Kader en specialisten 3 maanden Lichting 1953-1 eind October met klein verlof Om nwaarbor KOPGROEP van 34 naar V.S. Op uitnodiging van Eisenhower: CHURCHILL en EDEN NAAR WASHINGTON Voor „informele besprekingen 5000 KAJ-leden naar Lourdes Bedevaart voor redding van de arbeidersjeugd Bankroet van zeven weken onderhandelen Churchill en Eden naar Eisenhower Soms iets scheef? Herhalingsoefeningen worden verlengd Mendès-France wil investituur aan vragen Korea-debat heeft niets opgeleverd Woensdag 16 Juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In liet katler van *t bijzonder einigratie- programma Ga sversti kkingsdrama in Hoogezand Morgen weer opklaringen Logger aangevaren op de Noordzee Communisten weiger den iedere neutrale controle WEERBERICHT O Waarom klein verlof? Overleg met NAVO- opjterbevelhebber DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM GARANDEERT.. Eclite jenever uit moutwijn gestookt Slechts 200 zieken kunnen mee Londen en Peking Drie personen 0111 het leven gekomen IN DE MIST: Het lot van de conferentie over lndo-China Tsjoe: „Pogingen voortzetten" De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met nu en dan opkla ringen. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Donderdag 17 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 22.05 uur, onder 4.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste oefening voor Landmacht met twee maanden bekort Dc regering Iiecft besloten, de duur der ecrsle oefening te stellen op 18 maanden voor liet gres der dienstplichtigen en op 21 maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid (thans is dit resp. 20 en 24 maanden). Omdat liet sterktevcrlies door verkorting van de eerste oefeningsduiir tot een achtste beperkt moet blijven en de parate troepen tot 1 Augustus a.s. nog toor twee-achtsten gevormd worden door de laatste nog onder het oude opbouwsysteem opgeroepen lich- tingsploeg ter sterkte van een derde van het jaar- contingent, kan de nieuwe regeling eerst ingaan voor de eerste liclitingsploeg, voor zover niet besteml voor kader- en specialistische functies, die terstond onder het aanvullingssysteem is gevormd. Dit is de liclitingsploeg 1953-1, die op 1 December 1954 met groot verlof zal worden gezonden. Met liet oog echter op de komende internationale irajaarsmanoeuvres, waarvoor bet meest geoefende deel der dienstplichtigen niet kan worden gemist, kun deze liclitingsploeg eerst einde October a.s. in het genot van klein verlof worden gesteld. Vervolgens zullen de dienstplichtigen van de liclitingsploeg 1953-2, aan wie op 1 Februari 1955 groot verlof zal worden verleend, einde November 1954 niet klein verlof kunnen gaan, waarna iedere volgende licli tingsploeg eveneens na 18 maanden eerste oefening met klein verlof zal kunnen vertrekken, in afwachting van het 2 maanden later aan ben te geven grool verlof. Voor bet kader en de specialisten kan een ver korting van de eerste oefeningsduur eveneens eerst en dan waarschijnlijk nog slechts gedeeltelijk met de liclitingsploeg 1953-1 ingaan. Voor het kader en de specialisten van de lichtingsploegen 1953-2 en volgende zal vervolgens bet. klein veriof met een duui van twee maanden na 21 maanden eerste oefening kunnen ingaan. De duur der eerste oefening bij de Koninklijke Marine blijft 21 maanden. Voor de Koninklijke Luchtmacht heeft een ver korting van de ecrsle oefeningsduur bezwaren, in bet bijzonder in verband met de lange duur van opleiding voor vele specialistische functies. Gelet echter op de duur der eerste oefening bij de andere krijgsmachtdelen wordt overwogen ook bij de Koninklijke Luchtmacht tot enige verkorting var; de eerste oefeningsduur te komen. In de nota, waarin hij deze beslissing aan de Tweede Kamer mededeelt, zegt d» minster van Oorlog en Marine verder, dat een voorstel tot verhoging van het aantal voor herhalingsoefening beschikbare da gen (dat thans 85 bedraagt) binnenkort iij ontwerp van wet tot wijziging van i.e Dienstplichtwet aan de Staten-Geneiaa zal worden aangeboden. Wanneer, aldus de nota o.m., de op volgende N.A.V.O.-opperbevelhebbers in Europa sinds 1951 steeds hebben gewezen op het grote belang van een langere duur van de eerste oefening en daarvoor steeds 24 maanden hebben aanbevolen dan deden zij dit in de eerste plaats om een grotere parate sterkte te verkrijgen, doch daarnaast ook om door voortgezette oefening, speciaal in groot verband, de kwaliteit van de parate troepen op te voeren. Bij het naderen van het einde der eer ste 4-jarige opbouwperiode heeft zich b'j de Nederlandse regering de vraag opge drongen, of de beoogde en inmiddels door de lange' duur der eerste oefening bereik te, grote parate sterkte onverminderd m'oest worden gehandhaafd, dan wel of de zware last. welke de lange eerste oefe ningsduur voor het Nederlandse volk be tekende, niet enigermate zou kunnen wor den verlicht. Tegen vermindering van de militaire krachtsinspanning pleitte de onveranderde ernst van de internationale toestand. Anderzijds drong echter ook juist dit vooruitzicht, dat een grote militaire krachtsinspanning vermoedelijk voor een lange reeks van jaren zou moeten worden volgehouden, tot het overwegen, hoe de last daarvan op het meest drukkende punt wat zou kunnen worden verminderd. Verkorting van de eerste oefeningsduur van de totale parate sterkte moeten lei den. Mits deze vermindering echter niet zo ver zou gaan, dat hierdoor de voort durende gevechtsvaardigheid van de pa rate eenheden en daarmede hun pre ventieve waarde zou worden aangetast zou naar het oordeel der regering niet ri strijd worden gekomen met de uit de in ternationale toestand voortvloeiende eisen van voortdurende waakzaamheid en vo.- gehouden militaire krachtsinspanning. Dit doet verkorting van de eerste oefeningsduur, zonder aantasting van de gevechtsvaardigheid der parate eenheden zou kunnen worden bereikt, indien dc eerste oefeningsduur in het algemeen nirt meer dan 2 maanden zou worden bekort als gevolg waarvan dc parate sterkte "iet meer uit 8, doch uit 7 lichtingsploegen zou komen te bestaan doch tegelijker tijd voorzieningen werden getroffen om de laatste uitgestroomde lichtingsploeg zo nodig op zeer korte termijn wederom ier beschikking te krijgen. Zulks zou mogelijk zijn door dc dienst plichtigen na 18 maanden eerste oefening op een daartoe strekkend verzoek gedu rende 2 maanden klein verlof te ver lenen, in afwachting van het eerst 20 maanden na het begin van de eerste oefe ning ingaande groot verlof. Geduren de het klein verlof kunnen de dienstplich tigen zonder meer door hun commandant naar hun onderdeel worden teruggeroe pen. Gelet op dc goede verbindingen en korte afstanden in Nederland, kan ver wacht worden dat hierdoor de parate eenheden binnen een dag op volle sterkte tot de nodige actie kunnen zijn overge gaan. Kader en specialisten Voor wat betreft de duur der eerste oefening voor de dienstplichtigen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid, werd een mogelijkheid van verkorting tot 21 maanden gezien. Of schoon een verkorting tot 22 maanden in het bestaande systeem gemakkelijker zou zijn te verwezenlijken, moest het van overwegend belang worden geacht, deze nog langere oefeningsduur zo mogelijk met nog wat meer dan 2 maanden in te korten. De extra-vermindering met één maand zou kunnen worden gevonden door de kader- of specialistenopleiding, welke op de 2 maanden durende depot-opleidini, volgt, van 8 tot 7 maanden te beperken, zodat de gehele opleidingsduur van 10 to' 9 maanden zou worden teruggebracht. Voor dienst bij de parate troepen zouden daarna nog 12 maanden overblijven. Tegen een voor alle dienstplichtigen ge lijke duur van eerste oefening bestaao ernstige bezwaren. Voor kader en specia listen is bi) een tctale eerste oefenings duur van 18 maanden een opleiding van 9 maanden het uiterst aanvaardbare mi nimum. Eou ook voor deze categorieën dienstplichtigen deze totale eerste oefe ningsduur worden aangehouden, dan zou den slechts 9 maanden voor de dienst en verdere vorming jn parate eenheden resteren. Op basis van bovenstaande overwegin gen werd in overleg getreden met de be trokken NAVO-opperbevelhebber. Niettegenstaande de door deze uitge sproken voorkeur voor een onverkorte handhaving van de huidige parate sterkte en duur der eerste oefening, heeft de re gering gemeend, gezien de duur der eer ste oefening in de meeste andere NAVO- landen, doch vooral in het vooruitzicht, dat de militaire krachtsinspanning vermot», delijk gedurende een lange reeks van ia- ren zal moeten worden volgehouden de drukkende lasj- van jange eerste- oefeningsduur toch enigermate te moeten verlichten. Dc Franse kabinetsformateur. Pierre MendèsFrance heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat hij voorne mens is Donderdagmiddag dc investituur van de Nationale Vergadering te vragen d.w.z. haar goedkeuring om een ministe rie te vormen. In zijn redevoering zal hij, naar verluidt het parlement voorstellen de onderhan deling over lndo-China voort te zetten, terwijl hij zich zo verwacht men, niet op bepaalde wijze ten aanzien van de E.D.G zal binden. Wel wordt verwacht, dat hij het parlement zal verzoeken spoedig te beslissen omtrent al dan niet ratificatie van het verdrag, teneinde klaarheid te scheppen over deze kwestie, die nu al sinds zo lang de Franse politiek vertroe belt. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer in verband met een door een distilleerderij te Schiedam geplaatste ad vertentie, heeft de minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van advertenties in tijd schriften en dagbladen, geplaatst dooi een distilleerderij te Schiedam, waarin de vol gende zinsnede voorkomt: „De burgemeester van Schiedam garan deert met zijn handtekening op het stede lijk waarborgetiket de echtheid van deze jenever". Op 7 Mei 1901 heeft de raad der gemeen te Schiedam een verordening vastgesteld betreffende het waarborgen van de echt heid van Schiedamse jenever en Schie- damse moutwijn. In die tijd werd de oude methode, volgens welke jenever werd ge stookt uit moutwijn, die uit graan was be reid, vervangen door een, volgens welke jenever uit spiritus wordt gedistilleerd. Genoemde verordening had ten doel de oude productiewijze te beschermen. Volgens de verordening, die nog steeds geldt, kunnen alle distillateurs en bran ders-distillateurs, hetzij te Schiedam, het zij elders binnen het rijk gevestigd, van de gemeentelijke garantie, die ondertekend pleegt te worden door burgemeester en secretaris, gebruik maken, voor zover zij de oude bereidingswijze toepassen. De bestaande regeling is dus van alge mene strekking. Ieder, die aan de gestelde eisen voldoet, kan voor het gemeentelijke waarborgetiket in aanmerking komen. Dat dit in de praktijk slechts ten aanzien van één distillateur het geval is, doet uiteraard aan de algemene werking van de veror dening niets af. Gisterenmiddag bracht de chef 'van de Italiaanse generale staf, generaal Piz- zorno. een bezoek aan Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven. Hij werd vergezeld door brigade-generaal Van der Voort van Zijp en ontvangen door dr H. J. van Doorne. Na de rondgang door het bedrijf werden demonstralies gegeven met de Daf- artïller ietrekker, wapendrager en 14 tonner. (Van onze verslaggever) Aan boord van het s.s. „Zuiderkruis' van dc Holland Amerika Lijn zijn gister middag om vier uur 34 Nederlandse emi granten naar Amerika vertrokken, zulks in hel kader van het onlangs afgekondigde bijzondere programma, krachtens hetweik aan 2000 personen van Nederlandse af komst, die naaste bloedverwanten hebben in de Verenigde Staten, toestemming werd verleend binnen drie jaar naar dat land te emigreren. Hét vertrek van deze „kop groep", die bestond uit zes families, ging met enige plechtigheid gepaard. Zo werd het woord gevoerd door de migratie attaché van de Amerikaanse ambassade zou onvermijdelijk tot een vermindering in Den Haag, de heer Roy L. Wade, dc - heer D. Hofmcijcr van dc Ned. Emigratie- dienst en door dc gezagvoerder van het s-chip, de heer K. Hardee. De heer Wade sprak de a.s. Amerika nen in de lounge van het schip in het Engels en het Nederlands toe en wenste hun een goede reis toe en veel succes. „Het volk aan de overkant van de oceaan zal U begrijpen en als vrienden accepte ren, U bent er van harte welkom!" Behalve de bedoelde groep van 2000 per sonen, waartoe alle 34, die gisteren ver trokken, behoren, zullen, naar men ver wacht, ook nog 15.000 andere Nederlandse ingezetenen overeenkomstig een ander oh- derdeel van dit bijzondere programma naar de Verenigde Staten emigreren. Voor deze uitzending komen in aanmerking personen van Nederlandse afkomst, die slachtoffer werden van de overstromings ramp van 1953 of van de Tweede Wereld oorlog of die zijn teruggekeerd uit Indo nesië. Gegadigden uit deze categorie, die zich kunnen opgeven bij de Nederlandse Emigratiedienst in Den Haag, moeten od 7 Augustus 1953 Nederlands ingezetene zijn geweest en moeten er de Nederlandse autoriteiten van kunnen overtuigen, dar zij ten aanzien van woongelegenheid en economische omstandigheden geenszins het voordien bereikte peil hebben weten te handhaven. Gisteren overhandigde de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, het onder scheidingsteken -au de provincie Zuid- Holland, de Gouden Lis, aan de voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr K. P. van de Mandate. De Gouden Lis is in 1952 ingesteld en ivordt aa>i die personen uitgereikt, die zich op bijzondere wijze voor de pro vincie verdienstelijk gemaakt hebben. Het is de tweede nuial dat de onder scheiding verleend wordt. Mr Kesper speldt de Gouden Lis op. De plechtigheid vond plaats in het. Provinciehuis lè Den Haag. De rschef van het Witte Huis maakte gisteren te Washington bekend, dat de Britse premier Sir W'inston Churchill en minister van buitenlandse zaken Anthon.v Eden op uitnodiging van president Eisen hower een informeel bezoek aan Washing ton zulten brengen gedurende het week einde van 25 Juni. Er zullen talrijke problemen ter sprake komen, aldus de perschef, maar het is geen formele conferentie. Een agenda wordt niet opgesteld. Te Londen heeft Churchili zijn komende bezoek aan de V.S. aan het Lagerhuis meegedeeld, onder grote instemming zowel van de regeringspartij als van de Labour- oppositie. Mij verneemt van bevoegde zijde, dat de Britse staatslieden Donder dag 24 Juni per gecharterde B O.A.C.- Stratocruiser uit Londen zullen vertrek ken. In het Canadese parlement antwoordde premie* Saint Laurent op vragen van de oppositieleider, dat het mogelijk is, dat Churchill en Eden na hun verblijf te Washington ook Ottawa zulien bezoeken. De aankondiging van het Britse be zoek aan Washington kwam, zo meldt Reuter, ais een volkomen verrassing. Waarnemers legden onmiddellijk ver band met het falen van de conferentie te Genève en men meende, dat de Brits- Amerikaanse ontmoeting in hoofdzaak zal gaan over de te volgen politiek in het Verre Oosten, tegen de achtergrond van de groeiende spanning in de ge hele wereld. Men meent, dat de Britten thans bereid zijn tot de vorming van een Zuid Oost Azië-pact volgens het schema van het Noordatlantische trac- taat. De nadruk op het informele karakter van de bijeenkomst schijnt vooral bedoeld te zijn om Frankrijk, dat niet is uitge nodigd, niet te zeer voor het hoofd te stoten. De betrekkingen lussen Onder hoogspanning werkt thans de K.A.J.-leiding te Utrecht om de laatste voorbereidingen te treffen voor de eerste grote bedevaart van de Katholieke Arbei dersjeugd naar Lourdes, die in twee ge deelten van 2 tot en met 12 Juli in Maria s genadeoord zal vertoeven om daar te bid den voor de grote intentie der pelgrimage: de redding der arbeidersjeugd. De eerste groep van 2000 meisjes vertrekt Vrijdag 2 Juli met drie treinen, vermoedelijk uit Amsterdam, Eindhoven en Utrecht Het laatste station is het vertrekpunt van de zieken. Op 5 Juli vertrekken de jongens, ongeveer 3000 in getal, in zes treinen. Als startplaatsen zijn voorlopig aangewezen: Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Eindho ven en Roosendaal; uit Utrecht vertrekt weer de ziekentrein. Tweehonderd zieke Kajotsters en Kajotters zullen de reis meemaken. Op 7 Juli zullen allen geza menlijk te Lourdes zijn. Die dag is dan ook het hoogtepunt van de bedevaart, mede door de aanwezigheid van de stich ter van de internationale K.A.J., de Belg mgr J- Cardijn. De 5000 Kajotsters en Kajotters hebben de reissom voor hun zeven dagen duren de bedevaart zelf bijeengebacht cn ge spaard. De K.A.J. had daarvoor een spe ciale spaarregeling ontworpen, die aan de spaarders bijzondere premies bood. Zo zijn er velen, die erin geslaagd zijn alle uit geloofde premies te behalen, zodat zij bijna 10 pet op hun reissom konden be sparen. De bedevaart zal onder geestelijke lei ding staan van mgr J. M. J. A. Hansen, bisschop-coadjutor van Roermond, terwijl aalmoezenier F. W. J. Robroek de meisjes en aalmoezenier A. H. Huyboom de jon gens zal vergezellen. Namens het bede vaartcomité van de K.A.B. gaat aalmoeze nier K. W. H. A. Roncken mee. Verder zullen nog vertegenwoordigers van de K.A.J. uit België, Duitsland Frankrijk en Engeland aan de bedevaart deelnemen, onder wie behalve mgr j. Cardijn, de secretaris van de internatio nale K.A.J-, Pat Keegan cn verder ver tegenwoordigers van de Kath. Jeugdraad, de Jonge Boeren en Middenstand. Namens de Katholieke Arbeidersbeweging zal de heer .Tan Mertens, lid van het K. A. B.- hoofdbestuur, dc bedevaart vergezellen. In verband mét de overstelpende drukte in Lourdes, die haar weerslag heeft op het asyl mag de K.A.J. slechts 200 zieken meenemen, ofschoon er veel meer gega digden zijn. Deze zieken gaan geheel gra tis mede. Zij staan onder de zorg van een uitgebreide medische staf onder leiding van dr L. Hardy uit Utrecht, die in zijn taak wordt bijgestaan door 3 artsen, 22 verpleegsters en talrijke helpsters en hel pers uit de bedevaartgangers zelf. Het brancardierscorps wordt gevormd door een kern van ervaren brancardiers van de K.A.B.-bedevaart, geassisteerd door bran cardiers, gerecruteerd uit de bedevaart gangers, 2 jongens en 2 meisjes uit ieder bisdom. was voor een bijeenkomst van Britse en Amerikaanse leiders. Dullès gaf desgevraagd toe, dat mis schien ook over alternatieven voor de E.D.G. zou worden gesproken. Ten aanzien van ,de conferentie van Genève verklaarde de minister nog. dat de Verenigde Staten niet van plan zijn bët initiatief te nemen tot het doen beëindigen dezer besprekingen, indien Frankrijk deze zou willen voortzetten Hij voegde daar evenwel aan toe. dat Amerika zich mo gelijk zou kunnen „onttrekken" aan de verdere werkzaamheden van de conferen tie. De hulp aan Europa Sprekende over de militaire hulpverle te wijzigen, dat de vier landen, die hdl verdrag reeds bekrachtigd hebben, nl. België, Luxemburg. West-Duitsiand en Nederland, in geen geval benadeeld zou den kunnen worden, ingeval de twee res terende landen Frankrijk en Italië niet tot ratificatie zouden overgaan. Dulles verklaarde overigens met zovele woorden, dat het géén strafmaatregel zou zijn, in dien de landen, die de E.D.G. niet be krachtigd hebben, eventueel geen militai re hulp meer zouden krijgen Hij voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten vóór alles aandacht moeten schenken aan toe standen in Europa, die de Amerikaanse steun verdienen. Premier Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis voorts aangekondigd, dat mi nister Eden a.s. Dinsdag een volledige verklaring over de Geneefse conferentie zal afleggen. Bovendien maakte hij bekend, dat bin nenkort een officiële mededeling is te verwachten omtrent de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigingen tussen communistisch China en Groot-Brittannië. Naar verluidt hebben minister Eden en premier Tsjoe en Lai hierover te Genève van gedachten gewisseld en, volgens ge ruchten, reeds een voorlopige overeen stemming bereikt. De Amerikaanse ministek van buiten landse zaken. John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de hoop uitgesproken, dat het a.s. bezoek van de ministers Churchill en Eden aan Washington de totstandkoming van een collectief defensie-systeem in Zuid-Oost- Azië zou bevorderen. Er zouden evenwel geen besluiten worden genomen. Dulles legde er de nadruk op, dat dit bezoek van informele aard was cn niet het gevolg was van een of andere noodtoestand. Wel wees hij er op, dat, nu het er naar uitzag, dat de conferentie te Genève beëindigd of op geschort zou worden, het ogenblik geschikt Drie personen zijn gisteren in Hooge zand door gasverstikking om het leven Sfkomen. Het waren de heer en mevrouw ning aan Europa, zeide Dulles, dat, krach- p- Jungman en H. Jungman-Planting, en mcj. T. Planting. Een zoon van het echt paar kwam gisteravond omstreeks tien uui een bezoek brengen en ontdekte toen. dal zijn ouders en zijn tante levenloos op bed lagen. Waarschijnlijk is eergisteravond een kraantje van een dubbele gaskraan open geraakt, toen een wasketel met jas sen werd afgedekt. Het gas heeft bijna 24 uur vrij kunnen uits-tromen. tens een amendement op de wet op de buitenlandse hulp. de helft van de voor Europa bestemde militaire hulp zou gaan naar de zes landen van de E.D.G Deze wet zou na de ratificatie in werking tre den. Dulles zeide nu. dat het ministerie van buitenlandse zaken aan het Congres had voorgesteld dit amendement in dier voege De weersverbetering, die gisteren op trad, was te danken aan een rug van ho ge luchtdruk, die over ons land naar het Oosten trok. en die vanmorgen boven Polen was aangekomen. Over Ierland en Schotland trok de afgelopen 24 uur een depressie, die aanvankelijk nog flinke activiteit vertoonde, maar die bij het bereiken van de Noordzee, sterk in be tekenis afnam. De vochtige lucht, die de depressie vergezelde, kwam hierdoor vertraagd over Engeland naderbij en bereikte pas vanmorgen het Westen van ons land. Dit ging met een belangrijke toeneming van de bewolking gepaard. In Engeland viel uit deze bewolking ook vanmorgen hier en daar nog wat regen en motregen. De storing tvordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die morgen weer opklaringen zal brengen. In de afgelopen nacht is de Vlaardings» motorlogger ..Voorwaarts" op de Noord zee aangevaren door de Katwijkse log ger „Wilhelmina". Het schip heeft aan zienlijke schade midscheeps opgelopen. Men heeft het gat met zeil en pek provi sorisch gedicht. Door pompen trachtte men de „Voorwaarts" drijvende te hou den. De VL 115 „Vooraan" heeft de „Voor waarts" op sleeptouw genomen naar Aberdeen. Toen de aanvaring vannacht geschied de. hing er een dikke mist boven de Noordzee. liet eerste bedrijf van tic conferentie in Genève is ten einde. Na zeven weken vau onderhandelen zijn dc 19 landen geen stap verder gekomen in do richting van de vereniging van Korea. In zijn sluitingswoord heeft minister Eden, die gisteren als voorzitter fungeerde wel niet formeel gezegd, dat dit het einde can de conferentie was, doch het was voör allo gedelegeerden duidelijk, dat dc besprekingen niet meer zouden worden hervat. Na afloop van de vergadering zeide één der- vooraanstaaude gedelegeerden, dat de conferentie „helemaal voorbij" is. Een Amerikaans woordvoerder zeide in antwoord op een vraag of er nog meer bijeen komsten over Korea zouden worden gehouden; „neen". Een van Reuter's correspondenten in Genève weet als cynische bijzonder heid te melden, dal op het moment, dat de afgevaardigden de conferentie zaal verlieten, de radio in een der kantoorruimten het liedje „The worl 1 is waiting for the sunrise.(De wereld wacht op het opgaan van de zon) speelde. Morgen vroeg zullen de 36 niet-commu- nistische landep, die hebben deelgenomen aan de conferentie, wederom bijeenkorhen Men neemt aan. dat zij zuiien beraadsla gen over het opstellen van een rapport over de conferentie, bestemd voor de As- semblée van de Verenigde Naties. In de loop van de v^-gadering van gisteren had den zij reeds verklaard, dat de kwestie van de unificatie van Korea diende te worden verwezen naar de V, N. In hun verklaring constateerden zij, dat het onmogelijk is geweest tot een accoord se premier, Nam II. zeide Tsjoe en Lai, dat. nu geen overeenstemming kon wor den bereikt over de vreedzame hereniging van Korea, toch minstens getracht moest worden tot overeenstemming te geraken inzake het consolideren van de vrede in Korea. In het eindstadium van de bijeenkomst heerste aan de zijde van de niet-commu- nistische landen meningsverschil over de vraag, of een in deze geest door Tsjoe en Lai opgestelde resolutie, al dan niet moest worden aanvaard De resolutie drong aan op „voortzetting der pogingen om een vreedzame regeling te bereiken" en ver klaarde. dat de betrokken staten over tijd en plaats voor hervatting der onderhan delingen zouden beslissen. Inmiddels werd gisterenavond van de zijde van de Franse delegatie te Genève verklaard, dat, ook al is de conferentie over Korea ten einde, er geen sprake van kan zijn. dat de parallel-lopende berpre- kingen der negen landen over Indo China, gesloten zouden worden vóórdat er een Franse regering is, om daarmede in le stemmen. De woordvoerder wees er op, dat een poging van Groot-Brittannië en Amerika om de Indochinese besprekingen ten einde te brengen door de openbare mening in Frankrijk zou worden misverstaan. In dit verband moge worden herinnerd aan Eden's jongste voorstel om. als de Indo-China-besprekingen die vandaag. Woensdag, zullen worden gehouden, tot geen resultaat leiden de conferentie op te schorten, en aan Dulles' verklaring, waar over elders in dit blad wordt bericht, dat het aan Frankrijk toekomt te beslissen of de conferentie al dan niet moet worden voortgezet. Een Chinese woordvoerder antwoordde gisterenavond op de vraag of de confe rentie over lndo-China zou worden voort- - Sezet dat er hoegenaamd geen reden is Ter ondersteuning van een ter elfder ure om aan te nemen, dat deze besprekingen opgesteld voorstel van de Noord-Koreaan- deze of volgende week zouden aflopen. te geraken, omdat dc commun'rten gewei gerd hebben het gezag en dc bevoegdheid van de V. N. in de Koreaanse kwestie te erkennen, en omdat zij verder geweigerd hebben het onpartijdige cn doeltreffende toezicht der V. N. op vrije verkiezingen in geheel Korea te aanvaarden. De niet-com- munistische landen achten voortzetten van het overleg nutteloos, zolani- de commu nistische delegaties deze twee fundamen tele principes, aangaande de rol van de N. V„ weigeren te aanvaarden. Inmiddels hebben ook China en Rusland op de vergadering van gisteren implicite erkend, dat de conferentie gefaald heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1