WEER 'N OORLOGSHAARD Anti-communisten uit Honduras zijn Guatamala binnengerukt Doel: omverwerping der uiterst linkse regering te Vietminh belooft troepen trekken uit Laos en Cambodja Rekenkamer rekende weer na Vergeetachtigheid van officier kostte f 85.000 De Geneefse conferentie Wederom „redelijke en constructieve India doorzoekt Frans vliegtuig vergadering „Spoorweg"-lonen In de politieke en financiële arena vaak overrekenen Zaterdag 19 Juni 1934 n Partij van de Arbeid en Bisschoppelijk Mandement Langs brandweer ladder op kraam visite Veehouders moeten hun koeien verkopen Kinderwagen in elkaar gereden Voor een halve ton aan onverkoopbare hoeken Folkje en Tjitske De Vries na de scheiding toch weer verenigd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEERBERICHT Ook Drees spreekt op Nationale Kadervergaderin^ V er warde berichten Zelfs voor twee kleintjes niet vervaard - - De goede intentie Afmlyst Toekomstige loon politiek Principiële bezwaren tegen keuring op tbc Itó* li- Baby gedood Twee stralende, tevre den babies, op wie kortgeleden de belangstelling van heel Nederland was gericht. Fatale datum vergeten Meer dan een millioen aan schadevergoedingen Dé weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. On geveer dezelfde temperaturen. Zondag 20 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 23.19 uur, onder 8.34 uur. Maandag 21 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.04 uur. Maan op 23.36 uur, onder 9.54 uur. In een onbevestigd bericht, dat te New York is ontvangen, wordt gezegd, dat anti-communistische troepen begonnen zijn vanuit Honduras Guate mala binnen te dringen. Het doel van deze invasie zou zijn de uiterst linkse regering van president Jacobo Arbenz Guzman omver te werpen. Gistermiddag zouden zware bewapende troepen uit de haven van Hog Island, nabij Tela op de Noordkust van Honduras, vertrokken zijn voor een invasie van de Guatemalaanse havenstad Puerto Barrios. Reeds eerder was uit Honduras gemeld, dat een bevrijdingsleger", in Honduras georganiseerd door Guatemalaanse bannelingen, zicli gereed maakte voor een aanval op Guatemala. Volgens radioberichten, die te New York opgevangen zouden-zijn, zou de mi nister van buitenlandse zaken van Guate mala, Guillermo Toriello, gisteren op een persconferentie hebben verklaard, dat Guatemalaanse olie-opslagplaatsen te San José, op de Zuid-Westelijke Pacific-kust, zouden zijn gebombardeerd door vlieg tuigen van onbekende nationaliteit. „De slag om Guatemala is begonnen", zou hij hebben gezegd. Hij zou ook hebben mede gedeeld, dat troepen aan de Honduriaanse grens werden samengetrokken om Guate mala binnen te vallen. De minister zou verder hebben verklaard, dat deze troepen bestonden uit Guatamalaanse bannelingen, die door Nicaragua werden gesteund en voorts uit Cubanen, Dominganen en „huurlingen" van andere Centraal-Ameri- kaanse landen. In antwoord op een vraag, of Guatemala de oorlog zou verklaren aan Honduras, zou Toriello geantwoord hebben: „Neen, wij willen de vriendschappelijke betrek^ kingen handhaven". Er zijn tot nu toe geen aanduidingen gegeven omtrent het aantal van de aan de invasie deelnemende troepen. Intussen Wordt bericht, dat er zich op het ogenblik weinig Guatemalaanse soldaten in Puerto Barrios bevinden, dit voornamelijk ten gevolge van de omstandigheid, dat de spoorwegverbindingen met de haven enige dagen geleden door overstromingen wer den afgesneden. Ernstige opstanden Te Washington heeft een woordvoerder Het standpunt van de Partij van de Ar beid ten aanzien van enkele delen van het Bisschoppelijk Mandement, zullen het on derwerp zijn van besprekingen op een (openbare) Nationale Kadervergadering, die op 3 Juli 's middags te half twee zal Worden gehouden in de Beatrixhal te Utrecht. Het woord zal worden gevoerd door prof. W. Banning, N. Stufkens, prof. W. Schermerhorn, G. Ruygers, mr J. A. "W. Burger en dr W. Drees. Het congres zal staan onder voorzitterschap van ir H. Vos. 2e voorzitter van de P.v.d.A. van het departement van buitenlandse zaken verklaard, dat het departement be richten heeft ontvangen, volgens welke op drie plaatsen in Guatemala ernstige op standen ziin uitgebroken, namelijk in Puerto Barrios, Quetzaltenango en Zacapa. De verbindingen waren echter slecht, zo zeidc deze woordvoerder en nadere inlich tingen waren nog niet binnengekomen. H\j deelde nog mede, dat het Amerikaanse diplomatieke personeel instructies had ontvangen ter bescherming der Ameri kaanse onderdaden bij het eventuele uit breken van onlusten en dat deze instruc ties nu uitgevoerd werden. Zoals steeds bij gebeurtenissen, als die, welke zich thans rond Guatemala afspe len, het geval is, zijn de berichten daar omtrent vooral in den beginne zo verward, dat men niet weet, of ze be trouwbaar zijn, terwijl zelfs een „officiële bevestiging" ook nog dikwijls met reserve moet worden aanvaard. Intussen is bericht ontvangen, dat de afgevaardigde van Guatemala bij de Ver enigde Naties, Eduardo Castillo Arriola. heeft medegedeeld, dat hij opdracht van minister Toriello heeft gekregen bij de voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, de Amerikaan Lodge, te protesteren „tegen de misdadige inval in dit land". (Van onze correspondent) Dat de Boxtelse brandweerlieden voor geen kleintje vervaard zijn, is algemeen bekend. Maar dat zij zelfs voor geen „twee kleintjes" vervaard zijn, begint toch de gren zen der stoutmoedigheid te over schrijden. Voor het leiden van een oefe ning der Vrijwillige Brandweer moest de commandant verstek la ten gaan, daar zijn vrouw juist die avond in het St. Lidwina-zieken- huis aan een tweeling het leven had geschonken. Na afloop der oefening toog de ondercomman dant met zijn manschappen vaar liet ziekenhuis, ivaar men via de brandweerladder de eerste ver dieping wist te bereiken om de gelukkige moeder daar een bloe menhulde te offreren. In dezelfde koene vak-stijl werd ook nog even een bezoek gebracht aan een collega, die in het zieken- nuis ter verpleging was opgeno- Nevenstaande foto van het Koninklijk Gezin, die exclusief voor het Prins Bernhard Fonds ter beschikking werd gesteld, wordt van 21 Juni tot en met 3 Juli tijdens de traditionele Anjeractie verspreid ten bate van de Nederlandse volksontwikkeling, kunsten en weten schappen. Zoals men weet, komt de opbrengst ten goede aan het Prins Bernhard Fonds en zijn regionale onder afdelingen, de Anjerfondsen, welke zich onder leiding van hun Stichter en Regent, Z. K. H. Prins Bernhard, aan culturele belangen wijden. O IN ZE vriend-vrijgezel moge dan z.g. op ons voor hebben, dat hij geen zorgen heeft over een gezinmorgen Vaderdag, zijn wij het „ventje"! De sigaren-winkels waren b.v. vandaag in hoofdzaak beklant met dames en vrij gezellen. want wij, vaders, hoefden geen rookartikelen te kopen in het vaste ver trouwen op de goede gaven op ..onze" Zondag. Ons zakgeld kan wat dat betreft onaangetast blijven.' Toch wel een sympathieke uitvinding om ook eens aan vader te denken, want het valt niet altijd mee „papa" te zijn of welde „boeman", die met een boos gezicht de orde moet handhaven. Doch nu zullen wij van de pakjes tabak eens geen „lelijke pijp" roken en niet de sigaar zijn met onze stapel kistjes Och, laat men nu niet gaan keggen: ..Uiteindelijk betaalt men het toch zelf". Er zit immers ongetwijfeld wat roman tiekaan de Vaderdag. Maar er is meer. want zeer zeker zijn de goede gaven van harte gemeend en die goede intentie moet alle vaders verheugen, nog meer dan de cadeaux zelf.' India heeft gisteren een Frans passa giersvliegtuig laten doorzoeken, eerst bij de landing te Nieuw Delhi en vervolgens weer te Calcutta. Er is geen officiële verklaring gegeven. India heeft echter te kennen gegeven, dat het geen vervoer van troepen of wapens j voor Indo-China door of over Indisch ge bied toestaat. Het vliegtuig had 84 passagiers aan boord. Het was op weg van Toulouse naar Saigon. Uit Indische bron verluidt, dat bij het onderzoek in Calcutta kisten en pakken zijn gevonden, die niet op de ladinglijsten voorkwamen, terwijl in de bagage der passagiers militaire uniformen, enkele helmen, drie revolvers en militair Rode Kruis-materiaal zou zijn gevonden. De passagiers zouden geweigerd hebben op vragen van de Indische autoriteiten te antwoorden, zolang de Franse consul niet aanwezig was. Toen de Franse vice-consul evenwel op het vliegveld aankwam, wei gerde ook hij inlichtingen te geven. De bagage wordt door de Indische douane vastgehouden. Later in de avond werd van de zijde van het Franse consulaat bekend ge maakt, dat de passagiers als civiele amb tenaren op weg waren naar Indo-China. De uniformen zouden ambtelijke unifor men, gelijkend op militaire, zijn. Van de revolvers zou niets bekend zijn aan het Franse consulaat. Het te New-Delhi in gestelde onderzoek had niets opgeleverd. In Parijs werd gisteravond door een woordvoerder van Quai d'Orsay ver klaard, dat een Frans vliegtuig, op weg naar Saigon, in Calcutta door een motor storing werd opgehouden. Verdere details werden niet gegeven. Gisterenmiddag zjjn te Genève de besprekingen over Indo-Cliina in besloten veigadering voortgezet. Na afloop van de zitting verklaarden gezaghebbende oonferentiekringen, dat de bijeenkomst, in zijn gehee' genomen, wederom, evenals daags tevoren, „redelijk en constructief" was geweest en dat de verschillende standpunten over Laos en Cambodja dichte? bij elkaar waren gekomen. Voor de eerste maal heeft de Chinese afgevaardigde, Tsjoe en Lai, giste ren stilzwijgen!' ;i,-jegege».'en, dat Vietminh-slrijdkrachten Lao» en Cam- bodja zijn binnengevallen. De Chinese minister verklaarde n.l. dat in de loop van de oorlog door beide zijden van „buitenlandse Uroepen" gebruik was gemaakt. Tot dusver hadden de communisten steeds gezegd, dat bij de strijd in deze beide stalen alleen „verzetslegers" en door de Fransen gesteunde strijdkrachten betrokken waren. Tsjoe verklaarde voorts, dat het werk van de voorgestelde internationale com missie voor toezicht op een wapenstilstand niet alleen van toepassing zou moeten zijn op Vietnam, maar ook op Laos en Cam bodja, hoewel hij toegaf dat speciale omstandigheden in deze beide staten be staan. De conferentie zou het, volgens Tsjoe, Aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid is op diens verzoek door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een rapport uitgebracht inzake het vraagstuk van de toekomstige loonpolitiek. Dit rapport zal thans aan de in de Stichting van de Arbeid samenwerkende centrale organisaties worden voorgelegd, waarna het door het Stichtingsbestuur op 16 Juli a.s. zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling, dat daarna de opvattingen van de Stichting van de Arbeid ter kennis zullen worden gebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Mogelijk zal de minister aanleiding vinden over dit onderwerp het oordeel van de sociaal economische raad te vragen. In verband met deze gang van zaken wordt het genoemde commissie-rapport niet gepubliceerd. De meervoudige economische strafka mer vaT de Arnhemse rechtbank heeft Kisteren vonnis gewezen tegen de veehou ders G. J. de V. te Brakel en II. P. te tVaardenburg. Zij veroordeelde beiden tot een geldboete van 100, waarvan 0 Voorwaardelijk, alsmede sluiting van hun Veebedrijf voor de tijd van twee maanden en verkoop van het aanwezige vee onder '°ezicht vóór 31 Augustus a.s. Verder ^erd de veehouder L. van D. te Brakel Veroordeeld tot 10 boete. Deze had zü11 Vee al opgeruimd. Deze drie verdachten was ten laste ge- °gd het houden van rundvee zonder aan sloten te zijn bij de provinciale gezond heidsdienst voor dieren ingevolge de wet bestrijding tuberculose onder het rundvee. Jr'l hadden geweigerd, op grond van gods dienstige overwegingen, hun vee te laten nderzoeken door de veearts. Bedoelde veehouders hadden volgens j°n deskundige ontheffing van deze bepa- 'nS kunnen verkrijgen, mits zij binnen zes panden de dieren hadden verkocht en „aarvoor in de plaats tbc-vrije koeien ^dden aangekocht. Binnen zestien maan- hadden zij dan opnieuw deze beesten t, °eten opruimen en daarvoor in de plaats e-vrjje koeien moeten kopen, indien zij steeds principiële bezwaren hadden Sen het onderzoek. eerst eens moeten worden over de samen stelling van de commissie en vervolgens over haar structuur, haar bevoegdheid en haar betrekkingen met de gemengde com missies, die de bestandslijnen moeten controleren. De Chinese premier legde zijn verkla ringen af tijdens een woordenstrijd met de Amerikaanse plaatsvervangende dele gatieleider Walter Robertson, over de nieuwe Chinese voorstellen ten aanzien van Laos en Cambodja, die Woensdag zijn gedaan. Robertson noemde de voorstellen onre delijk. Hij zei, dat de Chinezen, om bun oprechtheid te bewijzen, eerst moeten zor gen, dat alle Vietminh-troepen uit beide staten worden teruggetrokken. Tsjoe pareerde door er op te wijzen, dat Bedell Smith, de afwezige Amerikaanse delegatieleider, de voorstellen Woensdag nog redelijk had genoemd. In de loop van zijn verklaringen legde Tsjoe en Lai er de nadruk op, dat bij de behandeling van de vraagstukken betref fende Laos en Cambodja ook niet uit het oog moet worden verloren, dat er in deze beide staten verzetsbewegingen bestaan Tsjoe zeide voorts dat China onher roepelijk gekant is tegen toezicht der V N. op een wapenstilstand in Indo- China. De wapenstilstand zou in alle drie de staten gelijktijdig van kracht moeten worden en ólle buitenlandse troepen zouden moeten worden terug getrokken. niet alleen uit Laos en Cam bodja, maar ook uit Vietnam. Pham Dong, de vice-prcmief van de Vietminh, heeft intussen niet minder verbazing gewekt, door in de vergadering van gisteren te beloven, dat alle Viet- minh-strijdkrachten, die zich „eventueel" nog in Laos en Cambodja zouden kunnen bevinden, teruggetrokken zouden worden. Hij gaf met zovele woorden toe, dat Viet- minh-vrijwilligers „vroeger" in Laos en Cambodja hadden gevochten. De afgevaardigden van Laos en Cam bodja stelden voor besprekingen te hou den tussen vertegenwoordigers van het opperbevel van beide zijden, met dien verstande, dat de minister van buiten landse zaken van Cambodja; Tep Phan, van mening was. dat deze onderhandelin gen ter plaatse gehouden moesten worden en dat aan de conferentie te Genève zo spoedig mogelijk aanbevelingen moesten worden gedaan, terwijl de vice-premier van Laos, Pheoy Sanar.ikone, als zijn oor deel gaf, dat de vertegenwoordigers van beide zijden zowel in Laos als in Genève bijeen dienden te komen. Teruggrijpend op de redevoering van zijn Chinese collega, verklaarde de plaats vervangende Franse delegatieleider Chau- vel, dat er bepaalde aanvaardbare ele menten in de Chinese voorstellen waren en sprak de hoop uit, dat de „dubbelzin nigheden en duisterheden" door bespre kingen zouden kunnen worden opgehel derd. Hij was van mening, dat de wapen- stilstandsvoorstellen van China, Laos en Cambodja met elkaar in overeenstemming zouden kunnen worden gebracht. Ook de heer Molotof liet zich in deze laatste zin uit. Hij constateerde, dat er vorderingen worden gemaakt en dat de drie plannen gemeenschappelijke elemen ten bezitten. De conferentie zou volgens hem een resolutie moeten aanvaarden, waarin wordt aangedrongen op bespre kingen over Laos en Cambodja tussen de vertegenwoordigers van het opperbevel van beide zijdeh. De ministers zijn tenslotte overeenge komen. dat zij in hun besloten vergade ring van heden. Zaterdag, zullen trachten de voorstellen van China, Laos en Cam bodja inzake de terugtrekking van troe pen uit beide laatstgenoemde staten met elkaar in overeenstemming te brengen. De Stichting van de Arbeid heeft thans aan het college van rijksbemiddelaars 'n advies uitgebracht in verband met de her ziening vanhet algemeen reglement dienstvoorwaarden bij de Ned. Spoorwe gen. Het K. N. M. I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen voerden Zuidwestelijke winden grote hoeveelheden vochtige en warme lucht van subtropische oorsprong naar West-Europa. Boven het vasteland loste de bewolking op en steeg de temperatuur van dag tot dag tot hogere waarden. Zo werden Vrijdag in Frankrijk maxi mum temperaturen van 29 graden geme ten. In het Zuidoosten van ons land steeg het kwik tot 25 graden. Inmiddels begon nen storingen op de oceaan hun invloed geleidelijk over de Britse eilanden naar het Oosten uit te breiden, waarbij koelere lucht aangevoerd werd. Dit ging daar op vele plaatsen met enige regen gepaard. Zaterdagmorgen was deze koelere lucht over de Noordzee tot vlak bij onze kust doorgedrongen, maar het koufront bewoog toen nog maar uitsterst langzaam. Mor gen zal ons land zich in het overgangsge bied bevinden van de warme, boven het vasteland aanwezige lucht en de koelere oceaanlucht, hetgeen de kans op vorming van onweersbuien doet toenemen. (Van onze correspondent). Te Luiten reed gisteren een vrachtauto tegen een kinderwagen, waarin de tien maanden oude baby van de familie J. K. lag. De kinderwagen stond op het tuinpad voor het huis en de vrachtauto bestuurd door D. P. moest hier gelost worden. De chauffeur reed achteruit, maar zag de kinderwagen niet. Het wagentje werd in elkaar gedrukt en de baby op slag ge dood. Dc Algemene Rekenkamer heeft ook verleden jaar weer ijverig haar taak ver richt van onderzoek naar de juiste beste ding van 's rijks gelden. Bij het departement van Oorlog trok het daarbij haar aandacht, dat o.a. van het boekwerk „De praktijk van het militair tuchtrecht" een hoeveelheid van ruim 2800 exemplaren ter waarde van plm 47.000 aanwezig was zonder dat hierin nog belangrijke mutaties voorkwamen. De Kamer vroeg daarom aan de minis ter tot welke maatregelen het vorenstaan de hem aanleiding gaf. De minister deelde daarop mede, dat een vrij grote voorraad was overgebleven o.m. als gevolg van een niet te voorziene wijziging in de verstrekkingsvorm, waar door aan personeel met groot verlof geen* voorschriften meer worden meegegeven. De Kamer heeft aan de minister mede gedeeld, dat zij deze gang van zaken zeer teleurstellend acht en dat het gebeurde heeft aangetoond, dat aankoop in groten getale van een leerboek als het onderha vige tot aanzienlijke schade voor het l ijk kan leiden. Het college gaf daarom de minister in overweging van dergelijke boekwerken het risico van de uitgifte bij de uitgever te laten. De minister heeft toegezegd met deze suggestie rekening te zullen houden. Duur gedenkboek Uit een rapport van de accountants dienst van het departement van Econo- mische Zaken bleek voorts aan de Alge- mene Rekenkamer, dat door het Econo misch Instituut voor de Middenstand ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan een gedenkboek was uitgegeven, waarvan de kosten, bij een oplaag van 1600 exempla ren plm 13.500 hadden bedragen. Onderhands had de Kamer voorts ver nomen, dat tot de vervaardiging van dit gedenkboek was overgegaan o.m. om te voorzien in een gebrek aan documentatie, ontstaan door het gedurende enkele jaren niet verschijnen van een jaarverslag. Het college richtte zich in verband met het vorenstaande tot de minister van Eco nomische Zaken, waarbij het als zijn me ning te kennen gaf, dat een 20-jarig be staan van een instituut als het onderwer- pelijke, dat voor zijn inkomsten mede is aangewezen op subsidies van overheids wege, geen aanleiding mag zijn voor het uitgegeven van een betrekkelijk kostbaar gedenkboek. Overigens wees het feit, dat van de 1600 exemplaren slechts 238 stuks werden verspreid, op een geringe belangstelling voor het werk. De minister berichtte de Kamer, dat ook de huidige voorzitter van de raad van beheer van genoemd instituut het ten volle eens is met het standpunt van het college en in de toekomst 'geen medewer king aan' dergelijke onverantwoorde uit gaven zal geven. Door een aannemer van het departe ment van Oorlog was een korting van 6,7 pet toegezegd op de aannemingssom in dien de desbetreffende order vóór een bepaalde datum zou worden uitgebreid. De officier, die deze aangelegenheid behandelde, gaf wel aan het hoofd van dienst door, dat eventueel bij uitbreiding van de order een korting was toegezegd, doch verzuimde mede te delen, dat daar bij een fatale termijn was gesteld. Toen na die termijn de order werd uitgebreid was het niet meer mogelijk bedoelde kor ting toe te passen. Het is te betreuren, dat door dit ver zuim een korting van 85.000 is verloren gegaan. De betrokken officier heeft in middels de dienst verlaten. Het totaal der uitgaven bij het departe ment van Oorlog voo schade door aan rijdingen, vliegtuigongevallen, militaire oefeningen enz. bedraagt over 1953 1.160.334,23. Over de jaren 1950, 1951 en 1952 bedroegen deze uit gaven onderschei denlijk 699.000, 649.112,70 en 688.972,36. Hoewel bedacht dient te worden, dat de uitbreiding van het militaire apparaat ook hier van invloed is, acht de kamer het noodzakelijk, dat uit deze cijfers de nodige lering wordt getrokken. Zo heeft de Algemene Rekenkamer er b.v. reeds e«r bij de minister van Oorlog op aangedrongen, naar aanleiding van ge vallen van schade aan wegen, toegebracht door het rijden met tanks, de nnci-e maatregelen te treffen teneinde weghe- schadiging zoveel mogelijk to beperken of te voorkomen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1