==RANG Estafette-avond op de Nenijto £lke land een brillont vani Marco Graffi? Vijf Rotterdamse records verbeterd HAIflER hand Gelei PAGINA 7 VOOR DR PLESMAN AARDOLIE ZOEKEN BIJ VLAGTWEDDE Ongelooflijke proef, die niets kost NOORDELIJK elftal voor kolding ONZE TENNISSERS VOOR WIMBLEDON DE WIT NEDERLANDS GOLFKAMPIOEN Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. 's-Gravenhage; 10. are; 11. ven; 12. om; 13. leed; 15. Erna; 16. dol; 18. mee; 19. slepers; 20. mosterd; 26. one; 27. sir; 28. iets; 31. fiat; 33. nee; 34. era; 36. eli; 37. antagonisme. LIMBURGSE 2e KLASSERS BRAZIL. VOETBALLERS NIET IN NEDERLAND FRIES ELFTAL TEGEN ZWALUWEN ULRICH KLOPTE SEIXAS De actie, welke wordt gevoerd door het daartoe gevormde comité om de benodig de gelden bijeen te brengen voor een standbeeld voor dr A. Plesman, heeft succes. In wijde kringen heeft de oproep gehoor gevonden, maar die kringen moeten nog wijder worden. Wil het plan slagen dan moeten op giro no 630000 van het comité nog meer bijdragen worden gestort. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft besloten aan het Weenderkanaal te Jipsing Boertange in de gemeente Vlagt- wedde naar aardolie te gaan zoeken. De maatschappij zal een zogenaamde verkenningsboring gaan beginnen, waarbij de kans, dat er inderdaad olie wordt ge vonden, op tien procent wordt geraamd. Met de desbetreffende eigenaren van de grond is reeds overeenstemming bereikt. verderik kan u vertellen waarhéén, als u slechts drie rupees betaalt. Intussen zijn we blijven staan en Mr X grabbelt in zijn boekje. „Ik wil een proef met u nemen. „Ja maar, ik wéét wel welke landen ik nog ga bezoeken en zelfs wanneer ik weer thuis moet zijn." „Maar het is de moeite waard uw toe komst te weten...." (Hij kijkt me zeer lang en nauwkeurig aan). „U zult méér geld verdienen, ofschoon u nog niet zo erg veel heeft en wat u heeft geeft u direct weer uit". „Ja, dat klopt, maar dat is geen wonder; jullie maakt alles zo duur voor vreem delingen." Een innemende glimlach. „Troost u, het wordt beter, zult niet alleen zijn, maar ook beroemd worden. Men zal u achten en er zal één man zijn, die veel voor u doet. Ik kan u zijn naam zeggen, maar dat kost u tien rupees." Ik besluit het niet te doen. De man, die me zal helpen, moet maar incognito blijven. Het staat bovendien zo gek om het te wéten. Mr X ziet blijkbaar, dat we niet veel van plan zijn. „Ik neem nu een proef, die u niets kostHij krabbelt iets op een stukje papier: „Wilt u dit in uw rechter hand houden, uw hand sluiten en het papier daarin stevig vasthouden?" Dan begint hij een praatje. Hij vraagt, hoe oud ik ben, in welke maand ik ben geboren en op welke datum. Ertussendoor tracht hij nog eens over die onbekende weldoener te beginnen, en vraagt ook zo en passant de naam van mijn moeder haar meisjesnaam, die zeer weinig vóórkomt. Via het weer en een „You speak very good English" vraagt hij dan opeens met een blik van onder zijn grote tulband en nadat hij de gebruikelijke om ons heen verzamelde menigte heeft aangekeken: „Wilt u nu uw rechterhand openen en lezen wat er op het papiertje staat? U kunt het geloven of niet, maar de datum van mijn verjaardag, de maand plus de meisjesnaam van mijn moeder stonden daar keurig in drukletters op geschre- V<Mistêr X ging door met glimlachen, vouwde meteen zijn boekje weer open, het boekje met de vele aanbevelingen, tabellen, lijsten en andere geheimzinnige gegevens, waaruit men hier in het hete Delhi zó maar kan vertellen, wanneer een reizende Nederlander werd geboren en waar men eveneens zó maar de naam van een vrouw kan schrijven, die op 15.000 kilometer afstand woont. Mister X ging door met glimlachen. De omstanders, de kleine, naakte kinde ren, de mandarijnverkopers, de waterdra ger en de om een bachis vragende arme vrouw met het kind aan de borst gingen weer door. De zon brandde heter en fel ler dan ooit. Er kwam een kleine „Hindu stan" aan: „Taxi, Sir?". Mister X vroeg nog éénmaal, of we nu écht niet de naam wilden weten van de héér (zo iemand kun je "erust een heer noemen), die ons rijk wilde maken. „U zult goed verdienen in de toekomst...." Voor tien rupees kan ik u zeggen hoe véél". Maar ik heb het niet gedaan. Ik geloof niet in waarzeggers Maar vreemd is het welvindt u niet? Kom, we gaan nog wat kouwe si naasappeltjes kopen.... Het kan er nü wel af. WIM DUSSEL. haar naam, ook P.P. bleef er met 2.2, nog royaal onder- Bij de dames won Hollandia beide esta fettes, eveneens in recordtijden. Het wisse len, dat bij de heren nog wel eens te wen sen overliet, ging heel behoorlijk en zo sneuvelde de 10 X 100 m. onder de voeten van de snelle dames in 2.9,4 (oud 2.11,8) en de relais in 57.0 sec. (oud 57-2). DOS won de 10 X 100 m. bij de heren in 1.52,5 een nieuw record, Pro Patria even aarde met 1.53,— het oude record. De uitslagen: 4 X 80 m. meisjes B 1: Mi nerva 42,5, 2. Hollandia 42,6- 3. Minerva 2 44,2; 4 X 80 m. meisjes A: 1. Minerva 41,4, 2. Minerva 2 43,6, 3. Hollandia 45,6, 4. VFC 47,4 X 100 m- jongens B: 1. DOS 47,7, 2. V. en L. 48,2, 3. V- en L. 2 48,8; 4 X 100 m. jongens A: 1. Pro Patria 46,3, 2. V. en L. 46-7, 3. DOS 48,3; 4 X 300 m. jongens B: 1. V. en L. 2.37,9, 2. DOS 2.38,—, 3. V- en L. 2 2-48,4; 4 X 300 m. jongens A: 1. DOS 2.34,2, 2. ALO 2.35,4, 3. Pro Patria 2.35,4, 4. V. en L. 2.38, 4 X 200 m. heren 1. DOS 1-32,4, 2. V. en L. 1.33,1, 3. Minerva 1.33,9, 4. P.P- 1.34—, Het was een goede gedachte van de R-A.C. om een estafette-avond op de Nenyto sintelbaan te organiseren. Op de massale wedstrijden, worden deze estafette nummers meestal aan het eind verlopen, waarbij de athleten meestal al een heel programma persoonlijk hebben afgewerkt. Bovendien is de keus dan vrij beperkt. Er stonden nu een aantal aantrekkelijke num mers op het programma, waarvoor grote belangstelling bestond. Dank zij de regen bui verkeerde de sintelbaan in prima con ditie, er werden dan ook niet minder dan 5 Rotterdamse records verbeterd- Op de meeste nummers was de strijd zeer spannend en werd eerst op de laat ste meters de overwinning bevochten. Een zeer fraai nummer was de 3 X 1000 m., een weinig gelopen estafette, waarvoor niet minder dan n ploegen aan de start kwamen. Na een valse start waren de lopers goed weg. Lang bleef het peloton bij elkaar, totdat V. en L. naar voren ging, gevolgd door Thor, Minerva, en DOS. Na de eerste wissel nam Rootsaart van V. en L. de kop, gevolgd door Thor en DOS. Ruim 200 m. voor de laatste wissel lan ceerde Groen een aanval die DOS aan de kop bracht, doch V. en L. kwam goed terug en liep zelfs nog uit, op de laatste 1000 meter groeide de spanning ten top en de drie lopers: Rovers (Thor), Jonkers (V. en L) en Fekkes (DOS) vochten onder elkaar een verwoede strijd uit. Nadat Rovers op het laatste rechte eind zijn grootste rivaal Jonkers had gepasseerd, werd hu nog een moment bedreigd door Fekkes, maar wist toch als eerste door de finish te gaan. 1. Thor 7.46,3; 2- DOS 7.46-4; 3. V. en L. 7.46,5. Bij de Zweedse estafette leek het of Pro Patria met de zege zou gaan strijken, doch de voorsprong op de 400 m. door Moer man behaald, was niet groot genoeg voor de 300 m. loper; de zeer sterk lopende Aret bracht DOS aan de leiding. De 200 en 100 m. bracht hierin geen verandering. Met 2.1,3 bracht DOS het RAC record op Een vorstelijke handverzorging le lires van zijn enorm kapitaal om te winnen, moet ditmaal niet alleen tegen de buitenlandse renners kampen, maar de kopmannen van de andere Italiaanse fabrieken maken hem bovendien het leven zuur. Die andere Italianen probe ren nu hun kans te grijpen, zij die jaren en jaren tegen de grote Coppi hebben opgezien proberen hun slag te slaan. Gerrit Voorting bezette nog een goe de negende plaats in de klassering van de etappe, en Van Est en Wagtmans kwamen in de grote groep binnen. Hein van Breenen had aansluiting gezocht en gevonden bij Croci Torti, Baroni, Pezzi en Biagioni en stapte bij de poort van de baan af met een achterstand van bij na 20 min. op Couvreur. Wat in de etappe bijzonder is opge vallen is het zwakke rijden van Minar di, die in het algemeen klassement naar de 18e plaats is afgezakt, en van Assi- relli, die blijkbaar met hun krachten in de vorige etappes op roekeloze wijze zijn omgesprongen. De uitslag van de twaalfde etappe van Abe- tone naar Genua over een afstand van 251 km luidt: 1. Couvreur <B.) 6 uur 54 min. 15 sec.: 2 Soldani (It.) 6.59.14; 3 Ponzini (It.) z. t.; 4 Ciolli (It.) 7.00.20; 5 Monti (It.) 7.04.0fi; 6 Koblet (Zwits) z. t.; 7 Astrua (It.) 7.06.13; 8 Nencini (It.); 9 Voorting (Ned.): 10 Schaer (Zwits.); 11 Pettlnati (It.); 12 Bartali (It)- 13 Defilippis (It.); 14 Corrieri (It.); 15 Grosso (It.); 16 Clerici (Zwits.); 17 Fornara (It.); 18 Coppi (It.); 19 Gismondi (It); 20 Gaggero (It.); i'l Impanis (Belg.) allen dezelfde tijd als Astrua. Verder zaten ln deze groep nog: Magni (It.), Van Est (Ned.), Wagtmans (Ned.) enz. allen in dezelfde tijd als Astrua. 65 Van Breenen (Ned.) 7.14.34. Beni staakte de strijd. Het algemeen klassement luidt; 1 Clerici (Zwits.) 76.43.50 2 Voorting (Ned.) 76.56.43; 3 AssirelU (It.) 77.01.54; 4 Koblet (Zw.) 77.12.21; 5 Defilippis (It.) 77.15.00: 6 Magni (It. I. 77.lS.09; 7 Schaer (Zwits) 77.15.44; 8 Conterno (It.) 77.16.05; 9 Astrua lit.) 77.16.19; 10 Fornara (It.) 77.17.31; 11 Nencini (It.) 77.17.46; 12 Coppi (It.) 77.19.07; 13 Impanis (Belg.) 77.21.49; 14 Albani (It.) 7.22.06; 15 Barozzi (It) 77.22.17; 16 Coletto (It.) 77.23.00; 17 Monti (It.) 77.25.12; 18 Minardi (It.) 7.26.18; 19 Bartalt (It.) 77.26.51; 20 Gismondi (It) 77.27.24; 21 Wagtmans (Ned.) 77.27.26; 32 Van Est (Ned.) 77.39.25; 72 Van Breenen (Ned.) 78.31.13. Voor de wedstrijd tussen het Deens pro vinciaal elftal en Noord-Nederland, welke op 7 Juni a.s. te Kolding wordt gespeeld, is het Noordelijk elftal als volgt samen gesteld: Doel Koopmans (Leeuwarden); achter.' Willems (Velocitas) en Buist (GVAV); mid- (Leeuwarden), Benninga (GVAV) en Yderna (Sneek); voor: Bakker (Leeuwarden), Wolda (Oosterparkers), v d. Ley (Leeuwarden), Rozema (Be Quick) en Hoekema (Leeuwarden). Reserves: De Linde (Leeuwarden), Rof fel (GVAV) en Drewes (GVAV). In de wedstrijden te Wimbledon zal Dehnert voor het herendubbelspel een paar vormen met de Spaanse speler Bar- troli. Deze heeft in de Davls-Cupwedstrijd SpanjeItalië het dubbelspel gespeeld in plaats van Draper, die tegen onze ploeg speelde. In het gemengd dubbelspel vor men mevr. Roos en Dehnert een Neder landse combinatie. Aangezien er geen tweede speler van ons land naar Wimbledon gaat, zal voor mej. Fenny ten Bosch getracht worden n buitenlandse partner te vinden. Aanvan kelijk zou zij uitkomen met de jonge Zweedse speler Schmidt, met wie zij te Wiesbaden samenspeelde, doch het Is niet zeker dat deze naar Wimbledon kan gaan. In het damsedubbelspel vormen mej Ten Bosch en mevr. Roos-v. d. Wal een Ne derlandse combinatie. De nationale golftitel voor profs is voor de zevende maal na de oorlog gewonnen door G. de Wit (Wassenaar). De einduitslag luidde1. G. de Wit (Wassenaar) 281; 2. P. Witte (Eindhoven) 289; 3. J. Oudendorp (Utrecht) 290; 4. C. Cramer (Hengelo) 293; 5. C. Pennington (Hilversum) 293. woord; 26. pl. in N.-Holland; 28. deel van het kippenhok; 30. op de wijze van. Verticaal: 1, salve regina; 2. gre; 3. reeds; 4. v.v.; 5. eek; 6. N.N.; 7. adres; 8. gon; 9. emancipatie; 14. dol; 15. eer; 17. le; 18. me; 20. motet; 21. ons; 22. se; 23. es; 24. rif; 25. Dries; 29. een; 30. K.R.O.; 32. alm; 34. eg; 35. An. Links: Hugo Koblet, de Zwitserse crack, die elke dag een betere positie verovert en langzaam maar zeker een aanzienlijke voorsprong nee i, welke de basis zal vormen voor zijn beslis sende slag in de Dolomieten, waar de winnaar van deze Ronde van Italië zal worden aangewezen. Koblet's voorsprong op zijn voornaamste rivaal Coppi bedraagt nu reeds 7 min. Rechts: Fausto Coppi, de Italiaanse campionissimo, die dit jaar niet alleen tegen Koblet en de andere buiten landse favorieten moet rijden, maar ook tegen de sterk naar voren komende cracks van de jongste Italiaanse wieler-jeugd, aan welker „oorlog tegen Coppi onlangs onze Milanese sport-correspondent reeds een uitvoerige beschouwing wydde. Coppi heeft iet ln deze strijd zeer moeilijk en voor het eerst sedert jaren staat hij niet als de grote winnaar-favoriet getipt. Het Limburgs elftaI van 2e klassers, dat op Pinkstermaandag. 7 Juni, te Nederpelt <B.) te gen het Belg. Limburgs elftal van 2e klassers uitkomt, verschijnt in volgende opstelling. Doel: Swinkels (SP- Irene); Achter: Hame- leers (Heer) en Meuser (Groene Ster); Midden: Pieneman (Sp. Emma), Geurts (Wittenhorst) en Van Isum (Wittenhorst); Vóór: Heutz (Hek senberg), Van 't Hoofd (Sp. Emma), Van dei Berg (RKBSV), Verspagen (Wilhelmina) en Bos (Wilhelmina). Reserves: Peeters (Witten horst), Nyland (Blerickt, Smeets (Roermond), Hanssen (RKBSV) en Muyris (Groene Ster). DONDERDAG 3 JUNI vanuit Eng. Transit Camp te Hoek De Belg Sclüls heeft de 200 kilometer lange wegwedstryd van Brussel naar Coiivin gewonnen 'in 5 uur 32 min. 20 sec. Zijn landgenoten Vlayen en Hen dricks: eindigden resp. als derde en vierde. De Nederlander Lambrichs fi nishte als vierde. (Advertentie) Niet krabben. De heider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. Naar wij van de K.N.V.B. vernemen, zal het Braziliaanse voetbalelftal, dat in verband met het eindtournooi om het Wereldkampioenschap voetbal reeds enige tijd in Zwitserland vertoeft., niet naar Nederland komen. Het is de KNVB niet mogelijk gebleken in de komende twee weken nog gelegenheid voor een wedstrijd te gen dit zeer sterke team te vinden. Zoals bekend, hadden de leiders van het Bra ziliaanse elftal zich na afloop van de wedstrijd ZwitserlandNederland met de KNVB-officials in verbinding gesteld met het voorstel een wed strijd in Nederland te komen spelen. Op Woensdag 9 Juni a.s. wordt te Leeu warden de jaarlijkse wedstrijd Fries elf tal—Zwaluwen gespeeld. Het Fries elftal is als volgt samengesteld: Doel Koopmans (Leeuwarden); achter: Ydema (Sneek) en Smit (Sneek); midden: De Groot (Leeuwarden), De Linde (Leeu warden) en Woudstra (Leeuwarden); voor: Bakker (Leeuwarden), Van der Oord (Heerenveen), Van der Ley (Leeuwarden), Abe Lenstra (Heerenveen) en Hoekema (Leeuwarden). Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel sinds heel lang, het grootste gedeelte er van al niet meer gebruikt wordt als een rustplaats voor de doden; maar dat het is teruggegeven aan de levenden, als een plaats, waar de kinderen kunnen spelen, of waar mensen, die niet hoeven te wer ken of die hun levenswerk al achter de rug hebben, kunnen rusten en luieren. Tegenwoordig ligt er langs dit oude Paddington-kerkhof, waar kinderen van de sloppen uit de buurt van 's morgens tot 's avonds met honderden op rondzwermen, een rij moderne huizen van rode steen, met al de'dingen er aan, die er nu eenmaal bijhoren zoals boogramen, en het voorge schreven aantal trapjes voor de voordeur. Het is juist dat soort huizen waarin de vredelievende, rechtvaardige burgers, van wat men gewoonlijk de midden-midden- stand noemt, zo gaarne wonen. Zij vormen een rustige achtergrond tegen de twee na burige drukke en bevolkte verkeerswegen vol leven en rumoer. Van tijd tot tijd kunnen de mensen, die in deze bakstenen huisjes wonen, een vreemdsoortig voertuig, met lieden met sombere gezichten er bij, langs hun voor deur zien komen; van tijd tot tijd zien ze mensen het weggetje opslenteren, die on tevreden en humeurig kijken, en er uitzien alsof ze veel liever ergens anders zouden zijn, en met iets anders bezig; van tijd tot tijd zien ze een lijkkoets met het er bij horend stel doodbidders, de weg op hob belen, die dan als ze terug komt gehobbeld iets met zich mee voert. En als men dan een van de bewoners van die huizen zou vragen, wat dat alle maal betekende, zou men waarschijnlijk op een onverschillig6 toon ten antwoord krijgen, dat de mensen, die daar aan het eind van de straat liepen, brave Engelse burgers waren, opgeroepen om als leden van de jury zitting te nemen bij een offi ciële lijkschouwing door de Coroner, en dat men, ais men ze maar wil volgen, de zittingszaal van de Coroner zal vinden, en het lijkenhuis, en heel de rest van dat sombere en geheimzinnige, dat bij moor den, zelfmoorden en plotseling overlijden te pas komt. daar aan het eind van die vrolijke villatjes, met hun boogramen, hun nette gordijnen, en hun potjes met bloe men van allerlei kleur op de raamkozijnen. Zo kijkt het werkende volle leven met een verachtende onverschilligheid naar de dood. Maar het gebouw, waarin hier de Coro ner ziting houdt, ziet er van binnen zowel als van buiten bekeken, in het geheel niet somber en angstwekkend uit. Behalve mis schien die éne kamer, waar de mensen maar ongaarne binnengaan, en blij zijn. als ze er uit weg kunnen, vol van gedachten, die door wat ze daar zagen, bij hen zijn opgekomen. Veel is er in onze tijd veranderd. De Coroner en zijn „twaalf goede en eerlijke mannen" zitten tenminste in Londen niet meer rond een tafel vol biervlekken, schrapen hun schoenzolen niet meer op zaagsel of zand, en ademen niet meer een atmosfeer in., waarin de lucht van slechte tabak is gemengd met die van nog slech tere drank. Zo staat hier, neerkijkend op het graf van de onsterfelijke Sarah Siddons een vrij aardig gebouw. Het is zelfs architec- In een officieuse landenwedstrijd tussen Denemarken en Amerika, waarin de tor>- spelers van beide landen uitkwamen, heeft CJ1- rich in een brïllante partij van Seixas gewonnen met 6-3 6-0! De Amerikaan verklaarde na af loop dat hij zulk tegenspel nog niet van een Europese speler gehad had. Trabert won daarna van Nielsen met 8-6 6-3. In dubbelspel wonnen Trabert en Seixas van Ulrich en Nielsen met 3-6 fi-l 6-1 Te Brussel heeft een sterke Australische ploeg, met Hoad en Rose, een voorsprong van 40 behaald op de Belgische ploeg voor de navis beker. Rose won van Washer met 5-7 6-3 6-2, Hoad versloeg Brichant 6-4 6-2. De junior Emerson won van Mezzi 3-6 6-3 6-3. In dubbel spel wonnen Rose en Hoad van Washer an Brichant 7-5 7-5. Op de tweede dag won Brichant van Rose 6-3 4-6 6-3 en Mezzi versloeg de junior Cooper 7-9 6-3 7-5. Regen belette het spelen van de andère p&rtijén. Eindstand dua 52 voor de Australiërs. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7