De K.A.B. 9.1s Bisschoppen Geen politiek maar document één man achter en Mandement pastoraal FM-zeiicler Hulsbergen Dinsdag in gebruik Overstelpende drukte voor Ylootweek Vijfvoudige Heiligverklaring Paus roept op tot leven in heldhaftigheid KAB-voorzitter acht de loons verhoging van Januari te laag RUIMERE DEVIEZEN VOOR EMIGRANTEN Traditioneel staan werknemers t eerst achter Episcopaat Ontwapenings conferentie schijnt mislukt Maandag 14 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aan samenwerking niets in de weg gelegd Geen H-bom- demonstratie voor de Russen Laos zal verdedigd worden Plaatsbewijzen voor vlootbezoek reeds voor lialve week uitverkocht Engels en Amerikaans bezoek in zich l uinders in t geweer Malenkof wil handelen niet W.est-Duitsland Nieuwe consumptiebeperking moeilijk te verteren Arbeiders moeten in stijgende welvaart delen Scherpe strijd tegen godsdienst onder Sovjet-jeugd WEERBERICHT Samenwerking Reactionnair noch Oosten en Noorden volgen Ely belooft, koning Vong: „ONGEHOORDE EISEN" VAN AMERIKANEN „Komsomolskaya Praivda eist Klein bij gr cot Noordereiland M ar i nier ska pel verzorgd e taptoe Reuzen in het zonnetje Voor aankopen maximaal 40.000 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en hier en daar mist. Morgen toenemende bewolking met later van het Westen uit weer enige re gen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Vannacht kouder, morgenmid dag iets hogere temperaturen. Dinsdag 15 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur. Maan op 20.13 uur, onder 3.04 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Appèl van Episcopaat begrepen (Van onze Utrechtse redacteur) „Ons antwoord op liet werkelijk grote en grootse mandement is: Bisschoppen van Nederland, de K.A.B. meldt zich. Uw dringende appèl zal, voor wat de mannen en vrouwen van de K.A.B. betreft, niet tevergeefs zijn. Wij hebben U begrepen. De K.A.B. staat gereed. Zoals Gij consequent de lijn doortrekt van de bisschoppen, die U zijn voorgegaan, zo trekken wij de lijn door van al die oude werkers en pioniers van de K.A.B., die ons voorgingen, even onbezweken in onze trouw aan de Kerk en aan U, even dienstbaar aan de belangen van onze mensen, even bereid tot samen werking met ieder, die met ons het goede wil, evenzeer in het belang van land en volk als van onze Moeder dc H. Kerk. Dat lijkt ons tevens de beste weg om bij onze biet-katholieke landgenoten de vele misverstanden uit de weg te ruimen". Met deze woorden, die klonken als een proclamatie eindigde de heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van de K.A.B. hedenmorgen in Utrecht op de Verbondsraadsvcr- Eadering van deze organisatie, zijn openingsrede, die uitsluitend aan het laatste Bis schoppelijke Mandement was gewijd en waarvan hij punt voor punt naging en inter preteerde. De onrust onder onze niet-katholieke landgenoten door het mandement gewekt, acht de heer Middelhuis tot zekere hoogte Vei'klaarbaar, vooral van de kant van de doorbraakgedachte. Tegenover de door braak van de latere jaren neemt het mandement even consequent stelling als tegenover de oude doorbraak. Niet uit po litieke of sociale overwegingen, doch uit pastoraal, uit zielzorglijk oogpunt. Memorerend de waardering en de vol doening, die de bisschoppen uitspreken over het rijke katholieke sociale orga nisatieleven, zeide spr.: Het is alsof de bisschoppen het op willen nemen tegen zovele aanvallen van de laatste jaren ook °P de K.A.B. wanneer zij dan verder betogen, dat „als wij in ons levensbe schouwelijk verdeelde land de katho lieke opvattingen willen doen gelden, ban kan dit in het algemeen in een ge ordende maatschappij moeilijk anders ban organisatorisch". In het licht van oorsprong en doel der Organisaties, zo ging de heer Middelhuis Voort, dienen we de juiste waai dering te hebben en niet uit het oog te verlie zen dat „concrete vormen en methoden, hoe' belangrijk ook, een relatieve waar de hebben". Op diepgang en innerlijke groei zullen wij evenzeer bedacht moe ten zijn als op ledental en uitwendige kracht. Er dient voldoende ruimte ge laten te worden tot ontplooiing van per soonlijke gaven en het gevaar van ver warring en excluvisme dient vermeden te worden. Overtuigd van de rijkdommen van onze levensbeschouwing en van de broe derschap, welke ons in Christus ver bindt, en van de zending, die wij in de ■Wereld te vervullen hebben, zullen wij onze houding hebben te bepalen tegen over het werken cn streven van an dersdenkenden. Uns zelf zijn en een met elkaar, doch tevens openstaan voor samenwerking met allen, die werken voor het welzijn van de menselijke gemeenschap. Ook de K.A.B. wil zich zelf blijven. Ook zij wil tut en met inzet van de eigen zelfstandige centrale, bonden, diensten en instellin gen gaarne samenwerken met allen, wier gezindheid, werken en program zich daar toe lenen. Aan de samenwerking in de talrijke instanties, waarvan de K.A.B. deel uit maakt, de Stichting van den Arbeid, de Raad van Vakcentralen, de Bedrijfs- unics, Vakraden, Bedrijfsraden, en meer, wordt door dit mandement niets in dc weg gelegd. Indien het katholieke pa troon van solidaristische gezindheid, christelijke liefde, doelstellingen en pro gram daarin zou ontbreken, zou dit een wezenlijke verarming betekenen. Zonder ook maar in iets aan anderen tekort te willen doen en met volledige erkenning van hun positieve bijdragen in hetgeen in ons land tot stand kwam, mag het niettemin gerust in twijfel wor den getrokken, of zonder de invloed en de medewerking van de zelfstandige katholieke organisaties, wij in Neder land de constructieve en efficiënte sa menwerking van thans zouden ken- conservatief Uitvoerig ging de heer Middelhuis in op het hoofdstuk „Grootse taak op so ciaal terrein", dat hij vooruitstrevend cn constructief noemde, afdoende weer leggend alle aantijgingen van reac- tionnaire of conservatieve gezindheid. Hij onderstreepte de krachtige, waar schuwende en positieve woorden „aan dat gelukkige resultaat mag niemand tornen", nadat de bisschoppen heel die rijkdom van ons katholieke organisa tieleven aan hun blik hebben laten Maandag zal op de beeldschermen van ontelbare televisieontvangers in acht verschillende Europese landen een uit zending verschijnen, welke door de Nederlandse Televisie verzorgd zal borden. Zaterdag heeft men in de sPeeltuin „Oud Naarden" de generale repetitie voor dit gebeuren gehouden. Een van de programmapunten is het ballet van Son ja Gaskell, dat een voorstelling zal geven van Het ver zonken dorp". voorbijgaan. Wie dit conservatisme zou noemen, staat nog wel zeer af van ka tholieke progressiviteit. Duidelijk en klaar is niet minder de stellingneming van het mandement met betrekking tot de controverse tussen de persoonlijk heidsgedachte en het organisatieleven. Met alle begrip voor de oprechte zorg, waaruit dergelijke gedachten voortko men, zijn de bisschoppen aldus de heer Middelhuis blijkbaar in dat opzicht minder ongerust dan sommi gen, die de laatste jaren daarover schre ven en spraken. De bisschoppen hand haven ten volle de eigen verantwoorde lijkheid van de katholieken op wereld lijk terrein en zonder meer hebben wij de opmerkingen ter harte' te nemen, als ze ons waarschuwen de bisschop pen richten zich wel speciaal ook tot ons, als leiders van de K.A.B. dat de aandacht op ons gevestigd is en dat men zich naar het optreden van de katholieke organisaties onwillekeurig een beeld vormt van de Katholieke Kerk. De heer Middelhuis wees dan op de betekenis, die de bisschoppen hechten aan het lidmaatschap van de katholie ke organisaties op zich en weerlegde de indruk in sommige niet-katholieke bla den gewekt, dat we hier voornamelijk te doen zouden hebben met een poli tiek stuk. Met een ingrijpen van de Kerk in de politiek. Ook al heeft dit mandement opgetwij- feld consequenties voor de houding van de katholieken in politiek zo goed als in sociaal opzicht, de werkelijke betekenis van dit document gaat ver uit boven politieke en sociale aangelegenheden. Het is veel meer een pastoraal stuk. Dat blijkt nog eens zo duidelijk uit die pas sage, waarin verwezen wordt naar de schier wanhopige toestanden elders, waar priesters door priester-arbeider te worden getracht hebben weer contact te leggen tussen de Kerk en de ar beiders. Dat zulks hier niet nodig is, zo zei de heer Middelhuis, danken wij inderdaad aan het tijdig begrijpen van de voorgangers van onze huidige bis schoppen. Daardoor en daarom is ook de K.A.B. méér dan louter vakcentrale of vakbeweging. Zij is breder, dieper, zij is katholiek. Wij hebben er begrip voor, dat met name door het verbod van de bis schoppen, het N.V.V. zich pijnlijk ge troffen en gegriefd blijft gevoelen. Het is ongetwijfeld de grote verantwoorde lijkheid van de bisschoppen voor het heil der zielen en daarover kunnen zij slechts oordelen welke hen noopt deze strenge bepaling te handhaven. De heer Middelhuis bracht vervolgens naar voren, dat de bisschoppen gere- serveerd staan tegenover een loutere vakcentrale, die de functies der stands- j organisaties zou overnemen, daaraan toevoegend, dat de passage over een nauwer aan elkaar aansluiten der struc- tuur van stands- en vakorganisaties ook in de kring van de K.A.B. nader I overwogen dient te worden. J Tenslotte wees de heer Middelhuis op het krachtige pleidooi van de bis schoppen voor de christelijke solida riteit, waaruit duidelijk blijkt, dat zij het streven naar medezeggenschap en erkenning van de arbeiderswereld van harte ondersteunen en aanmoedigen. Sterling Cole, dc voorzitter van de congrescommissie voor atoomenergie heeft Zondag een voorstel van Thomas Murray, cén der vqf leden van de com missie voor atoomenergie, verworpen om een explosie van een Amerikaanse water stofbom aan leiders van de Sovjet-Unie te demonstreren. „Men hoeft niet in de Stille Oceaan als waarnemer bij een ontploffing aanwez g te zijn om begrip te krijgen van de krachl van de bom", zei Cole voor de televisie „Men heeft alleen voorstellingsvermogen nodig". Morgen zal de FM-omroepzendcr in Hulsberg definitief jn dienst worden ge steld. Sinds April 1952 js cr met deze zen der reeds geëxperimenteerd. Over enkele Weken zal de ingebruikne ming volgen van gelijksoortige FM-zeu- ders te Hengelo (O.) cn Hoogczand. Zoals bekend is, heeft de regering on langs besloten tot invoering van FM- omroep in Nederland en aan de Nozema opdracht gegeven tot het inrichten van een aantal 1'M-zenders in het Noorden. Oosten en Zuiden van het land. Als eerste station komt nu de zender >p de Hulsberg in dienst met een effectief uitgestraald vermogen van ongeveer 4 Kw en werkende op een frequentie van 97,5 mh. Deze zender zal het programma van Hil versum I relayerea. De bestaande midden, golf steunzender, werkende op een golf lengte van 188 m., blijft het programma De Nozema heeft in nauw overleg met van Hilversum 11 relayeren. Na hun drie daags bezoek aan Hanoi en de Tonkindelta, waar zij met generaal Cogay de verdedigingsplannen hebben be studeerd en verschillende stellingen heb ben geinspeeteerd, vlogen generaal Ely, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indö-China, en zyn plaatsvervanger, ge neraal Salan, Zondag naar Loeang Pra- bang, de hoofdstad van Laos. Generaal Ely gaf koning Sisavang Vong de verzekering, dat Frankrijk Laos zal blijven verdedigen. Later op de dag vlogen de beide mih- taire-leiders door naar de Cambodjaanse hoofdstad, PnomH Penh- Donderdag ver trekt generaal Ely naar Parijs om ds regering verslag uit te brengen over zijn inspectiereis door Indo-China. 2 S?/t overige .,}r J yj ,17. Loejf, voorzitter van de katholieke raadsfractie, m gesprek derplan voor de FM-omroep volgens Ai/- n d j ir i n .-J J door de regering aangegeven richt- "iet aalmoezenier G. Visser L.ss.ti. van de Karet Doorman tijdens de en ter hand genomen. receptie ten stadliuize te Rotterdam. Hoeveel sympathie Je Rotterdammers voor de Marine g-evoelen blijkt wel uit het feit, dat op de eerste dag van de Vlootweek, Zaterdag, de uitgereikte bezoek-kaartcn gestegvn waren tot een aantal dat enorm is. Tot Woensdag was men volgeboekt. Enkele belangrijke elementen van de viering van Zaterdag waren de mars door Rotterdam en de receptie ten stadliuize. Tijdens deze receptie ontving de Karei Doorman nog een heel bijzondere visite, bet Haags Matrozenkoor dat aan boord van het vliegdekscliip onder leiding van Theo van Elferen heeft gezongen, dank zij de medewerking van de directie van V. en D. Er vielen wat trage regendruppels. Maar dat belette vele duizenden Rotterdammers niet zich Zaterdagmiddag op te stellen langs de route, die het personeel van de Koninklijke Marine op zijn militaire mars door de stad zou volgen. Om klokslag drie uur begonnen aan hel Henegouwerplein de trommen te roffelen en gaf de majoor der mariniers T. Jonk man, die het bevel voerde over de 125 adelborsten, de 150 mariniers en de 400 man vlootpersoneel, die aan de mars deel namen, het sein tot vertrek. De Konink lijke Marine is nooit traag, of het nu een militaire wandeling door een bevriende Tienduizenden katholieken uit alle we- honderd bisschoppen en abten in vol or- naat mede en 18 kardinalen. De H. Vader nam precies om half zeven plaats op de Pauseiijke troon. Na het Veni Creator sprak de H. Vader de formule uit. waarmede de vijf zaligen heilig worden verklaard en ordonneerde, dat hun namen in de lijst van heiltgen der Katholieke Kerk zullen worden inge schreven Hij wees daarop de dagen 'aan waarop de feesten der nieuwe heiligen vallen: Pierre Chanel op 28 April, de hei lige Pignatelli op 15 November De Bu- falo op 28 December, Dominico Savlo op 9 Maart en de H. Maria di Crocifissa op 15 December. Onder langdurig gejuich en applaus viel toen het doek weg van de vijf reusachtige voorstellingen der heiligen. Met krachtige, doch soms van emotie trillende stem, hield de H. Vader een toe spraak, die twintig minuten duurde en waarin Hij een korte levensbeschrijving gaf van de vijf heiligen. Hij wees erop, dat de krachten van het kwaad niet ophouden Christus en Zijn Kerk aan te vallen, en spoorde Zijn toehoorders aan naar best rehldelen zijn Zaterdagavond op het St Pietersplein te Rome samengestroomd om met eenzelfde enthousiasme als 14 dagen geleden bij de Heiligverklaring van Pius X, de II. Vader toe te juichen, toen HU gezeten op de sedia gestatoria. op het ma jestueuze plein verscheen om de Heilig verklaring van vjjf zaligen uit te spreken De nieuwe Heiligen zijn allen gestorven in de vorige eeuw. Het zqn dc Franse missionaris, pater Pierre Chanel, die ais martelaar stierf op het Kanibaleneiland Futuna in de Stille Zuidzee, de Romeinse priester Gaspare del Bufalo, stichter van de Congregatie van het Kostbaar Bloed, de Italiaanse Jesuiet Giuseppe Maria Pi- guatelli, die de Sociëteit van Jesus in Italië hielp herstellen. Rosa di Crocifissa stichteres van de Dienaressen der Liefde en tenslotte de vüftieniar'se Dominico Savio, een leerling van Don Bosco. De processie, die aan de H. Vader voor afging, was opgeluisterd door vijf grote aandels, met voorstellingen van de vijf nieuwe heiligen. In de stoet liepen ruim De kring van veilingverenigingen in West-Friesland heeft besloten te trach ten het probleem van de „ongehoorde kwaliteitseisen", die de inkopers voor het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land aan de Nederlandse tuinbouwpro ducten stellen, op landelijk niveau m bespreking te brengen. De kring is van mening, dat de maat staven voor de kwaliteit, die de Planten- Jaektenkundige Dienst en het Uitvoer Controlebureau voor de export aanleg en, ruimschoots voldoende zijn en dat, fWenals de afnemers elders in de wereld, be Amerikanen daarmee ook genoegen "lenen te nemen. Dc Sovjet-premier Malenkof, heeft vol- kens de Russische pers op een desbetref- «nd verzoek van de Ooslduitse premier *,r°tewohl verklaard, dat de Sovjet-Unie vVentucIe Westduitse aanvragen voor het j)cstigen van economische en culturele ^'rekkingen met de Sovjet-Unie „in wel- tttende overweging" zal nemen. (Van onze Utrechtse redacteur) In de Verbondsraadsvergadering van de KAB te Utrcht heeft de voorz., de heer J. A. Middelhuis vanmorgen ook in het kort aandacht besteed aan de algemene sociaal- economische toestand. Aan de hand van reeds gepubliceerde cflfers toonde hij aan, dat de economische situatie niet alleen in 1953 gunstig is geweest, maar zich ook in 1954 heeft voortgezet. De vraag mag vol gens hem worden gesteld of de arbeiders op 1 Januari j.i. wel een zodanige positie verbetering hebben verkregen ais met de huidige economische situatie in overeen stemming is te achten. Als gevolg van de afschaffing van het eind 1953 nog resterende gedeelte van de consumptiebeperking, de vermindering van het gemeenteklasseverschil en de ver hoging van de lonen der geschoolden had den de arbeiders In 1954 een ongeveer 6°/o hoger reëel inkomen kunnen hebben.in- dien de prijzen zich hadden bewogen over eenkomstig de uitkomst van de tijdens de onderhandelingen in Augustus en Septem ber van het vorige, jaar zeer minutieus uitgevoerde berekeningen. Op grond van de aan deze berekeningen ten grondslag liggende veronderstellingen had het prijs indexcijfer van het gezins- verbruik niet verder mogen stijgen dan tot 122.4. In dc practqk zien wij evenwel een stijging tot 124 in Februari en tot 125 in April. Dit betekent, aldus de heer Mid delhuis, dat in April de prijzen ongeveer 2'/« vooruit waren op de Ionen en dat de gemiddelde inkomensstqging en dat mo- ment geen 6. maar 4#/« bedroeg. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken, dat de consumptiebeperking, die eind vorig laar ongeveer 3Vè bedroeg, thans niet geheel is verdwenen. Men kan er over theoretiseren of deze consumptie beperking op dit ogenblik 1 of 1 Alt be draagt, feit is in elk geval, dat de huidige omstandigheden hén in het gelijk heb ben gesteld, die in bet laatste stadium van de discussies over de 5 of 61'1 om prac- tische redenen de 6"/. verlangden. Het feit van de nieuwe consumptie-beperking is voor ons een moeilijk te verteren punt. Nu sindsdien de welvaart belangrijk Is toegenomen, de opgang van onze economie doorgaat, is het voor ons moeilijk iets te laten schieten van wat op grond van de verkregen resultaten in 1953 is toegezegd Dit is voor ons te moeilijker, nu uit tal van laarverslagen blijkt, dat de winsten van de ondernemingen belangrijk zijn ge stegen en de dividenden over het alge meen wel iets meer dan 5'/o zijn toege nomen. Ook in het licht van deze cijfers is het touwtrekken om de 4. 5 of 6"/» niet bepaald verkwikkend te noemen. De heer Middelhuis was over een en ander vooral ontstemd, omdat ondanks krachtige propaganda van de gedachte van de wijd verbreide bezitsvorming hier van in de practijk nog zo weinig terecht komt Indien men de reserves eenzijdig aan de huidige kapitaalbezitters ten goede wil laten komen tegen de reserveringen op zichzelf zijn wij niet gekant en in dien men niet wil weten van winstdeling, dan zal men zich er niet over moeten ver wonderen, zo zei de heer Middelhuis, dat de vakbeweging naar andere middelen zal zoeken om een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te bewerkstel ligen. Spr. betreurde het ook, dat de concreti sering van de gedachte van de vrjjere loonvorming zo lang op zich laat wachten. Mocht ook op dit gebied binnen afzienbare tqd geen tastbaar resultaat te verwachten zün dan zal men er op moeten rekenen dat de KAB op korte termijn met voorstel len zal komen omtrent andere middelen, waarmede het rechtvaardig aandeel van de arbeiders in de stijgende welvaart kan worden veilig gesteid. Tenslotte drong de heer Middelhuis er op aan dat de minister, aan wiens bijzon dere zorg der bezitsvorming is toever trouwd. zelf met eigen voorstellen komt, indien de Commissie, door wie hij gead viseerd wil worden, niet in staat blijkt binnen een redelijke termijn een advies op tafel te leggen. 1 vermogen de talrijke voorbeelden van heldhaftigheid der Heiligen na te volgen. Na een krachtig gezongen Te Deum van alle aanwezigen besloot de H. Vader de indrukwekkende plechtigheid met de Apostolische Zegen. Zondagmorgen heeft kardincAl Tisse- rant, deken van het H. College van Kar dinalen, de pontificale H. Mis ter ere van de nieuwe heiligen opgedragen. Z. H. de Paus assisteerde bij deze Mis. Wederom publiceert de „Komsomol skaya Pravda", het algemene orgaan voor de Sovjet-jeugd, een artikel, waarin ge wezen wordt op de noodzaak een grotere aandacht te schenken aan de strqd tegen de „religieuze vooroordelen", welke hier cn daar onder de Russische jeugd worden aangetroffen. De jongen of het meisje, aldus het blad, dat nog onder de invloed staat van „het opium der religie", mag niet uit het oog verloren worden. Dit zou door vele Komsomol-organisaties worden vergeten Het blad noemt als voorbeeld het dis trict Slobodinski, in de streek van Koersk waar men de jeugd godsdienstoefeningen kan zien bijwonen en waar kerkelijke hu welijken worden gesloten. Hiertegenover zo signaleert het blad. neemt de leiding der jeugdbeweging een onverschillige houding aan. Het blad waarschuwt tegeo de hier en daar verbreide opvatting, dat „het bijgeloof" vanzelf wel zal uitsterven omdat het aantal gelovigen vermindert. Op de eerste plaats, aldus het blad. moet tegen dit „bijgeloof" met alle middelen een actieve. „een wetenschappelijk- atheïstische propaganda" worden gevoerd De leiding van het district Moldavië krijgt een berisping in dit opzicht te wei nig te doen en haar taak te formalistisch op te vatten. stad dan wel de aanval op een vijand betreft. Prachtig in het gelid en stram in de houding marcheerden de mannen op de muziek van de tamboers en pijpers van het korps Mariniers en de Marinierskapel van de Koninklijke Marine, voorafgegaan door Rotterdamse politie te paard en op de motor, die ruim baan maakte en voor een ordelijk verloop vaan de mars zorgde. Door de voornaamste straten en wegen van de binnenstad trok de stoet naar de Parkkade, terwijl bijna overal dichte rijen toeschouwers er waren er, die voorzien van fiets of auto en een overzicht van de route de stoet op verschillende punten aan zjch lieten voorbij trekken langs de weg stonden geschaard. Het was dan ook een schouwspel* waarop iedere Nederlander terecht trots kan zijn, die stoere, streng gedisciplineerde mannen met hun witte petten, sterk afstekend boven de donkere uniformen, te zien voortmarcheren door de straten. Hier vond men wat van de fleur terug, die helaas geheel onder dreigt te gaan in het grauw van de moderne uniform. Omstreeks vier uur werd in de cantine van Vroom en Dreesmann het Haags Ma trozenkoor aangekondigd, dat al dire:t aller harten won, toen het 't Rotterdamse Lied inzette Het werd een heel gezellig program waarin verscheidene jonge solis ten optraden. Een hartelijk applaus na elk nummer toonde, dat_de matroosjes in hun witte blousen en zwarte broeken aller harten hadden gewonnen. Het werd later dan men had berekend toen om kwart voor zes een boot het hele koor langszij de bakboords-valreep van de Karei Doorman bracht, waar de knapei. eerst recht in de entourage kwamen die bij hun uniformen paste. Ze konden hier hun hart ophalen aan alle bezienswaardig heden die dit wel zeer bijzondere schip waar de hangar als expositie-ruimte was ingericht wist te bieden. De bewezen gastvrijheid beloonden zij met het besie wat zij te bieden hadden: hun lied. Inmiddels waren langs stuurboord enkele officieren verdwenen, die naar dc wal werden gevoerd, omdat het gemeente bestuur recipieerde. Een gezellig strijkji van de mariniers had zich aan het eind van de Burgerzaal geplaatst, er waren prettige zitjes langs de wanden en ver versingen werden rondgediend. Op hel Stadhuis Voor ditmaal werd afgeweken van de gewoonte niet te speechen wijl de K.R.O wachtte op enige mogelijkheid voor een reportage. Wethouder J. van Tilburg, die wegens vacantie-afwezigheid van burgemeester Van Walsum de honneurs waarnam, ver tolkte de hartelijkheid, waarmede speciaa, de Marine in Rotterdam met haar grootse schouw werd ontvangen. Te allen tijde, zcidc hg, heeft de Ma rine een bijzondere plaats ingenomen in de grote havenstad, waar thans een elftal bodems ligt temidden van een grote koon vaardUvIoot met 104 schepen aan de kade 36 aan de boeien en 33 op de werven tezamen 163. Hij vond het prettig, dat de jonge officieren en de matrozen eens enige dagen een beeld konden krijgen van het drukke verkeer in een wereldhaven. Vele Rotterdammers zijn van harte in gegaan op de leuze: „Kom eens aan boord Hij beschouwde de Nederlandse bodems als voorlopers van de Britse en Amerikaanse, die de komende weken op bezoek zullen komen. Ook rekende hij op de Nederlandse Marine volgend jaar, wan neer Rotterdam in de E-55 zijn grootse manifestatie zal geven. Tenslotte hoopte hij, dat deze Vlootschouw de banden tus sen bevolking en Marine nog steviger zou maken. Kapitein ter zee O. de Booy, comman dant Maritieme Middelen Rotterdam sprak namens de Marine een kort en krachtig wederwoord waarin hij Rotterdam prees als de stad van Erasmus, waar men een visie en een energie aantreft, die bij deze havenstad behoort. Hij hoopte, dat da Vlootschouw een succes zou blijken. Onder de vele bezoekers, die er reeds Zaterdag bij waren, de Karei Doorman te bezoeken, bevonden zich talrijke bewoners van het Noordereiland. Geen wonder, w.anneer men bedenkt, dat deze mensen reeds vele maanden het uitzicht hadden op al wat rond dit schip en op het dek gebeurde, omdat het zijn ligplaats steeds op stroom heeft langs de Maaskade van dit eiland „We zijn blij, dat we er nu eindelijk eens op mogen", zeiden de Noorder eilanders. Loodzwaar drukte de dreiging van een naderende regenbui op de stad, toen Zaterdagavond om negen uur de Mari nierskapel, op het de trappen van het Beursgebouw, de eerste klanken liet horen van bet indrukwekkende taptoe waarmee de mannen van Gijsbert Nieuwland deze eerste dag van de vlootweek besloten. Vele burgerlijke en Marine-autoriteiten deze laatsten veelal in schitterende uni formen woonden deze muzikale mani festatie bij, evenals de talloze andere be langstellenden die zich vóór het Beursge bouw hadden opgesteld, de dreigende druppels trotserend. De taptoe, die een half uur duurde, omvatte verschillende marsen, wier klanken zich vèr over de avondlijke stad verspreidden en werd be sloten met het Wilhelmus. De regen, die zich deze dagen in Rotterdam door de vlootweek kennelijk geïnspireerd voelt, zo beleefd te wachten, totdat de laatste tonen van het volkslied waren weggestorven vóórdat hij de mensen van de straat joeg. Toen Zaterdagavond de duisternis be gon in te vallen, ontstak men de duizen den lampjes waarmee de enorme oorlogs schepen in de haven zijn getooid en wer den de zee-reuzen op een feërieke wijze in het zonnetje gezet. Glinsterend weer spiegeld in het water geven de lichtjes de silhouetlijnen weer van dek, comman do-torens en kanonnen, en tekenen aldus de contouren van de majesteuze gevaar ten scherp af tegen de donkere achter grond, die een welgekozen entourage vormt voor dit spel van lijnen en licht. In de bundels der schijnwerpers ziet men de Jantjes die wacht hebben, zich als ope rette-figuren bewegen, verder is het dood stil op de schepen, die alle lezamen een schouwspel opleveren dat een tocht naar de havens volkomen rechtvaardigt. Trou wens, over gebrek aan belangstelling heeft men niet te klagen gehad. Was het Za terdagavond betrekkelijk druk langs de wallekant, Zondagavond leek het op de Parkkade meer dan eens op de boulevard van Scheveningen bij zonneschijn. Dui zenden trotseèrden de traag vallende re gen en drentelden over de natte kade en honderden automobilisten hadden zich la ten verleiden een tocht.ie langs het water te maken om van onder de veilige kap door de beslagen ruiten de verlichting in ogenschouw te nemen. En terwijl Zon dagavond de mensenstroom zich langzaam voortbewoog richtten een tiental schijn werpers vanaf de schepen hun zilveren lichtbundels op de laaghangende wolken wangen, om tegen deze achtergrond een zoekspelletje te gaan spelen, aldus ook het zwerk betrekkend in dit feest van licht, waarmee Rotterdam de vlootweek viert. Voor emigranten, die op of na 15'Juni a.s. vertrekken, zijn de maatstaven, welke geiden bij het verstrekken van emigratie deviezen, wederom belangrijk verruimd zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Financiën mede. Voor gezinshoofden en alleenstaande personen is het thans mogelijk vergunning te verkrijgen tot het meenemen van de viezen tot maximaal de tegenwaarde vao f 4000 en voor gezinsleden tot maximaal de tegenwaarde van f 2000. Meerderjarige emigranten kunnen ge durende vier jaren, gerekend van de da tum van hun definitieve vestiging af, voor huisvesting en/of zelfstandige uitoefening van een beroep of bedrijf vergunning krijgen tot overmaking naar het land van maximaal de tegenwaarde van 25.090 Indien zij dit verkiezen, kunnen zij in plaats van de vergunning tot transfer var. 25.000 vergunning krijgen tot het aan kopen en uitvoeren van een bedrijfsinven- taris van Europese oorsprong, voor zover in Nederland normaal verkrijgbaar, tot een waarde van maximaal f 40.000. Bo vendien kunnen zij, zodra zij een jaar de finitief gevestigd zijn in het emigratie- land, gedurende vier jaren aanspraak ma ken op vergunning tot transfer van 2.060 per jaar. Evenals voorheen is aan emigranteu toegestaan eigen inboedel, reisbagage en gereedschappen mede te nemen. De in het geheim gevoerde ontwape ningsconferentie, welke sinds enkele we ken tussen vertegenwoordigers der Grote Vier en Canada te Londen wordt gehou den, schijnt te zijn vastgelopen. Een niet nader genoemde gedelegeerde heeft zich in deze zin uitgelaten. De reden zou dezelfde zijn, als waarop alle voorgaande ontwapeningsbesprekin gen zijn gestrand, nl. dat de Sovjet-Unie niet bereid is een afdoende neutrale con trole op haar territoir toe te laten, welke in staat is toe te zien of zij haar ontwa peningsbeloften ook inderdaad nakomt. Onder deze omstandigheden kunnen de Westelijke mogendheden niet ingaan op de eis van de Sovjet-Unie tot verbod van alle atoomwapens. De conferentie van vijf is een subcomité van de ontwapeningscommissie der V. N., waaraan rapport moet worden uitgebracht. De besprekingen zijn nog niet ten einde. Heden wordt weer vergaderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1