Partij ii van de Arbeid „neemt de handschoen op Verklaring n.a.v. Bisschoppelijk Mandement m Gruenther over t gebruik Churchill blijft „regeling met Rusland toekomstig van atoomwapens hopen op een Tien jaar geleden... Stanley Captain Brian Johnson met de BBC-microfoon op Waalbrug Indonesische nota op komst? Paspoorten 1 Juli goedkoper P.v.d.A. blijft een allemanspand met en zonder geloof Kiezers moeten zich voorbereiden duidelijke uitspraak op OOST-DUITSE DOORBRAAKMAN DERTINGER VEROORDEELD Grote Vietminh-troepeneoncentraties in cle Tonkin-delta Woensdag 9 Juni 1954 V.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mogelijke gevolgen voor politieke samenwerking Minder kersen, lioge prijzen v> Als samenzweerder kreeg hij 15 jaar dwangarbeid V) Britse luisteraars hoorden sober verslag uit Nijmegen Liquidatie van de Unie en „teruggave" van Nieuw-Guinea Fictieve diensttijd voor onderwijzers Rotterdamse advocaat gearresteerd Zwemmend naar de vrijheid Geldigheidsduur tot vijf jaar verlengd Vraag spoedig aan Onbestendig weer WEERBERICHT Levensovertuiging en politiek inzicht Aantasting partijkeuze Duidelijke uitspraak der kiezers f-, i BELGISCHE SENAAT VOOR KORTERE DIENSTPLICHT Twee getuigen geïnspireerd to* afleggen van valse verklaring? Russische stewardes sprong over boord Collectieve passen De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk met onweer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Dezelfde temperaturen ol iets lagere. Donderdag 10 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur; Maan op *15.02 uur, onder 1.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Doorbraakhuis niet afgebroken Gisteravond is door liet bestuur van de Partij van de Arbeid een verkla ring uitgegeven naar aanleiding van het Mandement van de Bisschoppen. De tekst van deze verklaring laten we hieronder volgen, waarbij we deze over het algemeen letterlijk volgen doch hier en daar enigszins hebben samengevat. In de verklaring wordt o.a. gezegd, dat het Mandement ook buiten de kring van de Partij van de Arbeid diepe bezorgdheid heeft gewekt en aan liet slot van dit stuk wordt meegedeeld dat „indien de thans ingeleide ontwikkeling een plaats in dc Partij van de Arbeid voor de katholieken onmogelijk zou maken, zulks de thans reeds scherper geworden politieke Terhoudingen nog verder moet toespitsen cn onvermijdelijk gevolgen zal ihebbcn voor de mogelijkheden tot kabinetsformatie en voor de thans bestaande politieke samenwerking". Met dit nieuwe partij-type heeft de Partij van de Arbeid, aldus de verkla ring, een ernstige poging gedaan om uit te komen boven de onvruchtbare tegen stelling: neutraal-confessioneel, welke had geleid tot een verstarring der voor oorlogse politieke verhoudingen in ons land". „De samenwerking, zoals die in de Partij van de Arbeid is belichaamd, heeft daardoor een waarde gekregen, die ver „Het Mandement van de Nederlandse Bisschoppen, getiteld „De katholiek in het openbare leven van deze tijd", bestrijkt Vele gebieden des levens, waarover het ïiiet aan een politieke partij is een oor deel uit te spreken, al erkent zij de bete kenis van die levensgebieden volledig", fco begint deze verklaring en gaat dan Verder: „Uiteraard heeft het Mandement een bijzondere betekenis voor de Rooms- Katholieken in ons land. Ook voor hen, Üie lid zijn van de Partij van de Arbeid én georganiseerd in de Katholieke Werk gemeenschap. Naar eigen geweten zullen gij daarover in vrijheid hun houding be palen. Doch bepaald® gedeelten van het Man- Beroent raken ook de gehele Partij van Be Arbeid, ja, ons gehele volk. Immers, indien voor een zo grote groep als het Booms-Katholieke volksdeel richtlijnen worden gegeven voor het maatschappe lijk en staatkundig leven op een wijze, Soals thans is geschied, dan brengt dit ge- Volgen mee voor de structuur van de ge hele Nederlandse samenleving. Wanneer Baarbij het Episcopaat uitspraken doet, ictie het wezen der partijvorming raken, dan is daarmee een punt in discussie ge bracht, dat niet alleen de katholieken, doch iedere burger aangaat. Nu uit zo danig geschiedt, dat het bestaansrecht en de bestaansmogelijkheid van de Partij van de Arbeid als partij van de doorbraak tot in de grondslagen in het geding worden gebracht, ontleent de Partij van de Ar beid daaraan het recht en de plicht daar tegenover haar standpunt duidelijk te be palen. Hierna wordt in de verklaring gezegd. Bat in 1946 in Nederland een nieuwe type van politieke partij tot stand kwam, het partij-type van de doorbraak. Uiteenge zet wordt hoe dit type tot stand kwam en waarom dit geschiedde. „Acht jaren practijk hebben aange toond, dat in ons land zoals in vele andere landen het samengaan in één Tl ar tij mogelijk is van mensen van ver schillende levensovertuiging, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op iemands gods dienstige overtuiging. Het is niet waar, Bat de Partij van de Arbeid godsdienst en politiek van elkaar zou wil en losmaken in haar beginselprogram erkent zh ult_ drukkelijk het innig verband tussen ie vensovertuiging1 en politiek inzicht waardeert het in haar leden, als z verband ook in hun arbeid voor de par j duidelijk doen blijken. Zo is het in loop van haar bestaan tot een rijke er varing geworden, dat haar leden gedron gen worden om van eigen diepste over tuiging uit hun bijdrage te leveren voor het gemeenschappelijke politieke werk. boven de politiek uitreikt. Zij is van on schatbare betekenis gebleken voor de menselijke verhoudingen en het geeste lijke klimaat in ons volk. Dit alles staat nu op het spel. De Partij van dc Arbeid ziet zich geplaatst voor de meest ernstige situatie sinds haar oprich ting in 1946. Zü is verplicht dienovereen komstig te handelen, in het besef van de verantwoordelijkheid, die z\j draagt te genover de toekomst van ons gehele volksleven". De Partij van de Arbeid heeft, ener zijds opkomend voor de vrijheid en de zelfstandigheid van het politieke leven, anderzijds steeds de rechten en vrijheden oer kerken geëerbiedigd, aldus 'gaat de verklaring verder en ter ondersteuning hiervan wordt het beginselprogram geci teerd. De tekst van het Mandement wettigt de vrees, dat de wijze waarop aan de katho- iieken het begrip „zichzelf zijn" wordt voorgehouden, in de practijk zal leiden tot een hanteren daarvan meer in het be lang der politieke machtsvorming dan in het belang van een waarlijk godsdienstig leven. Nimmer zou de Partij van de Ar beid kunnen aanvaarden, heet het dan, dat de vrijheid van politieke partijkeuze wordt aangetast ten bate van de machts positie van een confessionele partij. Vervolgens worden de verkiezingen van 1952 ter sprake gebracht, waarbij wordt gesteld dat van toen af in toene mende mate de doorbraak het centrale punt Is geworden in de politieke verhou dingen van ons land. Er wordt, gezegd, dat het Mandement een vertekend beeld geeft van het socialisme in Nederland. cat het begrip voor het wezenlijke karak ter van de doorbraak ontbreekt en dat de beschuldiging wordt geuit, als zou van de Partij van de Arbeid „aanzienlijke in vloed van ongodsdienstigheid" zijn uitge gaan op het openbare leven van ons land. „De Partij van de Arbeid wijst deze on bewezen beschuldiging met verontwaar diging af" en men geeft aan, dat zij zich nooit vereenzelvigd heeft met bet moder ne humanisme, evenmin als met welke andere geestelijke of godsdienstige stro ming ook. Vervolgens wordt nog verklaard: „Als gevolg van bepaalde formulerin gen en standpunten van het Mandement zullen de scheidslijnen in ons volk wor den verscherpt en zulks in een tijd, waarin grote internationale spanningen en gevaren een beter onderling begrip en een grotere gezamenlijke inspanning eisen. Ook ver buiten de kring van de Partij van de Arbeid heeft het Mandement diepe bezorgdheid gewekt. Te vrezen valt, dat opnieuw voedsel is gegeven aan een antipapisme en anticlericalisme, waarboven we in Nederland, mede dank zij de doorbraak, bezig waren op ge lukkige wijze uit te groeien. De verklaring besluit dan als volgt: „De Partij van de Arbeid is niét bereid haar karakter van doorbraakpartij prijs te geven. Zij blijft trouw aan haar begin sel, dat in de politieke samenwerking, zoals die in de partij is belichaamd, plaats is voor alle geestelijke richtingen, die in ons volk leven. Jn haar midden blijft de mogelijkheid bestaan van een politiek samengaan van katholieken en niet-ka- tholieken. Als in het katholieke volksdeel zelfs de gelegenheid niet meer zou be staan daarop positief te antwoorden, plaatst het zichzelf in een in velerlei op zicht bedenkelijk isolement. In de zich toespitsende strijd om dc doorbraak neemt de Partij van de Arbeid de handschoen op. Het bestuur van de Partij van de Arbeid acht zich verplicht er in alle duidelijkheid op te wijzen, dat. indien de thans ingeleide ontwikkeling een plaats in de Partij voor de katho lieken onmogelijk ZOu maken, zulks de thans reeds scherper geworden politieke verhoudingen nog verder moet toespitsen en onvermijdelijk gevolgen zal hebben voor de mogelijkheden tot kabinetsforma tie en voor de thans bestaande politieke samenwerking. Nu de Partij van de Arbeid als partij van de doorbraak in haar bestaan wordt bedreigd, moeten de kiezers zich voorbe reiden op een duidelijke uitspraak over de grondslagen van de politieke partij formatie in ons land. Het bestuur van de Parti) van de Arbeid heeft het voorne men daar met krach cn voortvarendheid leiding aan te geven. In de doorbraak zijn idealen vertolkt, waaraan in ons geloofsverdeelde land. ook in een zich verenigend Europa, meer dan ooit behoefte bestaat. De Partij van de Arbeid vertrouwt, dat deze Realen tn alle geestelijke en maatschappelijke gio„ peringen van ons volk ^steeds meer stemming zullen vinden". Op 12, 13 en 14 Juni a.s. zal het Franse leger zijn jaarlijkse bedevaart naar Lour- des maken. 25.000 mannen en vrouwen van de land- zee- en luchtmacht nemen eraan deel. De bedevaart staat onder lei ding van kardinaal Feltin aartsbisschop van Parijs en Vicaris-generaal der Franse strijdkrachten. De belangstelling voor de kersenverko- bingen op het hout in de Betuwe is bij zonder groot. Doordat verscheidene boom gaarden zijn gerooid en de meikersen op talrijke plaatsen „dun zitten" is het aan bod dit jaar aanzienlijk minder Ban voorheen. In Tie] kwam op de verkoping, die daar Dinsdag door de gezamenlijke Tielse nota rissen werd gehouden, een grote kooplust tot uiting. Voor de meikersen werd 20 tot 25 cent per kg. op het hout betaald. De Duitse kersen werden zelfs voor 2530 cent per kg. verkocht. Deze prijzen zijn belangrijk hoger dan verleden jaar. Hoewel het beroemde Colosseum van Rome reeds meer dan tien eeuwen m een hopeloos vervallen toestand ver keert, hebben de vroede vaderen van de stad eerst thans kunr.en besluiten daar iets aan te veranderen. Kortgeleden zagen verbaasde Romeinen hoe stellingen werden opgericht bij het aloude bouw werk en hoorden zij van de arbeider, dat de scheuren van het Colosseum nu eindelijk eens zouden ivorden hersteld. Tijdens een diner te Londen van dc merkte nog op, dat de Sovjets een ernstige Brits—Amerikaanse vereniging, de „En- nederlaag zouden lijden, indien zij dit gels sprekende Unie", dat gegeven werd t iaar een aanval zouden wagen. ter herdenking vani delandimg. Gruenther onthulde, dat het Shape thans mandie, hebben 8^° P^^pper bezig is een studie të maken van de toe- Winston Church ffPneraal Alfred komstige oorlogvoering. Indien een oorlog bevelhebber in Eu p e aiteesDroken «gelukkigerwijze over drie jaar zou uit- cwe "'rle "oodzaak °der Westelijke samen- breken, zullen wij, naar het zich laat aan- werking. Generaal Gruenther gaf een overzicht van de groei der Westelijke ®fvve®r'tI?ïr sinds generaal Eisenhower zijn N.A.T.O.- hoofdkwartler in Rocquencourt vestigde. Hij wees op de groei van het aantal divisies die thans 90 100 in getal zijn en direct of op korte termijn mobiliseerbaar, voorts op de nog grotere versterking van de luchtmacht en het toenemen van het aantal vliegvelden. Ons afweerscbild is versterkt en het heeft ons eer zekere ga rantie gegeven tegen een „toevallige of verkeerd berekende" oorlog. Generaal Gruenther wees echter op het ontoerei kende van de huidige strijdkrachten ..Daarom", zo zei hij. „pleiten wij bij onze politieke superieuren, de N.-Atlantische Raad. om meer strijdkrachten. Dit is ook de reden, waarom wij voorstander zijn van Duitse militaire bijdragen. De generaal zeide, dat er wel nog vele tekortkomingen waren in de training der manschappen en in de algemene uitrus ting, „maar wij hebben één ding dat van ontzaglijke waarde is, nl. een lange-af- standluchtmacht waar Be Sovjets niets te genover kunnen stellen. Ik bedoel de B 47^ die zo snel en zo hoog kan vliegen, dat men er zich in dit jaar 1954 niet tegcn kan verdedigen". Generaal Gruenther Op het belangrijkste landingspunt van de Amerikaanse troepen in 19U, Utara Beach, speelde zich een groot deel van de plechtige herdenking van de landing nu tien jaren geleden af. Vele autori teiten uit de geallieerde landen waren hierheen gekomen om eer te betuigen aan de nagedachtenis van hen die met hun leven voor de vrijheid betaalden. Een ernstig gesprek tussen de heren Henry Cabot Lodge, generaal Gruenther en ir C. Staf, die als minister van Oorlog voor Nederland de herdenking bijwoonde. De Belgische regering heeft gistermid dag een vertrouwensvotum van de senaat gekregen inzake haar besluit de dienst plicht van 21 tot 18 maanden terug te brengen. De regering, die over een meer derheid van 13 zetels in de senaat be schikt kreeg 85 stemmen voor en 65 tegen,' bij drie onthoudingen. De Oostduitse radio lieeft gemeld, dat de voormalige Oostduitse minister van buitenlandse zaken, George Dertingcr. tot Vijftien jaar dwangarbeid is veroordeeld. Vnlcpns de Oostduitse radio heeft voor het Oostduitse opperste gerechtshof „een door Dertinger geleide bende samen zweerders terechtgestaan De „samen ZWerders wilden de Oostduitse republiek te gronde richten, de verrichtingen der legering van arbeiders cn .^eren doen en de toestand van ui'tbui■tl"S ten hionopolisten, grondbezitters en fascisten herstellen", aldus het bericht var Communistische radio. Vijf andere - Maagden zijn tot dwangarbeid van arie tot vijftien jaar veroordeeld. Dertinger was evenals Noschke écn der •brvloedrijke leden van de Oostduitse christendemocratische partij, die destijds hebben ingestemd met de suprematie van de communistische S.E.D. (socialistische eenheidspartij). Hij werd op 15 Januari van het vorige laar, bij het verlaten van een diner, dat hij als minister van buitenlandse zaken ®?n vooraanstaande Oostduitse politici en diplomaten had aangeboden, gearresteerd Ten tijde van zijn arrestatie werd in een officiële Oostduitsie verklaring ge- ZeSd: „ex-minister Dertinger is een vijand van de staat, die in dienst stond van sPionnagediensten der imperialisten". De tenlastelegging beweert, dat Dertin- *pi' met Otto Lenz een voormalige Westduitse staatssecretaris en thans raad gever van bondskanselier Adenauer „een plan heeft ontworpen om de Oost duitse regering omver te werpen" Hieraan wordt toegevoegd. „De samen zweerders hebben sinds 1946 aan de Brits-? en Amerikaanse geheime diensten ge gevens verschaft over sterkte en legering van eenheden der Oostduitse volkspolitie Ook gaven zij inlichtingen over de Sovjet, russische bezettingstroepen en de Oost- ®conomie"- De Oostduitse radio meldt niet, wanneer de uitgesproken. (Van onze correspondent) vonnissen zijn In 1944 was Nijmegen een schakel in de bevrijdingsketting, welke de geallieerden door Frankrijk, België cn Zuid-Nederland smeedden. Een schakel, maar nadat de Operatie Market Garden bij Arnhem was geëindigd met de evacuatie over de Rijn van 2323 Airhornes, werd de stad aan de Waal het voorlopige sluitstuk, de basis tevens vanwaar Britten en Canadezen in het prille voorjaar van 1945 hun onstui mige opmars naar het Rijnland en naar Noord- en Oost-Nederland zouden hervat ten. Naar deze stad. die gedurende die lange winter 1944-1945 geen rustig mo ment heeft gekend die al die tijd onder Duits granaatvuur heeft gelegen cn die was herschapen in een waar geallieerd gevechtskamp met tanks en dukws in elke straat en waaromheen een gordel van vele honderden kanonnen was gelegd, naar deze stad zijn de Britten op Eerste Pink sterdag, toen over de gehele wereld de tiende verjaardag van D-day werd gevierd teruggekomen. Pinksterzondag verzorgde de BBC name lijk een serie uitzendingen langs de route, welke het Tweede Britse en Eerste Cana dese leger in 1944 volgden en Nijmegen was. wat Nederland betreft, de belangrijk ste plaats, waar de BBC-microfoon werd In een groot opgemaakt bericht van een correspondent schrijft het regerings gezinde Indonesische dagblad „Merde- ka", dat in een nota aan de Nederlandse regering de Indonesische regering twee voorwaarden heeft gesteld voor de ver- hetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, namelijk liqui datie van de Unie cn teruggave van West-Irian. De Indonesische delegatie naar de be sprekingen voor de liquidatie van de Unie zal geleid worden door de minister van buitenlandse zaken. Sunarjo en zal in de tweede helft van deze maand naar Nederland reizen. De samenstelling van de Indonesische delegatie zal Woensdag worden vastgesteld, aldus „Merdeka dat voorts bericht, dat de steeds sftrker wordende publieke opinie in Indonesië het standpunt steunt om de Unieband in haar huidige vorm unilateraal te ver breken De correspondent bericht voorts, dat „de Indonesische regering de kwesti West-Irian na de besprekingen over de Unie op andere manieren zal oplossen". Gisterenavond was in Den Haag noch in Nederlandse noch in Indonesische kringen bekend of een nota als waarvan in „Merdeka" sprake is, in Djakarta is overhandigd. opgesteld en wei op de Waalbrug, om welks bezit zo intens fel is gevochten door Amerikaanse Airbornes en de tanks van de Grenadier Guards, die in een machtige stormloop op de morgen van de 20ste Sep tember 1944 over de brug stootten, ondanks het vernietigende vuur uit Pantzerfausten van Duitse scherpschutters boven uit d» boog van de brug De BBC-reporter Brian Johnston, des tijds kapitein van de Grenadier Guards, gaf de meer dan 12 millioen Britse' luis teraars een sober maar aangrijpend ver slag van de gebeurtenissen op die onver getelijke morgen, toen het Tweede Britse Leger, na de avond tevoren zijn rush van Eindhoven naar Nijmegen te hebben vol tooid. de bedreigde Amerikaanse parachu tisten te hulp snelde Niemand minder dan luitenant-generaal Sir Brian Hurrocks estijds bevelhebber van het XXXe Britse Corps, stond naast hem om op zijn beurt te gewagen van de strijd om Nijmegen en de Betuwe, een strijd, die behoorde tot de „most difficult battles I ever had to fight" een van de moeilijkste veldslagen, die ik ooit heb geleverd, Hij bracht hulde aan de Nederlandse verzetsstrijders, die hem en zijn staf onschatbare diensten hebben bewezen en die beschikten over uiterst waardevolle inlichtingen ten aanzien van de concentratie van Duitse troepen en de positie van de vijandelijke kanonnen Maar niet minder dankte hij de bevolking van Nijmegen die in die winter ondanks eigen moeilijkheden, zorgen en verliezen de Britse en Canadese soldaten een tehuis heeft geschonken en zo de ver moeide strijders comfort en huiselijke gezelligheid bood Nadat de grijze soldaat zijn relaas had beëindigd, vervolgde Brian Johnston: En weet u. luisteraars, wat de Nederlanders thans, tien jaar na de oorlog, nog doen voor ons Britten Op Poppy Day (1) No vember) leggen zij bloemen op de graven van onze gesneuvelden en wat nog meer zegt: zij stellen de nabestaanden van onze doden in staal de graven van hun dier baren te bezoeken. De heer Vermeeren. secretaris van het Ned Oorlogsgraven Comité, afd Nijmegen vertelde dan dat reeds meer dan 1500 na bestaanden van Engelse soldaten naar de Keizer Karelstad zijn gekomen en dat zij allen werden ondergebracht bij leden van de familie Goed-hart (zoals de gastheren zichzelf noemen) Twee leder van die meer dan 750 man sterke familie, die bet zich tot een eer rekent de nabestaanden zonder vergoeding te huisvesten, getuig den daarna van de geest, die hen bezielt. Wat wij doen is niets, vergeleken bij het vele, dat de geallieerden voor ons hebben gedaan". Met een welgemeend dankwoord aan het adres van de Nederlanders, die niets onbeproefd laten om de vriendschapsban den met Engeland nauwer aan te halen en te versterken besloot de BBC-reporter deze uitzending van de Waalbrug om ver volgens het woord te geven aan zijn col lega Stanley Maxted. die een uitzending verzorgde uit Oosterbeek. waar hij in de Septemberdagen van 1944 met de ,Air- borne-troepen landde. „Tien jaar geleden lieten we je wachten. Stanley maar nu zijn we precies op tijd" zei Johnston en inderdaad, de uitzending had de gestelde tijdslimiet van elf minuten geen seconde overschreden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op een desbetreffen de vraag van het lid der Tweede Kamer de heer Rooyen, meegedeeld, dat de on zekerheid met betrekking tot de datum van inwerkingtreding van de regeling be treffende de fictieve diensttijd bij onder wijzers, zo spoedig mogelijk zal worden weggenomen. Een daartoe strekkend Koninklijk besluit is reeds in vergevorder de staat van voorbereiding. De recherche te Rotterdam heeft in op dracht van de substituut-officier van Jus titie, dr M. van Oosten, aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de 48» jarige advocaat mr G. de B. uit Rotter dam. Desgevraagd deelde de Officier van Jus titie te Rotterdam, mr T. Semeijns de Vries van Doesburg, ons mede, dat mr De B. ervan wordt verdacht twee getuigen in een zaak, die onlangs voor de verkeers kamer te Rotterdam heeft gediend, te hebben geïnspireerd tot het onder ede afleggen van een onjuiste verklaring. Het betrof hier een zaak tegen een auto bestuurder, die onder invloed van sterke drank door de Maastunnel zou zijn ge reden. Zijn onze informaties juist, dan zouden deze getuigen ter terechtzitting hebben verklaard, dat niet de verdachte achter het stuur had gezeten. Tegenover de politie hebben deze getuigen bekend op de terechtzitting een valse verklaring te hebben afgelegd. Vanochtend zou mr De B. voor de rechter-commissaris worden geleid. zen, atoomwapens gebruiken, zeide Gruen ther. Wij stellen ons voor atoombommen te gebruiken ter ondersteuning van onze landmacht en om aanvallen op doelen in vijandelijk gebied te doen. Sir Winston Churchill dankte generaal Gruenther. WU allen bidden, dat hjj nooit zjjn legers in de strijd zal behoeven te voe ren. In zijn toespraak merkte Churchill op: „Het is de plicht en ook het belang van zowel de communisten als de vrije wereld, om in vrede trachten samen te leven en onophoudelijk ernaar te streven het gruwzame in onze wereld waarin de jaren zo snel gaan, weg te nemen of te overleven. Terwijl wij grote offers blijven brengen en onze militaire macht opbou wen, moeten wij nooit de hoop verliezen op vreedzame en naar ik hoop vriend schappelijke regeling van onze geschillen met Rusland. Een 23-jarige Russische stewardess, mej. Sokolova Stanislava Rapsoles, die zich aan boord van een grote Sovjet- treiler bevond, welke in de omgeving van de Far Oer eilanden op visvangst was is ter hoogte van Thorshavn over boord ge sprongen en naar land gezwommen. Zij was reeds eerder in Thorshavn ge weest. namelijk als patiënte in het zie kenhuis, waarheen zij, toen zij aan boord ziek werd, door opvarenden van de trei- ler was overgebracht Eenmaal in het ziekenhuis, deelde zij de geneesheren mede niet meei aan boord van het Sov jet-vaartuig te willen Bij haar ontslag uit het ziekenhuis dwongen de andere op varenden van de treiler haar evenwel weer aan boord te gaan Daarop sprong zij over boord en zwom naai de kust. Volgens het Deense dagblad „Ekstra- bladet" is aan mej. Rapoles toestemming verleend zich als politiek vluchtelinge in Denemarken te vestigen Zij zal met het eerstvolgende schip naar haar nieuwe vaderland reizen. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de rijksleges voor paspoorten met ingang van 1 Juli a.s. worden verlaagd van 10,tot f 2,50, terwijl tevens de geldigheidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar wordt gebracht. Deze regeling geldt echter uitsluitend voor paspoorten, afgegeten of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Neder landers, aldus deeit het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maat regel valt midden in het reisseizoen en dientengevolge is. te verwachten, dat bij het afgeven van pasporrt-n enige ver traging kan ontstaan. Het is derhalve aan te bevelen tijdig paspoorten aan te vragen. Zij die begin Juli naar het buitenland willen reizen, kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvrage indienen, waarna na 1 Juli het nieuwe, c.q. verlengde paspoort zal worden uit gereikt (uiteraard tegen de verlaagde prijs). De tot nu toe bestaande mogelijkheid voor een echtpaar om tesamen op één paspoort te worden ingeschreven komt te vervallen, omdat dit geen financieel voordeel opleverde (de leges waren twee- Gisterenmorgen is generaal Ely in gezel schap van generaal Salan te Saigon aan gekomen. Enkele uren na zijn aankomst kwamen van alle züdcn berichten binnen over grote bewegingen cn concentraties van Vietminh-troepen in Noord-Vietnam en Noord-Laos. Deze troepenbewegingen zjjn van dien aard. dat militaire waarne mers zich afvragen of het merendeel der vier divisies die bij Dien Bien Phoe ge vochten hebben reeds de delta van de Rode Rivier bereikt hebben. Volgens de mededelingen van het Fran se opperbevel bevinden zich tienduizend man van deze troepen thans op de grens van de delta van de Rode Rivier op 60 km. ten Noorden van Hanoi. Andere for maties trekken zich samen op punten langs deze grens, terwijl naar schatting 30.000 man door de dalen van de Rode en de Zwarte Rivier in de richting van Hanoi trekken. De opstandelingen hebbei, reeds enkele dorpen op een afstand van niet minder dan 15 km. van Hanoi in be zit. De troepenconcentraties gaan, ondanks zware Franse bombardementen, onver minderd door. Tevens kwamen er berichten, dat ver scheidene Vietminhbataljons, mogelijk twee- tot drieduizend man sterk, van Dien Bien Phoe zuidwaarts trekken en het ge bied van Sam Neua, in de Noordoostelijke hoek van Laos. hebben bereikt Als deze troepen verder naar het zuiden doormar cheren kunnen zij een nieuwe bedreiging voor midden-Laos gaan vormen, Terstond na zijn aankomst heeft gene raal Ely een aantal spoedbesprekingen met burgerlijke en militaire autoriteiten te Saigon gevoerd Hij heeft van de Fra-ise regering instructies meegekregen, om contact op te nemen met het Vietminh- opperbevel ter bespreking van de kwestie van de hergroepering der troepen na een eventuele wapenstilstand. Deze besprekin gen zullen dan gelijktijdig worden gevoerd met de lopende besprekingen die tussen de vertegenwoordigers der beide oppercom mando's te Genève plaats vinden. maal zo hoog) en we administratieve nadelen had. Man en vrouw zullen dus voortaan ieder een eigen paspoort moe ten aanvragen. De mogelükheid bestaat wel om kinderen, jonge- dan 16 jaar op het paspoort var een der ouders bil te schrijven; tot nu toe was de leeftijds grens hiervoor 15 jaar. Zij, die niet over een paspoort beschik ten, doch wel over een bewijs van Neder landerschap, konden tot nu toe in groeps verband wel buitenlandse reizen maken, mits een collectief paspoort werd aange vraagd Deze mogelijkheid blijft voor dit iaar nog bestaan, doch te verwachten is, dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een pas poort worden trouwens thans zo gering, dat het aanvragen van een collectief pas poort practisch ook geen financiële voor delen meer za] opleveren. De bewijzen van Nederlanderschap be houden hun geldigheid voor reizen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voortaan beter een paspoort aanvragen, omdat de thans nog bestaande voordelen bij groeps reizen komen te vervallen. De kosten van paspoorten, die door Nederlanders in het buitenland worden aangevraagd, blijven voorlopig nog gelijk aan het bestaande tarief. Een verlaging dezer leges is echter in overweging. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten Zuidwesten van Ierland beheerst het weer in een groot deel van West-Europa. Met dit lagedruk gebied hangt samen een frontale zóne, die in de afgelopen nacht over ons land trok en daarbij plaatse'ijk vrij veel regen heeft gegeven. j.n de komende 24 uur bljjft deze zóne nog betrekkelijk dicht in onze buurt. Het centrum van de de pressie vertoonde vanmorgen een Noord oostelijke koers en word* morgen boven de Britse Eilanden verwacht. Aangezien de lucht in deze depressie enigszins onstabiel is opgebouwd moeten morgen enkele buien worden verwacht. Ook op iets langere termijn zijn de vooruit zichten: onbestendig weer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1