Holland Festival in Amsterdam geopend „Geactualiseerde" Electra" door Ned. Comedie Luikenaars wilden regiem van Franco ten val brengen Leger-1 everanci ers „knipten voordelig" BICJfflPANÉl „St Martinus" in Bergen op Zoom bij een „EEN FEEST VER VAN HUIS DE NIEUWE SCHOOLGELDWET Zuidafrikaanse kleurlingenkieswet verworpen Help Uw maag Milliarden peseta's moesten economische crisis veroorzaken Benden maakten valse biljetten van f 100 Katholieke militaire ambtenaren leggen internationaal contact Gruenther tegen onbe paalde verzwaring van defensie-lasten Invoerrecht op eieren in West-Dnitsland Munitie voor Guatemala j onderschept r: Koningin temidden van ontheemde kinderen op Eurovisie-scherm Uitzending technisch niet volmaakt DINSDAG 15 JUNI 1954 PAGINA 3 Het spel Vijf kilometer uniformen-stof verduisterd MILITAIRE KAPELLEN GEVEN GEZAMENLIJK CONCERT „DAN PRESIDEER IK OOK NIET Vandaag is het 35 jaar geleden, dat de heide vliegers, sir John Alcock en sir Arthur Whitten Brown er in slaagden om als eersten een vlucht over de Atlantische Oceaan te vol brengen. Gestart van New Found- land met hun grote Vickers „Vimy", bereikten zij 16 uur en 12 minuten later Ierland. In haven van Hamburg Bepaalde K.V.P.-deskundigen tegen huidig wetsontwerp I Met gemengde gevoelens bij behandeling in ertraging Tweede Kamer t te=r~r- Dc opening van liet Holland Festival te Amsterdam is in meerdere opzichten belangwekkend geweest. Ton Lutz heeft n.l. voor de tweede maal zich getoond ah regisseur, waarhij hij een standpunt heeft ingenomen om liet oude Griekse meesterwerk van Sophocles dicht bij de hedendaagse schouwburgbezoeker te brengen. Maar voornamelijk dc keuze van „Electra is interessant omdat Sophocles de auteur was, die temidden van de geestelijke verwarring, door dc sophistcu aangericht, steeds zijn waarschuwende st n> heeft laten horen door zijn Athecnse tijdgenoten de tragische ondergang voor te houden van helden, die zich onoverwinnelijk waanden in hun te groot zelf vertrouwen. Wij zien dan ook in dit laatste punt een rcchtvaardi- Als jongeling voerde Sophocles na de overwinning bij Salamis in 480 ^innings- de reidansers aan bij de nverwinmngs feesten. De oudere tragedieschnJver Aischyios had zelf meegest crieksc jongste van de drie e.r°otste Griekse tragici Euripides werd in datzelfde jaar geboren. Sophocles kende dus by ervaring de eisen van een opvoering, hoewel h j als acteur nooit, een bijzondsre ro^ heeft vervuld, aangezien hij een zwaKKe stem h3Tn Electra" bespeelt Sophocles hetzelf de thema alt Aischyios in „De Offerplen- gers". Bij deze laatstgenoemde schrijver speelt echter voornamelijk de reactie van de moedermoord op Orestes de hoofdrol, terwijl bij Sophocles de figuur van .Electra" centraal geplaatst is als pathos- figuur bi.i uitnemendheid. Zij is het sym bool van degene, die om wraak roept voor een gepleegde misdaad. In het kort komt het gebeuren hier op heer. Electra is de dochter van Agamem- hoon en Klytaemncstra. Agamemnoon was de zoon van Atreus, koning van My venae, die later door Aigisthos vei - moord is, op aandrang van zijn eigen echtgenote. Deze daad heeft zulk een in druk gemaakt op Electra, dat zij alles ïr het werk stelt om de moord fe wreken waarbij zij zich zelf als uitvoerster van de daad wil opwerpen na een hevige d cussie met haar moeder, nadat zu heen moeten vernemen, dat haar broei Or s - is omgekomen bi.i wedrennen. Dit blijkt echter gefingeerd te zijn en als zij in een haast extatische vreugde heeft vernomen, dat Orestes leeft en naar huis is teruggekeerd, zet zu hem aan tot de moedermoord en later ook op de moord op Aigisthos op de door hemzelf geschon- den legerstede van Agamemnoon. Electra is de figuur, die- tijdens de duur van het gehele drama op het toneel blijft. Zij toont haar reacties op de zielstemmin gen, die liggen tussen smart, vertwijfeling, hoop, spanning, vreugde en zegepraal. Steeds weer wordt zij van de ene stem ming in de andere geworpen, waarbij z'j als eenzame figuur aanvankelijk nauwe lijks steun kan vinden bij de koren. Als uiteindelijk de vergelding zich heeft vol trokken, dan is Electra de triomphatrr die de poort van haar hms binnentreedt terwijl het koor de orchestra verlaat met de woorden: O Atreus' kroost, wat leed was uw deel, Ver vrijheid de krans was aan t einde der baan, Door hel moedige streven van heden. Op aandrang van Boyaards heeft Die- penbrock muziek gecomponeerd voor dit werk en onder leiding van André Rieu werd deze muziek uitgevoerd door het orkest van de Ned. Opera. Muziek en regis Deze muziek was sterk romantisch ge tint maar gaf toch een goede interpre tatie van het gesproken woord, zonder dat de toonzetting volkomen gebonden is aan de tekst. In de opvoering van de Nederlandse Comedie werden somtijds momenten bereikt van een sublieme eenheid tussen tekst, zegging en muziek, waardoor de dramatische spanningen krachtig over het voetlicht kwamen. De décors en costuums van Nicolaas Wijn berg waren van die aard, dat men het picturale en waarschijnlijk Myceens ver antwoorde had opgeofferd voor de sug gestie van dc Griekse tragedie. Nergens kreeg men de indruk, dat de tragedie van Sophocles geschreven was voor het theater van Hellas. De regie van Ton Lutz was sober en direct gericht op de tekst. De rei van Myceense vrouwen werd direct met het gebeuren in ver band gebracht, in plaats van een ver beelding van de gedachten die direct ten grondslag liggen aan hetgeen door dc dramatis personae tot uitdrukking wordt gebracht. Deze rei was niet een schim, die de diepere intentie van de excessieve bewegingen van Electra, Orestes en de titragonisten verbeeldde, maar een realistisch klankbord op hetgeen door de figuren werd gezegd. In de enscene ring door Ton Lutz vormde deze rei een trait d'union tussen zaal en toneel, waarbij het gebeuren tot stilstand kwam zonder dat bij de lyrische overtuigingen van dc individuele reizegsters dc dra matischc stuwingslijn werd geaccen tueerd. Ellen Vogel als aanvoerster van deze rei zegde de verzen in de nog enigszins gewrongen vertaling van Boutens goee, maar kon niet ontroeren. Ank van der Moer speelde de titelrol met een vaak be wonderenswaardige beheersing van de pathos, waartoe haar volop de gelegen heid werd geboden. Zij speelde soms weer ontroerend de scala van gevoelens van hoop. vertwijfeling en zegepraal met een dictié die ten volle het temperament van het door Sophocles geschapen karakter lot uitdrukking bracht. De Chrisosthemis van ging van <lc, regie om de tragedie „Electra" te „actualiseren", vooral ook als men bedenkt dat dc functie van bet koor bij Sophocles door Schiller zeer raak werd getypeerd als bet weergeven van de gevoelens, die de ideale toeschouwer ondergaat bij liet aanschouwen van de bijna bovenmenselijke ge stalten op bet toneel. Dc koren zijn bij Sophocles in betekenis verminderd als men liun functie ver gelijkt bij die in dc tragedies van Aischyios. De gewone menselijke reacties, die aansluiten op dc woorden van de figuur die bet laatste op bet toneel heeft gesproken, worden naar voren gebaald, waar door ook een sterk dramatische werking wordt ver kregen, doordat bet gebeuren zich niet op de Olympische hoogten van bet menselijk onbereikbare blijft beperken. Dc Zuidafrikaanse regering Malan heeft gisteren, door een tekort van negen stem men, dc vcreis-tc meerderheid van twee derden in de liefde Huizen van het par lement niet weten te vinden voor zijn Wetsvoorstel tot wijziging van de grond wet: teneinde een aparte vertegenwoor diging voor Kaapse kleurlingen in het parlement in te voeren. De regering behaalde 129 stemmen; 42 van dc 19 oppositieleden stemden tegen het regeringsvoorstel. Reeds sinds drie jaar tracht de regering van de Nationale Partij, onder leiding van dr D. F. Malan, dit wetsvoorstel te doen aannemen. De Nationale Party wenst de Kaapse kleurlingkiezers afgevoerd te zien van hun met de blanken gemeenschappe lijke kieslijst teneinde hen op een aparte lijst te plaatsen voor de verkiezing van aparte (blanke) vertegenwoordigers in het parlement. In 1951 werd de „kleurlingenkieswet" door het hof van appèl ongeldig verklaard omdat deze niet met twee-derde meerder heid in een gfemeenschappelijke zitting van de beide Huizen van het parlement was aangenomen. De regering Malan diende vervolgens een wetsvoorstel in tot het instellen van een „hoog hof van het parlement", be doeld als hoogste instantie in parlemen taire zaken, waarin parlementsleden zit ting zouden hebben en dat een beslissing van het hof van appèl over de geldigheid van door het parlement aangenomen wet ten zou kunnen herzien. Het hof ver klaarde deze wet, die met een gewone meerderheid in de Huizen van het parle ment was aangenomen, eveneens ongeldig HUM» Scène uit Sophocles „Electra' in de vertoning door de Ned. Comedie ivaarmee het Holland Festival werd geopend. V.l.n.r. Guus Hermus Orestes), Ton Lutz (opvoeder), Ank van der Moer Electraen Peter Brandsnla Pylades Ton Lutz was uitermate beheerst, goed van dictie en waardig van opvatting. De totaalindruk was van die aard, dat de ontroering niet de zaal bereikte, hoewel men toch gespannen 't. spel aanschouwde. De tekst werd vaak verdrongen door de muziek, maar de regie heeft enkele mo menten van uitstekende ruimte-plastiek gevonden, die de intentie van het werk van Sophocles voldoende gestalte gaven. De voorsitolling werd o.a. bijgewoond door de ministers Cals, Luns. Zijlstra en Suurhof, terwijl burgemeester A. d'Ailly de avond opende met een korte speech. Na afloop werden de spelers ovationeel toegejuicht en recipieerden B. en W. in de foyer van de Stadsschouwburg Bu. Loes Hensen werd gelanceerd in een costumering die meer Spaans dan Grieks was maar waarbij toch door mimiek, dictie en gebaar een beeld werd gecreëerd van een vrouw, die haar zwakte inziet en met alle kracht poogt in de gegeven omstandigheden te handelen, zoals haar geweten haar ingeeft. Vera Bondam ver tolkte de rol van Klytemnestra in 'n trant, die enigszins uit de toon viel, omdat zij teveel haar tekst zegde als tragedienne met een bestudeerde houding De mannelijke rollen waren sterk bezet, maar wisten minder te ontroeren dan men zou verwachten. De Orestes van Guus Hermus was ietwat te fors. Ko van Dijk als Aigisthos accentueerde teveel zijn on dergeschikte rol, maar de opvoeder van Voor de Maastrichtse rechtbank hebben gisteren dc gebroeders J. P. W. en A. L. W„ confectiefabrikanten te Heerlen, te recht gestaan. Zij hadden zich te verant woorden wegens verduistering van goede ren ten nadele van de Nederlandse Staat. Van dc stoffen, die zij ontvingen ter ver werking tot uniformen voor dc Kon. Marine, Land- en Luchtmacht zouden zij namelijk belangrijke hoeveelheden hebben achtergehouden. In de dagvaarding wer den deze op rond 5000 meter stof geraamd. De Marine zou hierdoor voor 18.000, de Landmacht voor 14.000 en de Luchtmacht voor G000 zijn benadeeld. De verduiste ring geschiedde, doordat restanten stof niet werden ingeleverd. In deze zaak werden twaalf getuigen gehoord. Hierbij kwam vast te staan, dat de Marine steeds de eigendomsrechten be- vrii donS bij de aflevering van de te verwer- i ken stoffen, dat de luchtstrijdkrachten dit niet deden, terwijl de Landmacht dit niet geregeld had gedaan. De officier van Justitie, jhr mr F. van Rijckevorsel, betoogde, dat het „voordelig knippen'" van stoffen wellicht voor parti culieren een recht van bestaan heeft ge kregen, maar dat dit voor officiële instan ties, die het voorbehoud van eigendom, ook op restanten, geregeld maken, niet geldt. Een der getuigen verklaarde, dat de verdachten er zelfs in waren geslaagd uniformen voor een schutterij te vervaar digen van stoffen, die aan de Nederlandse Staat waren onttrokken. De officier eiste tegen ieder der verdachten twee jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr Rob. van Oppen te Heerlen, leidde uit de feiten en omstandig heden af, dat hier van verduistering geen 6prake kon zijn en concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank zal 29 Juni a.s. uitspraak doen. i Advertentie) als hij 't moeilijk heeft. Neem (Van onze correspondent) In Bergen op Zoom houdt de Ned. R. K. Vereniging van Militaire Ambtenaren „St Martinus" gisteren en vandaag haar jaai- vergadering. Werden gisteren in hoofd zaak huishoudelijke zaken afgewerkt, van daag komt wel éen van de belangrijkste voorstellen van het hoofdbestuur aan de orde om namelijk mede te werken aan dé totstandkoming van een Centraal Overleg Militaire Ambtenaren (Coma) op interna tionaal niveau. In zijn openingsrede zinspeelde voor zitter, de onderluitenant Van Bussel, er gisteren al op toen hij zei: „Contact is opgenomen met diverse buitenlandse or ganisaties, beogende een toekomstige sa menwerking welke met betrekking tot de E.D.G. noodzakelijk zal zijn". Bij de eventuele officiële oprichting van Let C.O.M.A. zal ongetwijfeld in dit college aan de ontwikkeling van de E.D.G. en haar gevolgen voor ons, de grootste aandacht worden besteed. De voorzitter kon voorts »og meedelen, dat de samenwerking van alle hier te lande aanwezige organisaties (op een na) van land-, lucht- en zeemacht de laatste maanden tot een onverwachte hoogte is gekomen De Belgische vereniging van katholieke militaire ambtenaren liet weten, dat te Brussel in September a.s. de eerste ge zamenlijke bijeenkomst van het C.O.M.A. zal worden gehouden met als thema: „De morele toestand der onderofficieren in het raam van de E.D.G.". Medegedeeld werd nog, dat vijftig leden van St Martinus op 10 November a.s. naar Lourdes zullen vertrekken. Op de terug reis zal men te Fontainebleau door de Nederlandse afdeling aldaar worden ont vangen. Vanmorgen droeg de hoofdlegeraal- moezenier, kolonel mgr H. J. J. M. van Straelen, een plechtige H. Mis op voor de leden van St Martinus. Hij werd daarbij geassisteerd door de stafaalmoezenier, luit.-kol. R. H. M. Verhoeven en luit.-kol. P. Schoonebeek, geestelijk adviseur van St Martinus. Ceremoniarius was majoor aalmoezenier J. H. M. Stieger. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni a.s. zal in het kader van het Nationaal programma van de Ned. Radio Unie, dit jaar te Breda een gezamenlijke uitvoering worden ge geven door de Kon. Mil. Kapel, de Mari- nierskapel en de Kapel van de Lucht macht, De uitvoering duurt ongeveer drie kwartier en de drie kapellen zullen in gala-uniform optreden. De uitvoering zal rechtstreeks door de radio worden uitge zonden. In de Amsterdamse Stadsschouwburg werd het Holland Festival geopend met een voorstelling van „Electra" Generaal Alfred Gruenther, de opperbe velhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft gisteren voor de commis sie van buitenlandse zaken van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de last van de defensie der NATO-landen niet onbepaald mag wor den verzwaard. De voorzitter van de commissie, Robert Chipperfield, die dit na afloop van de zit ting mededeelde, voegde er aan toe, dat de generaal verklaard had. dat het Atlan tisch hoofdkwartier thans bezig is zijn plannen te herzien én dat men tevens be zig is te bestuderen, welke repercussies het gebruik van atoomwapens op de ver dedigingsprogramma's van de NATO zou hebben. Gruenther heeft er thans op ge wezen, dat het militaire potentieel der Sovjet-Unie verbeterd is en dat de strijd krachten der satelliet-staten aanzienlijk zijn toegenomen. De generaal gaf zijn steun aan het voor 1955 ontworpen program voor wederzijdse veiligheid, met behulp waarvan, naar de generaal meende, 't potentieel der NATO- strijdkrachten gehandhaafd kan blijven ot zelfs kan toenemen. In het afgelopen jaar zijn door de NATO belangrijke vorderin gen gemaakt, zo deelde de generaal mede. De Westduitse minister voor landbouw en voedselvoorziening dr Heinrich Luebke, heeft zich tegen een veranderlijk percen tage voor hgt invoerrecht op eieren uit gesproken. De Duitse consumenten hadden geprotesteerd tegen dit door de belang hebbenden verlangde stelsel, volgens het welk bij dalende prijzen het invoerrecht verhoogd en bij stijgende prijzen verlaagd zou worden.* Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, zal de minister aan het kabinet voorstellen het ad-valorem invoerrecht voor het gehele jaar vast te stellen op 15 procent, zoals ook oorspronkelijk in de bedoeling lag. Verlaging gedurende de wintermaanden tot 5 procent zou dan ver vallen. Voor het Assisenhof te Luik is gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak der valse bankbiljetten van honderd gulden* een affaire, die nog van 1949 dateert, doch wegens het uitgebreide vooronderzoek er zijn niet minder dan 35 verdachten eerst gisteren kon voor komen. Op 30 September 1949 arresteerde de Nederlandse recherche te Den Haag de 23-jarige M. uit Luik, die was betrapt op het uitgeven van een vals biljet van hon derd gulden. Uit het door de Belgische en Nederlandse recherche ingestelde on derzoek bleek al spoedig, dat M. deel uit maakte van een bende valse munters en dat het zijn bijzondere taak was de valse bankbiljetten te plaatsen. Binnen korte tijd slaagde de politie er in de gehele bende, waartoe verscheidene personen uit de betere kringen van de Luikse burgerij behoorden, op te rollen. De gearresteerden disten allen het zelfde fantastische verhaal op: het na maken van de biljetten van honderd gulden zou eigenlijk een bepaald doel hebben gehad, n.l. het verkrijgen van geld voor de aankoop van een offset machine van 700.000 francs, waarop val se peseta's zouden kunnen worden ge drukt. Een bekend avonturier, Hector R., die zich liet doorgaan voor een agent van de Engelse geheime dienst, was n.l. van plan. zo luidt het verhaal, in samenwerking met ingenieur S. en notaris L. uit Luik verscheidene milliar den peseta's aan te maken en deze dan Spanje binnen te smokkelen. Op deze wijze verwachtten zij een economische crisis te kunnen verwekken en aldus het regiem van Franco ten val te kunnen brengen. Het behoeft geen betoog, dat de justitie weinig geloof hecht aan deze verklaring. Notaris L. stelde een grote som geld ter beschikking voor de onderneming en hij wist zich de medewerking te verzekeren van de nodige vaklieden. Vast is komen te staan, dat in een drukkerfj in dc Gretrystraat te Luik in een korte periode een bedrag van 15 millioen gulden aan bankbiljetten van honderd werd vervaardigd. Verscheidene Luikenaars werden bereid gevonden de goed nagemaakte biljetten in omloop te brengen. Het was een heel winstgevend zaakje, want voor ieder brief je van honderd gulden behoefde men slechts 22,50 neer te leggen. Toen M. zich in 1949, vergezeld van een zekere B., opnieuw naar Nederland begaf zij hadden hier reeds verscheidene bil jetten van de hand gedaan hadden zij 351 biljetten van honderd gulden bij zich. M. kon op heterdaad worden betrapt, doch B. wist te ontsnappen. Naast deze eerste bende valse munters werkte nog een tweede groep, waarvan verscheidene leden ook deel uitmaakten van de eerste. Aan het hoofd hiervan ston den een zekere A. P. en M. M. uit Maas tricht, beiden Nederlanders. De graficus A. en de fotograaf V. B. vervaardigden de cliché's voor de honderd-guldenbiljetten, die hierna werden gedrukt door A. D. uit Luik. DeZe bende vervaardigde ongeveer 2500 biljetten van honderd gulden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de valse munters ook biljetten van 500 francs en van 100 mark maakten, toeristen cheques, benzinebons en zelfs valse pas poorten. (Van onze correspondent) Toen gistermiddag de raad der gemeente Arnhem in vergadering bijeen kwam en de afhandeling van de agenda langere tijd vergde, dan de voorzitter, burgemeester Matser, overeen kon brengen met zijn tijds indeling in verband met een offi ciële ontvangst, vroeg hij aan de loco-burgemeester, wethouder Bronkhorst. de leid.ng over te nemen. Deze wilde dat wel doen, onder voorwaarde, dat hij zich kon tooien met de ambtsketen. Burgemeester Matser verklaarde echter dit teken van waardigheid zelf nodig te heb ben bij de officiële ontvangst van hoofd-ingenieurs van de Wederop bouw. „Dan presideer ik ook niet", besliste de loco, waarop burgemees ter Matser weer plaats nam en ze'.f de afhandeling van de agenda voortzette. De Westduitse autoriteiten hebben op verzoek van de V. S. te Hamburg zes ton uit Zwitserland afkomstige munitie met bestemming Guatemala onderschept, aldus werd gisteren door een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie te Bonn medegedeeld. De zending, bestaande uit kisten 20 m.m. luchtdoelgranaten, was op 20 Mei in Ham burg aangekomen, van waar zij met de „Coburg" van de Hamburg—Amerika Lijn naar Guatemala zou wbrden verscheept. In afwachting van verdere beslissingen wordt de munitie te Hamburg vastgehou den. De „Coburg" is inmiddels vertrokken. Volgens de Amerikaanse woordvoerder betrof het een „niet-clandestiene zending". Op de vrachtbrieven was vermeld, dat de kisten munitie bevatten. Verschillende leden juichen de indie ning van het ontwerp tot afschaffing der schoolgelden voor de leerplichtige jeugd toe, andere leden hadden waardering voor het voorstel, in ieder geval blijkt uit het voorlopig verslag van de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer, dat een meerderheid van deze commissie voor het wetsontwerp geporteerd is. Verschillende leden konden vooral op grond van practische overwegingen ac- coord gaan met de afschaffing en ver laging van schoolgelden (de verlaging zou gelden voor U.L.O., voorbereidend Koningin Juliana, vergezeld door haar dochtertje Prinses Margriet, heeft giste renmiddag de speeltuin Oud-Naarden bezocht om aanwezig te zijn bij het televisieprogramma „Éen feest ver van door de Nederlandse Comedie. Na af- huis", dat de Ned. Tclcvisiestichting loop der voorstelling recipieerde het Gemeentebestuur van Amsterdam in een der foyers. Op deze drukbezochte receptie waren o.a. vier ministers aan wezig. Van l. naar r.: Minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid J. G. Suurhof, Minister zonder Portefeuille mr J. M. A. H. Luns, Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals en Minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra. heeft uitgezonden alg haar aandeel de Eurovisiereeks. De Koningin kwam ter plaatse aan, voordat de uitzending begon. Zij werd begroet door de heer J. Broeksz, pro grammacommissaris van de N.R.U. en door enkele bestuursleden van de Stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, welke er voor zorg had gedragen, dat ruim honderd vluchtelin- getjes, die thans enkele maande vacantie in ons land doorbrengen, aap dit feest deelnamen. Zowel de Koningin als de Prinses toonde zich vol belangstelling en kwamen meermalen tijdens de uitzending ,,in het beeld". Zo toonden de televisiecamera's de Koningin en de prinses druk in actie met het uitreiken van speciaal voor deze gelegenheid bedrukte shawls, waarvan elk kind er een ter herinnering mee kreeg. Na afloop van de uitzending liet de Vorstin verscheidene medewerkers van de televisie aan zich voorstellen. Om streeks kwart over zes vertrok zij weer naar het paleis Soestdijk. Deze Nederlandse uitzending, waaraan door het koninklijk bezoek bijzondere luister was verleend, is in het buiten land duidelijk ontvangen. Spoedig na de uitzending had men in Oud-Naardén het Eurovisiecentrum Rijssel aan de telefoon. dat mededeelde, dat uit alle Europese landen een uitstekende ontvangst werd gemeld. Toch lijdt het geen twijfel, of de kij kers, die de uitzending volgden, zullen deze met gemengde gevoelens hebben aanschouwd. Er waren de nodige fouten. Het programma begon n.l. ongelukkig doordat de ballon, van waaruit beelden van het Gooise landschap zouden worden opgenomen, vanwege de straffe wind eerst niet de lucht in ging, daardoor moest het programma wat worden ge wijzigd, maar aan het slot steeg de ballon toch op, al ging het niet gemakkelijk. Het was voordien voor de vele vrijwilligers ook niet gemakkelijk geweest het ge vaarte op de grond te houden. (De ballon landde 's avonds om 9.15 uur in Grave). Voorts was er, tijdens de balletuitvoe ring, een technische storing, die het grootste deel van dit programma-onder deel teloor deed gaan er mislukten ver scheidene nummers in het optreden van het kindercircus „De Elleboog", waarvan de jeugdige artisten bi) hun manipulaties in de open lucht kennelijk ook last onder vonden van de stevige wind. Er waren echter ook attractieve beelden; de groep ruiters, die hun paarden door het water van het IJsselmeer lieten draven de op namen van de spelende vluchteli'ngetjes, het bezoek van H.M. de Koningin en dé spontane wijze, waarop de Vorstin zich met de spelende kinderen onderhield. Deze goede beelden konden het program- ma als. geheel echter geen blijvende sterke indruk geven. Jammer was, dat het programma te vaag omlijnd bleef. Het optreden van de muzikale clown Fantasio was nauwelijks te volgen: de camera stond op te grote atstand. Ook de hondenact was door dit euvel te onduidelijk. Éénzijdig karakter Het programma kreeg voorts een nogal éénzijdig karakter, doordat de beelden te veel op elkaar leken: te lang bleven de camera's bij herhaling gericht op de zelfde groep spelende kinderen, te star was enkele malen de opname van de Vorstin en van Prinses Margriet en door de wazige beelden technisch was het programma zeker niet volmaakt kre gen de kijkers geen contact met het ge beuren, ondergingen zij te weinig de sfeer van de speeltuin met de vrolijkheid der spelende kinderen. Daar kwam'nog hij, dat men enkele pijnlijke fouten maakte. Tot tweemaal toe rolde een camera voorbij het beeld, dat dan prompt door deze passerende camera werd weggenomen. Als de ca mera's op het IJsselmeer werden gericht zagen de kijkers aan de horizon een vage stip, waaruit zij met enig voorstellings vermogen een schip konden maken Duidelijk werd door dit Nederlandse Eurovisie-programma bewezen dat de reportagewagen, bii de N.T.S. in gebruik, lang niet de kwaliteiten bezit van de buitenlandse wagens. Van het programma bleef als totaal indruk achter, dat het gedurende lange perioden een rommelig karakter had en te weinig hoogtepunten bezat om te be vredigen. Dat dit nog werd geaccentueerd door de technische storing was betreu renswaardig. hoger en middelbaar onderwijs, kweek scholen en uitgebreid lager en middel baar nijverheidsonderwijs voor wat be treft de eerste leerjaren). Deze leden zeggen in het voorlopig verslag en het. is aan te nemen dat men hier de K.V.P.-leden van de commissie aan het woord hoort c'at zfj de zekerheid zou den verlangen, dat de schoolbesturen voor de derving van inkomsten een vol ledige compensatie zouden ontvangen. Zij dachten hierbij met name aan de bestu ren van bijzondere scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. Op dit punt had het wetsontwerp noch de toelichting daarop hen geheel kunnen geruststellen. De bereidheid tot medewerking aan de totstandkoming van de thans voorgestelde wet wensten deze leden vooralsnog van een bevredigende regeling van dit punt afhankelijk te stellen. Nog op een andere moeilijkheid wezen deze leden. Bij het bijzonder on derwijs nl. is het helaas regel geworden, dat nieuw gestichte scholen enkele jaren lang met eigen middelen in stand worden gehouden, alvorens subsidie wordt verkregen. Een van de middelen tot financiering tijdens die aanvangs- periode wordt gevormd door de school gelden. Worden deze bij het openbaar onderwijs verlaagd, dan zullen ook de bijzondere scholen daarin moeten vol gen, willen zij niet in een nadelige con currentiepositie komen te verkeren. Hoe denkt de regering dit probleem op te lossen? vragen deze leden. (Van onze parlemëntaire redacteur). Naar wij vernemen zijn er nog steeds enige moeilijkheden rond de verlaging van van de collegegelden en de afschaffing van de schoolgelden, welke beide wets ontwerpen reeds verleden jaar bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Er is in de Kamerfracties n.l. een stroming om deze beide ontwerpen in het geheel van de schoolgeld- en subsidiepolitiek te behande len, zodat tegelijk ook de subsidies aan de bijzondere universiteiten op de helling zouden komen. Anderzijds is er echter ook de opvatting, dat men deze beide ontwer pen niet langer kan laten liggen, omdat er nu eenmaal verwachtingen te dien aan zien zijn gewekt. Zoals men weet wordt in het ene wets ontwerp voorgesteld de collegegelden te verlagen en in het andere, om het school geld af te schaffen voor de leerplichtige jeugd, dit wil dus zeggen tot de leeftijd van veertien jaar. Er schijnt nog een mo gelijkheid te bestaan, dat het wetsontwerp tot verlaging der collegegelden nog vóór het zomerreces in behandeling zal wor den genomen. Het wachten voor deze be slissing is op de minister van Onderwijs, die voor ambtsaangelegenheden in Rome vertoeft. Na zijn terugkeer zal te dien aanzien zo spoedig mogelijk een beslissing worden genomen. Terugwerkende kracht blijft wel gehandhaafd Minder gunstig staat de zaak ten aan zien van de afschaffing van de schoolgel den van de leerplichtige jeugd. De agen da van de Tweede Kamer is reeds zeer overladen en bovendien wenst men ln de Kamer deze zaak te behandelen in ver band met dergelijke maatregelen voor het middelbaar onderwijs. In het betreffende wetsontwerp wordt voorgesteld de afschaffing van de de schoolgelden te doen geschieden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Ook als dit ontwerp dit jaar niet meer zou kunnen worden behandeld mag men er, naar men on verzekerde, wel op rekenen, dat de terugwerkende kracht tot deze datum zal worden ge handhaafd, zodat er dan teruggave van gestorte schoolgelden zal dienen plaats te hebben. De verwachtingen welke bij de ouders dienaangaande zijn gewekt zal men onmogelijk nu nog kunnen teleur stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11