i Overeenstemming salarissen rechterlijke macht Regering en Tweede Kamer kwamen tot compromis CENTRAAL PENSIOEN BUREAU PARIJS laat NAVARRE vallen Militaire voorbesprekingen Washington te Sterk variërende in de S.E.R. opvattingen Om de kinderbijslag voor zelfstandigen Zee bedreigt het Scheveningse strandleven IJ! Levensverzekering- Maatschappijen: Overzicht Tiveecle Kamer PAX ROMANA Holland Festival en Rotterdam Zuid-Oost Azië-defensie X1: JOHN HUSTON NEEMT WRAAK OP HOLLYWOOD werken samen in Haken en ogen bij productschappen Extra treinen met Pinksteren De Staatsloterij Dupont minister voor Indocliinese staten „Beat the devil", vrolijke parodie op de Amerikaanse schurken films ij vloed slechts smalle strook boven water Bij 1' De Paus op liet televisie scherm Onderhoud woningwet- woningen VRIJDAG 4 JUNI 1954 PAGINA 3 Minister kon Kamer niet overtuigen .JllÉk Productschappen Gasscliade voor Beverwijkse tuinders Wereldcongres 1955 in Engeland VIER TONEEL. VOORSTELLINGEN „BELSE JAN" KREEG ANDERHALF JAAR N ECHTE NAVY VROEGER Meer spectaculair dan CinemaScope Ve rzeke ri ngs b asi s Jennifer Jones, Humphrey Bogart en Gina Lollobrigida in „Beat the devil", een geestige filmparodie van regisseur John Huston. Geluid ondersteunt beeldhumor Toespraak in vier talen Bedragen aanzienlijk verhoogd r:j:i 's GRAVENHAGE, 3 Juni 1954 Zoals te verwachten was, is in het overleg, dat gisteravond nog tussen de commissie van rapporteurs en de ministers Beel en Donker werd voortge ;.et overeenstemming bereikt over 't amendement-Van Rijckevorsel betreffende het verder optrekken der salarissen van de rechters en substituut-officieren van Justitie in de rechtbanken. De heer Van Rijckevorsel had voorgesteld het salaris van deze functionarissen in de arrondissementsrechtbanken van de drie grote steden le verbogen niet tot f 1025 maar tot f 1080 en de overigen tot f 1030 in plaats van f 960 per maand. De beide ministers hadden dit echter onaanvaardbaar verklaard. Overeenstemming was nu bereikt in zoverre, dat deze salarissen zouden worden verhoogd resp. tot i 1050 en f 985 dus met f 25 meer dan in het wetsontwerp was voorgesteld. Minister Donker zette vandaag uiteen, waarom de regering met deze geringere verhoging accoord ging- Reeds in eerste instantie zeide hij verklaard te hebben, dat een kleine verschuiving mogelijk was zonder het arbitraire karakter van deze salariswijzigingen in het algemeen te schaden, terwijl ook de correlatie met andere rijksambtenaren daardoor ni»t werd geschaad. Hiermee was het onaan vaardbaar dus van de baan en het gewij zigde amendement-Van Rijckevorsel werd z. h. st. aangenomen. Ook het tweede amendement van deze afgevaardigde, strekkende om de kanton rechters derde klasse in een hogere sala risklasse te brengen, wat de correlatie blijkbaar niet in gevaar bracht, werd aan genomen, daar hiertegen geen verzet van de zijde der regering rees. De drie wets ontwerpen betreffende de salarisverhogin gen van derechterlijke macht, van de voorzitter en leden van de Rekenkamer en van de vice-voorzitter en leden van de Raad van State werden hierna z. h. st. aangenomen, voor wat de laatste cate gorie betreft met dien verstande, dat hier de C.P.N. aantekening vroeg van tegen stemmen. Behandeld werd ook een wetswijziging tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsbesluit. Hierbü was een amendement ingediend door de heer Van Lienden (P.v.d.A.), waarin werd voorgesteld om, inden man cn vrouw heiden invaliditeitsrcntc hadden, ook in dat geval slechts eenmaal premie te heffen voor het Ziekenfonds. Het wetsontwerp stelde voor dit alleen te doen in geval een van beide ondersteu ning ontving krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de ander rente kreeg krachtens de Invaliditeitswet. „ER.K." Levensverz. Mij. N.V-, Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „St. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.), Utrecht m Dir. J. A. Ouynstee BezuiBenhoutieweg 54 Tel. 773459 't-Gravenhage «srsss» Minister Suurhof verzette zich tegen het voorstel van zijn partijgenoot, omdat 'n geyal de beide invaliditeitsrente- trekkers :n een begunstigde positie zou den komen en de hogere financiële lasten door het bedrijfsleven zouden moeten worden betaald. De Kamer betoogde daar tegenover, dat deze mensen altijd hun premie hadden betaald, zodat een begun stiging boven de trekkers krachtens de Noodwet ouderdomsvoorziening zeker ge rechtvaardigd was. De minister kon de Kamer zo weinig overtuigen, dat het amendement zelfs z.h.st. werd aangenomen. Het wetsontwerp zelf werd eveneens z.h.st. aanvaard. Het verdere deel van de dag was gewijd aan het instellen van de productschappen in de voedselvoorzieningssector, waarvan wij gisteren reeds gewaagden. Vanwege de slotzitting der R.T.C. werd de vergade ring, die met het oog daarop reeds om elf uur was aangevangen om half twee ge schorst tot des middags vier uur toen minister De Bruijn aan zijn antwoordlede kon beginnen. Zoals gezegd er waren niet zoveel be zwaren bij de instelling van deze veertien productschappen, welke algemeen werden toegejuicht. Slechts over enkele kleinig heden bestond verschil van mening. Daar was vooreerst de samenstelling van het bestuur van het productschap Groen ten en fruit. De regering was hier afge weken van het advies van de SER en van de overeenstemming dienaangaande tus sen de bedrijfsgenoten en had in dit be stuur ook benoemd twee vertegenwoordi gers van de importeurs van buitenlandse verduurzaamde groenten en fruit. De heren C. van den Heuvel (A.R.) en Van der Poel (KVP) wezen de minister hierop. De eerste had tevens een amen dement ingediend om tot de oorspronke lijk overeengekomen samenstelling van dit bestuur terug te keren. Minister De Bruijn verdedigde het be sluit door er op te wijzdn, dat de regering gerechtigd is van een advies van de SER af te wijken, omdat dit slechts een com missie is, welke de regering adviseert. Overigens had zij de aangevochten twee vertegenwoordigers een plaats in het be stuur gegeven om de belangrijke positie van deze groep en omdat haar belangen, tegengesteld aan die van andere groepen anders niet voldoende zouden zijn behar tigd. Voorlopig was alleen de P.v.d.A. het met de opvatting van de minister eens. Het tweede punt was de prijsregelende bevoegdheid van de productschappen, welke in de wetsontwerpen aldus was ge regeld, dat alleen de Centrale overheid deze bevoegdheid zou kunnen verlenen. Men wilde het nu juist andersom en dus de bevoegdheid tot prijsregeling automa tisch verlenen, tenzij en voorzover de overheid anders zou bepalen. Dienaan gaande diende de heer Van der Ploeg een amendement in. Ook hiermee was de minister het niet geheel eens, omdat hfj zich de vraag stelde, hoe men zou moeten vaststellen, wanneer van deze bevoegdheid geen ge bruik zou mogen worden gemaakt. Dat zou echter schier onmogelijk zijn. Zou men echter toch lot deze regeling willen over gaan. dan zou dat in een vroeger lid van artikel 4 moeten worden ingelast. Verschillende afgevaardigden hadden ook gesproken over de positie van de consumenten, maar algemeen was men het er wel over eens, dat die geen gevaar zouden lopen, ook al zouden de consu menten niet in de besturen zijn vertegen woordigd omdat zoals minister De Bruijn het uitdrukte, de tegengestelde belangen der .verschillende groepen de consument automatisch voldoende zouden bescher men. Bij de replieken vroeg de heer Vonde ling nog of bij een grote leemte in een bepaalde sector, bijvoorbeeld bij 'het ont breken van een productschap voor zui vel, het niet nodig zou zijn, dat de rege ring zelf regelend zou optreden. Minister Mansholt zeide nog ten aanzien van de teeltrechten, dat deze niet hetzelfde waren als vestigings eisen al kon het een niet zonder het ander bestaan. Wel wilde hij overleg gen, hoe deze kwestie in de toekomst zou moeten worden geregeld. Wat de fondsen betreft, zeide minister Mans- holt, dat er formeel een scheiding moest zijn tussen de productschaps fondsen en het Landbauwegalisatie- fonds. Bij de replieken werd op het een en ander nog even teruggekomen; minister de Bruijn zal er morgen verder op in gaan. Tenslotte werden in de middagverga dering nog enige vragen van de heer Haken (C.P.N.) beantwoord betreffende schade aan de gewassen van bloembollen kwekers in Beverwijk en omgeving door industriegassen. Minister Mansholt ver klaarde, dat deze kwestie was onderzocht door een commissie, waarin ook de kwe kers zijn vertegenwoordigd, zodat dezen van de stand van dit onderzoek op de hoogte zijn. Van een teleurstelling door het niet publiceren der resultaten van het onderzoek was dan ook niets ge bleken. Overigens is dit onderzoek ook nog niet afgesloten en zal publicatie van de resultaten geschieden, zodra dit ge wenst moet worden geacht. Op een na dere vraag van de heer Haken zeide de minister, dat van een voorschot op scha devergoeding door het Rijk geen sprake kon zijn, omdat voor deze schade niet het Rijk maar de industrie aansprakelijk is. F. S. De Franse ministerraad heeft gister avond besloten de functies van commis saris cn die van opperbevelhebber in In- do-China in dezelfde hand te verenigen. De naam van de nicuw-benoemde hoge functionaris zal heden eerst bekend ge maakt worden, nadat de regeringen der Indo-Chinese Staten officieel op de hoog te zullen zijn gesfëld. Reuter bericht echter uit Parijs, dat het zeker is dat de keuze der regering is gevallen op generaal Paul Ely. Zoals men zich herinneren zal, heeft generaal Ely onlangs een missie in Indo-China geleid, die na de val van Dien Bien Phoe de situatie in het land heeft onderzocht. Tot nu toe was generaal Henri Navarre opperbevelhebber in Indo-China terwijl de heer Maurice Dejan de functie van Franse hoge commissaris in Indo-China uitoefende. Men neemt aan, dat generaal Ely volledige burgerlijke en militaire be voegdheden zou krijgen. Hij zou tevens enige assistenten toegewezen krijgen. In dit verband wordt de naam genoemd van generaal Raoul Jalan, die Ely op zijn missie in Indo-China vergezelde ,„V,°ÓF z«n vertrek naar Indo-China, op .0 Mei van het vorige jaar, was generaal Navarre een vrijwel onbekende figuur, telen gaven hem de schuld van de neder laag bij Dien Bien Phoe. Toen de missie van generaal Ely in Frankrijk terugge keerd was, werd gezegd, dat zij de benoe ming van een nieuwe opperbevelhebber in Indo-China zou hebben voorgesteld teneinde het vertrouwen in de Franse eypeditiemacht te herstellen. Naar aanleiding van het besluit van de ministerraad heeft een officieel woord voerder nog verklaard, dat de heer Fré- deric-Dupont, de nieuw-benoemde minis ter voor de geassocieerde staten van In-. do-China, dezelfde combinatie van civie le en militaire bevoegdheden in Parijs zcu krijgen. Naar wij vernemen, zal in 1955 het wereldcongres van Pax Romana, on der voorzitterschap Sir Hugh Taylor, F.R.S. bijeenkomen in Engeland waar de Newman Association en de Unie van Katholieke Studenten de organi satie in handen zuilen hebben. Het eerste gedeelte van het congres zal van 17 tot 25 Augustus gehouden worden in de moderne universiteits gebouwen van Nottingham, die on derdak kunnen bieden aan vijfhon derd deelnemers. Het tweede gedeelte van het congres wordt in Londen ge houden, in tegenwoordigheid o.a. van Kardinaal Griffin, Aartsbisschop van Westminster. Het thema van het con gres is nog niet definitief vastgesteld. De Newman Association houdt zelf dit jaar van 3 tot 13 Augustus haar congres in Schotland, in het Mekka van de golf-sport, de oude universi teitsstad St. Andrews. Het thema van dit congres is: HUMAN VALUES IN A SCIENTIFIC AGE. In het kader van het Holland-Festival zullen, voor het eerst in de geschiedenis van dit Festival, enkele bijzondere toneel vertoningen ook in de Rotterdamse Schouwburg worden opgevoerd. Op Vrij dag 18 Juni heeft de opvoering plaats van „Electra" door de Ned. Comedie met muziek van Alphons Diepenbrock. Vera Bondam en Ko van Dijk treden in deze voorstelling als gast op. Op Zondag 20 Juni volgt „Caesar en Cleopatra" van Shaw door de Haagsche Comedie, terwijl op resp. 5 en 9 Juli het befaamde Wiener Burg-theater naar Rot terdam komt om Lessing's Nathan der Weise (met Raoul Asian) en „Liebelei" van Schmitzler te spelen. - "en Aiin in het Pentagon te Wash ington de militaire voor-besprekingen be gonnen over verdediging van Zuidoost- Azié. Aan de conferentie wordt deelgeno men door hoge militaire staf-officieren van de herenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zee- land. De vergaderingen worden in diep ge heim gehouden. Na afloop van de eerste zitting werd een communiqué uitgegeven, waarin verklaard werd, dat de besprekingen voor de deel- nf.mA. e 'an<fen wel geen formele ver plichtingen medebrengen, maar dat zij toch hun nut zullen hebben, omdat zij als basis kunnen dienen voor eventueel uitge breidere militaire besprekingen, waaraan °°ï'f?°r an9ere landen van het betrokken gebied zou kunnen wordendeelgenomen. y,°lnf. waarnemers zal het overleg acht tot tien dagen duren. Naar verluidt zou één van de agenda punten handelen over plannen voor een snelle opbouw van een nationaal Indo- chinees leger, bestaande uit Cambodjaanse en Laotiaanse troepen- Men neemt aan, dat plannen bestudeerd zullen worden om de verenigde Staten te laten deelnemen aan de opleiding van dit Indo-Chinese le ger. Voor het begin van de conferentie had den besprekingen plaats tussen de Ver enigde Staten. Frankrijk en Vietnam over zulk een deelneming van Amerika aan het opleiden van inheemse troepen. Tot dusver had Frankrijk zich hiertegen steeds verzet, doch door de recente mili taire ontwikkelingen in Indo-China- zijn de Franse militaire leiders genoopt om de De Ncd. Spoorwegen zullen tjjdens het Pinksterweckeinde op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en Zuiden cn op enige lijnen in het Westen des lands extra treinen laten rijden. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is reeds in het spoorboekje opgenomen; de overige rijden als voor- cn volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling. Ter aanvulling van hetgeen wij gisteren berichtten over het wetsvoorstel tot wij ziging van de Loterijwet moge dienen, dat het in de bedoeling ligt het aantal series van 21.000 loten, dat per 'oterij wordt uit gegeven, van maximaal vier op maximaal zes te brengen. Tot deze uitbreiding zal slechts worden overgegaan naarmate de noodzaak daar toe bepaaldelijk blijkt. Het aantal loterijen blijft intussen ge handhaafd op vier per jaar. Amerikaanse hulp opnieuw in overweging te nemen. In Indochina bevindt zich reeds een Amerikaanse militaire adviesgroep onder leiding van generaal Odaniel, doch zij is nog niet ingeschakeld bij de opleiding, die de Fransen nog steeds in handen hebben. (Van onze correspondent) De Bredase rechtbank veroordeelde zekere J. 'J., alias „Belse Jan" wegens een groot aantal kippendiefstallen tot een jaar en zes maanden gevangenis straf. F. kreeg wegens heling tien maanden waarvan vijf voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Van V. werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk, met aftrek. Laatstgenoemde werd wegens zijn wankele gezondheidstoe stand onmiddellijk in vrijheid gesteld. CINT Gisteravond werd officieel door de mi nister van Sociale Zaken het advies van de Sociaal-Economische Raad over Kin derbijslagverzekering voor zelfstandigen vrijgegeven. De minister had reeds ge ruime tjjd geleden de Raad advies ge vraagd inzake een voorontwerp kinder bijslagverzekering voor zelfstandigen. Op 14 Mei van dit jaar heeft de Raad dit advies vastgesteld, welk advies door de Raad op 14 Mei j.l. werd vastgesteld. Uit het advies blijkt, dat de Raad om verschillende redenen afwijzend staat tegenover het voorontwerp. Met het constateren van dit feit werd echter niet volstaan. De Raad heeft zich eveneens beraden over de vraag, of een kinderbijslagvoorziening ten behoeve van alle of een groep van zelfstandigen al dan niet wenselijk werd geacht en zo ja, van welke aard en omvang zulk een voorziening zou, dienen te zijn. De Raad heeft zich zij het met een geringe meerderheid op het standpunt gesteld, dat er een wettelijke kinderbij slagvoorziening ten behoeve van alle zelfstandigen cn overige niet-loontrck- kenden dient tot stand te komen. Een zeer aanzienlijke minderheid, die nage noeg de helft van de Raad uitmaakt, kan zich echter niet verenigen met een kin- derbjjsiagvoorziening ten behoeve van alle niet-loontrekkenden. Een deel dezer minderheid is van oor deel, dat alleen voor de lagere inkomens klassen een grond voor verplichte kinder bijslagverzekering kan worden gevonden, terwijl een ander deel afwijzend staat tegenover elke voorziening ten behoeve De Franse premier Laniel heeft gistc- den de heer Fredéric Dupont afgevaar digde in de Nationale Vergadering en voorzitter van de Parijse gemeenteraad, benoemd tot minister voor de verbonden staten, van Indo China. De nieuw-be- noetnde minister is lid van de „Action républicaine et sociale", een dissident gaullistische partij. Zijn voorganger, de Gaullist Schmitt- lein, was, zoals eerder in dit blad werd gemeld, na minder dan tien uur in func tie te zijn geweest om partij-politieke redenen afgetreden. Het is een fraai stelletje „Vrolijke Desperado's" een even vrije als geslaagde vertaling van de oorspronkelijke titel „Beat the devil" die in John Huston's nieuwste film ruim anderhalf uur kuig de hoel op stelten zetten. Maar dc vrolijkste bandiet is toch John Huston zelf, die met deze film wraak neemt op Hollywood, waar zijn werk op den duur niet de waar dering vond, die het verdiende. En hij heeft daartoe het scherpste wapen gebruikt, dat hem ten dienste stond: de spot. Sinds zijn „Red Badge of Courage", die hij voor een grote Hollywoodse maatschappij maakte, na een lange lijdensweg van conflicten, coupures en wijzigingen in de kluis werd opgeborgen hier te lande is ze nog steeds niet in openbare vertoning gekomen heeft Huston zijn heil gezocht in Engeland, waar hij voor Romulus, een kleine onafhankelijke maatschappij „Moulin Rouge" en „The African Queen" vervaardigde. Ook „Beat the devil" is een Romulus-Santana-productie die in samenwerking met de Italianen tot stand kwam. Het lid van de Haagse gemeenteraad de heer F. Bastet heeft aan B. en \V. ge vraagd of het hun bekend is, dat het strandleven te Scheveningen ernstige hinder ondervindt van het feit, dat tij dens de vloed slechts een smalle strook langs de boulevard boven water blijft. Is het juist, aldus de heer Bastet, dat, behoudens ingrijpende maatregelen, moet worden verwacht, dat binnen een aantal jaren het strand geheel zal zijn verdwenen en dat het zand, dat verle den jaar uit de Eerste Binnenhaven op het strand is gespoten, reeds weer geheel door de zee is weggespoeld? Is het verder juist, dat op den duur moet worden gevreesd, dat ook de boulevard door de zet sol worden ondermijnd? Indien dit zo is, zijn B. en W., zo gaat de heer Bastet verder, dan niet van mening, dat de „badplaats Schevenin gen" in haar economische betekenis en als recreatie-oord ernstig wordt be dreigd door deze ontwikkeling en dat dit tot gevolg kan hebben, dat de beveili ging van de stad tegen de zee min der doeltreffend wordt? Tenslotte vraagt het gemeenteraadslid, welke maatregelen dienen te worden getroffen tot behoud en verbetering van het strand langs de boulevard en of B. en W. bereid zijn de ontstane situatie in studie te nemen en de raad op korte termijn van de resultaten hiervan op de hoogte te stellen. Niet tevreden met het artistieke èn financiële succes van zijn beide eerste Engelse films, wat ten aanzien van Hol lywood op zich reeds als een voldoende wraakneming zou kunnen gelden, heeft Huston de Amerikaanse productie ge parodieerd op een gebied, waar zij zich onbestreden heer en meester mag noe men: de sensatiefilm over een bende in ternationale, door mooie vrouwen om ringde schurken, die zich in Amerika een monopolie op de uraniummarkt wil len verwerven en daarbij niet voor moord terugschrikken. Om zijn doel te bereiken, heeft hij zich de medewerking weten te verzeke ren van een groep spelers met wereld vermaarde namen als Humphrey Bogart Robert Morley, Peter Lorre, Edward Underdown cn Marco Tulli, terwijl de onberekenbaarheid en charme van de 1 vrouw hoogst aantrekkelijke vertegen- 1 woordigsters hebben gevonden in Jen nifer Jones en Gina Lollobrigida. Een groep dus. die voor dc „cast" van geen enkele Hollywood-film behoeft onder te doen. De spectaculaire scène ontbreekt al evenmin. Huston laat de toeschouwer een weg zien. die zich als een slang om een steile berg kronkelt.' hoog boven de Middellandse Zee. Óp die weg beweegt zich statig een prae-historische Hispano- 3 yoort *n al zijn glorie van glim mend lak, koperen lampen en glanzend glaswerk. Er is iets met de motor aan de hand. Humphrey Bogart, Robert Morley en Juan de Landa, de chauffeur, duwen het imponerende voertuig vooruit. Plot seling gaat het bergafwaarts. De wagen ontsnapt aan de duwende handen rijdt met toenemende snelheid de wég af breekt in een bocht door de beschermen de muur, zeilt door de lucht naar be neden èn duikt, met wiskundige zeker heid door het camera-oog gevolgd, in een lange wijde boog onder in een enor me wolk van opspattend schuim. Deze scène, die aan spectaculariteit alles overtreft, wat zelfs CinemaScope ons tot nog toe heeft geboden, wordt door Huston echter niet gebruikt om dramatische spanning op te wekken, maar qm de toeschouwer te laten lachen. En als we hieraan toevoegen, dat men verder nog een komische schipbreuk te zien krijgt, een komische poging tot moord, een komische ontmoeting met zien krijgt, een komische poging tot moord, een komische ontmoeting met wrede omkoopbare Arabieren en een komische majoor, die Hitler en Mussolini bewon dert en die door de bende schurken is gehuurd om lastige tegenstanders uit de weg te ruimen, dan is dat ruimschoots voldoende om duidelijk te maken, dat we hier met een film hebben te doen, waarin de draak wordt gestoken met alles, wat Hollywood verschrikkelijk ernstig pleegt te nemen. Hoewel Truman Capote voor het sce nario tekent, heeft het er veel van. alsof regisseur en acteurs het verhaal hebben verzonnen naarmate de opnamen vorde ren. Een manier van werken, die we de makers van filmkomedies kunnen aan bevelen, mits ze hetzelfde resultaat be reiken als John Huston en z'n medewer kers: ruim anderhalf vrolijke dwaasheid, al overschrijdt deze geestige, soms een tikje cynische komedie nu en dan de grenzen naar de klucht. In een obscuur havenkroegje ergens aan de Middelandse Zee wachten Hum phrey Bogart en zijn vrouw (Gina Lol lobrigida, die samenwerken met een bende internationale geldwolven (Robert Morley, Peter Lorre, en Marco Tulli) op het herstel van een gammel Portu gees schip, dat hen naar Afrika zal bren gen, waar zij zich meester willen maken van een uranium-vindplaats. Een moord in Londen op 'n employé van het Britse ministerie van koloniën, gepleegd door majoor Ross (Ivor Barnard) bewijst, dat ze voor niets terugdeinzen om hun doei te bereiken. De moeilijkheden beginnen pas goed. als Jennifer Jones (voorzien van een hevig blonde pruik) de niets ontziende schurken een sprookje ver telt over alleen maar in hclar verbeelding bestaande landgoederen, zakenbelangcn en uraniummijnen, die eige-dom zou den zijn van haar aristocratisch uitzien- cfe echtgenoot Edward Underdown. van alle, dan wel enige groep van niet- loontrekkenden. De Raad heeft zich vervolgens afge vraagd, of de door de meerderheid wen selijke geachte voorziening ten behoeve van alle niet-loontrekkenden, gesteld, dat zij zou worden gerealiseerd, zou dienen te worden getroffen in de vorm van een afzonderlijke regeling, dan wel of zij zou dienen te worden verwerkelijkt in het kader van een algemene, het gehele Nederlandse volk omvattende, voorzie ning. Ook op dit punt liepen de meningen uiteen. Een meerderheid achtte een af zonderlijke regeling wenselijk, terwijl een aanzienlijke minderheid zich uitsprak te" gunste van een algemene voorziening. Over de overige hierna te noemen pun ten bestond in de Raad eenstemmigheid. Eo bleek de Raad ten aanzien van de verkrijging der middelen van oordeel, dat zij op verzekeringsbasis dient plaats te vinden in die zin, dat in het algemeen de rechthebbenden zelve als collectiviteit de benodigde middelen bijeen dienen te brengen. De premieheffing en -inning dienen te worden gecombineerd met die, wglk tenbehoeve van de wettelijke ouderdomsverzekering zijn voorgesteld in het desbetreffende advies. Ten aanzien van de verstrekking der uitkeringen was de Raad van mening, dat aansluiting dient te worden gezocht bij het systeem, zoals dit door de Raad ten aanzien van de ouderdomsverzekering is aanvaard. In aanmerking nemend, dat de- uitke ring aan het eerste en tweede kind der loontrekkenden gevolg is van de na de tweede wereldoorlog gevolgde loonpoli tiek. was de Raad voorts van oordeel, dat de kinderbijslag ten behoeve van de niet- loontrekkenden van het derde kind af dient te worden verstrekt. Daarvan uitgaande war de Raad de op vatting toegedaan, dat dc uitkeringen ten behoeve van de niet-loontrekkenden ge lijk dienen te zijn aan die, welke ten be hoeve van het derde kind en volgende kinderen der loontrekkenden worden verstrekt. De Raad was verder van oordeel, dat het om practische en psychologische re denen aanbeveling verdient de invoering ,Tan de kinderbijslagverzekering te doen de wettelijke John Huston is er op voortreffelijke wijze in geslaagd, de humor van zijn beelden te ondersteunen met het geluid. Daar is het grappige muziekje van de Italiaan Franco Mannino dat de film inleidt en haar sleer bepaalt, de muzikale hegeleiding fijdens de krank zinnige rit met de statige Hispano-Suiza de niet te stuiten woordenvloed van dé scheepskapitein Saro Urzi, de musice rende band aan het slot van de film, als de schurken gevankelijk worden wegge voerd. Daarentegen is aan de dialogen een wat al te ruime plaats ingeruimd, hoe geestig ze op zich ook mogen zijn, zoals bijvoorbeeld de verontwaardigde uit roep van O'Hara (Peter Lorre), als zijn naam wordt verbasterd: „Er zijn een massa Duitsers in Zuid-Amerika, die O'Hara heten!" Overigens wordt in deze film alles gechargeerd en geparodieerd. Humprey Bogart chargeert zichzelf, Robert Mor ley speelt zijn schurkenrol als een opzet telijke parodie op Charles Laughton. Pe ter Lorre laat een prachtige parodie zien op zichzelf en Edward Underdown is het soort snob. dat door de Amerikanen voor een typische Engelsman wordt versleten. Gina Lollobrigida. die niet veel anders te doen heeft dan er verlei delijk uitzien, hetgeen haar heel weinig moeite kost en Jennifer Jones, wier on nozelheid slechts overtroffen wordt door haar fantasie, completeren het stel won derlijke figuren in deze film als een paar vrouwen, die even vlot van japon als van man verwisselen. De film, waarmee regisseur en acteurs zich tijdens de opnamen kennelijk even hard hebben geamuseerd als de toe schouwer het tijdens de vertoning zal doen, bevat teveel grappige details om er hier nader op in te gaan. Slechts als men de film zelf ziet, zal men ze ten volle kunnen waarderen. F. samenvallen met die van ouderdomsverzekering. Indien gecombineerde invoering tot uitstel zou leiden, mag echter de invoe ring van de wettelijke ouderdomsverze kering niet worden vertraagd. De Raad achtte onder de huidige om standigheden de sociaal-economische en privaat-economische repercussies van een gecombineerde invoering der kinderbij slag- en ouderdomsverzekering aanvaard baar. Op eerste Pinksterdag begint de Euro pese televisiemaand. En deze eerste dag, waarop de programma's door Italië en Zwitserland worden verzorgd, is speciaal voor katholieken bijzonder belangwek kend. De Italiaanse televisie-stichting zendt dan namelijk van 17.58 tot 18.45 uur een bezoek uit aan het Vaticaan en de St. Pieter. Z. H. de Paus zal in deze uitzen ding in vier talen een korte toespraak houden. Paul de Waart zal als verslagge ver optreden. Des middags van 15.28 tot 16.30 verzorgt de Zwitserse televisie een reportage van het Narcissenfeest in Montreux. c De maximum geldsbedragen, die per jaar voor het onderhoud van woningwet woningen mogen worden besteed, zijp. verhoogd. Laatstelijk waren deze bedra gen vastgesteld op resp. 54, f 51 en 48, al naar gelang van een bepaalde klasse indeling van de gemeenten. In een circulaire aan de gemeente besturen heeft de minister thans mede gedeeld, dat van 1 Januari 1954 af ver hoogde normen zullen gelden voor alle in exploitatie zijnde en in de toekomst in exploitatie komende woningwetwoningen De nieuwe normen zijn vastgesteld op resp. 89, 81 en 73, eveneens al naar gelang van de klasse-indeling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3