ze vooruitgang in Genève Terwijl de Delta in Indo-China van bloed doordrenkt raakt Eisenhower heeft nog niet tot op treden in Z.O.-Azië besloten Heftige aanvallen op de regering m Afsluiting Hollandsche IJssel Bouw van drempels en dammen Het Bisschoppelijk Mandement „trekt". Lees en herlees het BEANGSTIGEND Steekvlam van 100 meter hoog Plotselinge strijd bij Saigon Katholieke aannemers aanvaardden ontwerp mantel C.A.O. TSJOE EN LAI VERRAST ZIJN TEGENSPELERS Donderdag 3 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Speculaties in het Congres Hel Indocliina-debat in de Franse Kamer Werkgever mag in vrije tijd niet werken Het Bisschoppelijk Mandement „Dan de brand in de kerk" Meer staatsloten als dit nodig is WEERBERICHT V.. Woensdag liepen de besprekingen te Genève over twee schijven. De leiders der delegaties hielden onder voorzitterschap van Molotof hun tiende geheime zitting over Indo-China, terwijl terzelfdertijd in de z.g. Franse zaal van het voormalige Volkenbondspaleis de naar Genève ontboden vertegenwoordigers van het Franse en Vietminh- opperbevel in Indo-China begonnen met de onderhandelingen over de militaire kant van een eventueel bestand. De militaire ontmoeting Munitiedepots van Saigon in de lucht gevlogen De evacuatie der gewonden INTENTIE ROZENKRANS KRUISTOCHT wm J m Oplage loopt al naar de driehonderdduizend Jongeman uit Rhenen verbolgen over mandement De weervërwachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking, morgen overdag droog en vrij zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind over wegend tussen Noord en Noord-Oost. Vrijdag 4 Juni: Zon op 4.24 uur, onder 20.52 uur. Maan op 7.45 uur, onder 23.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE SOMS WORDEN er documenten gepu bliceerd waarvan men, als men nauwkeurig heeft gelezen, kan zeggen: het kunnen inderdaad authentieke docu- menten zün; waar anderzijds is hetgeen er in wordt gezegd en geschreven zo logisch, vanzelfsprekend en voor de hand liggend, dat ieder, die met het behandel de onderwerp wat grondiger op de hoogte is, ze zonder bezwaar zou kunnen fabri ceren, zó dat men werkelijk een echt en officieel stuk niet van het „vervalste" kan onderscheiden. Alles klopt precies, maar _het is makkelijk het precies te laten kloppen. Op papier ten minste. Aldus schreven we reeds gisteren. Zo denken we ook over het document, dat de leider van d§ republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, Knowland, in de stukken van het Amerikaanse Congres heeft laten opnemen. Het zou (wij publi ceerden het gisteren) een schets zijn van de hand van de leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, en geeft de richt lijnen aan, hoe in de komende twintig jaar de wereldrevolutie moet worden ver- wezenlijkt. Jammer is werkelijk, dat de gewezen voorzitter van de senaatscom- Se voor buitenlandse betrekkingen niet aangeeft, hoe dit docment m «jn bezit is gekomen; als er toch veel aan dicht op is gevallen, dan is het omdat het inderdaad een interessant beeld Seeft van de communistische activiteit in het heden en van hetgeen we van die activiteit in de naaste toekomst kunnen verwachten Echt of niet echt, het is in elk geval een foto, en een goede foto, van de werkelijk heid. DAT NEMEN WE voor de zoveelste maal op de Geneefse conferentie waar. Daar volgt de communistische wereld de oude toch reeds door en door bekende tactiek, tegenovgr welke de Wes telijke wereld maar geen doeltreffend^ tegentactiek schijnt te kun de Sovjet-unie waseen geheel maar nu men bov te maken heeft"Inoei nen b ijna van Westelijke ho- loosheid spreken. Die Oosterse menta liteit ligt ons niet, gelijk trouwens de Westelijke de Oosterlingen niet ligt. Dit lijkt een doodnuchter constateren van een feit, maar de consequenties ervan wegen heel zwaar voor de internationale politiek. We spreken nu niet meer van beslissen de dagen of weken; dat moment komt pas op het einde der conferentie, als het de finitieve besluit, de beslissing, moet wor den genomen. Maar daar schijnen we nog tamelijk ver-af van te zijn. In zekere zin kan men zeggen, dat de conferentie eigen lijk pas op het einde van de vorige week is begonnen, nadat men eindeloos 0v®r de procedure had gedebatteerd, eindelijk lot de kern van de kwestie doordrong: hoe de strijd in Indo-China kan worden beëindigd. Nu hebben we uit Koesang en Panmoen- djon wel enige ervaring opgedaan, hoe dergelijke besprekingen verlopen. En toen stond men nog voor een betrekkelijk gun stige militaire en politieke positie voor beide partijen. Men stond op een aaneen gesloten frontlinie, welke met de oor spronkelijke vrijwel overeenstemde; zo wel het Noorden als het Zuiden waren ds strijd meer dan moe. Op het ontbreken van een afgebakende eenheids-frontlijn in Indo-China hebben we reeds vaker als een van de grote moeilijkheden voor Ge nève gewezen: een andere waarschijnlijk nog zwaarder wegende moeilijkheid is on getwijfeld, dat van de kant van de Viet- minh niet de geringste oorlogsmoeheid te bespeuren valt; zij is de overwinnende partij, die overtuigd is nog meer, overwin- rrruén te kunnen behalen; die daarenbo ven" het gevoel heeft bij een wapenstil stand door een compromis veel te moeten stana au v0ortzetting van prijsgeven van war zij "».i de strijd voor het grijpen ac In verband met deze merkwaardige situatie doet zich dan het feit v beide partijen het verlangen koestere tijdens de onderhandelingen over eën - penstilstand, welke ongetwijfeld geru tijd in beslag zullen nemen, haar militaire positie te verbeteren, omdat daardoor ook hun onderhandelingspositie wordt Y.er~ sterkt. Zo bereiden de twee partijen zich thans voor om een grootscheepse, en waarschijnlijk zeer bloedige strijd om het bezit of het behoud van de delta van de Rode Rivier te voeren. De Fransen ver wachten de grote aanval tegen de helft van deze maand' zij voeren versterkingen aan, reorganiseren de verdedigingsstellin gen' en ondernemen zelfs tegenaanvallen De Vietminh schrijdt langzaam voort, pre cies op dezelfde wijze als zij dat bij Dien Bien Phoe heeft gedaan; ais zij de grote artillerie-massa's in actie kan brengen, zal het nog sneller gaan. Kunnen de Fransen dan de delta houden of zullen zi.i zich in Hanoi laten insluiten, om zich ten slotte toch te moeten overgeven? MFN KAN natuurlijk de heldhaftig heid van de verdedigers van Dien Bien Phoe en straks van Hanoi be wonderen. Maar anderzijds mag men toch ook de vraag naar de ging van zulke ondernemingen opwer- gmg vdu vrouwen, pen. Als waar is, dat ae die alles hebben meegemaakt de ene in de vesting zelf, de andere aan de door de Franse regering absoluut worden geïsoleerd, dan kan dit alleen zijn, de harde werkelijkheid verborgen b j Mevr. de Castries, de echtgenote van generaal van Dien Bien Phoe, heeft ze aan Amerikaanse journalisten gezegd, aai haar man de vesting allang had willen opgeven, omdat verder bloedvergieten niet verantwoord was. Zullen we in Hanoi hetzelfde schouwspel beleven? Het valt te vrezen. In elk geval bestaan over deze kwestie tot zelfs in het hart der Franse regering zeer diepgaande, onverzoenbare tegenstellingen. Ieder weet, dat er in Indo-China heel veel op het spel staat. Dat is een factor, welke men niet over het hoofd kan en mag zien; de verantwoordelijke staatslie den staan dan ook voor zwaarwichtige be slissingen. Het meest beangstigende aspect in deze zaak is echter, dat zij zelf niet schijnen te weten, wat zij moeten doen en wat zij willen. De delegatieleiders verdiepten zich nogmaals in de vraag hoe een eventuele controlerende bestandscommissie moet zijn samengesteld. Zoals bekend heeft Gromyko Maandag als leden daarvan voorgesteld: India, Pakistan, Polen en Tsjecho Slowakije. De laatste twee can- didaten stuitten wegens hun partijdige houding in de corresponderende commis sie op Korea, evenwel onmiddellijk op verzet van de niet-communistische lan den Volgens de inlichtingen, die Woens dag' na de zitting, welke vier uur duurde, te krijgen waren, heeft de Amerikaanse delegatieleider Bedell Smith zijn verzet tegen de beide satellieten volgehouden, zich beroepend o.m. op nieuwe klachten van de Zweedse en Zwitserse leden van bestandscommissie op Korea, over de partijdige houding van hun Poolse en Tsjechische collega's. De Amerikaan, die zijnerzijds niet met suggesties kwam, was bereid het lidmaatschap van India en Pakistan „te overwegen". Minister Bidault wenste eerst een defi nitie op te stellen voor het begrip „neu trale mogendheden", vooraleer een keuze te maken. Minister Eden schijnt tenslotte de par tijen te hebben verenigd op een voorstel om een speciale commissie te belasten met de bestudering van de vraag, welke bevoegdheden aan een eventuele be standscommissie zouden moeten toeko men. Ook hij gaf geen concrete suggestie inzake de leden van de eventuele be standscommissie. maar verklaarde wel, dat naar zijn mening daarin Aziatische landen zitting dienden te hebben. Waarnemers meenden, dat de confe rentie de „koude douche" van Gromyko nog steeds voelt nawerken. Niet alleen is er geen overeenstemming tussen communisten en niet-communisten, maar bovendien, zo verluidde in Con ferentiekringen, had Frankrijk bezwaar tegen de door Eden gewilde geheel Aziatische samenstelling van de be standscommissie uit vrees voor een te zeer anti-Franse gezindheid van een dergelijke commissie., Eden's voorstel kan gezien worden als een poging de conferentie niet door dat punt overmatig te doen ophouden. De studie van de bevoegdheden der be- standscommissie brengt de vergadering al weer naar de volgende fase. Over de ontmoeting van de verte- Drie hevige ontploffingen hebben gister morgen de bewoners der stad Saigon doen opschrikken. Zij deden zich voor in de munitiedepots van Phutho, in de onmid dellijke omgeving van Saigon. De sterkste van deze explosies deed een 100 meter hoge steekvlam ontstaan. Men weet nog niet. of men met een aanslag van de Vietminh te doen heeft, of met een ongeluk. Voorts is noch de omvang van de schade, noch het aantal slacht offers bekend. Verscheidene groepen militairen zijn onmiddellijk aan de arbeid getogen om verdere ontploffingen tegen te gaan. Tot nu toe werd geconstateerd, dat ongeveer een tiende van de totale munitievoorraad te Phutho geëxplodeerd is. Phutho is één der belangrijkste munitie-opslagplaatsen van Indo-China. genwoordigers der beide oppercomman do's is nog weinig bekend geworden. De delegatie van het Franse Uniecommando staat onder leiding van generaal-majoor Henri Delteil en telt behalve hem nog twee Franse en één Vietnamese kolonel. De vertegenwoordigers van generaal Giap zijn. voor zover bekend, slechts twee in getal, o.w. de leider kolonel Ta Quang Bun. Beide delegaties zijn in bur ger gekleed. Naar verluidt is voorname lijk gesproken over hoe de practische militaire arbeid als het trekken van een bestandslijn, hergroepering der strijd krachten etc. verdeeld moest worden tussen besprekingen der vertegenwoor digers in Genève en onderhandelingen op het strijdtoneel zelve^ Buiten de officiële zittingen blijven de informele contacten tussen de verschil lende delegatieleden de aandacht vragen. Het viel op, dat minister Eden wederom in de loop van de ochtend de heer Molo tof ontving voor een korte bespreking en daarna langdurig sprak met de inmid dels weer uit Londen teruggekeerde ver tegenwoordiger van India, de heer Krisj- na Menon. De heer Menon was gisteren het doel wit van een nog al scherpe aanval van de zijde der Cambodjaanse delegatie, die het hem kwalijk nam, dat hij bij zijn eerste besprekingen-serie wel met de Vietminh-delegatie, slechts aarzelend met de heer Bidault en helemaal niet met de verbonden staten had gesproken. Met alle lof voor de bemiddelingspo gingen van de heer Menon. meende de delegatie van Cambodja toch. dat met name de drie Indochinese staten hem waardevolle informaties konden ver schaffen bij „de vage en onduidelijke kennis", die hij van Indo-China zou heb ben. De officiële verklaring ging zover, dat zij de heer Menon ervan verdacht de geheel verschillend geregelde onaf hankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam over het hoofd te zien. Zij meende, dat de heer Menon Indo-China toch te veel als een onder Frans kolonia listisch bewind gesteld territoir zag. De heer Menon heeft zich gehaast deze mening weg te nemen en erop gewezen, dat alleen zijn vertrek naar Londen een ontmoeting met de Indochinese gedele geerden verhinderd heeft en dat hij dit gemis zo spoedig mogelijk in wil halen. Tijdens zqn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower gisteren in 't midden gelaten, of hij aan het Congres zal verzoeken om door een resolutie machtiging te verlenen voor een optreden van de Verenigde Staten in Zuid-Oost- Azië. Doch wèl heeft hii er nadrukkelijk op gewezen, dat hij in dezen nog geen en kele beslissing heeft genomen. Een journalist had de -resident n.l. at tent gemaakt op de verklaringen van twee niet nader genoemde senatoren, waarin dezen als hun mening uitspraken, dat Eisenhower vóór het Juli-reces aan het Congres zulk een resolutie zou voorleggen. Eisenhower deelde hieror mede, dat hem van deze verklaringen niets bekend was. Hij voegde er evenv el aan toe, dat de militaire staven en het ministerie van buitenlandse zaken'met nog andere ver antwoordelijke instanties ''owjtduTend elke mogelijke gedragslijn bestuderen, die de belangen vgrt de Verenigde Staten zou kunnen 'dienfeW.' 'en 'dat' daarbij uiteraard de mogelijkHóid öhi 'aan het Congres machtiging tót optrede- in Z.-O.-Azië te verzoeken, ter'sprake gekonu i. Een en ander deed in kringen van het Congres terstond de vraag rijzen, wat voor soort optreden Eisenhower hiermede wel beoogde een militaire interventie in Indo-China dan we! -t -anknonen van onderhandelingen voor het Z.-O.-Azië- pact. Volgens leidende figuren van het Congres zouden onderhandelingen voor een Z.-O.-Azië-pact waarschijnlijk wl een gunstig onthaal vinden, doch de ge dachte aan een feitelijke militaire inter ventie in Indo-China vond weinig instem ming. Enige weken geleden heeft de regering de opinie van enkele vo-raanstaande le den van het Congres op dit punt reeds ge peild en daarop zijn zeer heftige reac'ies tegen zulk een interventie losgekomen. Men acht het dan ook weinig waarschijn lijk. dat het Congres aan de president b" voorbaat blanco volmacht zal geven om het land in een gewapend Z.-O.-Azië-con- flict te betrekken. Bovendien wijzen mi litaire deskundigen op de omstandigheid, dat het leger volgend jaar van 20 tot 17 divisies zal worden teruggebracht, zodat de vraag rijst, of de V. S. wel voldoende troepen voor operaties in Indo-China ter beschikking zouden hebben, temeer daar geringe militaire versterkingen weinig ef fectzouden sorteren. Terwijl het in de Tonkin-delta gisteren een matige dag was alleen de Franse luchtmacht was actief door Vietminh- concentraties in de Zuidelijke sector te bombarderen laaide de strijd plotseling op in Cochin-China, in het Zuiden des lands op slechts 16 K.M. van Saigon. Hier, ver van het strijdtoneel der laatste maan den, veroverde de Vietminh plotseling een buitenpost. Ook op andere punten rond deze voornaamste stad in Indo-China, deed de Vietminh aanvallen, echter zonder succes. Ook in het Zuiden van de staat Loas woedt de strijd. De post Done Talat werd na drie dagen strijd door de Fransen op gegeven. Het Franse opperbevel in Indo-China heeft Woensdagavond aangeboden nog 575 gewonde Vietminh-gevangenen te re patriëren. De Vietminh heeft na de val van Dien Bien Phoe 886 gewonden en medisch per soneel vrijgelaten. In Franse militaire kringen gelooft men, dat de Vietminh be reid is nog driehonderd gewonden vrij te laten. In de maand Juni wordt aan de aange slotenen bij de Rozenkranskruistocht verzocht om behalve voor de gewone blijvende intentie van de kruistocht, namelijk vrede-welvaart-wereldverbete>- ring, hun rozenkransgebed ook op te dra gen „voor brood voor de hongerigen, gerechtigheid voor de onderdrukten, terugkeer naar het vaderland voor de verdrevenen en ballingen, een gastvrij dak voor de daklozen en vrijheid voor de onrechtvaardig in de gevangenis gewor- penen". Veertien nieuwe woningenzoals hier boven afgebeeld, zijn verrezen op Helgo land, het eiland in de Noordzee, dat gedurende enige jaren na de Tweede Wereldoorlog als mikpunt voor gealli eerde vliegtuigen tijdens bommenwerp- oefeningen voert gebruikt. Hoewel de wederopbouw van Helgoland thans in vlot tempo wordt uitgevoerd, woont het grootste gedeelte van de vroegere eiland bewoners nog op het vasteland. Het Rode-Kruishospitaalschip „Kasteel Staverden" dat bezig is een tocht van een week door de Nederlandse binnen wateren te maken, met aan boord pa tiënten, die op deze wijze ruimschoots de gelegenheid krijgen van de mooie plekjes van ons land ié genieten, ondanks hun bedlegerigheid, meerde aan de De Ruyter- kade te Amsterdam. Voor de patiënten aan boord kreeg het verblijf in Amster dam een bijzondere attractie toen Woens- dagmorgen H. M. Koningin Juliana op ziekenbezoek kwam, H. M. Koningin Juliana onderhoudt zich met de patiën ten op de mannenzaal. Het lichtschip „Terschellingerbank" is Dinsdag 1 Juni door het Belgische vrachtschip „Vlaanderen" aangevaren en liep boven de waterlijn aanzienlijke schade op. Het schip werd naar Rotter dam gesleept, waar het gerepareerd zal worden, Het is waarschijnlijk de eerste keer, dat 'n lichtschip aangevaren werd. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de beschadiging. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren het debat over Indo-China voort gezet. Het was een stormachtige vergade ring, waarin de regering aan bittere aan vallen heeft bloot gestaan, met name van de rechterzijde. Eén der Gaullistische afgevaardigden, de heer Vallon, beschuldigde de regering ervan, dat zij dollars van de Amerikaanse militaire hulp voor de oorlog in Indo- China gebruikte om het tekort op de han delsbalans te dekken. Zijn partijgenoot generaal de Montsabert drong aan op een verenigd Frans opperbevel onder maar schalk Juin, welk opperbevel zich zou moeten uitstrekken van Frankrijk tot West-Afrika. Leden van de oppositie dron gen voorts aan op een „herwaardering" van de Franse politiek in Indo-China. Met name verweet men Laniel. dat hij zijn gehele buitenlandse politiek oriënteerde op de V.S. Conservatieven, socialisten en radicalen hebben tenslotte resoluties in gediend, waarover aan het einde van het debat gestemd zal moeten worden. De conservatieve resolutie neemt nota van het voornemen van de regering om een wapenstilstand in Indo-China te be werkstelligen, die zowel met de rechten van Frankrijk als met die van Frankrijks bondgenoten rekening houdt. De socialisten gaven uitdrukking aan hun ongerustheid over de toestand in Indo-China en protesteerden tegen elke poging om dienstplichtigen daarheen te zenden. Zij verklaarden, dat de regering in geen geval het recht heeft om een uit breiding van de oorlog te riskeren. Een linksradicale motie gaat zelfs zover te verklaren, dat de regering niet meer in staat is, de verantwoordelijkheid voor Indo-China op zich te'nemen. De M.R.P.-afgevaardigde Monteil lever de zeer ernstige critiek op minister Ple ven, aan wie hij verregaande onachtzaam heid in zijn beleid ten aanzien van Indo- China verweet. Gisteren is te Utrecht aanbesteed het maken van twee drempels en van twee kistdammen in de Hollandsche IJssel nabij Krimpen en het uitvoeren van bijkomende werken. Reeds eerder was te 's-Graven- liagc aanbesteed het maken van grondaan- vullingen als onderdeel van een te bouwen stormvloedkering in de mond van de rivier aldaar. Deze twee aanbestedingen kunnen als het begin worden beschouwd van de wertyen aan de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel. tot de bouw waarvan de Delta-commissie in haar tweede inte rim-rapport adviseerde. Dwars op de rivier moeten twee drem pels worden gemaakt, welke dienen als aanslagen voor de schuiven (er komen twee schuiven, welke elkanders reserve zullen zijn). De moeilijkheid bij dit werk is, dat deze drempels op de bodem van de bestaande rivier moeten worden ge maakt: de scheepvaart moet ongehinderd doorgang kunnen vinden en de normale getijbeweging in de rivier mag niet wor den verbroken. De Hollandsche IJssel heeft een capaciteit van 500 m3 water per seconde gedurende eb en vloed. Het is dan ook daarom, dat men het werk voor het maken van de drempels en het maken van de bouwputten in drie phasen heeft ver deeld. In de eerst phase worden twee bouw- kuipen van stalen damplanken geheid, ter wijl de tweede phase bestaat uit het ma ken van twee series van twee bouwkuipen. Het was vooral voor dit stadium, dat men veel baggerwerk heeft moeten verrichten. Zoals reeds gezegd, mogen noch de scheepvaart, noch de getijbeweging wor den gehinderd. Om toch de rivier tijdens de uitvoering van het tweede stadium een voldoende breedte te geven moest de Westelijke oever worden teruggebracht. De scheepvaart zal steeds een doorvaart- opening hebben van 55 meter, hetgeen vol doende wordt geacht. Wanneer de drempels over 55 meter ge reed zijn treedt het derde stadium in. De scheepvaart wordt nu over de drempels geleid. Aan weerszijden van de rivier worden dan damkisten gemaakt, die be staan uit twee stalen damwanden waartus sen zand wordt gestort. Tussen de beide kistdammen zal een ruimte van 55 meter overblijven om de scheepvaart en de getij beweging in dit derde stadium door te laten. Voor de damwanden zal in totaal aan stalen damplanken en -palen 10.700 ton worden verwerkt; aan onder water te stor ten beton 2500 m3 en aan gewapend beton 1000 m3. Driehonderd zestig dagen na de gunning moet de aannemer het werk op leveren. De Westelijke kistdam moet ech ter eerder klaar zijn, zodat men in de daar ontstane bouwput reeds kan beginnen met de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van de sluis. (Van onze Haagse redactie) De jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond heeft gisteren in haar slotzitting de ont werp mantel C.A.O. voor het bouwbedrijf goedgekeurd. De voorzitter, de heer Ter- lingen, wees er op, dat de overeenkomst resultaat is van lange en moeizame onder handelingen, welke zelfs een keer zijn af gebroken. Misschien, zo zeide hij, zijn niet alle bepalingen voor honderd procent naar uw zin, maar vergeet dan niet, dat het hier gaat om een compromis tussen werkgevers en werknemers, waarvan het hoofdbestuur blij is, dat het tot stand is gekomen. Uit de vergadering werden vooral be zwaren aangevoerd tegen de bepaling, dat „De communistisch-Chinese delega tie te Genève schijnt een geheimzin nig vermogen te bezitten om te rechter tijd en op de juiste plaats de juiste diplomatieke zet te doen, zei een Westelijk diplomaat Woensdag te Genève. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer wij hen aan het werk zien, is het als of de tijd heeft stilgestaan en wij ons bevinden in de negentiende eeuw, toen de diplomatie, veel meer dan nu het geval is, een beroep was voor daarin doorgewinterde personen. Het optreden der Chinese diploma ten doet, voor het eerst sinds lange tijd, denken aan de vaardigheid van hen, die wisten wat onder ware di plomatie wordt verstaan en daar naar ook handelden". Vele leden der Westerse delegaties zijn het met het voorgaande eens. Eén hunner, die een vergelijking trok tussen de tactiek der Sovjetrussische en die der Communistisch-Chinese diplomaten, zeide: „bij vele voorstel len van Molotof is het bijna aan stonds duidelijk, wat er eigenlijk aan vast zit, doch bij Tsjoe en Lai moet je heel goed wakker blijven. Zijn angels zitten doorgaans goed verbor gen. Indien de Chinese communisten meer internationale conferenties gaan bijwonen, zullen wij onze tactiek aan de hunne moeten aanpassen. Het is niet zo, dat de communis tisch-Chinese diplomaten nieuwe di plomatieke wegen hebben gevonden. Zij bewandelen slechts opnieuw en kele van de wegen, die het Westen had verlaten". het ook de werkgever is verboden op ver beurte van een dwangsom in zijn vrije tijd betaalde beroepsarbeid te verrichten voor anderen. Niet alleen vond men dit een te grote inbreuk op de vrijheid van de on dernemer, maar bovendien vreesde men hiervan grote moeilijkheden voor de klei ne aannemers op het platteland, die bij ge brek aan personeel wel verplicht zijn lan gere arbeidsdagen te maken. Besloten werd door middel van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te streven naar het ten volle handhaven van de nog be staande „Algemene Voorwaarden", zolang het rapport van de overheidscommissie belast met het opstellen van nieuwe, alge meen geldende voorwaarden, nog niet ge reed is. Weglating uit en veranderingen in de bestaande voorwaarden zijn doorgaans nadelig. De vergadering besloot voorts, ondanks enige scherpe oppositie, de thans een jaar lopende B.S.B.-regeling (Bevordering Sa menwerking Bouwbedrijf) opnieuw voor een 'jaar te aanvaarden. Deze regeling poogt de belangen van bonafide bouwers en handelaren in bouwmaterialen te be vorderen door onderlinge samenwerking tot het weren van beunhazerij. Besloten werd een commissie in te stel len, die zal nagaan of het mogelijk is een onderscheiding in te stellen, waarmee per soneel wegens langdurige trouwe dienst kan worden begiftigd. Voorts droeg het congres het hoofdbe stuur op, te streven naar een gunstiger be talingsregeling. Voor vele aannemers ont staan namelijk grote liquiditeits moeilijk heden, doordat de termijnbetalingen pas achteraf geschieden, terwijl behalve lonen en sociale, lasten ook verschillende mate rialen contant of zelfs gedeeltelijk bij or derplaatsing reeds moeten worden vol daan. Eerder in het debat was het tot een inci dent gekomen tussen de staatssecretaris van oorlog, de heer de Chevigné, en de communisten die hem uitscholden voor moordenaar. In verband met het congres van de communistische partij zijn de debatten in middels tot a.s. Dinsdag verdaagd. Het is ongetwijfeld een zeer verblijdend teken, dat de oplage van het Bisschoppe lijk Mandement, dat men oorspronkelijk gemeend had op 250.000 exemplaren te kunnen stellen,toch te klein gebleken is. Reeds verleden week Zondag bleek het aantal, dat per parochie in Nederland be schikbaar was in een minimum van lijd uitverkocht te zijn. Met man en macht is men bezig zoveel mogelijk exemplaren bij te drukken en we vernamen uit de beste bron, dat de oplage inmiddels de drie honderdduizend reeds is genaderd. Het ligt in de bedoeling die parochies, waar reeds verleden week bleek, dat er een aanzienlijk tekort bestond aan be schikbare exemplaren, zo spoedig moge lijk te voorzien. Er is dus een behoorlijke kans, dat in een groot aantal parochie kerken van Nederland op a.s. Zondag weer een hoeveelheid Mandement-exem plaren aanwezig is. Wanneer dit niet het geval mocht zijn, behoeft men zich niet ongerust te maken, dat men geen kans meer op het bezit van het Mandement zal hebben. De drukkerij Dlijft doorwerken aan de vergroting van de oplage zolang er vraag is en 't staat wel vast, dat ieder, die dit wenst, te zijner tijd zijn exemplaar van het Mandement zal kunnen krijgen. De Rijkspolitie te Rhenen heeft de 21- jarige A. van K. aldaar gearresteerd. Deze jongeman wordt er van verdacht brand te hebben gesticht in de hou ten R. K. noodkerk aldaar, die, zoals ge meld, Maandagochtend vroeg tot de grond toe afbrandde. De schade wordt geschat op 60.000. Van K„ die als voorman werkzaam is op een knopenfabriek te Rhenen, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij niets met de brand te maken heeft gehad. Hij zal Zaterdag a.s. voor de Officier van Justitie te Arnhem worden voorgeleid. A. van K. bezocht Zondagavond in Rhenen een café. Het mandement van de R. K. bisschoppen was onderwerp van discussie door de in het café aanwezigen. Van K., die in staat van dronkenschap verkeerde,, nam ook aan het gesprek deel. Hij gaf enkele malen in felle be woordingen van zijn ontstemming over het bisschoppelijke schrijven blijk. Vol gens inlichtingen, die de Rijkspolitie heeft ontvangen, zou hij zich toen o.m. hebben laten ontvallen, dat „dan de kerk maar in brand moet worden gestoken". Naar aanleiding van deze aanwijzingen is de Rijkspolitie tot arrestatie van de jongeman overgegaan. Hij is thans ge detineerd in het bureau van de Rijks politie te Rhenen. Een verzoek van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut aan de gemeenteraad van Smallingerland (Friesland) om een bijdrage in de kosten van een rapport „Smallingerland in overgangstijd" werd met 10 (8 P.v.d.A en 2 A.R.) stemmen tegen 4 (3 A.R. en 1 C.H.) afgewezen. Ais reden werd aangegeven dat het Bisschop pelijk Mandement medewerking aan de P.v.d.A. ontraadt. In de loterijwet is met betrekking tot de staatsloterij bepaald, dat ten hoogste vier loterijen in een jaar plaats hebben en dat iedere loterij bestaat uit een aan tal van ten hoogste vier series van 21.000 loten. De vraag naar staatsloten bij het pu bliek is echter geleidelijk aan het bij de wet toegestane aantal gaan overtreffen, waarbij mag worden aangenomen, dat de activiteit van verboden particuliere loterij-ondernemingen de laatste tijd van groter omvang is geweest dan aange nomen werd. Het gevolg hiervan was, dat hier en daar een „zwarte markt" in staats loten ontstond. Deze toestand wordt door de ministers van Justitie en Financiën zeer ongewenst geacht en derhalve dient door wijzi ging van de loterijwet de mogelijkheid te worden geschapen tot vergroting van het debiet. Bij aanvaarding van de voorge stelde wijziging ligt het uiteraard in de bedoeling, slechts naarmate van noodzaak het aantal per loterjj uit te geven loten op te voeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1