Nieuws uit STAD en OMTREK Jeugdproblemen in Schiedam OUDE TIJD Op het Bedrijf Schiedam aan de Prins van Oranje De katholieken in die periode Uit die goede M Prins Bernhard opende Amerikaanse fabriek te Vlaardingen DANSAVOND TOSCHA DE eheugen Hulp TEXTIELDETAILLISTEN TEGEN CADEAUSTELSEL Paeda«o£isch en sociologisch onderzoek Jeugd-jolijt s.v.v. DINSDAG 15 JUNI 1954 PAGINA 2 to Bioscopen MONOPOLE THEATER „Joan de Onverschrokkene'* „MERIDA" TE WATER WILTON-FIJENOORD HANDBAL ZEVEN SCHIEDAMSE INVALIDEN GAAN VAREN R. C. SCHIEDAM AUTO WIEL MAAKTE STUKKEN NIEUWE SCHOOL WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND HONKBAL Regen spelbreker bij Schiedam- Verdere uitslagen cricket MOOI SUCCES VOOR DE ST. JACOBUSSCHOOL TE KETHEL METAALBUIZEN EXCELSIOR Onderhandse plaatsing aandelen DE BLAUWE DOFFER WMm AFBLAZÈN! Cincinnati Milling Machine Company nam nieuwe gebouwen in gebruik (Van onze verslaggever). KORTE NABESCHOUWING TENNISNÏEUWS BURGERLIJKE stand Weinig belangstelling Werkzaamheden in Schiedam- Ook aan de mens gedach t Prins Bernhard sprpekt NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HOGER DIVIDEND VER. GLASFABRIEKEN VFFMARKT TE ROTTERDAM Pater Cornells van Gouda Amerikaanse en Nederlandse klanken Voldoening NEU. VRAUHTHNMARKT IN ROTTERDAM MOEILIJKHEDEN MET LIQUIDITEIT EN OPRUIMINGEN Opruimingen Onder algemene leiding van prof. dr M. J. Langeveld en prof. J. B. Kruyt is te Schiedam een paedagogisch en socio logisch onderzoek aangevangen naar de staat van zaken onder de z.g. massajeugd Dit onderzoek heeft ten doel, de situatie vast te leggen, op grond waarvan het gemeentelijke beleid ten aanzien van alle jeugdproblemen, de jeugdcriminaliteit en jeugdbaldadigheid inbegrepen, zal kun nen worden vastgesteld. Het practische onderzoek van de paedagogische en socio logische instituten van de Utrechtse uni versiteit is in handen gelegd van drs R. Lubbers, psycholoog, drs J. van Hessen socioloog, en mej. E. v. d. Sommen sociale werkster. Ter zijner tijd zullen eventueel Utrechtse studenten en afge studeerden bij het onderzoek aangetrok ken worden. Het werkonderzoek duurt een jaar en het uitwerken der verkregen gegevens zal eveneens een jaar vereisen. De medewerking van alle jeugdvereni gingen en de leiders daarvan is reeds in geroepen. Het Schiedamse gemeentebestuur heeft voor dit onderzoek de nodige gelden be schikbaar gesteld. Het is het eerste, dat op zulk een uitgebreide schaal in ons land plaats vindt, alhoewel reeds o.a. door de Nijmeegse universiteit onderzoe- Tot en met Donderdagavond gaat in het Monopole Theater de film, „Joan, de onverschrokkene" (Joan of Paris) met Michele Morgan in de hoofdrol. De in houd er van is als volgt: Paul Lavallier, een vliegenier die aan de zijde van het Vrije Frankrijk voor de bevrijding van zijn vaderland vecht, wordt tijdens een luchtaanval boven Frankrijk neergeschoten. Zijn kamera den Splinter, Baby, Robin en Geoffrey weten samen met hem ongedeerd op de grond te komen. Ze besluiten naar het dichtstbijzijnde dorp te gaan om te zien of ze kleren kunnen bemachtigen. Als zij in een huis wat kleren vinden, worden zij verrast door een sectie Duitse solda ten. Er rest geen andere weg dan een overhaaste vlucht en zij zullen ieder af zonderlijk proberen Parijs te bereiken. In Parijs is Vader Antoine, pastoor van de grote kerk, hun doel. Paul hoort van Joan dat er een Engelse spion gefusilleerd zal worden. Hij geeft deze informatie door aan Vader Antoine en vraagt hem te proberen met de spion in contact te komen, teneinde te ver nemen hoe hij en z'n kameraden uit Frankrijk kunnen vluchten. Het lukt Va der Antoine de Engelsman te spreken voordat hij gefusilleerd wordt. Een zeke- kingen van deze aard zijn gedaan. Het gemeentebestuur van Schiedam hoopt er een verhelderend inzicht aangaande de kwestie der vrijetijdsbesteding door te verkrijgen. Drs Lubbers is assistent van prof. Langeveld, drs Van Hessen hoofd assistent van prof. Kruyt. Evenals vorige jaren wordt onder aspiciën van de Schiedamse Gemeen schap behoudens goedkeuring van B. en W. een jeugdcreatie-programma georgani seerd. Over enige dagen zullen uitvoerige berichten verschijnen over het pro gramma. Het is de bedoeling dat Woensdagavond 16 Juni de vereniging Het Singelkwartier Jeugd-Jolijt inzet met een rolschaats- wedstrijd in het Oosten van de stad. Wij nemen de aankondiging over uit het Maandblad van het Singelkwartier. Woensdag 16 Juni rolschaatswedstrijd van 19—20.30 uur, Corn. Drebbelstraat hoek Buis Ballotsingel. Kinderen van 9 t.m. 12 jaar kunnen deelnemen. Er wordt als volgt gestart: 1. meisjes van 8 en 10 jaar; 2. Jongens van 9 en 10 jaar; 3. Meisjes van 11 en 12 jaar; 4. Jongens van 11 en 12 jaar. De kinderen dienen zelf rolschaatsen te hebben. Er zal worden gereden met twee kinderen tegelijk. Iedere jongen of meisje dat wenst deel te nemen meldt zich Woensdagavond van kwart voor 7 tot 7 uur bij de startplaats B. Ballotsingel. Daar ontvangt elke deel- nemer(ster) een wedstrijdnummer. Elke deelnemer(ster) ontvangt na afloop een versnapering. Woensdag 30 Juni zal langs radiogra fische weg vanuit Caracas 't ms „Merida" in aanbouw op de werf Gusto te Schie dam, voor rekening van de Compania Anonima Venezolana de Navegacion, te water worden gelaten. Dit zal geschieden in het kantoor van de rederij te Caracas door de -echtgenote van de president van Venezuela. Het is het dameshandbalelftal van Wilton ook dit jaar weer niet gelukt een plaatsje in de districts 2e klasse te ver overen. Zondag j.l. speelden zij de be slissingswedstrijd om het kampioenschap van de' le klasse afd. Rotterdam van hel N. H. V. tegen het Rotterdamse Actief Deze wedstrijd werd op een neutraal ter rein gespeeld n.l. op het veld van DWS aan de Oudedijk. De Wilton-dames die met 2 reserves speelden, hebben het niel kunnen klaren en moesten toezien hoe Actief na afloop in de bloemen werd ge- re MÏia. Rosay iTde vitale verbinding niet1 zet. Reeds na 2. minuten namen zij wel Engeland. Op verzoek van Paul brengt J Door bemiddeling van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis kunnen 7 Schiedamse invaliden, die aan het bed zijn gekluisterd, deelnemen aan de zes daagse boottocht, die van 21 tot en met 26 Juni a.s. met de „Kasteel Staverden" wordt gemaakt. Op de boot bevinden zich zeventig invaliden uit Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis en nog enkele plaatsen uit het Westland. Deze Schiedamse in validen worden per auto van de G. G. en G. D. van huis naar de ligplaats van het schip, de Oude Haven, in Vlaardingen, gebracht en per dezelfde gelegenheid na afloop van de tocht naar huis terug ge bracht. De tocht gaat via de Zeeuwse wateren naar Antwerpen en terug. Een dokter en enkele verpleegsters maken de reis mede. De patiënten worden des avonds aan de ligplaatsen vermaakt door een aantal artisten. Voor de vierde competitierit van de Rotterdamse Wielerfederatie was de tegenstander van R. C. Schiedam de Rotterdamse wielervereniging „Rotter dam". De amateurs trokken via Schipluiden, Maassluis naar H. van Holland en kwa men over dezelfde weg terug. Door enige demarages moesten enkele renners los sen, maar een zestal bleven bij elkaar en hier moest de eindsprint de beslissing brengen. De nieuwelingen moesten 30 ronden rijden aan de Gustoweg; na 10 ronden namen Tonder en Wittekoek de leiding en enige voorsprong, die zij niet meer afstonden. Door Kievith, Dikkenboer en de Jong werd een felle achtervolging in gezet, met als resultaat dat zij tussen de vluchtelingen en het peloton kwamen, dat hun resp. de 3e, 4e en 5e plaats op bracht. A-klasse, 85 km., 2 u. 10 m.: 1 P. de Jong (S); 2 W. Slager (R); 3 A. Schlicht (S); 4 P. Maas (R); 5 J. Knljnenburg (S); 6 M. van Leyden (R.). B-klasse 60 km., 10 u. 30 min.: 1 W Tonder (R); 2 E. Wittekoek (S); 3 Cor Kievith (S); 4 P. Dikkenboer (S); 5 W. de Jong (S); 6 K. Trotsenburg (R), Junioren, 30 km, 47 min. 1 W den Outer (R); 2 W. van Dalen (S); 3 P. Se- verens (R). Joan een boodschap over aan MUe Rosay, maar wordt gevolgd door een Gestapo. Wanneer Mile. Rosay Paul een kaart geeft van de riolen van Parijs en een plan dat is uitgewerkt om Paul en z'n kameraden uit Parijs te krijgen, wordt zij gepakt en op lafhartige wijze ter dood gebracht. Paul kan z'n schaduw niet kwijtraken en doodt hem op het laatst uit zelfverdediging. Dan is het uur van vertrek echter al voorbij. Paul laat dan een briefje achter op Joan's kamer waar in hij haar vertelt, dat hij te laat was, doch op een andere manier zal trachten te vluchten. Joan weet echter dat de vliegeniers nog niet zijn vertrokken om dat zij Paul nog een kans willen geven zich bij hen te voegen. De Gestapo ondervraagt Joan en vindt het briefje. Zij vertellen Joan dat als zij hen helpt om Paul gevangen te nemen zij, noch de vliegers gedood zullen wor den. Deze weet alles tot een goed einde te brengen. K.F.C.-keuring 18 jaar. Voor 200 schade werd gistermiddag op het terras van café-restaurant „De Amstelbron" aan de Broersvest aange richt, toen daar een autowiel binnen stormde, dat afkomstig was van een truck met oplegger, waarvan op het moment, dat deze rond het Koemarktplein reed de vooras brak. Omdat niemand op dat ogenblik van het zitje voor De Amstel bron gebruik maakte, bleef de schade be- beperkt tot twee gebroken ruiten en een ingedeukte terrasomheininfe. de leiding door een mooi en hard schol van mej. Zonneveld, doch vier minuten later bracht Actief de score al weer op gelijke stand en wisten zelfs na 15 minu ten spelen in de eerste helft een voor sprong te nemen doch 1 minuut voor rusl was het weer mej. Zonneveld die met een hoog schot de stand op 22 wist te brengen. De eerste 10 minuten in de tweede helft had Actief een licht overwicht en na 7 minuten in de tweede helft hadden zij de score al vergroot tot 24, doch kort na het 4e doelpunt was het mej. Brokling die doelpuntte uit een mooie aanval en de stand op 34 wist te brengen. In de 15e minuut was het weer Actief die de voorsprong vergrootte tot 35. De res terende vijf minuten zette Wilton alles op' alles en met succes, want drie minuten voor tijd maakte mej. Zonneveld haar derde doelpunt en twee minuten later brak mej. Brokling mooi door, maar werd voor de cirkel ten val gebracht wat een penalty tengevolge had, die door haar zelf werd genomen en zij maakte geen fout en bracht de stand gelijk 55. Actief nam weer middenuit en zette meteen een aan val op en kwam daar het overwinnende doelpunt uit. Hierna blies de goed lei dende scheidsrechter v. Woerkom voor het einde 56. Na afloop werden Actief bloemen aangeboden door het bestuur van Wilton-Fijenoord en het afdelings bestuur van de afd. Rotterdam. Heren 1 die de laatste competitiewed strijd sneelde in Den Haag tegen Wings, leed ook een nederlaag. De ruststand was hier 33 en het einde kwam met een 8-5 overwinning voor de Hagenaars. Naar wij vernemen, is voor rekening van de katholieke vereeniging alhier, die het beheer der katholieke scholen te dezer stede uit de handen van het R.K Parochiaal Armbestuur heeft overgeno men, aangekocht het pand aan den Over- schieschen straatweg, waarin vloegerwas gevestigd de sociëteit „Aurora", en dat laatst het eigendom van den heer J Knock was. Bedoeld pand zal worden ingericht tot R.K. School ten dienste van de bewoners van den Singel en omliggende straten, voor wie het gebruik maken van de andere katholieke scholen wegens den verren afstand eenig bezwaar oplevert. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 October 1889). Noot: Bovengenoemde vereniging, die het beheer en bestuur van de Schiedamse Kath. scholen overnam van het.R. Kath. Par. Armbestuur, is de St. Willibrordus- Stichting. Haar taak was niet zo zwaar gezien de nieuwe Schoolwet, die 26 Sept. 1889 met 71 tegen 27 stemmen werd aangenomen als die van 't R. Kath Par- Armbestuur, dat in 1858 voor alle Kath. kinderen van onze stad, slechts twee scho len en één bewaarschool had, en deze tot grote bloei bracht. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur- Zwembroek en badhanddoek, jongensjas je. Te bevragen bij de vinders: Geel dek zeil, Gemeente Reiniging, Buitenhaven weg; wieldop van auto, D. Christen Breedstraat 18; passer, J. Korver, Rhoon- sestraat 5a; bril in étui, C. Smits v Dijck- straat 28a; zakmes, K. Spruijt, Geranium straat 17 te Vlaardingen; ring met 3 sleu tels. A. van Opijnen, Hagastraat 62; ball point, J. C. Dekker, Boerhaveplein 13- étui met inh„ D. Breman, Mesdaglaan 25; kinderhoepel, H. Koremans, Geert Rein- derstraat 32b; lederen voetbal, Mulder, Bellstraat 5a; capuchon van regenmantel! Collignon, Anth. Muijsstraat 5; een pak kinderkleertjes, Touw, Vondellaan 65- rode trui, D. v. d. Berg, v. Leeuwen- hoeckstraat 55a; 1 paar nylonkousen, v. d Water, Dam 52; zwembroek, Gotink, St Liduinastraat 37b; 1 paar kinderkaplaars- jes, H. v. d. Kamp, B. K. laan 262a; bad handdoek en zwembroekje, A. Hogen- dam. Potgieterstraat 20; blauw jasje, T Simons, Archimedesstraat 12b; rode' da meshandschoen (glacé), v. d. Ree Rid- derkerksestraat 24a; gouden kettinkje, v. Gijzelen, Edisonplein 8a; embleem-speld je Binn. Strijdkrachten, J. Pil, Alb. Cuijp- straat 14a; bedrag aan geld, J. Taheij, Lange Haven 36; Herenpolshorloge, Scholten, Den Bommelschestraat 7. De met spanning tegemoetgeziene wed strijd tussen deze stedelijke negentallen is in een 8—6 overwinning voor de rood groenen geëindigd. Het was jammer dat de regenbuien steeds weer het spel onder breken, waardoor het spelpeil aanmer kelijk zakte en de werpers zich moeilijk konden weren al moet gezegd worden dat beiden zich hiervan prachtig hebben ge kweten. Aan slag ontliepen de beide negen allen elkaar niet veel. Het aantal honk- slagen was zeer gering en de meeste punten werden gescoord uit veldersfou- ten, die met het gladde veld en bal niet uit konden blijven en waarvan de S.V.V.- ers beter geprofiteerd hebben dan de Schiedammers. In de eerste twee innings zagen de Zwart-Witten kans de S.V.V.-slagploeg volkomen te bedwingen en langzaam maar zeker werd de stand opgevoerd tot 20. In de derde inning kreeg Reynierse, de werper, de laaggeslagen bal niet goed onder controle, wat hem kwam te staan op een blauw oog en waardoor tevens de ommekeer kwam in de wedstrijd want in deze inning zagen de Rood Groenen kans drie man over de thuisplaat te brengen. In de gelijkmakende slagbeurt wisten de Schiedammers echter twee man over de plaat te brengen, waardoor de stand in de derde inning nog 4—3 in het voor deel der Zwart-Witten was. In de .navolgende inning werd niet ge scoord maar de daarop volgende was voor S.V.V. een succesrijke inning. De stand werd door hen dan ook omgezet in een 6—4 voorsprong. In de 5e en 6e inning werd niet gescoord maar in de zevende was het weer raak en kwamen twee S.V.V.-ers en twee Schiedammers over de thuisplaat, waar door de stand 86 werd in het voordeel der S.V.V.-ers. In de twee laatste innings kwam in deze stand geen verandering en de gas ten konden dus met 2 punten naar huis gaan, na een spannende en soms op be hoorlijk peil staande wedstrijd. A.C.C. 2—Hermes—D.V.S. 2, gewonnen door A.C.C. 2 met 6 wickets. Hermes 2 scoorde 90 runs, waarvan L. van Amey- den 23, B. Hoek 18 en J. Keuzenkamp 28. A.C.C. 2 sloot op een totaal van 94 runs voor het verlies van 4 wickets. C. Smits nam 2 wickets voor 30 runs, A. v. d. Ende 0—16 en L. Borrani 217. Aan de Oude Dijk won Hermes-DVS 3 met 54 runs van B.C.C. Hermes 3 begon met 76 runs te scoren, waarvan B. Kloos 25 en D. Durrer 11. B.C.C. antwoordde door de schuld van A. Meyer met 616 en D. Durrer met 44 met slechts 22 runs. Een poging van B.C.C. om in de tweede in nings een beter resultaat te behalen werd bij een stand van 44 runs voor het ver lies van 5 wickets voor Hermes 3 (B. Kloos 38) door de Breda-cricketers op gegeven. Aan de landelijke opstelwedstrijd, uit geschreven door het Nationaal Aposto laat van het Onbevlekt Hart van Maria, voor de Katholieke scholen voor G. L. O.V. G. L. O. en B. L. O. namen 492 scholen deel; het aantal deelnemen de kinderen was 76.187. 'n Veertigtal scholen kreeg bij de uitslag een extra vermelding voor de fraaie en verzorgde prestaties. Bij dat veertigtal was ook de St. Jaco'ousschool van Kethel. Voor het opstel zelf waren twintig prijswin naars. Onder deze twintig bevond zich Jan Lansbergen-Kuypers, leerling van de 5de klas van de St. Jac. school. Als onderwerp van het opstel was door het Nat. Apostolaat opgegeven: „Het wonder van Fatima". De directie van de N. V. Metaalbuizen- fabriek Mij „Excelsior" te Schiedam deelt mede, dat sedert de uitkering van het interim-dividend nom. 400.000 gewone aandelen ondershands zijn geplaatst tegen een gemiddelde koers van ruim 185 pet, waardoor het geplaatste kapitaal thans 1.600.000 bedraagt. Deze uitgifte van aandelen houdt mede verband met de financiering van een nieuwe fabriek ter vervaardiging van dik- wandige buizen volgens een modern pro cédé. De fabriek zal op 25 Juni a.s. offi cieel in werking worden gesteld door de directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoorziening, dr E. L. Kramer. De Blauwe Doffer hield een wed vlucht vanuit Orleans afstand 480 km. Gelost om 6 uur 55 arriveerde de eerste duif om 12.2.0. De laatste duif om 12.38.44. De uitslag was: 1 J. Wenteler, 2 F. van Wijk, 3 9 Leeuwena Schrumpf, 4 Kouwenberg, 5 16 Scheper, 6 19 Sloot a Vraudeunt. 7 12 13 Kerkhof, 8 Vorsten- bas, 10 21 A. Boes, 11 14 J. Hopstein, 15 v. d. Steen, 17 18 Mej. v. d. Hoeven, 20 A. Limborg, 22 v. Gogha Koster, 23 J. W. Kazerbroot, 24 W. H. Schrumpf, 25 A. P. de Rouw. 'ZZ" m&mmm iyy,y,.-.MMI Dat geklets in de cantine over het man dement! De eerste dagen kreeg je bij je boter ham maagkramp, als ze er weer over begonnen. Iedere dag vast menu: hete soep met veel peper, gehakt-redeneringen, doorgedraaide rabarber zonder suiker en P.v.d.A.-lawaaisaus. Je werd er crazy van. Daarom at Ie maar gauw je boterham en ging in een hoekje zitten „slapen" Maar nu wordt het anders. Door al die drukte dwingen ze 1e na te denken over je eigen geloof. Je maakt dagelijks mee, hoe de Socialisten door hun krant en radio worden volgeblazen met hete lucht. Tegen het einde van cantinetijd moeten wij ze soms helpen „afblazen"; dan kun nen ze weer rustig aan het werk gaan. n Voorbeeld. De „Bolle'' kwam op me af. Blijkbaar oegreep hij waarom ik zat te pitten, t-n maakte me „wakker" met de volgende opmerking: „Eigenlijk toch gewetensdwang, als ze je verbieden geregeld „Het Vrije Volk" of „Parool te lezen! Dat jullie, katholieken, dat zo maar slikken! Jullie hebt toch ook eigen hersens!" En ik. klaarwakker: „Wil je daarmee zeggen, dat de Bisschoppen dat verbod nooit hadden moeten afkondigen?" „Natuurlijk! We leven toch in een de mocratisch land". Ik hierop: „Neem me niet kwalijk. Ik ben katholiek, en heb de democratie hoog. Maar boven de democratie is m'n geloof mij lief!" „Nu, dat gaat bij onze P.v.d.A. samen; houd gerust je geloof, en vecht voor de democratische vrijheid". „O, gaat dat samen? Dan mag jij mij hier op het bedrijf een rijtje Katholieken opnoemen, die „Het Vrije Volk" of „Pa rool" lezen, en nog wat aan hu., geloof doen" Wij zoeken; daar zit Henk, katholiek en Vrije Volk; doet er niets meer aan. En Hein. katholiek, Parool, laat de Kerk linies liggen. Zo nog 'n paar. „Jij als Humanistisch Socialist hoef je niet te laten dwingen door onze Bisschop- pen. Maar zoek nu met je eigen democra tisch verstand naar practiserende katho lieken met een Socialistische krant. Je zult er niet veel vinden". „Ja maar de katholieke arbeiders ver vreemden van de Kerk door het Mande ment!" „Wat zeg je me nou? Deden Henk en Hein en de anderen voor het mandement wél aan hun geloof?" Hij stil. Ik hielp hem afblazen met: „Nu weet je een beetje van wat onze Bisschoppen zien!" Prins Bernhard maakt in gezelschap van burgemeester Heusdens een rond gang langs het geboutvencomplex. Een stralende ochtend begroette heden ochtend in Vlaardingen een groot aantal belangstellenden, die getuige wilden zijn van de ingebruikneming van de nieuwe modelfabrick van de N.V. Cincinnati Mil ling Machine Company. Het complex was rijk getooid met vlaggen en blaakte van nieuwheid. Auto's en taxi's reden af en posante showrooms, terwijl er tevens ge legenheid bestond de ruime kantoorloka len te bezichtigen. In een der tenten hield de directie voor de aanvang van de officiële opening een receptie, waarbij wel bleek, welke grote belangstelling dit Amerikaanse initiatief in het Nederlandse bedrijfsleven heeft op gewekt. Letterlijk honderden en honder den kwamen daar de directie hun geluk wensen aanbieden. Zoals bekend, is het bedrijf van de Cincinnati in Vlaardingen reeds geruime tijd in gebruik. Er werd aanvankelijk be- aan. Naast het grote gebouw waren twee j gunnen in een van de gem. Vlaardingen ge- enorme legertenten opge, tcld, waarin de plechtige opening plaats had. Het gebouw zelf ondervond direct grote belangstelling van de zijde der bezoekers. De fabrieks- ruimten waren opengesteld en ook de im- Het te houden open B en C tournooi op Spieringshoek zijn de uitslagen van de C-afdeling als volgt: Afd. heren enkel: P. Waals—C. Valk 61 62. Dames enkel: mevr. v. Bennekum— Maatmej. Boer 63 57 64. Heren dubbel: S. Passenier en IJ. Bel- langwout slaan Gulliger—Mc Werth mei 57 62 64. Baris en Kulik slaan Matem en Spithoven met 6—0 6—0. Gemengd dubbel: mej. Mulder en IJ. 't Slont slaan mej. Fial en L. v. Langen met 86 64. GEBOREN: Berthus D., zoon van B. v. Beers en C. M. Phernambucq; Edward, zoon van A. de Jong en H. J. de Jong; Catharina, dochter van N. de Ruiter en C. Koper; Maria, dochter van F. C. P. Bruinsel en C. M. v. Krieken; Marinus F„ zoon van M. F. Clarijs en C. M. Bosch. OVERLEDEN: J. C. Roskam, 72 jaar. Toscha de Jongh's talent heeft vele facetten! De dansavond in Arcade bood haar gelegenheid te over om blijk te ge ven van haar uitgesproken gave op het gebied van costumage. Het „Sprookje" gaf talrijke kansen,'die uitstekend wer den benut. (Het vogeltje!) en ook de overige num mers, (waaronder vooral „De Bank". „Oosterse Prinses" en de maskers) waren in dit opzicht van voortreffelijke hoedanigheid. Met welk een verant woordelijkheidszin Toscha de Jongh haar taak opvat, moge blijken uit het feit, dat zij een jaar te voren reeds is begonnen met het ontwerpen en de vervaardiging in eigen atelier. Het be hoeft nauwelijks verwondering te baren dat zij opdracht heeft gekregen tot ontwerp en uitvoering van de cos- tuums, die Corrie Hartong en haar ge zelschap zullen gebruiken bij de grote balletuitvoering in de Grote Schouw burg ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Mij. t.b.v.d. Toonkunst te Rotterdam. U hebt tussen de regels door kunnen le zen, dat we enthousiast zijn over deze energieke, bescheiden artiste, die aan al haar gaven nog de benijdenswaar dige eigenschap paart, haar medewer kers goed te kiezen en hen te bezie len met een oprechte geestdrift voor haar en hun werk. Het was een mooie avond, die meer gaf, dan beloofd werd. Jammer, dat Toscha de Jongh zich niet tevoren heeft overtuigd van de toevallige omstandig heid, dat de Zaterdagavond in Schie dam een bolwerk is van geconsacreer de huiselijkheid en bij uitstek onge schikt om de mensen naar een uitvoe ring van- welke aard ook te krijgen. Daarnaast zal zij in de nabije toekomst ook de entreeprijzen moeten herzien al waren zij met het oog op de hoge kosten ongetwijfeld gerechtvaardigd want 1.502,50 pleegt de Schiedammer slechts te betalen voor gezelschappen met een reeds grondig gevestigde faam. Zo zijn we nou eenmaal: we nemen geen „risico"! Zowel in het een, de belangstelling, als het ander, de reputatie, zal wel verbetering komen. Toscha de Jongh is een naam, die het grote publiek nog weinig zegt, maar wij vernamen met enige verrassing, dat dat de Jongeren groep van de Katholieke Kring reeds sedert meer dan een jaar een bloeien de onderafdeling heeft onder leiding van Toscha de Jongh. Voorts, dat de be langstelling hiervoor dermate groot is, dat een tweede lesdag wordt overwogen. Tot nu toe gaf Toscha de Jongh les op Woensdag van 3 tot 10 uur, maar ondanks dit respectabel aantal lesuren (er wordt natuurlijk veelal in clubver band gewerkt) is er al een wachtlijst. Het is zeer zeker de enige wachtlijst in Schiedam voor een vereniging met cul turele doeleinden en daarom hebben we goede hoop: voor Toscha de Jongh die in Schiedam weldra op ruimer schaal dan Zaterdag de waardering en be langstelling zal vinden die zij zonder enige twijfel verdient, en voor Schie dam en de Jongeren K. K. die beide wél zullen varen bij een heropleving van de belangstelling voor deze edele kunst. huurd gebouwtje, nadat in 1951 de finan ciële grondslagen voor de nieuwe fabriek waren gelegd. In Mei 1952 werd de eerste paal geslagen en in Juni d.a.v. waren de werkzaamheden reeds in het gehuurde ge bouw gestart. In September 1953 was de fabriek reeds zover gevorderd, dat een aantal vertegenwoordigers van de Cincin nati haar kon bezichtigen. In Januari 1934 werd naar het nieuwe gebouw overgegaan en de productie met kracht ter hand ge nomen. Het complex beslaat een oppervlakte van ruim 12.317 hectare. Hiervan is mo menteel nog slecht 22,9 percent ln gebruik. De gebouwen omvatten een fabrieksge bouw met een oppervlakte van 6120 vier kante meter, een apart staa'nd kantoorge bouw met een oppervlakte van 2865 vier kante meter, waarbij een showroom be hoort met een oppervlakte van 696 vier kante meter. Een aantal kleinere gebou wen completeert het geheel. Ten behoeve van de grote machines is een speciaal ver sterkte betonnen vloer aangelegd. Aan het complex is een fraaie cafetaria verbon den, welke ruimte biedt aan 275 personen. Er is ook een geheel moderne en volledig ingerichte Eerste-Hulppost, waaraan een plaatselijke geneesheer verbonden is, die zich daar de gehele dag beschikbaar houdt. Vermeldenswaard is dat, nu van Cin- Het grote evenement was natuurlijk de komst van Z. K. H. Prins Bernhard. De aankomst van de vorstelijke bezoeker kon door de genodigden in de grote tent op T.V.-apparaten worden gadegeslagen. Zij werd namelijk ter plaatse opgenomen en direct doorgezonden. De Prins werd verwelkomd in het Nederlands door de heer Geier, waarna de prins in voortreffelijk Engels een geestig speechje hield, waarin hij de sa menwerking prees tussen de V. S. en Nederland op industrieel gebied en zijn vertrouwen er over uitsprak, dat deze non lange tijd zou voortduren. Daarna verrichtte Z. K. H. de symbolische ope ning door een deur te openen van een maquette, die op het podium was neer gezet. De plechtigheid werd besloten met het spelen door de Kon. Militaire Kapel van de Amerikaanse en Nederlandse volksliederen. OAOBiAO VOOSChieOAM fN OWS tP(H Ut 76ste Jaargang No. 22482 De kantoren der Redactie en Admini stratie £l]o gevestigd te Schiedam Dam 18, telefoon 66152 Gironummer 59'.)94;i Abonnementsprijs f 6 25 per Kwartaal f ift per rnaand f 0 50 per week Advertentieprijs op gewune KolomDreedtt f t.ifi oei millimeter 'ïuugte Ingezonden Mededelingen op redactionele Bij 3un tract geiden lagere tarieven welk» Koioinnreedte l S.2#> pei iniHiineler nuugte do dt administratie of ou de ei Kende ad vertentiebureau* verKrpgnaai «Un Kampioenen (Kleine advertentieni tot woorden cent eik woord meer s cent Maximum woorden Plaatsing uitsluitend bij vuMrujttiet'iiing AU» advertentie orders wurder afgesloten en geplaatst overeenkomstig ae Kegelen voot het Advertenttew^zen. (II en slot) Met Claes van Bcveren hebben wij in een van onze vorige artikelen reeds kennis gemaakt. Toch mogen enige bijzonderheden uit het leven van deze magistraat hier niet achterwege blijven. Zo vonden wij in het Archief opgetekend, dat Claes van Beveren, gehuwd met Cunera Hendricxdochter, een dochter had Hadewij Claes van Beveren, geboortig van Schiedam, die o|i 6 Februari 1583 in deze stad in het huwelijk trad met Jacob Pieters zoon van Klecff, een jongeman van Utrecht. Dit huwelijk werd niet voor de predi kant, maar voor heren commissarissen, belast met de huwelijkse zaken van de niet-Hervormden, waaronder men in ge noemd jaar alleen maar Mennonisten (Doopsgezinden) en Katholieken moet ver staan, voltrokken. In 1560 werd Claes van Beveren be noemd tot Bailliu van Schiedam, in de plaats van de afgezette Bailliu Salomor van der Houve. Deze begunstigde in ster ke mate de prediking van de „nieuw- leer", zodat de bestuurders van onze stao het nodig achtten, deze Officier af te zet ten en gevangen te zetten in Den Haag (op de Gevangenpoort). Na een gevangen schap van zeven jaren wist hij echter te ontsnappen (in 1567) en sloot hij zich bij d- Geuzen aan. Als zodanig zal hij wel aan deel hebben gehad aan de beeldenstorm ia de St. Janskerk alhier. Claes van Beveren heeft waarschijnlijk de vlucht genomen naar Culemborg, al thans zijn naam verdwijnt uit de historie van onze stad, maar wordt voor het na geslacht bewaard in een straat, die naar hem is genoemd. Het lot van de trouwgebleven Katholie ken was nu spoedig beslist. De St Jans kerk werd in orde gemaakt voor het hou den van godsdienstoefeningen. Door de Staten van Holland werden in 1574 de kloosters gesaeculariseerd, om aldus aan de gemeentebesturen te worden over gedragen. De zusters van deze kloosters ontvingen een alimentatie, en wij hebben reeds in één van onze vorige artikelen gezien, hoe enige religieuzen van hel klooster Leliëndael in het huwelijk traden. De N.V. Ver. Glasfabrieken te Schie dam heeft over 1953 een productie be reikt, die in gewicht ca 10 pet hoger was dan in 1952. De opbrengst per ton was lager, wegens toenemende con currentie en een verschuiving naar de afzet van verpakkingsglas, bestemd voor export. Dit glas bedingt een la gere prijs dan het voor de binnenland se markt bestemde glaswerk. De kost prijs van de producten is echter ge daald, zodat per ultimo 1953 het even wicht behouden is tussen verminderde opbrengst en gestegen lasten. In de vijf laatste jaren werd 6.329.766 uitgegeven voor vernieuwing en moder nisering. Na interestbetaling van 20.431 20.095). afschrijvingen ad 400.000 (onv.) resteert een saldo winst van 327.235 324.999). Voorgesteld wordt een dividend van 9 (8) pet. Op de aan delen Nationaal Bezit wordt eveneens 9 (8) pet betaald. ROTTERDAM. Dinsdag 15 Juni. Aangevoerd Werden (naar schatting) 500 vette koeien en ?n„en' stuks gebruiksvee w.o. 432 tbc-vrij, Xu ,J2L rerL- 260 graskalveren, w.o. 131 h"2 nuchtere kalveren. 150 varkens, 232 biggen, 157 paarden, 37 veulens, 78 «chaoen bokken'^of bétten Weide' °f -glamme^n "Tl Aanvoer in totaal 4032 dieren. Weekaanvoer 5864 dieren De prijzen waren resp. lè, 2e en 3e kwaliteit, vette koeien f 2,85—3.05, f 2 70—2 85 f 2 2h_ 2,55, vette kalveren f 2.55-^2,65, f 235-3&T f 2,002,15 per kg: graskalveren f 440 f 340' f 230, nuchtere kalveren f 55, 50, f 44 bicgen f 70, f 60, f 48, per stuk, slachtpaarden f 2 00 f 1,95, f 1,85 per kg, veulens f 350, f 250 f 150' schapen f 135, f 115, f 95, weide- of zuigi lammeren f 70, f 60, f 50, kalfkoeien f 1150, f 975, f 825, melkkoeien f 1150, f 975. f 825: yare koeien f 800, f 700. f 585. vaarzen f 85o'. f 700, f 570, pinken f 580, f 480 en f 370, allen per stuk. Aanvoer vette koeien redelijk, handel kalm, prijzen als gisteren, prima's boven notering; !2fe kalveren als v. week, handel ruimer, hande]er\„m^utuf' X' gf.askalveren aanvoer nuchtere KMvmn mm WUshoudend stroef, niet geheel prijshoudend: aatWÜ b?^e' h„a,ndeI kalr>). prijzen iets lager; aan voer slachtpaarden iets meer, handel slepend, prijzen vooral niet lager; aanvoer veulens groter handel willig, prijshoudend, aanvoer schapen als v. week. handel vlug, prijzen hoger; aan voer weide of zuiglammeren iets kleiner, Aan- del levendig, wat stijver in prijs; aanvoer kalf- en melkkoeien gewoon, handel kalm, ruim prijshoudend; aanvoer vare koeien redelijk, handel tamelijk. Iets stijver in prijs; aanvoer vaarzen en pinken ruimer, handel kalm, prijzen constant: aanvoer tbc-vrij vee iets meer. handel goed, ruim prijshoudend. De na 1 Januari 1954 verhoogde las ten drukken zwaar, aldus het verslag. Deze zullen alleen kunnen worden opgevangen door een intensievere pro- cinnati uiTi^ Nederland een grote ma- j h£gede mogelfkheid'^wel'op"fnvoer" chmefabriek is gevestigd, Cincinnati van als exportgebied gunster te concur- fun kant groots gaat op een Neder-1 reren dan de Ver Glasfabrieken Hier- landse onderneming, de distilleerder;] j door kon d u v d^l6nctVande van de Firma Joh. de Kuyper Zonen, totaalomzet Dedroeg nfet worden ver- welke in het bi Vlaardingen gelegen hoogd. De prorducgt e en verkoop fn de Onver- Wat gewerd er nu van pater Cornelia van Gouda, de rector van het St. Ursula- convent? zo zal men ons vragen. Volgens een resolutie van de Vroedschap van September 1589 had deze pater in een request aan de vroede vaderen 't verzoek gedaan om de alimentatie, welke ook aan andere paters door de heren Staten wa.> toegezegd. Op dit verzoek werd geresol veerd, dat genoemde pater met de heren van de Vroedschap mondeling deze zaak zou afdoen. Of pater Cornelis van Gouda zich aan deze heren van de Vroedschap heeft vertoond, hebben we niet kunnen ontdekken. In een resolutie van 28 Febr 1590 van de Vroedschap lezen wij nog,- dal de Heilige Geestmeesteren en de Gasthuis- meesteren door de vroede vaderen wer den gelast met pater Cornelis van Gouda te onderhandelen, zoals zijzelf zouden goedvinden Nog eenmaal lezen wij de naam van pater Cornelis van Gouda, ui wel in een Vroedschapsresolutie van 1 September 1603, in welke resolutie wij vinden opgetekend, dat vanwege dez- pater werd verzocht, dat de „surcheantie uitstel) van zijne alimentie soude aff- gedaen worden ende de selve alimentatie betaelt naer beloop des tijts dat hem d)r onthouden is geweest". Men had deze ua ter dus niets tot zijn onderhoud gegeven Zijn naam verdwijnt sindsdien uit de h'.v I torle van onze stad. I L. A. ABMA Schiedam is gevestigd, Er klonken echt Amerikaanse klanken b(j de feestelijke opening, maar ook voortreffelijk door Nederlanders gespro ken Engels klonk er en... er klonk tevens Nederlands, gesproken door een Ameri kaan. Het was de heer Didday, de plaatse- l'jkp directeur van Cincinnati, die in goed uitgesproken Nederlands de heer Geier. president van de Cincinnati deed het in onvervalst Amerikaans dank bracht voor de ondervonden medewer king, in het bijzonder aan minister Zijl stra en burgemeester Heusdens van Vlaardingen. De laatste had een kort overzicht gegeven van de bouw en ver volgens dank gebracht aan allen die (ot de totstandkoming van het complex heb ben medegewerkt Hij bood daarna het geschenk van het gemeentebestuur van Vlaardingen aan een marmeren zitbank, welke in de tuin geplaatst is. De zit bank is ontworpen door de Vlaardingse beeldhouwer Van Brandwijk. Tenslotte overhandigde burgemeester Heusdens aan mr Geier de sleutels van het com plex. De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra had tijdens een redevoering reeds gewezen op het grote voldoening gevende feit van de vestiging van een dergelijk belangrijk buitenlands bedrijf in ons land. Deze bijdrage is zeer wel kom. aldus de minister, want naast het onmiddellijke Nederlandse belang zag dc minister dc buitenlandse vestigingen als een belangrijk middel van de inter nationale samenwerking op economisch gebied. De vestiging van deze nieuwe fabriek is een belangrijke versterking van de Nederlandse machineindustrie. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer H. Freeman meende, dat een nieuwe onderneming ais de thans geopende, het economische leven zowei in Nederland als de Verenigde Staten dient, terwijl hij de verwachting uit-: sprak dat meer Amerikaanse investerin gen in Nederland zullen volgen. 1954 hebben zich gehandhaafd op het gemiddelde van het verslagjaar. 14 Juni- 350 ton granen Wanssum; 145 ion granen Zutfen; 150 t. suiker Scharnserbrug; 100 ton .suiker Bolsward: 200 ton kali Vianen; ino ton kali Aalsmeer, 200 ton blik Groningen; .9 stand hout Venlo. Passage Theater: (behalve Donderdag avond): De Glenn Miller Story (alle leeft). Monopole Theater: Joan schrokkene <18 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur Van 2 tot 30 Juni óók Van Gogh- tentoonstelling. r> OPenbare Lees- en Studiezaal en t ibllotheek Geopend iedere middag van 2 4 uur, behalve Maandag en tedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethei R.K. Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. TONEEL EN MUZIEK Woensdag; 1H Juni Schouwburg 8 uur: ,,Des duivels prentenboek (Rotterdams Toneeli ivolw.); stndhuisbeiaanl 8 uur: Beiaardconcert Cor Don Vlaardingenj. BIOSCOPEN Programma's van 11 t/m 17 Juni Arena: Vrouwen zonder vrijheid 118 i Cani- Verboden r S feenfr^U ne VH# SHRRfL? «ontoelaatbaar); Cineac: Sb n B.f T U-I-); Collosseum: Niagara Lut,s „.HAa m0my Dp Drie Piraten (18 Ui Oneenaakh. In Ma™kko 114 Luxor: De The Glenn m*ii 'lö Passa8e (Schiedam): ervanno nu I er Story (a.l.l, Prinses: Bittere vlTi HL Rex: De Prins piraat (18 venster: De Rode Schoentjes (18 j.); Victoria* woning der Zuidzee <14 j. (Van onze verslaggever). In een zeer prettige sfeer heeft de Ne- derlandse Katholieke Vakbond voor dc Textiel detailhandel „St. Willibrordus" gis teren in Oldenzaal zjjn algemenie jaarver gadering gehouden. In de ochtendbljeen- komst werd met applaus een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen om aan het Hoogw, Episcopaat oen telegram te ver senden, waarin de leden van „St. Willi brordus" hun grote dankbaarheid uitspre ken voor dc in het Mandement gegeven practische leidraad ter verwezenlijking van ons katholiek maatschappelijk ideaal en toezeggen met de inzet van al hun krachten aan dc doorvoering ervan te zul len medewerken. In de middagvergadering werd het Bis schoppelijk Mandement door rector C M Klaver onder de loupe genomen. Het Mandement aldus de rector, moe ten wij als gelovigen bestuderen Niet- kalholieken kunnen het niet begrijpen juist omdat het in geloof aan- aard moet worden Het is ondoenlijk met niet- gelovigen over het Mandement te dis cussiëren want zij gaan van een geheel verschillend standpunt uit. Ten aanzien van het wetsontwerp in zake het cadeaustelsel hoopt „St Willibror dus", dat het door het parlement zal wor den aanvaard. Anders zal de cadeausitijd m volle hevigheid ontbranden. De organi saties van de textieldétailhandei zullen niet lijdelijk dulden, dat textiel door andere branches cadeau wordt gegeven. Over een wijziging van de Wet op de Opruimingen en Uitverkopen is met het ministerie van Economische Zaken onder handeld. Voorgesteld wordt de zomer- opruimlng te doen beginnen op de vierde Zaterdag van Juli en de winteropruiming op de derde Zaterdag van Januari, als mede de opruimingsduur te verkorten tot 15 dagen. Voorzitter Van Mansum uitte zijn ver bazing over het feit, dat de regering de komende zomeropruiming tegen het advies van de middenstandsorganisaties in van 24 naar 17 Juli heeft verschoven. Met de textielhandel, zo verklaarde hij. is het nog niet goed. Van de liquiditeit klopt niet veel. Vroeger was het eigeh kapitaal in een zaak 60 pet thans is dit 26—27 pet. Er wordt nog heel veel misèr® geleden, vooral wat de nieuwbouw betreft- Ten aanzien van de op stapel staand® wijziging van het Werktijdenbesluit vn0t Winkels Is de Bond, aldus spr., voor d® 51-urige werkweek, doch hij heeft ernstig® bezwaren tegen een verplichte vrije n8' middag. Na de middagvergadering werden hoofd' bestuur en bestuur van de kring Oldenza® door burgemeester en wethouders va Oldenzaal op het stadhuis ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 10