Nieuws uit STAD en OMTREK INVALIDEN BIJ ST. LIDUINA OUDE TIJD m 0 m IN DE HUISHOUDSCHOOL UVG vierde zevende verjaardag Baanhoeksebrug moest wijken voor 25 m. hoge ms. Schouten Dodenherdenking op begraaf plaats Crooswijk FRAAIE OVERWINNING VAN EXCELSIOR OP PW Uit die goede eheugen Hulp m MAANDAG 21 JUNI 1954 Een bijzonder geslaagde dag Grootse plannen SUCCES VOOR DE „RIETBOUWERS" ONDERSCHEIDING SUBSIDIE KINDERVACANTIE SPELEN UIT DE VROEDSCHAP 5 SEPT. 1899 TENNISTORNOOI SPIERINGSHOEK HBSS-NIEUWS D.E BLAUWE DOFFER BURGERLJKE STAND AANRIJDING PAGINA 2 MET GESLAAGD TOURNOOI SCHIEDAM 1—SPARTA 2 Honkballend Schiedam boekte twee overwinningen DE JAARLIJKSE TENTOONSTELLING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gezellige feestavond TOONKUNST MUZIEK SCHOOL Openbare les balletklasse BIJ HET SPELEN HET TRIDUUM DER BEJAARDEN Uniek schouwspel van water m techniek Meer van dergelijke stunts te verwachten VOOR ZESTIEN GULDEN GEDRONKEN Binnen drie uren Schouten vastgelopen Het technisch vernuft won het ten slotte De technici hadden uitgerekend dat de „Schouten", een schip van vijf en twintig meter hoogte, klokke zeven tussen de pijlers door moest varen en hun bereke ningen klopten dan ook tot op de secoritfe. Kostbare doorvaart VAN KLIMTOREN GEVALLEN M INBRAAK DOELWATER '.redo van Wereldlederatie van |Vredc. Oud-Strijd ers aan burgemeester Van Walsum overhandigd IN ROTTERDAM Pelgrims in de ware zin van het woord, die uit Rotterdam, Delft. Den Haag, Dongen, Nijmegen. Eindhoven, Winssen en Tilburg Zondag morgen met auto's en bussen naar hun patrones, St. Liduina van Schiedam kwamen ter bedevaart in die kerk, waar de reliquieën van deze rusten Stampvol was de kerk, waar rector A. i met de zegen van het Allerheiligste, trok Burcksen, de condsadviseur, rector Joling er een processie zingend door de kerk, uit Dongen de Mis tot hun intentie op- l waarin het veandel van de bond en het droegen, waar vele E.H.B.O.-ers (en -sters)beeld van Liduina werden meegedragen, hadden kleine bruidjes bloemen bij zich, had elke afdeling haar deputatie van het bestuur met brandende kaarsen meelopen. Tijdens deze processie bad pater Beukers met de pelgrims voor de verschillende in tenties van deze bedevaart. De Ned. Katholieke Invalidenbond „St Liduina" heeft grote plannen voor 1956, want dan wil men met 1000 leden en ver zorgers een pelgrimstocht naar Lourdes muken. Moge deze wens voor hen in ver vulling gaan. Een rondvaart door de havens was het besluit van een prachtig geslaagde bede vaart, vermoeiend /oor velen misschien, maar zij zullen er dit gaarne voor over gehad hebben, omdat zij deze dag als een lichtende herinnering weer naar hun vier wanden thuis met zich meevoerden. de mensen hulp en bijstand verleenden zusters uit de Dr Noletstichting weldoende rondgingen, de onvermoeibare zuster Koot voor iedereen een vriendelijk woord had. Op brancards, in rolstoelen, gemakkelijke stoelen en anderen gewoon in de banken, werd deze Mis voor hen een intense vreugde, waarnaar al weken uitgekeken was. Heel de kerk nam aan de Communie deel, een waarlijk groots en ontroerend moment. Na de voortreffelijk gezongen Mis hield kapelaan Koop een toespraak, waarin hij sprak over de patrones van de Ned. Katholieke Invalidenbond, St Liduina van Schiedam. Haar levensgeschiedenis is iedereen bekend. God verkiest altijd het beste, Liduina begreep dit pas na drie jaar van strijd, om te kunnen aanvaarden, waartoe God haar uitverkoren had. Hierop aansluitend volgde een kort Lof Op het nationaal muziek-concours te Giethoorn van boerenkapellen op Zaterdag en Zondag, hebben boer Krelis met zijn Rietbouwers ook deelgenomen. Ze werden bekroond met een eerste prijs met 57 pun ten en lof van de jury, plus het hoogste aantal punten over beide dagen. Aan de heer C. Robberegt, schilder in dienst bij het schildersbedrijf Hoogendam, werd toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- saü. Door samenwerking tussen de Schie- damse Gemeenschap en de Haagse Jeugd Actie is voor 600 Schiedamse jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 10 jaar de mogelijkheid geopend tot deelneming aan de vacantie-dagkampen op het landgoed „Groenendael" te 's-Gravenhage. Hiervoor bestaat gelegenheid gedurende 3 weken, elk van 5 dagen, in het tijdvak van 2 tot 20 Augustus a.s. en wel in dag kampen, gesplitst voor het Openbaar, het Rooms-Katholiek en 't Protestants-Chris telijk onderwijs. Van elk dezer groepen kunnen gedurende één week 200 kinderen aan de dagkampen deelnemen. De deelne mers worden dagelijks naar het kampter rein en weer terug naar Schiedam met autobussen vervoerd. Een op initiatief van de Schiedamse Ge meenschap gevormde commissie, waarin de drie genoemde richtingen elk door drie leden zijn vertegenwoordigd, wil zich met de organisatie belasten. De kosten, verbonden aan deze vacan- tiespelen, bedragen volgens de overgeleg de begroting 7.800, waarvan 2.800 zal worden gedekt door de bijdragen van de ouders der deelnemende kinderen; voor de helft van het overblijvende bedrag ad 5.000.—, dus voor 2.500.—, wordt een subsidie van de gemeente gevraagd. Het wil B. en W. voorkomen, dat dit spe ciale en opvoedende werk de steun der ge meente verdient. Derhalve stellen B. en W. de Raad voor het gevraagde subsidie van 2.500 te verlenen. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van twee wethouders, ter voor ziening in de vacatifren door de periodieke aftreding van den heer Van Westendorp en het bedanken als raadslid van den heer Van Harwegen den Breems ontstaan. De voorzitter verzoekt de heeren Van Buysen en Gouka met hem het stembureau te willen uitmaken. Na opening der briefjes door den voor zitter, deelt de heer Van Bu.vsen mede, dat hebben verkregen de heeren mr. Jansen 11 en Van Westendorp 10 stemmen. Dit wordt door de andere leden van het stem bureau niet accoord bevonden De uitslagen van het tournooi op de laatste dag waren: C-klasse damesenkel: mej. Meijer slaat mevr. Bernard met 7—5 9—7 6—4; mevr. Kreumer slaat mej. Meijer met 6—3 6—0. Eindstrijd: mevr. Kreumer slaat mevr. Ter Veer 64 4—6 6—3. Heren enkel, eindstand: C. v. Dijk slaat mr. Jansen 64 6—3. Herendubbel eindstrijd: C. v. Dijk en v. Swieten slaan Baris en Kulik 64 6—2. Gemengd dubbel eindstrijd: mevr. Ter Veer en H. Buders slaan mevr. Boer en J. Ton 6—1 6—2. Gemengd dubbel eindstrijd: mevr. Blais- se en W. Blaisse slaan mevr. De Roos en J- Wijlacker met 62 6—2. B-klasse: damesenkel: eindstrijd: mevr. de Roos slaat mevr. Du.vstee met 63 75. Herenenkel: G. Bernard slaat J. Hoogen- doorn met 63 26 75. Eindstrijd: J. Wijlacker slaat G. Bernard met 7—5 5—7 6—4. Damesdubbel eindstrijd: mevr. Beukers en mevr. Blaisse slaan mevr. Ter Veer en mej. De Ronde met 61 62. Herendubbel eindstrijd: W. Blaisse en E. Kilayun slaan G. Bernard en J. Staal met 63 75. Voor de nederlaag-serie van H.V.O., speelden HBSS 1 en 2 j.l. Zaterdag in Vlaardingen tegen HVO 1 en 2. Het eerste elftal kon met moeite 11 gelijk spelen, al moet opgemerkt worden, dat de Schie dammers verscheidene invallers telden. Reeds gauw na het begin scoorde HVO 10. maar nog vóór de rust werd de ge lijkmaker tot stand gebracht, 11. In de tweede helft onderging de stand geen ver andering meer. Aangezien dit het beste re. sultaat tot op heden was, moesten 5 straf schoppen worden genomen, waarvan H. B S. S. er twee wist te benutten. Het twee de elftal wist HVO 2 te verslaan met 1—0. Ook hier moesten 5 penalty's genomen worden, waarvan er eveneens twee wer den benut. Zondag hield De Blauwe Doffer 'n wed vlucht vanuit St. Quentin, afstand 242 K.M. Gelost om 6.'45 uur arriveerde de eerste duif om 10 uur 4 min. 28 sec.; de laatste duif om 10 uur 20 min. 18 sec. De uitslag was 1 12 P. Claes; 2. mej. v. d. Hoeven; 3 A. J. Kazenbroot; 4 19 25 Th. Duivenbode; 5 6 13 J. W. Kazenbroot; 7 16 N. Kerkhof; 8 11 LeeuwenSchrumpf; 9 22 v. d. Steen 10 mevr. Domenie; 14 J. Wenteler; 15 A. v. Put; 17 J. Hopsten; 18 Putters Zn; 20 A. Limborg; 21 v. Deurzen; 23 A. Hers- bach, 24 J. Leenderts. GEBOREN Alida H., dr van J. Wijn- maaien en P. Langereis. OVERLEDEN G. M. Zondag, 88 j., we duwe van A. M. Schoof. Bij de inrit van Wilton-Fijenoord zijn de fietser N. L. uit Rotterdam en de mo torrijder C. O. uit Vlaardingen, met elkan der in botsing gekomen. Het gevolg was, dat de een naar het ziekenhuis aan de Bergweg vervoerd moest worden, de an der naar het ziekenhuis in Vlaardingen. u WmMm iiis Het Maasstation, dat wordt afgebroken, blijft gastvrij: Vrije toegang, consumptie niet verplicht''Een meevallertje voor de slopers Begunstigd door stralend weer hield de R. K. Handbalvereniging U.V.G. gis teren op het D.W.S.-terrein aan de Oude- dijk haar verjaardagstournooi ter gele genheid van het zevenjarig bestaan van de vereniging. Het heeft U.V.G. in die afgelopen ze- zeven jaar niet aan succes ontbroken, al waren er natuurlijk ook de bij een jonge vereniging onvermijdelijke downs. In het afgelopen competitieseizoen wer den zowel het eerste herenelftal als de meisjes-juniorenploeg kampioen in hun afdeiing, hetgeen voor het bestuur re den te meer was om een feestelijk tour nooi uit te schrijven. Aan dit tournooi werd deelgenomen door de verenigin gen* Activitas (R'dam), D.I.O.S. (Poel dijk). R.K.W.I.K. (Vlaardingen) en U.V.G. H.I.O.S. uit Den Haag had eveneens ingeschreven, doch is niet komen opda gen. De ietwat broeierige warmte vermocht het peil van de wedstrijden niet te drukken en er werd enthousiast en sportief gespeeld, waarbij vooral de f meisjes-junioren Ook de zusjes Joke en Riet Peek, resp. dochter en schoondochter van boer van Arendsveen speelden hun rol op ver dienstelijke wijze en met veel flair. Tegen het spel van bovengenoemd vier tal stak dat van Aad Thijsse als de zoon, Dien Kerkhof als de huishoudster van de molenaar Greet Verdoes als de werk ster minder gunstig af. De kleinere rollen werden door An nie Verdoes als de dienstbode, Piet van Steenover als de marskramer en Kees de Goover als de jonge notaris op vlotte wijze vertolkt. De Kajotters oogstten met hun op treden een buitengewoon succes bij de feestvierende U.V.G.-ers. hetgeen zich uitte in een„ hartelijk applaus. Mocht in onze stad nog enige twijfel be staan omtrent 'n dergelijk gezegde „Honk bal de zomersport", dan heeft het eerste negental der Zwart-Witten gisteren voor van U.V.G. goed werk eigen publiek, dat met honderden langs Onze huishoud- en industrieschool „St. Liduina" aan dc Westmolenstraat, hield Zaterdag en Zondag haar .jaarlijkse ten toonstelling. Een tentoonstelling, waarvan ik alleen maar kan zeggen: hoeden af, voor wat dc meisjes daar presteren. In de oorlog hebben wij tot in het onein dige van oud weer nieuw zitten maken en op de tentoonstelling werd ik daar weer even mee geconfronteerd! De St. Thomasschool had witte voetbal- broekjes nodig. Een beroep op de huis- huidschool was niet vergeefs, want vele handen maken het werk immers veder licht. Laat nu die jongens de felbegeerde beker winnen en is het dus wonder, dat deze óók op de tentoonstelling te zien was, glorieus in een echt doel en op een echt grastapijt! Twee poppen van de firma Elshof waren blijkbaar de afgezanten van het team in blauw-witte combinatie, ter wijl natuurlijk ook een smetteloos wit voetbalbroekje te zien was.... De allerfijnste baby truitjes, een ge haakt kleedje, waar ik compleet wég van was, lingerie, nachtponnen, schortjes, snoezig kindergoed, gesmockte jurkjes van een klein, rood Brabants-bontje met een kraagje. Vilten kapjes, een geborduurd baby- lakentje en bijpassend sloopje, stofversie- ren biedt immers zóveel mogelijkheden Het prettigste is, dat de meisjes volkomen zelfstandig werken, hetgeen uit hun teke ningen en ontwerpen wel blijkt Ieder kind heeft immers een eigen smaak- Mocht die niet zo goed zijn, dan wijst de juiste kijk van zuster of onderwijzeres haar wel in de goede richting. Het onderhoud van koper, zilver, nikkel en chroom. In keurig verzorgde practijk- schriften hebben de meisjes daar hun aan tekeningen van. Het opknappen van oude, waardeloze prullen? De huishoudschool weet er altijd we] raad" mee met vernis, was- en waterbeits. Dekken en dienen. Als ik u nog zeg, dat de meisjes extra geleerd wordt hóe de thee op de juiste manier te zetten, als ik u vertel, dat de producten uit de keuken (zélf uitgewerkte dictaten en stuk voor stuk pronkjuweeltjes) mij deden watertanden, gelóóft u dan, hoe rijk wij zijn met onze eigen R-K. huishoud school? Waar de was met de modernste wasmid-' delen gereinigd, een lust voor het oog was waar het applicatiewerk en de snoezige De voorzitter vraari of hij 'de briefies leverden. In de drie door hen gespeel- de lijnen stond, bewezen dat deze sport ,1 ...n ttrAn/ïnn rJ a ïiifoln non nllnc v-1 Tt' /it-» h A A Ft Aivi miUI i aI/a hol o nn« nog eens wil oplezen. Daarna wordt be- wedstrijden werden de uitslagen vonden, dat hebben verkregen de heer 4 waarmede zij m hun Van Westendorp 11 en de heer mr. Jansen afdeling het tournooi wonnen met o pun- 10 stemmen. De heer Van Westendorp is alzoo in de De overige eindstanden waren. eerste plaats tot wethouder gekozen. Op de betrokken vraag van den voor zitter verklaart de heer Van Westendorp de benoeming aan te nemen, waarna hij op uitnoodiging van den voorzitter aan de bestuurstafel plaats neemt. Daarna m oef. de keuze plaats hebben voor de tweede plaats ter vervanging van den heer Van Harwegen den Breems. Na opening der briefjes blijkt dat zijn uitgebracht op den heer mr. W H. Jansen 14 en op den heer Van Gort 7 stemmen De heer Mr. W. H. Jansen is dus van de tweede plaats tot wethouder gekozen. Op de vraag van den voorzitter of hij tijd van beraad verlangt, dan wel zich omtrent de aanneming zijner bemensing wil verklaren, verklaart mr. Jansen, dat hij zijne benoeming onder dankbetuiging aanvaardt, en hoopt, zo niet ten volle dan toch zooveel mogelijk aan de gestelde ver wachting te voldoen. Ingevolge de uitnoodiging van den voor zitter komt nu mr. Jansen aan de be stuurstafel, waar hij, ais oudste wethou der (naar leeftijd)' aan de rechterhand van den voorzitter plaats neemt. De voorzitter wenschte de beide nieuw gekozen wethouders, namens de vergade ring, geluk met de keuze. Het doet hem genoegen weer naast zich te zien den heer Van Westendorp. Wat te zijnen opzichte zeker is, hoopt hij niet alleen van den heer mr Jansen, wien hij van harte ge luk wenscht, maar hij vertrouwt zeker, dat het college in hem heeft gevonden, een deugdelijk, bruikbaar en werkzaam lid en werkzame leden zijn zeker noodig. (Nwe Schiedamsche Courant van N September 1899). Noot: Na de periode in welke de ka tholieken zich onthielden zitting te nemen in de Raad en deel uit te maken van het Bestuur van deze stad (1890/1891 tot 1895) was de heer mr Wilhelmus Henricus Jan sen in 1895 de eerste katholiek, die een plaats in de Raad innam. En daarna werd hij gekozen tot wethouder en maakte al dus deel uit van het bestuur van Schie dam. (Nwe Schiedamsche Courant, van 11 Augustus 1899). A460i4/> eno» sCf/rn-sv 76ste Jaargang No. 22487 De kantoren der Redactie en Adm;ni- s tri tic «Ijo *eve>tigd te Schiedam Dun- 13. Mieloon 5HUVJ Gironummer W.IB4* A Oounemen usurps t d 25 De» kwsrtaa> f 4 i5 per mi,nd f 0 50 per week Advert ent leprty* up «ewunt Kolombreedte f i.if Der miiilnieter 'toogte Ingezonden Mededelingen op redactluneh Bu »»ntract gelden lagere tarieven welk* koioinnreertte i i ar per millimeter noogte öd ie adrniniatratlcj ot ol) de erkende ad vertentiehiirtrau'x verkrughiar «ttn Kimpioenen t Kleine irtverteniien) tol w<x>rder cent Kik woord meer s eenl Maximum womden Plaatsing uitsluitend nu vooruitbetaling All* adver» er Me orders worden afgesloten en gepiaal^i overeenkomstig de Kegelen voot tiet Advertentiewezen. Dames: Activitas (6 pnt.), 2 D.I.O.S. (3 pnt.), 3 U.V.G. (2 pnt.), 4 R.K.W.I.K. (1 pnt.). Heren: 1 Activitas (6 pnt.), 2 U.V.G. (3 >nt.), 3 R.K.W.I.K. (2 pnt.). Junioren: 1 U.V.G. (5 pnt.), 2 D.I.O.S. (4 pnt.), 3 Activitas (2 pnt.), 4 R.K.W.I.K. (1 pnt.). Na de wedstrijden vond de prijsuitrei king plaats voor de cantine van het D W.S.-terrein. Hiermede was de verjaardagsviering van U.V.G. echter nog niet ten einde. 's-Avonds waren de leden weer bijeen in Arcade en voorzitter G Rens kon tevens nog verwelkomen delegaties van Activitas. R.K.WI.K. en D.W.S. Het be stuur van D.W.S. kreeg een bijzonder woord van welkom en tevens van dank om de sportieve wijze, waarop zij haar terreinen afstond aan U.V.G. Met een kort woord werd het junioren-elftal ge huldigd om het behaalde kampioen schap in de afdeling Rotterdam, waarbij de heer Rens aan de aanvoerdster van dit elftal een medaille namens het districtsbestuur overhandigde Tevens ontving het elftal een door de districts best rurdrr de Gorter beschikbaar ge steld wisselbeker. Het heren-elftal kon offici "el nog niet als kampioen gehul digd «orden, daar er over de kampioens- wedst hid nog een protest loopt van de zijde van W.I.K. Het is echter wel practisch zeker dat op dit protest zal worden beschikt ten gunste van U.V.G.. zodat het herenelftal in de volgende uitkomen. De heer Rens overhandigde competitie in de diocesane klasse zal de aanvoerder van het. elftal een fon kelnieuwe bal en sprak de hoop uit. dat met die bal vele wedstrijden zullen worden gewonnen. De verzorging van de feestavond lag geheel in handen van de Schiedamse Ka jotters. De K.A.J. van de Nieuwe Haven voerde on bijzonder verdienstelijke wij ze het blijspel ..Pana map het niet we ten" op. terwijl de Singel-Kajotters met hun band de dansmuziek voor hun re kening namen. De toneelgroep ,.De Gouden Korenaar" van de Frankelandse Kajotters heeft weer eens bewezen over een paar goede krachten te beschikken en hun spel met enthousiasme te kunnen brengen. Regis seur P de Kaper deed in de hoofdrol als papa goed werk, doch het moet ons van het hart. dat hij eigenlijk te weinig imposant was voor deze rol, te weinig de vierkante, trotse en onwrikbare here- boer. Dit aanzien moest Roelof van Arendsveen volgens het stuk toch wel hebben. Doch de regisseur maakte er met zijn voor deze rol te lichte stem en te tengere figuur een zo goed mogelijke creatie van. Bijzonder goed speelde Cor v. 't Zelfde als molenaar Jos, de broer van Roelof van Arends veen. De rustige wijze waarop v. 't Zelfde deze rol speelde en de molenaar het aanzien gaf van een kalme, doelbe wuste en rechtschapen kerel was wer kelijk iets bijzonders, en een vertolking, welke men in amateurverenigingen als ..De Gouden Korenaar" niet elke dag tegenkomt alles in zich heeft om publieke belang stelling twee uur in gespannen aandacht te houden bij het spel. Tot heden is in onze stad nog niet zo gespeeld als Zondag want beide negental len hebben aan slag. en in het veld talen zien, hoe honkbal gespeeld moet worden Er was te genieten van enige mooie vangT ballen, prachtige honkslagen snelle en op de milimeter af getimde aangooien enz. En in het bijzonder prettig is dat het pu bliek de honkbalgeest gaat proeven, een geest waarop de sportiviteit hoogtij viert en het daverende applaus na de wedstrijd bleek, dat al degenen, die bij deze wed strijd aanwezig waren, die bijzonder heb- j de Merwehaven liggen schuit woont, was In Gebouw Arcade geeft de Toonkunst Muziekschool Zaterdag voor de leden van Toonkunst Schiedam een openbare tes der baltetklasse. Het programma omvat de bewegingrhythmiek en dansen van Chris tine van Westerling en leerlingen drRot terdamse Balletschool. Choreografie Netty v. d. Valk en Christine van Westerling- Begeleiding Carry de Bruyn en Anneke van Dorp. Het schippersechtpaar V., dat op een in schemerlampjes van crêpe papier alsook de alleraardigste -boeketjes op papier ge plakt, een zelfs met postzegels bewerkt, (de haren van een maniak zouden te berge rijzen!) werkelijk kunststukjes waren en de kinderverzorging, mét alles wat daarbij behoort, af is Na twee jaar primaire opleiding, waar voor het meisje een diploma krijgt, kan het vele kanten uit. ZR kan assistente in de huishouding worden, kinderverzorgster, zélfs lerares. Is de liefde tot dit vaR er, och, dan is dc voltooiing daarvan slechts kinderwerk, dankzij de voorbeeldige op leiding, die zij de eerste jaren op deze school als ondergrond gehad heeft. Moge ik een enkele uitzondering maken in aansluiting Op het bovenstaande? Een twaalfjarig méiske presteerde het om ais extra werk een broderie-blouse met mooie, rode klokrok te maken.Dit als besluit van deze unieke tentoonstelling. MIEKE Hedenochtend is het triduum van de af deling Schiedam van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden ingezet met een drukbezochte H. Mis, waaronder Pater Wagenaar, adviseur van de afdeling Rotterdam, een met aandacht beluisterde predikatie heeft gehouden. Het aantal deelnemers was heel bevredigend. Intus sen, de traditie van Maandag-wasdag, in onze stad steeds een obstakel is, om op Maandag de mensen uit huis te krijgen en bijeen te brengen speelde bij de opkomst blijkbaar een rol. Men hoopt morgen nog meer deelnemers en deelneemsters aan wezig te zien, op de tweede dag van het triduum ter gelegenheid van het één-jarig bestaan der afdeling. Om en nabij de Baanhoeksebrug was Zaterdagmorgen in alle vroegte een zeer levendige drukte te hespeuren. Men hoorde het doffe dreunen van zware hamer slagen en het geloei van scheepssirenes, kortom, cr waren vele tientallen vak bekwame arbeiders, stuk voor stuk voor hun taak berekend, die een machtig stuk werk onder handen hadden. Niet alleen een machtig werk, maar ook een werk dat uniek is in Nederland. Om een schip door te laten moest er een (enkele tien tallen meters lange) overspanning uit de brug worden genomen, een werkje dat nu niet meteen het allerbeste van het technische vernuft verlangt, maar een werk waaraan toch een drijvende bok als de „Heracles" met zijn fabelachtig hefvermogen aan te pas moest komen. Men leefde op en om de brug in de grootste spanning. Zou alles op tijd verlopen, zouden er geen ongelukken worden gemaakt en hoe waren de berekeningen? Was het schip, de Schouten, niet vastgelopen door dc veel te lage waterstand, ergens voor de brug, net uit het zicht van de vele honderden toeschouwers? De klok sloeg zeven in Sliedrecht en in het gehele land; en het was nu juist dat moment dat niet alleen de bewoners van de omgeving van de brug, maar allen die met het werk te maken hadden; ingenieurs, arbeiders, enkele tientallen reporters en persfotografen, nog lang zal heugen. Een brug moest wijken voor een schip, een uniek feit voltrok zich daar bjj Baanhoek. Een bezoeker van een café. op de Vlaar- dingerdijk drónk daar een stevige borrel. Toen zijn rekening tot zestien gulden was opgelopen, ging hij er vandöor, omdat hij geen geld bij zich had. Men rende hem achterna. Op een gegeven ogenblik liep hij tegen een muur op en bleef bewusteloos liggen. Men heeft hem vervoerd naar het ziekenhuis in Vlaardingen, waar hij woont. De N.V. Rotterdamsche Scheepshypo- theekbank bericht, dat zij per 1 Augustus a.s. 5 pari aflosbaar stelt alle nog in om loop zijnde 5 pet pandbrieven. Tot nadere aankondiging kunnen zij worden omgewis seld in 3'.i pet pandbrieven serie A tot de koers van 98tè pet (deze koers Is thans 96W Pet). Een en ander geJdt met behoud van rente tot 1 Augustus 1954. De kinderen liepen luide over de weg en automobilisten konden slechts met moeite passeren; de mensen die de wacht hadden staken zenuwachtig siga ret na sigaret aan en de mannen die dagelijks met hun broodkarren en melkwagens langs de weg plegen te „schuiven", lieten hun vrachtje in de steek om toch maar niets van het giganische schouwspel, dat zich voltrok onder een prachtige onbewolkte blauwe hemel en geen aasje wind, te missen. Een uniek moment, men wist het, men is er zich de betekenis van bewust. Drie uren lang hadden de treinen, die dagelijks tussen zes en negen uur vanuit Dordrecht naar Sliedrecht snellen,ver traging. De Spoorwegen hadden bussen ingelast en gezegd moet worden dat het transport van de passagiers, niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk, op wiele tjes liep. Niemand had te klagen, in tegendeel, het was weer eens iets anders dan anders. Drie uren hadden de treinen vertra ging, hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat het in- en uitnemen van het 130 ton wegende brugdeel maar drie uur tijd vergde. Integendeel. Er waren vele uren mee gemoeid. Toen de Sliedrechtenaren en de mensen die de Baanhoek bewonen, Vrijdagavond tussen de wollen dekens wegkropen met de heerlijke gedachte van een lange nacht rust te gaan genieten, stevenden stoere werkers op de brue af. een brug, die ze in de komende uren zouden gaan tonen dat zij de baas zijn, onder alle omstandig heden. Moeren en bouten werden losge haald; kortom, het brugdeel werd in ge reedheid gemaakt voor een klein zweef- tochtje boven het blauwe water van de Merwede. in de machtige, stalen greep van Néérlands sterkste drijvende bok, de „Heracles", die een hefvermogen heeft van liefst 250 ton. De voorbereidingen waren vele, maar geen moeite vooraf is teveel om een kar wei als dat van het wegnemen en weer invaren, in de vroege Zaterdagmorgen uren vlot te doen verlopen. En alles ver liep vlot. Klokke half zes kwamen de mannen in volle actie. De bouten en moeren waren weggehaald en men kon de „Heracles" aan de daad laten. De kabels waren be vestigd en in spanning wachtte men op het moment waarop de machtige lieren zouden gaan draaien. Lang behoefde men niet. te wachten. Stukje voor stukje, steeds maar enkele millimeters, verhief het brugdeel zich van de Pijlers en een goed half uur later lag ze rustig, als had ze nooit anders gedaan, in de knellende greep van de „Ileracles" die zijn enorme kracht liet gelden bij het opknappen van een karweitje dat men, zelfs in deze moderne eeuw, toch niet mag onder schatten. Toen was de wacht op de Schouten, een machtig zeeschip, dat op de werf van Bijkers Aannemings Maatschappij N.V. te Gorkum, was gebouwd. De Schouten was aan de grond gelopen, iedereen wist het en daarom duurde het wachten extra lang. Tegen zeven uur kwam de Schou ten, getrokken door de slepers „Amerika" en „Engeland", die met hun 1400 pk trekkracht samen, nergens voor staan, in zicht. De slepers hadden hun krachten gemeten met de vasthoudendheid van de bodem van de Merwede. Luide kondigden de klokken van Slie drecht aan dat het achtste uur van de Zaterdag was ingegaan en op dat moment gleed, heel statig, bijna plechtig, de nieuwe „Schouten", die dienst zal gaan doen voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij op de Java-China en Japan- lijn. tussen de pijlers door. Van ware feestvreugde lieten de kapiteins van de slepers, nadat ze de „Schouten" vóór de brug hadden gebracht, hun stoomfluiten loeien, ten teken dat een groots karwei geslaagd was. En zo verdween dan de „Schouten" uit het gezicht van de omstanders, even statig als het gekomen was en nog geen kwartier later kon men nog slechts in de wazige verte een silhouet waar nemen, het silhouet van een schip waarvoor men zich moeite noch kosten heeft gespaard om het te bouwen en het op het „vrije" water te brengen. Zaterdagmorgen nog arriveerden de slepers met hun nieuwe last in Rotter dam, waar de „Schouten" in één van de dokken van de Wilton Maatschappij werd gevaren. Daar zal het tot Woensdagmor gen onder handen worden genomen en de technische proefvaart kan dan begin nen. Op 12 Juli zal de overdracht aan de Koninklijke Paketvaart Maatschappij een feit zijn geworden. Tegen het einde van die maand wordt de „Schouten" in Kaap stad (Afrika), verwacht. Er is nog veel aan op te knappen. Toen het schip tussen de pijlers van de Baan hoeksebrug doorvoer, waren er honderd en twintig schilders op aan het werk, om van de andere vakmensen nog maar niet eens te spreken. Met het wegnemen van een brugdeel als dat van de Baanhoeksebrug, is na tuurlijk een groot kapitaal gemoeid. Tien duizend gulden ruim kostte het werk van Zaterdagmorgen; een werk dat de directie van de Koninklijke Firma Penn en Bauduin als een algemene repetitie be schouwt. Het zal namelijk niet lang meer -nlge malen van haar plaats moeten voor bot door laten van brugdelen, die bestemd zijn voor de nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep. En als dat achter de rug is dan zal de directie van de desbetreffende scheeps werf zich andermaal gaan beijveren voor 't verkrijgen van toestemming van Minis ter Algera van Verkeer en Waterstaat, om de Baanhoeksebrug nogmaals uit elkaar te mogen nemen, wederom ten behoeve van een nieuw schip. Waarom bouwt men dergelijke hoge schepen toch niet af, ergens voor de Baan hoeksebrug, is een vraag die men zich wellicht zal stellen. Voor de directie van dc scheepswerf is dit helemaal geen vraag meer. Een dergelijke afbouw namelijk zou u)"1 stens tien maal zoveel kosten als het tijdelijk wegnemen van een deel uit de Baanhoeksebrug. ben gewaardeerd. Hoewel minder belangrijk maar voor onze stadgenoten van bijzonder belang en prettig is. dat na deze geslaagde, men zou haast zeggen propaganda-wedstrijd, beide punten werden veroverd met 'n minimum- verschil van 10. gisteren op de Rotterdamsedijk aan het spelen met zijn twee en een halfjarig dochtertje. Het kind liep plotseling tame lijk hard tegen de moeder op, kwam te vallen en bekwam een hersenschudding. Het moest in het Gemeenteziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Men heeft zich toegang verschaft tot het Op de Zandvlakte is de 4-jarige J. D kantoor van de Handel-Mij S. aan de Ha- wonende Alberdingk Thymstraat van een vendijk. Er wordt enig klein geld vermist, klimtoren gevallen en met zijn hoofd op De dieven brachten vervolgens een be- een steen terecht gekomen. Het jongetje zoek aan het pand van de firma H., aldaar, bekwam een hoofdwonde en moest in het i Daar vonden ze niets naar hun gading en Gemeenteziekenhuis verbonden worden. vernielden er de telefoon. Het Hillegersbergs Mannenkoor bracht vervolgens de Litaney van F. Schubert in een bewerking van F. Roeske ten gehore, waarop de kapitein-veldprediker S. J. N. de Jong een korte herdenkingsrede uit sprak. het Nederlands volk vergelijkend met een automobilist, die zijn snelheid steeds wil vergroten, maar die niettemin SOBERE PT Ff HTTCHFin A AN I Dc s6cm van het voIk moét verhoord gedwongen is te remmen en nu en dan bij 'worden. Men verlangt naar een leven met kruispunt stil te staan. Zo ook moeten de meer vrijheid, gelijkheid en waardigheid fori w 1 if J !«ok in materieel opzicht; men bidt om Het streven naar vrede en een beter leven kan, moét verenigd worden in een „Niemand kan mei meer klem de vrede verdedigen dan zij. die in oorlogen gevoch- •en hebben. De stem der Oud-Strijders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensenter wereld, die in een generatie tweemaal de onbeschrijfe lijke ellende van een wereldoorlog heb ben ondergaan. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop °P dc toekomst zijn. En zonder hoop is het mensdom verloren. onweerstaanbare kracht agressie en verpaupering. tegen oorlog, Het mensdom gedachten van het Nederlandse volk nu en dan stilstaan bij de nagedachtenis .van hen, die vielen. De sobere, maar ontroerende plechtig heid, waaraan de Muziekkapel van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd muzikale medewerking verleende, werd besloten heeft hard moeten werken voor de vrede. met het „Ecce quomods moritur" van Ja- Excelsior speelde gisteren haar' tweede I Bakker hard recht vooruit te spelen, maar huiswedstrijd van het seizoen, maar bij- hij miste de bal doch vvicketkeeper Bier- na had de regen .ook deze keer weer alle spel onmogelijk gemaakt. Hoewel er tij dens de match geen regen is gevallen, hadden pitch en veld danig geleden van ae stortbuien, welke Zaterdagnacht wa ren gevallen. De pitch was erg zacht ge worden en daardoor wat moeilijk bespeel baar. Ook het terrein liep niet, zoals we gewend zijn en daardoor zijn misschien ten dele de lage totalen te verklaren. Excelsior's aanvoerder Bakker won de toss en verkoos het eerst te gaan fielden. Elkink en Tattersall openden voor PW de innings op het bowlen van j. Oosterholt en J Dries. Reeds op een totaal van 5 viel het eer ste wicket, toen J. Tattersall clean bow ed ging op een „lange rechte" van J. Oosterholt. W. Elkink maakte 't ook niet 'ang en spoedig hierna werd hij zeer fraai cioor wicketkeeper Bierhuizen gevangen °veneens op het bowlen van J, Oosterholt Vgnaf dit moment kwam de Excelsior- bowlery ,,on top" en de PW batsmen slaagden er niet meer in om de overhand te krijgen. Op 15 viel het derde PW wicket, toen wederom wicketkeeper Bierhuizen de bal van het bat van Kooymans haalde. Toen N. Leeftink spoedig hierna door Dries werd gebowled, was het met PW gedaan. Wel zagen we aardig batten van J. v. d. Most en N. Vondeling, maar zo wel het fielden als het bowlen bleek een Ie grote hinderpaal om tot snel scoren te komen. Aanvoerder Bakker nam de laat ste over voor de lunch de bal nog even zelf ter hand m hij smaakte h»' '(.nor'rn cm in deze ene over 2 wickets te vero veren. Van der Most trachtte een bal van huizen was juist te laat. De volgende bal herhaalde zich hetzelfde spelletje, doch nu was Bierhuizen niet te laat en Van der Most kon vertrekken. Jannink was zo vriendelijk r.m de eerste beste bal- die hij kreeg in de handen van A. Duymei te spelen en zo werd het juist voor de lunch nog 7 voor 29. Na de lunch bood alleen Vondeling nog enige weerstand van betekenis en hij scoorde enige fraaie vieren. De overige batsmen boden -hoegenaamd geen weer stand. Toen het scoringsbord 45 schame le runs aanwees, had geheel PW een beurt gehad. De bowlingcijfers van Excelsior waren natuurlijk fraai. J. Oosterholt 4 voor 13, J Drjes 2 voor 25, W. Bruning 2 voor 6 en F. Bakker 2 voor 1. Excelsior opende haar innings met A. Oosterholt en A. Htienderop. Vooral laatstgenoemde batte uitstekend. Hoenderop scoorde wel niet snel maar hij liet tal van fraaie strokes zien A. Oosterholt verdween al heel spoe dig. Duymei kwam Hoenderop steunen, maar hij maakte toch niet een betrouw bare indruk. Op 13 kwam de tweede schei ding, toen Duymei door L. Baak werd ge bowled. G. Oosterholt kwam hierna in en met Hoenderop gaf hij een flinke stoot naar de Excelsioroverwinning. Jammer genoeg ging 't runnen tussen beide bats- men niet altijd even vlot. G. Oosterholt waagde iets te veel hetgeen hem noodlot tig werd Overigens had hij een zeer ver- tienstelijke 13 runs aan het Excelsior- 'etaal biigedragen N "an Huei had spoe- ?'g zijn oude vorm te nakken en de runs logen in no-time hard en zeer goed ge timed van zijn bat. Wij noteerden enige ?®pr fraaie off-strokes van Van Huet. Hoenderop bleef onder dit alles zeer kalm en overtuigd zijn werk doen. Met een knalharde vier passeerde Van Huet het PW totaal. Het batten, dat men nu opge diend kreeg was werkelijk een lust voor "et oog. Juist voor de thee werd Van Huet door Tattersall gebowled. Zijn 19 runs waren zoals gezegd van zeer goed gehalte. Van de óverige batsmen ontving Hoen derop zeer weinig steun en van 73 voor werd het 90 all-out. Misschien namen de overige batsmen de zaken wel iets te licht. In ieder geval viel ons het Excel- siortotaal na de zeer goede start wel wat tegen. De bowlingcijfers van PW waren N. Leeftink 4 voor 24, L Baak 3 voor 13, I v d Most 1 voor 23, J Tattersall 1 voor 20 en W Elkink 0 voor 5. Daar er nog ruim 2'i uur speeltijd ter beschikking was, wilde de PW aanvoerder het toch nog even proberen. W. Elkink en N Von deling openden voor PW, maar hoewel Ontketen een vastbesloten krachtsinspan ning, een grotere kruistocht dan de ge schiedenis ooit heeft gekend, voor een wereld van vrede, vrijheid en gelijkheid". Dit „Credo", opgesteld door Ralph Bun dle voor de Wereldfederatie van Oud- Strijders, is Zaterdagmiddag door de heer A. P. van Hoey Smith, voorzitter van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobiüsatiekruis, tijdens de jaarlijkse herdenking van de in d| Meidagen van 1940 gesneuvelde wapen» broeders overhandigd aan de burgemees ter van Rotterdam, mr G. E. van Walsum. Met omfloerste vaandels s'onden dele gaties van de aan deze plechtigtwid deel nemende verenigingen:, de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobiü satiekruis, de Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren, afdeling Rotterdam, Eerste Ned. Bond van Oud-Officieren, af deling Rotterdam, de Ned. Vereniging van Oud-Onderofficieren der Zeemacht, afde ling Rotterdam, de Bond van Ned. Mili taire Oorlogsslachtoffers, de Colonne van het Rode Kruiscorps te Rotterdam en de Alg. vereniging van Nederl. Reserve-offi cieren, bij het moivument dei gevallenen aan het DoelwSter opgesteld onder lei- ding van de colonne-commandant R. H. van Dijk. Nadat burgemeester Van Walsum de opgestelden had geïnspecteerd, overhan digde de heer A. P. van Hoey Smith hem het „Credo" benevens de tekst van een boodschap van Albert Morel, president der Wereldfederatie van Oud-Strijders, waarop een stoet werd geformeerd, die cob Handel, Gezang 304, vers 1 en 2 (Ge lukkig is het land), het „Zum Sanctus" van F. Schubert en het eerste couplet van het Wilhelmus en een afscheidswoord van de heer A. P. van Hoey Smith. zij trachtten de zaak wat te forceren, ga-, ven de Excelsiorbowlers J Oosterholt en Zlch V1a Hofplein, Pompenburgsingel, Jon J Dries heel 'weinig kans. Door het vee] ker Fransstraat, Linker Rottekade en te langzame scoringstempo kwamen de i Kerkhoflaan naar de begraafplaats Croos- PW spoedig te zeer achter qp het tijd-1 wÜk begaf. schema, zodat aanvoedei- Nordbeck van i De plechtige dodenherdenking op het PW zijn pogingen staakte. W. Flink Erehof werd ingezet met een indrukwek- scoorde voor PW 11 runs, N Vondeling kende dodenroffel van de tamboers en het een goede 19 not out en A Kooymans 11 rot out. Bowlingcijfers van Excelsior tweede in nings J. Oosterholt 2 voor 13 en J Dries I voor 19. Vermelding dient het fraaie wicketkeepen van Th. Bierhuizen, die niet minder dan 4 PW batmen inrekende. Excelsior 2 deed het in Den Haag min der goed tegen CCG. Excelsior 2 scoorde 83 runs, waarvan M. Friederich 10, Th Kreischer 12, C de Kieveth 17, H Ruigrok 18. CCG antwoordde met een flink totaal 197 runs Bow'lingcijfefs Excelsior 2 J v d Water 3 voor 79 H Ruigrok 4 voor 60, J Rebers 1 voor 39. zingen in de Kapel van gezang 300A, vers 1, 2 en 4 (wal de toekomst ook rnoge brengen), waarna de heren A. P. van Hoey Smith, J. C. van Dijk en een verte genwoordiger van in België wonende Ne derlanders kransen legden. Na het zingen van het Requiem van Peter Cornelius door het Hillegersbergs Mannehkoór, nam majoor-aalmoezenier C. B. J. de Mooy het woord om in een korte toespraak de doden te herdenken, die het offer van hun leven voor de vrijheid en onafhankelijkheid van het vaderland heb ben gebrarht, een offer, dat de levenden nimmer mogen vergeten. Passage Theater: (behalve Donderdag avond) Therèse Raquin (ontoelaatbaar). Monopole Theater Uit een andere we reld (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur Van 2 tot 30 Juni óók Van Gogh- tentoonstelling R K Openbare Lees- en Studiezaal en Pibüotheek Geopend ieder% middag van 24 uur, behalve Maandag en Iedere avond van 7 -8.30 uur. behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. Heden. Kapel St Liduina Bejaarden en ge- pensionneerden 9 uur H. Mis met predika tie, inzet van het triduum. Dinsdag. St. Liduina-kapel. 9 uur Triduum Kath. Bond van Bej. en Gep. Gebouw Arcade Toneelavond. 8 uur, voor ouders en leerlingen van St. Thomas- en Maria Goretti-school. Woensdag. Gebouw Arcade: Leerlingen-avond Cen trale Muziekschool. 8 uur. TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 23 Juni Schouwburg gesloten. BI08COPEN Programma's van 18 t/m 24 Ju.. Arena: Bekentenis ener liefde (volw.i Ca^ gen echtgenoot (volw.) Luxor en Prinses* Asta: Vickl (14 j.) - Capitol: De rode bai'et '14 j.) Kriterion: Monsieur Bard heeft vreem' de verlangens (18 j.) - Metropole-Tus.: Rom^JJ Holiday a.l.Muslca: De gevolgen van ce£ misstap fvolw.» - Odeon: Hij, zij en de «a.l.» Olympla: Anna (v.) Pasage: Pechv0' gel en Co (a.l.» Rembrandt. Dc ongenaakhfl' 1 ren (18 j.) Koxy. De lifter (18 j.) Seinpo51,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2