Hoe moet de Kerk haar taak in Europa vervullen? Internationale bijeenkomst van priesters en leken Oud landgoed werd een heerlijk kindertehuis Ir Dertien avonden rinkelden de ruiten bij weduwe Anna Maar de jonkheid van It teren kreeg geen vaatje bier Graaf Willem II zat aan feestelijk maal in Sted. Muziektuin Wie doodde 1 in 'T 1 Geen tijd om bang te zijn Gloeilampjes Marco Graffi? Mgr Van der Velden-conferentie ijftig Verlies Kwatta 1953 Kantonrechter sprak de zes ketel muzikanten vrii „De Beuken" ontvangstcentrum jongens en meisjes voor vi Alkmaar zevenhonderd jaren stad Gedenksteen onthuld aan dokter Bontekoe's geboortehuis ZATERDAG 12 JUNI 1954 PAGINA 8 Christelijke gemeenschap Theologie van het lekendom Ook voor de vrouw Is Europa nog het A vondland Dominicanessen van Bethanië maken haar werk „rond" in Hees Dividend van 4 pet uit onverdeeld dividendsaldo Leiden Zelfs in Stiermarken en 1 irol Dertien avonden Op onbewaakte met knipper lichten BEJAARDE DAME DOOR TREIN GEDOOD b. m. Rs. door J. S. FLETCHER TELEVISIE BIJ SPELEN ONDER VRACHTAUTO GEVALLEN Meisje op slag dood t Een paar weken geleden is de Bisschop van Aken gestorven. In deze Kerkvorst is onverwachts op een vormreis overleed hij aan een hartver lamming een man van bijzondere bete kenis heen gegaan. Hij was voorzitter van de Duitse afdeling van de Pax Christi-beweging, overtuigd en vurig voorstander van de internationale samenwerking op godsdienstig-zedelijk, sociaal en pastoraal gebied. Als een hoffe lijke gastheer heeft Z. H. Excellentie de priesters uit Duitsland, Nederland, België en Frankrijk ontvangen, die in November van het vorige jaar in zijn residentie bijeenkwamen om met elkander van ge dachten te wisselen over de problemen van de moderne zielzorg. Bij de volgende conferentie zou hij zeker aanwezig zijn, had hij beloofd. Aan dit voornemen heeft de bisschop geen gevolg kunnen geven. Uit waardering voor de morele en financiële steun, die zijnerzijds werd ondervonden, worden deze bijeenkomsten in het vervolg Mgr. Van der Velden-Conferenties genoemd. Op voorstel prof. dr J. Nota S.J. werd daartoe deze week besloten door allen, die in het klooster „Mater Dei" van de Zusters Franciskanessen te Breda deelnamen aan de vergadering, welke als het vervolg van de Conferentie te Aken beschouwd mag worden. Uit de contacten die na de oorlog ter versterking van het bewustzijn van chris telijke broederschap tussen Nederlandse en Duitse steden gelegd werden, zijn deze bijeenkomsten voortgekomen. Breda was de vierde in de reeks van conferenties, die met zorg voorbereid door Hub. Vijgen, de onvermoeide propagandist van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing reeds te München-Glad- bach, Heythuizen en Aken zijn gehouden. Het onderwerp: „Hoe kunnen wij de Kerk haar taak in Europa laten vervullen", dat op de laatste bijeenkomst behandeld werd, was ook in „Mater Dei" tot uitgangs punt gekozen, nochtans met dit onder scheid, dat ditmaal ook leken waren uit genodigd aan de probleemstelling en ge- dachtenwisseling deel te nemen, omdat ook zij bij dit vraagstuk betrokken zijn. Met de diverse inleiders had men een goede keuze gedaan. Als vertegenwoor diger van de Franse clergé werd het woord gevoerd door Abbé Francis Connan, de interessante pastoor van de Saint-Séverin- parochie in het hartje van Parijs, die het grotendeels aan zijn originele beoefening der liturgie onder de zegen van de Kardinaal-Aartsbisschop te danken heeft, dat zijn kerk tot de drukst bezochte Godshuizen van de Franse hoofdstad be hoort. Bij het voorportaal heeft hij b.v. een groot boek neergelegd, waarin ieder een zijn intenties kan neerschrijven. Bij het Memento der Levenden wordt door alle aanwezigen voor deze litanie der men selijke noden gezamenlijk gebeden. Een royaal gebruik van de Franse taal bij de veranderlijke Misgebeden niet door de celebrant rnaar door leken-assistenten aangewend versterkt bij de aanwezigen het bewustzijn, dat zij aan een gemeen schappelijk offer deelnemen. Deze ver bondenheid met de christelijke gemeen schap durfde Abbé Connan zelfs het achtste sacrament noemen! Sacramenten van doopsel en huwelijk worden in St. Séverin te Parijs zoveel mogelijk tijdens drukbezochte plechtigheden toegediend. In deze christelijke gemeenschap wordt de leek als volwassen beschouwd. Hjj heeft immers het H. Vormsel en andere Sacra menten ontvangen. Het welzijn der Kerk gaat ook hem ter harte. Daarom heeft hij geen mindere maar een volwaardige rol te vervullen. De priesters moetep de leken in de ziel zorg inschakelen. Leren zij begrijpen, dat zij tezamen aan het altaar het Eucharisti sche Offer opdragen dan komt de juiste verhouding tussen priesters en leken als het ware van zelf tot stand. In lijnrechte tegenstelling met de defi nitie, die de bekende encyclopaedia Larousse van het begrip leek geeft qui est ni prêtre ni religieux! beseft thans de generatie, die uit de Franse jeugdbeweging is voortgekomen, dat de leek in het koninklijke priesterschap deelt, waarover St. Petrus spreekt. Dit verklaar de Jea'j-Pierre Dubois-Dumée, die vader van een gezin is en lid der directie vaD Témoignage chrétien. In het begin van zijn korte betoog bracht hij de lachers op zijn hand met het be kende verhaal over de drievoudige positie van de leek in Gods Kerk: geknield voor het altaar, zittend onder de preekstoel enmet de rechterhand in de porte- monnaie! Is dat nog zo? Gelukkig niet, want talrijke leken doen aan actief aposto laat mee. Openhartig wees de Franse journalist op tekorten, die naar zijn mening bij beide partijen voorkomen: infantilisme bij de leken en clericalisme bij de priesters. Om deze defecten te kun nen corrigeren moet beider taak theolo gisch zuiver en nauwkeurig omschreven worden. Bovendien bestaat er behoefte aan een specifieke lekenspiritualiteit, die niet zoals doorgaans het geval is op een monniken-ascese geinspireerd mag zijn maar aangepast dient te worden aan de verschijningsvormen van het mocerne leven dat niet meer statisch maar dyna misch van aard is. Het lag voor de hand dat de begrippen over een theologie van het lekendom die onlangs door de Franse Dominikaan Yves Congar, welke ontwikkeld zijn op deze bij eenkomst zijdelings ter sprake gebracht zouden worden. Van Belgische zijde werd door de leek Jean Delfosse uit Brussel in de Franse taal verklaard, dat de priester zich niet in de sacristie moet opsluiten doch in zijn hoedanigheid van zielzorger zich op alle gebied dient te bewegen. Als een andere Christus moet hij zich onder de mensen begaven. Hij mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat het heden daagse leven, dat door pers, radio, tele visie en reizen naar het buitenland be ïnvloed wordt, zich grotendeels niet meer afspeelt op het beperkte terrein der parochie. Zijn landgenoot de zeereerw. heer J. Pauwels, pastoor te Antwerpen, die zich van de Vlaamse taal bediende, legde de nadruk op de prioriteit der genade, welke in het Maria-Legioen een vooropgezet be ginsel is. In België heeft dit apostolaat een nieuwe verhouding tussen priester en leek tot stand gebracht. Ook aalmoezenier De Vet uit Breda stelde in zijn inleiding het Maria-Legioen ten voorbeeld, omdat daar veel goeds tot stand komt door spontaan initiatief der leden. Over het algemeen is de samenwerking van priester en leek in het bedrijfsapostolaat beter dan in het parochieleven. Dr J. Susante,, be drijfspsycholoog te Nijmegen, was van mening, dat deze samenwerking zich in parochiële zielzorg gunstig ontwikkelen kan wanneer de pastoor aan zijn mensen leert voor hun moeilijkheden zoveel mo gelijk zélf een oplossing te zoeken. De geestelijke herder der parochie moet zich van de medewerking van deskundige leken verzekeren aan wie hij bepaalde verantwoordelijkheden durft delegeren. Het enige vrouwelijke geluid op deze tweedaagse studie-bijeenkomst deed mej. Maria Lücker uit Bonn horen. Als Vrouwe van Nazareth wijdt zij zich in de grote steden van de Bondsrepubliek aan de godsdienstig-zedelijke belangen van de werkende vrouwen. „Das Fraulein Doctor'' heeft zes jaar in ons land vertoefd en spreekt keurig Nederlands. Evenals dr Janssen uit Krefeld gaf zij een psychologische analyse van de hou ding, welke diverse typen tegenover pries ter en leek aannemen. Een aparte en werkelijk brede visie gaf de Duitse Jezuiet dr Brockmöller uit Dortmund op de taak van c'j Kerk in Europa. „Christentum am Morgen des Atomzeitalters" is de titel van het boek. dat op zijn naam staat. Na een interes sante uiteenzetting van de antithesen, waartussen katholiek Duitsland zich voor, temidden en na de twee wereldoorlogen bevonden heeft stelde hij aan zijn audito rium de vraag: zal Europa in de toekomst nog samenvallen met het klassiek gewor den begrip van het Avondland? In het openingswoord heeft prof. dr J. Nota S.J., de leider dezer internationale bijeenkomst, aangegeven, dat het vraag stuk vooral van practisch-pastorale zijde behandeld zou worden. Aan het gevaar van al te theoretische bespiegelingen is men de eerste dag nochtans niet geheel ontkomen. Niettemin zijn uit de diverse discussies talrijke gedachten voortgespro ten. die voor de parochiële zielzorg van belang zijn. Zo werd o.m. over de oplei ding der lekenkrachten, de positie van de maatschappelijke werksters, de taak van de Duitse Seelsorghelferinnen breedvoerig gesproken. Het taalverschil leverde geen moeilijkheden op, want Pater Claerebouts S.J. heeft met een bewonderenswaardig gemak alle referaten in voortreffelijk Frans, Duits en zonodig Nederlands ver taald. Op verzoek van de overleden bisschop val de volgende mgr Van der Velden- conferentie in het najaar wederom te Aken plaats hebben. „Geheel in zijn geest", verklaarde dr Drink, de vertegen woordiger van het bisdom Aken. E. LOHMAN O.F.M. Blijkens het verslag over 1933 van de N.V. Stoom Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta, te Breda, waren de netto-bedrijfs resultaten, incl. het deel van de winst van dochterondernemingen negatief en wel met 90.591 (67.365). Diverse ver liezen en voorzieningen beliepen 20.395 (25.364) en afschrijvingen op fabrieken 11.244 (31.916). In het credit van de verlies- en winstrekening werd ge boekt aan interest 11.211 (10.892) en aan bijzondere baten 13.014 (110.130). Het verlies 1953 bedraagt 198.004 (3.622). De omzetten hebben zich gedurende het verslagjaar nagenoeg kunnen hand haven, maar de zeer hoge grondstof prij zen hebben een ongunstige invloed op het resultaat gehad. Het is gebleken, dat de consument niet bereid is prijsver hogingen van chocolade artikelen te aanvaarden, zodat het niet gelukt is de steeds hogere grondstofprijzen in de prijzen door te berekenen. In 1954 zijn de grondstofprijzen ver der gestegen tot een ongekend peil. De hierdoor onafwendbare prijsverhoging van het eindproduct heeft geleid tot een ernstige teruggang in de omzetten van chocolade, welke teruggang in steeds toenemende mate wordt opgevangen door een nieuw product, waarin de cacaogrondstoffen een minder belang rijke rol spelen. Voorgesteld wordt het nadelige saldo van 198.004 af te boeken ten laste van de reserve, die daarna een saldo zal aangeven van 416.731 en vervolgens uit het onverdeeld dividendsaldo op de gewone aandelen 4 (6) pet uit te keren. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal men geen beroep op de kapitaalmarkt behoeven te doen. GENEVIèVE IS nu zes maanden rust gaan nemen. Op uitdrukkelijke wens van haar moeder, madame de vicom- tesse de Galard de Terraube- Die heeft zelf ervaren, wat het is, op eens beroemd te worden. Je wordt er doodmoe van, zei ze. Ze werd beroemd, toen de krantenwe reld merkte, dat ze de moeder van een heldin was, van de „engel van Dien Bien Phoe. Haar rustige appartementje op de Place Debussy in het zeventiende arrondissement van Parijs werd daarna bijna belegerd. Het begon met een vriendelijk verzoek om een foto van haar dappere dochter. Nadat „Paris-Presse" deze schier levens groot had afgedrukt, wilde iedere krant en elk tijdschrift er een hebben. Haar foto album werd letterlijk leeggeplunderd. De deftige vicomtesse voelde eigenlijk niets voor al die publiciteit en het rumoer er om heen. Maar ze was toch te beleefd en te goedhartig, om de journalisten weg te sturen en ze begreep, dat de mensen graag wilden zien, hoe de dappere ver pleegster van Dien Bicn Phoe er uit zag- Toen na haar terugkomst Geneviève te Parijs naar haar mening niet tot rust kon komen, nam madame de vicomtesse de teugels stevig in handen en ze liet haar de keuze tussen de drie buitenplaatsen van de familie in Gascogne. Geneviève koos de villa, waar ze als kind gelukkig was geweest en haar moeder onderhield haar daar over het bedrog, dat ze eigenlijk gepleegd heeft. Geneviève, die tegen moeders wil zich vrijwillig voor verpleegster bij het trans port van gewonden door de lucht in Indo- China had aangemeld was het in de Sahara en in Frans Equatoriaal Afrika al niet erg genoeg? schreef haar moeder elke week een brief, waarin ze vertelde, dat er helemaal geen gevaar bij was. Gewoon met een vliegtuig mee, om de arme jongens te helpen, die aan het front gewond waren. Geen enkel risico.... De laatste brief, waarin Geneviève dit verzekerde, kwam toen de kranten meld den, dat een zekere Geneviève de Galard, verpleegster in de rang van luitenant, in het belegerde Dien Bien Phoe was achter gebleven. De enige vrouw tussen tienduizend wan hopige vechtende mannen, die door veer tigduizend Vietminh ingesloten waren en hun ondergang tegemoet gingen Helemaal geen risicoNu, madame de vicomtesse dacht er het hare van en denkt er nóg het hare van. Ze is van de ouder wetse stempel en vindt, dat een dochter haar moeder niet voor de mal moet hou den. En ook moet gehoorzamen. Al is ze trots op Geneviève, het kind is toch ongehoorzaam geweest. Het kind is 29 jaar, maar hoe zijn moeders, niet waar Laten Amerikaanse uitgevers nu maar enorme sommen bieden voor een boek, door Geneviève geschreven, de familie de Galard, even nobel en even bekend in Gascogne als de familie De Castries, heef' dat Amerikaanse geld niet nodig. In ieder geval, eerst moet Geneviève eens flink uitrusten en dan mag ze naar Amerika. President Eisenhower heeft haar immers uitgenodigd voor een bezoek- Ma dame de vicomtesse vindt dit toch wel een onderscheiding. (Van onze correspondent) Twee en een half jaar telde het grappige manneke, dat ons in de hal van het Woensdag plechtig in gebruik te nemen Ontvangstcentrum van de Zus ters Dominicanessen van Bethanië „De Beuken" te Hees bij Nijmegen, tegemoet komt gerend: „Pappa, pappaDat is het enige, wat deze peuter herinnert aan thuis en het is misschien maar goed ook dat de herinnering van dit kind niet verder gaat. Daar loop je over te piekeren, als Zuster Agnes, de directrice, je rondleidt door gangen en kamers. Wat voor kinderen zijn dit, deze vijftig jon gens en meisjes, die hier de heerlijke zorgen genieten van deze zusters t Men moet er zich niet te zeer in verdiepen. „De dossiers openbaren zo het een en ander" zegt Zuster Agnes veelbetekenend. Zij spreekt uit ervaring, zoals de hon derden zusters, die deze congregatie telt, uit een schat van ervaringen kunnen spreken. Dit werk immers, deze zorg, voor kinderen, die het gezinsmilieu moe ten ontberen, is een van de voornaamste doeleinden die de stichter pater Lataste O.P. zijn zusters heeft gesteld. Wist U, dat U vanavond bij wijze van spreken weer twintig gulden ar mer geworden bent door roest? Ja, door het roesten van metaal. Per jaar lijdt Nederland door corrosie, die is een mooi woord voor roest, een schade van onge veer 200 millioen. Dat alles vernamen we bij de opening van een Leids bedrijf, dat zich speciaal gaat bezighouden met verwijdering van roest en corrosievoor- koming. Hilversum Hier krijgt de komende Vaderdag (20 Juni) een bijzonder tintje. De burger vader deelt a.s. Woensdag reeds in de vreugde, want dan krijgt de heer J. J. G. Boot een kistje sigaren aangeboden van de Hilversumse sigarenwinkeliers, die verder die dag ook vele ouden van dagen zullen bedenken. En op de dag vóór Vaderdag Zaterdag 19 Juni krijgen de allernieuwste vaders, die op deze dag op het stadhuis de geboorte van een nakomeling komen melden, eveneens een reukoffer van de weldoend rondgaande sigarenwinkeliers. En tot slot kan Hilversum zich vergasten aan een optocht van allerlei historische fi guren, die u ook wel eens op sigaren dozen ziet afgebeeld. Phoenix (V.S.) Mr Herberth Smith, een rijke fabri kant, betaalde 75.000 dollar als losprijs voor zijn 23-jarige vrouw, moeder van twee kinderen. Zij was dezer dagen ont voerd en de kidnappers hadden de echt genoot meegedeeld, dat hij zijn vrouw nooit meer zou terugzien of hij diende op een bepaalde plaats een boeket bloe men neer te leggen, waarin een brief met de gevraagde 75.000 dollar. En in derdaad kwam korte tijd later mevrouw Smith in goede welstand weer thuis. Londen Een man, die zijn reuk en smaak ver loor tengevolge van een aanrijding door een motorrijder, kreeg een schadever goeding toegewezen van ruim 15.000. De smakeloze man vertelde treurig: „Ik ben zelfs geschorst als lid van mijn club. omdat men het zonde vond van het bier, dat ik gebruikte en dat ik toch niet proefde". Het Moederhuis ligt in Venlo en vandaar uit heeft deze congregatie, vooral in de tien jaren, die sinds de bevrijding zijn ver lopen, een grote bloei doorgemaakt. Aan vankelijk werd gewerkt in Stevensbeek en Rijsbergen met twee tehuizen voor oudere meisjes. Na 1945 kwam daar in Venlo „Huize Lataste" bij, in Mook kwam het observatiehuis, in Baexem een huis voor de opvoeding van jongens en meisjes, die onder voogdij waren gesteld, in Zeist het tehuis voor werkende meisjes en nu, in Hees bij Nijmegen het Woensdag door mgr Mutsaerts plechtig in te zegenen „Huize De Beuken", dat Ontvangstcentrum is voor kinderen, die hetzij in afwachting van een gerechtelijke uitspraak, hetzij wachtend op een plaats in een internaat toch ergens onderdak moeten vinden. Voor vijftig jongens en meisjes is er plaats en wat voor een plaats! Natuurlijk kunnen de zusters, met alle goedheid, die zij opbrengen en met alle zorgen, die zij „haar" kinderen geven, de liefde, die een vader en moeder hun moest geven kun nen, niet vergoeden. Maar wat mogelijk is, doen zij- Zij hebben van het oude land goed een heerlijk tehuis gemaakt voor de kinderen, die maximaal zes maanden op „De Beuken" blijven en daarna ergens een bestemming vinden. Ergensmaar niet in het gezin, waaruit zij veelal moes ten worden weggenomen. In een bepaald opzicht kan men zeggen, dat met dit nieuwe huis,- onder het bestuur van moeder Priorin Columba, het werk van de Dominicanessen van Bethanic „rond" is. Dit huis immers completeert het geheel van huizen, dat aan de kinderbe scherming dezer zusters is gewijd. Het zijn tien jaren van weldadige groei ge weest, die de congregatie na de bevrijding heeft doorgemaakt en de klacht van ge brek aan roepingen wordt hier niet ver nomen. Pater Lataste heeft in zijn werkpro gramma nadrukkelijk bepaald, dat meisjes, die eerst pupillen der zusters zijn, later precies als alle andere jonge vrouwen tn de congregatie kunnen treden. De Maria's én de boetvaardige Magdalena's heeft hij naast elkaar in dienst aan de Heer willen laten leven en als symbool daarvan geldt de naam, die hij aan zijn congregatie gaf. Ongeveer vierhonderd zusters telt de con gregatie thans, die worden geleid vanuit het Venlose Moederhuis en zich wijden aan haar drievoudige taak: kinderbescher ming, reclassering en zorg voor vrouwe lijke gedetineerden. (Advertentie) KLEDINGMAGAZIJN LIJNBAAN 81 - TEL. 24166 HERKNCOSTUUMS FALCON, SHELTER en MARTINI REGENJASSEN MODEARTIKELEN KLEDING NAAR MAAT (Van onze verslaggever) MAASTRICHT, Vrijdag De folklore won op alle fronten Er kunnen niet véél belangstellenden op de kleine publieke tribune van het Maas trichtse kantongerecht, doch de „jouk- hcid" van het, doorgaans zo vredige Lim burgse Maasdorp Ittcren, stond er van morgen niettemin „au grand complet" ademloos en gespannen op eikaars tenen ter verdediging der folklore. Er viel een magere zonnestraal door het grote raam en als mr L. T. M. Bronsgecst, de rechter met ogen vol zacht glinsterende pretlicht- I jes over zijn bril naar de verdachten keek 1 dan zag hij zes zeer jonge en kordate, doch niettemin bleke gezichten. Zij hadden, verleden maand, in Itteren de folklore op ietwat oorverdovende ma nier gediend, de zes vertegenwoordigers van Itteren's jonkheid. Het kwam alle maal door de weduwe Anna M. De Itte- rense jonkheid had geen bezwaar tegen de weduwe Anna, zelfs niet, toen zij be sloot een nieuwe echtgenoot boven het blijvende weduweschap te verkiezen en stellig zou men vandaag in het zaaltje van het kantongerecht niet van alle zij den over langzaam uitstervende en niet altijd even sonore folkloristische gebrui ken gesproken hebben, als de weduwe Anna de kracht der eeuwenoude folklore en het uithoudingsvermogen van de Itte- rense jonkheid maar niet had onderschat. De Itterense jonkheid begroette het be sluit der a.s. ex-weduwe -net ketelmuziek. Later pas, tijdens deze zitting, zou qjr Sanders, de verdediger der ketelmuzikan ten, de kantonrechter onthullen, dat dit folkloristische gebruik héél, héél diep in de oertijd een soort van demonenbestrij- ding heten mocht (men verjoeg met ka baal de boze geest van de overleden echt genoot en diens weduwe toonde vervol gens haar dankbaarheid door het ver strekken van enige tractatie) en dat men de voorstanders van dit gebruik niet al leen in Itteren aan de Maas, doch zelfs in Stiermarken en Tirol desgewenst nog wel terug kon vinden. In Itteren zelf had blijkbaar niemand zich de moeite getroost in de geschiedenis van de oude gebruiken te spitten. De zes verdachten haalden hun schouders op als men hun vroeg, waarom men weduwen- met-huwelijksplannen net zo lang met ketelmuziek achtervolgde, totdat zij be reid bleek de oorverdovende serenade met een bescheiden vaatje bier af te ko pen. En de, nu meer dan zeventig jaar oude ex-veldwachter van het dorp ver klaarde, als getuige, dat het gebruik in Itteren altijd heeft bestaan, dat hij er zelf al- kwajongen meer dan eens aan had meegedaan en dat hij ook gedurende zijn ambtelijke loopbaan wel enige malen naar ketelmuziek had staan luisteren, zonder dat hij het nodig had geoordeeld het Wetboek van Strafrecht of de plaat selijke politieverordening in het geweer te roepen. „En moet dit dan persé met zo'n ver schrikkelijk kabaai informeerde de president bij de getuige. „In de meeste gevallen kan het niet hard genoeg zijn, edelachtbare", zei de oude veldwachter; en als de publieke tri bune het gewaagd had, zou ze hem ver volgens op een warm applaus hebben vergast Het kabaal, dat men in Mei j.l. te Itte ren maakte, overtrof de stoutste ver wachtingen. Het begon in het klein en het groeide aan tot een orkaan. Dertien avon den achtereen rinkelden bij de weduwe de ruiten van de dissonanten, doch de weduwe gaf geen krimp: zij schonk dat vaatje bier niet Maar terwijl de wedu we met proppen watten in haar oren rondliep, kwamen er van andere zijden klachten bij de burgemeester, de politie en de pastoor. Toen verbood de burge meester de ketelmuziek en van dit ogen blik af liep het mis. Drie dagen later greep de politie in; zes ketelmuzikanten werden bekeurd en 25 kijklustigen, die aan de bevelen der politie niet onmiddel lijk gehoor gaven, betaalden hun belang stelling eveneens met een bekeuring. Nu, ter zitting, bleek, dat de doodzieke grijsaard, wiens toch al zwakke gezond heidstoestand door alle herrie voor het huis der weduwe Anna volgens het pro ces verbaal zwaar geleden had, op de avond der bekeuringen niet alleen een plaatselijk café had bezocht, doch dat hij zich bovendien te voet naar de plek des onheils had begeven teneindevan de ketelmuziek mee te genieten verhinderde de ambtenaar van het O.M., mr Moors niet om, met alle waar dering voor de instandhouding van folk loristische gebruiken, voor ieder der zes verdachten een boete van f 20 of tien da gen hechtenis te eisen. Doch er lag ook in zijn betoog reeds een vergoelijkende toon. Mr Sanders, de verdediger, verdiep te zich vervolgens in de duistere zin van een groot aantal, uit het grauwe verleden stammende gebruiken, en vroeg vrij spraak voor de ketelmuzikanten, een verzoek, waaraan de kantonrechter, on middellijk vonnis wijzend, in een milde bui tegemoet kwam. Zo ging de jonkheid van Itteren zege vierend met de folklore, terug naar het kleine dorp aan de Maas. En zo er daar bijgeval nog een weduwe met trouwplan nen zijn mocht, zo kan zjj van deze zit ting van het Maastrichtse kantongerecht Ieren, dat zij, zo z\j persé geen dissonan ten voor haar straatdeur wil, wellicht béter toch op een vaatje bier tracteren kan Op 11 Juni 1254 verleende graaf Willem II Rooms k-uiing, de stadsrechten aan Alkmaar en dit feest is gisteren feestelijk herdacht met een middeleeuwse maaltijd in de Stedelijke Muziektuin, waarbij niet alleen de vroedschap en vertegenwoordi gers uit de burgerij, doch ook de graaf en de gravin met hun gevolg van edelen hebben aangezeten. De grond van het park was bezaaid met rosmarijn, naai de in die jaren gebruike lijke gewoonte en het maal bestond uit een aantal soorten soepen, die evenwel niet vergezeld gingen van aardappelen, doch van brood, dat moest dienen om na elke gang het bord te „kuisen" Het bestek be stond slechts uit mes en lepel, daar de vork in de dertiende eeuw een onbekend instrument was en men er angstvallig voor had gewaakt zich aan anachronismen schuldig te maken. Zo werd de muziek tijdens de maaltijd dan ook verzorgd door een luitspeelster, terwijl een hofnar voor enigszins boertig vermaak zorgde. Dit maal, dat werd gevolgd door een tuinfeest, vormde het slot van een meer officiële herdenking, waarbij aan het voormalige hoofdkwartier van graaf Willem II het Koning Willemshuis aan de Pieterstraat namens de historische ver eniging „Oud Alkmaar" een krans werd gehecht. Namens het gemeentebestuur had bur gemeester mr dr H. Wytema vervolgens een gedenksteen onthuld aan het geboore- huis van Cornells Dekker alias Bontekoe, aan het Verdronkenoord. Bontekoe die in de 17e eeuw een vermaard geneesheer was en het op jeugdige leeftijd reeds wist te brengen tot professor te Frankfort a'd. Oder, stond bekend als de „theedokter". Zijn verdienste is namelijk geweest, dat hij de Europeanen het gebruik van dit „geu- rich kruyd' heeft geleerd. De gemeente Alkmaar heeft het aanbrengen van een gedenksteen aan dokter Bontekoe's ge boortehuis gezien als het Inlossen van een oude ereschuld. Op een met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg in Waardenburg is gisteren een bejaarde dame door een trein gegrepen en gedood. Op het moment, dat de trein, die om 16.52 uur uit Den Bosch naar Utrecht was vertrokken, de overweg naderde, stak de dame. de weduwe P., onverwacht te voet de overweg over. Daar zij doof was neemt men aan, dat zij het belsignaal van de knipperlichtapparatuur niet heeft ge hoord. Het lichtsignaal moet zij ook niet hebben opgemerkt De trein had ruim drie kwartier ver traging. MINISTER J. v.d. KIEFT Erevoorzitter Int. Fed. Dagblad directeuren De heer J. v. d. Kieft, minister van Financiën en gewezen directeur van het Vrije Volk, is te Stockholm op het ze vende congres van de Internationale Ver eniging van dagbladdirecteuren tot ere voorzitter van deze organisatie gekozen. B.M.R.S. Zaterdag 12 Juni 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Een ogenblik a.u.b. 23.45 Vervolg verzoekplaten. 01.00 Sluiting. ZONDAG 13 JUNI HILVERSUM I. (402 Ml 8.00 NCRV. R.30 IKOR. 9.30 KRO. 17.00 NCRV. 19.45-24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Orgel. 8.30 Vroegdienst. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 „Wie is mijn patroon'". 11.45 Strijkork. en solist. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.45 Cymbaal. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Amua. muz. 13.35 Boekbespr. 13.50 Kamerork. en solist. 14.30 ..Op de paden van het Nabije Oosten", caus. 14.50 Piano. 15 25 „Saint Aotoine", sym- phonie-oratorium. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal". 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. kerkd. 18.30 Gewijde muz. 19.00 Kerkelijk nws. 19,25 ^ram. 19-30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Tiroler liedjes. 20.50 Act. 21.00 Gevar. progr. 22.00 „Helden te gen wil en dank", hoorsp. 22.50 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 M> 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00-24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 V. h. platteland. 8.45 Vocaal Dubbelkwartct. 9.00 Sport. 9.05 Toeris tische tips. 9.20 Strijktrio. 9.45 Caus. 10.00 V. d. jeugd. 10.30 Ncd. Verv. Kerkdienst. 12.00 Sport. 12.05 Metropolc ork. cn soliste. 12.35 Even af rekenen, I-Icren! 12.45 Mctropole ork. en soliste. 13.00 Nws. 13.05 Mcded. of gram. 13.10 Verz. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio Philh. Ork. 15.15 Toneel. 15.30 Dansmuz. 16.00 Olympische dag 1954. 16.30 Sport. 17.00 Caus. 17.20 Caus. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Zondagruitcrs. 19.30 Discussie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 Meded. 21.00 Lichte muz. 21.15 Hoorsp. 21.50 Phil.ork. en soliste. 22.45 Radio journaal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.00 Hoorspel in 't Frans. 12.10 Critk. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.15 Tuinb.praatje. 14.45 Schots ork. 16.45 Boek bespr. 17.00 V. d kind. 17.50 Caus. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18 15 Caus. 18.30 Ork.conc. 19.15 Re cital. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Liefdadigheids- oproep. 20.30 Hoorspel. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Klankb. 22.30 Recital. 22.52 Epiloog. 23.00— 23.08 Nws. Engeland. BBC Light Progr.. 1500 en 247 M. 12.00 Sport. 12.05 Verz.progr. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Piano. 14.25 Sport. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Boekbespr. en voordr, 15.30 Gevar. progr. 16.29 Sport. 16.31 Twintig vragen. 17.00 Hoor spel. 18.00 Idem. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Amus.muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Sport. 22.30 Muz. caus. 22.45 Voordr. 23.15 Gram. 23.5024.00 Nws. N. W. D. R., 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Verz.progr. 16.45 Dansmuz. 18.15 Symph.ork. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Rhythm. muz. 24.00 Nws 0.15 Symph.ork. en solist. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 15.30 „Venisc". operette. 17.13 Gram. 17.45 Symph.- or. en soliste. 19.30 Gram. 20.02 Strijkens. 21.35 Operamuz. 22.45 Kamerork. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Orgel cn zang. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Operaconc. 14.30 Dag v. h. Vlaamse Lied. 15.30 Gram. 16.00 Dag v h. Vlaamse Lied. 17.00 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Verz.progr. 20.00 Hoorspel. 20.40. 21.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.30—24.00 Gram. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.45 Fanfare-ork. 15.15 Ork.conc. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.05 en 17.45 Gram. 219.30 Nws. 20.00 Omr.ork. en sol. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. BBC European Scrv. Uitz. voor Nederland. 8.008.15 Engele les v. beginnelingen (op 464 en 49 M.); 17.00—17.15 Engeles les v beginne lingen <op 224 en 42 M.); 22.0022.30 Nws. Baro meter van de smaak, door dr A. Noach (op 224 en 75 M.). Zondag 13 Juni 22.00 Een beetje anders dan gewoon. 22.30 Make mine music. 00.30 Sluiting. MAANDAG 14 JUNI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24 00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8 20 Gram. 8.30 Caus. 8.35 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concertgebouworkest en soliste. 12.25 V. boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13 15 Mandoline-ens. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Dansmuz. 14.40 V. d. vrouw. 15.10 Strijkkwart. cn cello. 16.00 Bijbel. 16.30 Viool en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Zangvereniging. 18.20 Sport. 18.30 Orgel. 19.00 Nws. 19.10 Muz. uit de 12e tot de 16e eeuw. 19.30 Pari. comm. 19.45 Cembalo 20.00 Rrdiokrant. 20.20 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.05 Hoorspel. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Evangelisatie-uitz in de Rus- siche taal. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7 10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamtrkoor. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 1L15 Radio Philh. Ork. en vrouwen koor. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Twee pia no's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 14.00 Buitenl. overz. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Piano. 15.15 V. d. vrouw. 16.15 Gram. 17.30 V. d. padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Kinderkoor. 18.30 Lichte muz. 18.55 Rep. of gram. 19.00 V. d. jeugd. 19.15 Amateursprogr. 19.45 Regerings uitz. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. 21.05 Inleiding tot Electra" van Sophocles. 21.50 De confe rentie in Genève. 21.55 Gevar. muz 22.20 Vro lijke muziek. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Jazzcom- petitie. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Twee piano's. 12.20 Gevar. muz. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel. 13.40 V. d. scholen. 15.10 Interv. 15.40 Ork.conc. 16.40 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.25 Sport. 18.30 Koorzang. 18.50 Caus. 19.00 Ork.conc. 20.00 Rep. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.50 Intermezzo. 23.00—23.08 Nws. Engeland. BBC Light Progr,, 1500 en 247 M. 11.45 Sport. 12.15 Ork.conc. 12,45 Sport 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 14.45 Sport. 15.10 Idem. 15.45 Amus.muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Hoorspel. 18.00 Sport. 18.35 Gram. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. muz. 20.30 Catherine Carter. 21.00 Quiz. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.20 Gram. 22.45 Jazzmuz. 23.05 Voordr. 23.20 Amus. muz. 23.5024.00 Nws. N. W. I>. R., 30» M. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 10 Gevar ™uz' Wnn Nw"?mi7Z« ^'30 Vi001. klarinet en piano 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr 19.00'Nws Nwf °Vm 'v' ^'45 Kl=nkbgr20.45 Piano! 0.25 Dansmuz. Ll5^ïevar^jnuz?"0 24'0° Nationaal Programma, 347 M. Tri;f„ ia ??g-, 12-30 Ork.conc. 13,00 Nws. 14.00 Klass. muz. 14.30 Geestelijke lie- Ork.conc. 16.00 Gram. 16.55 Kamer- tOdr. 18.30 Amerik. uitz. 19 00 Gram. Ork.conc. 23.45—24.00 Nws. 8 De getuige, die tot dusver zijn verhaal vlot genoeg verteld had, fronst het voor hoofd, en knikt eens naar het plafond. Een paar ogenblikken laat hij voorbij gaan, en dan laat hij zijn ogen weer rus ten op mijnheer Chrisenbury. Ja, ziet u, het meisje leek me nogal ongelukkig en onrustig. Ze had onder weg nauwelijks een woord gesproken, en toen we in de flat waren, had ik de in druk, dat ze veel liever geen bezoekers had gehad. Ze leek me een beetje melan- coliek. Ze at niet, en ze dronk niet, ten minste bijna niets. Hebt u met haar proberen te pra ten? Ja. Met welk resultaat? Heel weinig. Ik maakte een grapje over het Engelse klimaat, en toen wierp ze me een blik toe, die boekdelen sprak. Zei haar grootvader daar niets over? Ja. hij merkte lachend op dat zijn kleindochter heimwee had naar haar ge boorteland. En antwoordde zij daar iets op? Neen, ze haalde haar schouders op. En toen niets meer? Jawel. Signor Graffi zei: Trek je er maar niets van aan mijn kind. Als het lente is, nemen we vacantie en dan gaan we wel een maand lang naar Italië misschien wel twee maanden. En wat antwoordde z'e? Ze zei heel hartstochtelijk: Voor al tijd! Voor altijd! Nu, wat voor een indruk kreeg u van die twee? Schenen zij het goed met el kaar te kunnen vinden? Waren ze lief voor elkaar? Ik vond dat Signor Graffi erg lief en toegevend voor zijn kleindochter was en op zijn manier ook heel hartelijk. Maar ik wist niet goed, wat ik aan haar had. 't Was net, of ze zich voortdurend over iets beklaagde. Nee, ik zou zeggen, dat zij niet erg hartelijk voor hem was. Ze deed alles, wat hij haar vroeg gewillig genoeg, maar zij was zeker niet hartelijk te noemen. Ze is zeker een erg mooi meisje? Bijzonder. Wel, wat gebeurde er toen u gesou peerd had? Signor Graffi stond er op, dat ik een sigaar zou roken. Ik zei, dat ik nu gaan moest. Hij vroeg, waarom ik eigenlijk zou gaan. Er was een kamer over, die te mij ner beschikking stond. Van tijd tot tijd werd die door een of andere leerling ge bruikt, vertelde hij. En ik was juist bij me zelf aan 't overleggen of ik het aan bod aan zou nemen of niet, toen ik een heel zacht klopje op de deur hoorde. Deze ging het volgend ogenblik open en een lange donkere man, klaarblijkelijk een Italiaan kwam naar binnen. HOOFDSTUK V Verdwenen Weer opnieuw loopt dat gemompel van opwinding door de zaal. De verbeelding van de mensen is al geprikkeld; ze groeit nu meer en meer. En zoals alle dingen, die groeien, vraagt ze om voed sel vers voedsel. Iedereen ziet het voor zich het geheel en de détails de drie aan het soupertje, de oude man met de witte baard, het mooie Italiaan se meisje en de knappe jonge student. En iedereen hoort de zachte tik op de deur. ziet de deur open gaan, en de lan ge donkere man, die klaarblijkelijk een Italiaan is, binnenkomen. En allen hou den vol verwachting, ongeduldig, en snakkend naar de goede dingen, die nog komen zullen, de adem in. En de getuige gaat kalm verder. Hij kwam rustig binnen Mijnheer Chrisenbury steekt zijn vin ger weer op. Een ogenblik, alstublieft, mijnheer Graye. Natuurlijk werd toen u binnen was, de voordeur weer gesloten; zeker door Signor Graffi? Kunt u dat met ze kerheid zeggen? Daar ben ik absoluut zeker van. Ik heb hem zelf dichtgedaan, want ik kwam het laatste binnen. Heel goed. En de entree tot Signor Graffi's flat? Die heeft natuurlijk ook een voordeur? Ja zeker! En die leek me nogal ste vig ook. Dus die man die binnenkwam juist toen u met uw souper klaar was, moet sleutels gehad hebben, die hem ten eerste tot het gebouw, en dan nog tot de flat toegang verschaften? Dat veronderstel ik ja, natuurlijk Ik heb me daar op dat moment niet druk over gemaakt, en er helemaal niet over gedacht, hoe hij eigenlijk binnenkwam. Ik zag alleen, dat hij er was, en c',aïJr dacht ik niet verder over, omdat dat iets was, wat mij niet aanging. U hield hem dus waarschijnlijk voor een vriend van uw gastheer? Inderdaad. Ik geloof, dat het niet slecht zou zijn, als u ons, nu wc toch zo ver zijn, even een beschrijving van die man zoudt geven IIcbt u sterk op hem geJet? Neen, daar had ik geen reden toe. Maar ik weet nog wel hoe hij er onge veer uitzag. Hij was een slanke, goed gebouwde man, niet klein, en niet groot, met een goed figuur. Zijn haren en ogen waren donker, zijn teint olijfkleurig. Hij zag er keurig uit had een klein zwart snorretje, en hagelwitte tanden. Hij droeg een blauwe, of een zwarte overjas, en ik slaken eenparig een zucht, een zucht die ontstaat uit een merkwaardig mengsel van afschuw, en van bevrediging, geloof, dat er een bont op zat, van dat krullerige zwarte goed, Misschien is het geen bont, maar u wect_ wel wat ik be doel. Dat is alIes w?t ik van hem herinneren kan. Dat is alles. O, ja, hij droeg donkerbruine handschoenen, her inner ik me nog. Want die begon hij uit te trekken, zodra hij binnen was. En ja hij rookte een sigaret. Maar dat is werkelijk alles. Mijnheer Chrisenbury glimlacht op een toegevende maar toch ook een beetje superieure manier, Dank u. mijnheer Graye. Een uitste kende, en een aanschouwelijke beschrij ving, Maar een, die, geloof ik. van toe passing zou zijn, op honderden Italiaan se heren, die men z'o in de buurt van Soho, cn van Hatton Garden ontmoeten kan. Hebt u niets bijzonders aan deze bezoeker opgemerkt? Neen, hoe zou ik? Ik was er niet om naar hem te kijken. Merkte u niet op. of hij soms een lidteken op zijn gezicht had? Neen. Of de kleur van zijn das, of wat voor speld hij er in droeg? Neen. Goed. Wat gebeurde er toen hij binnen was? (Wordt vervolg) 20.30 Brussel, 324 en 484 M. :«4 m. 11.45 Gram. 12.30 Weer 12.34 V d landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Piano. 13.30 Gram. 13.45 Piano. 14.00 Schoolradio. 15.00 V d zie ken. 16.00 Symph.ork. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18.25 v. d. duivenliefhebbcrs. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Zang en piano. 20.00 Concert. 21.00 Kunstkaletdoscoop. 21.15 Lichte muz. 21 45 Gram. 22.00 Nws. 22.1» Gevar. muz. 22.55— 23.00 Nws. 484 51. 12.00 Omr.ork cn soliste. 13.00 Nws 13 15 Gram. 14.00 en 15.00 Idem. 16.05 Lichte muz 17,00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Piano. 17 50. 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.30 Gram 20 45 Oude muz. 21.10 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. BBC European Serv. Uitz. voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464 en 49 M.i; 22.00—22.30 Nws. Bezienswaar digheden v. d. week. Engelse les voor gevor derden (op 224 cn 75 M.). N.T.S. 16:5918.00 „Een feest ver van huis". Kinderen uit vluchtelingenkampen in do speeltuin „Oud-Naardcn", Gisterenavond om zes uur is in de Ruyschstraat te Amsterdam het acht jarige meisje I. H. uit de Swammerdam- straat onder een vrachtauto geraakt. Zij kwam te vallen, toen haar kameraadje haar bij het spelen een duw gaf. Met het achterhoofd kwam het meisje op de rijweg terecht juist op het moment, dat een vrachtauto passeerde. Het rechter- achterwiel van de wagen ging over het kind heen, waardoor het op slag werd gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8