Kerk bewondert en bevordert de wetenschappen Maar in godsdientszaken is alleen de Kerk bevoegd De stem der Kerk Duizenden pelgrims baden tot O.L. Vrouw ter Nood Memorial Day op Margraten Sigarenwinkeliers aan een ronde-tafel-conferentie Nog geen plaats en datum voor besprekingen met Indonesië Beter begrip voor de taak van de apotheker Cogny en Giap bereiden zich voor op beslissende slag I I K.N.PM. Noodtoestand in Boeganda opnieuw afgekondigd Naguib staat andermaal functie af aan Nasser Plechtige sluiting van de Meimaand in Heiloo Mevr. McNivick vertegenwoordigde alle moeders der gesneuvelden Grote bezorgdheid over de winstmarge Gaullist Sclimittlein volgt Jacquet op congres in Rotterdam Nieuwe geneesmiddelen vaak onvoldoende beproefd Rector-magnifieus van Leuven waarschuwt regering Zandauto reed fietspad en trottoir op DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 3 Nauwgezet toezicht der bisschoppen vereist Weer een Britse soldaat gedood DE EERSTE DRUIVEN Inter nationale samenwerking (Rome) -- Mensen en grenzen (Aken) Maria jaar, jaar van vrede (Bamberg) Idem (Eielistatt) Proletarisering (Bilbao) Eerste communiekind TITO NAAR ATHENE Apotheker en ziekenfonds Reorganisatie hoofdbestuur 'f Tegen wijziging in Belgische onderwijspolitiek NIEUWE HARING VOOR KONING BOUDEWIJN HERVATTING VEERDIENST SCHARENDIJKE—OUDDORP Voetganger gedood-, twee wielrijders gewond De H. Vader heeft Maandagmorgen de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen in audiëntie ontvangen, die ter gele genheid van de heiligverklaring van Pius X te Rome bijeen zjjn. Tijdens de bijeenkomst, die plaats vond in de Zaal der Zegeningen in het Apostolisch Paleis, heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin Hij gewezen heeft op de betekenis van het kerkelijk leergezag en op zekere dwalingen, die daarover onder de leken bestaan. De H. Vader werd de zaal binnengedra- gen °P de sedia gestatoria en werd bij Zijn binnenkomst door de kardinalen en bisschoppen begroet met een ware demon stratie van kinderlijke aanhankelijkheid. De deken van het H. College van Kardi nalen, kardinaal Tisserant, sprak een begroetingswoord, waarin hij de geluk wensen aanbood voor het algeheel herstel van de H. Vader. Namens de kardinalen en bisschoppen bood hij de H. Vader voorts zijn gelukwensen aan voor Diens naamdag, die op Woensdag 2 Juni wordt gevierd. Na Zijn dank hiervoor te hebben uit gesproken, hield de H. Vader Zijn aan gekondigde toespraak in het Latijn en zeide o.m.: De waarheid, die Christus ge bracht heeft, heeft Hij aan Zijn apostelen en hun opvolgers toevertrouwd. Zoals Hij zelf werd gezonden door de Vader, zo heeft Hij ook Zijn apostelen gezonden om aan de volkeren alles te leraren, wat zij van de Heer vernomen hadden. De apos telen zijn dus tot waarachtige leraren aan gesteld. Naar goddelijk recht is er dus geen andere leer voor hun opvolgers, de bisschoppen, die belast zijn met de zorg voor hun kudde. Maar de bisschoppen en vooral de Opperste Leraar, de Plaats bekleder van Christus op aarde, kunnen anderen aantrekken als helpers, aan wie zij de leermacht overdragen. Zij, die op deze wijze in de Kerk onderricht geven, doen dit niet uit eigen macht of uit hoofde van hun theologische kennis, die zij als wetenschappelijke leraren bezitten, doch alleen krachtens de zending, die zij van het rechtmatige leerambt hebben ontvan gen. en waaraan zij altijd ondergeschikt blijven. Doch door het overdragen van'hun vol macht verliezen de bisschoppen vanzelf sprekend niet hun recht tot leren en zijn zij evenmin ontheven van hun plicht nauwkeurig toe te zien op hetgeen hun helpers leren en onderwijzen. Er is dus geen sprake van een belediging, wanneer de bisschoppen degene, die met de cano- nische zending is belast, controleren en wanneer zij zich precies op de hoogte la ten stellen van hetgeen hij mondeling in zijn preken of in voor de lezers bestemde boeken, bladen of wat ook verder in boe ken of andere geschriften leert en verde digt. Wij hebben geenszins het voornemen de bepalingen omtrent de bisschoppelijke censuur verder uit te breiden. Er zijn vele andere mogelijkheden om zich inlichtingen te verschaffen over hetgeen geleerd en onderwezen wordt. In de zorg voor de be hartiging van het leerambt steekt boven dien niets van wantrouwen of argwaan. Immers uit de overdracht van het leer ambt volgt een zekere mate van vertrou wen voor degenen, aan wie de overdracht geschiedt. Wanneer de H. Stoel dan ook van tijd tot tijd een onderzoek laat in stellen naar hetgeen in seminaries, colle ges, hogescholen, universiteiten en andere onder Zijn autoriteit vallende instellingen geleerd wordt, dan handelt Hij alleen in opdracht van Christus en onder de ver plichting, die God heeft opgelegd. De H. Vader vervolgt: „Het is niet zon der ernstige redenen, dat WU hierop in Uw tegenwoordigheid de nadruk leggen. Want inderdaad zijn er sommigen, die met het leerambt zijn belast en die te weinig de levende band bewaren met de Kerk en te weinig zien naar de door de Kerk op zekere punten verkondigde leer. Integen deel, zij hechten te veel waarde aan hun eigen denken, aan de moderne geestes richting en de methoden van andere we tenschappen. die zoals zij zeggen en geloven alleen aan de ware grondregels en eisen van het wetenschappelijke den ken beantwoorden. Vanzelfsprekend be vordert de Kerk de wetenschappen en Zij heeft grote bewondering voor de beoefe naren ervan. Doch datgene wat de gods dienst en het kerkelijke leven aangaat, waarheden dus, die buiten het bereik van De gouverneur van Oeganda, sir Andrew Cohen, heeft gisteren opnieuw de nood- toestand afgekondigd in de provincie Boe ganda. In een officiële verklaring wordt gezegd dat de noodtoestand wéér is ingevoerd we gens het feit dat men door bedreigingen en vreesaanjaging kracht had willen bij zetten aan een handelsboycot Het Nati onale Congres van Oeganda had er n.l. bij de Afrikanen op aangedrongen om drie maanden lang alleen het hoognodige te kopen, zulks als protest tegen de bevoegd heid van de gouverneur om iedereen te verbannen, die als een gevaar voor de openbare veiligheid kon worden be schouwd. Volgens de verklaring van de gouver neur waren in verschillende plaatsen men sen gemolesteerd, die zich niet aan de boycot hadden gehouden. Boeganda wordt bewoond door de grote Boeganda-stam. Een Afrikaans lid van de Wetgevende Raad van Oeganda zeide de vorige week. dat de onrust in Boeganda zich als een slrovuur buiten de provincie verbreidde sinds de vorst van dit gebied door de Britten is verbannen. In de Egyptische pers is gemeld, dat de „Voorlopige Opperste Raad" van de Egyptische Bevrijdingsbeweging ge wijzigd is. Luitenant-kolonel Nasser, de premier van Egypte, die sedert de op richting van de beweging secretaris-ge neraal was, is nu voorzitter geworden. De naam van president Naguib, die sedert de zomer van 1952 het voorzit terschap bekleedde, komt niet voor in de door de kranten gepubliceerde lijst van raadsleden. Naar aanleiding van de moord op de Britse soldaat in Ismaila, Zondag j.l., en het in brand steken van een Britse winkel, zeide de onderminister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd gisteren in het Britse Lagerhuis, dat hij deze ge beurtenissen als zeer ernstige misdaden beschouwde. Hfj zeide dat de gehele toe komst van de Anglo-Egyptisclie onder handelingen over de Suez-kanaal-basis zal afhangen van de w«ze waarop de Egypiische politie zal medewerken bij het opsporen van de schuldigen. In de afgelopen weken, zo voegde de onder minister hier aan toe, had de Egyptische politie krachtige medewerking verleend aan de Britse autoriteiten. De Britse ambassadeur in Cairo. Sir Ralph Stevenson, heeft gisteren bij de Egyptische minister van buitenlandse zaken Mohmoud Fawzi geprotesteerd tegen de jongste gebeurtenissen in de Suezkanaal-zóne. Nader wordt gemeld, dat de Egypti sche politie gisterenmorgen het stoffe lijk overschot van een tweede Britse soldaat aan de Britse militaire autori teiten te Suez heeft overgegeven. De soldaat had een schot door het hart. dc zintuigelijkc ordening liggen, behoort tot de uitsluitende bevoegdheid van de Kerk. Gisteren zijn aan de veiling te Pijn- acker door de tuinder C. L. J. Kerkiaan de eerste druiven (Frankenthalers) aan gevoerd. Zij brachten f 3.10 per kilo op. Na een periode van rust op politiek gebied in Tunis, is de toestand er thans weer verscherpt. De Franse kolonisten lopen, door de moordaanslagen, die wor den gepleegd door de nationalisten groot jjevaar. Pierre Voisard, de resident- generaal van Tunis, die in Parijs ver toefde, keerde terug naar Tunis. Toen hij arriveerde op El Aouina, het vlieg veld, en zich wilde begeven naar de wachtende auto, werd hij plotseling omringd door een menigte van naar schatting driehonderd kolonisten. De Fransen protesteerden tegen de laatst gepleegde moordaanslag op vijf Franse kolonisten, en eisten maatregelen. Het duurde vijftien minuten alvorens men de resident-generaal kon ontzetten, trokken is, en dat zij zich in alle eeuwen der Kerkgeschiedenis steeds een sterke pijler voor het geloof in de godheid van Christus heeft getoond". HEILO, Maandag. trein, fiets of te voet, tot ver uit dc om- TWEE MAANDEN geleden heeft, gelijk men zich herinnert, te Parijs een conferentie plaats ge had van een aantal katholieke inter nationale organisaties. In naam van de Paus richtte mgr Montini een schrij ven tot de president van het congres, waarin hij spreekt over dat allerbe langrijkste onderwerp voor de heden daagse Kerk, de geest van internatio nale samenwerking. Mgr Montini schrijft: „Geest van liefde en samenwerking, waarvan de leden der conferentie reeds zoveel bewijzen hebben gegeven. Zonder de bijzondere problemen der verschillende volken of verschillende bero.epen te miskennen, moet ieder, in de boezem ener Internationale organi satie, bereid zijn te arbeiden voor de gemeenschappelijke belangen met een waarlijk katholieke, dat is universele geest, bereid het vereiste aandeel te nemen in het gemeenschappelijk werk met een discrete en broederlijke toe wijding. Hoe verheugt de heilige Vader er zich over wanneer hij onder u, en, door u, tussen de veelvuldige organi saties van het katholieke apostolaat de banden ziet sterker worden van een waarachtige liefde". „Laat vriendschap helen wat gren zen delen", zo stond er vroeger, in onze kinderjaren, te lezen op een bordje aan de Duits-Nederlandse grens in het reservaat „Mooi Nederland" te Beek bij Nijmegen. Er ligt een grote waar heid in deze spreuk. Als wij oorlogen voeren, dan is het omdat „grenzen ons delen", omdat Staten tegenover Staten staan. Het gebouw van de vrede moet worden opgetrokken, uiteindelijk, op relaties van mensen tot mensen. Op vriendschap. Daarom is de invloed, die een insti tuut als de Katholieke Kerk ten gunste van de vrede kan oefenen, zo groot. Daarom Insisteren de Paus en de bis schoppen zo onophoudelijk op katho lieke supranationale samenwerking. Wij moeten leren over de grenzen heen te leven. KORT VOOR zijn plotseling overlij den heeft de vriendelijke bisschop van Aken, met zijn Nederlandse naam, mgr Van der Velden, een krach tig woord daarover gezegd: „Wat nodig is, is dat ieder volk leert, over zijn eigen grenzen heen, de eenheid van alle volken te zien". „Reeds op school moeten de grond slagen van een solide volkengemeen schap worden gelegd, doordat men de kinderen leert de andere volken te res pecteren. Maar wij moeten voor ogen houden dat iedere mens zijn eigen we zen heeft met zijn goede eigenschappen en zijn zwakheden, en dat geldt ook van alle volken. Hun eenheid zal niet tot stand komen door hetgeen hun eigen is dooreen te mengen, maar door hun opneming in een hogere eenheid. Het katholieke geloof bevat de diepste wortels van de eenheid der volken want het leert dat alle mensen gelij kelijk Gods kinderen zijn, en dat zij allen het grote menselijke gezin vor men". „Alle mensen in eenzelfde liefde verenigen, dat is uiteindelijk het doel van het Christendom". MEN WEET, hoeveel de Paus van het Mariajaar verwacht ter be vordering van dit grote doel. De reden is uiteindelijk, dat, volgens het oordeel der Kerk, de Mariaverering het geloof in Christus versterkt, en zelfs in stand houdt. Men verheugt zich altijd wan neer men sprekende, eenvoudige for muleringen van deze zo boeiende waarheid ontmoet. Zo heeft de aarts bisschop van Bamberg (Duitsland) onlangs in een herderlijke brief ge zegd: „Op de vraag, of de katholieke Mariaverering de maat van wat een geschapen wezen toekomt niet te boven gaat, is het beste antwoord, dat de Mariaverering altijd op Christus be- S DE MARIAVERERING een sterke pijler voor het geloof in Christus' godheid, en hangt van dat geloof die geest'af waarop de vrede moet worden gebouwd, dan begrijpt men, waarom de Paus en de bisschoppen een zo innig verband leggen tussen haar bevorde ring van de Mariadevotie en haar werk voor de vrede. De bisschop van Eich- statt (eveneens Duitsland) heeft hier over gesproken in apokalyptische ter men (termen, herinnerend aan het boek der geheime openbaring, de Apo- kalyps van Sint Jan de Apostel): „Een vreeswekkend teken staat aan de don kere hemel van onze tijd. De vuurrode draak der geheime openbaring is op gerezen en bedreigt de mens en de wereld. In dit historische uur wijst Gods vertegenwoordiger op aarde op dat andere grote teken, dat tegen de Satan is, op de Vrouw, die in Gods licht staat, omkleed met de zon, met de reine maan aan haar voeten en de klaarheid der sterren om 'haar hoofd". EDER weet in welke mate de inter nationale spanningen tussen de sta ten samenhangen met de sociale spanningen binnen de staten. Mgr Mor- cillo, bisschop van Bilbao (Spanje) heeft in een merkwaardige herderlijke brief erop gewezen dat hier eveneens het herstel van de vrede afhangt van het geloof. „De theologie zegt ons dat de mate riële proletarisering een sociale over treding is van Gods bedoelingen en geboden Erger dan de materiële proletarise ring is de geestelijke proletarisering, die voor een belangrijk deel voortkomt uit de ontkerstening van de mens die hem ontrooft van de diepste en rijkste wortels van zijn waardigheid Door deze proletarisering verliest hij het vermogen, zo niet de eenvoudige mogelijkheid, zijn eigen persoonlijkheid ie vervolmaken en te voltooien, hij wordt meegesleept naar een ont- persoonlijking, die hem tot een massa- en kuddewezen maakt". Zolang het ongeloof vorderingen maakt, wordt, daarom, de verbetering geremd en tegengehouden. Deze moet voortkomen uit een hernieuwd besef van 's mensen bovennatuurlijke be stemming. J. H. C. CREYGHTON S.J. (Van onze verslaggever) Begeleid door het klagelijk geloei van de koeien in de landouwen, liet gekwinke leer van vogels en het monotone geden der van een af en toe voorbijrazende trein klonken op deze vredige Mei-avond in het intieme bedevaartsoord van O.L, Vrouwe ter Nood bij Heiloo de gebeden en gezangen van de talrijke pelgrims, die hier te zamen waren gekomen om in de Gcnadekapel de sluitingsdag van de Mei maand en het feest van Maria, Middelares van alle genade, op plechtige wijze to vieren. De „Ave's", waarmee ieder couplet van het pelgrimslied eindigde, golfden door 't Kapelbos, waardoor de ruim 5500 pel grims veel meer dan liet dubbele aan tal van andere jaren die per auto, (Van onze Limburgse Redacteur) De plechtige hulde, welke op de laat ste dag van Mei aan de nagedachtenis van de meer dan 8000 gesneuvelden, die op het Amerikaanse heldenkerkhof te Margraten begraven liggen, wordt ge bracht, is in Zuid-Limburg een traditie geworden. Ieder jaar leggen die mid dag duizenden schoolkinderen bloemen neer op de graven van hen, die in de tweede wereldoorlog moedig hun leven hebben gegeven voor de zaak van vrij heid en recht. Velen, die een graf heb ben geadopteerd, komen op Memorial Day bidden voor de zielerust van deze soldaten, die ver van hun va derland hun laatste rustplaats gevon den hebben. Mevrouw Tillie McNivick uit Tren ton, die Zaterdag j.l. met de „Nieuw- Amsterdam" in ons land is aangeko men, woonde ditmaal de ontroerende plechtigheid bij. Zij was overgekomen om het graf van haar zoon Stanley te bezoeken, die op Margraten begraven ligt. Op haar gevorderde leeftijd zij is 65 jaar oud had zij nooit kun nen dromen, dat deze overzeese reis eenmaal mogelijk zou zijn. Dank zij de hulp van haar dochter en schoon zoon is zij de Atlantische Oceaan kun nen oversteken. Zjj is nu zes weken bij een familie te Kaalheide te gast. Op verzoek van William R. Douglas ver tegenwoordigde mevrouw McNivick de moeders van alle gesneuvelde Ame rikaanse militairen. De plechtigheid verliep volgens het gebruikelijke ceremonieel. Na het ope ningsgebed voerde ambassadeur H Free man Matthews het woord. Het is passend, zo zeide hij o.m. om op dag en in dit jaar van ernstige deze beslissingen ons erop te bezinnen waar om deze mannen uit eigen land vertrok ken en het voor eeuwig verlieten. Tho mas Paine, een van onze oude patriot ten, heeft in die woelige dagen die aan onze Onafhankelijkheidsoorlog voor afgingen een boodschap geschreven, die voor onze tijd even toepasselijk en ook even welsprekend is als destijds voor zijn medeburgers. Hij zeide het vol- ^0lDit zijn tijden waarin de geest kracht der mensen op de proef wordt gesteld De Zondagssoldaat en de mooi- weer-vaderlander zal in deze kritieke tijd er tegen opzien zijn land te dienen; maar hij die thans pal staat verdient de liefde en dank van alle mannen en vrouwen. Tyrannie is evenals de heel niet gemakkelijk te overwinnen; wij be zitten echterdeze troost dat hoe zwaar der de strijd, des te roemrijker de over winning". De triomf van deze soldaten was inderdaad roemrijk. In de eeuwige strijd der mensheid voor vrijheid en recht hebben zij hun taak op dappere en moedige wijze volbracht. Zij hebben nu rust, maar wij, de levenden, hebben de last van hen overgenomen en moeten die voor hen verder dragen. Het is nu aan ons om ons te wijden aan de zaak die zij ten koste van alles gewonnen heb ben en deze ook voor de toekomst vei lig te stellen. De commissaris der Koningin in Lim burg heeft vervolgens een korte rede gehouden. Daarna hebben de autori teiten en gasten, o.w. vice-admiraal Rost van Tonningen namens H. M. de Konin- glrw, f!'?nsen gelegd bij het monument. up net sein van een tromroffel leg den vervolgens 1200 schoolkinderen bloe- graïel]' Dan klonken drie salvos, afgevuuid door Nederlandse en Amerikaanse vuurpeletons, blies een Amerikaanse hoornblazer de last nnst" en verrichtte een Amerikaanse lege?aal- moezemer de zegening der graven Daarna werden de vlaggen, welke tot dan toe half stok woeien, aan de masten op het kerkhof hoog gehesen, terwijl het muziekkorps van de Maastrichtse politie de Nederlandse en Amerikaans volksliederen speelde. trek naar Heiloo waren gekomen, na een plechtig Lof jn een indrukwekkende licht, processie trokken. Hol Is',n bet Genade-oord een ononder broken biddag geworden, de Moeder Gods ter ere. Rector A. Ubaghs S.M.M. droeg om 6.45 des ochtends een plechtige Hoogmis op, waarna stille H.H. Missen volgden. Mgr R- Huibers. bisschop van Haarlem, las om half tien een H. Mis in de Genade- kapel, welke verder de gehele dag niet leeg was. Om 3 uur leidde rector Ubaghs zelf de ..Plechtige Rozenkrans". Een uur lang werden de tientjes afgewisseld door het voorlezen van Evangelieteksten, betrek king hebbend op de grootste mysteries van ons Heilig Geloof, en door 't zingen van toepasselijke liederen. Toen om acht uur deken Jacobs uit Alkmaar met assistentie van pater Th. Borst S.C.J. en pater N. Mooy S.M.M., het plechtige Lof begon, was de grote kapel naast het Genadekapelletje geheel gevuld, terwijl op het plein en de laan er voor nog duizenden pelgrims in de open lucht een plaatsje moesten vinden. Pater L'Ortye, overste van het groot seminarie van de paters Montfortanen te Oirschot, wees in een treffende predica- tie op de plaats, welke Maria 't eerste Communiekind in ons geloofsleven moet innemen. De pelgrims, allen met een kaars in de hand. trokken vervolgens zingend door het Kapelbos. Tot slot werd het „Credo" aangeheven, waarna de kaarsen werden achtergelaten in de voorhof van de kapel, welke spoe dig als een lichtende smeekbede tot Onze Lieve Vrouw ter Nood de duisternis in 't Genade-oord verdreef. De Ned. Spoorwegen hadden tot het welslagen van deze biddag hun mede werking verleend door enkele treinen, komend uit Amsterdam en Alkmaar bij het pelgrimsoord te laten stoppen. Jammer was het echter, dat de instruc ties daartoe aan bestuurders en con- ducteurs eerst werden gegeven aan het voorlaatste station, zodat reizigers, die van verderaf kwamen, van het NS- personeel verkeerde inlichtingen kre gen. President Tito van Joego-Slavië is Maandag met het Joegoslavische oplei dingsschip „Galeb uit Spht naar Pireaus vertrokken voor een officieel bezoek aan Griekenland. De „Galeb" wordt Woensdag in Piraeus verwacht. De president wordt vergezeld door de minister van buitenlandse zaken. Popovic. (Van onze correspondent) bijeen waren voor een tweedaags con- Door middel van een op handen zijnde 1 f,^?,™33^ natuurlijk ook de winkel bespreking met de R.K. Vereniging van ^"ng. de pensioenen, de samenwer- L van een „ronde met de H.K. Middenstandsbond aan het departement ?e kwamen. °P welke punten het - Hoofdbestuur zeer diligent is geweest. De vergadering heeft de bestuursleden heren J. A. M. Meeuwissen uit Breda fl* ^ey,nen u*t Roermond herkozen, i^W^de. heer D* Mo]enkamp te Haarlem als zodanig werd gekozen. b 111 111K 1 - I 1 I 1 ÜUlllbll W Ci Sigarenfabrikanten en van een „ronde RK- Middenstandsbond aan tafel conferentie" op het departement *^amen. °P welke punten van Economisch^ Zaken met alle belang- i? geweest, hebbenden, hoopt de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers extra activiteit te ontplooien en extra waakzaam te zijn ten aanzien van de winstmarge. Deze is immers h.i. bij de naoorlogse omzwaai in het economische leven te laag gebleven, temeer na de loonsverhoging van 1 Januari en de huurverhoging, waar tegenover geen inkomstenverhoging voor de sigarenwinkelier heeft gestaan. Die waakzaamheid is tenslotte nodig in verband met de op handen zijnde her ziening van de omzetbelasting, nu geble ken is. dat de omzetverhoging, die ver wacht werd na de accijnsverlaging op sigaren, niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, de maand Februari bijzon der slecht is geweest en nog steeds een derde van de sigarenwinkeliers een bij baantje moet zoeken om aan de kost te komen. Het inkomstengemiddelde van de sigarenwinkelier ligt dan ook niet hoger dan f 3500. Aldus heeft de heer Th. P. Pannekeet, voorzitter van de Bond. Maandagmiddag medegedeeld, toen in Eindhoven verte genwoordigers van twintig afdelingen De Gaullistische afgevaardigde Ray mond Schmittlein heeft gisteren een aanbod van premier Laniel aanvaard om Mare Jacquet op te volgen in de functie van staatssecretaris voor de verbonden Indochinese staten. Schmittlein is voor de oorlog inspec teur-generaal voor het Franse onderwijs in het buitenland geweest. Hij heeft on der meer als hoogleraar aan de univer siteit van Kaunas in Litthauen gedo ceerd en hij is voorts directeur geweest van het Franse instituut in Riga. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet. In 1945 werd hij directeur-generaal voor culturele zaken bij het Franse Hoge Commissariaat in Duitsland. In 1951 werd hij lid van het parlement. De heer Schmittlein is 50 jaar oud. Naar in politieke kringen te Den Haag wordt vernomen, heeft tot dusverre het diplomatieke overleg, dat is gevoerd over de komende, door Indonesië voorgestelde, conferentie over een wijziging in de "nie* verhouding tussen Nederland en Indone sië, nog niet geleid tot het vaststellen van een plaats en datum voor deze besprekin gen. Het wachten is thans op het ant woord van de Indonesische regering op dc nota van de Nederlandse regering van 14 April jongstleden. In deze nota zeide de Nederlandse rege ring bereid te zijn na een desbetref fend verzoek uit Djakarta in de tweede helft van Juni met Indonesië aan de con ferentietafel plaats te nemen, ter bespre king van het unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeenkomsten verwerkte complex van voorzieningen. Het Indonesische antwoord zal klaar heid moeten brengen op een tweetal pun ten, n.l. of de regering van Indonesië be reid is te spreken over een wijziging van de unie-verhouding met Nederland, zon der dat daarbij de status van Westelijk Nieuw-Guinea wordt- betrokken; vervol gens of de Indonesische regering bereid is de unieverhouding te beëindigen met gelijktijdige tegemoetkomingen aan Ne- komen tot hervatting van de besprekin gen, die in 1952 werden afgebroken, werd gevraagd de conferentie te doen houden over twee onderwerpen: de unieverhou ding en Nieuw-Guinea. Voorts werd voor gesteld het overleg te doen plaats vinden in een neutrale plaats in Europa of in Indonesië. In de Nederlandse nota van 14 yp,rlA echter nadrukkelijk gesteld, dat Nederlan met bereid is de status van Nieuw-Guinea in deze besprekingen te betrekken. Over de plaats van de confe rentie werd niet gesproken. Kort hierop volgde een verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Sunarjo, waarin hij aankondigde, dat de unieverhouding met Nederland binnen twee maanden zou worden opgeheven en waarin hij tevens mededeelde, dat de plaats van de conferentie geen probleem voor Indonesië vormde. In de nota, waarin de Nederlandse re gering zich bereid verklaarde over bet uniestatuut te spreken, zou gesteld zijn, dat de unie voor Nederland niet los is te denken van de daaraan gehechte verdra gen. Tegelijkertijd zou daarom moeten worden gesproken over de verdragen, die de wederzijdse materiële belangen van beide landen behandelen. In politieke kringen in Den Haag ver- derland, die door Den Haag als gerecht- i wacht men intussen, dat de Nederlands vaardigd worden beschouwd. Indonesische conferentie inderdaad de In het verzoek van Indonesië om te I volgende maand zal kunnen beginnen. «Het is vaak pijnlijk en teleurstellend te moeten constateren, dat in "rote kringen van mensen, die zich op zeer verantwoordelijke posten in liet maal- SS bestel bevinden, ecu ontstellend gemis aan erkening en waar de li b08133» voor het werk van dc apotheker op het terrein van te f Zal d"S Mak zijn' ook °P dit Sebied voorlichting de "cneesm- iTï 10101 8"P tC VOrmcn over tle ,aak van (le apotheker bij te/alvemJ, 11VOOrZJening en de «^gelijkheden, waarbij van zijn kennis ten algemenen „„ite gebruik kan worden gemaakt". Bern- nit°Ade", "j zij'n. °Peningsrede stipte de voorzitter, dc h-er den iiidens°de 99eCe" Problemen aan' die besproken wor- j algemene vergadering en het congres, welke vandaan en morgen door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevorderd der Pharmacie (K.N.P.M.) in Hotc] Atlanta tc RotterdanVworden JeLuS Constaterend, dat de ontwikkeling van het moderne geneesmiddel een dynamisch karakter heeft aangenomen, wees spreker er op, dat vroeger een nieuw geneesmiddel eerst geruime tijd in de kliniek experi menteel werd beproefd. Thans rekent de fabrikant erop, dat een nieuw geneesmid del slechts een levensduur van 3 a 4 jaar is beschoren, zodat het weer uit de markt kan zijn na een periode, die korter is dan ei vroeger lag tussen de eerste samenstel- Jmg en inburgering. Ook de wijze van in troductie ia geheel veranderd. Vroeger werd terecht een voorzichtig systeem van wetenschappelijk onderzoek toegepast, voordat de eerste publicaties in de weten- bladen verschenen. Thans 1 ee,n Persconferentie belegd voordat een wetenschappelijk verantwoord cly- nisch onderzoek zijn beslag heeft gekre gen. I at.ienten vragen hun artsen om een geneesmiddel, maanden voordat de eerste publicaties in de vaktijdschriften zijn ver schenen. Het is daarom niet te verwonde- „„1UCIJ v<=. vas ten, dat latere publicaties vaak een dom- gen door een identiek product, mits de per moeten zetten op het aanvankelijke en thousia6me. Voor de apotheker heeft een en ander tot gevolg, dat de noodzakelijke gegevens met snel genoeg tot zijn beschikking staan. De Documentatiedienst, opgezet door een kleine kern van leden der K N M P heeft ep dit gebied reeds belangrijk werk ge daan Er is echter méér nodig dan alleen £™neStU?er!n La„ ,teratuur en daarom heeft het hoofdbestuur besloten na te gaan, op welke wijze in de behoefte aan een laboratorium, ook voor dit terrein, kan worden voorzien. Met betrekking tot de Invloed die het Ziekenfondswezen op het werk in de apo theek heeft, stelde de heer V. d. Berg voorop, dat de apotheker persoonlijk de verantwoordelijkheid draagt voor hetgeen hii aflevert, en dat hij zelf zal hebben te beslissen wèt hij aflevert. Dit houdt in, dat een merkartikel kan worden vervan- grondstof algemeen in de bonafide handel verkrijgbaar is en mits deze grondstof door de apotheker is te controleren. Ook hier ligt dus weer een taak voor de Do cumentatiedienst en de laboratoriumon derzoeker en ook hier hoopt de K.N M.P. een positieve bijdrage, ook tegenover het Ziekenfondswezen, te kunnen leveren. Niettemin beginnen zich op het zieken fondsterrein donkere wolken te vormen. In het arbitragerapport, dat bii het artsen conflict tot stand kwam, hebben de apo thekers moeten constateren, dat het par ticuliere terrein in de beschouwingen w erd betrokken. Deze inmenging, zij het in dit geval in de economische sctor, is teke nend voor de gevaren, die het vrije beroep bedreigen. Over het Voorlopig Verslag op de Wet Geneesmiddelenvoorziening, dat in de pers slechts weinig publiciteit heeft gevonden, merkte spreker op, dat de bezwaren van alle groepen, die menen bü dit ontwerp te z(jn betrokken hierin zijn opgenomen, maar dat er van de ernstige, principiële bezwaren, door de pharmacie geuit, heel weinig naar voren is gekomen. De vraag hoe de pharmaceutische voor ziening in die plaatsen, waar nog geen apotheek is gevestigd, kan worden verbe terd, heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur, terwijl de kwestie van de pensionnering der apothekersassistenten :n studie is bij een gemengde commissie, waarin zowel assistenten als apothekers zitting hebben. De oudedagsvoorziening van de apotheker en de verzorging van zijn gezin bii overlijden, de credietfinan- ciering, de penetratie en de geregelde aan passing van de apotheekinrichting aan de eisen des tijds, zijn eveneens problemen, die tot een oplossing dienen te worden ge bracht. Het geheel van deze problemen «ver ziende, vroeg de voorzitter zich af of de huidige structuur van de leiding der K N. M. P. een bestudering en behandeling op doeltreffende wijze mogelijk maakt Als zijn voornaamste taak zag hij dan ook het zoeken naar een vorm van leiding, die het hoofdbestuur in staat stelt enerzijds zijn aandacht tot de grote principiële vraag stukken te bepalen en anderzijds de ver- T«d.f"s de a'semcne vergadering van katholieke ingenieurs in België, Zondag te Leuven gehouden, heeft de rector-magni- ficus van de Leuvense Universiteit mgr Honore van Wayenbergh, een ernstige waarschuwing gericht aan dc liberaal- socialistische regering van België tegen wqzigmg in de onderwijspolitiek van de vroegere Christelijke regering. Hij richtte zich vooral tegen een uitla ting van de minister van koloniën Buis- seret, waarin deze verklaart, dat voor de katholieke ingenieurs geen plaats is in het openbaar staatsonderwijs, tenzij de Leuvense universiteit zich aan bepaalde voorwaarden onderwerpt. Het is strijdig met de moraal, aldus mgr Van Wayen bergh, wanneer de katholieke ingenieurs geen functies in het openbaar onderwijs mogen bekleden wanneer dus voor dit soort onderwijs dat voor iedereen bedoeld is, onderscheid zou worden gemaakt. Speciaal doelend op de Belgische Congo verklaarde hij dat daar de tijd van mis- sionnering nog lang niet voorbij is. Er zijn nog steeds miiiioenen inlanders, die nog nooit een blanke hebben gezien. De gods dienst, aldus de rector-magnificus mag niet aan leken worden overgelaten. Het is ongeoorloofd, wanneer een regering de Kerk in Haar zending zou hinderen of deze zou verbieden. De ingenieurs hebben vervolgens een protest-telegram aan mi nister Buisseret gezonden, waarin zij er op wijzen, dat het missie-onderwijs de Congo heeft gemaakt tot wat het nu is. Een in Scheveningse klederdracht ge tooide visser en vissersvrouw hebben ko ning Boudewijn van België gistermiddag op het paleis te Laeken een drieta] met Nederlandse en Belgische kleuren versier de vaatjes met met de eerste aangevoerde maatjesharing overhandigd. De vorst toonde zjch ten zeerste ingenomen met dit geschenk en onderhield zich geruime tijd op ongedwongen wijze met de Sche veningse reders Piet Vrolijk en Nodeloos en met de Brusselse vertegenwoordiger de heer Meersman. De veerdienst Scharendijke (Schouwen) —Ouddorp (Goeree) is vandaag hervat Deze dienst zal met twee boten worden onderhouden, nl. de ,Alwina Josina" en de „Olga". De verbinding tussen genoemde eilanden, die na de watersnoodramp was uitgevallen, zal hier- door worden hersteld. John Murray is 'n veertigjarige garage houder uit Salford (Lancashire). Hij heeft een flinke technische knobbel, die hij zich niet alleen in zijn bedrijf, doch ook in zijn vrije uurtjes ten nutte maakt. Murray koesterde sinds lang een ideaal: een eigen vliegtuig bezitten. Drie jaar geleden nam hij een kloek besluit: hij begon aan de bouw van een helicopter. Thans is zijn vlieg-„tuig" gereed, hij heeft zelfs de toestemming tot vliegen, van het Engelse Ministerie voor de Èur- gerlijke Luchtvaart in zijn sak. De minister legde hem echter enkele beper kingen op, waaraan John zich strikt heeft te houden. Zo mag hij b.v. niet hoger vliegen dan drie meter boven de grond. Hij mag slechts van het Barton vliegveld opstijgen e.i hij moet er wel op letten, dat hij door geen enkele hande ling het leven van anderen in gevaar brengt. John, die V op de foto in zijn toestel ziet, heeft deze beperkingen op de koop toe genomen. Als het gisteren in Engeland mooi weer is geweest heeft h\j gevlogen Een zandauto. bestuurd door de acht tienjarige F. van W. uit Leiden is gis terenmiddag om tien voor een, vermoe delijk doordat de remleiding defect was, op de hoek van de Moer weg en de Melis Stokeiaan in Den Haag op het fietspad en het trottoir terecht gekomen. Drie personen werden aangereden, van wie een om het leven kwam en twee werden ge wond. He chauffeur die op de Melis Stokelaan reed. wilde voor het kruispunt vaart min deren, maar dat lukte niet Op het fietspad langs de Moerweg reden twee wielrijders, de 38-jarige C van der V uit de Zijpen- dalstraat en de 33-jarige G R uit de Aagje Dekenlaan in Den Haag. Van der V stopte toen de auto net fietspad opkwam, R. reed rechtsaf het fietspad van de Melis Stoke laan op. De auto greep eerst Van der V. vervolgens R. reed daarna van 't fietspad het trottoir op en greep de 71-jarige voet ganger C. M uit Utrecht daarna kwam de wagen weer terug op de rijbaan De heer M. werd overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal, alwaar hij twee uur later aan zijn verwondingen is overleden. Van der V. kreeg inwendige kneuzingen en R. een linkerbeenfractuur. Beide ge wonden zijn in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. Terwjjl de onderhandelingen over een wapenstilstand te Genève voortduren, worden in Indo-China door beide opper bevelhebbers koortsachtige voorbereidin gen getroffen voor de op handen zijnde slag in Noord-Vietnam. De voorhoede der strijdmacht van Ge neraal Giap heeft, met een groot deel van het zware geschut, reeds bases bereikl ten Noorden van de delta in het dal van de Rode Rivier. Militaire autoriteiten te Saigon zijn van mening, dat de rest van Giap's leger minstens 10 dagen nodig zal hebben om zich op de bestemde bases te verzamelen en uiteraard nog langer om zich te her groeperen, opnieuw uit te rusten en te versterken. Men gelooft evenwel dat de Vietminh reeds in de tweede helft van Juni een eerste offensieve actie zal ondernemen. Over de omvang van dit schillende problemen grondig te bestude- offensief bestaat verschil van menina ren cn uit te werken, waartoe een beroep men verwacht dat het grote offensief van w,9 f", gedaan °P de medewerking I de Vietminh niet vóór October zal wor- van alle leden. den ingezet. Ook het Franse opperbevel is begonnen zijn strijdkrachten te hergroeperen. -r j ffrn sector °P ongeveer 60 km ten zuid-Westen van Hanoi werden zeker» steunpunten versterkt en andere ont ruimd. Naar een Franse woordvoerder ver klaarde. is generaal Cogny begonnen, zijn troepen uit afgelegen posten in de delta terug te trekken om deze aan zijn mo biele reserve te kunnen toevoegen. Een volledige gewapende colonne uit Noord- Afrika zou naar Indo-China gezonden worden. De vuurkracht van de Franse luchtmacht in Indo-China is thans vijf keer groter dan vóór de slag om Dien Bien Phoe, dank zij de moderne vliegtui gen die uit de Verenigde Staten zijn aan gekomen. In de meeste gebieden van Indo-China heerste Maandag een gevechtspauze. De Franse regering heeft het Franse opperbevel in Indo-China gemachtigd tot het vrijlaten van 575 gewonde Vietminh- krijgsgevangenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3