De Polder ingesmeten Spreekuur in een slaapkamertje Over mijn rooktafeltje naar bed SATELLIET Pastoor" van 540 „parochianen" Kwartiertje bij de „burgemeester Klacht van een huisvrouw: er is hier zo weinig sfeer Het pad wordt geëffend Volkstuinen Waar doet-ie het van? Daar komen de moedertjes om advies t>r>Er komt al „Maar het winkelen is prettig tekening in!" In de Abadanstraat nummer 55b wóónt er ook nog 2 DONDERDAG 3 JUNI 1954 PAGINA 3 nu? Petje af' Helemaal niets Noodkerk Verenigingsgebouw Bevolking Ook trouwzaal! KLEINE LIJNBAAN bierWEINIG SELECTIE G. A. SOETEMAN Het echtpaar Mestrom i?eu|dioon°en,^dn bb?ke?fvor/h?nw.m Huren en afbetaling „Daarbij komt nog, dat het kopen op afbetaling hand over hand toeneemt. Dat is een kwaad ding, want je werkt je er hoe langer hoe dieper mee de put in. Zo zijn er al velen in schul den geraakt. Onderwijs Alleen sjouwen „Waarom laten ze mijn man zo alléén voor alles sjouwen? Er is hier zoveel te doen. Alles is in op bouw, van alles moet worden geor ganiseerd. Er liggen hier allerlei mogelijkheden. Maar wie helpt hem? Ik wilde, dat er hier een paar ondernemende kerels waren die samen met hem de boel eens stevig op poten konden zetten. DE HEER EN MEVROL T "rSTROM Daar gonst het van bed. ijv;gheid 'HOOGVLIET! Rotterdams satelliet HOOGVLIET is de satellietstad van Rotterdam. Alle Hoogvlieters zijn Rotterdammers omdat zij op het gemeentelijk grondgebied van de Maasstad wonen, maar wanneer zij hun eigen stadhuis willen opbellen moeten ze een intercommunaal ge sprek voeren. Dat is slechts een van de vele wonderlijke dingen die men in Hoogvliet ervaart. Zo zijn er meer. De katholieken die er willen kerken moeten naar de kleuterschool. En die kleuterschool is ondergebracht in dat éne „Deense" schoolgebouw, waarin reeds drie ver schillende andere scholen zijn on dergebracht. Maar het wonderlijkst van al is de bevolkings-samenstelling van deze stadswijk die eenvoudig de polder „ingesmeten" is, als door een wonder lijke middelpuntvliedende kracht los geraakt van Rotterdams nieuwbouw- rand. Men vindt er naast al die „im port" de oude Hoogvlieters zelf, waar van de huizen liggen tegen de schil derachtige dijk. HET was hier eens een rustig, lan delijk dorp, evenals het nabije gro tere Pernis. Het gemeenschapje leefde zo zijn eigen rustig leventje waar iedereen alles van iedereen wist. Tot plots Pernis het werkterrein werd van oliemaatschappijen en de Rotter damse industrieën zich uitbreidden. Ineens was het gedaan met de lande lijke rust; als een bolwerk uit een ang- stig-fantastische droom verrees uit de grond een keten van zilverblinken- de tanks die de einder afsloot. Zij die hier en elders werkten zochten wo ningen en zo staan daar nu, laag onder de "dijk maar hoog opgetrokken, de flatblokken van de moderne straten die thuis horen in de grote stad van deze eeuw. NU telt dit Hoogvliet nog ruim 5000 mensen; officieel is het nooit vast gelegd, maar toch houdt men in de plannen rekening met een uitgroei tot 60.000 inwoners, een stad ter groot te van het tegenwoordige Amersfoort. Eens zal deze stad een eigen leven moeten leiden, daar de Hoogvlieters voor al hun behoeften aan arbeid, ont spanning, ontwikkeling en levensmid delen niet geregeld naar het zeker tien kilometers verder gelegen Rot terdamse centrum kunnen blijven gaan. Wat doen zij thans, hoe leven zij In hoeverre valt er reeds een ont wikkeling waar te nemen van het toekomstige stadsleven? Om een antwoord te vinden op deze vragen hebben enige redacteuren van ons blad Hoogvliet eens van ver schillende zijden bekeken. Hun er varingen zijn op deze pagina in woor en beeld vastgelegd. TT OLGENS Koenen betekent het woord Satelliet: wachter, tra- V want, bijplaneet, maan, hemellichaam dat een ander, waarom het zich beweegt, op zijn baan vergezelt; een persoon die zich in zijn denkbeelden en handelingen geheel richt naar een ander, in wiens omgeving hij zich gewoonlijk ophoudt. In de bouwkunde heeft dit begrip een geheel bijzondere betekenis gekregen. De Kath. Encyclopaedie zegt er dit van: „Satelliet-stad. Toen de bezwaren der wereldsteden gaandeweg erkend werdén, meende men daartegen een remedie te hebben gevonden in de stichting van zgn. satelliet-steden: nederzettingen van een bepaalde grootte, in de omgeving van de centrale stad, en daarop nog min of meer georiënteerd, doch met een eigen bedrijfsleven". In het midden der jaren dertig voegde ir S. van Embden, die dit schreef, er nog het volgende aan toe: .Slechts een enkele maal heeft deze idee verwezenlijking gevonden Sedertdien groeiden de steden meer en meer en kwam de ge dachte aan satellietsteden met een eigen stedelijke kern -dus geen „aangegroeide wijk met lange verbindingen naar de oude stadskern hoe langer hoe meer in 't brandpunt der belangstelling. Hoogvliet staat niet alleen. fVij herinneren slechts aan de bezoeken van Ztveedse stadsarchitecten, die zelf bij Stockholm de satelliet stad Vdllingby bouwen en van een Londense deputatie, die de plannen uitwerkt voor de satellietstad Stevenage. Merkwaar diger- wijze zijn deze satellietsteden op een even grote bevolking berekend als die van Hoogvliet. Er staat wel veel tussen aanha lingstekens, want pater Servatius Lahaye is geen pastoor, zelfs geen bouwpastoor (al bouwt hij dan toch maar een kerk) en Hoogvliet is geen zelfstandige parochie. Pater Servatius woont in de pastorie van Heyplaat, maar paro- chiëel valt Hoogvliet onder Rhoon. Een vreemde situatie, maar het is nu eenmaal zo en daarom trapt patei Servatius elke dag dertig kilometers onder zijn 12 jaar oude damesfietsje weg naar Hoogvliet vice versa, weer of geen weer en minstens de helft met wind-tegen. Hij gaat daar de H. Mis opdragen of biechthoren of huisbezoeken afleggen en al datgene doen wat een pastoor („maar noemt u me kapelaan") pleegt te doen. De Hoogvlieters mogen deze vriendelijke Limburger graag en de voorzitter van de wijkraad verklaarde spontaan: „dat is er een, waar ik mijn petje voor afneem!". Hoogvliet was tot voor kort voorna melijk Nederlands Hervormd. De eerste kerk die hier voor de plaatselijke ge meente werd gebouwd, dateert van 1660 en pas in 1876 kwam er een kerk de zes-jarige leeftijd nog niet bereikt. Van de overige 380 komen er zo tussen de 200 en de 220 Zondags naar de „kerk" (de ontruimde kleuterklas) om er een van de twee H.H. Missen waarvan één gezongen bij te wonen. Aan een Lof zijn we nog niet toe, zegt pater Servatius, omdat tenslotte de sacramentele diensten vóórgaan. Wel hebben we Zondagsmiddags half 6 een oefening met predicatie. De geschiedenis van het kerkgebouw begon bij het absolute niets, want toen de pater zijn opdracht van het bisdom kreeg, wist hij waarlijk niet, wat te be ginnen. Er was zelfs geen kamer voor een „schuilkerk"-Mis. Maar tenslotte kwam men in de catacombe terecht, een schuilkelder in de Gaarde! En de vindingrijke pater wist tenslotte alles bijeen te brengen, waardoor het opdra gen van een H. Mis mogelijk werd. „Door een slimmigheidje", noemde hij dat. Enkele maanden bleef men onder gronds en daarna werd een werk plaats m oud-Hoogvliet gevonden, tot de kleuterklas in de „Deense school" aan de Mosoelstraat uitkomst bood. Inmiddels staan nu de ijzeren span- rLVan,het P'euwe kerkje aan het Achterpad op de hoek van de Aveling reeds opgesteld. Er is al een laag muur tje rondom opgetrokken, maar daar blijft het bij wat steen betreft. Het wordt hier een houten noodkerk, waarvoor ir. Harry Nefkens het ontwerp maakte. Die kerk krijgt 290 zitplaatsen binnen een ruimte van 24 bij 10 meter. Reeds nu ziet men dat een gedeelte, rechts van de ingang (waar ook een klokken stoel komt met een klok van 100 kilo) afgescheiden zal worden. Daar komt de kleuterklas, maar ook zaj men die ruimte voorlopig wej VOor andere doeleinden moeten mede-gebruiken. Die noodkerk zal wel 10 a 15 jaren dienst moeten doen, zegt pater Servatius, want heel duidelijk is het nog niet met de uitgroei van Hoogvliet. Maar half Juli hopen we, dat we er in kunnen, als het aannemersbedrijf Nelissen uit Haar lem hagr oplevert. het-van?" wordt eenvoudig beantwoord De vaak-gestelde vraag „waar-doet-ie- met de mededeling, dat het bisdom Haarlem de kosten betaalt. „Maar voor lopig. U moet het maar zien als een soort afbetalingssysteem, want Hoogvliet moet zelf de kosten opbrengen. Iedere Hoogvlieter een paar dubbeltjes per week pn wii komen er uit!". EERSTE „KERK" Catacombentijd P. SERVATIUS LAHAYE „Mijn damesfietsje is 12 jaar oud" voor de gereformeerden. Aan een ka tholieke kerk had men geen behoefte omdat er nu eenmaal geen katholieken woonden. Met het nieuwe Hoogvliet werd dat anders. Nu zijn er al 540 katholieken, maar 160 daarvan hebben Misschien zal men ten stadhuize op de Coolsmgel zwaar de wenkbrauwen fron sen, wanneer wij spreken van de „bur gemeester van Hoogvliet Men zij gerust, want wij plaatsen dez'e betiteling tussen aanhalingstekens en wij weten, als ieder ander in het gemeentebestuuriijke kas teel aan de Coolsingel, dat de Rotter damse wijkraden generlei functionele be- voegheden hebben Maar toch zien we iets burgemeester lijks in de figuur van de wijkvoorzitter van Hoogvliet en van Pernis, de heer G. A. Soeteman, die resideert in het voor malige raadhuis van Pernis, dat nu hulp secretarie is Wanneer wij niet wisten dat de heer Soeteman steeds een-opgewekte natuur heeft, zouden we zeggen, dat we hem nu in een bijzonder opgeruimde bui treffen; juist was het besluit, om de bus lijnen 35 en 36 naar Hoogvliet door te trekken, bekend geworden. „Daar zijn wé dankbaar voor", zegt hij. „Even dach ten de mensen, dat'dit'vastgekoppeld was aan het hele wijzigingsplan voor tarie ven en zo. Des te groter is de verrassing. „Ik ben blij", zegt hij, „dat er wat te kening begint te komen in Hoogvliet, want deze winter was het er nog maar mistroostig. Dat winkelcentrum en de stratenaanleg betekenen al een hele ver betering. Er ts een gloeiend verenigings leven en vooral de Speeltuinvereniging doet goed werk. Die organiseert nogal wat. Binnenkort komt in de gemeente raad het besluit aan de orde, om een ver enigingsgebouw voor allen hier te stich ten. Een arbeiders-zangvereniging heb ben we hier al, maar nog geen toneel club. De wijkraad betekent in Hoogvliet een belangrijk instituut. We spreken al niet meer van Oud- en Nieuw Hoogvliet en zowel de oude Hoogvlieters als de nieu we werken er prettig in samen. Men is er echt op uit, om gezamenlijk verbeterin gen na te streven en op velerlei gebied samenwerking te bereiken. Een volko men eenheid zal onbereikbaar zijn, om dat nu eenmaal elke richting haar eigen instituten zal moeten hebben, maar toch zijn er vele mogelijkheden, die bereikt kunnen worden voor aller nut. Onder allen, die hard voor Hoog vliet werken is er een, voor wie ik bijzonder mijn petje afneem. Dat is pater Lahaye. Hij werkt ontzettend hard en weet uitstekend met de men sen om te gaan. Door de toevloed van mensen van buiten is het merkwaardig gelopen met de bevolkingssamenstelling van Hoog vliet. Eerst was het een dorpje waarvan de bewoners in hoofdzaak Nederlands Hervormd waren. Katholieken waren er bijna niet. Hun aantal is nu toegenomen. De verkiezingen hebben uitgewezen, dat de Partij van de Arbeid hier sterk staat. Dit jaar komen er weer een kleine 200 woningen bij, 120 van de gemeente en 68 van particulieren. Bij de bewoning van die laatste zal meer geselecteerd worden. Er komt ook een groenstrook rond de bebouwing en daarin komen sportvel den, zodat Hoogvliet kan voetballen. Dan zal er een nieuwe hulpsecretarie komen met een trouwzaal, die tevens gebruikt zal worden als vergaderzaal voor de wijkraad. Wanneer wij de heer Soeteman verla ten. komt hij nog even terug op de ver bindingen. Daarover is in het verleden wat gemopperd. Die vormden een der grote grieven van de nieuwe Hoogvlie ters. „Het voorstel van de nieuwe tramta rieven is hier bijzonder goed ontvangen zegt de heer Soeteman. De frequentie met de halfuursdienst is uitstekend en nu Heyplaat is uitgeschakeld gaat het vlug ger Ofschoon, ja, voor Pernis is het niet leuk dat het beginpunt is verplaatst, want als de bus in Pernis aankomt, zijn er heel wat plaatsen bezet. Maar nogmaals, Hoogvliet is er bijzonder mee ingeno men!" Tussen een lampetkan en een paar jurken-in- rijgdraad, in een zonbe schenen slaapkamertje, vinden we zuster A. M. Tolenaar, leidster-docen te van het kraamcentrum Linker-Maasoever van het Wit-Gele Kruis. „Praat me niet van Overmaas of zelfs van Zuid", zegt zij. „Dit is Linker-Maasoever en aan de andere kant is het Kechter-Maasoever. Al lebei even belangrijk en allebei bijna even groot. We krijgen hier een eigen G.G.D. en een eigen specialisten-centrum. En een eigen schouwburg. Lijkt de Rechter-Maas- oever zo ver weg? Ja, misschien door die brug gen en de Rosestraat. Maar je moet het via de tunnel bekijken en dan ben je zó op deze oever". Dat was een algemene ontboezeming over de Linker-Maasoever. Maar nu Hoogvliet. „Hoe ik hier kom? Op mijn bromfiets. En ik ben hier maar stomweg gaan zitten. Er is geen wijk- gebouw of zo iets en eens in de maand houd ik zit ting in dit kamertje van de familie Mestrom, die een depot heeft van het Wit-Gele Kruis. Het nieuwe Hoogvliet komt, maar de kraamver- heeft een eigenaardige bevolking. Ik mag wel zeggen allemaal import. Toch staan de mensen hier méér open voor het Wit-Gele Kruiswerk dan op de Rechter Maasoever. Ze zijn om zo te zeggen gemakkelijker. Hier zit ten b.v. veel Brabanders, die in hun streek aan het Wit-Gele Kruis gewend waren. „Het is voor 't eerst..:' Het loopt hier idioot- hard. Meestal vrouwtjes die haar eerste kindje verwachten. Hier wonen bijna allemaal jonge ge zinnetjes, pas gehuwden of mensen met één kind je. Zr. TOLENAAR „Praat me niet van Overmaas" Met die driekamerwo ningen gaat dat wel; de baby krijgt dan zelfs nog een eigen kamertje. Maar later moet dat toch spaak lopen en niet alleen hier Wanneer de baby er eenmaal is krijgt de kraamvrouw dagelijks van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur kraam hulp, zodatze lichame lijk en geestelijk rust geniet. We dirigeren nog al wat kraamverzorgsters hierheen. Ik hoop, dat er over een paar maanden een vaste verpleegster zorging blijft dan toch in handen van het kraam centrum. Mijn werk? De oplei ding van kraamverzorg sters, het houden van spreekuren zoals nu, hier het toezicht hou den ook op de gediplo meerden en het bemid delen zodat de Juiste kraamverzorgster in het juiste gezin terecht komt. Daarvoor is huisbezoek nodig en daar ga ik na dit spreekuur aan be ginnen. Het gaat te vlug Wat hier puik is, dat is de medewerking van de parochie-geestelijk heid. In 1951 begonnen we hier met niets, nu zijn er op de Linker-Maas oever al elf punten voor spreekuren. Hier is het in een Kaj ottershuis, daar weer in iets anders, maar gevonden wordt het. Toch merk je, dat er een groot tekort is. Dit had al allemaal eerder opgevangen moeten wor den met moedercursus sen. Het is héél moeilijk bijhouden, <ïie bliksem snelle uitgroei, met so ciaal-hygiënisch werk. Maar nu ga ik weer op huisbezoek!. De paperassen werden bijeengepakt, de mantel omgeslagen, enweg was zuster Tolenaar. Het spreekkamertje was weer slaapkamertje. Dwalend door de splinternieuwe straten van Hoogvliet zijn we zo maar eens binnen gestapt bij een willekeurige huisvrouw, om haar mening eens te horen over het wel en wee van de groeiende „wereldstad" We treffen mevrouw J. Laugs—Bronk- liorst thuis achter een handwerkje, een van haar hobbies. Zes jaar lang heeft ze ingewoond, nu is zij de gelukkige bezitster van een „eigen" huis. Ja. ze kan best wennen in Hoogvliet; alleen, vindt ze, er is hier zo ontzettend weinig sfeer.... MEVROUW LAUGS „Bittere tegenvallerin het begin". Onze gastvrouw is getrouwd met een Limburger, haar man, die uit Venlo komt, werkt bij de nieuwe Matex tankinstallaties. In de gezellig ingerichte huiskamer hangt een blinkend koperen mijnlamp, ten teken dat de heer des huizes hier in Hoogvliet zijn geboortegrond nog niet ver geten is. „Om U de waarheid te zeggen", vertelt mevrouw Laugs, is 'het ons hier in het begin bitter tegengevallen. Lang zaamaan went het natuurlijk, maar er zijn nog verschil lende dingen waar ik mij vaak aan erger. Zo het vandalis me van de jeugd ten opzichte van de perken. De plantsoen voor de huizen die toch zo aardig zouden kun- worden vernield en noch de politie, noch de Volkstuintjes zijn, vooral voor hen die wonen op bovenhuizen en zodoende de beschikking over een eigen lapje grond missen, een groot bezit. Het is daarom zo bijzonder verheugend dat de gevolking van Hoogvliet binnenkort de beschikking zal krijgen over een aantal tuintjes, waarop mannen, vrouwen en kinderen hun agrarische lusten zullen kunnen botvieren. Speciaal, omdat een goed deel van de nieuw-gevestigden komt uit plattelandskringen en van huis uit een grote liefde voor bloemen, sper- ciboontjes, kool en aardbeien heeft mee gebracht. Met belangstelling wachten de Hoogvlieters dan ook op de toewijzing van hun nieuwe „landgoederen" De spa den liggen al klaar! Toen we een plaatje wilden maken van de in aanbouw zijnde nieuwe kerk van Hoog vliet verrasten we de heer C. van Bregt bij zijn werk. Links komt de kleuterschool, zei hij, op het Ijzeren geraamte wijzend, en rechts de kerk. Ik effen het pad voegde hij daar diepzinnig aan toe en we zijn er nog steeds niet achter of hij daarmee alleen maar de grond rondom het bouwwerk, dan wel-het godsdienstige pad van Hoogvliets bevolking bedoelde Van de 22 a 23 he stemden er 1200 P. kie chtigden tjes ouders "doen er iets tegen! rwv He huizen is onze gastvrouw daarentegen zeer te- °v" S® Zi" practisch, comfortabel en leuk. En ook het y.HnliL is hie? in Hoogvliet, na de opening van het winkelen is li dat we de kleme Lijnbaan" noe- mInWergWaardig Je kunt er van alles kopen. Binnenkort zal ér ook nog een spaarbank komen en een cafe vooral dat laatste zal mijn man wel piettig vmaen want als echte Limburger houdt hij op z n tijd wei van een potje Tijdens dit onderhoud wordt ons wel duidelijk gemaakt, dat het wat betreft de selectie der gezinnen '"Hoog vliet een beetje is misgelopen. Ingenieurs en arbeiders en alles wat daar tussenin ligt wonen in hetzelfde pand en het komt wel eens" voor dat de een of andere buui vrouw door luidruchtigheid en woordkeus voor de anderen een steen des aanstoots vormt. Uitgaansleven is er in Hoogvliet nog weinig; wie eens een verzetje wil hebben moet naar de stad trekken. Ge lukkig zijn de verbindingen met Rotterdam de laatste tijd sterk verbeterd. Wat de vrije-tijdsbesteding betreft is men natuurlijk op Hoogvliet aangewezen, en gezien dehui- dige stand van zaken brengt dit nog wel eens moeilijk heden met zich mee. Onze gastvrouw heeft echter niet over verveling te klagen; zij handwerkt veel en neemt ook ruimschoots de tijd voor het verrichten van sociaal werk, En wat de sfeer aangaat, och, mettertijd, dat vindt me vrouw Laugs ook, zal die heus wel komen Dit jaar reeds beleefde men een zeer geslaagd Koninginnefeest en het ligt in de verwachting dat er binnenkort een vereniging van Limburgers zal worden opgericht, die dan het volgend jaar een groot carnaval zal opzetten. En wie weet, zal het niet lang meer duren, voordat de snel-groeiende Hoogvliet-gemeenschap ook aan die twee andere hartewensen van onze gastvrouw tegemoet zal ko men: een bridge-club en een toneelvereniging Blij met de bus Interessant is, dat Hoogvliet met zijn geboortecijfer Pernis klopt, maar dat komt door het groot aantal jonge gezin nen in de nieuwe wijk. Hoogvliet telt nu ruim 5000 inwoners en het schijnt in de bedoeling te liggen, dat dit aantal tot het elfvoudige moet groeien. Daarmee in verband staat de bouwbedrijvigheid hier. dan een huur van II tot 12 gulden af. Kunt u hegrijpen, wat daarvan over blijft! 1 gulden of 45 netto per week. Daar moet Wanneer de heer Jan Mestrom, geboren Limburger maar actief Hoogvlieter, door zijn stadje wandelt kan het hem overkomen dat een jong moedertje hem aanhoudt met de dringende vraag wat 2e doen moet nu haar baby al negen dagen lang niets in het luiertje deponeerde. „Zo gauw mogelijk naar de dokter gaan", zegt dan de heer Mestrom. Deze en dergelijke vragen tekenen het type van deze Hoogvlieter. Hij is laborant (en continu-werker) bij de B.P.M., maar is bovendien de vraagbaak en toeverlaat voor velen. Evenals zijn echtgenote, me vrouw Henriëtte Mestrom, een geboren Leidse. In hun woning, Abadanstraat 55b, gonst het van bedrijvigheid. Er staat een hele batterij naaimachines waarmee enkele dames druk flikken en stikken aan al lerlei kledingstukken. Uit onder- en bovenkleren die uit de mode raakten, en van particulieren en bedrijven werden verkregen, wordt weer nieuwe kleding volgens moderne coupe gefabriceerd. „Voor behoeftige gezinnen", licht de bedrijvige mevrouw Mestrom toe. „Nu kunt u gaan!" en dit laatste zegt ze tot een der dames die terstond door een zijdeur verdwijnt. „In het slaapkamertje hiernaast houdt zuster Tolenaar van het Kraamcentrum haar spreekuur. Zij die voor het spreek uur komen, moeten hier maar even wachten, want we hebben maar drie kamers." „Als ik naar bed ga, moet ik soms over mijn rooktafeltje klimmen", lacht de heer des huizes. Daareven hoorden we iets over be hoeftige gezinnen. Hoe zit het daarmee in Hoogvliet? De heer Mestrom weet daar wel iets van te vertellen. „Het zijn hier meestal jonge gezinne tjes", zegt hij. „Ais de man nog onder „De huren zijn voor verschillende men sen beslist te hoog. Maar ja, als je nu eenmaal een woning hier krijgt toegewe zen. Er is geen keus!" „De mensen werken voor een groot ge deelte bij bedrijven hier in de buurt' bii de Matex, de Caltex, de B.P.M. en ook bij de Marine. Maar 's morgens kun je ook een hele colonne per fiets naar de stad zien trekken." Het organisatieleven staat hier nog ™®ar,1I?.de kinderschoenen. De bond van ^le}eJbedrijven St- Willibrordus telt hier 17 leden. Er zijn hier metaalbe- Te™ers genoeg om een vakafdeling van u j dichten. Pater Baeten, de bedrijfsaalmoezenier, heeft hier ook een niet" Z1*ten' Jeugdbeweging is er nog Voor het onderwijs moeter we weer bij mevrouw Mes trom zijn, want zij is dt handwerk-onderwijzeres aan de school. „In dat schoolcomplex, d. Deense houten school aan d Moesoelstraat hebben we éér kleuterklas voor veertij kleuters onder twee fröbel onderwijzeressen. Dat kleu terlokaal is Zondags kerk". „Verder hebben we nog één klaslokaal waarin onz: hele katholieke lagere schoo van zes klassen is samenge bracht. Al met al 25 kinde ren. jongens en meisjes. W hebben daarveor één onder wijzer en een juffrouw, eer vrijgestelde van de Onder- wijsvereniging. En dan ;k nog". „Maar na de zomer komt er een hele groep over van de kleuterschool naar de eer ste klas. Dan moet de kleu terschool verhuizen naar de kerk-nieuwbouw". Langzamerhand ontvolkt de kamer. De naaimachines zijn uitgesnord, de wach tenden voor zuster Tolenaar zijn stuk voor stuk verdwenen. Wanneer de heer des huizes even weg is om onze fotograaf de weg te wijzen, lucht mevr. Mestrom even haar hart. Het echtpaar Mestrom heeft geen kin deren. „We gebruiken al onze vrije tijd voor goed sociaal werk", zegt mevrouw Mestrom. „Natuurlijk verlang ik wel eens naar mijn ouderlijk huis in Leiden. Maar voor het reizen heb je heen en weer van hier uit alleen al vijf uur nodig!" Dat duurt even lang als een reis per trein van Rotterdam naar de Franse grens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3