DANSLERAAR MOET OOK PAEDAGOOG ZIJN HOMETELS GAAN IN ONS LAND VERRIJZEN .Hotels koken waar men eigen DINSDAG 1 JUNI 1954 PAGINA 5 Lodewijk XIV ook in het geding Angstdroom JONGEN ONDER VRACHTAUTO breken, alvorens hij er zijn handteke ning voor had gezet, maar dat hij met het zetten van deze handtekening on mogelijk veel langer wachten kon". „En geloofde u dat?", vroeg de president. „Ik geloofde het, Edelachtbare", ant woordde de getuige, „ik was toen nog niet wakker. En bovendien stond de Maas trichtse notaris Quaedvlieg voor mijn neef in; en tenslotte moest ik wel de indruk krijgen, dat de verhalen van mijn neef op waarheid berustten!" De President: „Waarom?" Getuige: „Verdachte had het heel royaal Hij reed in een pracht automobiel en aan die automobiel zat alles wat er aan moest zitten. Hij vertelde, dat hij van het Con- seil 90.000 alleen al voor representatie doeleinden ontvangen had. En daar leefde_ hij naar. Het geld moest toch èrgens van daan komen. Daarom geloofde ik in het bestaan van een machtige internationale organisatie". En dan hoort men, in een volop grin- nekende Maastrichtse rechtszaal voor de zoveelste maal het verbasterende verhaal Het bljjkt, zo ervaart men uit de ver klaringen van de getuige, dat het Conseil veel ouder was, dan men op het eerste oog vermoeden zou. Verdachte heeft des tijds zijn bloedverwanten onthuld, dat niemand minder dan Lodewijk XIV het Conseil reeds heeft opgericht; en nadat getuige destijds informeerde hoe Robert Lombert, de eenvoudige kleermakerszoon tussen de Machtigen der Aarde verzeild was geraakt, verklaarde de Chief-Presi dent, dat hij gedurende de oorlog in Den Haag een oud en argeloos uitziend heertje, dat ergens ondergedoken zat voor de ondergang en de hongerdood had behoed. Na afloop van de krijgsbedrijven ont popte deze oude man zich als een zekere baron De Boer, die voorzitter van het Conseil bleek te zijn en die uit dankbaar heid Robert Lombert niet alleen voor het leven lid er van maakte, doch hem boven dien ook tot zijn opvolger benoemde. Se dertdien blijkt verdachte langs de familie weldoende te zijn rondgegaan met het verspreiden van griezelgeschiedenissen aangaande de Russen en de volgende we reldoorlog. „Hij vertelde mij, dat ik met heel mijn familie op de zwarte lijst van de Russen stond", zegt nu zijn oom voor de Maastrichtse rechtbank. „Het feit dat wij familie van hem waren zou voor de Russen al meer dan genoeg zijn om ons te verdelgen en ik kan mij nog goed her inneren, welk een afschuwelijk lot hij vooral mijn dochtertje onder Russische overheersing voorspelde". Het kwam zover, dat R. zijn neef haast sméékte om mee te mogen (eerst zouden wij naar een kamp in Ierland gaan, doch later werd het Zuid-Afrika) en dat hij zich bereid verklaarde met zijn zoons te vreden te zijn met een positie als matroos aan boord van het droomjacht. Doch de Chief-President maakte een groots ge baar: de meer dan f 50.000 welke R. stort te zouden terecht komen op de Wereld bank (en niet minder dan 10% rente op leveren) terwijl de leraar zelf als attaché een salaris van f 15.000 's jaars toegewezen kreeg. „Later werd dit ver hoogt tot f 18.000", zegt de getuige. De president: „En werd U dat betaald?" Getuige: „Neen, het diende voor onze reis- en verblijfkosten. En aangaande deze kosten kon getuige dan nog wel enige mededelingen doen. Hij vermeldde o.m. dat er in de haven van Le Havre naast levensmiddelen o.a. 1068 flessen cognac en likeur, 200.000 si garetten en 3500 sigaren aan boord zijn gebracht. Hij vertelde voorts terwijl verdachte ongeïnteresseerd het plafond van de rechtszaal zat af te turen dat er „zoals gewoonlijk aan boord ontzet tend veel gedronken werd, dat de oude notaris dit zozeer verafschuwde, dat hij weigerde het financieel beheer over de onderneming verder nog te voeren en dat er o.m. in de Spaanse havenplaats Gijon in samenwerking met de plaatse lijke, uit niets dan millionnairs samen gestelde jachtclub een waar fiesta ge houden werd, waarop president Robert in vol ornaat met zwaard en scepter te bewonderen viel en waarbij de president bovendien aan een zijner pas verworven Spaanse kennissen de orde van San Sal vador overhandigde. dat men de tocht met de „President Ro berts" op de eerste plaats uit commerciële oogmerken had ondernomen. Doch het bleek later, dat Lomberts slachtoffers stel lig niet met commerciële doeleinden aan boord waren gegaan doch dat zij alleen en uitsluitend voor hun leven en de Rus sen vreesden. De voormalige Heerlense leraar, A. R., die met zijn vrouw, twee zoons en een dochter aan boord van het jacht is ge weest en die met dit avontuur niet alleen zijn vermogen, doch ook zijn allerlaatste stoel verspeelde, vertelde met een droeve, monotone stem, waarin men het drama, dat deze eerbare burger overkwam, niet temin zonder moeite beluisteren kon. Een kleine, wat dromerige, nu 65 jaar oude man, die alles achter zich verbrandde ten einde Europa, dat volgens de verklaringen van zijn zo machtige neef ieder ogenblik in lichte laaie zou kunnen staan, te ont vluchten Getuige R. heeft een groot deel van de geschiedenis van de „President Robert" vastgelegd m een boek voor privé-gebruik en de president kan uit dit geschrift te kust en te keur citeren. „Hij maakte mij doodsbenauwd voor de Russen zei nu de getuige. „Hij ver telde mij van zijn hoge positie in het Geallieerde Conseil. Hij vertelde mij, dat de derde wereldoorlog niet zou ult- Omstreeks 7 uur Maandagavond is hel zesjarige zoontje van de familie K.. wonende Nieuwe Markt te Nijmegen, door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. De knaap, die juist Zondag zijn eer ste H. Communie had gedaan, bevond zich met twee jongens achter de vrachtauto, toen deze achteruit reed. De chauffeur, afkomstig uit Winsen, had nog uitgekeken, maar de jongens niet opgemerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5