r KOREA-BESPREKINGEN IN VOLSLAGEN IMPASSE Vooruitzichten voor Indo-China eveneens zeer somber Nederland heeft goed gespaard Geen verhoging inleggersrente Nieuwe slag wordt voorbereid Vietminh concentreert steeds meer troepen Waarschuwing van Dulles aan Communistisel>China In 15 jaar Bevolkingsaanwas meer cultuurgrond 815.000 eist steeds huizen '4ê Spaarders kregenn pluim. Toch komt iedereen te kort Uw feestgave: Kerk in Beverwijk Onbestendig weer ARBEID voor minder-validen MEER GOEDE WERKPLAATSEN NOODZAKELIJK Zaterdag 12 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bouwbedrijf tijdens de zomermaanden 9 Dodelijke beet v an haan Ten Noorden en Zuiden van Tonkindelta Voor woningen en wegen 3000 h.a. per jaar Prins Benihard naar Zuid-Af rika Verkeer aan de „groene grens" EERRERICHT Indo China Langere werkweek voorgesteld OVERHEIDSINGRIJPEN IN RENTESTAND MOET HOGE UITZONDERING BLIJVEN Geen heil in massale hoogbouw Drie procent is te hoog Rentegamma Duurzame goedkoop-geld politiek onaanvaardbaar 500-meterstrook in Zuiden dag en nacht, in Oosten overdag vrij OLIE-EXPLORATIE IN TRANS-JORDANIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met af en -toe enige regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen. Over wegend matige wind, aanvankelijk Zuid-Oos telijk, later draaiend naar Zuid-West. Van nacht iets hogere temperaturen, morgen over dag iets koeler. Zondag 13 .Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.00 uur; Maan op 18.30 uur. onder 2.00 uur. Maandag 14 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.01 uur; Maan op 19.36 uur, onder 2.28 uur. Gisteren heeft te Genève de veertiende vergadering ter bespreking van Let Koreaanse vraagstuk plaats gevonden. De vergadering duurde vier en een half uur, doch het schijnt, dat zij slechts heeft geleid tot een verscher ping van de meningsverschillen. De meeste vertegenwoordigers van niet-communistische landen zijn van mening, dat de besprekingen over Korea te Genève Vrijdag feitelijk geëindigd zijn, zo meldt Reuter. Men verwacht, dat de conferentie volgende week officieel zal worden beëindigd, nadat beide partijen in slotverklaringen hun standpunten over het Koreaanse vraagstuk zullen hebben toegelicht. Enkele Westelijke delegaties hadden gehoopt, dat het mogelijk zou zijn geweest voorstellen te doen om de verdeling van Korea te bestendigen, om aldus de ellende voor het Koreaanse volk zo klein mogelijk te doen zijn cn de kansen op hervatting van de strijd te verminderen. Doch volgens conferentiekringen heeft de Zuidkoreaanse delegatie zich krachtig verzet tegen elk streven, om de huidige verdeling van Korea per manent te maken. Het zag er Vrijdagavond naar uit, dat de Koreaanse impasse volledig is. In de vier en een half uur dat de con ferentie geduurd heeft, is er weinig nieuws meer gezegd. Beide partijen ston den star tegenover elkaar. De verschillen tussen de communistische en niet-commu- nistische delegaties spitsten zich toe rond de autoriteit van de Verenigde Naties de drie communisten weigeren verkiezingen in Korea onder auspiciën der V. N. te laten houden, de zestien niet-communis- ten zijn 't er over eens dat het toezicht op deze verkiezingen aan de V. N. moet wor den toevertróuwd. Het is al weer enige tijd geleden, dat We aanwezig bij een conferentie met Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers uit de mond van de Herder van het Haar lemse diocees vernamen, hoezeer hij ge drukt ging onder de nooit aflatende zorg zielzorg in de allerhóógste betekenis om in zeer korte tijd een groot aan tal nieuwe kerken te doen bouwen. In treffende bewoordingen schilderde de Bisschop ons de noodtoestand, die er, door het gemis aan kerken, vooral heer ste in de nieuwe industriegebieden: een Woningnood van God, dachten we en al is dit misschien wat vreemd uitgedrukt, het geeft toch, juist in onze tijd en voor ons begrip, nuchter en zakelijk weer, wmar Voor ons katholieken 'n knelpunt zit bij de Ontzaglijke snelle uitbouw van onze grote steden bij het revolutionnair verrijzen Van geheel nieuwe industriegebieden. De katholieken van het Haarlemse dio cees hebben het verleden week Zondag in hun kerken zo ontroerende verzoek van de Vicaris-Generaal, mgr J. M. Groot, gehoord: Haarlems Bisschop, de bejaarde, hlaar nog altijd in ongebroken kracht zijn diocees besturende mgr Huibers, zal op 15 Augustus a.s. de dag herdenken, dat hij 55 jaar geleden de H. Priesterwijding ont ving Méér dan goud in het heilig pries terambt: het is alléén voor de heel ster ken weggelegd en achttien jaar van deze reeks stond hij aan de leiding van Neder lands volksrijkste diocees, het diocees vooral in de provinciën ook met de zware Problemen, die vastzitten aan het treurige beeld, dat in het bijzonder de grote ste den soms vertonen. Hier past een feestgave, een feestge schenk, dat de katholieken van Haarlem graag voor hun Bisschop over hebben. En hierbij toont zich het bezorgde hart van de Bisschop weer: géén feestgave vraagt hij voor de verfraaiing van de majestueuze St. Bavo, géén offer voor de versiering van een ander godshuis: neen, biets van dit alles, waarmee men vroeger zijn vreugde over een zo belangrijk feit tot uiting bracht. Helpt de Bisschop kerken bouwen. Het is een woord, een gezegde, dat iedere ka tholiek in het Haarlemse diocees thans wel in het hart gegrift moet staan. Helpt hem zijn zorgen verlichten; helpt Uw me debroeder en -zuster in die nieuwe gebie den, waar de kerk zo ver weg staat van de woonhuizen, ook een kerk te krijgen in hun eigen omgeving. Een kerk in een probleem-gebied, dat enkele jaren gele den alleen nog maar bekendheid genoot als een welvarende, schilderachtige tuin bouw- en landbouwstreek. Beverwijk, centrum van de aardbeien- Cultuur, liggend in het nieuwe industrie gebied rond het ontzaglijke complex van de Velser Hoogovens in de streek van het Noordzeekanaal, waar in misschien twintig jaar een industriestad van enige honderdduizenden inwoners op Ameri kaanse wijze uit de goede tuingrond ge stampt wordt, heeft dringend een nieuwe kerk nodig (zeven zullen er in dit gebied moeten komen). En dat heeft nu mgr Huibers als zijn feestgave bestemd. Helpt mij, Uw Bis schop, dié kerk bouwen. Daarvoor heeft er morgen Drievul- digheidszondag in alle kerken van het Haarlemse diocees een collecte plaats. En zouden de katholieken van het Bisdom Haarlem nu niet kans zien, om op een dag zo al niet deze hele kerk te laten ver- rijzén, dan toch zó ver te komen, dat onze Bisschop met een gerust hart kan zeggen, dat is een zorg minder, en straks een kerk méér. Laten wij het proberen, of het óók lukt ®en kerk in één dag te bouwen, zonder de noodzaak van een loterij; laten wij hu eens proberen om het zó, met niets dan ccn dankbare offergave, voor elkaar te hrengen. Moge het na deze Zondagse feestcollecte zonder meer vast staan, dat de kerk in Beverwijk die de Bisschop wil toewij den aan Maria Ten Hemelopneming, ter herinnering aan de dag van zijn priester wijding er zonder meer komt. Vergeet het niet. Uw gave make weer iets eerder een einde aan de woningnood van God de Heer Zelf. Denk hieraan morgen, wanneer de of- 'erschaal aan U wordt voorgehouden: Uw Hisschop ter ere, Uw mede-katholieken teh dienste en God ter verheerlijking. zamen met China, zou blijven naar een oplossing voor Korea. Minister Eden constateerde in zijn rede dat geen enkele voortgang was gemaakt en stelde de vergadering voor, zich open hartig te beraden over de toestand, waar in de besprekingen over Korea thans ge raakt zijn. De communistisch-Chinese premier en minister van buitenlandse zaken, Ts;oe en Lai, deed nog een laatste poging om de V. S. voor de publieke opinie aanspra kelijk te stellen voor het mislukken der besprekingen. Zijn Noord-Koreaanse col lega verklaarde huichelachtig, dat hij, te- Vrij dag ochtend arriveerde per K.L.M.- toestel uit Engeland op Schiphol de Engelse Minister van Defensie, veld maarschalk Graaf Alexander, die op uitnodiging van de Nederlandse Minis ter van Oorlog, ir C. Staf, een twee daags bezoek aan Nederland brengt. Graaf Alexander, die op Schiphol door Minister Staf werd verwelkomd en daarna een erewacht inspecteerde, zat Vrijdagavond aan aan een diner in Hotel de Wittebrug te Den Haag, aan geboden door Minister-President dr W. Drees, waaraan werd deelgenomen door tal van autoriteiten. Na de aan komst op Schiphol. Veldmaarschalk Graaf Alexander inspecteert de ere wacht. Geheel rechts de veldmaar schalk naast hem Minister ir C. Staf. Minister Eden had intussen reeds eer der, op een tijdstip toen zulks nog niet voorzien werd, een poging gedaan om de autoriteit der V. N. te redden, door voor te stellen, dat verslag aan de V. N, zou moeten worden uitgebracht bij het mis lukken der besprekingen. Hij deed dit voorstel om te voorkomen, dat een der partijen, onder het voorwendsel, dat bet bestand niet meer van kracht zou ziin. de vijandelijkheden zou hervatten. De 16 niet-communistische landen zullen dit voorstel waarschijnlijk volgen. Na afloop van de vergadering hebben beide kampen, bij monde van hun onder scheiden woordvoerders, elkaar over en weer beschuldigd van het mislukken der conferentie. Met dit al blijft nog over de niet minder grote impasse in de Indo-China-kwestie. De ministers van de drie grote Westelijke mogendheden zijn gisterenavond bijeen gekomen om te beraadslagen over een laatste beslissende poging om tenminste uit dit slop te geraken. Minister Eden zal lieden waarschijnlijk met Molotof samen komen om deze poging te bespreken. Mochten deze besprekingen EdenMolo tof vruchteloos zijn, dan verwacht men dat ook de conferentie over Indo-China aan het einde van de volgende week zal aflo pen, nadat beide partijen hun standpunten in slotverklaringen zullen hebben uiteen gezet. Doch mocht de Franse regering val len op de vertrouwens-kwestie, dan neemt men aan dat de conferentie ipso facto voor praetisch onbepaalde tijd verdaagd zal worden. Een en ander heeft dan ook wel tot gevolg, dat alle delegaties te Ge nève hun ogen richten naar Par'js, in het bewustzijn, dat het lot van de conferentie ligt in de handen der Franse afgevaardig den. Minister Bidault, die gisteren weer te Genève was," nam des avonds de trein te rug naar de Franse hoofdstad. Prins Alexander, de zoon van Koning Leopolden Prinses Lilian de Rethy, heeft zijn Plechtige H. Communie ge daan in de kapel van het Kasteel te Laaken. Na de plechtigheid, v. I. n. r.: Koning Leopold, Prinses Lilian, die de kleine Prinses Marie-Christine vast houdt, Prins Alexander (zittend), Prins Albert, Kardinaal Van Roey, de Groot-erf hertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg en Koning Boudewijn van België. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat in het midden van deze week een depressie over de Noordzee was ge trokken, is ae luchtdruk in onze omge ving geleidelijk gestegen. Dit laatste hangt samen met de ontwikkeling van een zwakke brug van hoge druk, die zich vanmorgen van de Alpen over Ne derland en de Brij^e eilanden naar het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan uitstrekte. De luchtbeweging is nu zwak geworden en de aanvoer van koele Oceaanlucht is opgehouden, zodat de temperatuur ge durende het weekeinde geleidelijk zal stijgen. Boven de Golf van Biscaye is een nieu we Oceaanstoring aangekomen, die zich in een ongeveerNoord-Oostelijke koers voortbeweegt. Zij wordt vergezeld door een regenzone, die vanmorgen in Zuid west Frankrijk en Zuid-Engeland actief was. Deze nieuwe depressie vormt een be dreiging voor het weer van Zondag. Op de dezer dagen gehouden vergade ring van de Ned. Chr. Aannemers- en BouwvaKpatroonsbond is de suggestie ge daan om in verband met de uiterst moei lijke situatie, waarin het bouwbedrijf ver keert, Sturende de zomermaanden in dat bedrijf 55 uur in plaats van 48 uur te laten werken, waardoor een tijdelijke ver groting van de productiviteit met 10 pet zou kunnen worden verkregen. Het Tweede-Kamerlid de heer Beernink heeft nu aan de ministep van Wederop bouw en Volkshuisvesting gevraagd of hij bereid is zijn oordeel over deze suggestie té geven. Bij het voederen van de kippen werd het 9-jarig zoontje van de wed. Th. te Her kenbosch (bij Roermond) door de haan gebeten. Hierdoor geraakten tetanus- bacteriën die in tuinaarde voorkomen in de wonde. Ondanks spoedige genees kundige hulp, stierf het knaapje aan deze dodelijke beet. In zjjn openingswoord op de 43ste Spaarbankdag van de Nederlandse Spaar- hankbond. die te Arnhem is gehouden, heeft de voorzitter, mr Jacq Dutilh o.m verklaard, dat de spaarbanken gezamen lijk van haar spaarders vorig jaar ruim 660 milliocn inleggelden hebben ont vangen en 518 miliioen hebben terug betaald. Deze cijfers, met die van de zusterinstellingen de R.P.S. cn de Boeren leenbanken tonen aan, dat er in 1953 goed gespaard is. De eerste maanden van 1951 laten t.a.v. inleg en terugbetaling een soortgelijk beeld zien. Bij de toestromende spaargelden' heeft de belegging zonder twijfel zorg gegeven, Duizenden soldaten van de Vietminh worden thans op de Thanh-Hoavlakte, 130 kilometer ten Zuiden van Hanoi, samengetrokken, aldus is Vrijdag in ge zaghebbende kringen te Saigon vernomen. Deze strijdkrachten bestaan onder andere uit geregelde eenheden van Vietminh- regimenten, die Dien Bien Pboe belegerd hebben en na de val van deze vesting in Zuidelijke richting zijn gemarcheerd. Waarnemers te Saigon denken, dat de troepen in het gebied van Tanh Hoa ge bruikt zullen worden voor een aanval uit Zuidelijke richting op Hanoi, tezelfdertijd dat andere strijdkrachten uit het Noorden zullen aanvallen. Van de vlakte af kun nen de rebellen reeds een sterke druk oefenen op. de Franse sleutelstelling Phoely, een vijftigtal kilometers ten Zui den van Hanoi. De waarnemers achten het waarschijnlijk, dat de opstandelingen zullen trachten de verbindingswegen tus sen Hanoi en Haipong af te snijden, waar door de eerstgenoemde stad volkomen zou worden omsingeld. Door de zware moessonregens en de actie van Franse bommenwerpers is de weg waarlangs de Vietminh haar troepen van Dien Bien Phoe naar de delta van de Rode Rivier zendt, op één plaats ernstig beschadigd. Duizenden koelies worden aangevoerd om een noodweg op dit punt aan te leggen. Minstens tienduizend Vietminh-solda- ten van Dien Bien Phoe bevinden zich reeds in gevechtsstellingen aan de Noord rand van de delta. De nieuwe Franse opperbevlehebber, generaal Ely, heeft Vrijdag de militaire toestand in en om de delta te Hanoi be sproken. Zijn bevelhebber in het Noor den, generaal Cogny, zette uiteen hoe hij de naar de delta over te brengen Franse versterkingen denkt te gebruiken in de gevechten, die voor de deur staan. In een rede voor de „World Affairs Concil" te Los Angeles, heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gisteren verklaard, dat de vrede in Indo-China wel niet uit sluitend door eenzijdige gewapende inter ventie van de Verenigde Staten bereikt kan worden, maar dat de Verenigde Sta ten anderzijds ook niet van plan zijn om wille van de vrede te capituleren. .ow,- periode 1950—1965 zullen naar schatting ongeveer 810.000 woningen moe- 76? nén°i iebouwd. waarvan ongeveer 7o0.000 door de provincie worden verdeeld en ongeveer 60.000 woningen als speciaal contingent bpzondere ontwikkeling niet door de provincies worden toegewezen Van deze 750.000 woningen zal ongeveer 45°/in de min of meer stedelijke gemeen ten (met meer dan 20.000 inwoners) wor den gesticht en daarvan circa 18"/» in de steden boven de 200.000 inwoners. Voor de uitbreiding van de bebouwing met alles- wat daarbij behoort, alsmede voor aanleg van verkeerswegen, defensie enz. zal uiteraard een beroep op de aan wezige cultuurgrond en woeste gronden moeten worden gedaan. Naar schatting zal hiervoor in de genoemde periode jaarlijks maximaal 3500 ha en minimaal 2800 ha nodig zjjn. Regionaal bezien zullen hiervan voor het Noorden (Groningen, Friesland. Drente) nodig zijn ongeveer 9% van het jaarlijkse totaal, voce het Oosten ongeveer 19"/» voor het Westen (excl. Zeeland) ongeveer 43%, voor Zeeland ongeveer 1.5"/» en voor het Zuiden ongeveer 27.5%. Tot bovenstaande conclusie is een stu die-commissie gekomen, bestaande uit vertegenwoordigers van 't ministerie van Landbouw, de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting en de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Deze commissie heeft zich intensief met het probleem van de overgang van grond naar niet-agrariscbe doeleinden bezigge houden. Zij heeft haar bevindingen neer gelegd in een rapport, dat thans bij de Staatsuitgeverij is verschenen. Rekent men de totale hoeveelheid cul tuurgrond (inci bos) in 1950 op ongeveer '2.740.000 ha, dan zou het verlies aan cul tuurgrond per jaar iets meer dan 0.1"/» be dragen en in de periode van 19501965 een kleine 2"/o, Van de totale oppervlakte cul tuurgrond ('nel. bos) en woeste grond te zamen zal in de genoemde periode van la jaar ongeveer l a 1.5% in beslag worden genomen. Landelijk gezien is de overgang van grond naar niet-agrarische bestem ming dus nief zo verontrustend als dik wijls wordt verondersteld. Dit houdt intus sen niet in. dat er in ons land voldoende ruimte zou zijn voor de snel groeiende be volking. Om t.a.v. de voorziening in onze eigen behoeften niet achteruit te gaan, zijn ook de grote inpolderingen lang niet' voldoen de. Het zal daarnaast nodig zijn de pro ductie der beslaande cultuurgronden be langrijk op te voeren door middel van ruilverkavelingen, betere waterhuishou ding e.d. De commissie schat, dat van de boven bedoelde 28903500 ha voor het „wonen" dus de bebouwing met alle verdere voor zieningen als sportvelden groenstroken, winkels, kerken enz. jaarlijks 1700—2200 ha nodig zal zijn: voor industrie en defensie 370 ha en voor het verkeer 750—950 ha. Het grootse deel gaat dus naar de woning bouw en in deze sector is naar het zich laat aanzien nog de meeste besparing mogelijk. De commissie heeft, daarom en kele voorlopige richtlijnen voor de bebou wingsdichtheid in verschillende soorten gemeenten opgesteld. In een massale toe passing van hoogbouw Wat enkelen tot oplossing van het ruimteprobleem be pleitten ziet de commissie weinig heil. Eerder zal er vooral aan gedacht moeten worden die gronden te sparen, die voor de huidige gebruiksvorm de meeste waarde hebben Het komt dus niet zozeer aan op het hoeveel, hoe belangrijk dit ook kan zijn, maar vooral ook op het waar. De commissie dringt dan ook In dit verband sterk aan op het bodemkundig onderzoek bij het ontwerpen van. plannen. Na te hebben herinnerd aan de „open lijke gewapende agressie" waaraan com munistisch China zich in Korea had schul dig gemaakt en aan de Chinese leveran ties van militaire uitrusting aan de Viet minh, zeide Dulles, 'dat het er in Indo- China veeleer om gaat de rust. die door communistisch China verstoord is. te her stellen. In dit gebied is tot nu toe immers nog geen sprake van openlijke Chinese agressie. Dulles waarschuwde evenwel, dat, mochten de Chinezen tot openlijke mili taire agressie in dit gebied overgaan, zulks door de V.S. als een bedreiging van hun veiligheid zou worden beschouwd. De Verenigde Staten hadden reeds duidelijk gemaakt van welke voorwaar den een interventie zou afhangen: n.l. als daartoe uitgenodigd werd door de tegenwoordige wettige autoriteiten: als de volledige onafhankelijkheid voor Laos, Cambodja en Vietnam gegaran deerd is; als enkele andere landen in het betrokken gebied deelnemen; als Frankrijk verzekert, dat het zich niet uit de strijd zal terugtrekken voordat deze is gewonnen. Zijn rede vervolgend, zeide Dulles, dat nu, indien de Chinese communisten in Indo-China of waar dan ook zouden tonen, tot openlijke militaire agressie te willen overgaan, de situatie anders zou worden. In een dergelijk geval zouden de Verenigde Staten de Verenigde Naties in schakelen en overleg plegen met hun bondgenoten. Krachtig ontkende Dulles, dat de Ver enigde Staten oorlog met China willen Indien dit zo was, zeide de minister zou hiervoor gemakkelijk de aanwezigheid van Chinese aanvallers in Korea ais reden kunnen zijn aangegrepen. Dulles herhaalde zijn verklaring van de vorige week, dat de situatie in Indo-China ernstig, doch in geen geval hopeloos is. „De toekomst hangt grotendeels af van de beslissingen te Parijs, Londen en Geneve", verklaarde hij. Sprekend over Japan zeide Dulles nog, dat de vrije wereld een economische po litiek moest vermijden, die Japan zou dwingen, een bondgenoot of werktuig te worden van communistisch China en van de Sovjet-Unie. merkte hij verder op. Toch heeft de markt de beschikbare bedragen vrij gemakkelijk opgenomen en zijn de verhoudingen der soorten van beleggingen niet noemens waard veranderd. Het algemeen rendement vertoont, ai- dus mr Dutilh, een neiging achteruit te lopen. Het verschil tussen gekweekte en vergoede rente liep iets sterker terug Dit wijst er volgens spreker op, dat in elk geval iedere gedachte aan verhoging der inlegrente terzijde gesteld behoo'-t te worden. Bij een aantal spaarbanken zal men naar sprekers overtuiging goed doen verlaging dier rente in ernstige overweging te nemen. In het algemeen is een inieggersrente van 3 pet te hoog. Dit is van te meer belang, omdat de Bond tracht in bespre kingen met de boerenleenbanken en bï.t hoofdbestuur van de P.T.T. voor de R.P.S. enige lijn te brengen in de rente-vergoe ding. Tegenover de neiging tot daling van het rendement staat overigens nog e^i tendens tot stijging der onkosten, althans in geld opgedrukt, Dit verschijnsel ver dient alle aandacht, aldus spreker. Het correctief kan alleen gevonden worden in de uiterste voorzichtigheid bij het be palen der inleggersrente en in het nauw lettend toezicht op een efficient beheer. Tijdens deze samenkomst, waarop des morgens de gebruikelijke jaarstukken hot fiat kregen (w.o. het voorstel tot wijziging van de statuten en tot intrekking van het algemeen reglement van de Nederlandse Spaarbankbond) had ook de huldiging plaats van mr Dutilh, die reeds vele jaren het voorzitterschap van de bond be kleedt. Prof. dr C. Goedhart, hoogleraar aaa de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. heeft 's middags gesproken over: „Invloeden op de rentestand, het spel van de maatschappelijke krachten en het spel van de overheid". T.a.v. dit onderwerp concludeerde hij, dat, hoewel er blijkens theorie en erva ring in onze tegenwoordige maatschap pelijke en staatkundige verhoudingen een belangrijk veld is voor het spel der maat schappelijke krachten dat de rentestand beïnvloedt, de overheid binnen vrij ruime grenzen, gesteld door die maatschappelijke krachten, toch een speelruimte kan vin den om de rentestand te manipuleren. Dat bewuste manipuleren dient evenwel hoge uitzondering te zjjn. Het rentegamma voor de lagere publiek rechtelijke lichamen is alleen aanvaard baar, indien het uitsluitend wordt gehan teerd als richtsnoer om in tijden van krapte op de kapitaalmarkt de betrokken geldnemers een duidelijk inzicht in de feitelijke marktcondities te geven. In dat geval kan het rentegamma worden gezien als de logisch aanvaardbare tegenhanger van het „overleg in beleggingszaken", dal als belangrijke taak heeft, met name in tijden van ruimte op de kapitaalmarkt er zorg voor te dragen, dat de institutionele beleggers een duidelijk overzicht verkrij gen over de marktcondities. Overheidsingrijpen in de rentevorming achtte prof. Goedhart voorts alleen aan vaardbaar, wanneer de maatschappelijke krachten dreigen te ontsporen en uit dien hoofde rente-beïnvloeding gunstige gevol gen kan hebben Voorbeelden zijn net voorkomen van een zeer sterke golfbewe ging in de rentestand, bij zeer hoge uit zondering ook het vermijden van een on draaglijk zware rentelast op het over heidsbudget en tenslotte het afremmen van een golf van inflatoire financiering, hetgeen evenwel beter door de overheid aan het beleid van de centrale bank kan worden overgelaten. Prof. Goedhart merkte tenslotte op da', in de naaste toekomst de rente-ontwikke ling in hoofdzaak waarschijnlijk zal wor den bepaald door de liquiditeitspositie van het bedrijfsleven (grotendeels afhankelijk van betalingsbalans en fiscaal beleid), het tempo van de consolidatie van de over heidsschuld en, als meest onzekere factor, de geleidelijke vrijmaking van het inter nationale kapitaalverkeer. Zonder buiten gewone internationaal-politieke spannin gen behoeft geen dezer factoren tot sterke rente-fluctuaties te leiden, aldus prof. Goedhart. Prins Bernhard zal op uitnodiging van de regering van Zuid-Afrika in September a.s een bezoek aan Zuid-Afrika brengen. De Prins zal op 25 September in Zuid- Afrika aankomen en er twee weken ver toeven. Het reisprogramma draagt de eerste week een officieel karakter, daarna zullen onofficieel bezoeken worden gebracht aan verscheidene streken van het land. Sedert geruime tijd bestaat een alge meen verbod tot het vertoeven in een strook van 500 meter breedte langs de zo genaamde .groene grens". In het voorjaar van 1951 is dit verbod, voor wat betreft de NederlandsBelgische grens, buiten werking gesteld gedurende de daguren Ingevolge beschikking van de staatssecre taris van Financiën is dit verbod thans aan de Zuidgrens ook voor de nachturen opgeheven. Voorts is de situatie langs de Neder landsDu-itse grens van dien aard, dat thans voor die grens tot een gedeeltelijke opheffing van het verbod, en wel voor de daguren, kan worden overgegaan. Het vorenstaande geldt niet voor per sonen, aan wie het verblijf binnen de 500 meterstrook is of zal worden ontzegd. De getroffen maatregel betekent onder meer een verruiming van de bewegings vrijheid van toeristen en vacantiegangers, die in de grensstreek verblijven, en ver mindert het ongerief voor de grensbe woners. De beschikking wordt 15 Juni a.s. van kracht. De Iraq Petroleum Comp. heeft aan de regering van Transjordanië medegedeeld, dat zij bereid is haar concessie voor olie exploratie in Transjordanië af te staan, aldus wordt uit betrouwbare bron ver nomen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend voor andere maatschappijen al daar naar olie te zoeken. Deskundigen hebben namelijk vastgesteld, dat op zes plaatsen in Jordanië olie wordt aange troffen. Het aanbod tot het afstand doen van haar rechten door de Iraq Petroleum Comp. zal afhangen van de voorwaarden, waarover met de regering moet worden onderhandeld. De kosten voor het boren van 1 bron worden geraamd op 250.000 (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht zijn gisteren en vandaag de leden van de Ned. Vereniging A.V.O., die zich bezig houdt met arbeidszorg voor minder-validen, voor hun jaarvergade ring bijeen. Uit het verslag over 1953 blijkt, dat de vereniging in dat jaar 1050 personen aan werk heeft kunnen helpen, van wie 532 in particulier bedrijf en 73 in overheids dienst. Aan eigen bedrijf werden 145 ge holpen, 233 kwamen in eenbe schuttende werkplaats, terwijl 67 personen aan per manente huisarbeid werden geholpen In totaal waren 6234 personen in de zorg van A.V.O. betrokken en als gevolg van het door haar verrichte werk werd de gemeentelijke sociale diensten gedurende 1953 1.300.000 aan steun bespaard. Het congres is gisteren geopend met een begroeting van de deelnemers door de voorzitter van de afd. Utrecht, prof. R. Hornstra, die er zijn teleurstelling over uitsprak, dat de overheid slechts lang zaam overtuigd raakt, dat voor het A.V.O.-werk investeringen nodig zijn om tot goede resultaten te komen. De minder- validen zijn dikwijls nog in slechte ge bouwen gehuisvest en in Utrecht bestaat zelfs niet eens een werkplaats, hetgeen prof. Hornstra een schande voor de stad noemde. Goed geoutilleerde werkplaatsen zijn voor het A.V.O.-werk, dat vakwerk is. beslist nodig. In de namiddag werd een bezoek ge bracht aan het militair herstellings- en ocfeningoord „Aardenburg" te Doorn en aan het revalidatiecentrum „De Hoog straat" te Leersum. Des avonds woonden de congressisten een voorstelling van het Jtrechtse Artsen-cabaret bij. Vanmorgen werden de deelnemers door het gemeentebestuur van Utrecht op het stadhuis ontvangen, waarna de huishou delijke vergadering begon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1