Zuerich bracht géén variant in het misère-verhaal van Oranje's voetbal Bitter ernstige Nederlanders zelfs tegen Zwitserse siesta kansloos Grashoppers-training eindigde in vacantie-sfeer sms-sss SitES fltóöds België deelde met Frankrijk Wat is er met de Uruguezen DILLEN SCOORDE ONZE ENIGE GOAL 1 ZUERICHSE ZONDAGSPRAAT Politie met honden maakte corner-poort Typerend verschil in wedstrijd-opvatting Fransen in tweede helft veel sterker Brazilië wil trainings- match in ons land Hongarije verpletterde Luxemburgse Union Zuidelijke jeugdploeg 0-0 gelijk tegen Saarland Vreemde nederlaag tegen Real Madrid Maar Klaassens was weer de beste man Vonlanthen blonk uit: hattrick MAANDAG 31 MEI 1954 ïaGINA (Van onze speciale verslaggever) ZUERICH, Zondagavond „Siësta voor de Zwitsers" en toen was er van de tweede helft nog maar nauwelijks een kwartier Verstreken. Siesta, want aan de opzet van een laatste, gemakkelijke en rustige traimngs-partij Vóór het begin van het Wereldkampioenschap was ïeeds lang beantwoord. Zonder al te grote krachts inspanning hadden de Helveten zich binnen het Uur reeds naar een onbedreigde 3—1 voorsprong gespeeld en aan een hogere score hadden zij ken nelijk geen overmatige behoefte. Het laatste half uur was voor hen een wandelpauze. Bloedige ernst bleef het echter altijd nog voor de Oranje-ploeg, die zich in het zweet bleef werken in even onbe holpen als vruchteloze pogingen om nog iets aan de reeds onafwendbaar vaststaande nederlaag te veranderen. Wéér was, in de zestiende minuut of daaromtrent na de rust, een moeizame Nederlandse aanval vast gelopen in de grendel-stelling vóór doelman Stuber en met hangende hoofden kwamen Michels en Van der Gijp terug naar het middenveld. „Blijf nou staan, jongens het kan nog makkelijk!" brulde vechtjas Terlouw toen zijn binnenspelers toe. Maar hoe vergiste onze Sparta-cerberus zich in het ogenschijnlijk voor onze ploeg nog niet kansloze spelbeeldHet was alleen maar bij de gratie van het Zwitserse siesta-parool, dat de Oranje hemden niet al veel eerder van het veld geveegd waren. En zelfs bij alle nonchalance en gemakzucht waaraan de Zwitsers zich in dat laatste half uur overgaven, slaagde de Nederlandse voorhoede er geen enkele maal meer in zich nog een ernstige kans op een verkleining van de score te scheppen. Machteloos sleepte de Oranje-ploeg zich ook in deze interland naar het eerloze einde; en achteraf mogen wij de Zwitsers nog dankbaar zijn, dat zij onze interland-statistiek niet een hardere dreun dan deze 31 hebben gegeven. Wat allemaal niet wegneemt, dat de ziekte en het verval van het Nederlandse voetbal opnieuw op pijnlijke en on loochenbare wijze zijn bevestigd. Van een com mentaar daarop mogen wij ons, in deze zoveelste instantiewel ontslagen achten. Het is een oud verhaal, waarin Zuerich geen varianten heeft gebracht per pakje van 12 stuks Van Es: bittere ernst Klaassens de beste Na ZwitserlandNederland INTERNATIONAAL VOETBAL TE GELEEN NEDERLANDS RUGBY-TEAM VERLOOR VAN BELGIE Na het reeds enigszins opvallende 33 gelijke spel tegen de Zwitsers, verleden week te Lausanne, heeft de Wereldkampioen 1950 Uruguay thans te Madrid een 20 nederlaag tegen de Spaanse eerste-klasse- kampioeu Real Madrid geleden (hetzelfde Real Madrid, dat op 13 Juni a.s. in het programma van de Olympische Dag te Amsterdam tegen het Nederlands Elftal zal spelen). Men vraagt zich af, of de Uruguezen op het ogenblik in slechte vorm zijn of dat.deze beide wedstrijden te Lausanne en Madrid slechts een camouflage zijn om hun werkelijke capaciteiten tot aan het over twee weken beginnende Wereldkampioenschap verborgen te houden! Een voorsprong Grendel niet solide Vreemde gelijkmakei Naar de siesta Dromerig einde ZüRICH, Zondag. In verband met de naderende Wereldkampioenschappen is de ca paciteit van het Hardturm-stadion in Ziirich uitgebreid tot 42.000 plaatsen, maar dat is dan ook de uiterste limiet en daarbij zitten de jongens dan ook boven op de kalk- lijnen in het gras. Meer dan eens kwam een speler midden in zo'n groepje jongens terecht en er waren politie-agcnten met honden voor nodig om te beletten dat de kalk- lijnen overschreden zouden worden. Het gevolg was, dat een hoek schop altijd met uitvoerig ceremo nieel gepaard ging, want dan kwam zo'n overigens zeer vriendelijke politie-agent met hond eerst even een pooltje vormen temidden van het publiek, uit welk poortje de hoekscnopncmer dan een struike lend aanloopje kon nemen Het gevolg was ook dat'de foto grafen hun werk niet konden doen, zodat er minder goed plaatwerk dan ooit tevoren van deze interland werd geleverd. Tegen de azuurblauwe hemel achter het score-bord lokte hoog en ver het groen van de bergen, aan de de de witte zeilen van het m vriendelijke i romenades op or,der de bom..,, de rust en de elegance van de correc'e Zürichse toerisme- atmosfeer. Elf in een jaar van degelijke voorbereiding opnieuw naar een inter nationaal niveau gerezen Zwitserse voet ballers gaven binnen de sierlijke omhei ning van door 4 "00 landgenoten gevulde tribunes in het verruimde Grashoppers- stadion een laatste demonstratie van de capaciteiten, waarmee zij over twee we ken de eer van Wilhelm Tell's nazaten in het door hen georganiseerde Wereldkam pioenschap 1954 zullen verdedigen. Zij deden dat een uur lang. Toen mocht het vaderland tevreden zijn. Toen gaf s hiCdeVbrandendge zon^ingen maken Het werf een slaperig en langdradig laatste halfuur' waarir de Zwitsers alleen nog maar wat dromerige dingen deden, met hun gedachten bi' de witte zeilen ,p het meer n de groene koelte van de bergen waren en nauwelijks nog méér aan spel deelname., dan stri' t nodig was. Tenslotte was dit voor de Zwitsers Inderdaad slechts een trainingswedstrijd, de laatste en dus zonder dat zij nog risico's van blessures of conditiebederf wilden lo pen. En toen Terlouw reeds in de eerste minuut met zijn bekende j'J-of-ik-tackcl rechtsbuiten Antenen op een beenkneu- court zing had getractecrd en naar de kleed kamer had verwezen, gingen de Zwitsers dan ook van diezelfde eerste minuut af Opmerkelijk behoedzaam en voorzichtig verder, meden zij dehardheid van een persoonlijk duel, liepen zij vooral met een wijde boog om de bikkelige ferlouw heen, kwamen zij slechts bij vlagen tot datzelfde vinnige en geïnspireerde spel, waarmee zjj, volgens collega's twee klassen beter, een week geleden hun glorieuze 33 tegen Uruguay hadden behaald. In alle opzichten een trainingswedstri; J; wij schreven het Zaterdag reeds in onze voorbeschouwing. Conform aan die op vatting van de match waren ook hun po gingen, om aan de reserve-middenvoor Huegi alsnog een kans te geven mee te doen. De reden daarvan was duidelijk. De als zwervende middenvoor opererende Hagen bleek namelijk een van de minst sterke spelers in het Zwitserse kamp te zijn; tegenover vele goede acties in het middenveld stonden ock talrijke zwakke momenten, vooral wanneer hij zich méé naar voren waagde om de aanvallen te helpen afwerken. Het lag voor de hand, dat men 'n gelegenheid zocht om nog een vergelijking tussen Hagen en Huegi te maken. Fatton en Ballaman wilden daar toe beiden uit het veld; beiden hadden inderdaad een klein ongemak opgelopen. Vooraf was echter door de Zwitserse en Nederlandse officials de afspraak ge maakt, dat er slechts één veldspeler en dan nog alleen tot de rust zou mogen v orden vervangen. Op grond van die af spraak verzetten Biesbrouck en het T.C.- lid Van Es zich dan ook tegen de Zwit serse pogingen om Huegi alsnog in het veld te brengen. Dat was het verschil in opvatting: voor de Zwitsers een rustige laatste trainings aangelegenheid, voor de Nederlanders een bitter ernstige zaak in volledige wedstrud- sfeer. De Zwitserse coach Karl Kappan haalde er zijn schouders over on; zagen de Nederlanders dan niet dat dit allang geen echte wedstrijd meer was? En het was inderdaad wel weer beschamend, hoe de Nederlanders wéér met al hun kei harde ernst zélfs op dit dromerige vacantievoetbai te pletter liepen. Het zal voor de -sers een bevredi gende trainingspartij z!4~ „-weest. Hun vier aanvallers: Ballaman en Fatt n op links, Vonlanthen en ook de oude Bickei op rechts, vormden een uitstekei.d war tel; de kanthalvCasali en Kernen speel den evenals de zwervend spil Frosio een goede partij; alleen de verbindings-mid- denvoor Ha&c.. stelde teleur en de licks Nsury en Bocquet opereerden niet feil loos, terwijl 'c-cper Stuber nauwelijks kans kreeg om zich te onderscheiden. In derdaad is het Zwitserse voetbal in een jaar tijd sterk vooruitgegaan en weer „gezond" geworden; „ziek" daarentegen is het Neder]E>"dse voetbal geble.-en en bij deze vergelijking verwijzen wij verder naar onze voorbeschouwing. Wat de Nederlanders presteerden, was zeer pover. Onze voorhoede speelde luk- vaak-voetbal, zonder enige samenhang, zonder intelle-' --"ter -binatievermo- gen: midvoor Bleijenberg liep zich -tc.ds in de grendelfuik vast, de bir enrpelers Michels én Wim van der iin kwamen aan verbindingsspel vrij vel niet toe, de bui tenspelers Louer en Dillen kon 'en zich slechts zelden aan hun bewakers onttrek ken en van Dillen's schot hebben wij slechts twee st- .Itjes tzie., (waarbij dan wél het enige doelpunt). Bies' rouck orm- de -en extra verdediging: unt 4 Zwitserse vier-mans-aanval maar soec'-'o de slechtste interland die wij ooit van he' i zagen. Terlouw en Odenthal -hben z'-.i goed gw.veerd, Boska—o d° stond perma ent macht- en h u 1ei - c te gen de trage r ->r nog altijd technisch zeer krtapne kei (dm tw-omaal zo oud isSteiger heeft weer ettelijke zwakke mome..ten tegenover ooede ge plaatst en tenslotte was -echtsha" Jan Kir-— met. zijn onvermoeibare zwoe gen 's extra-verdediger èn als aanvals- r'weer veruit onze beste man. Alles bij elkaar ccb' r stond hier weer een zeer pcver Nederlands T" il in L t veld, dat met de -1 nederla-- nog te. veel kr-- Of dit ooit nog zal veranderen, ja, dat is de vraag G7 PATTIJN. Voortdurend gevaar voor het Neder landse doel, naar Steiger in ztveef- duik een van de vele scherpe trek bellen van Bickei naar Fatton onschadelijk maakte; uiterst rechts Odenthal. BRUSSEL, Zondag. In het Heijsel Stadion te Brussel, waar in weerwil van het sombere, regenach tige weer bijna 55.000 toeschouwers wa ren samengestroomd, hebben België en Frankrijk in de jaarlijkse voetbai-„der- by" met 3—3 gelijk gespeeld. Bij rust stonden de Belgen met 32 voor, en deze stand was een juiste afspiegeling van bet spelverloop. Maar 25 minuten na de hervatting zorgde de Franse rechtsbuiten Kopa uit een pass van de midvoor Strappe voor de gelijkmaker. De Belgen openden de score in de twee minuut toen de rechtsbuiten Van Steen een scherpe voorzet gaf en de linksbuiten Mermans, prompt toelopend, met een kopbal keeper Ruminski pas seerde. Een Franse aanvalsstoot ein digde met een schot van de linksbui ten Vincent tegen de lat waarna onmid dellijk de Belgen weer storm liepen. Een doorbraak van Anoul leidde tot een corner, genomen door Van Steen. Ruminski ving het leer, maar raakte het weer kwijt waarop Anoul opdook en de bal in het net joeg. Er was toen vier minuten gespeeld. Even later zond Vincent van 20 meter afstand een boog schot in dat over de uitgelopen Ger- naye heen doel trof (2l). Maar hiermee was de doelpuntenreeks nog niet afge sloten want een minuut later bracht Anoul, die het leer in buitenspel po sitie kreeg, na een listige dribbel de stand op 3—1. Het spel golfde daarna van doel tot doel, en beide aanvalslinies kregen goede kansen. Coppens miste er één grandioos op een korte center van Mermans, en aan de andere kant moest Gernaye herhaaldelijk zijn talenten to- Het Nederlandse doelpunt in het Hardturn-stadion volgde onmiddellijk aIs gevolg van deze situatie: doelman Stuber kon de hoekschop van W im van der Gijp niet in zijn macht krijgen. Neury en Bocquet links en Frosio rechts, kregen het leer niet weg, waarna niet Bleijenberg (midden bij Stuber) en Michels uiterst rechts), doch de niet in het beeld voorkomende billen de voor zijn voet springende bal hard in het Zwitserse doel joeg.race, maar U kunt dit jaar toch wel als (Van onze speciale verslaggever). ZUERICH, Zondag Zwitserland staat in het teken van de naderende Wereldkampioenschappen voetbal: de met zwijgzame wandelaars en geruisloos verkeer bevolkte straten en de correct-rustige terrassen worden overstroomd door talloze venters, die plaquettes en speldjes en wat al niet aanbieden met emblemen van het ko mende F.I.F.A.-tournooi en in het Hard turm-stadion struikelde men er over. In dat stadion merkte men ook de olijfkleu rige Brazilianen op, pas gearriveerd om straks met Frankrijk, Joego-Slavië en Mexico de strijd, aan te binden, alsmede de Uruguezen, die hier al bijna twee weken zijn en verleden week met S—S tegen Zwitserland gelijk speelden (zij zullen hun Wereldtitel in de groep met Oostenrijk, Schotland en Tsjecho-Slo- wakije moeten verdedigen). Ér waren ml nog kamers in Zuerich te krijgen, maar voor de laatste twee weken van Juni en de eerste in Juli is elk hotel, ook in Bern en Lausanne, Genève en Basel en noem maar op, volgeboekt; voor de Duitsers, Hengaren, Turken, voor de Zuid-Koreanen die overigens nog helemaal niets van zich hebben la ten horen maar waarvoor de Zwitserse bond een hotel in reserve heeft gehou den, voor de Engelsen, de Italianen en onze Zuiderburen de Belgen, die ge drieën met gasther Zwitserland de laat ste groep vormen. Heel de wereld komt straks naar Zwitserland; en nu waren wij er dan ook nog even, als laatste sparring-part ner voor de Zwitserse gastheren. Als figuranten bij een spelletje vacantie- bezigheid, waarbij de Helveetse rood- hemden in het laatste half uur beslist een paar kilometer minder hebben ge lopen dan enige verslaggevers, die op de niet meer zó vroege Zondagochtend op zoek waren naar althans één van de, volgens zeggen van een trots met kinderschaar 'wandelende huisvader, toch wel zestien katholieke kerken in deze opmerkelijk schone, rustige en wel varende stad (je kunt er het. geld bij wijze van spreken van de straat schep pen en je zou er eventueel nog van kun nen eten ook). Uiteraard werd die kerk gevonden en wij woonden er een zeer mooie plechtige Hoogmis bij, muziek van Hay dn met prachtige koren en so listen. Maar wij hadden echt met de beminde gelovigen wel te. doen; en als deze Lieve-Vrouwe-kerk van Zuerich als norm geldt, dan mag er ook in liet rijke Zwitserland wel eens ie's aan kerken bouw worden gedaan: bij twéé Missen werden de gelovigen eenvoudig schou der aan schouder in de midden- en zij paden naast, de banker opcengestouwd, tot er één compacte staande massa aan eikaars ruggen in evenwicht hing, er werkelijk geen muis meer bij kon en de rest eenvoudig terug werd gestuurd. Wij hebben toen respect gekregen voor de nochtans zeer oprechte eerbied van dit volk, dat in zijn beleefdheid tegenover God zich C'en correct toonde als iti zijn zo karakteristieke beleefd heid. tegenover de buitenlandse toeristen, maar ook onder elkaar en ir het daar om zo geruisloze en overigens door allerlei vernuftige borden- en lichtsgs- temen geleide verkeer, waarvan men op d en lommerrijke boulevards als Bahnhofst.rasze en Seefeldquai ondanks de drukte vrijwel geer grote-stads-in- druk krijgt, zelfs niet op de als twee druppels water op het Damrak en Roktn lijkende en van het station naar de stad lopende Limmatquai met zijn fraaie bruggen, die deze stad-in-het- water-en-tussen-de-bergen aan elkaar houden. „Nederlanders?" zei de liftboy: toeristen komen!" "Want heel dit land schijnt van toerisme te leven. Maar dan zouden wij toch ook wel graag na vijf uur 's middags een winkel open willen vinden en 's avonds iets anders willen zien dan de dringende rijen voor de uit puilende deuren van de welgeteld drie restaurants ivaar een iets leuker amu sement is dan het tafeltuintje ortensia's en de tientallen jankende harmonica's die men in de Balver straat-aclrtige Stüssihoffstatt-parallellen berg-op-berg- af krijgt voorgezet. WarmEen zomerse Zaterdag werd steeds grauwer rn eindigde in regen. Maar Zondag scheen de zon weer, en hoe. Wat dat betre't, leek het Neder land wel. Alleen is het voetbal er dan altijd nog wel iets beter nen bij harde schoten van Strappe, Kopa en Marcel. In de 40e minuut kwamen de Fransen op fortuinlijke wijze aan een doelpunt toen de Belgische rechts half Huysmans, na de bal aan Strappe ontfutseld te hebben, terug wilde spe len op Gernaye. Hij trapte echter over zijn keeper heen en het leer rolde tergend langzaam in de touwen. In de tweede helft zetten de Fran sen alles op alles om hun achterstand in te lopen en wel 20 minuten lang was er slechts één ploeg op het veld. De wedstrijd wérd een duel tussen de Franse voorwaartsen, voortdurend op gestuwd door hun kanthalves, en de Belgische verdediging die zich ver twijfeld weerde. De druk op het Bel gische doel nam steeds toe, en nadat Gernaye tal van fraaie saves had ver richt bezweek hij tenslotte voor een van vlakbij afgevuurde kogel van Kopa. De Belgen namen nu meteen de aanval over, maar Coppens en Mermans kregen weinig effectieve steun van Van Steen en De Corte, terwijl Anoul voortdurend de verdediging te hulp moest komen. Toch schiep Coppens, na twee spelers voorbij gedribbeld te zijn en Ruminski uit zijn doel te hebben gelokt, een unieke kans voor Van Steen die echter van twee meter afstand jammerlijk over de lat schoot. In de laatste 10 minuten trachtten de Fran sen de zege te forceren, maar Gernaye liet niets meer passeren en het einde kwam met de stand 33, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zijn. Na afloop van de wedstrijd Zwitserland Nederland stelden enige in het Hard- turmstadion van de Grasnoppers aanwe zige Braziliaanse officials zich in verbin ding met de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, met de be doeling in de loop van de volgende week in Nederland een wedstrijd te komen spe len tegen een Nederlands elftal, bedoeld als een oefening voor Brazilië voor het eindtournooi om het wereldkampioen schap. Naar wij vernamen zal het Bondsbe- stuur zich over dit voorstel beraden, doch de kans dat men op deze uitnodiging zal ingaan is niet groot, aangezien in het Bondsbestuur en de Technische Commissie van de K.N.V.B. de mening heerst, dat het interlandseizoen druk genoeg is geweest er bovendien nog wedstrijden in West- Indië te wachten staan. Zaterdag heeft het versterkte Maurits in het kader van het internationaal voetbal tournooi te Geleen met 33 gelijk gespeeld tegen F. C. Tilleur. De Belgen hadden met de rust een 31 voorsprong. De Zondag gespeelde wedstrijd tus sen F. C. Tilleur en F. C. Köln ein digde in een 10 overwinning voor de Belgen, nadat de rust met een dub- belblanke stand was ingegaan, In het Gemeentelijk Stadion te Luxem burg heeft, de Hongaarse nationale voet balploeg, die voor trainingsdoeleinden in Luxemburg vertoeft Zaterdag met 100 gewonnen van het clubelftal van Union, dat versterkt was door drie spelers van het Deventer Go Ahead (Van Gelder, Voortman en Meulemans) en door drie spelers van Red Star uit Merl. De Olympische kampioenen gaven een schitterende demonstratie van modern voetbal waartegenover Union slechts moed en volharding kon stellen. Bij rust was de stand 3—0, daarna voerden de Hongaren, zonder te forceren, de score op tot 10—0. De makers van de Hongaarse doelpunten waren: Puskas (3), Hidegkuti (3), Kocsis (1), Budai (1) en Toth (1). Het tiende doel punt werd door een van de Luxemburgse verdedigers in eigen goal gescoord. De drieduizend toeschouwers, die Zater dagavond naar het RBC-terrein „De Lui ten" te Roosendaal waren gekomen voor de door de KNVB als „semi-interland" gekwalificeerde voetbalontmoeting tussen het Zuidnederland elftal van 18-24-jarige spelers en de B-ploeg van Saarland, heb ben anderhalf uur tevergeefs op een doel punt gewacht. Dreef de voorhoede van de technisch betere Saarlandse ploeg zich door veel ts kort spel doorlopend vast in de Neder landse defensie, aan de kant van de in groenwitte shirts spelende Brabants-Lim burgse combinatie liet het afwerken van de vaak uitstekend opgezette aanvallen te wensen doordat Brooymans (RAC) en Erkens (Sittardia), die Ummels op de linksbinnenplaats verving, hun schoten slordig richtten. En dan was daar boven dien altijd nog keeper Borcherding, die het publiek in verrukking bracht door zijn stijlvolle wijze van doelverdedigen, zijn bravour en.... zijn show, die men graag op de koop toe nam. Eén van de waagstukken van Borcherding. een ge vaarlijke duik naar de schoen van mid voor Villevoye (Longa) kostte de Saar landse doelman trouwens gedurende tien minuten zijn plaats onder de lat, toen hij even opgelapt moest worden. Gruijzen (Sittardia) en Brooymans wa ren in de Zuidelijke aanvalslinie de meest verdienstelijke spelers. Eerstgenoemde kopte in de eerste helft bij een corner buiten bereik van de keeper tegen de paal, iets wat na de rust de Saarlandse links binnen Honecke eveneens overkwam. Het tournooi om het hoofdklassekam pioenschap van Nederland klein biljart, dat te Breda werd. gehouden, is ge wonnen door Korderijnk uit Twello met een totaal van JO matchpunten. Het verdere eindklassement luidt: 2 De Jongh (Medemblik) 6 pnt, 3 Groot huis (Emmen) 6 put, lf v. Dongen (Don gen) j pnt, 5 Granetia (Heerlen) j pnt en 6 De Jong (Lekke~kerk) 0 pnt. sfe De nationale Studenten Tenniskam- De voetbalontmoeting tussen de lan- pioenschappen 195 Ij zullen worden ge- denteams van Oostenrijk en Noorwegen houden op de banen van het Casino 'der is geëindigd in een 50 overwinning Noordwijksche Sportvereniging van 1 voor de Oostenrijkers. De ruststand t.m. i Juni. was OA—0. Op het Wilhelmusterrein in Voorburg is een rugbywedstrijd gespeeld tussen Nederland en België. De Belgen won nen met 63, na bij rust reeds met 30 te hebben geleid. „m (Van onze speciale verslaggever) ZUERICH, Zondag. Veertigduizend welvarende Zwitsers zaten in het vriendelijke Grashoppers- stadion bijeen, in een lome hitte waar in geen enkel windzuchtje enige koelte kon brengen, toen de Oranje-hemden tégen de brandende zon in en na een be moedigend schouderklopje van de Ne derlandse gezant Adolf baron Bentinck, de bal aan het rollen brachten. Pas op voor het Nederlandse openings-offensief, had Karl Kappan zijn verdediging in geprent; en inderdaad was voor Michels het eerste schot, rakelings over. Maar in die zelfde eerste minuut moest Terlouw reeds naar de noodrem grijpen als laatste redmiddel bij de eerste der Zwitserse vier-mans-aan vallen: de te ruggetrokken middenvoor Hagen bracht de bal met een sterke dribbel op en lan ceerde een snijdende pass op rechtsbui ten Antenen, die snel naar binnen was gezwenkt en vrij op doel afstevende. Ter louw ging in een laatste redpoging de Zwitser bijzonder hard op zijn schiet- been staan en prompt kon Karl Rap- pan toen zijn rechtsbuiten naar de kleedkamer dragen. De al bijna 40- jarige veteraan Bickei. met de omvang en de loop van een grootvader, kwam Antenen vervangen, waarmee men vier Grashoppers-spelers in de voorhoede bijeen had en waarvoor het Zuerichse publiek zich met gejuich en applaus bijzonder enthousiast toonde. Intus sen smoorde de vrije trap van Vonlan then in het Terlouw-muurtje, redde Klaassens de volgende paniek-situatie door de bal over de achterlijn te koppen en gleed Odenthal een schietkans van de énige niet-Grashopper aanvaller Fatton met een vervaarlijke sliding weg. Het was opmerkelijk, hoe de zwerven de spil Frosio zich in die eerste periode voornamelijk op de verdediging con centreerde; het gevoig daarvan was ook, dat de inderdaad felle Nederlandse aan vallen secuur werden afgedamd. Maar desondanks nam Oranje na 10 minu ten de leiding; Wim van der Gijp for ceerde op rechts een hoekschop, zette zelf voor, waar Stuber de bal slechts half raakte, zijn backs niet konden op ruimen en Dillen eensklaps de kans kreeg om vanaf de penalty-stip een hard en néérgaand schot af te vuren, dat zich onhoudbaar in de beneden hoek boorde. Nederland stond met 1—0 voor! In een razend tempo lanceerden de Zwitsers hun tegenaanvallen en onmid dellijk kreeg Ballaman al een vrije kans op de gelijkmaker, waar hij ech ter in te grote haast over heen maaide. Nogmaals Ballaman en Vonlanthen scho ten daarna rakelings naast, Terlouw moest een corner weggeven, na een mis slag van Steiger een tweede en kort daar op een derde corner. Terlouw bleef even wel machteloos achter bij een solo-rush van Vonlanthen, op wiens haarscherpe voorzet Steiger's voet iets dichter bij de bal dan die van Fatton kwam; vlak voor het doel langs suizende trekbal- len van de voortdurend langs Boskamp heen drentelende Bickei zaaiden keer op keer paniek in de Oranje-defensie, Steiger verrichtte een van zijn klas sieke zwevende saves op een bon kend schot van Hagen en kwam één keer goed uit zijn doel om een nieuwe trek- bal van Bickei uit de lucht te plukken (voor het overige nam de P.S.V.-doel man meestal eèn te afwachtende hou ding aan en bleef hij bij de vlak voor langs zijn doel suizende voorzetten te veel staan). De Zwitserse aanvallen gingen steeds beter lopen; Frosio waagde zich allengs meer naar het middenveld, vanwaar hij samen met Hagen de viermans-voorhoede bediende met zuivere centers, Balla man en Fatton op links en ster-van-het- veid Vonlanthen met de oude Bickei op rechts werkten zich met zuiver sa menspel steeds door de Nederlandse linies, deden dat met een plezierige ele gance en met knappe techniek, vonden elkaar in een fijn afgestemd^ positiespel, waartegen alleen Terlouw in staat was nog een laatste barriere op te werpen. Nederlandse ijver en geestdrift zorg den ervoor, dat de strijd niet eenzijdig werd. Maar méér dan een vergeefse sprong van Wim van der Gijp tegen Stuber aan op een hoge pass van Klaas sens en een op' een Zwitsers been ge smoord schot van Michels kwam er na dat openings-doelpunt toch niet meer uit. Pas na ruim een half uur was het wéér Dillen, die een nieuwe kans waagde om de grendel weg te breken. Zo'n heksen toer was dat intussen niet, want al houden de Zwitsers dan nog altijd vol vertrouwen aan hun systeem van backs in het centrum en halfspelers aan de zij lijnen vast, er kleefde hedenmiddag toch wel het duidelijk zichtbare bezwaar aan, dat de roodhemden in hun defen sie een centrale figuur met comman do-bevoegdheid misten, waardoor hun afweer zich, ondanks het aanvoerder schap van linksback Bocquet, kenmerk te door een grote mate van improvisa tie. Sterk speelde die verdediging dan ook allerminst, maar desondanks duur de het ruim een half uur, alvorens bij een van de zeer zeldzame Nederlandse combinaties de bal uit een centertje van Louer bij Dillen kwam, die opnieuw hard en scherp op de benedenhoek mik te; maar ditmaal dook Stuber precies op tijd. Onmiddellijk daarop, in de 34e minuut, kregen de Zwitsers hun gelijkmaker, zij het op onbevredigende wijze. Terlouw greep mis op een crosspass van Fatton op rechtsbinnen Vonlanthen, die prompt een vrij veld voor zich vond. Het werd een hard schot over de uitgelopen Stei ger heen, dreunend tegen de onderkant van de lat, loodrecht naar beneden en weer omhoog, waarna Odenthal de bal met een wilde zwaai van de doellijn maaide. Hoewel op veertig meter af stand staande, floot de Duitse scheids rechter Metzger resoluut vooreen doelpunt! Wonderlijke beslissing, die op advies van de Zwitserse grensrechter was genomen en daar niet minder vreemd door werd. Het kraakte op de Nederlandse ban ken van de tribune toen eventjes van enige zeer populaire reacties, maar dat kon allemaal niets veranderen aan het feit, dat Oranje zijn broze voorsprong kwijt was: 11. En 4 minuten later stond het 21, keek het Nederlands Elftal wéér tegen de al niet anders meer ge wende achterstand op. Weer was Von lanthen de schutter, nadat Steiger een schuiver van Ballaman uit zijn han den had laten glippen en de P.S.V.- doelman liggend het grijp-en-trap-duel met de alleen doorgelopen Vonlanthen had verloren. Het bleef 2—1 tot de rust; in het laatste kwartier was 'het tempo aan Zwitserse kant aanzienlijk gedaald, was Nederland geestdriftig blijven werken, zonder echter meer te oogsten dan één over de lat scherende kopbal van Bleijenberg, die voor het overige her haaldelijk verstrikt raakte in de Zwit serse tweemans-fuik. De Zwitsers brachten na de rust Huegi in plaats van Fatton in het veld, maar na Nederlands verzet tegen deze in strijd met de gemaakte invallers-afspraak zijn de mutatie moest Huegi terug en nam Fatton zijn linksbuitenplaats opnieuw in. Eenzelfde situatie ontstond halverwege de tweede helft, toen Ballamam zich wil de laten vervangen, scheidsrechter Metz ger zich tot onze aanvoerder Biesbrouck wendde, Biesbrouck echter evenmin als T.C.-lid Van Es een invaller wilde toe staan, Karl Rappan zijn schouders op haalde en ook Ballaman tóch in het veld bleef. Van een serieuze strijd was er toen echter geen sprake meer. Na 3 minu ten had Bickei reeds een zesde corner afgedwongen en Nederland had er toen altijd nog maar één gehad, waaruit ons enige doelpunt was ontstaan) en maak te de brillant spelende Vonlanthen zijn hattrick compleet, toen hij op een verre pas van Hagen de bal uitstekend vrij speelde en om Terlouw heen Ineens en keihard inschoot, zo hard en verras send dat Steiger het leer wel op borsthoogte langs zich heen voelde suizen maar er geen hand meer naar kon uitsteken: 31. De Zwitsers gingen nog even door. Opnieuw gleed Bickei met een sur plus aan balcontrole langs de hulpe loze Boskamp en kon Steiger het har de schot nog met zijn knieën en ten koste van een hoekschop afweren, Odenthal stopte een rush van Volanthen ten koste van een nieuwe hoekschop en daarna kwamen er nog wat Zwitser- 1 se corners aan de lopende band: twaalf in totaal. Nog eer er een kwartier verstreken was, gaf Bocquet het siesta-parool van Rappan door, zat het er in feite voor de Zwitsers al op. In het resterende halve uur beperkten zij zich tot een rustig en nonchalant spelletje, waarin zij elkaar behoedzaam de bal toe-lepel den en van enige snelheid geen spra ke meer was. Nonchalance ook in de Zwitserse verdediging leidde tot kan sen voor Louer en Michels waaruit slechts corners ontstonden, een rakelings over de latkruising scherende kopbal van Dillen uit een voorzet van de slechts bij hoge uitzondering in de aanval gaande Biesbrouck, een te hoog gemikte kopbal ook van Louer uit een nieuwe corner van Wim van der Gijp, nóg een paar corners, zeven in totaal. Bij alle Zwitserse dromerigheid ble ven de Nederlanders onverdroten heen en weer in de zon draven, maar gaan deweg verloren toch ook onze landge noten hun geestdrift, erkenden zij de overmacht van hun met zo opmerke lijke rust en zekerheid de tijd uit spelende tegenstanders. In de laatste minuten voorkwam Stei ger met een fraaie save een vierde doelpunt van Vonlanthen, hing de lat een dreunende kogel van Fatton in de weg, zeilde een schuiver van Hagen rakelings langs de paal, zodat het bij de in nuchtere cijfer-taal zonder ach tergrond redelijke doch gezien de krachtsverhouding voor Nederland nog zeer geflatteerde en niet minder trieste 3—1 bleef.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7