Onderhandelen met het Kremlin betekent t telkens ontmoeten van listen en hinderlagen Nieuw pleidooi voor samen werking der vrije wereld Koffie en Thee wéér duurder NI Gromyko zorgt voor „koude douche" in Indo-Chinadebat Polen en Tsjeeho-Slowakije als neutrale leden" voorgesteld Paus Pius XII over de Paus Pius X Generaal Dürst Britt kreeg een reprimande van Voorbeeld van priester, die leeft van de H. Eucharistie geest „Wij kunnen desnoods alléén Rusland weerstaan" r Nieuwe kruising in ons land. Er komen in 1955 hometels Op soek naar leden voor bestandscommissie WERKKRACHTEN OVERBODIG Verkorting van cle dienstplicht VERSCHERPTE ACTIE TEGEN TUNESISCHE TERRORISTEN DAGBLAD VOOR SCNI3DAM EN OMSTREKEN Dinsdag I juni 1954 WEERBERICHT Met ingang van vandaag zijn de koffie- en theeprijzen opnieuw ver hoogd. De thee zal met 2 tot 4 centen per pakje van 100 gram in prijs wor den verhoogd. De stijging van de kof fieprijs bedraagt 12 tot 15 centen per 250 gram. Deze verhoging is wederom een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten. MÊÈ ilf -J? 'W*. Minimumprijzen vroege aardappelen He onbetrouwbaarheid der Sovjets Taaie volharding Chinese nationalisten actief' Uitlating tegen geest van reglement betreffende de krijgstucht Nieuwe maatschappij in saamhorigheid Vandaag ontmoeting d :r stafofficieren Toekomst der jongeren ligt niet in de landbouw Regering pleegt overleg met NAY O-organen Spionnage-proces te Oslo Franse troepen en politie versterkt Verklaring van Turkse minister van oorlo g Half millioen man direct paraat, 1% millioen in 15 dagen Nederlandse militairen Aaar manoeuvres in Duitsland De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Op vele plaatsen opklaringen, maar hier en daar hoofdzakelijk in het binnenland ook enkele buien. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen Woensdag 2 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 5.12 uur, onder 22.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tijdens een grote rede over de internationale politieke situatie, gehouden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Columbia-Universiteit te 3New-York, heeft president Eisenhower onthuld, dat de besprekin gen niet de Sovjet-Unie over zijn plan om een „atoombank" in het leven te roepen, „niet de resultaten hebben opgeleverd, waarnaar wij streven". Ondanks deze weigerachtige houding zullen de V. S. echter hun pogingen voortzetten. Ook met de bondgenoten zullen de onderhandelingen over het plan voortgang vinden. Eisenhower begon zijn uitvoerig betoog met nogmaals te schetsen hoezeer de wereld, waarin de afstanden niet meer tellen, gescheiden is door elkaar vijan dige opvattingen over het karakter en de natuur van de mens. De president om schreef de beide kampen, die er het ge volg van zijn als volgt: „Het ene is ge wijd aan de vrijheid van het individu en aan het recht van allen om in vrede te leven, het andere aan de marxistische philosophie van het materialisme en aan de poging de heerschappij ervan over de gehele wereld te vestigen". „Honderden millioenen, zo constateerde Eisenhower, kijken naar deze beide kampen, nog niet besloten waaraan zij hun actieve instem ming zullen geven. Heden ten dage is er voor ieder van ons niets belangrijker dan teweten, welke de wezenlijke kenmerken zijn van deze strijd". De president vroeg zich af hoe een zo kleine groep mensen (in de Sovjet-Unie) het verlangen naar vrede in de gehele wereld kan dwarsbomen. Hij vond het antwoord hierop in het ontbreken van één enkelvoudige, wereldomvattende krachtsinspanning ter bevordering van kennis en samenwerking aan de zijde der vrije wereld tegenover de gewetenloze, krachtig georganiseerde en onophoudelijke wereldcampagne van bedrog, revolutie en terreur der Sovjet-leiders. Eisenhower verklaarde in de Sovjet-uit buiting van elk meningsverschil tussen de vrije landen een aanwijzing te zien van de communistische vrees voor de een heid der vrije wereld. Hij waarschuwde ervoor dat de communisten hun „verdeel en heers-tactiek" niet alleen tussen de naties maar binnen elke natie trachten toe te passen. „Tegenover dit probleem moeten wij meer kennis en intellect en minder voor oordeel en emotie aan de dag leggen" aldus de president en hij vervolgde: „Wij. het Amerikaanse volk, hebben ons ge bonden tot twee ver strekkende politieke beleidslijnen. Ten eerste: wij hebben ons gewijd aan de opbouw van een vrede ,n samenwerking, gebaseerd op waarheid, gerechtigheid en billijkheid; vervolgens, om dit eerste doel effectief te Verwezen lijken; wij zoeken Amerika en zijn vrienden te versterken in liefde voor de vrijheid, in kennis en wederzijds be grip. in een zo breed mogelijk gespreide welvaart en in een militaire kracht, pas send voor onze veiligheid" Hierin schuilt geen iota van agressie, geen bedoeling om andere uit te buiten of hun hun ge rechte plaats en ruimte in de wereld te betwisten". „Zelfs de mannen in het Kremlin moeten zich realiseren, dat voor de gehele wereld thans het vooruitzicht bestaat van een veel beter leven voor iedereen, aldus de president. Dat te be reiken vereist slechts dat de geleerden van iedere natie zich concentreren op de middelen voor een overvloediger leven m plaats van op de werktuigen voor een plotselinge dood; dat de millioenen, d.e thans onder de wapenen zijn, worden vrijgelaten voor vruchtbaar werk; dal oorlogsindustrieën worden omgeschakeld op de productie van nuttige goederen. Wij hebben er naar. gestreefd en zullen 5 De minimumprijs voor vroege aardappe len is, volgens een mededeling aan de vei lingen als volgt vastgesteld: van 14 tot 19 Juni ƒ13 per 100 kg, daarna vermindert dit wekelijks met 1 per 100 kg tot 8 minimum. Dit is van toepassing voor alle soorten aardappelen, die worden geveild. De regeling duurt tot de officiële rooidata voorbij zijn. Tien jaar geleden 6 Juni de Ge allieerde legers ondernamen een grootse aanval op de Atlantic Wall; na deze dag werd West-Europa langzaam bevrijd van de bezetters. Eerst Normanië, later ge heel Frankrijk, België, NederlandOp 6 Juni werden de eerste schreden gezet op de zware bevrijdingsweg Op 5 en 6 Juni a.s. zal men D-Day 19.'ij in Nor- mandië plechtig herdenken. Deze indruk wekkende foto toont het monument op Omaha Beach, waar de troepen aan land gingen. Charles Picotde enige politie agent van 't dorpje St Laurent-sur-Mer, aie het monument bekijkt, herinnert zich de invasie nog zeer goed. Hij weet ook nog hoe bly hij was, toen hij de eerste Amerikaanse soldaat zag, in fa vroege ochtend van D-Day. Tijdens het bezoek aan Rotterdam wan delde H. M. de Koningin gistermiddag onverwacht door de nieuwe winkelwijk „De Lijnbaan Tijdens de wandeling in dc drukke winkelstraat. er naar blijven streven om dit vooruitzicht te verwerkelijken". „De huidige regering kwam zestien maanden geleden aan het bewind, volledig beseffend op welk een niets ontziende manier de communisten onderhandelen, bewust van het onbetrouwbare karakter van hun overeenkomsten". Wij wisten, dat elke onderhandeling met de communisten overstelp zou zijn met listen en hinderlagen. Maar wij wisten ook dat positieve, van dag tot dag volgehou den inspanning een repC| dividend zou afwerpen onder de vrije naties. Wij streef den naar een hergeboorte van vertrouwen onder alle naties een blijvende fun dering vPar een vrede in samenwerking, niet slechts een wat langere adempauze voor een dreigende crisis. Eisenhower wijst ér dan op. dat alle door zijn regering voorgestelde maat- regelen er opgericht waren dat vertrou- wen 6 !leppen: bestand in Korea, een verenigd Duitsland, een vrij Oostenrijk een veilig Indo-China en Zuid Oost AzA, atoomenergie onder internationale con trole voor vreedzame doeleinden. „In onze Pogingen om de wegen te vinden, waarlangs de wonderlijke inven tieve geest van de mens niet zou -.vc-rden aangewend voor zjjn dood, maar gewijd ^>an. z^n teven, heeft ei schrif telijke uitwisseling van gezichtspunten plaats gehad tussen de V. S. en dc Sovjet unie. Munster Dulles heeft persoonlijk geconfereerd, zowel te Berlijn als te Geneve, met minister Molotof. Dit heert niet tot de resultaten geleid, welke wij nastreven. Maar wij, van onze kant, gaan door met het uitwisselen van standpunten en met net raadplegen van de andere vrije naties, die er voornamelijk bij betrokken zyn. Wjj zijn besloten hiermee en met alle andere soortgelijke onderhandelingen door te gaan vertrouwend op de verdiensten van onze zaak, realistisch jn de waar dering van de Sovjet-bedoelingen en er- van verzekerd, ,]at 0nze doeleinden en verwachtingen zelfs de meest teleurstel lende onderhandelingen zullen overleven" Na erop te hebben gewezen, dat elke vrije maatschappij .in gevaar is wanneer wantrouwen in iedereen met een afwij kende mening overheerst, besloot de pre sident zijn toespraa'- met de wooiden: „On waarheid kan uo mensen vrij maken ei, daar, waar de mensen vrij zijn om hun leven te regelen, zichzelf te regeren, de waarheid te weten en begrip te tonen voor hun mede mensen, daar, gelpven wij, bestaat ook de wi] om in Vrede te leven". Op de negende, aan Indo-Cliina gewijde zitting is gisteren een ernstia meningsverschil gerezen over de samenstelling der commissie, die het toezicht moet houden op een eventueel bestand. De Chinese premier Tsjoe en Lai stelde in grote trekken een reveling voor, als reeds in Korea is toegepast. Dit voorstel wierd ondersteund en nader aangevuld door een voorstel van Gromyko, die in afwezigheid van Molotof als Sovjet-delegatieleider optreedt. Zoals bekend werken in Korea twee commissies; een van de beide strijdende partijen en een z.g. neutrale commissie >;an toezicht, waarin Zweden en Zwitserland, tezamen met de Sovjet-satellieten Polen en Tsjeeho-Slowakije zitting hebben onder voor zitterschap van India. Gromyko, nu, stelde als leden van de neutrale commissie voor Int^o-China voor: Polen, Tsjeeho-Slowakije, India en Pakistan. Dit stuitte echter Op heftig verzet bij de drie Westelijke mogend heden. Vliegtuigen van de nationalistisch-Chi- nese luchtmacht hebben Zondag bjj de kust van Tsjckiang een communistische kanonneerboot tn' zinken gebracht en drie motorjonken beschadigd, aldus is officieel bekend gemaaki in Taipen of Formosa De nationalisten hebben verscheidene kleine eilander, in dit gebied veroverd ter bescherming van hun voornaamste basts Tatsjen. Men herinnerde er aan, dat Polen en Tsjeeho-Slowakije zich in Kora allerminst als echte neutralen hebben gedragen door te verhinderen dat de Zwitserse en Zweedse gedelegeerden hun taak ook op communistisch grondgebied uitvoerden. Een herhaling hiervan wenst men in Indo- China te voorkomen. Een neutrale com missie, goed, maar dan ook werkelijk neutraal, aldus is de mening van de Amerikaanse gedelegeerde Bedell Smith. Deze neutrale commissie moet bovendien onder de auspiciën van de V.N. werken, die in Indo-China in ieder geval geen partij is in het. conflict*. Het voorste] van Gromyko werd door de Westelijke delegaties bestempeld als „een koude douche", die de gedurende de laat ste dagen enigszins opgeklaarde atmosfeer hf.unique uitgegeven, waarin werd mede- r gedeeld, dat de partijen in Indo-China. die Zaterdag naar Genève ontboden zijn van- j daag bijeen zullen komen voor het rege- j len van de besprekingen tussen de afge- vaardigden van het opperbevel van beide partijen. Deze onderhandelingen worden gevoerd door kolonel De Brebisson namens de Franse delegatie en kolonel Ha Van Lau namens de Vietminh. Deze twee officie ren kennen elkaar reeds van de onder handelingen over de evacuatie van ge wonden uit Dien Bien Phoe. ernstig verstoorde. Men hoopt, dat het Sovj t-voorstel tenslotte 'n „onderhande- lmgs-uitgangspunt" zal blijken te zijn, no.? v00v. concessies vatbaar is. Aan Westelijke zijde bestaan geen bezwaren tegen India en Pakistan. Voor andere leden der neutrale commissie denkt men o.m. aan nog enkele staten van de z.g. Colombo-conferentie, zoals Birma, Ceylon of Indonesië. „Het aantal werkelijk neu trale staten wordt erg schaars", merkte een Amerikaanse zegsman op Na afloop van de zitting werd een com- De uitlating van de gep. generaal- majoor H. J. J- W. Dürst Britt op de ver gadering van het Veteranen Legioen Ne derland, waarin hij zeide, dat tijdens de politiële actie het leger tegen de orders van de regering in, deze actie had moeten doorzetten, heeft de generaal een repri mands bezorgd. In antwoord op desbetreffende vragen van het Kath. Tweede-Kamerlid Visch merkt minister Staf op, dat de In de pers gepubliceerde tekst weliswaar met letter lijk weergeeft wat de generaal heeft ge- zegdSr dat hij (de minister) de strek king van hetgeen is gezegd, mettemen ook voor een gepensionneerde opperoffi- cier ongepast acht en in strijd met de geest, welke uit het reglement betreffende de krijgstucht spreekt. Hij heeft genoemd opperofficier dan ook zijn ontstemming over het door hem gesprokene kenbaar gemaakt en hem tevens medegedeeld, he. te betreuren, dat een gepensionneerd opperofficier meent in strijd met de geest van het reglement betreffende de krijgs tucht te kunnen handelen. De punten 1 en 2 van artikel 12 van het reglement betreffende de krijgstucht acht de minister voldoende duidelijk. Zij luiden: „1. De algemene verplichting van de militair tot gehoorzaamheid mag evenwel nimmer leiden tot onzelfstandigheid, be sluiteloosheid, gebrek aan durf of werke loos blijven. 2. Indien het een militair blijkt, dat, als gevolg van wijziging der omstandigheden sedert het ogenblik, waarop het bevel ge geven werd of van het bestaan van een andere toestand ter plaatse dan door de lastgever werd ondersteld, een hem door een meerdere gegeven dienstbevel niet uitvoerbaar is of de uitvoering daarvan In strijd zou zijn met het algemeen of mi litair belang waarop het bevel betrekking h&d, zal hij de zedelijke moed hebben om, wanneer nieuwe bevelen niet of niet tijdig door hem kunnen gevraagd of verkregen worden, zelfstandig te handelen. Hij zal dan zijn eigen inzicht volgen, naar gelang van de omstandigheid of van de door hem bevonden toestand. In zodanig geval zal hij echter de lastgever ten spoedigste in kennis stellen met de door hem getroffen maatregelen en met de reden der afwij king of niet-nakoming van het ontvangen bevel". Naar aanleiding van het door de genë- raal-majoor Dürst Britt gesprokene heb- i van staven de strekking van artikel 12 nog eens uitvoerig onder de aandacht van de krijgsmacht gebracht. Van de rede. welke de H. Vader Zater dag onmiddellijk na de heiligverklaring van Paus Pius X heeft gehouden en waar van wij slechts in 't kort melding maakten laten wij alsnog een beknopte samenvat ting volgen. De H. Vader herinnerde eraan, hoe de grootste zbrg van Paus Pius X, die Hem tot Zijn dood toe beheerst heeft was, de Kerk te activeren en meer open te leggen voor de mensen. Grote wijsheid en veel moed legde Hij daarbij aan de dag. Hij toonde een grote zin voor de werkelijk heid. Maar boven alles lag het geheim van alle wei-ken van Pius X hierin, dat Hij vooral streefde naar Zijn persoonlijke hei ligheid. Het behoorde tot Zijn levensover tuiging, dat de goddelijke werkelijkheid, zoals die aan de heiligen wordt medege deeld, het beginsel en het fundament is van de ware orde en rechtvaardigheid, die de wereld moeten leiden. In deze geest heeft Pius X geleefd en is Hij gestorven In deze geest is Hij getreden in de onder handelingen met de staten en heeft Hij gesproken over de allerzwaarste proble men, heeft Hij de vrees moeten overwin- In de vergadering van het Drents Land bouw Genootschap heeft prof. dr H. j. Frietema, directeur van de Nationale Coö peratieve Raad, er op gewezen, dat de landbouw in belangrijke mate kan bijdra gen bij de noodzakelijke opvoering van de export. De positie van Nederland op de wereld markt van landbouwproducten is echter zodanig, dat stelselmatig naar een verdere opvoering van de arbeidsproducti viteit moet worden gestreefd. Dr Frietema sprak vervolgens over de kwantitatieve benadering van de arbeids productiviteit van het Landbouw Econo misch Instituut, waarmede in het bijzon der het kleine boeren-vraagstuk wordt nen en heeft Hij gestreefd naar het behoud van rust en vrede. De leiding van de Goddelijke Voorzie nigheid schittert vervolgens wel op heel bijzondere wijze uit de werken van Pius X en komt op de voorgrond in dramatische uren. Bij alle strijd, die wordt gevoerd, komt de eenheid van de katholieke Kerk sterk naar voren, de eenheid, die Haar fundament is. Weliswaar hebben op ver schillende tijdstippen de Pausen krachtens de genade van staat, hun geschonken, ge streden om de Kerk op haar grondvesten te bewaren, maar het valt wel zeer sterk op, met welk een schitterende kracht Pius X de victorieuze strijd heeft gevoerd en welk een heldhaftige deugd heeft gegloeid in het hart van de heilige. Vervuld van de zorg voor de Kerk, kende deze Paus nooit enige zwakheid, wanneer Hij streed voor de rechten van de hiërarchie of voor een andere heilige zaak. In Hem werden letterlijk de woor den van de Goddelijke Meester verwezen lijkt: „Ik heb voor U gebeden, opdat Uw geloof niet bezwijke en Gij eenmaal be keerd zijnde, bevestigt Uw broeders". In Hem is ook zeer duidelijk de belofte van aangesneden. Men heeft nagegaan hoeveel I de goddelijke Meester verwezenlijkt, die werkkrachten eigenlijk overtollig zijn in Hij aan de Kerk heeft gedaan: „De Poor- die zin, dat hetzelfde werk met veel min der arbeidskrachten zou kunnen worden verricht. Het resultaat van de onderzoe kingen is, dat zonder kans op tegenspraak gesteld kan worden, dat op de kleine be drijven op de zandgronden van een poten tieel arbeidsoverschot van ongeveer 50.000 volwaardige arbeiders sprake is, hetgeen 20 pet betekent van de totale hoeveelheid arbeid. ter. De priester immers moet de verte genwoordiger zijn van de Hoge Priester van het Nieuwe Verbond. De heilige Pius X zelf was het meest ge trouwe toonbeeld van de priester, die leeft van de H. Eucharistie. Van de eerste dag van zijn priesterschap af heeft Pius X geleefd in de geest van de edelmoedige dood van Zijn God. Hij heeft de geest van de goddelijke Meester bevorderd door de veelvuldige zelfs de dagelijkse Communie door te voeren. Hij heeft gewild, dat de goddelijke Meester Zijn kinderen als het ware in Zijn armen kon omvatten. Maar ook heeft Hij ingezien, dat de ver nieuwing van de maatschappij slechts kon geschieden door een vernieuwing, een voe ding van het gevoel van saamhorigheid onder het mensdom. Welnu, de H. Eucha ristie en het inwendige leven, dat zijn de voornaamste punten van de geloofsver kondiging van Pius X in dit uur. Een heilig leven, dat is het, wat deze Apostel van het inwendige leven als oplossing voorstelt aan de mens van deze tijd van de machine, de techniek en de organi satie De minister-president heeft, mede na mens de minister van Oorlog en Marine, schriftelijk geantwoord op vragen van mr Romme over een mogelijke verkorting van de militaire dienstplicht. De minister-president zegt, dat het hem bekend is, dat de Belgische regering de duur van de eerste oefening terug brengt tot 18 maanden na hiervan mededeling te hebben gedaan aan de NAVO-bevel- hebber in Europa, in verband met de ge volgen ten aanzien van de parate sterkte der aan deze bevelhebber toegewezen een heden. Dc minister-president is nog niet op de hoogte gesteki van de maatregelen, welke de»Belgische regering aan deze verkorting verbindt om de overeengekomen parate sterkte op peil te houden, noch omtrent eventuele vooistellen van de Belgische re gering om over een gewijzigde parate sterkte overeen te komen. Zoals reeds in de derde defensienota (ge. lijk wij hebben gemeld. Red.) werd mede gedeeld, meent de regering, dat op een nader te bepalen tijdstip tot enige ver korting van de tjjd van de eerste oefe ning zal kunnen worden overgegaan. De regering pleegt met de NAVO-or- ganen overleg omtrent een verkorting van de tjjd van de eerste oefening en zal spoe dig haar standpunt bepalen. Te Oslo is Maandag het grootste spion- nageproces in de Noorse geschiedenis be gonnen, waarvan de zittingen echter achter gesloten deuren zullen worden gehouden met het oog op de veiligheid en de betrekkingen met „een buiten landse mogendheid". De 43-jarige Asbjoern Edvin Sunde, communistische partisanenleider in de oorlog, en de 38-jarige Erling Asbjoern hebben volgens de aanklacht een spion- nage-organisatie ten behoeve van de Sovjet-Unie geleid. Het proces zal wellicht twee tot drie weken duren. De Franse autoriteiten hebben een aan tal maatregelen genomen om het hoofd te bieden aan de toenemende activiteit van de Tunesische terroristen. Een aantal mfanterie-eenheden zijn uit Algiers naar Tunis gedirigeerd en 300 man politietroepen zijn gisteren in Tunis aan gekomen; 450 man politietroepen worden binnenkort verwacht. De Franse resident-generaal Pierre Voizard heeft in een radio-boodschap een aantal bijzondere maatregelen tot hand having der openbare veiligheid aangekon digd. Een ontstemde menigte Franse kolo- aarom zullen overtollige arbeidskrach ten geleidelijk moeten worden afgevoerd. Deze zullen in niet-agrarische bedrijfstak ken een bestaan moeten vinden en het ligt voor de hand dat hierbij vooral het oog gevestigd is op de jongeren. Aan de jongeren zal ook voortdurend moeten wor den voorgehouden, dat hun toekomst niet in de landbouw ligt, aldus spreker. ten der Hel zullen Haar niet overweldi gen". Vervolgens heeft de H. Vader aan het andere grote werk van Pius X herinnerd, de eenheid van het geloof te bewaren! welke voor heel de Katholieke wereld van belang is geweest. Het modernisme dreigde een droeve scheiding te veroor zaken. Practisch leek de zaak al verloren. Het leek moeilijk een harmonie te brengen in de vooruitgang, welke op louter aards gebied was bereikt en de enige katholieke waarheid, de leer van de H. Schrift en het geloof. De persoonlijke heiligheid van Paus Pius X scheen in de oplossing van deze vraagstukken de voornamste inspi rerende kracht te zijn. Hij ging er ook van uit, dat de persoonlijke heiligheid dq bron moest zijn voor de heiligheid van de pries- i „De opbouw van ons leger is altijd zó geweest, dat wij in staat zijn, desnoods alléén een aanval van Rusland te weerstaan", zo verklaarde de nieuwe Turkse minister van defensie Edhem Menderes tegenover een A.N.P.-man. Hij gebruikte niet dc gecamoufleerde en vee] gebruikte aan duiding dreiging uit liet Oosten", maar bij zei ronduit Rusland, de oude erfvijand. Turkije heeft thans permanent 500.000 man onder de wapenen, een aantal dat in 15 dagen kan worden opgevoerd tot an derhalf millioen. Het leger bestaat uit 25 divisies, een aantal kleinere eenheden en zes gepantserde brigades. De bewapening is voor een belangrijk deel Amerikaans. De luchtmacht heeft twee tactische on derdelen, die vliegen met ..Thunderjets", de vloot heeft kruisers, fregatten, onder zeeboten en mijnenvegers. Het materiaal is voor het overgrote deel modern, al is, zoals in alle Navo-landen, de luchtverde-' diging ook in dit deel van de wereld nog zwak. De opbouw van de defensie is vrijwel geheel geschied met Amerikaanse hulp. Van 1947 af toen het militair hulppro gramma in werking trad, is een stroom van militaire goederen het land binnen rusten had Zaterdag j.l. krachtige bevei ligingsmaatregelen van Voizard geëist. In zijn toespraak kondigde Voizard o.m. aan, dat een burgerwacht en een speciale poli tie-reserve zou worden gevormd in gebieden waar Fransen woonachtig zijn. Aan Franse kolonisten zouden wapens worden verstrekt en drie mobiele kolonnes zouden paraat morden gehouden om te allen tijde in ieder deel van het land te kunnen optreden. Terwijl de resident-generaal deze maat regelen aankondigde, werden twee nieuwe terroristische aanvallen gemeld. Een Tu nesiër, die bekend stond om zijn pro- Franse gevoelens, werd vermoord en een wagen werd beschoten. Een Franse ver pleegster werd hierbij gewond. Volgens officiële bekendmakingen zijn ongeveer 400 man bij de terroristenbenden aangesloten. Naar echter gemeld wordt, recruteren zij jonge Tunesiërs tegen een soldij van 15.000 tot 20.000 francs per maand. Volgens waarnemers bestaan de benden uit Tunesische ontevreden nationalisten en „normale bandieten". Nederlandse, Britse en Belgische strijdkrathten zullen van 22 tot 28 Sep tember deelnemen aan de grootste mili taire manoeuvres in het Noordelijke deel van West-Duitsland sedert het einde van de oorlog. De oefening, die de naam ..Battle Royal" draagt, zal worden ge houden in het gebied van Quakenbück Münster, Paderborn, Lembo en Minden. De leiding berust bij de bevelhebber gekomen en toen Turkije in 1952. tezamen I van deze Britse legergroep Noord gene- met Griekenland, zich bij de Navo aan- raai Sir Richard Gale en de bevelhebber ■sloot, was het reeds een bondgenoot van van de Britse tweede tactische lucht- grote betekenis,- met alleen door zijn stra-j vloot luchtmaarschalk Sir Harry Broad- tegiscn belang, l hurst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1