Wereldrevolutie zal over twintig j aar zijn voltooid Of vals of echt n waarschuwing is het in ieder geval Rijkskeurmeester ontving bijna dertien mille aan „fooien" N.S.-loonvoorstellen door de personeelsbonden afgewezen Priesterarbeid in FRANKRIJK Naar BETER BEGRIP tussen Europeanen en Amerikanen Verhouding tot en betekenis van het communisme Internat, hulp in rampgebied 70 mille voor de door Jonas7 nagelaten schilderstukken Merkwaardig document over communistische tactiek mm. Gelukkig initiatief van Prins Bernhard Amerikaans tempo en het tekort aan eenheid in Europa KLEINE WEERS- VERBETER1NG DAGBLAD VOOR SC Hf F DAM EN OMSTREKEN Woensdag 2 Juni 1954 WEERBERICHT Eerst Z. O. Azie Wens van H. Pius X zal vervuld worden Massa-arrestatie in Oost-Pakistan Pas op voor V. S. India en de rest van Azië ..Er moet een einde komen aan knoeierijen met leveranties aan Rijli' Gevulcaniseerde banden als „rebuilt" goedgekeurd Nieuwe onderhandelingen met directie noodzakelijk Paspoorten nog tijdens vacantieseizoen goedkoper Kard. Liénart waarschuwt tegen voor barige berichten Overzeese gebiedsdelen „Enorm schandaal Woerdense moordzaak 1600 Duitsers streden bij Dien Bien Plioe Eisenhower vraagt 1,1 milliard extra voor defensie C.C.H. heelt Scliouwen-Duiveland verlaten In de nacht en ochtend plaatselijk mist, morgen overdag op de meeste plaatsen perio den met zonneschün^maar in hét binnenland hier en daar ook nog enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Donderdag 3 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 6.25 uur, onder 23.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT rilnmAMinn i vt n v, VtuiTnn yTö enl Het document zegt woordelijk: Er is nog geen zekerheid op een over winning als gevolg van de hogere graad van industriële productie en de grotere voorraad atoomwapens in de kapitalis tische landen, de onvolledigheid van de verdediging tegen atoom-aanvallen in de Industriële gebieden en olie-installaties van de Sovjet-Unie en de onrijpheid van de Chinese agrarische en industriële ont wikkeling. Als gevolg hiervan moeten wij, tot wjj zeker zjjn van de overwinning, een politiek volgen, die niet tot een oorlog zal leiden". V. S. isoleren Verder luidt het document: „De Ver enigde Staten moeten met alle mogelijke middelen worden geïsoleerd. Groot-Brit- tannië moet tevreden worden gesteld door ervan te worden overtuigd, dat er een mogelijkheid is de grote verschillen tussen Oost en West te regelen en dat de com munistische en kapitalistische landen in vrede naast elkaar kunnen leven. De ge legenheid tot het drijven van handel zal van grote invloed zijn op de Britse open bare mening. Wat Frankrijk betreft, de afkeer van de oorlog en de vrees voor Duitsland moe ten grondig worden geëxploiteerd. Dit land moet het gevoel krijgen, dat het groter veiligheid heeft door samenwerking met ons dan met de Westerse landen. Japan moet er van overtuigd worden, dat herbewapening dit land in gevaar zal brengen in plaats .van zijn nationale vei ligheid te waarborgen en dat, in geval van oorlog, de Amerikaanse strijdkrachten, die over de gehele wereld verspreid zijn, niet voldoende manschappen ter beschikking kunnen stellen voor de verdediging van Japan". Het einddoel moet zijn aldus ver- vo'lgt het document dat er in het Oos ten en in Zuid-Oost-Azië (nadat deze gebieden zijn bevrijd), 25 millioen goed opgeleide mannen gereed zullen staan, die onmiddellijk gemobiliseerd kunnen wor den. Deze mannen moeten voor geval van nood gereed worden gehouden. Zij zullen twee doeleinden verwezenlijken: aan de ene kant zullen zij de kapitalistische lan den dwingen hun uitgaven voor de defensie te verhogen tot hun economische ineenstorting, aan de andere kant zullen zij, wanneer de tijd rijp is, de capitulatie van de heersende klieken in de landen, die bevrijd moeten worden, veroorzaken. Wij moeten een maximum steun ver lenen aan onze kameraden en vrienden in Indo-China. De ervaring, die wij in Korea hebben opgedaan, moet hun kennis in de De stoffelijke resten van Paus Pius X, die zoals hekend patriarch van Venetië was vóór zijn verkiezing tot Paus, zullen in de basiliek van St. Mar cus te Venetië bijgezet worden, aldus heeft, zo meldt A.F.P., de huidige pa triarch van Venetië, kardinaal Roncalli, aan de Italiaanse premier Scelba mede gedeeld. Op deze wijze zal men de wens van Pius X vervullen, die bij zijn vertrek uit de stad naar het conclave, verklaar de, dat hij „dood of levend" in Venetie terug zou keren. Er is nog geen datum bepaald voor het overbrengen naar Venetië. In Oost-Bengalen (Oost Pakistan) zijn Dinsdag ruim zeventig personen ge arresteerd, waardoor het totaal aantal gearresteeerden in drie dagen 290 be draagt. Onder degenen, die thans werden gearresteerd, bevinden zich zes leden van de onlangs gekozen provinciale ver tegenwoordiging. In een officieel com muniqué wordt gezegd: „De toestand in de gehele provincie blijft rustig". Strijd voor de bevrijding verrijken. De militaire operaties in Indo-China moeten zo worden uitgebreid, dat zij de oorlog bij hel Franse volk uiterst onpopulair ma ken en de Fransen en Amerikanen buiten gewoon gehaat bij het Indo-chinese volk. Het uiteindelijke doel is, de Fransen te dwingen Indo-China te verlaten, bij voor- keur door het gezicht reddende middel van een wapenstilstand. Wanneer er van buitenlandse interventie geen sprake meer is, zullen krachtige propoganda. infiltratie, eenheidsfronten met de vooruitstrevende elementen in en buiten de reactionnaire regiems het proces van bevrijding ver haasten. Een genadeslag zal deze taak, die in twee jaar beëindigd moet zijn, vol tooien". In het memorandum wordt dan de over tuiging uitgesproken, dat Birma en Thai land het communisme zullen aanvaarden na de bevrijding van Indo-China en dat de communisten heel Indonesië voor 1960 zullen beheersen. „Omstreeks 1960 zal de militaire, econo mische en industriële macht van China zo ontwikkeld zijn dat alleen reeds voor het machtsvertoon van de Sovjet-Unie en China de heersende kliek van Japan zal capituleren en een vreedzame revolutie zal plaats vinden. Wij moeten op onze hoede zijn voor de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten op dat ogenblik de voorkeur aan oorlog zul len geven. Zij willen de oorlog misschien vroeger. De defensieve en offensieve voor bereidingen van de Sovjet-Unie en China moeten daarom voor 1960 voltooid zijn. In hoeverre wij in staat zijn de V.S. van een oorlog af te houden zal afhangen van ons succes in het isoleren van de V.S. en van vv i, - - V 1 t -be -/ V-.J 'f Mi ons vredesoffensief. Indien oorlog kan worden vermeden is het succes van ons plan tot vreedzame penetratie van de andere delen van Azië vrijwel verzekerd". Het document zegt verder, dat slechts vreedzame middelen moeten worden aan gewend jegens India en dat 'wanneer dit land eenmaal „is gewonnen, de problemen van de Philippijnen en de Arabische lan den gemakkelijk opgelost kunnen worden door economische samenwerking, allian ties, eenheidsfronten en coalities. Deze taak moet in 1969 voltooid zijn. Dan zal een golf van revolutie over het gehele Afrikaanse continent gaan en zullen de imperialisten en kolonialisten snel in zee worden gedreven. Wanneer Azië en Afrika van de kapita listische landen in Europa zijn afgescheurd zal er een volledige economische ineen storting in West-Europa plaats vinden. Een verpletterende economische en in dustriële ineenstorting zal op de Euro pese crisis volgen. De capitulatie is hel natuurlijk gevolg Canada en Zuid-Amerika zullen zich in dezelfde hopeloze en defensieloze positie bevinden. Binnen twintig jaar zal de wereldrevolutie een voltooid feit zijn. Het document, <Jat blijkbaar is opge steld vóór het einde van de Koreaanse oorlog, zegt ten slotte, dat gebrek aan vlootsterkte de communisten van een be slissende overwinning in Korea heeft af gehouden. Soms worden er documenten gepubli ceerd, waarvan men, als men ze nauw keurig heeft gelezen, kan zeggen: het kun nen inderdaad authentieke documenten zijn; maar anderzijds is hetgeen er in wordt gezegd en geschreven, zo logisch, vanzelfsprekend en voor de hand liggend, dat ieder, die van het behandelde onder werp wat grondiger op de hoogte is, ze zonder bezwaar zou kunnen fabriceren, zó dat men werkelijk een echt en officieel stuk niet van het „vervalste" kan onder scheiden. Alles klopt precies, maar het is makkelijk het precies te laten kloppen. Op papier ten minste. Nogmaals: echt of onecht, het document is het lezen en overwegen waard, omdat daarin in grote lijnen de tactiek van het communisme inderdaad wordt geschetst. Alleen^ vragen we ons af, of „Mao Tse Toeng" niet al te zeker is van het succes van eik onderdeel van zijn go mooi opge zette plan. ,vVv7x7:: ,,Er moet een einde komen aan het ge- I controleur van de Dienst Materieel Land- knoei met leveranties bestemd voor het j m^cht) voor het als „rebuilt" goedkeuren Ryk". Aldus verklaarde de Officier van I van gevulcaniseerde banden en het opma- Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gis- ^en van desbetreffende valse keurings teren in een requisitoir tot besluit waar- rapporten. Het bedrag aan fooien ter van hij tegen ie 56-jarige vulcaniseerder srootte van ruim 12.500, dat het onder- A. A. uit Naarden, oud-rgkskeurmeestn zoek had opgeleverd, wenste de Officier van autobanden, een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek eiste wegens het aannemen van steekpenningen (als In eerste overleg tussen de directie en Pérsoneelsraad van de Ned. Spoorwegen over het nieuwe Reglement Dienstvoor- waarden is op 24 Mei overeenstemming bereikt. De bedoeling van het nieuwe R.D.V. is het loonpeil meer in overeen stemming te brengen met dat in het vrije bedrijfsleven. In de voorgestelde loonsver hoging, waarmee een bedrag van 10.000.000 is gemoeid en die op 1 Juli a s. zou ingaan, zou het hogere personeel 7 8 pet verhoging krijgen, de stations arbeiders 6 a 7 pet en de daartussen ge legen groepen gemiddeld 3 pet. Nadat dc voorstellen reeds waren vcr- Vit Saigon, via Karachi is de Heldin van Dien Bien Plioe", freule Genevieve de Gallard Terraube per vliegtuig naar haar vaderland, Frankrijk teruggekeerd. Op het vliegveld van de „lichtstad"Orly, waren velen aanwezig om de dappere Frangaise te verwelkomen. Geneviève liet zich het uitbundige welkom welge vallen, maar toonde zich toch het meest verheugd met de omhelzing die haar moeder haar temidden van al die drukte gaf. Hoewel het aanvankelijk het voornemen was de verlaging van de Rijksleges voor paspoorten nog vóór het begin van het reisseizoen 1954 in te voeren, is zulks, als gevolg van een ingrijpende wijziging'van de voorstellen, waartoe in een later sta dium moest worden overgegaan, niet mo gelijk gebleken, zo hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder Portefeuille, mede namens de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord op een desbetreffende vraag van het lid van de Eerste Kamer de heer Wendelaar. Dc ministers streven er evenwel ernstig naar de ter zake nodige wettelijke voor ziening op een dusdanig tijdstip van kracht te doen worden, dat een zo groot mogelijk deel van de vakantiegangers er nog van zal kunnen profiteren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Fel tin, die gisteren uit R°me Te Parijs terugkeerde, heeft verklaard, dat het be richt van een persagentschap, als uit Kome afkomstig verbreid, inzake de nieuwe status van de „Mission de Fran ce" zeer voorbarig is. Het is juist, dat liet ontwerp voor de organisatie van de „Mission de France", in November jJ« door kardinaal Liénart bij de Curie inge diend, door de H Congregatie voor de geestelijkheid is aanvaard. 3Iaar dit be tekent niets, zo zei hij, zolang de H. Vader de regeling niet heeft bekrachtigd, hetgeen bij het vertrek van de Franse kardinalen uit Kome nog niet het geval Was. Het is duidelijk, dat van die bekrach tiging ook het lot van het seminarie van de „Missiën" te Limoges afhangt. Men zal zich herinneren dat het semi narie in November heropend werd voor een twintigtal seminaristen, die hun laatste studiejaar ingingen en dat de overige seminaristen voor een deel over- F^nh,tn ?-aar het bissclloppelijk seminarie LnH„„" i Tees Yan- hork°mst, terwijl een ander deel voorlopig m hun familie is te ruggekeerd. Bij algemene heropening zou het seminarie nu 200 seminaristen kun- nen tellen. Er is omtrent de voorgestelde regelin^ voor de „Mission de France" niet veel bekend geworden. Alleen meent men te weten, dat zij weer onder de onmiddel lijke hoede van het Episcopaat, dat wil """^'„„„.„nnrdigt zeggen de vergaderingen van de kardi- ac^e™a#an£ v5tf.?l var worpen in vergaderingen, die de Prot.- Christ. Bond en de Ned. Ver. van Ver- voerspersoneel met hun afdelingsbesturen reep. Zaterdag en Maandag jl. hebben ge houden, heeft nu ook de R. K. pcrsoneels- bond „St. Raphael" de voorstellen afge wezen in een gisteren gehouden vergadi ring, waarin vele grieven tegen de be drijfsleiding werden geuit. Nu alle drie d» personeelsbonden de voorstellen hebben afgewezen, zijn nieuwe onderhandelingen tussen directie en Personeelsraad noodza kelijk geworden. Van een onzer redacteuren) Zoals wij Zaterdag j.l. berichtten, is op initiatief van Z.K.H. Prins Bernhard het afgelopen weekeinde op „De Bilderberg" te Oostcrheck een internationale conferentie gehouden, waaraan door 75 leidende persoonlijkheden uit verscheidene West-Europese landen, de V.S. van Amerika en Canada is deelgenomen. Het doel van deze conferentie was hel wederzijdse begrip tussen Europeanen en Amerikanen t.a.v. gemeen schappelijke problemen te bevorderen. Op een persconferentie op het paleis Soestdijk heeft Z.K.H. gisteren samen met de vice-president dezer internationale bijeenkomst John S. Coleman, industrieel (V.S.) en George Barry Bingham, dagbladuitgever (V.S.) een en ander medegedeeld over de op ,.De Bilderberg" gevoerde discussies. Hieruit is gebleken, dat er tussen de deelnemers een veel grotere mate van overeenstemming was dan werd verwacht. Waar er verschil van mening was, zijn de oorzaken hiervan openhartig besproken en heter begrepen. Er is gediscussieerd over de houding tegenover het communisme en de Sovjet-Unie. de overzeese gebiedsdelen, économische problemen en politiek, de Europese integratie en de E.D.G. Wat het eerste punt betreft, was de conferentie van oordeel, dat er voort durend op gehamerd moet worden, da" het Sovjet-communisme geen beweging is, die vrijheid, vooruitgang en sociale recht vaardigheid brengt, maar de reactie en nalen en aartsbisschoppen, zou komen te staan en dat de door haar gevormde priesters, speciaal gevormd voor de pries ter-arbeid in de meest ontkerstende stre ken tijdelijk ter beschikking zouden wor den' gesteld van de bisschoppen die aan enigen dezer priesters een opdracht in hun diocees zullen geven. Ook kardinaal Liénart heeft het be richt volkomen voorbarig genoemd, ter wijl hij als president van de vergadering van het Episcopaat het bericht uit Rome zou moeten ontvangen. Het is uiteraard duidelijk, dat op de beslissingen die inzake de priester-arbei ders zijn genomen niet wordt terugge komen. Armoede is, zo was men van mening niet de enige bron van communisme Ir. bepaalde delen van West-Europa weet net goed-betaalde arbeiders en soms ook in tellectuelen voor zich te winnen. Niette min is de beste manier, waarop de vrije wereld zich hiertegenover teweer kan stellen, te laten zien, dat een redelijke levensstandaard voor allen in vrijheid be reikt kan worden. Het Sovjet-communis me is een pseudo-religieus imperialisme. Het moet zowel met morele als met mate riële middelen worden bestreden. In deze strijd hebben godsdienst en geestelijke waarden een hoogst belangrijk aandeel. Ilct voornaamste verschil tussen de Europese en Amerikaanse houding tegen over het communistische gevaar betreft het tempo. Met nadruk i» er herhaaldelijk op gewezen, dat bepaalde spanningen welke de betrekkingen tussen dc V. S. en West-Europa ongunstig hebben beïnvloed het gevolg waren van onvoldoende over leg, voordat belangrijke politieke stappen werden gedaan. De conferentie achtte het in verband hiermede hoogst wenselijk, dat hierin verbetering komt. Ten aanzien van de overzeese gebieds delen bleek er meer overeenstemming te bestaan tussen het Amerikaanse en Euro pese standpunt dan verschil. Algemeen was men het er over eens, dat het Westen het streven der afhankelijke volken naar zelfbestuur moest ondersteunen. Er was alleen verschil van inzicht betreffende het tempo, waarin het zelfbestuur verwezen- lijkt moet worden. Van Amerikaanse zijd? wilde m«n hiermede meer haast maken omdat het nationalistische sentiment, ais het te lang in bedwang wordt gehouden zich in gewelddadige actie zou kunnen ontladen, hetgeen het communisme slechts kan begunstigen. Eveneens was de conferentie unaniem van oordeel, dat in gebieden als Indo- China militaire actie alleen niet effectief is. Als een militair succes van het Westen in Indo-China niet vergezeld gaat van een bevredigend politiek program, dan kan dat tot gevolg hebben, dat honderden mil lioenen in Azië en Afrika verloren gaan voor de Westeree zaak van de vrijheid O ost-West-handel De laatste jaren is de onenigheid tussen Amerika en Europa over de Oost-West- handel een belangrijke bron van onder linge wrijving. Overeenstemming ten deze zou het aanzienlijke propagandistische oordeel, dat dit dispuut voor de commu nisten oplevert, teniet doen Er is, aldus de algemene opinie ter conferentie, geen bezwaar tegen uitbrei ding van de handel met het communisti sche blok, als dit voor de vrije wereld voordelig is, mits t.a.v. export van stra tegische aard de te dezer zake getroffen accoorden tussen de West-Europese lan den en de V. S. in acht worden genomen terwijl er ook rekening moet worden gehouden met de onwenselijkheid, dat de democratische landen te zeer afhanke lijk worden van het communistische blok. Overigens vond men het niet waar schijnlijk, dat de Oost-West-handel van grote betekenis wordt, daar het commu nistische blok niet bereid is zijn autar kische positie in gevaar te brengen. Europese eenheid. Is de Europese eenheid lang een utopie geweest, in onze tijd is het een noodzake lijkheid geworden, aldus de conferentie Alleen een Verenigd Europa kan de mo rele en materiële kracht verzamelen, no dig om iedere bedreiging van zijn vrijheid het hoofd te bieden. De communistische ideologie van Marx tot Stalin heeft steeds geleerd, dat de democratische volken van het Westen door onderlinge strijd zullen ineenstorten. Een effectieve Europese eenheid zal dit com munistische grondbeginsel voorgoed alle betekenis ontnemen. We hebben een moment bereikt, waar op geen vertraging in het unificatie proces mag intreden. Het resultaat hier van zou zijn een opleving van onderlinge nationale rivaliteit, welke de democrati sche macht ernstig zou verzwakken en zou kunnen leiden tot Sovjet-overheersing en vernietiging van dc vrijheid. bovendien verbeurd te zien verklaard. Van 1950 tot 1953 had verdachte deze duizenden guldens aan fooien ontvangen van bedrijven o.a. in Utrecht, Groningen, Sittard, Hoevelaken, Deventer, Naarden, Borne, waar hij keuringen verrichtte. In die jaren had hij duizenden banden als „rebuilt" laten passeren, aldus de ten lastelegging. die alleen de veel goedko pere bewerking „covering" hadden onder gaan. Te Borne had hij „werkzaamheden" goedgekeurd en in rekening laten bren gen, die in het geheel niet waren verricht en wel om de betrokken fabrikant, die gebukt ging onder te hoge productiekosten „aan zijn trek" te laten komen. Het toelaten van verkeerde opgaven gaf verdachte gedeeltelijk toe, maar hij ver klaarde in de fooien geen kwaad te heb ben gezien. „Fooien", aldus de president, mr H. Hutschler, „er is bijna 13.000 aangetrof fen in twee kistjes, verstopt onder de vlie ring in de woning van uw zoon". „De J 4100 in het ene kistje waren spaargeld. Wij zijn eenvoudige mensen en leven heel zuinig". „Dus u hebt nog niet het minste inzicht in wat er is gebeurd. Het is een enorm schandaal. Begrijpt u niet, dat u als ambtenaar in Rijksdienst geen giften mag aannemen. Dat 's in strijd met de eed, die u hebt afgelegd. Ook al was het totaal niet meer dan de 8350 van het eerste kistje, dan hebt u die altijd nog binnen drie jaar bijeen gekregen". Een jaar met aftrek, resp. negen maan den met aftrek was de eis tegen J. K. uit Bussum en zijn beide zoons J. en H. K. uit Diemen. Zij waren behalve bij het om kopen van A. betrokken bij fraudes rond om openbare verkopingen van oude ban den uit het Rijksdepöt. Sergeant-majoor W. van W„ beheerder van het magazijn die nog voor een militaire rechtbank te recht zal moeten staan, werd omgekocht om de aan het Diemense bedrijf verkochte oude banden voor nieuwe of nieuwere, afkomstig uit Rijksvoorraad, te verwisse len, waardoor het Rijk voor tienduizenden guldens is benadeeld. Omkoping, heling en verduistering was in deze gevallen ten laste gelegd. De rechtbank zal op 15 Juni uitspraak doen. De nieuwe „First Unitarian Church" te Shaker Heights Cleveland-Ohio heeft vijfhonderdduizend dollar gekost, maar zij had tot voor kort geen toren. De toren werd er enige dagen geleden opgeplaatst, een werkje, dat vijf uur kostte. Door middel van een zware kraan werd de pre-fabricated toren op 't teken van een man van de arbeiders op het dak van de kerk gehesen. Links: de kraan komt in beweging, het seintje is gegeven. Midden: langzaam zwaait de toren over de hoofden van kijkers en arbeiders. Rechts: de toren rust op het dak van de kerk. Schadeloosstelling voor aan vankelijk verdachten Bij beschikking van de Utrechtse recht bank is gisteren een schadeloosstelling toegekend aan de heren D. van H. en C. J. V., beiden uit Woerden, die er aanvanke lijk van verdacht zijn geweest de moord op de Woerdense agent van politie Van Eek te hebben gepleegd. Beide heren heb ben ongeveer 2V4 maand in voorlopige hechtenis doorgebracht. Toen is gebleken, dat zij met deze moord niets hadden uit te staan. In totaal is hiin een bedrag van 5500 toegekend, waarbij ook is inbegrepen het salaris van de verdediger. De rechtbank zegt in de overweging, da", de beide heren „volkomen onschuldig zijn en dat noch hun vroegere levensloop noch hun houding tijdens de detentie aanleiding hebben ge geven voor de gevangenhouding". Volgeas de verdediger, mr II. van Bëbthem uit Utrecht, is dit de eerste maal in de Nederlandse jurisprudentie, dat het salaris van de advocaat wordt vergoed. Te Parijs is nog officieel bekend ge maakt, dat onder de 14.000 militairen van de Franse Unie, die in Dien Bien Phoe gestreden hebben, zich 1.600 Duitsers be vonden. Naar schatting zijn 100 Duitse gewonden uit Dien Bien Phoe naar Hanoi overgebracht. Aanvankelijk had men ge weigerd om de aantallen bekend te ma ken, zulks in overeenstemming met de tradities van anonimiteit van het Vreem delingenlegioen Omdat door Duitse kran ten echter cijfers gepubliceerd waren, die volgens de Franse autoriteiten overdreven waren, is later besloten bovenstaande ge tallen bekend te maken. Nadat bij de voortgezette behandeling gistermiddag in de Tweede Kamer van de wijziging eaiantiewet burgerlijk over heidspersoneel Indonesië zowel de heer De Graaf (K.V.P.) als de heer Van de Wete ring hun amendementen, waarover nog gestemd moest worden, hadden ingetrok ken. werd het wetsontwerp z.h.s. goedge keurd. u President Eisenhower heeft het Ameri kaanse Congres Dinsdag verzocht om als nog 1,1 milliard dollar voor defensie doeleinden te willen toewijzen. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat hiervan 503.000 dollar zullen worden besteed om een stelsel van militaire ver bindingen in Alaska te scheppen. Een officiële woordvoerder deelde mede dat de gevraagde gelden voorts zullen worden benut om fabrieken voor bestuur bare projectielen en kazernes te bouwen. De Coördinatie-Commissie Hulpverle ning, samengesteld uit personen van ver scheidene nationaliteiten, heeft haar werk zaamheden op Schouwen-Duiveland beëin digd. Het enige doel, dat zij zich voor ogen stelde, was het verrichten van practisch hulpwerk, dat niet binnen redelijke ter mijn in loonarbeid kan worden verricht. De werkzaamheden werden grotendeels door giften uit binnen- en buitenland ge financierd. Ook in «atura is steun ontvan gen: voedsel en materialen. Voorts o.m. 1000 kg. kleding en een complete barak uit Finland. Het werk van die commissie bestond uit het eigenlijke coördinatiewerk, dat meestal meer bemiddelend was; de contacten, die steeds onderhouden werden met diverse instanties in binnen- en buitenland. Hier bij zijn oqk de diverse overheidsinstanties en de hulpteams, die de C C.H. onder eigen verantwoordelijkheid in de noodgebieden had. Los hiervan had de I.V.H. (Intern. Vrijwillige Hulpdienst te Bioemendaai) ook werkkampen onder eigen verantwoor delijkheid, hoewel hij tevens aan de ge meenschappelijke C.C.H.-teams medewer king verleende. In deze teams waren vele nationaliteiten vertegenwoordigd, vrij- willigers(sters) uit Engeland. Amerika, Duitsland, Denemarken, België. Zwitser land, Nederland enz., van verschillende godsdienstige en maatschappelijke over tuiging, die zich met hart en ziel voor deze daadwerkelijke hulpverlening in een vacantieperiode of voor langere tijd heb ben ingezet. Het hulpwerk is achtereenvolgens ver leend in de gemeenten 's-Gravendeel Oude-Tonge. Den Bommel, Dreischor, Bruinisse, Sirjansland, Oosterland, Ouwe- kerk en Nieuwerkerk. Bijna alle gebouwen en woningen in deze gemeenten zijn van modder en puin vrij gemaakt Eveneens werden diverse hersieiwerkzaamheden verricht. In totaal neeft men 13 000 man dagen gewerkt. Het weer is de afgelopen dagen bijzon der wisselvallig geweest. In afwijking van de normale toestand was het in het Noor den van het land steeds warmer dan in het Zuiden, hetgeen een gevolg was van de aanvoer van warme lucht uit Denemar ken. Langs de kust van Holland en Zee land stroomde nu en dan koude lucht van de Noordzee binnen. In deze koude lucht kwamen uitgestrekte lage wolkenvelden voor en ook mistbanken, die het weer in de kustgebieden een somber karakter gaf. In het binnenland en vooral in de Noorde lijke en Oostelijke provincies daarentegen kwam af en toe de zon door, maar de ver warming veroorzaakte de ontwikkeling van plaatselijke buien, die soms met on weer gepaard gingen. In deze toestand komt maar weinig ver andering, al hoewel het waarschijnlijk is, dat de buiïgheid geleidelijk iets afneemt, terwijl bij een kleine ruiming van de wind de mist- en wolkenbanken in het Westen van het land weer naar zee zullen worden gedreven. Over het algemeen kan gespro ken worden van een kleine weersverbe- tering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1