dat ongetwijfeld succes zal worden geoogst, al gaat dat niet in een paar jaar tijds. Van dc tongriem gesneden. Een Hin doe heeft te Jammoe in Kasjmir zijn tong afgesneden en deze in een tempel aan go din Mahal jkshmi, de echtgenote van Vishnoe, geofferd. Terwijl hij haastig naar het ziekenhuis werd gebracht, stroomden duizenden de tempel binnen kanker is ongeveer zes keer" zo groot als'cm zijn toewijding te loven. In de brief waarin Jacquet zijn ontslag verzoekt deelt hij mede, dat hij uitsluitend op grond van zijn houding inzake dit eerste artikel demissionneert. Hij zweert op zijn eer dat hij met het laatste artikel van de „Express" niets te maken heeft gehad. 'In conferentiekringen te Genève heeft Jacquet's aftreden geen verbazing ge wekt. Sedert het begin van de conferentie over het Verre Oosten was gebleken dat er ernstige meningsverschillen bestonden tussen Jacquet en minister Bidault. De Ned Hoge Commissaris in Indo nesië neeft vin het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag aan de Alg. Vereniging van Nederlandse reserve officieren verzocht het maandblad der vereniging met langer met de gewone postverbindingen in Oranje-omslag naar leden tn Indonesië te versturen. Op de jaarvergadering. Zaterdag in Am sterdamis dit verzoek aan de leden me degedeeld. De vergadering besloot echter aan het verzoek geen gevolg te geven. In zijn jaarrede zeide de voorzitter, mr A. Th. E. Kastein, dat het in Indonesië „amper mogelijk is zich te vertonen of aan te dienen ais reserve-officier van het Nederlandse leger". De afdeling Indonesië van de vereniging is sinds het vorige jaar teruggevallen tot 74 leden. Te Rhenen is vanmorgen vroeg door vooralsnog onbekende oorzaak de katho lieke houten noodkerk tot de grond toe afgebrand. De totale schade wordt ge raamd op 60.000. De Australische regeringscoalitie be staande uit de liberale parti van premier Menzies en de conservatieve „Country party", heeft bij de Zaterdag gehouden algemene verkiezingen voor een nieuw Huis van Afgevaardigden de overwinning behaald, zij het met een iets geringere meerderheid dan bij dé vorige verkiezin gen. De socialistische (oppositie) partij onder Herbert Evatt veroverde tenminste twee zetels op de coalitie. De definitieve uitslag wordt pas in de loop van deze week verwacht. De heer Evatt hoopt dat Menzies' meerderheid als nog te gering zal blijken. Zaterdag is te Lanteren de Koempoelan 195if ,JBljj Spel" geopend. De eerste dag werkte het weer niet erg mee: Pluvius liet zich van zijn slechte zijde zien (Van onze speciale verslaggever). Een verkenner glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden. Ook wanneer het na enkele dagen van tropische hitte juist re- gerit, wanneer de twee-jaarlijkse Koem poelan wordt gehouden, die nog wel In het teken van blijheid staat. De weersomstan digheden hebben de 2300 aalmoezeniers, leiders en leidsters, die naar de fraaie Goudsberg In Lunteren waren getrokken om hun Kormpoelan te vieren, er toch niet onder kunnen krijgen, nóch Zater dag, toen het gestadig regende, nóch Zon dagmorgen, toen een geniepige- kou in merg en been trok. De geest is uitstekend en opgewekt gebleven, van het begin tot het einde. Was het wellicht een beloning van de hemel, dat Zondagmorgen onder de plechtige H. Mis heel even het zonlicht doorbrak? Deze H. Mis, die werd opgedragen door hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoeven met de diocesane aalmoezenier van 's Herto genbosch A. W van Heyningen als diaken en de districtsaalmoezenier A. Duyvesteyn uit Rotterdam als subdiaken, in het St Jorisveld binnen de ommuring van loof- en naaldhout en d« indrukwekkende licht processie op Zaterdagavond met duizend fakkels, ontstoken aan het licht uit Lour- des, zijn we', de hoogtepunten van dit Verkennerfeest geweest. Hoe verrukkelijk zongen niet de St Jozefzangertjes uit Helmond ondei leiding van Oubaas Theo Driessen de wisselende gezangen. Met de geïmproviseerde zijkapellen waar door de andere aalmoezeniers stille H.H. Missen werden gelezen, was er bij de serene rust tijdens de Consecratie alleen verbroken door het geroep van een koekoek de sfeer van een middeleeuwse kathedraal. Na het Evangelie heeft hoofdaalmoeze- niet Verhoeven voortbordurend op de aan gedachten zo rijke rede, welke de hoofd kwartier-commissaris van oud-verkenners dr C. J. M. Verschure, kort na de opening van de Koempoelan de vorige avond had gehouden, nog eens gewezen op de wezen lijke vreugde, die nooit van het offer te scheiden is. „Wat maakt het verkennersspel blij?" Dat was het motief van de rede van dr Verschure, die duidelijk maakte dat het verkennen geen keurslijf is, maar aansluit bij wat de natuur de jongen zelf ingeeft. Hij ervaart een ontzaglijk plezier van dichter bij Gods natuur te zijn, geniet van forse prestatie en pionieren. Delei- ders en leidsters moeten opgaan in de zorg voor de jongens en in die zorg ligt voor hen een eigen diep geluk Intussen klet terde de regen maar neer, die dr Ver schure echter inspireerde tot een vurige aansporing zich niet te laten ontmoedigen. Vreugde en ernst wisselden beide dagen elkaar goed af Zo volgde op allerlei min of meer koddige taferelen en persiflages, de grootse Mariahulde, die inzette met de declamatie van enige bekende Maria-ge- dichten en onder een vurig gebed tot de Moedermaagd, voor wie een zijaltaar was gebouwd, slingerde zich als een levende rozenkrans de stoet met fakkels over het veld. Het Lourdeslicht was door vijf voor trekkers van het district Nijmegen uit de St Jorfskapel te Persingen gehaald, waar zoals men weet mgr Mutsaerts het onlangs van estafettelopers in ontvangst nam. Een gewichtig ogenblik speelde zich Zondagmorgen af kort nadat de vlag weer was gehesen en de hoofdcommissaris de in carré opgestelde leiders en leidsters had gewezen op het gewicht van het bis schoppelijk mandement met een beroep om één te zijn in de liefde tot Christus en elkaar, toen namens Prins Bernhard aan H. F. M. baron van Voorst tot Voorst de hoogste onderscheiding van de bewe ging de Zilveren Vlaamse Gaai werd uit gereikt. Z.K.H had dit, zoals een persoon lijke brief getuigde, gaarne zelf gedaan, doch was door een conferentie in Ooster beek verhinderd. Nu kweet de hoofdkwar tiercommissaris voor training dr A. Star mans, zich van die taak, zijn hulde uit sprekend voor het werk van baron Van Voorst tot Voorst, in wie het Katholiek verkennen zichtbaar gestalte heeft ge kregen. Baron Van Voorst tot Voorst reikte zelf na de opening van het kamp, alvorens de leiding aan drs J. J. P. Boezeman over te dragen, de Zilveren Jacobsstrf uit aan de afgetreden assistent hoofdkwartier-com- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Veel Belgen hebben met verwondering kennis genomen van een officiële mede deling van de grootmaarschalk van het hof waarin wordt gezegd, dat minister president Van Acker Zaterdagmiddag in het koninklijke buitenverblijf van Lae- ken bij Brussel de leden van zijn rege ring aan koning Leopold beeft voorge steld. Hier waren verder bij aanwezig: koning Boudewijn, prins Albert van Luik en de jonge prins Alexander. De leden van de koninklijke familie hebben zich daarna met de ministers onderhou den. Er was voor de Belgen wel enige reden om bij een dergelijk bericht vreemd op te kijken, al ware het alleen maar aan de hand van de overweging, dat het tijdens de oorlog op de bekende zitting van het Belgische parlement te Limoges in Frankrijk de huidige minister van bui tenlandse zaken Spaak, was die toen sa men met de toenmalige katholieke mi nister-president Pierlot koning Leopold's onbekwaamheid tot regeren deed afkon digen. Vreemd doet deze gebeurtenis voorts aan. omdat het na de oorlog de huidige premier Van Acker was, die toen even eens aan het hoofd van de regering stond, die de doorslaggevende rol heeft gespeeld om Leopold III van de troon verwijderd te houden. Er is nog een derde reden om verwon derd te zijn, n.l. deze, dat de voormalige C.V.P.- regering nooit met koning Leo pold in contact is geweest en zeker niet op een wijze zoals thans de socialistisch- liberale regering dat heeft gedaan. Zoals men Weet waren het in 1950 de socialisten, de liberalen en de commu nisten, die Leopold III van de troon ver wijderden. terwijl alleen de C.V.P. zijn verdediging had opgenomen. Het is bui ten twijfel dat, indien de C.V.P.-regering tijdens haar bewind wèl in officieel con tact met Leopold ware geweest, de link se oppositie met veel kabaal daartegen zou hebben geprotesteerd. In de loop van de vorige week is Van 5? Een triomtocht zoals Rome zelden heeft gezien. Langs de zeer lange route, die van de ene kant van de Eeuwige Stad naar de andere leidde, naar de kerk van Maria Maggiore, stonden Italiaanse troepen en brachten de eerbewijzen die voorgeschre ven zijn bij het officiële bezoek van een staatshoofd. Een enorme menigte bracht aan de heilige die tegelijk Opperpries ter en (miskend) Staatshoofd was een hulde, die hem zelf hevig ontsteld zou hebben. Ontelbaren stonden langs de route en applaudisseerden en juichten en knielden. En de vreemdelingen, pelgrims uit alle oorden, keken toe en voelden een vreem de ontroering om de kinderlijke geestdrift van de Romeinen, van de Italianen - een geestdrift, die zij op zo totaal andere wijze tot uitdrukking plegen te brengen. Maar in Rome wordt iedereen Romein. En terwijl de lange processie voorbij trok met troepen, politie te paard en pad vinders en langs de straten afdelingen van land- zee- en luchtmacht de militaire eerbewijzen brachten zagen we die vreemdelingen Romeinen worden. Ze wuifden ze klapten in de handen zij knielden. Want zij voelden dat hier Iets gebeurde, dat tot in lengte van dagen zou voortleven in de herinnering. Want dit was het „weekend" van Paus Pius X en terwijl we dit telefoneren is het in het St Pietersplein in de late Zon dagavond opnieuw verlicht en drommen de tienduizenden pelgrims weer tezamen. Hedenmorgen was de pontificale H Mis ter ere van de nieuwe heilige in de St Pieter opgedragen door de Deken vaD het Heilig College, kardinaal Tisserant. De Paus betrad om kwart voor tien de basi liek en op het moment dat H(j plaats nam op de draagstoel, flitsten de tienduizenden lichten aan. Er stonden daar zestigduizend mensen samengedrongen, die opnieuw een hulde brachten zoals dit pontificaat wellicht mmmer heeft gekend. En aJ diegenen, die geen plaats hadden kunnen krijgen bin nen de muren van de St Pieter. stonden buiten op het enorme plein opeengepakt en volgden door luidsprekers het verloop van de plechtigheden. Tot bun grote verrassing liet de H. V ader Zich na afloop tot op het bordes dragen om hen te zegenen. Dat was om half twaalf en om twaalf uur precies ver scheen de Paus nogmaals in vol ornaat op de loggia van de basiliek en ver leende Hij opnieuw in plechtige vorm de zegen Urbi et Orbi. Acker de ontmoeting van Zaterdag van zijn regering met koning Leopold gaan voorbereiden. Het is eveneens opgevallen, dat Zon dag 23 Mei j.l. toen te Kortrijk in aan wezigheid van koning Boudewijn het monument aan het Belgische strijdende leger van 1940 en deszelfs opperbevel hebber koning Leopold III is onthuld, al de leden van de regering Van Acker de plechtigheid bijwoonden Wat heeft dit allemaal te betekenen? vraagt de man van de straat zich af Er kan daar momenteel nog geen antwoord op gegeven worden. En dan doen begrijpelijkerwijze ver schillende veronderstellingen de ronde, onder meer over een mogelijk weer op het toneel verschijnen van Leopold III, doch nog maar enkele dagen geleden schreef het hoofdorgaan der socialisti sche partij, dat men van Leopoldistische zijde goed zou doen niet uit 't oog te ver liezen dat de z.g. „koningskwestie" defi nitief is geregeld. Men zal nu moeten afwachten wat de komende dagen nader over het noga) vreemde optreden van de regering Van Acker zal vernomen worden: of zij iets in de mouw heeft, ofwel, het haar alleen maar is te doen geweest een propagan distische zet uit te halen. Want van die zijde wordt groot belang gehecht aan de factor propaganda voor de partij, iets wat de voormalige C.V.P.-regering, zeer in haar nadeel overigens. totaal had verwaarloosd. Men heeft een begin gemaakt met de afbraak van het door brand verwoeste gedeelte van het missiehuis te Cadier en Keer. Zodra de slopingswerkzaamheden zijn beemdigd. zal een begin worden ge maakt met de bouw van een nieuw mo dern missiehuis naar voorlopig ontwen) dSniüev'e S„7mkelS uit Maastricht definitieve plan is nog in voorbereiding eende 'toal'o8®? S,ePtember van het vol- De km »n grotendeels klaar te komen. millioen guTd°enen geraamd °P rUim in de bedoeling, dat het col- Mil' 611? Herlaer" van de Afrikaanse «rl -S *e Michielsgestel, in het nieu- e missiehuis te Cadier en Keer zal wor den ondergebracht. Thailand heeft Zaterdag: verzocht een byeenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen om te spreken over het feit, dat de vrede en veiligheid van dit land be dreigd worden door het conflict in Indo- China. missaris G Vermeulen uit Amersfoort. Voorts deelde hij mee, dat telegrammen van eerbied en aanhankelijkheid werden gezonden aan kardinaal De Jong, mgr Al- frink, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. een geestige circusvoorstelling, volkszang, dans en demonstraties is de goedgeslaagde Koempoelan besloten met een Lof, dat werd gecelebreerd door mgr tri cP' .^3rnsejaar» president van het Klem-Seminane in Apeldoorn, die als ver tegenwoordiger van het Episcopaat aan wezig was. Mgr Ramselaar die vroeger hoofdverkennersgeestelijke was, hield de leiders en leidsters in een korte toespraak nog eens het verkennersideaal voor ogen. Namens de minister van O. K. en W. wa ren aanwezig de heren A. P. van der Mey en h W. van Raay; de heer J. S. Zaneveld vertegenwoordigde de N.P.V.; mej. mr B. Twaalfhoven van de Gidsenbeweging gaf blijk van haar belangstelling en voorts waren er gasten uit België en Duitsland. Toen zich gistermiddag boven Gronin gen een onweer ontlaadde, zocht de 13- jarige F. S. uit Groningen, die met en kele vriendiryietjes aan het fietsen was beschutting onder een boom. Kort daar! na wilde zij weer verder rijden, maar op het moment, dat zij op de fiets wilde stappen, werd zij door de bliksem ge troffen. Het meisje was op slag dood. Bij een gezin in de Mandarijnenstraat in Amsterdam-Noord heeft een twee dagen oude baby ernstige brandwonden opgelo pen, toen een warmwaterkruik in het wiegje van net kindje leegliep. Een dag later is het in bet Wilhelminagasthuis, waar het ter verpleging was opgenomen,' aan de verwondingen overleden. Onder leiding van burgemeester D Ren ders van Middelharnis en Sommelsdijk hebben de raadsleden dier gemeenten met hun dames, vergezeld van de Kon. muziek vereniging „Sempre Crescendo" en de ge mengde zangvereniging „Volkszang" Za terdagmiddag een bezoek aan Doetinchem gebracht om dank te betuigen voor al het geen de bevolking van Doetinchem na de watersnoodramp voor genoemde gemeen ten heeft gedaan. Burgemeester Rijnders bood een fraai schilderij van Marius Richters aan en deelde mede dat een der straten van Mid delharnis zal worden genoemd naar Doe tinchem; hij nodigde burgemeester J. Bod openen UU deZe straat te komen Tenslotte dankte burgemeester Rijnders ook de bevolking van de gemeente Hum- melo en Keppel voor de geschonken kle ding en bood aan burgemeester jhr Van Panhuijs een wandbord aan. Russisch smaldeel in Middellandse Zee. Voor het eerst sinds de tweede wereld- Z1m dne oorlogsbodems van de Russische Zwarte-Zeevloot de Bosporus gepasseerd. Het waren de 12.800 ton me- "fT "Admiraal Nakhimof" en twee torpedohootjagers van 2.600 ton, die fAlhanim6 T-.ZUlien bren§en aan Durazzo eY De Russische schepen worden wacht weer in hun thuishaven ver- De Katholieke Studenten Vereniging „St Thomas Aquinasheeft Zaterdag bij ge legenheid van het 35-jarig jubileum als Moderator van pater dr J. van Heugten S.J. in het Nieuw Amsterdam West een der straten vernoemd. De praeses van de vereniging, de heer P. Rommers ont hulde het naambordje „St Thomas Aquinostraat". Het Amerikaanse ministerie van justitie en het federaie recherche-bureau, de F.B.I. hebben Zaterdag bekend gemaakt dat nog zeven communistische leiders zijn aange houden op beschuldiging van het deelne men aan een samenzwering om de rege ring omver te werpen. Drie leiders Simon Silverman, alias Sid Taylor Robert Ekins en Jacob Gold- ring werden gearresteerd bij een inval in een woning te New York, waar zij deel namen aan een geheime bijeenkomst. Joseph Dimai, en Alfred Marder werden te New Haven aangehouden, waar zij vol gens de F.B.I resp secretaris en voorzit ter van de plaatselijke afdeling der com munistische partij zijn. Tenslotte werden Sidney Resnick en James Tate in Hartford (Connecticut) ge arresteerd. Resnick zou daar voorzitter van een arbeidersorganisatie zijn die zich volgens het ministerie van justitie aan ondermijnende activiteit schuldig zou ma ken. Tate is lid van het bestuur der com munistische partij in Connecticut. Met inbegrip van deze zeven arrestan ten zijn sinds Juli 1948 honderdnegen com munistische functionarissen aangehouden, aldus de F.B.I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3