elgië bedwong Engeland 120 minuten voetbal na Engeland verloor 3-1 voorsprong Wim v. Est uitgeschakeld voor de achtervolgings-titel Zwitserland versloeg „geplaatst Italië op verrassende wijze Alphén's R Ij WIE LA'ie rd aagse Jan Derksen kampioen op de 50 kilometer zonder gangmaking ff "N Korea verpletterd door Hongarije Wie goed doet, IBIS ontmoet! Duitsers bleven Turken de baas Pk f rA VRIJDAG 18 JUNI 1954 PAGINA Om liet Wereldkampioenschap voetbal Verdienstelijke draw voor Zuiderburen (SpcGiale berichtgeving) BAZEL, Donderdagavond. j De meest verrassende uitslag van het viertal wed- A '-'^v strijden, dat op de tweede dag' van het eindtournooi om het wereldkampioenschap werd gespeeld, was wel het gelijke spel tussen Engeland en België. Zelfs in V\ verlenging werd geen beslissing verkregen, zodat de Engelsen een kostbaar puntje verloren en de Belgen dankbaar het andere puntje incasseerden. Het was een harde wedstrijd, in hoog tempo gespeeld, met aantrek kelijke phases, waarbij opnieuw werd bewezen, dat het continentale voetbal is vooruitgegaan en dat de Engelse stijl volkomen is ver ouderd. Aantrekkelijk was de ontmoeting vooral door de interessante duels. Op de eerste plaats was er het gevecht tussen de bijna 40-jarige Matthews, de oudste speler van het tournooi, cn de veel jongere Van Brandt. De Belg werd voor een onmogelijke taak gesteld om de snelle balkunstenaar te stoppen en evenals tegen de Hongaren in het Wembley-Stadion was Stanly weer de beste speler van het Engelse elftal. Talrijke malen wist hij Van Brandt door een schijnbeweging, naar links of naar rechts, te passeren, voortreffelijk waren zijn effect volle schoten op Gernaey's doel en afgemeten zijn voorzetten naar het binnentrio, dat evenwel niet in staat was de meest eenvoudige kansen te benutten. Slechts tweemaal Sensationeel verloop IBIS EXPORT de 100% Engelse shag van grote vermaardheid Wereld-tournooi in sensatie Reeds drie „geplaatste landen verslagen! Nederlandse baan-kampioenschappen Van der Kamp de snelste in de voorritten 1 CADEAUBON ter waarde van f 25.- plus 10 PAKJES heerlijke IBIS Exportshag En dit is voor iedereen! vriend rokers DOBBELMANN... LEKKER MAN! Matroos Jansen brak 1500 m. record Mercedes trekt zich uit formule-races terug 1 angio weer voor Maserati y> Helveten scoorden winnende goal tijdens or ooi overwicht van Azzurri Fluitorkesl T.T.-RACES OP MAN Toer-fietsers hebben 500 km. voor de boeg Ook bij de profs een massasprint Sprint zonder verrassing Marciano behield titel Charles op punten verslagen ATHLETIEKPLOEG NAAR ROEMENIE VERTROKKEN Nog diverse wijzigingen Werd het duel tussen Matthews en Van Brandt dus ten voordele van de onbaatzuchtig spelende Engelse ster be slist, niet minder belangwekkend was het gevecht tussen Rik Coppens, de ge raffineerde Belgische midvoor en zijn tegenspeler, de rood-harige 31-jarige stopperspil Owen van Luton Town. Hard en enthousiast wierp de een kop groter zijnde Engelse spil zich in de strijd. Hij wilde bewijzen dat de Keuze-Commissie vah de F.A., die reeds jaren met het spil- probleem worstelt na het „verlies van Franklin, geen ongelijk heeft gehad door hem op te stellen. Maar Owen, die reeds de twaalfde midhalfspeler is van het Engelse elftal na de oorlog, werd telken male door de helaas weer te zelfzuchtig spelende dribbelaar Coppens gepasseerd. Toen er verlengd moest worden bleek de 31-jarige Owen aan het einde van zijn krachten te zijn. Hij had last van kramp, moest enkele malen worden verzorgd en huppelde tenslotte op de linksbuitenplaats zijn plaats werd toen ingenomen door aanvoerder Billy Wright maar een b6Gtj6 lïlGG. Aan de andere kant was het duel tussen Lofthouse en Carré niet min der interessant. De Bric geroutineerd doof zijn talrijke internationale wed strijden. volgde de beweeglijke Loft house als een scha- I duw waardoor het aantal schoten, dat de midvoor van de Wanderers kon af vuren, tot 'n mini mum kon worden beperkt. De strijd tussen dit tweetal CARRé. was fel en hard. als een De wijze, waarop schaduw hij enkele malen op doelverdediger Gernaey bij hoge ballen inlien kon niemands goedkeuring weg dragen en het publiek floot de Engelse midvoor voor unfaire staaltjes op met te miskennen wijze uit Het was overi gens opmerkelijk, dat zelfs een Lofthouse de goed getrainde professional, niet in staat was om de verlenging van twee maal een kwartier op volle kracht uit te spelen Evenals Owen had hij last van kramp'. Oorzaak: vermoeidheid, een ver schijnsel, dat men eerder bij de semi- professionals van België had kunnen ver wachten dan bij hun door en door ge trainde tegenstanders. Dat de jeugdige en 30.000 pond sterling waard zijnde Tom my Taylor van Manchester United in de verlenging eveneens te kampen had met verkrampte spieren wekte in de kringen der insiders verbazing. De Engelse ploeg had met een 31 voorsprong de overwinning in eigen hand, maar onvergeeflijke fouten in de defen sie. bijzonder handig uitgebuit door Cop pens en Anoul, vormden de oorzaak, dat de punten toch nog werden gedeeld. Wat de Engelsen definitief schijnen te hebben verloren is de effectieve wijze om de weg naar het doel te vinden. Te breed spel met te korte combinaties, ge talm voor het doel, slecht schieten, waren factoren te over om het teleurstellend resultaat van Engeland te kunnen ver klaren. Slechts twee keer hebben wij kunnen genieten van staaltjes, waarbij het Bel- WRIGHT alleen hij gische doel op de meest directe wijze kon worden gevonden. De gelijkmaker ont- stond op deze wijze Belgie had na 5 minuten door Anoul de leiding genomen na stevig doorzetten van Coppens want een zuivere pass, zoals alleen Billy Wright door het mid- m den kan geven, be- m landde bij Lofthouse. Deze gaf de bal in de richting van het doel met een korte tik een nog snellere vaart, Broadis liep door en Gernaey. het gevaar ziende sprong uit zijn doel. Met een blik semsnelle reactie wierp Broadis zich naar voren en vallen- de bereikte hij het leder een tiende van een seconde eerder dan Gernaey. En ook het tweede Engelse doelpunt ontstond door een verrassend snelle aanval. Finney kreeg de bal, hij vond Dries tegenover zich. vlak bij de doellijn, in de buurt van de cornervlag. Op geraffineerde wijze, zoals alleen spe lers van klasse van Matthews en Finney dat kunnen, wist hij op een meter grond de Belg te omspelen. Een scherpe lage voorzet volgde en Lofthouse als een dui vel uit een doosje, wist vallend van twee meter afstand de bal met het hoofd langs Gernaey te werken. Kapitale fout Dat tweede doelpunt, waarmede Enge land de leiding van België overnam, werd 8 minuten vóór de rust gescoord, in het veld had de ploeg van Wright ongetwij feld gedomineerd, maar volhardend in de oude opzet der aanvalsmethoden wisten de Engelsen de stugdekkende Belgische verdedigers niet méér dan twee keer te passeren. De 21 voorsprong van Enge land bij de rust was overigens wel ver diend, want hoewel de Belgische ploeg voortreff^ijk speelde, hadden degenen, die verantwoordelijk waren voor de samenstelling van het team der Rode Duivels, een kapitale fout gemaakt. Mer- mans, die enkele malen als linksbuiten stond opgesteld en zowel tegen Neder land als tegen Zuid-Slavië op die plaats voortreffelijke dingen heeft gedaan in samenwerking met Coppens, stond dit keer rechtsbuiten. Misschien was Mer- mans niet geheel fit, niet onmogelijk is ook. dat hij zich op die plaats in het ge heel niet thuis voelde, hoe het ook zij, vóór de rust nam hij vrijwel niet aan het spel deel. en werden de meeste aan vallen geleid door de debuterende linker vleugel Jan van den Bosch en Houf, twee ijverige spelers, maar toch niet van de klasse van een Coppens, Anoul of Mer- mans. In het eerste kwartier van de tweede helft opende Engeland een hevige druk op het Belgische doel uit. Matthews was weer de man, die door zijn snelheid en zijn fabelachtige techniek telkenmale gaten in de Belgische verdediging wist te slaan, maar het binnentrio weigerde constant de aangeboden kansen te benutten. Toen pro beerde, na 18 min., Matthews het zelf. Hij omspeelde Van Brandt en met een effect volle boogbal in de linkerhoek zagen wij al het leder langs Gernaey gaan, maar Dries trad op de doellijn als redder op en schepte de bal nog weg, juist voor de voeten van Broadis, die niet aarzelde en via een Belgisch been de stand op 31 bracht. De Belgen leken toen een geslagen ploeg, maar Douglas Livingstone, de Belgi sche trainer, die zelf voor Sheffield United en Everton heeft gespeeld en de psycho logische reactie van zijn landgenoten bjj een 3—1 voorsprong goed kende, gaf het parool: blijven aanvallen. Beter met 41 of 5—1 verliezen, dan in het defen sief ondergaan, was zijn opvatting. En 3 minuten na het derde Engelse doelpunt raakte Staniforth de bal binnen het straf schopgebied met de hand aan. Scheids rechter Sehmetzcr, wiens beslissingen nog al eens aanvechtbaar waren, snelde naar het punt, waar de Engelsman bij zijn over treding had gestaan. En toen wees hij, tot ergernis van de Belgen en tot verbazing van het publiek, naar een plek, welke een meter buiten het strafschopgebied lag. Daar mocht Anoul een vrije trap nemen in plaats van een strafschop. De Belgen kwamen steeds meer in de aanval en in de 28e minuut leverde een combinatie van Mermans en Anoul een prachtig doelpunt op van de laatste. Mer- COPPENS dribbelaar. mans ging toen midvoor spelen en Cop pens rechtsbuiten. De ze omzetting was goed gezien, want het spel van Mermans kwam nu veel meer tot zijn recht en Coppens bleef de gevaarlijke indivi dualist op de vleugel. De Engelsen lieten zich door de Belgische dribbelaar nog een keer verrassen, Cop pens passeerde toen twee, drie man tegelijk en deponeerde met een rustig schot, via de paal, de bal voor de derde maal in het Engelse doel. Gernaey deed in de resterende tijd won deren in het Belgische doel en toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot moest volgens de reglementen van het tournooi tweemaal een kwartier worden verlengd. Die verlenging had een sensationeel ver loop, maar het spelpeil daalde door ver moeidheid van beide ploegen, geweldig. In de tweede minuut kwam Engeland aan een gelukkig doelpunt door Lofthouse. Door obstructie tegen de beslissingen van de scheidsrechter te voeren, door het treuze len bij het nemen van vrije trappen of bij het ingooien, trachtten de Engelsen tijd te rekken, een onsympathieke geste, welke door niemand kon worden bewon derd. En bijna ontstond er een veohtpartij tussen Lofthouse en Anoul, toen de En gelse midvoor Wederom een beslissing van de scheidsrechter trachtte te saboteren, zgn. door deze niet te begrijpen en daarbij werd hij hardhandig door de Belg opzij ge duwd. Tactisch wist toen de Duitse ar biter de gemoederen te kalmeren. Bij een aanval van de rode duivels kwam het Ieder hoog voor het doel. Dickinson zette er het hoofd onder, maar de bal kreeg een verkeerd effect en belandde onbereikbaar voor Merrick in het eigen doel (4—4). In het tweede kwartier van de verlen ging was van voetbal geen sprake meer. Beide ploegen waren de uitputting nabij, verscheidene spelers hinkten of huppelden maar een beetje mee of moesten zich bui ten de lijnen laten verzorgen. Zo kwam het einde met het gelijke spel tussen het „geplaatste' Engeland en de outsider België, een sensationeel resultaat. (Speciale berichtgeving). ZUERICH, Donderdag. Ruim 12.000 mensen waren toch nog naar het Hardturm-Stadion te Zurich gekomen om te zien, met welk verschil Hongarije Zuid-Korea zou terugwijzen Want nie mand van al deze belangstellenden, en ook niet zij, die thuis op het televisie scherm de strijd volgden, konden in de veronderstelling verkeren, dat de Zuid- koreanen de Hongaarse grootmeesters met de 71 zege op Engelandin hun ba gage naar Zwitserland gekomen ook maar een ogenblik zouden kunnen be dreigen. Het werd tenslotte 90 voor de Magyaren, welke score velen als een nog lang niet zuivere afspiegeling van het spel- beeld beschouwden. Van het eerste fluitsignaal van de Fransman Vincenti af namen Puskas c.s. .het initiatief, dron gen de klein gebouw de Zuidkoreanen in de verdediging en bewogen zich over het veld, zoals zij wilden. Nadat Czibor knalhard tegen de paal had geschoten opende rechtsbinnen Puskas in de 12e mi nuut het schutters feest. Uit een afge meten pass van PUSKAS rechts joeg hij de opende bal onhoudbaar langs schuttersfeestYun§ Hong. Zes minuten later schoot linksback Lantos uit een vrije schop ineens in en in de 24e minuut zorg de Kocsis voor 30 door een pass van Czibor op de juiste wijze te benutten. Opnieuw Kocsis, die voortreffelijke din gen liet zien, vergrootte de voorsprong tot 5—0. Hij deed dat met twee prachtige schoten resp. in de 36e minuut vóór en in de 5e minuut na de rust. Toen 10 minuten daarna Czibor er 60 van maakte trokken de Zuidkoreanen drie voorwaartsen in de verdediging terug teneinde een grotere catastrofe zo veel mogelijk te voorkomen. Driemaal schoten de Hongaren echter nog raak: Palotas in de 31e en 39e en Puskas in de 43e minuut. In de gehele tweede helft had Grosics in het Hongaarse doel geen bal aange raakt Een klein geschenk van moeder voor vader Kijk, dat vindt Louis Dobbelmann, de fabrikant van BERN, Donderdagavond. De verrassing van de tweede dag, tij dens de Wereldkampioenschappen voet bal, is ongetwijfeld het verdienstelijke 44 gelijkspel, dat België op Engeland heeft bevochten. Deze cijfers zijn het resultaat van 120 minuten voetbal, want in normale speeltijd hadden zowel onze Zuiderburen, als het Good Old Engeland drie doelpunten gescoord, zodat een ver lenging noodzakelijk was. Maar ook de extra speeltijd bracht geen uitsluitsel, daar beide ploegen andermaal de winst aan beide zijden werd eenmaal ge scoord deelden. Zwitserland zorgde in Lausanne voor het tweede opzienbare gebeuren, door het reeds geplaatste Italië met 2—1 te kloppen. Met Frankrijk is dus ook Italië door een niet „geplaatst" land verslagen. Turkije heeft het eveneens als „be schermd" land niet kunnen klaren en, zoals wel in de lijn der verwachtingen lag, de volle winst aan Duitsland moeten laten. De cijfers 41 in het voordeel van de West-Duitsers laten overigens niets aan duidelijkheid te wensen over. Hongarije heeft in zijn eerste treffen tegen out-sider Zuid-Korea meteen maar met grof geschut gewerkt en de Korea- nen door een 9O-overwinning letter lijk en figuurlijk van de kaart gespeeld. OLYMPISCH STADION, Donderdag. De grote verrassing in de voorritten van het kampioenschap van Nederland ach tervolging voor beroepsrenners, die eerder op de dag op de wielerbaan van het Olympisch Stadion waren verreden, was de uitschakeling van titelhouder Wim van Est. De aehtervolgings-immpioen 1953 had de dag tevoren nog in Zuerich gereden, kwam voor dit Nederlandse haan-kampioenschap niet fit genoeg aan de start, reed een niatige tijd van 6 min. 58 sec, kwam daarmee op de elfde plaats en rangschikte zich dus niet onder de eerste acht voor de kwart-finales* zó aardig, dat hij ook moeder op Vaderdag wil verrassen. WH de attente mevrouw in Rot terdam haar naam, adres en de vaste tabaksleverancier van haar man opgeven aan Louis Dobbel mann N.V., Waddinxveen, onder het motto: Dobbelmann lekker manZij ontvangt dan Zendt ons binnen 5 dagen onder nevenstaand motto, liefst per briefkaart, de ontbrekende re gel van de volgende limerick: Dit mevrouwtje, wier naam niet bekend ia Bewijst wel dat haar man seer verwend i* Want van wie IBIS prefereert kan gerust worden beweerd I De vijf origineelste inzendingen worden beloond met een cadeau tje van f 10.—= De 5 prijzen, uitgeloofd in onze vorige advertentie, zün gewonnen door: A. P. van der Meer Rotter dam, A.M.MBhlmannJr. Amster dam, J. H. van Rooy Zaandam, K. Batstra Den Haag, A. Verbaan Breda. 85 CENT Nico van Est en Harry Schoenmakers moesten een extra rit om de achtste plaats rijden, omdat zij in de voorritten beiden 6 min. 53,g sec hadden genoteerd. Schoenmakers won deze extra rit met klein verschil en plaatste zich dus in de kwart-finales. De tijden in de voorritten waren: lissen 7.11; 20 Van Neerven 7.12; 21 Hol leeder 7.15; 22 Van der Heijden 7.15; 23 Fransman 7.22,2. Slechts één van de laatste vier van verleden jaar plaatste zich vervolgens opnieuw in de halve finales; Adri Voor- ting, die Kwantes kansloos versloeg. Gerrit Voorting daarentegen reed të- 1 Van der Kamp 6 min. 45 sec.; 2 Adri f®fiecht' ,na aclV; r°n, lortine fi 45 9- a Patcv Willpkps fi 47 fi- den reeds „op waarom Plantaz zich met Voorting 6.45,2; 3 Patsy Willekes 6.47,6 4 Gerrit Voorting 6.49,4; 5 Plantaz 6.50,8; 6 Brinkman 6.51,0; 7 Kwantes 6.52,6; 8 Schoenmakers 6.53,6. Dit waren dus de acht renners die zich in de kwart-fi nales plaatsten. Daarna kwamen nog de volgende ren ners: 9 Nico van Est 6.53,6; 10 Koeman 6.57,6; 11 Wim van Est 6.58; 12 Lagrouw 6.59; 13 Witteveen 7.02,6; 14 Dekkers 7.03; 15 Donker 7.05,2; 16 Maenen 7.05,2; 17 Sieveking 7.05,4; 18 Smits 7.06,6; 19 Die- (Speciale berichtgeving). BE.RN, Donderdag. In het Wankdorf Stadion te Bern werd ten aanschouwe van 30.000 kijkers onder ideale weersomstandigheden de wedstrijd Duitsland—Turkije gespeeld. En zag hoe in een door onze Westerburen zeer goed gespeelde wedstrijd, bet „beschermde" Turkije met de wel hee-l duidelijk spreken de cijfers 61, door Duitsland verslagen werd. De Turken begonnen zeer agressief en in hoog tempo, en nog geen drie minuten oia dp aftrap hadden zij succes toen hun linksbuften Lefter de Duitse verdediging te snelaf was en een goede pass gaf aan Burhan, dieT de score opende. De DuRsers waren geenszins gadePrimefrd d°°r tegenslag. Een felle aa"v'al Torgay lock alleen voor het doel van g y, maar tot grote teleurstelling van Ike Duitse kolonie schoot hij in de van de uitvallende keeper. Maar de Duitsers kwamen terug, de n ploeg speelde op aanval, en kon zien permitteren omdat het verband tussen d verschillende linies steeds gehandhaafd 'bleef. Toch kwam hun doel even in groot gevaar bij een plotselinge doorbraak van de Turkse midvoor Feridun. De Duitse druk nam steeds toe, en in de 14e minuut zorgde linksbuiten Schaefer voor de ge lijkmaker uit een t'hroughpass van Mor- lock. Daarna bleven de Duitsers dank zij hun superieur teamwerk domineren, maar verder dan een buitenspel-doelpunt van hun midvoor Othmar Walter kwamen ze niet tot aan de rust. Na de hervatting duurde het even voor dat de Duitsers de goede cadans hadden hervonden. Toen volgde de ene aanval Weer op de andere en ofschoon de Turken zich vertwijfeld verdedigden en hun doel- rian Turgay boven allen uitblonk brachten de Duitse rechtsbuiten Klodt, Othmsr halter cn de schitterend spelende mid voor Othmar Walter de stand op 4—1, Waarmee het einde kwam. O (Speciale berichtgeving). LAUSANNE, Donderdagavond Het Italiaanse elftal, een der „geplaatste" landen in het eindtournooi heeft te Lausanne in liet Olympische Stadion een verrassende 21 nederlaag geleden tegen de Zwitserse ploeg. Zij die op 30 Mei j.l. in het Hardturn Stadion te Zuerich getui gen Zijn geweest van de wedstrijd ZwitserlandNederland, waarin de Helveten een allesbehalve grootse prestatie leverden, zullen ongetwijfeld verbaasd zijn over dit resultaat. Nadat the Braziliaanse scheidsrechter Viana de bal aan het rollen had laten brengen namen de Azzuri het spel in handen en een vloedgolf van aanvallen, geleid door Boniperti en met in een der andere hoofdrollen de razendsnelle linksbuiten Lorenzi, overspoelde de Zwitserse middenlinie. Ook de verdedigers Neury en Bocquet hadden in die eerste fase de grootste moeite het hoofd boven water te houden. Soms ging het ten koste van een hoekschop, maar de samenwerking in de verdediging der roodhemden, die zich in eigen omgeving kennelijk op hun geinak voelden, was uitstekend cn op deze hechte muur van afweer stompten de Italiaanse aanvallen meer en meer af. Een kwartier lang duurde het Italiaanse beleg, toen kregen de Zwitsers meer „lucht". De saamgepakte verdedigers kregen gelegenheid wat ruimte te maken, de binnenspelers Volant en Meier konden hun plaatsen in de aanval weer gaan innemen en met snelle uitvallen gingen de Zwitsers vervolgens op het heiligdom van Ghezzi af. Rechtsbinnen Boniperti, de bekende man uit het FIFA-team van 1953, en zijn linker collega Pandolfini, vonden het niet nodig hun verdediging te komen bijstaan. En ook de achterspelers traden de Zwit- serse voorwaartsen als het ware hautain tegemoet als vonden zij het maar een brutaal staaltje het Italiaanse overwicht zo botweg af te breken en om te zetten m een Zwitsers offensief. Maar het on verschillige en nonchalante was spoedig uit het optreden der Italianen verdwenen. De rechtervleugel Ballaman—Vonlanthen u™ Ü- f"kele malen laten zien, dat met „nmrüitV v, sP°.tten vieh Linksback Gia- twee, drie maal een duel gewonnen, de vierde keer spimtte de donkere Zwitser hem voorbij om tot schrik van alles wat Italiaans was op en om het veld zijn solo met een kogel tegen de lat te besluiten. Het was een waarschuwingsschot, dat twee minuten later door een treffer werd gevolgd Een vlijmscherpe voorzet van linksbuiten Fatton kwam yoor de voeten van de weer doorgebroken Ballaman en zonder zich langer "te bedenken schoot de Grasshop per langs Ghezzi (1—0). Onder groot enthousiasme en met zelf vertrouwen bleef de Zwitserse aanval aandringen en zonder dat Italië de gele genheid kreeg een gevaarlijke tegenaan val op te zetten, bleven zich voor het Ita liaanse doel situaties voordoen, waarin de blauwen soms met kunst en vliegwerk voor een oplossing zorgden. De kansen op een tweede doelpunt werden echter niet verwezenlijkt en langzaam maar zeker nam de druk af. Lange tijd bleef het spel toen in het middenveld in evenwicht, waarbij de betere balbehandeling van de Italianen wel opviel, maar niet resul teerde in gevaarlijke aanvallen, zoals die in het eerste kwartier van de wedstrijd waren geconstrueerd. Hoekschoppen aan beide kanten leverden niets op en schoten van Boniperti, na korte en doorzichtige BONIPERTI combinaties van dicht bij, maar te zacht, leverden voor doel man Pariier geen moeilijkheden op. Maar in de laatste tien minuten ontwik kelde zich toch weer een onmiskenbaar Ita liaans overwicht, dat tenslotte in de gelijk maker tot uitdruk king kwam. Drie hoek schoppen waren door de Zwitserse achter hoede afgeslagen, toen kreeg Boniperti een niet te missen kans en 1. .niet te missen.de stand was 1 Gans de Zwitserse toeschouwersmassa op de tribunes kwam loeiend en fluitend in opstand toen arbiter Viana vlak na de hervatting een naar en ruw proftrucje, dat Giacommazzi op Volanthen toepaste, met een luchtig gebaar negeerde. Inder daad was een strafschop hier volkomen op zijn plaats geweest, maar Viana vond de overtreding naar Zuidamerikaanse be grippen klaarblijkelijk beneden de penal ty-maat. in de volgende minuut bracht spil Flueckiger redding toen de gehele Zwitserse verdediging al geslagen was. De Italianen waren nu niet meer uit het strafschopgebied weg te slaan en Pariier moest al zijn capaciteiten in het geweer roepen bij een door Lorenzi genomen „in swinger Een minuut later keek de Zwitserse goalie dankbaar naar het hout werk rond om hem toen een kogel van de voet van midvoor Galli de lat beukte. Nu brak het Italiaanse offensief niet meer af. Pariier vertolkte in het Zwitser se doel een heldenrol. In alle standen maar meestal in goede stijl, ranselde en sloeg hij schoten en kopballen onder de lat vandaan, met moedige snoeksprongen dook hij enkele malen op de schoen van een aanstormende Italiaan en het gehele Zwitserse elftal putte kracht en moed uit het dappere spel van zijn doelman. Met lange trappen stelde Neury zijn vleugel spelers in de gelegenheid enkele uitvallen te leiden en Fatton had op een gegeven moment bijna succes toen Ghezzi een kop bal bijna niet kon bereiken. Toen echter In de 23e minuut twee Ita lianen vrij voor Par lier kwamen te staan leek het lot van de gastheren bezegeld. Maar midvor Galli knalde van dichtbij tegen een staander en toen linksbuiten Lorenzi het leder in het net deed belan den, beduidde de arbiter heftig gebarend, dat hq het doelpunt niet toekende. Hy had tussen het schot van Galli en dat van Lorenzi voor een overtreding van een Ita liaan gefloten en verbouwereerd braken de Italianen hun omhelzingen af toen zij bemerkten, dat het feest niet doorging. Minutenlang duurde de chaotische toe stand op het veld, waar Italiaanse offi cials. verzorgers, fotografen enz. aan te pas kwamen. Het deed de Zwitserse toeschouwers denken aan de tonelen, die zich enkele weken tevoren hadden afgespeeld toen onze landgenoot Leo Horn door de Uru- guese spelers en aanhang werd belaagd. De Braziliaanse fluitist, gewend aan der gelijke comedies, liet zich niet intimideren en toen de orde was weergekeerd ging de wedstrijd verder. En weer waren de Italianen in de aanval en weer hing het tweede doelpunt der Azzuri in de lucht. Maar juist in zo'n periode van Italiaans overwicht, waarbij de beide backs Vin- cenzi en Giacomazzi minutenlang om en nabij de middenlijn opereerden, kwam de grote verrassing. Met nog ruim tien mi nuten te spelen trok Fatton er met het leder langs de lijn vandoor. Hij plaatste de bal hoog voor het doel langs, waar de naar rechts gezwenkte midvoor Huegi in de vrije ruimte liep. Huegi maakte zich in volle ren meester van de bal en in een rush flitste hij langs de verbaasde Gia comazzi, om met een juichend halfhoog schot Ghezzi in hef zand te doen bijten. Ruim 47.000 toeschouwers maakten een vreugdedans op de tribunes. Nerveus speelden de Italianen verder, maar de Zwitsers hadden nog de grootste moeite hun voorsprong te handhaven. In die laatste minuten bleek weer eens te meer hoe belangrijk de steun van het publiek kan zijn. De zijspan-race bij de T.T. op het eiland Man is gewonnen door de Brit Oliver, reeds jaren lang de onbetwiste kampioen in dit werk. De uitslag van de zijspannen-klasse luidt: 1 Eric Oliver (Gr. Br.) met Nor ton 173.64 km. in 1 uur «34 min 0,2 sec. gemiddelde snelheid 110.83 km. per uur. 2 F. Hillebrand (Did), met BMW 1.35.56,8; 3 W. Noll (Did), met BMW, 1.39.16,4; 4 W. Schneider (Did), met BMW; 5 J. Dri'on (Fr.) met Norton; 6 W. Boddic'e (Gr. Br.) met Norton. De wedstrijdcommissarissen hebben een protest toegewezen van de Brit Lloyd, die in de 125 cc klasse gediskwalificeerd was. Lloyd is in het klassement vijfde geplaatst met M. V. Augusta, gemiddelde snelheid 100.87 km u. B. Purslow is als gevolg hiervan zesde inplaats van vijfde geworden en W. M. Webster zevende. meer behoefde in te spannen en een slechte tijd reed. Patsy Willekes, debu tant-professional, had weinig moeite met Manus Brinkman, terwijl tenslotte Van der Kamp van Schoenmakers won (beiden reden later, omdat zij twéé voor ritten achter de rug hadden). De uitslagen van de kwart-finales wa ren: eerste rit: 1 Adri Voorting 6.50,4, 2 Kwantes 7.01,8; tweede rit; 1 Willekes 6.49; 2 Brinkman 6.58; derde rit: 1 Plan taz 7.03; 2 Gerrit Voorting 7.18,6; vierde rit: 1 Van der Kamp 6.51, 2 Schoenma kers 7.01,8. In de halve finales, die Donderdag 24 Juni worden verreden, hebben zich dus geplaatst: Adri Voorting, Willekes, Plantaz en Van der Kamp. De matroos H. Jansen is er tijdens de Marinekampioenschappen te Hilversum in geslaagd het Nederlandse jeugdrecord op de 1500 meter te verbeteren. Het oude record stond sinds 3 Juni 1951 met 4 min. 7.6 sec. op naam van A. van den Wilden berg. Jansen maakte een tijd van 4 min. 5.6 sec. Er werden eveneens twee Marine- records verbeterd. De marinier Kamer- I Fangio, is daardoor vrijgekomen. Fangio beek bracht het Marinerecord versprin- zal nu weer voor Maserati rijden en start De Mercedes-fabrieken hebben zich voor het lopende jaar teruggetrokken uit de formule-races die meetellen voor het wereldkampioenschap auto-racen. De nieuw gekochte kopman van de Duitsers: gen van 1.70 op 1.75 meter en het record speerwerpen van 53.74 meter op 59 me ter. voor deze fabriek reeds in de Grote Prys van Spa-Francorchamps (België), die be gin JuJi wordt gereden. O Zoals reeds eerder werd gemeld, zal van 20 t.m. 23 Juli van Alphen a. d. Rijn uit de 7e Alphense Rijwiel-Vierdaagse worden gehouden, een evenement op basis van gezonde ontspanning en sportieve vacan- tie-besteding en met als cultureel aspect de kennismaking met het in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zo vaak miskende doch wel degelijk aanwe zig en zeer karakteristieke natuurschoon. In een gisteren te Alphen a. d. Rijn ge houden persconferentie heeft de organisa tie van de Alphense Rijwiel-Vierdaagse nog enkele bijzonderheden over deze 7e LAURA-rit bekend gemaakt. In aanslui- AMSTERDAM, Donderdag De profs hebben hun best gedaan om van het kampioenschap over 50 km zon der gangmaking een aantrekkelijke wed strijd te maken, maar de grote lengte van de Stadionbaan heeft hen hierbij dwars gezeten. Hoewel er vele uitlooppogingen werden gedaan, slaagde niemand er in een ronde uit te lopen, zodat evenals bij de amateurs een week geleden ook dit kam pioenschap in de eindsprint van een groep van bijna 30 renners beslist moest wor den. Anderhalve ronde voor het einde waren de aan wezige sprint- Vliet, Jan Derk- ters, Arie van sen. Bijster en Faanhof naar voren getrokken en hadden de kop genomen. Het stond toen al vast, dat géén der anderen er méér aan te pas zou komen. In de laatste bocht lag Arie van Vliet nog op kopgevolgd door Derksen en toen Van Vliet aanzettetrok Derksen zich aan de Woerde naar op en ging hem op 't laat ste rechte eind gemakkelijk voorbij. Bijster deed nog een laatste verwoe de poging om Derksen 't kam pioenschap af te snoepen, maar hij kwam 'n lengte te kort. De uitslag luidt: 1. Derksen (Amsterdam) 1 uur 6 min. 23 sec.; 2. Bijster (Haarlem), 3 Faanhof (Amsterdam); 4. Van Vliet (Woerden); 5. Schulte (Den Bosch); 6. Pronk (Alkmaar); 7. Donker (Amsterdam); 8. Bakker (Zaandam); 9. Wim van Est (St Willebrord); 10. Van Breenen (Amster dam). Donderdagavond is weer eens gebleken dat de Nederlandse sprinterswereld, zowel bij de profs als de amateurs de zo nodige aanvulling nog altijd moet ontberen. Bij de profs waren het natuurlijk Arie van Vliet en Jan Derksen, die zich via kwart finales en halve finales in de eind strijd plaatsten, en beiden behoefden zich daarvoor niet bijzonder in te spannen. JAN DERKSEN kampioen. van Vliet moest alleen in de tweede rit even aanzitten om zich Bijster van het lijf te houden. Overigens was er dit jaar bijzonder weinig belangstelling bij de profs voor dit nummer. Slechts vijftien renners kwamen aan de start, zodat direct met de kwart finales begonnen kon wor den. Bij de amateurs plaatsten zich Jan Hij- zelendoorn en Frans Mahn. Zij moesten zich door een rijstebreiberg van ritten heen werken, waarin veelbelovende jon gere renners als Post, Captein en Moolen- ijzer toonden, dat zij nog veel te leren hebben. Op Donderdag 24 Juni a.s. worden de sprintfinales, de finales van de achter volging voor profs en amateurs en het kampioenschap voor stayers verreden. De uitslagen luiden: Sprint amateurs: Achtste finales: te rit Hijzelendoorn 13.6 sec., 2. Moolenüzer; tweede rit: 1. Bontekoe 13.6 sec.. 2. Van Leur; derde rit: 1. Mahn 14.0 sec., 2. Van der Kamer; vierde rit: 1. Rijnders 13.0 sec., 2. Captein; vijfde rit: 1. De Groot 13.8 sec., 2. Van der Berg; zesde rit: 1. Braat 13.4 sec.. 2. Wiese; zevende rit: 1. Post 13.2 sec.. 2. Van Rhyn; achtste rit: 1. Van Bruggen 13.0 sec., 2. Cooper. Kwart finales: Eerste rit: 1. Rijnders 13.4 Bruggen. H,aAe £l£aies: Eerste serie: Eerste manche: 1 Mahn 13,4 sec., 2. Post; tweede man che: 1. Mahn 13.6 sec., 2. Post. Tweede serie: Eerste manche: 1. Hij zeiendoorn 13.2 sec., 2. Rijnders; tweede manche: 1. HijzelenRoorn 13.6 sec., 2. Rijnders. Sprint professionals: o finales: Eerste rit 1. Bijster 13.0 sec., 2. Willekes; tweede rit: 1. Koch 13.2 sec., 2. Sie veking; derde rit: 1. Derksen 13.4 sec., 2. Pronk; vierde nt: 1. Van Vliet 13.4 sec.. 2. Schotman. de vijfde tot en met de achtste plaats: 1. Willekes 13.0 sec., 2. Pronk, 3. Schotman, 4. Sieveking. Halve finales .-Eerste serie: Eerste manche: 1. Derksen 14.0 sec., 2. Koch; tweede manche: 1. Derksen 12.6 sec., 2. Koch. Tweede serie: Eerste manche: 1. Van Vliet 13.8 sec., 2. Bijster; tweede manche: 1. Van Vliet 12.4 sec., 2. Bijster. ting op wat wij eerder reeds publiceerden, kan nog worden gemeld, dat ook dit jaar weer gelegenheid wordt geboden om met groepen van tenminste tien personen deel te nemen, waarvoor dan extra groepson- dersoheidingen beschikbaar zijn gesteld- De minimum leeftijdsgrens is ook ditmaal weer op 16 jaar gesteld, terwijl de orga nisatoren zich het recht voorbehouden de maximum leeftijdsgrens nader te bepalen. 's Avonds voor de dag van de eerste „etappe" zal deze Vierdaagse officieel worden geopend door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, waarbij de vlaggen van de deelnemende landen ook Engelsen en Fransen behoren reeds sinds jaren tot de trouwe LAURA-rijders aan de mas ten op het ruime plein voor Alphén's fraaie raadhuis worden gehesen. De routes zien er als volgt uit de eerste drie ritten moeten binnen de 10% uur. de laat ste rit binnen 10 uren worden volbracht: Op de eerste dag wordt 130 km gefietst. De tocht gaat dan over Woubrugge, Alkemade, Haarlemmermeer, Lisse. Hillegom, Heemstede, Haarlem. Bloemendaal, Zandvoort. Vogelenzang Noordwijk, Katwijk, Oegstgeest en Leiden te-' rug naar Alphen. De tweede dag (133 km) wordt gereden over Nieuwkoop. Wilnis, Nieuwersluis, Loosdrecht, 's-Graveland, Hilversum. Blaricum, Huizen. Kaarden, Amsterdam, Ouderkerk, Aalsmeer en Ter Aar. Het parcours op de derde dag is 125 km lang en leidt over Bodegraven, Woerden, Utrecht, Bunnik, Zeist, Austerlitz, de Bilt. Utrecht, Vleuten, Haarzuilen, Harmeien en vandaar weer langs de Oude Rijn tot Alphen. Het 130 km lange trajeet op de laatste dag brengt de LAURA-rijders tenslotte in Hazers- Bfïil,huizen.' Berkel. Rotterdam. Baren- 5rec5t- Alblasserdam, Kinderdijk, Bleskens- graaf, Molenaarsgraaf, Nleuwpoort, Schoonho ven, Oudewater, Waarder en Bodegraven. In Bodegraven verenigen de deelnemers zich aan om m één lange gesloten colonne hun glo rieuze entree in Alphen te maken, waar het werk enige uren wordt stil gelegd en heel de bevolking die Vrijdagmiddag pleegt uit te lo pen om hun Vierdaagse-gasten met bloemen te verwelkomen. De inschrijving voor de 7e Vierdaagse sluit op 3 Juli. Voor inlichtingen kan men zich Yfuen tot secretariaat van de Stichting Alphense Rij wiel vierdaagse, Hazeveld 27, Al phen a. d. Rijn. In Madison Square Garden te New York verdedigde de Amerikaanse bokser Rocky Marciano zijn wereldtitel zwaar gewicht tegen zijn landgenoot Ezzard Charles, die enkele jaren geleden de titel op zijn naam had staan. Het werd tegen de verwachting in géén k.o.-zege voor Marciano; de technische capaciteiten van Charles hielden tot het eind stand. Na de 15 ronden verklaarde de jury echter met eenstemmigheid Marciano tot winnaar, zodat deze zijn titel behield. Met een speciaal KLM-toestel is Don derdag de Nederlandse athletiekploeg, die in Boekarest tegen Roemenië zal uit komen van Schiphol naar Praag vertrok ken. Op het laatste moment is bericht ontvangen, dat de sprintster Hilde Veth wegens droeve familie-omstandigheden de reis niet kan meemaken. Uiteraard heeft men op zo korte termyn geen ver vangster meer kunnen vinden. Tijdens de heenreis zal worden uitgemaakt wie in haar plaats zal lopen. Ook masseur Ouwerkerk is niet vertrokken; hij moet op doktersadvies thuisblijven. In het kogelstoten en kogelslingeren zal Preus- ser in plaats van Derichs uitkomen. Het ziet er naar uit, dat een van de voornaamste troeven van de ploeg, wim Slijkhuis, in Boekarest niet zal star ten. Slijkhuis kwam op Schiphol met de onprettige mededeling, dat hij weer last li- ,van een gevoelige Achillespees. Hij stelde zelf voor om maar achter te blijven, maar de leider van de ploeg, de heer J. Moerman, raadde hem aan toch mee te gaan. Slijkhuis had daar blijk baar- min of meer reeds op gerekend, want in zijn bagage bevond zich eeri bestralingslamp om de tere plek te be handelen. Te Nieuive Pekela won een Noorde- üerksen die de ongeroutineerde Noppie I lijk Zwaluwen-elftal met Ji1 van de xr noV\ IV» kn1..„ flv.»!.1J J T-v Koch in de halve finale ontmoette, nog het minst. Bijna opzittend op de laatste honderd meter won hij beide ritten. Arie Dordtse eer.ite-klasser Emma. die ech ter zonder de <ie.br. Cor en Wim van der Gyp speelde. Tijdens de cricket-wedstrijd Union (Nijmegen) tegen Kampong 3 (Utrecht), op Union's gastveld te Arnhem gespeeld kreeg de Nijmeegse speler Corporaai als fielder tussen bowler en batsman op gesteld (silly mid off) eer bal zo hard ïn °°g- da' onmiddellijk chirurgisch ingrijpen in het Canisius-ziekenhuis niet meer mocht baten. Corporaai moet als gevolg van dit tragisch ongeval voortaan een zijner ogen missen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5