Delta-plan beste keuze uit twee mogelijkheden Veiligheid weegt het zwaarst Warm beroep op de jeugd die plan moet uitvoeren VLIEGTUIGLANDINGEN BIJ SLECHT ZICHT Eerste overspanning van nieuwe Moerdijkbrug nagenoeg gereed Mendès-France min.-president M.R.Pin de oppositie gedrongen Koude douche van T weede Kamer voor Verenigde Naties IE i Veiligheid op Java Vrijdag iö juni 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Houd de Oosterschelde open Ijl -• m 'a K.L.M. introduceert automatische apparatuur Op 27 Juni wordt ze ingevaren Kolen 20 cent duurder Bliksemactie voor „Actie voor God" Een Kamerzitting met verrassend slot ERNSTIG ONGELUK BIJ SCHIET OEFENING „Luid gelach" in het Britse Lagerhuis Overuemingsprijs bacon varkens verlaagd West-Berlijners slaags met communisten WEERBERICHT (Van onze verslaggever) De Nedeilandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zich gisteren te Maastricht in haar 171e jaarvergadering bezig gehouden met de prae- adviezen van de heren ir A. G. Maris, prof. dr J. Tinbergen en prof. G. H. L. Zeegers over -het Deltaplan, waarvan de inhoud in ons blad van gisteren reeds in grote lijnen is weergegeven. De discussie concentreerde zich vooral op de prae- adviezen van ir Maris en prof. Tinbergen, hetgeen goed uitkwam, daar prof. Zeegers verhinderd was de middagbijeenkomst bij te wonen. De enkele vragen, n.a.v. zijn prae-advies gesteld, werden be antwoord door zijn assistent, dr W. Kusters. Het meest belangwekkende in de discussie was de oppositie, welke van twee zijden, n.l. door de bur gemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen en ir C. Horstman, algemeen directeur van de N.V. Nieuwe Ned. Maatschappij tot vervaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische pro ducten, werd gevoerd tegen het Deltaplan, zoals voorgesteld door de Deltacommissie. Voordelen overtreffen, de nadelen Geen vrees voor overspanning arbeidsmarkt Nadelig saldo een half milliard De financiering Planologisch-iiociologische aspecten Jonge generatie, zet nu, bart open la zijn slottoespraak richtte de voorzit ter zich met een enkel woord speciaal tot de jonge generatie. Het Deltaplan, aldus spr., zal uitgevoerd moeten worden geheel in uw tijd en ee« aantal uwer zal daarbij rechtstreeks of zijdelings worden betrok- - Op 1 Juli: De communisten Verrassing De E. D. G. Iu de Harskamp Vijf zwaargewonden Bende overvalt autobus: 11 doden, 6 gewonden 0 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West Iets lagere middagtempe- raturen. Zaterdag 19 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 22.59 uur, onder 7.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 5? Om behoud van ons grondgebied V) De burgemeester van Yerseke, dat, ge lijk bekend, het centrum is van de oester cultuur op de slikken van de Ooster- Schelde, hield een warm pleidooi voor verhoging van de bestaande dijken (Plan I) in plaats van het Deltaplan. Hierdoor kan z.i. ook de gewenste veiligheid wor den bereikt. Hij verwees hierbij naar de Westerschelde en de Rotterdamse Water weg, ten aanzien waarvan de regering zich immers wil beperken tot dijkverho ging. De achtergrond van dit pleidooi vormden natuurlijk de belangen van de oestercultuur van Yerseke, die, aldus de burgemeester, in de wereld aan de top staat en bij uitvoering van het Deltaplan tot ondergang is gedoemd, hetgeen een onherstelbaar verlies in materieel en ideëel opzicht betekent. Plet is; woord,, zo vond de opposant, de hierbij betrokken mensen hun arbeid te ontnemen en hen om te scholen tot industrie-arbei- om de oesterteelt te redden, kwam de heer Willemsen met een tussenvoorstel. Houd de Oosterschelde open (waardoor de oestercultuur dus in leven blijft) en sluit dan in Gods naam de andere zeegaten maar af, zo bond hij ir Maris op het hart, er bovendien nog even op attent makend, dat de Oosterschelde het duurste object is. Ir Horstman opperde hetzelfde tussen plan Laten we Plan I (dijkverhoging), in het Zuidelijke bekken (Oosterschelde) uit voeren en het Deltaplan in het Noordelijke bekken, aldus deze spreker. Ir Maris had waardering voor de wijze, waarop de burgemeester voor de belan gen van zijn gemeente was opgekomen, maar aan het Deltaplan hield hij onverkort vast als de beste oplossing. Hij zette nog eens duidelijk uiteen, dat afdamming van de zee-armen belangrijk meer veiligheid oplevert dan dijkverhoging. Verdediging in de diepte afdamming met daarachter de bestaande dijken is stellig te ver kiezen boven verdediging op één lijn (dijk verhoging). Met „militaire" ogen bekeken, is dit zonneklaar. Dat t.a.v. de Westerschelde en de Nieu we Waterweg wordt volstaan met dijk verhoging, moet in verband worden ge bracht met de scheepvaartbelangen, die hier in het geding zijn en door afdamming ernstig geschaad zouden worden. De na delen, die hier tegenover de voordelen van afdamming staan, zijn zo groot dat wc ons hier tevreden moesten stellen met de veiligheid, die dijkverhoging biedt. Bij de andere zeegaten echter overtref fen de voordelen de nadelen. Het Delta plan moet beoordeeld worden vanuit het totaal van factoren, welke hier gelden de veiligheid, de landbouw, de visserij, het verkeer en de recreatie. Zo gezien kan de keuze niet moeilijk zijn, aldus ir Maris. Alleen t.a.v. de visserij levert het Delta plan een negatief resultaat op. De belan gen van landbouw, verkeer en recreatie worden daartegenover in aanzienlijke mate gediend en de veiligheid, die het Deltaplan garandeert, is optimaal. En, zo onderstreepte de prae-adviseur nog eens in zijn toelichting, de veiligheid weegt thans, in tegenstelling met de tijd vóór de ramp het zwaarst. Wat het Deltaplan zelf betreft, dit is nog geheel in opbouw, zodat nog niet al het gepubliceerde definitief is, aldus ir Maris. Zo is de afdamming van het Spui nog niet zeker. In zijn prae-advies was deze secundaire afdamming reeds in de eerste fase opge nomen. Van enige zijden werd in de discussie ook de aandacht gevestigd op het gevaar van overspanning van de arbeidsmarkt bij uitvoering van het Deltaplan, naast andere te verwezenlijken projecten (o.a. Zuiderzeewerken). Valt niet te vrezen, dat er een groot tekort komt aan vak mensen op dit gebied? Ir Maris was hier niet bang voor. Prof. Tinbergen, dirt teur van het Centraal Planbureau, evenmin. De huidige overspanning van de arbeids markt, waarop in dit verband ook gewe zen was, is een verschijnsel van korte duur, aldus de laatste. In hét tijdsbestek, waarin het Deltaplan moet worden uitge voerd. zal de situatie uit het oogpunt van volledige werkgelegenheid eerder zorgwekkend zijn. De discussie werd besloten met een toespraak van de voorzitter der Maat schappij, prof. G. A. Ph. VVcijer. Ir Maris, aldus de voo.-zitter, heeft aan nemelijk gemaakt, dat het Deltaplan de beste keuze is uit de twee gegeven moge lijkheden. De kosten van beide plannen lopen niet ver uit elkaar. Zij bedragen ongeveer VA a 2 milliard, dus weinig meer dan de totale materiële kosten van het herstel van de ramp, circa 10 pet van ons nationale inkomen over een jaar, lut tele procenten van ons nationale vermo gen. Tegenover de geschatte kosten, die in 20 jaar moeten worden gedekt, heeft prof. Tinbergen de gekapitaliseerde bijkomen de voordelen in rekening gebracht. Het nadelige saldo is dan het bedrag, dat de verhoogde veiligheid gaat kosten. Bij de uitvoering van het Deltaplan, aldus de voorzitter, is dit 525 millioen tegen 1545 millioen bij verwerkelijking van dijkver hoging (plan I). Dit is een gevolg van het feit, dat de bijkomende voordelen (naast <le veiligheid) bij het plan van de Delta commissie zo belangrijk zijn. 0t)k yerSelijking van het rendement van het Deltaplan met dat van alternatieve werken komt het er beter af dan plan I, hoewel het ten deze ver achter ligt bij enkele andere grote objecten, evenals dit trouwens het geval was met de Zuiderzee- inpolderingen. Persoonlijk ben ik van mening, aldus prof. Weijer, dat wij aan een plan als dit geen rentabiliteitseisen in engere zin mogen stellen. Onze eerste taak als natie is toch ons grondgebied te behouden. Loopt dit gevaar, dan houdt iedere rentabiliteits-rekening op. Dan gaat het er voornamelijk om het beste plan te kiezen. Wat de financiering aangaat, heeft het volgens prof. Tinbergen weinig zin, als wij ons nu al zouden vastleggen op een be paalde financieringswijze, dat wij ons b.v. reeds zouden uitspreken over de vraag: lenen of uit belastingen dekken. De voorzitter neigde ook over naar deze opvatting. Men kan tegenvoeren, dat dit niet erg soliede is. Mijn antwoord, aldus spr., is dan, dat het stellig niet solieder is, zich iets vast voor te nemen, zonder dat men een helder idee kan hebben om trent de omstandigheden, zoals deze in de komende 25 jaar zullen zijn. Ten aanzien van het planologisch-socio- logisch aspect van het Deltaplan, belicht door prof. Zeegers, moest de voorzitter eerlijk bekennen, dat hij er geen idee van had gehad, dat de gevolgen in plano- logisch-sociologisch opzicht zo belangrijk zouden zijn als deze prae-adviseur ze schetst. Wij begrijpen nu, dat het volstrekt noodzakelijk is, een sociologisch-planolo- gische dienst in de betrokken gebieden te organiseren, welke, uitgaande van het plan van de technici, tracht de bevolking te vrijwaren tegen al te hevige schokken van haar sociale structuur en cultuur-patroon, aldus spr. De vergadering van de Maatschappij werd bijgewoond door een tweetal ver tegenwoordigers van elk onzer universi teiten en hogescholen, alsmede door drie M.T.S.-ers. Zij waren nl. door het be stuur als gasten van de Maatschappij uit genodigd. Daar met de uitvoering van het Deltaplan 20 a 25 jaar zal zijn gemoeid, achtte het bestuur het wenselijk vooral de belangstelling van de thans studerende jeugd te wekken. Een besluit, dat alle waardering verdient. In Berlijn kwam het Donderdag tot ongeregeldheden, toen groepen commu nisten de herdenkingen in de Westelijke sector van de opstand in de Oostelijke sector een jaar geleden ver stoorden. De Westberlijnse politie trad krachtdadig tegen de onruststokers op: deze telefoto toont er een, die van de Westberlijnse bevolking een flink palc slaag heeft gehad en nu door politie agenten ter voorkoming van herhalingen wordt weggeleid. gebracht in die periode van uw leven, waarin gij zelf aan uw toekomst bouwt en, Iaat ons hopen, het zal ook uw gene ratie zijn, die de eerste vruchten zal pluk ken. Het is daarom, dat ik u durf toe roepen: zet uw hart open voor de groots heid van de conceptie van dit plan. Aan het slot gaf de voorzitter uiting aan de grote waardering, welke de Maat schappij koestert voor de voortvarendheid en toewijding, welke de Deltacommissie onder leiding van ir Maris heeft betracht bij het beramen van haar vernuftige en radicale plan. Ter onderstreping hiervan bood hjj ir I »uris de grote zilveren gedenkpenning aan, welke de Maatschappij nu en dan aan verdienstelijke Nederlanders toekent, om ken. De kosten^znllen moeten worden op- I in zijn persoon de Deltacommissie te éren. In alle Convair-340 vliegtuigen van de K.L.M. is een speciale apparatuur aange bracht, waarmee bij slecht zicht de nade- ringsvlficht automatisch kan worden uit gevoerd. Halt Juli zyn alle vl.egers, die ge regeld met deze machines vliegen, zo ver, dat dit systeem over de gehele linie kan worden ingevoerd. De K.L.M. is hiermee de eerste maatschappij in Europar die overgaat, tot het geregeld uitvoeren van automatische naderingsvluchten. Tot nu toe was net zo, dat de vlieger niet beneden de 5.000 voet met ingescha kelde automatische piloot vloog: hij moest met de hand de nadering en de daling uitvoeren, een procedure, die vooral bij slechte zichtsomstandigheden veel van het reageervermogen van de vlieger vergt, immers, bij slecht zicht worden de voor- schriten voor instrumentvliegen van kracht. Hierbij ontvangt de piloot seinen van diverse bakens rnet behulp waarvan de naderingsvlucht naar de baan wordt ge maakt. Op het instrumentenbord heeft de vlie ger een instrument, waarop twee naalden een horizontale en een verticale aan geven hoe de positie van het vliegtuig is ten opzichte van de naderingslijn. Enige jaren geleden is de zeroreader of nullezer aan boord van de K.L.M.-vliegtuigen ge ïntroduceerd, waardqpr het volgen van de naderingslijn werd vergemakkelijkt. De „Sperry approach coupler", welke nu in de nieuwe Convairvliegtuigen in ge bruik zal worden genomen, koppelt de sig nalen van het radiobaken rechtstreeks aan de automatische piloot, waardoor de vlieger een controlerende, in plaats van een uitvoerende taak krijgt bij de nade ringsvlucht, zodat hij meer en intensiever aandacht kan besteden aan de maatrege len, die met de aanstaande landing ver band houden. Het ligt in de bedoeling eerlang een groot deel van de K.L.M.-vloot van auto matische naderingsapparatuur te voorzien. Door het toepassen van deze vinding, wordt het aanvliegen van luchthavens, ook bij slecht zicht nog meer geperfec- tionneerd. i-U.T' Naar wij vernemen zal de prijs van de huisbrandstof per 1 Juli met twintig cent per mud worden verhoogd. Zoals men weet is dit de zomerprijs. Met September wordt de winterprijs berekend, die dan opnieuw 20 cent per mud hoger zal liggen. Op Zondag 15 Augustus a.s. zal de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. wederom een zgn. bliksemactie leiden, ditmaal voor de stichting „Actie voor God" te Heemstede. De minister van Justitie heeft er'zijn toestemming al voor ver leend. De uitslag wordt 's avonds in de KRO- üitzending bekendgemaakt. Walcheren in voorbereiding voor het Koninklijk bezoek op 25 Juni a.s. De miniatuurstad te Middelburg is nu geheel gereed. Hier zien wij Veere in miniatuur. 4 Een klein onderdeel van een gigantisch karwei is nagenoeg gereed. Zondag 27 Juni a.s. zal de eerste overspanning van de nieuwe spoorbrug over het Ilollandsch Diep, met de bouw waarvan mechaniciëns van Penn en Bauduin enkele maanden ge leden begonnen in de werkhaven tussen de spoor- en verkeersbrug, gereedkomen en naar haar plaats Worden gevaren. Dan vol gen er, voor het einde van het volgend jaar, nog negen van dergelijke overspan ningen, waarop een dubbele spoorbaan zal worden gemonteerd. In de werkhaven wordt tegelijkertijd aan de tweede overspanning gewerkt. Deze zal naar alle waarschijnlijkheid op 11 Juli in het grote geheel kunnen worden ingelast en naar men verwacht zal de derde over spanning, die op de werf van Penn en Bauduin wordt gebouwd, op 25 Juli op haar plaats kunnen worden gevaren. Ook dit karwei geschiedt dus op een Zondag, een buitengewoon gunstige dag voor be langstellenden om dit geweldige werk gade te gaan slaan. Voor het transport van de laatste over spanning, die, zoals gezegd, op de werf van de firma Penn en Bauduin wordt ge bouwd, zal een deel van de spoorbrug bij Baanhcek moeten worden weggenomen, juist zoals dat Zaterdag a.s. zal gebeu ren, wanneer er een nieuw schip moet passeren. Reeds in Maart is men begonnen met (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Assemblee Nationale beeft met 419 tegen 47 stemmen de lieer Mend?? France als minister-president bevestigd. De nieuwe minister-president zal nog heden de lijst van zijn ministerie, dat hij zonder raadpleging der politieke partijen wil samenstellen, aan de president van de republiek e eiliandigen. Dit is bet resultaat van een kamerzitting zonder principieel <0 bat en waarvan de in grote spanning afgewachte stemmingsuitslag heden- n<-t it om twee uur kon worden medegedeeld. De vroeg verschenen ochtend- 'jaden Setuigen nog van de weinige hoop op welslagen, die nog om midder nacht voor Mendès France gekoesterd werd. Het blad, dat hem het meest nabij staat, het radicale „Combat" verschijnt met over de gebeele breedte Va.D.. y°°rP®#ina: «Investituur voor Mendès France, maar°aftreden waar- schijn lijk Uit een en ander blijkt wel op welk een zeer ongewone wijze de geboorte van liet ministerie-Mendès-France beeft plaats gevonden. wegslagen memand"da'nkbaa^te X' He" 0nze--actie' - Gij onze ™n, onver- is te danken aan zijn eigen bekwaamheid die hem van leider van de oppositie tot een bewindsman van betekenis maakt voor wie grote kansen geopend worden! Niettegenstaande het feit, dat in het vraag stuk van de kamermeerderheid hoege naamd geen verandering is gekomen. Om een duidelijk beeld van het gebeu ren te krijgen, is het nodig het hoge cijfer van 419 stemmen te verklaren, dat bereikt kon worden door de 95 communistische voorstemmers. Dit voorstemmen der com munisten geschiedde allerminst uit sym pathie voor de radicale heer Mendès- France, maar heel de communistische propaganda was reeds enige jaren gericht op het doen opgeven van de strijd in Indo-China. Mendès-France stelt als eer ste beleidsdaad het verkrijgen van een wa penstilstand in Indo-China. „Dat is onze eis", verklaarden de commur sten. „Gij bewijst daarmee de rechtvaardigheid van schillig wat ge overigens zijt". Die houding van de communisten kon voor de voorgestelde kabinetsformateur uiterst gevaarlijk worden, daar hij natio nale stemmen zou kunnen verliezen, die met die van de communisten niet ver mengd wilden worden. Mendès-France heeft op meesterlijke wijze dit gevaar weggewerkt. Hij had reeds het voornemen doen kennen de communistische stemmen met in de meerderheid te zullen meetellen. Om toegelaten te worden zou hij dus 95 stemmen boven de constitutionele meer derheid moeten' uitkomen, dus minstens P 95. Hij beeft echter de commu nisten zodanig als buiten de nationale ge meenschap gebrandmerkt, als tot dusver nog geen woordvoerder in de Kamer bet heeft gedaan en dit heeft hem een groot aantal stemmen bezorgd in de partijen, die het succes van de vijand begeren, de'wa penverschaffing zoeken te belemmeren, blijven zitten als aan het leger in Indo- China hulde wordt gebracht. Hij zeide de strijdenden in Indo-China niet de oneer steunen voor de meerderheid of te Genève de indruk te wekken, dat de Franse po litiek niet een vrije zou zijn. Dat Mendès-France onder de gegeven omstandigheden .212 stemmen uit de na tionale partijen zou halen, werd tot vlak vóór de stemming voor onmogelijk gehou den. Wel oordeelde men, dat zijn uitste kende en ongewone regeringsverklaring hem dicht bij die meerderheid zou bren gen. Tijdens zijn rede vond hij alleen maar applaus bij de radicalen, van zijn eigen partij dus, en bij de Gaullisten die zich sedert enige dagen sociaal-republikeinen noemen en enkele malen ook bij de socialisten. P.ij het debat vond hij slechls daadwerkelijke bestrijding bij de MKP en enkele geïso'eerden onder de Gaullisten en bij de onafhankelijken. Maar' een be ginseldebat was nagenoeg onmogelijk Bij het laatste overleg had de MRP be sloten zich te onthouden en dit onthouden van stemmen verplichtend te stellen Maar het werd al spoedig daarna bekend, dat tien of twaalf MRP'ers ondanks de disci pline-eis, hun stem aan Mèndes-France zouden geven en dat hij bij de Gaullisten 57 stemmen zou vinden. Ook 'n aantal on afhankelijken bleek bereid hem te steunen De communistische stemmen daargelaten kon Mèndfes-France na de stemming aan nemen 324 stemmen te hebben verworven bij de nationaie partijen, zodat hij ook de investituur kon aannemen. Dit onbetwistbare succes heeft Mendes France verkregen door alle oppositie te ontwapenen. Het is hem gelukt de stem ming te doen plaats hebben op grond van de Indo-China-zaak en voor zijn voorstel behalve de voorstanders van zijn poging om voor het Indo-Chinadrama een op lossing te vinden, alle tegenstanders van de E.D.G. te winnen Zijn sobere rege ringsverklaring is samen te vatten in drie voorstellen: ,Geef mij vier weken tijd en zo ik in die tijd niet de wapenstilstand bereik met onderhandelingen voor een regeling van het Indo-Chinageschil, dan ga ik naar de president van de republiek om het ontslag van het ministerie in te dienen. Onderwijl zal ik toch de maat regelen nemen die nodig zijn als de strijd te kunnen aandoen op hun vijanden te 1 onverhoopt mocht voortduren". Dit be langrijkste deel van zijn regeringsverkla ring werd met zoveel zelfvertrouwen, met zoveel geloof in welslagen voorge dragen, dat het voor de kamer een ge wetensvraag werd een dergelijke kans al of niet te aanvaarden. Het tweede element betrof de E.D.G. ten aanzien waarvan Mendès-France moest voorkomen, dat de stemming plaats had met de E.D.G. als achtergrond. Het land wordt door die zaak in verdeeldheid gehouden, zo zeide hij. Op zijn best kan verkregen worden, dat zij aanvaard wordt met een geringe meerderheid. Vóór- en tegenstanders kunnen elkaar naderen. Mendès-France zegde daarvoor een poging toe en mocht dit geen bevredigend resul taat hebben, dan zal hij zelf zijn verant woordelijkheid nemen. Maar hij zeide niet in welke zin. (Het is vooral op dit punt, waarin de M.R.P. geen vertrouwen kon stellen). Het derde punt betrof de sociale en economische vraagstukken, waaronder de belastinghervorming. Blijft na vier we ken de regering aan, dan zouden die beide punten nog vóór het zomerreces aan de orde worden gesteld. De socialisten verklaarden zich bij mon de van de heer Lussy onmiddellijk bereid de investituur te verlenen, maar onder voorbehoud jegens het tweede en derde punt. Zij spraken de wenselijkheid uit. dat na de vier weken de heer Mendès-France met een nieuwe beleidsrede zou komen om zijn investituur te doen bevestigen. De M.R.P. liet door mevrouw Poinso Chapuis haar bekende standpunt tegen elke wijziging in de buitenlandse politiek, de Europese politiek ingesloten, verdedi gen. Maar de afwijzing van de investituur van Mendès-.France w,eró tenslotte zeer scherp gesteld door de jonge M.R.P.-af gevaardigde Lecanuet. die zich plotseling ontpopte als één van de meest knappe woordvoerders, waarover de M.R.P. be schikt. Mendès-France zag plotseling zijn kan sen verminderen door de klemmende rede van Lecanuet, die vooral aarzeling ver wekte in het kamp van de onafhankelij ken en in de boerenpartijen. Maar juist in die MRP zelf veranderden de arrzeienden niet van houding en het is daaraan voor al, dat de heer Mendès-France te danken heeft, dat hij als overwinnaar uit de strijd trad. De stemming van hedennacht verplicht de kamer het contract zoals de heer Mendès-France het noemde na te ko men om hem vier weken met rust te laten, i Om kwart over 12 gistermiddag is in het infanterieschietkamp „De Harskamp" op de V'eluwe tijdens een schietoefening een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie militairen zeer zwaar en twee zwaar wer den gewond. Het ongeluk gebeurde toen een mor tierprojectiel uit elkaar sprong bij het verlaten van de buis. De gewonden zijn overgebracht naar het militair hospitaal in Arnhem. De oefening werd uitgevoerd door de M-compagnie van het 933-ste bataljon in fanterie. Dit bataljon is voor herhalings oefeningen gelegerd te Ede. De zwaarstgewonden zijn de 28-jarige korporaal P. Overeem uit Nijmegen, de 26-jarige soldaat eerste klas C. R. Fleg- geert uit Gouda en de 28-jarige soldaat P. J. Haagsman uit Maastricht. Minder ernstig gewond werden de 25- jarige sergeant F. J. van Veelen uit Rot terdam en de 29-jarige soldaat eerst© klas A. J. Scheerder uit Didam. De toestand der gewonden is thans naar omstandigheden redelijk wel. de montage van de eerste overspanningen voor de nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep. Op de werf van Penn en Bauduin zullen er dit jaar twee gereed komen en daar van zal, gelijk gezegd, de eerste op 25 Juli worden gemonteerd op de pijlers van de oude brug, welke voor de sloop bestemd is. Vier andere worden in de werkhaven gemonteerd. In totaal worden dus dit jaar zes overspanningen ingevaren. Van de overige vier worden er twee op de werf vervaardigd en de overige in de werk haven. Het ligt in de bedoeling de nieuwe brug nog voor de nieuwe dienstregeling van 1954 in gebruik te nemen. Aanvankelijk ligt op de nieuwe over spanning slechts enkel spoor. Later even wel, als de gehele brug gereed is gekomen, zal men overgaan tot het aanleggen van de tweede baan. Elf personen zijn gedood en zes gewond, toen Maandag een gewapende bende een autobus te Djembabat, op de weg van Purwokerto, in midden Java aanviel, aldus wordt in een communiqué van het Indonesische leger medegedeeld. De ben de opende het vuur op de bus, voordat deze op het bevel van de bende kon stil houden. Drie soldaten, die zich onder de passagiers bevonden, beantwoordden het vuur, maar twee van hen werden gedood. Een eenheid van het leger begaf zich naar de plaats, maar de bandieten waren ge vlucht, nadat zij hun slachtoffers hadden geplunderd. De Britse premier, Sir Winston Churchill, heeft aan de leden vau het Britse Lagerhuis tijdens de zit ting van gisteren een vrolijk mo ment bezorgd. Eén der Labour-afgevaardigden had nl. het voorstel geopperd, dat Churchill te Washington het initia tief zou nemen voor een bijeen komst op het hoogste plan met ae Verenigde Staten en Rusland, om aldus te trachten de internationale spanning te doen afnemen. In antwoord hierop vroeg de pre mier verlof, om „bij dit 'enigszins delicate onderwerp" zijn toevlucht te mogen nemen tot een vergelij king. „De laatste tijd, zo zei Chur chill, heeft men herhaaldelijk zijn ongerustheid uitgesproken over h?l feit, dat het parcours van de Grand National-paardenrace zo zwaar is. Ik ben er evenwel zeker van, dat het er niet gemakkelijker op zou worden wanneer men van de paar den gaat eisen om over twee hin dernissen tegelijk te springen". Een „luid gelacht", aldus Reuter weerklonk op deze woorden in het Lagerhuis. Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft in de prijsdaling, welke de varkens- markt te zien geeft, aanleiding gevonden met ingang van Maandag a.s, de over- ncmingsprijs voor baconvarkens niet 4 ct per kg te verlagen. Met ingang van genoemde datum zal de overnemingsprijs voor baconvarkens van 2e kwaliteit derhalve ƒ2.40 per kg koud geslacht gewicht bedragen en zal uit het vleesfonds 8 cent per kg geslacht ge wicht worden betaald. Een woedende menigte West-Berlijners heeft gisteren een klein aantal communis ten afgeranseld die een massa-bijeen komst buiten het raadhuis, ter herden king van de opstand van verleden jaar in Oost-Duitsland, trachtten te verstoren. De politie slaagde er pas na ruim een half uur in de communistische betogers die verwondingen opgelopen hadden, te bevrijden. Ook verscheidene politieman nen werden gewond. Op de bijeenkomst voerden de West- duitse vice-kanselier Franz Bluecher en de leider van de socialistische partij, OI- lenhauer het woord. Vice-kanselier Franz Bluecher en de so cialistische oppositieleider Erich Ollen- wUe/o -?n op de massabijeenkomst te west-Berlijn een beroep op de Sovjet- Unie gedaan om Oost-Duitsland te be vrijden van het „gehate regiem", Ollenhauer verklaarde, dat de Sovjet leiders zich er van bewust moeten zijn, dat er alleen vriendschappelijke betrek kingen met ae Sovjet-Unie kunnen groeien als dit land het verlangen naar vrijheid en democratie van de Oost-Duitsers'eer biedigt. In West-Berlijn hing bij alle openbare gebouwen de vlag uit. Alle winkels kan toren en fabrieken waren gesloten Het programma van de Westberlijnse radio was geheel gewijd aan de herdenking Aan de Oostberlijnse kant van de sector grenzen stond politie opgesteld, die op sommige plaatsen bewapend was met ma chinegeweren Het Oostberlijnse radiosta tion zond dansmuziek uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1