S .1 VOEDSEL EN LEVEN VOOR HONGEREND AZIE Sp Komt Molotof met een stunt? Vrijdag was weer een vruchteloze dag pmi ui r ontaan initiatief vindt weer klank in het land Heiletjes in Westelijke sector Concurrentie tussen steenkolen en stookolie Werkloosheid daalde in Mei «TIM Zonnig weer met toenemende kans op onweer Welvaart, voor alle mensen. Sigaretten voor rijst?? Loonregeling bij de spoorwegen Samenstelling van bestandscommissie wordt „en petit comité" behandeld Door de Kracht van Gods Geest D Zomeropruiming Zaterdag 5 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor één pakje sigaretten drie porties rijst Pihkster-jeugdcongres in Oost-Berlijn Maar honderden deelnemers genieten heimelijk van de vrijheid begint 17 Juli Voor meer dan 40.000 mannen en 32.000 vrouwen wacht werk BERICHT. Duitse fantasterij WEERBERICHT ii?li H Pinksteren. Een der achttien taf reien uit het „Leven van Jesus", schilderij van een otibe kend meester uit 1420, dat zich in liet Rijksmuseum te A'dam bevindt. OLIFANTEN-PLAAG IN INDIA Jumbo's als brandweer- brigade Comité uit alle kringen Eisen aan regering voorgelegd DALING VAN KRAAK- PERCENTAGE VERWACHT Wegens het Hoogfeest van Pinksteren zal ons blad a.s. Maandag niet verschijnen. Het eerstvolgend nummer verwachte men dus niet vóór a.s. Dinsdag. DE DIRECTIE. Ned. militairen zouden metings- werk aan bruggen moeten staken De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Heldere nacht. Morgen overdag zonnig, droog en warm weer, behoudens een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien in de namiddag. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Zondag 6 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op ,10.21 uur, onder 0.07 uur. Maandag 7 Juiii: Zon op 4.22 uu£ onder 20.55 uur. Maan op 11.34 uur, onder 0.24 uur. Dinsdag 8 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur. Maan op 12.44 uur, onder 0.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •■v: (Van onze Haagse Redactie) Tweederde deel van de wereldbevolking sterft van ellende. Een ellende, waarvan de gemiddelde Nederlander niet liet flauwste besef heeft De feiten? Op onze aardbol leven 1800 millioen ondervoede mensen, lijden 500 millioen kinderen gebrek, sterven jaarlijks 3 millioen mensen aan malaria en komen alleen al in Azië 2 millioen wereldburgers om door tuberculose. In Azië bedraagt bet jaarinkomen nog geen 200 per liooid, 1 erzelfdertijd maken wij ons druk over een half'procentje loonsverhoging meer of minder. Door deze schrille tegenstelling is een aantal jonge Haagse katholieken gegrepen. Aan deze grove ongelijkheid moet iels worden gedaan, hebben zij gezegd. Is het verantwoord te streven naar welvaartsvermeerdering voor ons zelf zonder ons te bekommeren om de volkomen scheve inkomensverdeling tussen de werelddelen? zo hebben zij zich afgevraagd. Hun antwoord is de actie Plein-Azië. De massale bijeenkomst van de com munistische jeugdorganisatie in Oost- Duitsland, welke vandaag begint en tot tweede Pinksterdag- zal duren, wierp gisteren een sinistere schaduw vooruit door een tweetal betogingen, in de Fran se en Amerikaanse sector van West- Berlijn. De „spontaneïteit" van de beide demonstraties ziet men het best, als men v cigelijkt met het strikte verbod, »<»ni de deelnemers opgelegd, om West- 'er jn te bezoeken en met de grote e '-ra-versterking, waarmee de Oostzöne 'n deze dagen is afgezet. In totaal werden zevenhonderd leden van,de z.g. „Freie Deutsche Jugend" naar West-Berlijn gezonden onder het nauwlettend toezicht van hun leiders, cm daar in gesloten formatie te mar cheren. De politie, die de demonstranten met de gummiknuppel uit elkaar dreef, arresteerde ruim honderd twintig jon gelui. Een ander beeld van de Oostduitse jeugd kreeg men. toen eerder op de dag verschillende honderden deelne mers ondanks verbod en politie-con- tröle, zich naar de Westelijke helft van de stad waagden om even de vrijheid en de grotere welvaart te ervaren. Eén van de jongens, die op een ge- s V v> ■De Franse Ministerraad heeft Donder dagavond besloten Generaal Paul Ely te benoemen tol opperbevelhebber in indo-China als opvolger van Generaal Henri Navarre. geven ogenblik bij dozijnen via de ondergrondse treinverbinding door een lek in de afsluiting kwamen, vertelde dat „we allemaal naar West-Berlijn willen". Hij vertelde, dat zij in groepen van tien waren ingedeelu en dat de leiding van iedere groep het consigne had ge kregen iedereen tegen te houden, die de zónegrens wilde overschrijden. De Oostberlijnse radio waarschuwde voor ronselaars van het Vreemdelingen legioen. De burgemeester van West-Berlijn, dr Schreiber. heeft aan alle deelnemers beloofd dat zij in West-Berlijn volop de gelegenheid zullen krijgen om het leven in de vrijheid gade te slaan. Rondleidin gen door de stad. lezingen, vrijkaartjes voor het theater en de bioscoop en toe gang tot sportwedstrijden werden in het vooruitzicht gesteld. De Oostduitse re actie was een onmiddellijke versterking van de grensposten. Iedereen, wiens' pa pieren een woonplaats in Oost-Duitsland verrieden, werd teruggestuurd. Wilde olifanten worden zulk een plaag in 't gebied van Terai (India) dat de regering van de staat Oettar Prades.i kopers voor olifanten zoekt in Indonesië, Birma en Malakka. De regering van de staat denkt aan een jaarlijkse vangst en export van veertig olifanten. Te Lix-know werd Vrijdag ver nomen. dat een kudde olifanten e<=n brandweerbrigade" heeft gevormd, toen zij ergens in Noord-Teraj voor een haag van vuur stond, die door de dorpelingen was aangestoken in een ijdele poging om de oli fanten van hun bouwland te hou den. De olifanten haalden met hun slurf water uit de rivier en bonden de strijd met het vuur aan, zoals dat in brandweer-terminologie heet Na het blussen van de haag dron gen zij natuurlijk toch door op de akkergrond, waar zij - en passant - het te velde staande suikerriet ver nielden. „Wij willen aandacht vragen voor de nood in Azië", zo vertelde ons de leider van de actie, pater S. Jelsma M.S.C. Het idee is geboren uit een discussie in de boezem van de redactie van „Plein 1954". het nieuwe orgaan van de groep katho lieke jongeren, die in Den Haag gesprek- avonden met buiten-kerkelijken en an dersdenkenden organiseren. Liever dan een nummer te vullen met theoretische beschouwingen over de ellende, waarin bijna 70 pet van de mensheid leeft, heb ben zij Nederland overrompeld met een concreet hulpplan. „Protesteert tegen deze wantoestand en stort een bijdrage voor het Khidernoodfonds der ij N O ten bewijze nat het U ernst is". Deze op- roep is in Den Haag en randgemeenten huis aan huis verspreid. Voorts is hij toegestuurd aan alle sociale, kerkelijke en culturele instanties en aan een groot aantal vooraanstaande Nederlanders op ieder gebied. Het resultaat? Stromen van adhaesie- hetuigingen. Van professoren, van boe ren, van middenstanders, van sverkge- vers en van arbeiders. Uit alle sociale lagen der bevolking. En van alle ge- i zindien. De post bracht stapels brieven, i waarin zowel dc katholiek als de pro testant, de vrijdenker en de humanist vertegenwoordig,] waren sinds Dinsdag stromen de bijdragen binnen. In luttele dagen tijds is reeds tienduizend gulden bijelkaar gebracht. Een millioen gulden; dat lijkt een heleboel geld. Toch is het maar een druppel in een oc**.;'. van ellende. Niet temin van betekenis. Met een rijksdaal der kunnen drie kinderen van framboe- sia verlost worden. Voor een gulden kunnen zes kinderen ingeënt worden te gen t.b.c. En de waarde van 1 pakje sigaretten is voldoende om drie kinderen een extra portie rijst te geven. Maar veel belangrijker nog dan het geld is dat door deze actie de erkenning wordt afgedwongen, dat er iets mis is in deze wereld. Dat een deel van onze welvaart moet worden overgeheveld naar de noodgebieden. Dat een vermeer dering van onze welvaart niet verant woord is als niet eerst een rechtvaardige spreiding van de welvaart in de wereld een feit is. „Plein Azië werpt daarom de vraag in de openbare discussie of Europa in Amerika geen voedseloverschotten kan kopen ter Sistributie in Azië"? „Plein Azië" stelt de wereld voor een gewetens vraag. De actie richt zich tot iedereen, on geacht godsdienst of levensbeschouwing. Daarom ligt het in het voornemen een comité te vormen van een titental al gemeen aanvaarde Nederlanders, die dc verantwoordelijkheid zullen dragen. Veel moeite zal dit wel niet kosten, want dit comité kan reeds samengesteld wor den door een selectie uit de adhaesie- betuigingen. De medewerking is alom zeer groot Zwolle was er direct bij om ook daar een actie op te zetten. Ook Almelo, De- vènter en Nijmegen hebben zich ge meld. In Friesland heeft Fedde Schurer zich er met zijn krant achter geplaatst. Vol lof is pater Jelsma voor zijn jonge helpers in Den Haag. In de eerste plaats voor de groep van negen, die als re dactie van .Plein 1954" de hele actie dragen. Zij vormen een club mensen, die wordt gekenmerkt door een won derlijke groepsgeest ,zo zei hij. Maar niet minder is zijn bewondering voor de grote kring daaromheen, die zeer veel vfije tijd beschikbaar stelt voor het administratieve werk en de colpor tage van het blad. „Plein Azië" is een origineel initia tief, dat direct goed heeft ingeslagen. Op dit plein zullen ongetwijfeld vele Nederlanders, te zamen heel ons natio naal geestelijk leven representerend, el kaar ontmoeten om de hongerende me demens in Azië de helpende broeder hand te reiken. Vanmiddag heeft pater Jelsma onder het motto „Eten of gewe ten" in het openbaar geappelleerd aan de nationale consciëntie op het Plein te 's Gravenhage voor het gebouw van de Hoge Raad. Nu is de daad aan iedere staatsburger. Het gironummer luidt: 100200. Nadat de drie N S.-personeelsbonden de tussen de directie en personeelsraad overeengekomen loonvoorstellen hadden verworpen, zijn de verlangens van de dooi de bonden belegde vergaderingen aan de directie ter kennis gebracht. Zoals te verwachten was, heeft de di rectie besloten deze algemene looneisen voor te leggen aan de minister van Ver keer en Waterstaat en aan het college van rijksbemiddelaars. Hiermede is het loon- overleg bij de spoorwegen afgelopen en is de kwestie een regeringszaak geworden. Een subcommissie van het raadgevend comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal houdt zich thans bezig met de bescherming van de kolen- productie tegen de concurrentie van de stookolie. Uit het door de Hoge Autori teit samengestelde documentatiemate riaal blijkt, dat bij de aardolie-verwer kende industrie in Europa het kraakper- centage 41 pet van de verwerkte hoeveel heid bedraagt, tegen slechts 19 pet in de Ver. Staten. Dit feit heeft een sterke invloed op de toeneming van het stook- olieverbruik, temeer omdat op de kolen- markt in Europa tot 1953 een zekere toe stand van schaarste heerste. Het stookolieverbruik in de landen van de Gemeenschap bereikte aldus in 1953 bijna 11,5 millioen ton. tegen sleehts 6.8 millioen ton in 1949. Voor de komende Minister Eden, die gisterenavond te Londen arriveerde, waar hij de Pinksterdagen zal doorbrengen, verklaarde bij aankomst op het vliegveld, dat de Geneefse confe rentie „langzaam vorderingen" maakt. Hij had zojuist een bijzonder vruchteloze dag achter de rug, want de zitting van Vrijdag, weer over Indo-China, had vrijwel niets anders te zien gegeven dan een herhaling van of nadere toelichting op reeds eerder verdedigde standpunten. En het enige positieve resultaat Was, dat Molotof zich tijdens de zitting in een tête a tête mét Bidault bereid verklaarde liet Donder dag gedane voorstel van Bedell Smith te aanvaarden om de samenstelling van dc internationale bestandscommissie niet meer in de vergadering maar in besloten ontmoetingen tussen hem en Eden te behandelen. Een mager resultaat, dat nog niets belooft voor de goede afloop van dergelijke besprekingen, te minder nu Molotof zich Vrijdag nog eens duidelijk te kennen gaf, dat hij van de Westelijke bezwaren tegen Polen en Tsjecho-Slovvakije niet gediend was. „Ideologische bezwaren tegen een bepaald land mogen niet worden aange voerd". was zijn mening. bewapening van Cambodja en Laos han gende het bestand, hij verwierp ook nog de supervisie van de V. N. Tegen de verwerpingen van de heer Molotof ging tenslotte dan weer de laatste spreker, Bedell Smith in, die met name het subordinatie-beginsel van de Bidault „essentieel" achtte. En na al deze argumenten over en weer verdaagde de heer Molotof de zitting over Indo-China tot Dinsdag a.s. Deze zitting is, op verzoek van Molotof, weer openbaar. Men vraagt zich af, waarom de Russische minister om deze openbaarheid verzocht heeft. Waarnemers gissen, dat hij van plan is een belangrijke verklaring af te leggen en wijzen in dit verband op zijn recente reis naar Moskou. jaren verwacht men evenwel een toe nemende rationalisatie van het kolenver- hruik, doch tevens een teruggang van het percentage stookolie bij de olieraffinage, nl. tot 36 a 37 procent. Derhalve wordt het stookolieverbruik in de K.S.G. met ingang van 1960 op niet meer dan 14 tot 15 millioen ton per jaar beraamd. Dit komt overeen met 18 tot 20 millioen ton kolen, en is nog niet het tiende deel van de totale productie. In dit verband moge worden gewezen °P de gegevens inzake de economische betekenis van de kolen, welke door de federatie van Belgische kolenverbruikers en -handelaren zijn samengesteld met het oog op de beoordeling van de vereve ningsuitkeringen. Op grond van deze ge gevens vertegenwoordigt het percentuele aandeel van de kolen in de kostprijs van de kolenverwerkende industrie: Cokes 80, cement 50, carbid 80, Stikstof- mest 35. Kalk 55, Zink 35, bepaalde prod organ, chemie 50. vensterglas 2530. Deze zeer hoge percentages hebben, naar nadrukkelijk wordt verklaard, be trekking op het kostprijsaandeel van de kolen in alle mogelijk vormen, d.w.z. be halve als brandstof, ook als cokes, elec- triciteit, gas en stoomkracht. Tevens wordt er op gewezen, dat naast deze rechtstreekse incidentie in vele gevallen, in het bijzonder in industrietakken, wel ke staal en non-ferrometalen verwerken, ook nog rekening dient te worden gehou den met een indirecte incidentie. Volgens de traditie werden Vrijdag aan H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk enige vaatjes met de eerste „Hollandse Nieuwe" gepresenteerd. De aanbieding van de „Koninginneharing" geschiedde door een deputatie uit Vlaardingen. Het zeebanket werd aan gevoerd door de Vlaardingse logger VI. 112 van de rederij Kornaat De heer J. Kornaat biedt H. M. de Konin gin de eerste Hollandse Nieuwe" aan. HET is bepaald geen exegetisch avon tuur om het heilsfeit, dat wij op Pinksteren vieren, allereerst in ver- I band te zien met de apostolische taak van de H Kerk en allen die daartoe krachtens hun Doop behoren Op zichzelf spreekt de reeks van gebeurtenissen, waarvan de Handelingen der Apostelen, te beginnen met het wonder der vurige tongen en de veeltaligheid van Christus' Discipelen ver halen, een zo duidelijke taal. dat een be roep op het decreet aan de Armeniërs voor goede verstaanders wel overbodig lijkt. Daarenboven heeft Christus zelf juist voor Zijn Hemelvaart de komst van de H. Geest geprofeteerd en in verband ge bracht met de kracht om Zijn getuigen te zijn „in Jerusalem, in heel Judea en Sa maria. en tot aan het einde der aarde" (Handelingen 1:8). Het karakter van het Pinksterwonder dat op de millioenen Christenen na de Apostelen wordt toegepast in het H Vorm sel, is daarmee wel getekend als vorming tot de vrijmoedige getuigen van Christus zonderdat aan dit apostolaat enige grens wordt gesteld. Het kan de kleinmoedige intussen nie» weinig sterken, te lezen hoe de Apostelen hun taak nog dezelfde dag uitoefenden. Met een vrijmoedigheid op het gevaarlijke af, maar tegelijk met de nodige tact ver wijt Petrus de aanwezige Joden, dat zi.i de Rechtvaardige zelf hebben ter dood ge bracht en het resultaat laat zich slechts in duizendtallen bekeringen meten. Nu de tijd van dergelijke massale suc- cessentvan een zichzel' dagelijks overtref fende apostolische activiteit al eeuwen voorbij schijnt, is de kracht tot 't verrich ten van uiterlijke wondertekenen op de achtergrond geraakt en valt-in de beteke nis van het H Vormsel vooral het accent op de innerlijke gesteltenis, waarop het apostolisch belijden van de Katholiek moet steunen. Het gaat om een vrijmoedig van Christus getuigen, deze vrijmoedig heid veronderstelt zelfbewustzijn en hier ligt wellicht een moeilijkheid, die in deze tijd bijzondere proporties heeft aangeno men. HET Bisschoppelijk Mandement, waar over de discussies maar niet tot een einde willen komen, spreekt terecht van een anthropocentrische tijd en met deze uitdrukking wordt vooral gedoeld op de neiging om de mens tot norm en richt snoer van alle handelen te aanvaarden. De moderne mens is zich bijzonder sterk van zichzelf bewust, daarom aan de ene kant niet gemakkelijk te onderwerpen aan een hoger gezag, vooral niet als het om gees telijke zaken gaat, en aan de andere kant uit een nogal vreemde interpretatie van het begrip „eerlijkheid" eerder geneigd zijn daden zo slecht te maken als hij meent van binnen te zijn, dan zich inwendig zo ft hervormen, als voor het verrichten van goede daden in oprechtheid nodig is. In hoogmoed en een exig.entiële stijl van bewust zondigen leeft h<ft moderne zelf bewustzijn zich maar al te dikwijls uit en de tweede uiting moge het tegengestelde van een getuigenis opleveren, de eerste is bijzonder gevaarlijk, omdat zij zich in het zielspatroon van de Christen zo moeilijk Iaat scheiden van het zelfbewustzijn, dat zich in alle nederigheid gevangen laat houden binnen de greep van onderworpen heid aan een hoger gezag. Maar de H. Geest brengt tot onze troost naast kracht ook verlichting van ons ver stand en als de moderne mens dan zo sterk geneigd is om zich op zijn psyche te con centreren, kan hij daarbij tenminste om de wijsheid vragen, die de Derde van de drie Goddelijke Personen vermag te geven: het evenwicht tusssen zelfbewust zijn en zelfoverschatting zal dan zijn deel kunnen worden en hem behoeden voor avonturen tegen het leergezag der opvol gers van de Apostelen in. De vergadering hoorde als eerste spreker de vertegenwoordiger van Cambodja, die er nogmaals op aandrong dat Vietnam en Cambodja als twee gescheiden zaken zouden worden behandeld. Hij was hoog stens bereid een speciale controle-com missie voor Cambodja te aanvaarden, die dan nog maar enkel en alleen te con troleren zou moeten hebben, dat de Viet- minh dit g6bied ontruimt en er niet in terugkomt. Hij verzette zich bij voorbaat tegen een bepaling, welke het Cambodia hangende het bestand zou verbieden, zich te bewapenen. Hij wees op de volslagen Binnenkort zal een algemene maatregel .van bestuur worden afgekondigd, waarbij y°or de aanstaande seizoensopruiming het !'.idvak aanvangende 17 Juli en eindigende 11 Augustus wordt aangewezen. Deze al gemene maatregel van bestuur geeft voorts een- opsomming van de groepen van Winkelneringen waarvoor deze regeling van kracht is.Deze groepen zijn dezelfde a's die, welke vorig jaar voor de zomer opruiming werden aangewezen. Het aantal werkloze mannen is in Mei van 53.660 gedaald tot 42.692 en het aan tal personen, werkzaam op door de rijks dienst voor de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten daalde van 21.157 tot 16.929. Deze daling kan voor circa 11.000 worden toegeschreven aan het sei zoen en voor ongeveer 4000 aan con juncturele factoren. De normale seizoen daling, welke voor Mei 13.000 bedraagt werd niet bereikt, omdat de landbouw minder arbeidskrachten vergde ten ge volge van het droge weer, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Het beschikbaar aanbod van bouwvak arbeiders daalde van 9425 tot 7414, van metaalarbeiders van 3850 tot 3055, van landarbeiders van 15.366 tot 11.390, van transportpersoneel van 4913 tot 3799 en van losse arbeiders van 16.975 tot 14.276. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel was eind Mei gestegen van 36.705 tot 40.389. He relatieve werkloosheid was eind Mei het hoogste in Groningen met 28 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 6, terwijl het rijksgemiddelde 13 bedroeg, tegen 17 op 30 April. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 6042 tot 4658. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 30.463 tot 32.273. ontoereikendheid der Cambodjaanse mili taire uitrusting en verklaarde, dat zonder wapens Cambodja aan een invasie zou zijn overgeleverd. De volgende spreker, minister Eden, steunde het standpunt, dat Cambodja en Laos, los van Vietnam dienden te wórden behandeld. Hij vroeg voorts ophelderingen over Tsjoe en Lai's voorstellen inzake de bevoegdheden van: a) de gemengde be standscommissies der strijdende partijen: b) van de internationale neutrale gemeng de commissies; en c) der negen garande rende mogendheden. Dit onderwerp vormde ook het onder werp van de verklaringen van Bidault en Molotof. Bidault kwam nog eens terug op zijn critiek van Donderdag op Tsjoe's voorstellen. Hij stelde, dat de gemengde commissies der strijdende partijen logi scherwijze ondergeordend moesten zijn aan de neutrale intei nationale commissies omdat er anders bij eventuele moeilijk heden geen uitweg uit de impasse zou zijn Deze zienswijze was bij voorbaat reeds bestreden door Molotof, die 'n coördinatie geen subordinatie, wenste tussen de beide commissiesooi-ten. In geval van conflict zo meende hij, moesten de commissies zich tot de conferentie wenden. Hij verwierp verder de mogelijkheid, van eén verdere E reacties op het Bisschoppelijk Man dement hebben op het stuk van dat leergezag nog eens een misvatting in het licht geplaatst, die wellicht ten nauwste samenhangt met het anthropo centrische karakter van onze tijd. Met de psalmist bidden wij God om Zijn Geest uit te zenden en de toevoeging: „en Gij zult het aanschijn der aarde vernieu wen" schijnt in haar strekking weinig te worden begrepen. In Katholieke kring im mers ontmoeten wij dikwijls de merk waardige particularistische religiositeit, die de taak van de H. Kerk te eenzijdig ziet in het bevorderen van het zieleheil der gelovigen en het vernieuwen van het aanschijn der aarde ook in maatschap pelijke zin als een louter wereldlijke zaak beschouwt, waarin de H. Kerk niet richtinggevend zou hebben op te treden. Op dit besef speculeerde blijkbaar dezer dagen een vrijzinnig dagblad, dat meende de Bisschoppelijke taak voldoende in haar waarde te laten, door de geestelijke leids lieden van het Katholieke volksdeel niet het recht te ontzeggen „de aan hun leer gezag onderworpen gelovigen voor te hou den, wat zij voor het zieleheil van deze gelovigen noodzakelijk achten". Tegen een dergelijke al te beperkte visie op de roeping van de Kerk, die waar ook, I geleid door het leergezag van Paus en Bis schoppen, de wereld zelf en ook het maat- j schappelijk klimaat heeft te kerstenen, i dienen wij in deze ook voor vele geloofs- I genoten tragische en beslissende dagen te j getuigen; evenals de Apostelen niet tact loos maar wel met alle vrijmoedigheid waartoe de H. Geest ons gevormd heeft. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt uit Hannover, dat de Britse commissaris voor Neder-Saksen gisteren heeft bepaald, dat Nederlandse militairen, die Donderdag j.l. metingen verrichtten aan twee brug gen over de Eems, onmiddellijk moesten worden teruggetrokken.. De Nedersaksi- sche regering had bij het bekend wor den van het metingswerk, dat, aldus het bericht vermoedelijk ter voorbereiding van het aanleggen van springladingen diende, bij de Britse commissaris ge protesteerd. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt vernomen, dat men niets weet van de Britse order. Men merkt op, dat normaal door de Nederlanders wordt geoefend in samenwerking en in overleg met de Britten. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zonnige en vrij warme zomerweer van de laatste dagen is toe te schrijven aan een zwakke Oostelijke luchtstroom die in stand wordt gehouden aan de Zuid flank van een gebied met hoge luchtdruk, waarvan het Centrum boven het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland word: aangetroffen. De maximumtemperaturen werden geleidelijk hoger en gisteren werd bijv. in Twenthe een temperatuurmaxi- mum van 24 graden gemeten. De belang rijkste factor voor het.'weer met de Pink sterdagen is de nadering van een Oceaan front, waarvan de ermee samenhangendeI weVz^h het langs? kunnen SaSSSS regenzone West-Frankrijk reeds heeft be reikt- Dit front verplaatst zich langzaam in oostelijke richting. In onze omgeving blijft de wind aanvankelijk nog op ooste lijke richtingen waaien. Maar geleidelijk komt ons land in een gebied met geringe luchtdrukverschillen te liggen, waarbij de kans op de vorming van warmte-onweders groter wordt. De in West-Frankrijk reeds binnengedrongen minder warme lucht kan later ook ons land bereiken hetgeen tot afkoeling aanleiding zal geven. Deze afkoeling zal eerst in het Zuid-Westen van het land optreden; in het Noord-Oosten van het land zal het warme en zonnige

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1