De Friese „Siamese'' tweeling is gescheiden Folkje en Tjitske bleven na de operatie leven I Verkeers- en bedrijfsongevallen veroorzaken vaak spastieiteit Kosteriverloop van grote artsen- practijken Beslissende dag voor Geneefse conferentie aangebroken Eden doet laatste poging bij Molotof LanieFs ontslag aanvaard Mendès-France aangezocht Dr Da Costa Gomez dankbaar voor resultaten R.T.C. Mgr Paulissen 50 jaar priester Hedenochtend: Redelijk wel Wamionclers en „alle andere vqlken kregen vrijdom van tol Moeilijke taak van chirurgen kwam tot goed einde Dertien minuten..» Twee man van 10 meter hoogte neergestort Grootse plechtigheden in Fulda Stijgende tendens 11a bepaalde practij kom vang Steeds meer patiënten onder kinderen De voetganger in liet verkeer De idee ,rijksburger" Atoomlocomotief in ontwerp Koninklijke onderscheiding en een gift van 15.000 gulden MAANDAG 14 JUNI 1954 PAGINA 3 De Friese tweeling de Vries vóór de scheidingRechts Tjitske en links Folkje Vader gaf zijn bloed Zij konden niet buiten elkaar Operatie in groen mm* 12e Eeuwfeest van St. Bonifalius VAN VOLLENHOVEN'S BIERBROUWERIJ (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Maandagochtend. Door met 306 tegen 293 stemmen het vertrouwen te weigeren, heeft de Franse Nationale Vergadering slechts de wenselijkheid van het heengaan van minister-president Laniel uitgesproken. Zij heeft hem niet automatisch doen heengaan. Door deze stemming is ook de huidige regeringsmeerderheid nog geen minderheid geworden. Onder de 306, die hun vertrouwen weigerden, zijn veel stemmen van leden der regeringspartijen, terwijl men zich ook van de kant der oppositie wel hoedde om het niet verder dan 306 tegenstemmen te laten komen, heilig er voor oppassend de constitutionele meerderheid te bereiken! Want zulks zou een Kamerontbinding in de hand hebben gewerkt. Uit de stemmingsuitslag is slechts één enkele slotsom te trekken, nj. dat behalve de oppositie ook een groot aantal leden van de regerings meerderheid hebben ingezien, dat het met de volslagen onbeweeglijke minister-president niet langer ging. Laniel bleef zitten Urgentie pro gr am? Mendès-France ontboden BREDE BRUG AAN HET WARMONDER HEK Voor dc eerste maal in de geschiedenis der medische wetenschap is het gelukt fcen Siamese tweeling met succes te scheiden, dat wil zeggen, dat na de operatie heide kinderen normale levenskruisen hebben. Dit bijzondere feit is Zaterdagmiddag het diaconessenhuis te Leeuwarden gebeurd, waar vier chirurgen, bijgestaan door twee anaesthesisten en acht zusters, Folkje en Tjitske de Vries uit Molenend In de gemeente Tietjerksteradcel, die bij hun geboorte aan elkaar gegroeid bleken, langs operatieve weg van elkaar hebben gescheiden. Zaterdagmiddag had de operatie plaats en Zondagmorgen verkeerden de peuters voor hun doen in blakende welstand. Zij hadden al enig voedsel tot zich genomen en de dokters waren meer dan tevreden. Het ziekenhuis was Zaterdag voor elke onbevoegde hermetisch gesloten. Er kwam zelfs politie aan de bewaking te Pas om zo nodig al te nieuwsgierige ele menten met de sterke arm te verwijde ren, want de belangstelling was heel erg groot. ,.Ik zag beide babies levend na de ope ratie", zei Zaterdagmiddag de Engelse professor Ian Aird uit Londen, die ver leden jaar de Nigeriaanse Siamese twee ling uit Kano behandelde en die nu op verzoek van zijn Nederlandse collega's de operatie in Leeuwarden had bijgewoond om eventueel advies te geven, maar dit laatste was niet nodig gebleken. Met hem waren, omstreeks twintig andere artsen, die bij het vooronderzoek betrokken wa ren geweest, bij de operatie aanwezig. Even verheugd als hij was dr Straat de leider van het team der behandelende chirurgen. Maar behalve dat hij mede deelde, dat de operatie was geschied en dat beide kinderen nog in leven waren, wilde hij Zaterdagmiddag niets zeggen. Hat gebeurde pas Zondagmorgen op een Persconferentie, nadat de geneesheren eerst gedurende een tijd de reacties van Ce kleinen hadden kunnen waarnemen. Vader De Vries was er ook. „Wij heb ben steeds gebeden", zeide hij, maar nu hebben wij gedankt!". En hij was m-ge- lukkig met het resultaat van de operatie. Om 14.33 uur Zaterdagmiddag, zo ver- lelde de anaesthesist dr D. Zwijgman, begon het inluiden van de narcose. Folkje bleek ook nu weer het levendigste van de twee meisjes: haar zusje was eerder in slaap gedommeld dan zij. Om 15.25 uur kon de eigenlijke operatie beginnen en om 15.38 uur was de scheiding een feit. Twee chirurgen wijdden zich toen aan elk van de kinderen en kwart over vier lagen ze in bed en was alles voorbij. Dr Straat vertelde, dat zich bij de ope ratie geen complicaties hebben voorge daan. Weliswaar verkeerde een van de kinderen enkele ogenblikken in levens gevaar, maar door een onmiddellijke bloedtransfusie, waarbij de vader, die in het diaconessenhuis wachtte, als donor optrad en door een injectie kon het ge vaar worden afgewend. De operatie bleek eenvoudiger dan bij de Nigeriaanse tweeling. In de „brug", welke de kinderen verbond, was wel een leverstreng aanwezig, maar deze bleek geringer van omvang dan bij die andere twee. Het spannendst waren uiteraard de mo- hienten na de operatie. Bij het vooronder- Zoek had men immers niet met zekerheid kunnen vaststellen of een van de twee kinderen leefde op een orgaan van het andere bi voorbeeld de schildklier of de alvleesklier en ook wist men niet of er bijnieren aanwezig waren (btf een der Nigeriaanse kindertjes ontbraken die en daardoor was het ten dode opgeschreven). (Van onze correspondent) Tijdens brandweerdemonstraties door le den van de beroepsbrandweer te Arnhem, Welke in Eist werden gehouden ter gele genheid van het zilveren jubileum van de Lister brandweer, heeft zich een zeer ern stig ongeval voor gedaan. Bij oefeningen met de reddingslijn door twee leden van de Arnhemse beroepsbrandweer brak plot seling de koppel, waaraan beide mannen Haar beneden zwierden. Pijlsnel schoten zij naar beneden en het was slechts aan hun helderheid van geest te danken, dat zij deze val van ca tien meter hoogte niet met de dood bekochten. Brandmeester Eggink wist op het laatste moment nog een touw te grijpen, dat van de gevel van het ge meentehuis neerhing, waardoor hij zijn val kon remmen! Tengevolge van de wrijving schuurde daarbij het vlees uit zijn handen, zodat hij zich op ongeveer vier meter hoogte moest laten vallen. Daardoor viel ook de brand wacht A. M. v. d. Kwast, die bij deze oefening als „bewusteloze" op de rug van Egging had gezeten. Van de Kwast kwam er minder gelukkig af. Hij moest met een Zware hersenschudding, een gescheurde bielpees en inwendige kneuzingen in het Arnhems gemeenteziekenhuis worden op genomen. Het schijnt, dat beide mannen deze oefening op hun éigen houtje hebben uit gevoerd tegen de wil van de wedstrijd- leider, die hen alvorens zij de sprong daagden, nog verschillende malen waar schuwde. Volgens deskundigen moet dit ongeval ontstaan zijn tengevolge van een ■breuk van de koppel, waaraan beide brand weerlieden zich tegen de voorschriften in gezamenlijk hadden vastgehaakt. Gelukkig bleken echter alle organen dubbel aanwezig; de kinderen bleven le ven en ontwaakten binnen de gestelde tijd uit de narcose. Gistermorgen, 13 uur na de operatie, konden de geneesheren de verheugende mededeling doen, dat er levensvatbaar heid is voor allebei de meisjes en dat zij onafhankelijk van elkaar zullen kunnen blijven voortleven. Een grappige ondervinding heeft men Zaterdagavond nog in het ziekenhuis meegemaakt. Na de operatie waren Folkje en Tjitske apart van elkaar elk in een afzonderlijk bedje gelegd, maar daar namen ze, als een rechtgeaarde eencellige tweeling geen genoegen mee. Ze schreiden erbarmelijk. Eerst dacht men dat het van honger was, maar tóen men hun meer water gaf wa ren zij nog niet voldaan. Toen kreeg iemand het idee, dat zij zich eenzaam ge voelden, waarom men hen dicht bij el kaar legde en werkelijk, het leed was geleden: vrijwel direct werden zij rus tiger. Zondagmorgen kregen de kinderen al verdunde melk; weliswaar was hun tem peratuur iets verhoogd, maar dat is een normaal verschijnsel na een operatie. Verwacht wordt, dat Folkje en Tjitske over ongeveer drie weken weer 'thuis zullen zijn. De operatiekamer zag er tijdens de be handeling wel wat ongewoon uit. Zoals men weet, zou er door de „Universitaire tilm" uit Utrecht, een rijksinstelling, een kleurenfilm van het verloop worden ge maakt (natuurlijk uitsluitend voor verto ning in medische kring). Om nu onge wenste reflexen bij de filmopname en bij de operatie zelf te voorkomen, was alles in groen gehuld. Zelfs zij die zich tn de afgescheiden ruimte bevonden, waren in deze kleur gekleed en ih het diaconessen huis heeft men dagenlang moeten werken om de groene schorten, kapjes enz. in gereedheid te brengen. Direct na de operatie heeft dr Straat zelf de vader van de afloop op de hoogte gesteld. Vol blijdschap belde deze toen zijn vrouw op, die bij kennissen in de stad de uitslag afwachtte. De moeder barstte, zoals men zich kan indenken, in tranen van blijdschap en opgekropte spanning uit. „Twee nachten hebben mijn vrouw en ik niet geslapen", aldus de vader, „maar nu is althans voorlopig de spanning ge- weken". De Leeuwardense doktoren hebben hedenochtend om 9 uur het volgende communiqué uitgegeven: De Friese tweeling maakt het naar omstandigheden redelijk wel. De meisjes hebben een rustige nacht gehad en Folkje lachte de zusters reeds toe. Ter herdenking aan de 1200ste sterfdag van de H. Bonifatius hebben naar schat ting ongeveer een millioen Duitse pel grims in de laatste 14 dagen een bezoek gebracht aan het graf van deze Heilige te Fula. Gisteren, op de sluitingsdag van de viering, zijn er minstens ÏOO.COO katholie ken uit alle delen van Europa geweest. Uit ons land was de Pax-Christi-Beweging vertegenwoordigd onder haar voorzitter mgr Alfrink, alsmede mgr Hansen, Bis schop-Coadjutor van Roermond. In processie werden het gebeente van de heilige en zijn Evangelieboek, zijn staf en zijn mijter door de straten van Fulda gevoerd, begeleid door, kardinalen, bis schoppen en abten, door ridders van Malta en ridders van het H. Graf. Bondskanse lier Adenauer liep met de ministers Storch en Kaiser mee in deze tocht. Ongeveer zestigduizend katholieken uit de Oost-zóne hebben ook kunnen deel nemen aan de plechtigheden. De Caritas- missie heeft geheel hun verblijf in Fulda geregeld en hun zelfs drie mark zakgeld per dag verstrekt. De Apostolische nuntius in Duitsland, mgr Muench droeg de Pontificale Hoog mis op. In de namidd-_ werd tijdens een grote bijeenkomst het woord gevoerd door dr Adenauer. (Van onze correspondent) De tweede dag van het Vrijdag en Za terdag te Utrecht gehouden A.V.O.-con- gres was we] de zwaarste en misschien ook wel de belangrijkste. Het waren in tussen niet de officiële ontvangst van de congressisten ten stadhuize en de huis houdelijke vergadering in de ochtenduren, welke de grootste inspanning van de deel nemers vergden, maar de behandeling van het probleem van het spastische kind en de spastische mens, welke in de Zaterdag middagbijeenkomst aan de orde werd ge steld. De eerste inleider, dr Ed. Hoelen, ge neesheer-directeur van de Ursulakliniek te Wassenaar, behandelde in zijn inleiding het begrip spastieiteit. De tweede prae-adviseur, dr C. Schaap, orthopaedisch chirurg en geneesheer-di recteur van de Johanna Stichting te Arn hem, onderscheidde de spastische patiën ten naar leeftijd en oorzaak in vier groe pen; ten eerste de patiënten, waarbij de afwijking reeds vóór de geboorte bestond of tijdens de geboorte is ontstaan. Vervol gen de gevallen gedurende de kinder jaren, ontstaan door hersenontstekingen (encephalitis). Het toenemend aantal verkeersongeluk ken maakt in de laatste jaren, ook onder dt kinderen, steeds meer slachtoffers, waarbij verscheidene van hen een spas tisch symplomencomplex overhouden. Op volwassen leeftijd de derde groep zijn het bijna uitsluitend de verkeers- en bedrijfsongevallen, die de ziekte ver oorzaken. Op oudere leeftijd tenslotte zijn het naast de verkeersongevallen stoornissen in de bioedvoorziening en bloedingen in de hersenen, die spastische verlammingen tengevotge hebben. De medische wetenschap, aldus dr Schaap, beschikt tegenwoordig over een aantal operatiemethoden, waardoor het mogelijk is de toestand zodanig te verbe teren, dat de patiënt met behulp van kruk ken, loopwagen, wandelstok enz. kan leren lopen. Daarbij mag het niet blijven; men moet ook overwegen, welk onderwijs voor de patient nodig is, wat hiervan de waarschijnlijke resultaten zullen zijn, wel ke beroepsmogelijkheden er zullen zijn enz. Deze taak is veelomvattend, dat hier voor de samenwerking van een aantal des kundigen nodig is. Wanneer men naast de geestelijke ook de lichamelijke afwijkingen van de spasti sche patiënten in aanmerking neemt, dan moet volgens dr Schaap worden vastge steld, dat slechts een klein gedeelte der patiënten later in staat zal zijn volledig in eigen onderhoud te voorzien, dat een grotere groep dit gedeeltelijk zal kunnen doen, dat een grote groep in 'n bescherm de omgeving werk zal kunnen verrichten, dat aan de lichamelijke en geestelijke capa citeiten is aangepast en dat tenslotte een andere grote groep tot geen enkele nut tige bezigheid in staat is. Het zal dan ook de plicht der gemeen schap zijn, aldus dr Schaap, de gelegen heid te scheppen, waar deze patiënten kunnen worden verzorgd en waar voor de nodige verstrooiing WOrdt gezorgd, opdat deze patiënten nog enige levensvreugde deelachtig worden. De derde inleider, de heer D. J. w. Meyers, leraar M.O. lichamelijke oefening, heilgymnastiek en massage te Amsterdam, bezag het probleem voornamelijk van de zijde der physiotherapie. Spreker betoogde, dat behandeling, op voeding en onderwijs der spastische kin deren zeer speciale eisen stellen en finan cieel grote offers vergen van de overheid. Men moet reeds zo vroeg mogelijk met de behandeling beginnen; met het onderwijs zeker op de kleuterleeftijd. Tevens moet dit onderwijs niet alleen in de grote ste den worden gegeven, doch z.i. moeten ook in de Peripherie dergelijke centra worden gevormd. Overigens besloot spreker dienen de kinderen zoveel mogelijk in hun normale milieu te blijven, omdat er van een goed gezin en van het verkeer tussen normale kinderen een ontegenzeglijk gun stige werking uitgaat. De ouders en ver zorgers worden trouwens bij de behande ling ingeschakeld. Zij moeten de Instruc ties thuis met, de kinderen uitvoeren. Op deze prae-adviezen, nader toegelicht door de prae-adviseurs met films en licht beelden, volgde een instructieve gedach- tenwisseling, waaraan door verscheidene congressisten werd deelgenomen. De jaarlijkse week voor veilig verkeer zal ditmaal worden gehouden van Maan dag,^ t/m Zaterdag 17 Juli. De actie zal zich in het bijzonder richten op de voet ganger in het verkeersbeeld. Zowel voor spreid, waarin de voetgangers nog eens op kers zullen vlugschriften worden ver spreid, waarin de voetganger nog eens op het hart wordt gedrukt, hoe zij zich als heer in het verkeer dienen te gedragen Andere weggebruikers laat men zien, hoe zij met die voetganger rekening dienen te houden. Dc Landelijke Huisartsen Vereniging heeft, naar w\j vernemen, enkele resulta ten van haar onderzoek naar de grote art- senpractjjken aan dc organisaties der zie kenfondsen overgelegd, om aan te tonen, dat de invloed van het kostenverioop bij grote practjjkcn niet zodanig is, dat de blokkering van een deel van het artsen honorarium zou rechtvaardigen. Nadat verléden jaar een besluit van de Ziekenfondsraad, om de honorering van de huisartsen bij wijze van voorsehotregeling te brengen op 7 voor de eerste 3000 en op I 5 voor de volgende patiënten, door minister Suurhoff was geschorst, ontstond zoals men zich ongetwijfeld nog zal her inneren, een conflict met de artsenwereld, dat toen voorlopig werd opgelost door de instelling van de commissie Van Schaik, die over de honoreringskwestie advies zou uitbrengen. Deze commissie kwam tot de bevinding, dat genoemde bedragen niet te hoog gegrepen waren, maar zij achtte al leen het bedrag van 5 per ziel voor de grotere practijken te hoog, aangezien, naar zij vermoedde, bij toenemende omvang van de practijken een kostendegressie op treedt zodat het bruto-honorarium lager gesteld zou kunnen worden. Derhalve achtte zij het wenselijk voor het aantal patiënten boven de 4000 van de f 5 per ziel 2 te blokkeren. Deze redenering werd van de zijde van de Landelijke Huisartsen Vereniging be streden. Men besloot het onderzoek naar de grote artsenpractijken, dat gaande was voort te zetten en vóór 1 Juli van dit jaar gegevens daaruit over te leggen- Mochten deze aantonen, dat de kostendegressie zich niet voordoet, zoals de commissie Van Schaik meende, dan zou de blokkering van de 2 per ziel voor het aantal, dat de 4000 te boven gaat, worden opgeheven. De resultaten, die met het onderzoek van de L.H.V. tot nu toe zfjn bereikt, z\jn onlangs aan de ziekenfondsorganisaties overhandigd. Aangetoond wordt, dat van een duidelijke tendens tot kostendegressie van practijken boven de 4000 zielen geen sprake is- Het verschil tussen gemiddeld voorschot honorarium en gemiddelde kosten blijkt bij 3000 zielen ongeveer 4 te bedragen. Met kleine schommelingen blijft dit bedrag constant tot ca. 4500 zielen, waarna het begint te dalen. Dat wil dus zeggen, dat er weinig kans op is, dat het netto-hono rarium per ziel stijgt, naarmate de practijk verder in omvang toeneemt, maar dat het zeker zal dalen, wanneer de practijk een bepaalde omvang overschrijdt. Op grond hiervan wenst de L.H.V. de blokkeringsregeling ongedaan te maken en hierover zullen nadere besprekingen met de ziekenfondsorganisaties worden ge voerd. Deze besprekingen hebben dus nog geen betrekking op de definitieve regeling van het artsenhonorarium. Hiervoor heeft men nog de tijd tot eind 1954. De voorschot regeling van 7 en 5, waarvan hier boven sprake was, kreeg deze naam, omdat zij werd opgevat als een voorschot op de definitief vast te stellen regeling. Mocht nader onderzoek aan het licht brengen, dat dit bedrag te hoog was gesteld, dan zouden de artsen met terugwerkende kracht het te veel betaalde moeten resti tueren; zou het te laag gesteld blijken, dan zouden de fondsen met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 bij moeten betalen. Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N V. bericht dat per 15 September a.s. zal worden overgegaan tot algehele aflos baarstelling a pari van de 3'-4 pCt. obli gatielening 1948 groot f 800.000. De Britse minister van buitenlandse zaken zal vandaag met zijn Soviet- Russische ambtgenoot een bespreking hebben, die waarschijnlijk wel beslissend zal zijn voor het verdere verloop van de conferentie over Indo-China. Deze bespreking zal dan dc voortzetting zijn van een overigens vruchteloos onderhoud dat beide ministers Zaterdag j.l. hebben gehad. Diplomatieke kringen menen, dat minister Eden bezig is een laatste poging te doen om een compromis tussen Oost en West over Indo-China te vinden. Men meent te weten, dat Eden Zaterdag getracht heeft tot een vergelijk te komen over Laos en Cambodja. Inderdaad zou deze kwestie wellicht met meer kans op suc-ces buiten de conferentiezaal aangesne den kunnen worden, daar de communisti-n bij herhaling verzekerd hebben, dat zich geeu communistische strijders in deze ge bieden bevinden, zodat het wel uiterst moeilijk voor hen zou worden in de ver gadering het tegendeel te erkennen. De kans hoe gering ook, zou bestaan, dat de communisten bereid zouden zijn om hun troepen met stille trom uit Laos en Cam bodja te evacueren. Zulks zou immers geen prestigeverlies voor hen medebren gen Diplomatieke waarnemers achten het niet onmogelijk, dat minister Eden de neu tralisatie van beide gebieden heeft voor gesteld. Het tweede vitale probleem waarover de beide ministers tot zekere overeenstem ming zouden moeten komen, wil de con- Dat was reeds in December een onder die meerderheid zeer verbreide opvat g, maar de vrees voor een onoplosbare sis heeft de vervanging van de heer a- De voorzitter van de Antilliaanse dele gatie bij de RTC. mr dr M. F. da Costa U0mez, is Zondagmiddag met het al Fintoestel naar Curacao teruggekeeia ?or zijn vertrek zei de heer Gomez, da Zlin afscheidswoord een dankwoord was v°or het begrip dat de delegatie in het Politieke- en bedrijfsleven en de pers had Sévonden voor de mogelijkheden en de "toeilijkheden van de Antillen. ..Nederlands volk, ik dank u voor uw pegrip, bereidwilligheid en steun, die ook "un neerslag hebben gevonden in een der artikelen over hulp en bijstand in het ontwerp-statuut. Het is iets groots, dat ®en koloniaal volk zichzelf heeft weten te overwinnen en een gekoloniseerd volk als -t.ln gelijke wil beschouwen. Zoiets ge- ®urt maar zelden in de geschiedenis. Het r*u gebeurd ten opzichte van een klein ...PJk dat zich heeft uitgesproken voor een 'Jksverband". ue heer Gomez zeide verder, dat er g. 0r Nederland grote mogelijkheden be- „®a.n. doordat in het Zuidamerikaanse le4 éen gelijkwaardig rijksdeel ligt, een feit van economische betekenis. Wat hij noemde „op de valreep" ontwikkelde hij de volgende gedachte: „Zal het mogelijk zijn om via de An tillen Nederland een plaats te bezorgen in het inter nationaal verband tussen de Amerikaanse staten en de erkenning van de zelfstandigheid der Antillen door te voeren zo dat zij kunnen deelnemen aan de Pan-Amerikaanse conferentie? Dit zou van grote betekenis zijn", aldus de heer Gomez- Hij merkte voorts op dat het gevoel dat men rijksburger is een gedachte, die bijvoorbeeld ir. Engeland zeer sterk weegt meer tot allen zou moeten spreken dan nu het geval is. Ten aanzien van de KLM zeide de heer Gomez dat deze op de Antillen het we reldverkeer had gebracht en economisch op de lgrige termijn een van de hoofdpij lers van de volkswelvaart zal zijn. De heer Gomez werd op de luchthaven o.m. uitgeleide gedaan door de vertegen- woordiger van de Nederlandse Antillen tn ons land mr N Debrot en de secrtearis- generaal van de conferentie, mr Van der Peyl. niel van maand tot maand doen uitstel len. Daaraan is het dan ook te danken, dat een zo weinig beduidende premier zijn ministerie bijna het duurrecord kon bezorgen, want op enkele dagen na werd het ministerie een jaar oud. De heer La niel kreeg n.l. de investituur op 26 Juni 1953. Als een ministerie valt vertrekken de ministers zodra de Kamervoorzitter de uitslag van de stemming heeft meege deeld. Zoals het in de officiële verslagen heet; „de ministers verlieten de zaal" Maar de heer Laniel hield zich niet aan dit ongeschreven protocol, want hij was allerminst van plan heen te gaan. Hij kree» dan ook het woord en vroeg schor sing van de zitting om een onderhoud te kunnen hebben met de president van de republiek. Op het Elysee onderhield hij zich een uur lang met de heer Coty en riep daarna de ministers weer bijeen. Een ernstige teleurstelling wachtte hem. De radicale ministers, die een ogen- blik tevoren vergaderd hadden op het ministerie van binnenlandse zaken, ver klaarden in de kabinetsraad, dat zij niet aanwezig wensten te blijven in een mi nisterie, dat een dergelijke nederlaag had geleden. En de Gaullistische staatssecretarissen sloten zich daarbij aan. De meerderheid der ministers besloot, dat het ontslag van het kabinet moest worden aangeboden en de heer Laniel restte dus niets anders dan wederom naar de heer Coty te gaan om zijn ontslag aan te bieden. De president van de republiek ziet zich bij de eerste kabinetscrisis van zijn septennaat voor buitengewone moeilijk heden geplaatst. Hij heeft onmiddellijk blijk gegeven van een zelfstandig beleid. Tegen de gewone gang van zaken ingaand aanvaardde de heer Coty het ontslag evenmin als dat hij het afwees. De beweegredenen van de heer Coty zijn duidelijk. Overtuigd, dat Frankrijk tijdens de conferentie van Genève en op een ogenblik, dat een nieuw Vietminh- cffensief dreigt, niet zonder regering mag zijn en zich niet tevreden mag stellen met een kabinet, dat slechts de lopende zaken afdoet, wenste hij verzekerd te zijn van het onmiddellijk optreden van een nieuw, kabinet alvorens het oude te laten gaan. Het hangt nu van de Kamer af of de crisis binnen enkele etmalen kan worden opgelost of dat de verdeeldheid tussen en vooral binnen de partijen weer het droeve beeld van een jaar geleden te zien zal geven, toen vijf weken nodig waren voor de vorming van een nieuwe regering. De heer Coty begon onverwijld met de protocollaire raadpleging van de voor zitters van Kamer en Senaat, waarbij de heer Herriot, als ere-voorzitter der As semblee het eerst werd gehoord. En ver volgens hoorde hij de leiders van de ver schillende politieke fracties van Assem blee en Raad van de Republiek. Al die oesprekingen bewaarden een vertrouwe lijk karakter, maar niettemin legden sommige partijleiders korte, zij het aller minst bindende verklaringen af aan de journalisten in de voorhof van het Elysée Van die verklaringen is alleen die van de heer Lussy van belang, die vertelde, dat de socialisten onder de huidige om standigheden zich op het standpunt ble ven stellen, niet aan een ministerie deel te nemen. Het is duidelijk, dat de president der republiek alleen dan een vrijwel onmid dellijke oplossing der crisis kap verkrij gen, als er een meerderheid gevonden wordt voor een ministerie, dat zich op de eerste plaats ten doel stelt aan de moei lijkheden van Genève en rndo-China het hoofd te bieden en de overige problemen laat rusten. Was het vraagstuk der EDG er niet, dat had men alle kans op succes De mogelijkheid van Kamerontbinding door de MRP op het tapijt gebracht, zaait nog eens extra verdeeldheid onder de partijen, n.l. over de wijze hoe bij de vol gende algemene verkiezingen gestemd za! worden Het is bijna niet aan te nemen dat bij een debat over de investituur van de nieuwe premier, de vraag naar een wijziging van 't kiesstselsel niet zal wor den gesteld, nog daargelaten de kwestie van de urgentie van het EDG-debat-Nu heeft de MRP reeds verklaard slechts mee te willen doen als de huidige lijn van de Quai d'Orsay wordt doorgetrokken. Ook de onafbankelijken, de beide boerengroe pen en de ex-Gaulisten hebben samen vergaderd en besloten iedere koerswijzi ging te voorkomen. De radicalen, die in zake. de EDG verdeeld zijn, zullen voor een urgentieprogram te vinden zijn, mits niets aan een wijziging van het kiesstel sel in de weg staat. Zij zijn echter ook bereid aan een verschuiving der meerder heid deel te nemen, mits de socialisten meedoen. Dat laatste kan ook wijziging brengen in de houding der Gaullisten. In het algemeen kan men zeggen, dat, nu de zware hypotheek gelicht is van de aan wezigheid van de heer Laniel, in de Ka mer een meerderheid is blijven bestaan overeenkomstig de oude formule. En de oplossing zou dus kunnen afhangen van een man met voldoende gezag, die de heer Laniel zou kunnen vervangen. De heer Coty heeft evenwel in zoverre de gewone gedragslijn weer hersteld, dat hij toen hij gisteravond gereed was met het polsen der fractieleiders, iemand uit de jongste oppositie heeft geroepen. Hij ontbood de heer Mendès-France, die reeds een jaar geleden een opschuiving naar links meende te kunnen beproeven, doch toen faalde. Het is echter moeilijk in het roepen van de heer Mendès-France iets anders te zien, dan het buiten spel zetten der oppo sitie, want voor een opschuiven naar links is slechts een weinig betekenende mogelijkheid aanwezig, tenzij men op de communisten wil steunen. En dat laatste is ondenkbaar gezien vooral de verbit terde strijd tussen socialisten en com munisten. Hoe het zj). de heer Mendès-France zal hedenmorgen zijn antwoord op de uitno diging van president Coty mededelen. Na dc lieer Mendès-France werd nog maals dc heer Laniel op het Elysée ont vangen. En na afloop van het bezoek deel de dc heer Laniel mee, dat de president t(jn ontslag definitief had aanvaard. ferentie uit zijn impasse raken, is de kwestie van het veto-recht, èn op het lid maatschap van een communistisch land in deze commissie. De Westelijke delegaties waren gister avond somber gestemd aangaande d<f vooruitzichten van de ontmoeting Molotof —Eden. vooral toen bekend werd, dat de besprekingen van Zaterdag j.l. negatief zijn geweesi. De grote drie Westelijke delegaties zijn gisterenavond bijeengeko men om hun politiek te coördineren in het licht van de mislukte besprekingen van Zaterdag. Mochten de besprekingen tussen Eden en Molotot heden wederom geen positieve resultaten opleveren dan is het zo goed ais zeker dat de achtste week van de con ferentie ook de laatste is. Immers, naar vernomen wordt uil Genève, zullen de 16 landen, die aan de conferentie over Korea deelnemen heden bijeen komen om te be raadslagen over de opstelling van een ge zamenlijke slot-verklaring waarin het mis lukken van deze besprekingen wordt ge constateerd. Mocht nu ook het pessimis me van de Westelijke gedelegeerden aan gaande de besprekingen MolotofEden over Indo-China bewaarheid worden, dan zal de wereld weer een desillusie rijker zijn. Inmiddels werd gisteravond in gewoon lijk welingelichte kringen te Genève ver nomen, dat Franse militaire deskundigen op het ogenblik een plan van de Vietminh bestuderen, krachtens hetwelk <Je Viet minh in geval van 'n wapenstilstand heel Noord-Vietnam zou moeten krijgen, met uitzondering van de havensteden Haipong en Moncay. Het plan zou Vrijdag door vertegenwoordigers van het Vietminh- opperbevel zijn overhandigd. Volgens dit plan zou Hanoi aan de Viet minh komen, maar de rebellen zouden de Fransen te verstaan hebben gegeven, dat zij eventueel bereid zouden zijn deze eis te laten varen, op voorwaarde dat bet ge bied tussen de drie steden onder het be stuur van de Vietminh geplaatst werd. Een door dr Borst, kernpsysicus van de universiteit te Utah (V.S.) gemaakt ont werp voor een met atoomkracht gedreven locomotief, wordt thans uitgewerkt door een Amerikaanse loeomotievenfabriek. De atoomreactor, met vloeibare inhoud, die deze zal moeten aandrijven, zal met meer dan een derde kubieke meter in be slag nemen. Daar omheen echter moet een 120 centimeter dikke stalen mantel van 200 ton gewicht worden gebouwd. Deze mantel moet radio-actieve stralingen te genhouden De atoom-locomotief za] in theorie vier maal sterker zijn dan de modernste diesel- electristhe locomotief. Het vermogen tot snel optrekken zal minstens even groot zijn als dat van een electrische locomotief. De atoomreus op rails zal uit twee ge deelten bestaan, beide van 24 meter lengie. De reactor komt op een 24-assige sector. Deze zal evenvee] stoom produceren ais de grootste stoomlocomotief ter wereld. De koelinstallatie zal een vermogen van ongeveer 1000 auto-radiatoren moeten hebben. Deze installatie wordt op de twee de sectie van de atoomlocomotief ge bouwd. Hoewel de prijs van uranium geheim is meent dr Borst, dat de exploitatie van zijn atoom-locomotief niet of weinig duurde- zal zijn dan die van een diesel-locomotief. Na meer dan drie ecuwen heeft War mond zich Zaterdagmiddag eindelijk kun nen scharen in de rij van tolvrije gemeen ten. Op 1 Januari jl. ging het tolrecht voor de som van 267.000 over aan de provin cie Zuid-Holland. Tot die dag was de tol sinds de eeuwwisseling in 't bezit geweest van de familie Leenen te Warmond, die het tolrecht verwierf voor een bedrag van ƒ21.151. Na I Januari werd er geen tol geheven, maar gedurende vele maanden kwam er van de Oegstgeester kant geen verkeer door Warmond, daar de tolbrug moest worden verbreed. Zaterdagmiddag is er zowel aan de narigheid van de tol als van de smalle brug een einde gekomen. Tegen drie uur begroette burgemeester Von Fisenne er de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kes- (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van vele we reldlijke gezagdragers van gewest en stad. alsmede van mgr A. Konings, mis sie-bisschop van Keia (Goudkust), de provinciaal van de Ned. Provincie van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën, de hoogeerw. pater H. Monde en een zeer groot aantal genodigden, heeft Za terdagmiddag in de feestelijk versierde hal van het Maastrichtse stadhuis de huldiging plaats gehad van mgr J. H. Paulissen, bisschop van Kumasi (Goud kust) bij gelegenheid van diens gou den priesterfeest. Als eerste spreker heeft de Commis saris der Koningin mr dr F. Houben, gewezen op net rijke en actieve leven van deze grote Limburger. Spreker deel de tenslotte mede. dat het H. M. de Koningin had behaagd mgr Paulissen te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Na deze onder applaus gedane mede deling was het woord aan de bur- gemeester van Maastricht, mr W. baron Michiels van Kessenich, die na mens het stadsbestuur de grijze jubi laris het stadsboek „Hospiti" aanbood. Nadat de „Maastreechter Staar" haar machtige zang door de hal had laten klinken, kreeg de heer J. Peeters. voor zitter van hot huldigingseomité, het woord. Na namens de Maastrichtse be volking zijn bewondering te hebben uit gesproken voor de arbeid, in deze 50 jaar van priester-zijn verricht, bood hij mgr Paulissen een bedrag van 15.000 aan, waarover deze naar eigen inzicht kan beschikken. Mgr Paulissen dankte daarna voor de hem gebrachte hulde en sprak zijn zeer grote erkentelijkheid uit voor de verleende koninklijke onderscheiding. Ook voor de hem geschonken gift kon hij geen woorden vinden om zijn ge voelens van dankbaarheid uit te druk ken. Staande op het bordes van het stadhuis nam de jubilaris tenslotte nog de hulde van talrijke muziekgezelschap pen in ontvangst. per die zich bereid had verklaard de nieuwe brug te zullen openen. „Wij zijn u daar erg dankbaar voor", merkte de burgemeester op. „maar er is. nog meer. U ziet hier de gesloten tolhekken, die samenhangen met een brugrecht, dat momenteel bij de provincie berust. Ik ver zoek u nederig de bevolking van Warmond en alle andere volken vrijdom van tol te willen verlenen". In een geestige toespraak liet mr Kesper uitkomen, dat hij hiertoe gaarne bereid was. ..Ik weet niet. of het u is opgevallen", merkte spreker onder grote hilariteit op. „maar vóór ik hier naar de microfoon stapte, heb ik mijn hoed in bewaring ge geven bij iemand langs de weg Het leek mij namelijk een gemakkelijke aanleiding tot misverstand, wanneer ik met mijn hoed in de hand bij een tol zou gaan staan. Het volk van Warmond en ook alle andere volken kan ik verzekeren, dat hier geen tol meer gevraagd zal worden Ik hoop echter, dat iedereen die hier gratis pas seert zo af en toe eens met dankbaarheid zal denken aan de Staten van deze pro vincie". Nadat mr Kesper onder luid gejuich van de vele belangstellenden de hekken voorgoed had opengetrokken ging er een merkwaardige optocht over de nieuwe brug Het was een verzameling van voer tuigen. zoals die in de loop der eeuwen via de tolbrug naar Warmond waren ge gaan. Praehistorische rijwielen als we een klein beetje mogen overdrijven knallende motorfietsen van een jaar of dertig geleden, allerlei sjeesjes, een be jaarde brandspuit en een romantische mail-coach trokken door het dorp vooraf gegaan doot een met vier paarden bespan nen open rijtuig, waarin gezeten waren de commissaris van de Koningin en echt genote en de burgemeester met mevrouw Von Fisenne. Heel Warmond verkeerde de verdere dag in feestvreugde De jeugd stak onder toezicht van de brandweer een in hout nagemaakt tolhek in brand, terwijl de genodigden tijdens een bijeenkomst in ,,De Stad Rome" gelegenheid kregen om gelukwensen aan te bieden De gedepu teerden A C A. Deerenberg en ir Witten berg. die zo'n grote rol hebben gespeeld bij de'opruiming van de tol werden vooral aan Warmondse zijde met dank overladen. De feestdag werd besloten met de op voering van een historisch spel. waarin de gehele tolgeschiedenis sinds 1637 nog eens werd opgehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3