Crisis-stemming in Genève Eden heeft de zaken scherp gesteld De grootste oorlogsbodems Electriciteitsstoring in Nijmegen „verduisterde" groot gebied Tachtigduizend vacatures in het bedrijfsleven Veroordeelde liep acht jaar vrijelijk rond Militaire interventie alleen is onvoldoende r Werklozen en toch overspanning op de arbeidsmarkt Verlof parate troepen kunnen Den Helder aandoen Indonesische Nota overhandigd UNIEK FAMILIE-ORKEST voor de K.R.O. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CIOS 99 Vrijdag 11 juni 1954 WEERBERICHT Menon vertrekt Werkgever maakte steunfraude mogelijk Vrijdagavond naar huis, Maandag 12 uur terug „Karei Doorman" zal nieuwe Marinehaven „openvaren Duiken naar achtduizend gulden Overspannen vrouw had dit bedrag in de Waal gegooid Belgische defensie begroting aanvaard Inhoud: besprekingen over de Unie Arnhem, Land van Maas en Waal, Betuwe en Noord-Limburg in het donker Maatregelen aangekondigd om overspanning op de arbeidsmarkt te verminderen Emigratie-beperking onjuist Narcose bij tanden trekken Wettelijke bepaling op komst Halsterens politie maakte honderden keren praatje met ontvluchtte Bij opening van 99 Van grote trom tot klarinet: alles Van Dooren Ernstige woorden van Eisenhower en Dulles bakkerswinkel kwam de zaak uit Dulles waarschuwt Euronet Jwm! gespri)kE>n De naam van de Bij de Marine te gast Invitatie voor gymnasiasten en H.B.S.-ers „Echt nooit op gelet'' BEIDE BENEN AFGEREDEN Man sprong op rijdende trein De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht iets lagere temperaturen, morgenmiddag iets warmer. Zaterdag- 12 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; Maan op 17.21 uur, onder 1.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Verschillen opheffen of falen Te Genève heerst thans een crisistoestand. En verschillende Westelijke gedelegeerden voorspelden in de wandelgangen reeds het naderend einde van de conferentie, zonder dat enig resultaat bereikt zou zijn. De Britse minister Eden heeft op de derde achtereenvolgende voltallige zitting over Indo China de zaken scherp gesteld: De verschillen tussen de beide kampen zijn de voorgaande dagen duidelijk aan het licht gekomen, ja, tevens vergroot. Er is geen andere keus dan öf deze ver schillen op te heffen of het falen der conferentie toe te geven. Maar de communistische gedelegeerden maakten geen enkel gebaar van verzoening. En ondertussen speelt zich te Parijs de tragedie der regeringscrisis af. Bidault bleef daardoor uit Genève weg en de leiding der Franse delegatie was in banden van de minister voor de Indochinese Staten, Dupont die op he, laatste ogenblik naar Genève overvloog. Hij vertegenwoordigde een regering, die op dit kritieke uur machteloos haar lot afwacht. De gedelegeerden, die te Genève deel nemen aan de Conferentie over het Verre Oostennamen hij het verlaten van de plenaire zitting onbewust deel aan een intrigerend schaduwenspel. Van links naar rechts zijn op de foto te herkennen Bedell Smith van de Ver. StatenAnthony Eden3 Tsjoe en Lai en Molotof. tussen vertegenwoordigers van het opper bevel der strijdende partijen te vertragen. Bedell Smith de leider van de Ameri kaanse delegatie, sloot na deze onvrucht bare dag de rij van sprekers door Eden, wat de kernpunten betreft die de Britse minister van buitenlandse zaken in zijn rede had geschetst, volkomen bij te vallen. De vergadering ging uiteen zonder dat men een dag voor de volgende zitting had afgesproken Eden en Molotof zullen zich hierover nader beraden. Vandaag wordt, .n voltallige zitting, weer over Korea ver gaderd. De heer Kris jan Menon, de speciale waarnemer var India te Genève, zal van daag. 't conferentieoord verlaten. Hij heeft ce afgelopen weken met alle delegatielei ders geconfereerd. Deze besprekingen von den steeds plaats, onder grote geheimhou ding en men weet niet welke bemidde .ngsvoorsteilen door Nehroe's vertegen woordiger zijn gedaan en :n hoeverre deze enige invloed hebben gehad of nog heb- cen. Donderdag lunchte hij voor het laatste met Molotof s plaatsvervanger Gromyko en de Chinese premier Tsjoe en Lai. Minister Eden begon zijn rede met de even vermelde ernstige waarschuwing, welke voor hem zelf de pijnlijke mogelijk heid inhield van de mislukking van zijn taai volgehouden bemiddelingspolitiek. Hij bezwoer de vergadering zich de werke lijkheid voor ogen te stellen en zich haar grote verantwoordelijkheid bewust te zijn. Groot Brittannië, zo vervolgde hij, bleef bij zijn steun aan de „Colombo-landen" (India. Pakistan, Ceylon, Birma en Indo nesië) vo.or het lidmaatschap van de voor gestelde commissie van toezicht op een wapenstilstand, daar deze landen „werke lijk onpartijdig" zijn. Niet om ideologische, doch om practische redenen weigerde Eden het Sovjetrussische voorstel te aanvaar den, om India, Pakistan, Polen en Tsje- cho-Slowakije in genoemde commissie te benoemen. Een dergelijke commissie zou slechts tot een impasse voeren. De wapenstilstandscommissie zou moe ten kunnen beslissen wat er gedaan moest worden als er verschil van mening zou zijn in de gemengde commissies voor het toezicht op de uitvoering van-een bestand, die door beide partijen gevormd worden. Eden beschuldigde de Vietminb nog maals van het binnenvallen in Cambodja en Laos uit Vietnam. Het is waar, dat er Vietnamese minderheden zijn in Cam bodja en Laos. Dit wettigde evenwel geen invasie van deze landen, evenmin als Hitler's invasie van Tsjecho-Slowakije ge rechtvaardigd was. Niemand ontkende, dat er vroeger verzetsbewegingen in Laos en Cambodja geweest zijn. Doch, enkele onbelangrijke uitzonderingen daargelaten, hadden de voormalige leden van deze be wegingen zich thans geschaard achter de wettige regeringen van Laos en Cambodja, Het gewapende verzet steunt thans me rendeels op de Vietminh Eden merkte voorts op, dat de volken van beidelanden in ras, godsdienst, taal Wegens het clandestien in dienst nemen van steuntrekkers, het doen plegen van falsificaties met formulieren en het ge legenheid geven tot steunfraude is in appèl tegen de 60-jarige J. Th. B., direc teur-eigenaar van een huidenoverslag bedrijf in de Amsterdamse haven tien en cultuur fundamenteel verschilden van de bevolking van Vietnam. De „Vietminh- indringers" hebben niet alleen een poli tieke grens, maar ook de grens tussen de twee grote Aziatische culturen de In dische en de Chinese overschreden, al dus Eden. Na Eden nam Pham van Dong. de vice- premier van de Vietminh het woord. Hij stelde voor, dat binnen zes maanden na een staking van het vuren vrije verkie zingen in Vietnam zouden worden gehou den. Dong besprak uitsluitend politieke vraagstukken, hoewel hij wist. dat de we derpartij eerst en alleen over de militaire aspecten, met name de bestandsregeling ^nSLtev^rften' Hij zette het standpunt i\ vnfkr,™ m'nï? in vi->f Pinten uiteen: Camh a™en cnafhankelijkheid voor Laos, en Vietnam; 2) ontruiming van inao-china aoor alle vreemde troepen; 3) vrije verkiezingen binnen zes maanden na een bestand; 4) vestiging van vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk en een band tussen de Vietminh en de Franse Unie; 5) waarborgen voor indivi duele vrijheid zonder politiek onderscheid na een hergroepering in zones op grond van een wapenstilstandsovereenkomst. Dong zeide dat de door Frankrijk aan de verbonden staten verleende onafhan kelijkheid „slechts op papier" bestond. De Franse delegatie te Genève speelde „een dubbel spel-' en wilde in werkelijkheid niet onderhandelen. Nog geen uur nadat Eden gezegd had hoe de zaken stonden, herhaalde Molotof. dat Polen en Tsjecho Slowakije in de be standscommissie opgenomen moesten wor den. Hij gaf het Westen de schuld voor het beiemmeren der onderhandelingen. De Verenigde Staten zo zei hij, wilden tijd winnen voor „besprekingen, die op hel ogenblik gevoerd worden" hierbij zinspe lend op het militaire overleg in Washing ton over de verdediging van Zuid-Oost- Azië. Frankrijk werd er van beschuldigd de onderhandelingen in Indo-China zeif De 50 procent van de parate onderde len, die elk weekend met verlof naar huis mogen gaan, zullen voortaan in plaats van des Zaterdags om 13 uur reeds des v rijdags om 18 uur met verlof mogen vertrekken. In plaats van 's Maan dagsavonds om 24 uur zaj men dan ech ter 's Maandags om 12 uur weer in de iegeringsplaats moeten zijn teruggekeerd. Deze maatregel is door de minister van oorlog genomen om de spoorwegen op Zaterdagmiddag, wanneer vele duizenden militairen moesten worden vervoerd, te ontlasten. Bovendien is een voordeel er van, dat de militairen, nu drie nachten thuis kunnen overblijven. De regeling is njet ]outer voor zomermaanden getroffen. de maanden gevangenisstraf (waarvan vier voorwaardelijk) plus f 4000 boete geëist, j droge' Bij de politierechter was B. enige maan- belangrijke respartngVbetekende* De uit- den geleden tot zes maanden veroordeeld, j gebaggerde grond, waarvan in totaal 10 VVannecr 2 Juli het eerste gedeelte van ue in aanbouw zijnde marinehaven te Den i,»t L off,c,eeI za! worden geopend door Br Mb'n^"Va,reJ? van het vliegdekschip k Doorman1', zal Nederland een marinehaven bezitten, die met de best geoutilleerde oorlogshavens van Europa zal kunnen wedijveren en die gast vrijheid zal kunnen verlenen aan de groot ste oorlogsbodems. De haven bestaat uit een groot nage noeg cirkelvormig bassin ter grootte van 150 ha, waarvan 50 ha thans als haven in gebruik zal worden genomen, waa'romheen straalsgewijs betonnen pieren en kade muren zijn gegroepeerd, waaraan de sche pen komen te liggen. De Marine krijgt een eigen ingang aan de Marsdiep-zijde. Een nieuw havenhoofd, dat aansluit aan het fort Harsens is in zee uitgebouwd om verzanding van de haven te voorkomen en om te beletten, dat de zware golfbeweging tijdens N.-W.-stormen zich zou voortplan ten tot in de haven. Voor het object is geen cultuurgrond opgeofferd. Het gehele project is ont worsteld aan de Waddenzee door de aan leg van tijdelijke dijken, die een bouwput in de Waddenzee deden ontstaan. Door de aanleg van een tussendijk konden in de eerste bouwput alle bouwwerken „in den worden uitgevoerd, hetgeen een millioen m3 moet worden verplaatst werd en wordt rond de nieuwe haven'opge spoten, waardoor in het geheel ongeveer 200 ha nieuw land ontstaat, waarop kazernes, werkplaatsen, magazijnen en al wat verder voor het haven- en marine- bedrijf nodig is, kan worden gebouwd. De oude haven het Nieuwe Diep zal door een brug met de nieuwe haven worden verbonden. Deze brug zal even eens op 2 Juli worden opengesteld. Men verwacht, dat bij het „openvaren" van de nieuwe haven door Hr Ms „Karei Door man" Prins Bernhard zich aan boord van dit oorlogsschip zal bevinden. Manschappen van de vaar- en duik school te IJmuiden hebben gisteren bijna de hele dag de bodem van de Waal nabij de oever ter hoogte van de Oude Haven afgezocht naar een geldbedrag van acht duizend gulden. Dit onderzoek onder wa ter werd ingesteld op verzoek van de Nij meegse recherche. Een bejaarde heer had enkele dagen ge leden bij de politie aangegeven, dat zijn vrouw in overspannen toestand een por- temonnaie met achtduizend gulden in de Waal had geworpen. Dit bedrag was de opbrengst van de verkoop van een huisje. De vrouw is in een inrichting opgenomen. De duikers hebben het geld tot nu toe niet kunnen vinden. De Belgische Kamer heeft Donderdag de begroting van defensie voor 1954 goedgekeurd. Zij beloopt u.6 milliard frank, 180 millioen minder dan het bedrag waarop de door de C.V.P..regerjng vóór haar verkiezingsnederlaag jn April op gestelde begroting sloot. De herziene begroting houdt een be snoeiing in van de financiële deelne ming aan de intergeallieerde generale staven en van de uitgaven voor uitrus ting van het leger. Er is echter meer toegewezen voor uitrusting van de lucht macht en gespecialiseerde opleiding van grond- en vliegpersoneel. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisterenmiddag de waar nemende Hoge Commissaris van Indo nesië. mr Susanto Tirtoprodjo, een nota van de Indonesische regering aan de minister zonder portefeuille, mr J M. H. Luns, overhandigd, waarin zij in ant woord op de Nederlandse nota van 14 April J.I. de wens te kennen geeft in de tweede helft van Juni op ministerieel niveau onderhandelingen te voeren met Nederland over de Nederlandsch-Indo- nesische Unie. Deze nota zou aanvankelijk Woensdag middag worden overhandigd, doch dit moest worden uitgesteld tot gisteren in verband met het feit, dat minister Luns zich in Veenendaal bevond, waar Prins Bertil van Zweden de opening van de S.K.F.-fabriek verrichtte. In de nota wordt medegedeeld, dat een Indonesische delegatie voor deze besprekingen in de tweede helft van deze maand naar Nederland zal komen. Naar wfj vernemen bevat de nota geen mededelingen over de datum van de conferentie en de samenstelling van de Indonesische delegatie. Om zeven minuten voor half tien is gisterenavond in een groot gebied rond Arnhem en Nijmegen de electrische werd koortsachtig naar de oorzaak van de storing gezocht. Men slaagde er in de Karelstad al weer vrij snel van electri- stroom uitgevallen. Het land van Maas citeit te voorzien, maar elders duurde en Waal, de Betuwe, het uiterste Noorden het langer. Arnhem kreeg omstreeks van Limburg en enkele andere streken j kwart voor elf weer spanning, de Be zaten daardoor geheelI in het donker. tuwe iets later en om enkele minuten Op de Veluwe en in Midden-Limburg ging het licht weliswaar niet uit, maar de spanning zakte af en steeg weer, zodat daar de lampen nu eens sterk, dan weer zwak gloeiden. In Arnhem stonden alle trolley-bussen stil. Op verscheidene pleinen en wegen veroorzaakten de tot tijdelijke stilstand gedoemde kolossale bussen enige stag natie. Alleen de diesel- en de benzine bussen hielden het stadsvervoer zo goed en zo kwaad als dat ging nog aan de gang. In restaurants zag men al spoedig de gasten bij kaarslicht zitten. In de ziekenhuizen veroorzaakte het uitvallen van de verlichting geen moeilijkheden, daar de noodvoorzieningen onmiddellijk in bedrijf kwamen. In de electrische centrale te Nijmegen voor elf had men overal weer electrici- teit en konden de kaarsen en batterijen weer worden opgeborgen. De bedrijfsleider van de centrale der P. G. E. M. in Nijmegen, ir Pennings, ver klaarde, dat de oorzaak van de „verduis tering" moet worden gezocht in een kort sluiting in het zogenaamde 50-kilovoltnet. Men heeft het deel van dit net, waar de storing zat, gelocaliseerd. De rest van het net kon weer onder spanning wor den gezet. De spanning in het storingsge- bied werd gisterenavond reeds geleverd via de S. E. P. en Brabant. Het onderzoek naar de precieze plaats van de kortsluiting wordt voortgezet, maar het kon volgens ir Pennings nog wel enige tijd duren, voordat men er in was geslaagd die plaats te vinden. Stand der arbeidsmarkt 's-GRAVENHAGE, 10 Juni 1954. Op vragen, welke de lieer Van Leeuwen (VVD) .hedenmiddag in de Tweede Kamer aan de minister van Sociale Zaken heeft gesteld inzake liet gebrek aan en het vrijmaken van arbeidskrachten, heeft minister Suurboff een uitgebreid overzicht gegeven van de huidige stand der arbeidsmarkt Hij zette uiteen, dat het aantal ingeschreven werklozen hij de Gewestelijke Arbeidsbureaux momenteel 4S.000 bedraagt, maar dat het aantal vacature' op het dubbele moet worden gesteld, omdat vele werkgevers zich niet tot de Arbeidsbureaux wenden, daar zij door het niet op elkaar passen van vraag en aanbod menen töcli niet te zullen slagen. Naast de 43.000 ingeschrevenen werken er dan nog 15.000 op aanvullende >verk- objecten, 800 bij aannemers, die zich tot de D.U.W. hebben gewend en 3000 nog bij nieuwe objecten, zodat globaal van een arbeidsreserve van 63.000 kan worden gesproken, tegenover het aantal van 80.000 vacatures. Van die 43.000 zijn echter 23.000 frictie-werklozen, die spoedig weer werk zullen hebben. 12.000 moeilijk plaatsbaren en 4.000 seizoenwerklozen, vooral in de landbouw en die dus in. Juli weer aan het werk kunnen. Resten dan ongeveer 4.000 plaatsbare werklozen, die uit een bedrijfstak zijn uitgestoten en die voor verplaatsing in aanmerking komen. In 80.000 vacatures is dus niet te voor zien. vooral ook omdat vraag en aanbod niet op elkaar passen en geografische moeilijkheden daaraan in de weg staan. Éen deel, vooral de jongeren, zouden plaatsbaar zijn in het vrije bedrijf, maar zonder speciale maatregelen schijnt dat niet te lukken, omdat scholing, herscho ling, heen en weer reizen en verhuizen weerstanden bij deze werklozen oproe pen. In overleg met de Stichting van de Arbeid zijn er nu 'maatregelen genomen om deze weerstanden te overwinnen. De ze maatregelen zijn: tegemoetkoming in de kosten van het reizen en in de pen sioenkosten en weekend-reizen voor die arbeiders, die te ver van hun woning zouden werken om dagelijks naar huis terug te keren En ten derde een betere loondervingsvergoeding bij scholing en herscholing op de Rijkswerkplaatsen. Deze maatregelen zullen gelden tot 1 Oc tober van dit jaar. Bovendien deelde de minister mee, dat hjj overleg had ge pleegd met zijn ambtgenoot, de minister van Wederopbouw en Volskhuisvesting en met burgemeesters van verschillende gemeenten om b(j verhuizing van arbei ders naar de plaats, waar zij werk kun nen vinden, de beschikking te krijgen over z g. migratiewoningen, waartoe me dewerking door verschillende gemeenten n ,,°{LfezeSd- Zouden bij deze regeling de arbeiders nog geen medewerking willen verlenen, dan zal ertoe worden overgegaan om voor 35-jarige arbeiders en jongeren en voor de probleemge bieden voor 30 jarige arbeiders en jon geren de D.U.W. te sluiten en D U W.- arbeid voor hen onmogelijk te maken. Bovendien deelde de minister mee, dat overwerkvergunningen ruimer worden verleend. Een verlichting brengen op de over spannen arbeidsmarkt door de emigratie te beperken achtte de minister onjuist omdat emigratie een beleid vraagt op' lange termijn en men de emigratiekraan dus niet zo maar naar believen kan ope nen bij grotere werkloosheid en later weer sluiten. Grotere werkloosheid is meestal een internationaal probleem en in dat geval zouden, als de emigratie eenmaal is verminderd of stop gezet ook andere landen bij grotere werkloosheid niet meer op onze emigranten zijn ge steld. Bovendien remt de conjunctuur de emigratie toch reeds. Ook is minister Witte doende het over- heiasbouwprogramma te beperken. Mi nister Suurhoff liet echter uitkomen, dat ook deze maatregelen de overspanning niet zal wegnemen, omdat uit het kleine overschot van 4000 ook dan nog niet in ongeveer 80.000 vacatures zal kunnen worden voorzien. F. S. Naar wij vernemen, is nu zeer binnen kort de indiening bij de Tweede.Kamer t« verwachten van een ontwerp van wet op de tandheelkundige inrichtingen. Dit wetsontwerp is gekeerd tegen mis bruiken, ontstaan bij tandheelkundige in richtingen, die op grote schaal narcose toepassen en daarvoor reclame maken. (Van onze correspondent) Voor Weert is het Za terdag een grote dag. Zaterdagavond om vijf minuten voor half ze ven zendt de K.R.O. een uitvoering van het veer tig man sterke orkest van de Weertse familie Van Dooren uit, onder de toepasselijke titel „Eén (grote) familie". Er zullen op dat ogen blik in Weert weinig mensen zijn, die niet haar de radio luisteren. Men moet over de har monie van de Van Doo- rens niet gering den ken! Zij bezitten een grote muzikaliteit, wel ke wellicht afstamt Van bet-overgrootvader Pierre van Dooren, die stafbiazer was bij Na poleon Het Vnn Donren-orkest Wordt geleid door „Opa van Dooren" die tachtig jaar oud is, maar vief ge noeg om nog met bezie ling de muzikale presta ties van zijn familieleden te leiden Hij heet Fried van Dooren en dat is ook de naam van het jongste lid van het orkest, Fried- je van Dooren. die negen jaar oud is en al aardig kan spelen op de klarinet. Natuurlijk hebben de Van Doorens zich zorg vuldig op de radio-uit zending voorbereid. Her haaldelijk werd gerepe teerd. Zo'n repetitie zou als niet Opa van Doo ren, maar een andere di rigent de staf zou gaan zwaaien tot veie ver rassingen kunnen leiden. Als de dirigent zou uit roepen „Van Dooren speelt te zacht" dan zou prompt het gehele orkest in een cacaphonie van klanken losbarsten. Hij zou ook niet kunnen op merken: „Nu wil ik Van Dooren even alleen ho ren want dan zouden allen vol ijver beginnen te spelen. Het familie-orkest is ontstaan uit een van de vele bruiloften, die de Van Doorens reeds onder elkaar hebben gevierd. Er werd tijdens deze fes tiviteiten natuurlijk hoe gaat dat in een muzi kale familie muziek gemaakt. Jan van Doo ren, de voorzitter van het familie-orkest, opperde toen de idee van de Van Doorens een compleet or kest te gaan vormen. Mathieu van Dooren bleek zelfs over compo- neertalenten te beschik ken, want hij schreef voor het orkest een eigen mars, die uiteraard de „Van Dooren Mars" als titel heeft. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ernstige woorden gesproken over de huidige situa tie in de wereld. Een der verklaringen van de president die het meest de aandacht getrokken heeft, is wel deze, dat militaire middelen alléén niet voldoende zijn om het hoold te bieden aan „de zeer ernstige situatie" dit werd door dc president sterk bena drukt waarmee de V. S. op het ogen blik niet alleen in Z.-O.-Azië, maar overal ter wereld geconfronteerd worden. Eisen hower stond uitvoerig stil bjj datgene wat hij noemde, dc „juiste psycholo rs-che, po litieke en intellectuele basis" die aanwe zig moet zijn om op een gegeven ogenblik tot handelen over te gaan. Zonder deze basis is het nutteloos, zo zeide de presi dent, om ergens een veldslag te gaan le veren. Indien de V. S. erin zouden slagen deze juiste basis te vinden, zou hun verdere op- baat iedere interventie uitsloot. Hij zeide op het ogenblik niet van plan te zijn zich tot het Congres te wenden om interventie in Indo-China voor te stellen, doch van de andere kant wees hij erop. dat dit, ingeval van een plotselinge crisis, veran deren kon. In een radio-toespraak tot het Ameri kaanse volk heeft de president er giste renavond nog op gewezen, dat zijn bui tenlandse politiek niel uitsluitend een bol werk tegen de communistische agressie wil opbouwen, maar zich evengoed richt op het verbannen van armoede, ziekte en onwetendheid. De huidige situatie in de wereld vor dert van ons een doeltreffend en econo misch defensie-programma, zeide Eisen hower. doch op den duur moet onze poli tiek zich richten op ontwapening in de gehele wereld. Wij moeten trachten de mensheid te verlossen van de drukkende bewapeningslast en wij moeten blijven treden zich richten op het verstevigen zoeken naar verstandige oplossingen voor van deze basis in de gehele wereld en dan zou het ook niet nodig zijn krachten te verspillen om ergens op een bepaald punt een veldslag te winnen. In zijn antwoord op een aantal vragen, die hem omtrent de situatie in Indo-China gesteld werden, toonde de president zich zeker niet pessimistisch ten aanzien van de militaire situatie van de troepen der I ranse Unie. Hoe zwaar de taak ook is, waarvoor deze troepen staan, het leed voor de president geen twijfel, dat zij nu in een betere defensieve positie zijn dan voor de val van Dien Bien Phoe met name doordat zij zich op het ogenblik in een betrekkelijk klein gebied kunnen con centreren en geen colonnes meer door de jungle behoeven te zenden De president sprak implicite de hoop uit. dat de Fran sen zichzelf zouden weten te redden in Indo-China. doch hij hoedde er zich wel voor de indruk te wekken dat hij bij voor de verschrikkelijke problemen, die door de atoom- en waterstofhommen gesteld worden. Bij het nastreven '-'ervan, zo zeide Eisenhower nog hebben wij voor stellen aan de wereld, en in het bijzonder aan de .Sovjets, gedaan, die deze doe'ein- den grotendeels zouden kür nen verwezen lijken, als ze eerlijk aanvaard werden. In zijn radio-rede richtte de president tenslotte een oproep tot het Congres, om zijn legislatieve programma vóór het re ces aan te nemen en hij drong met name aan op een belastingherziening ten gunste van de gezinnen en van het zakenleven op uitbreiding van de sociale voorzienin gen en op aanvaarding van een aantal anti-communistische en anti-spionnage- wetten. Behalve 'door president Eisenhower werd gisteren ook nog een rede uitge sproken door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dul les. In een toespraak te Seattle zeide hij, dat in Europa „de tijd voor eenheid snel ten einde loopt". Hij verklaarde, dat de te genstanders van de E.D G in Frankrijk en Italië uit angst voor een stemming over dit plan. een vertragingstactiek toepassen „Intussen, zo vervolgde hij, rijst er weer spanning tu'ssen de landen op het vaste land van Europa en het gevaar bestaat dat de oude krachten van verdelende haat opnieuw omstandigheden zullen scheppen, die in het verleden een oorlog tot gevolg hadden", aldus de minister. De Amerikaanse politiek is gericht op een sterk en levenskrachtig Europa dat de veiligheid van de Verenigde Staten en van de rest van de vrije wereld vergroot Europa moet echter zelf het leeuwendeel van de kracht opbrengen om zijn eigen veiligheid te verzekeren, zo zei hij „Dal is, zo geloven wij. alleen mogelijk, als de hulpbronnen van de afzonderlijke Euro pese landen bijeen gevoegd worden", Dulles zei te hopen en te geloven, dat Amerika zijn politiek ten aaneen van Europa niet zou behoeven te wijzigen. Dit zou echter moeten gebeuren, als Europa verdeeld en dus zwak blijft. „Het zon dwaas zijn niet de ernst te erkennen van de problemen, welke thans de Noord- Atlantischq Organisatie op de proef stel len". aldus Dulles. Over de toestand in Zuid-Oost-Azië zei Dulles, dat Amerika nooit voor het „ko lonialisme" zal vechten. De eerste voor waarde voor een Zuid-Oost-Azië-dèfensie- systeem is, dat Frankrijk zijn belofte om de Indochinese staten onafhankelijkheid te geven, nakomt, zo zei hij Over de conferentie van Genève merkte hij op „De Koreaanse oorlog had beter nooit gestreden kunnen worden als ten slotte de agressors en hun medeplichtigen er te Genève in slagen de Verenigde Na ties te vernietigen". Hij was in Duitse krijgsdienst geweest en daarvoor na de oorlog gevangengezet :n een kamp te Numansdorp. Na een klein anderhalf jaar brak hij uit en ging naar zijn huis te Halsteren. Toen hij thuiskwam, waren de plaatselijke politie en bewakingspersoneel van het kamp er reeds geweest. Hij bleef daarom een weekje rustig binnen zitten en nam daarna kalm deel aan het leven van alle dag: ging bij zijn vader in de bakkerij werken, kreeg bericht van he' beheersinstituut, dat het beheer over zijn bezittingen was op geheven en mededeling, dat hij niet in militaire dienst behoefde te komen en ontving geregeld een stembiljet, zodat hij als een goed burger kon meedoen aan de verkiezingen. Onbewust van het feit, dat het Bii zondere Gerechtshof te 's-Gravenhage hem in April 1949 veroordeelde tot efn vangen isst ra f van vijf jaar met ontzettfng uit de kiesrechten, trad hij in 1951 in het Sï?e joenmaliSe advocaat-fiscaal. k,p'den-echter in Den Haag is baar was m e voortvluchtige onvind- dnnr mi j sti"eepte diens adres toen hii verciob- agvaar^in8 Het vonnis werd c p i'h11gede thans 29-jarige bakker lbo d®stlids wonende in Halsteren erSen op Zoom, stond van 1946 vraag hoe het mogelijk was, dat G. die nadat hij in 1946 uit een kamp in Numans dorp was gevlucht, kalmpjes thuis in dit kleine dorp had kunnen verblijven zon der te worden gearresteerd. „Wij hebben honderden keren een samen' met gemaakt ep «SS vaak Ga u hïf l voetbal" mee. De familie er eeh? nnruf S°e1 bekend we hebben fn w p -op gelet' dat hÜ jarenlang dat wii psponngsb,ad heeft gestaan, om- richten aanda=ht steeds voornamelijk 1 „„"0p woonwagenbewoners", vertelde de opperwachtmeester verder. om aandi2Ch st.eeds een oproepingsbiljet aap de verkiezingen deel te nemen van fl' omdat de gemeentesecretaris van Halsteren nooit bericht had ontvan gen, dat hem de kiesrechten waren ont zegd. „Wij wisten wel, dat hij van de be weging was geweest, maar wij bemoeiden ons nooit met uitspraken van de bijzondere rechtspraak", zo verklaarde men van de zijde der secretarie. Hr Ms kruiser „De Zeven Provincie zal op 18 Juni verzamelpunt zijn voor Nederlandse jongelieden. De commandant van dit schip is bereid dan als gastheer op te treden voor alle belangstellende ionge- i'f wnR 'eb diploma 1953 gymnasium J u bezlUen' dan wel leerling zijn riinnis tot dit jaar toe. De hele zaak kwam pas uit, toen G. op Januari j.l. zich te Bergen op Zoom vestigde en er een bakkerswinkel opende De politie in deze stad arresteerde hem G. tekende toen verzet tegen het vonnis aan en de zaak werd gistermorgen be handeld door de Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank. „Ik denk het mijne van de politie te Halsteren", merkte de president op. toen hij vernam, dat G. rustig had gewoond in dit kleine plaatsje, waar iedereen iedereen kent. De officier van Justitie, mr Tonckens, vond het maar een merkwaardige historie. Hij vond, dat "ijf jaar gevangenisstraf nu wel telang waren en requireerde een ge vangenisstraf van drie jaren. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen in deze, mogelijk laatste poli tieke rechtzaak. „Hij woonde rustig in Halsteren en werkte gewoon bij zijn vader in de bakkerij. Daarom meenden wij dat hij was vrijgelaten", zo verklaarde de waar nemend kornscommandant van de Rijks politie te Halsteren in antwoord op de Koninklijke Marine te gast zijn. Het punt van samenkomst is de Wilhel- minakade van de Holland-Amerika Lijn, ,',nr ,aaaST°ever te Rotterdam, om 10 oo v, I SJnl' Gedurende hét verblijf aan boord zal het schip worden verhaald af n ff T waar het werd gebouwd, de Rotterdamse Droogdok Mij. Hier zal mnn i„i gPdebarkeerd. waarna voorzover mogelijk gelegenheid zal zijn tot bezichti ging van een van de twaalf nieuwe onder zeebootjagers in aanbouw, de „Holland", welk schip dit voorjaar de proeftocht heeft volbracht. De 59-jarige A C. L. uil Amsterdam die gisterenmiddag om half v|Jf op het station Velsen-IJmniden Oost op de ai rijdende (rein in de richting Beverwijk sprong, is tussen het perron en de trein gevallen. Beide benen werden hem afge- 'eden. De man moest worden overge bracht naar het Antonitis-zipkenhui? in IJmniden-Oost. Zijn toestand is zorg wekkend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1