geplaatst Zuid-Slavië kwartfinale Verrassende draw tegen Brazilië Niet de ROYALE OOSTENRIJKSE OVERWINNING Gehandicapt Engels team greep toch de volle winst m een arije zegevierde gezellige oefenwedstrijd Duits elftal telde zeven invallers Ronde van het IJsselmeer voor Brabander Van Dongen Jim Gooch speedway-winnaar Om het Wereldkampioenschap voetbal Volgens het Weense hoekje Loting Turkije won er geen doekjes om voor de kwartfinales Schotse debacle te Bazel Gelukkige Franse zege op Mexico Italië sterker dan de Rode Duivels Verlenging bleef zonder doelpunten Tsjechen liepen van liet kastje naar de muur Het ontbrak de Zwitsers aan vechtlust Zes landen hebben zicli nn geplaatst Amsterdam-Meppel „etappe van Looyen" Ook Engelse team-zege in Rotterdam Oosterburen met fluitconcert ontvangen K Koreanen zonder één treffer huiswaarts (Speciale berichtgeving) In de nacht van Zondag op Maandag is de loting geschied voor de kwartfinales van het tournooi om het Wereldkampioenschap Voetbal. Conform het reglement spelen de twee best geplaatsten van groep 1 tegen de best geplaat sten van groep 2 en de twee best geplaatsten van groep 3 tegen de nummers 1 en 2 van groep 4. De loting wees voor de kwart eindstrijden op 26 Juni te Bazel resp. Lausanne aan: EngelandUruguay. Oostenrijkwinnaar van Zwit serlandItalië. Op 27 Juni te Genève resp. te Bern: Zuid-Slaviëwinnaar van Duits landTurkije. BraziliëHongarije. Voor kivart-finales Twee beslissingswedstrijden als extra douceurtje Hoe groot: Met 10 man Ruime 70 zege voor titelhouder Uruguay België uitgeschakeld ZI I MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGTN 1 wist Beara het leder nog tot corner te werken. Speciale berichtgeving) LAUSANNE, Zaterdag. Zuid-Slavië, het niet geplaatste land in groep 1 van het eindtournooi om het Wereldkampioenschap voetbal, is er in geslaagd zich op werkelijk fraaie wijze tc klasseren voor de kwart eindstrijd, na Woensdag j.l. met 1-0 van liet geplaatste Frankrijk te hebben gewonnen en Zaterdag avond in het prachtige Stadion van Lausanne een volko men verdiend gelijk-spel te behalen tegen het met Hon garije voor de titel sterk gefavoriseerde Brazilië. Na de reglementaire speeltijd was de stand 1-1 en zowel Brazilië als Zuid-Slavië hadden aan dit gelijke spel voldoende om zich te kwalificeren voor de kwart eind strijden. Maar het door steeds meer officials betreurde, door de spelers ge hate en door de journalisten belachelijk gemaakte systeem-Thommen, vol gens hetwelk dit eindtournooi wordt gespeeld, schreef opnieuw voor: twee maal een kwartier verlengen. En evenals in de verlenging van Engeland- België kregen de 30.000 toeschouwers te Lausanne opnieuw een spel van een extra half uur voorgezet, dat een aanfluiting was van het voortreffelijke voetbal, waarvan de ploegen van beide landen ons daarvóór hadden laten genieten, naar wij menen zelfs het beste voetbal, dat tot nu toe in deze achtste finales is gedemonstreerd. Die verlenging van twee maal een het prachtig groene grastapijt heen, kwartier, een verschrikkelijke anti-cli max na een prachtige wedstrijd, waarin men van zoveel had genoten, hadden beide elftallen letterlijk en figuurlijk overleefd en de beste veroordeling van het systeem-Thommen werd na afloop door de spelers die 120 minuten in een helse zomertemperatuur strijd om de punten hadden geleverd, zelf gede monstreerd: Zuid-Slaviërs en Brazilianen omhels den elkaar, drukten elkaar de hand, klopten elkaar op de schouder, want in tuïtief voelden zij allen, dat het een gro ve onbillijkheid zou zijn geweest, indien door de overmatige energie, waarmede de Zuid-Amerikanen zich in de strijd wierpen met op het oog vele overbodige bewegingen, had het spel van de ploeg iets krampachtigs en onrustigs. De verdediging van de Brazilianen met de geroutineerde en niet zo jeugdige aanvoerder Bauer als halfspeler hij kwam ook in 1950 in Rio in de nationale ploeg uit en als uitblinker, kwam evenals de Zuidslavische defensie door de schitterend uitgevoerde combinaties van de beide voorhoedes verscheidene malen in moeilijkheden, maar Beara, wiens handblessure volkomen genezen de verlenging een gewijzigd resultaat was, en de meer in Engelse stijl verde- zou hebben opgeleverd. „Tot in de digende Castilho, deden wonderen. Dat kwarteindstrijden over een week zei- is ook de oorzaak, waarom de score tot één doelpunt aan beide kanten beperkt is gebleven. Wij hebben Beara zeven minuten voor de rust een doelpunt zien werd genomen. De bal caramboleerde in het strafschopgebied via een Zuidslavisch been plotseling naar de rechterhoek, maar met een tijgersprong, van links naar rechts, den zij tegen elkaar, toen zij de kleed kamers opzochten, „en vecl succes in de eerst volgende ontmoeting". Uitstekend spel hebben de elftallen van beide ploegen het publiek voorge- j voorkomen, dat ieder- zet, voetbal van zeer hoog gehalte, waar- j een reeds telde. Didi in 'prachtige combinaties werden afge- nam van een vrij ver wisseld door staaltjes van fenomenaal in- re afstand een vrije dividueel spel. In de Zuidslavische ploeg schop, welke in de was het verband wat beter dan bij de richting van de lin- Brazilianen en vooral wat het dekkings- ker beneden hoek systeem betreft met de reuzen-stopper- spil Horvat als uitblinker, voelde men zich veiliger aan Europese dan aan Zuid- Amerikaanse zijde, waar door overvloe dig enthousiasme en te veel natuurlijk talent nog wel eens vergeten werd om de tegenstander te dekken. Rustig, weloverwogen werden de aanvallen van de Zuid-Slaviërs met Tsjaikowski, Zebec en Vukas als uitblinkers, vanuit de diep te van het veld opgebouwd, schitterend was het positiekiezen, zuiver de passes, en de schoten, die uit deze aanvallen re sulteerden waren hard en goed gericht. In het middenveld was Sjip, de bijnaam van de uit het FIFA- elftal zo wel bekende Tsjaikowski. de uit blinker, die door zijn onvermoeibare strijd lust, de motor van de ploeg was. Tegenover dit ge degen. geroutineerde samenspel der Zuid- Slaviërs, stelden de Brazilianen een geest driftig meer op de in dividuele capaciteiten In de tweede helft huppelde linksbui ten Rodrigues, gewond aan de enkel, een beetje mee. Maar zijn snelheid had hij door zijn verwonding erbij ingeboet. In de vierde minuut gaf Zebec, die midvoor speelde, van vrije grote afstand eën zui ver schot in de linker hoek. dat. op knie hoogte afgezonden, de Braziliaanse doel- verdediger te machtig was. En enkele minuten later werkte Zebec zich weer door de Braziliaanse defensie heen, maar zijn schot vloog ditmaal naast. Beara bracht vervolgens het publiek in verruk king door zijn gedurfde uitlopen, één keer pikte hij de bal voor de voeten van Pinga weg, een tweede keer voor die van Baltazar. Nu Rodrigues niet meer volkomen fit was, werden de meeste aanvallen geleid door rechtsbuiten Julin- ho. wiens stijl van spelen aan Matthews deed denken. Hij was het. die tegen de paal schoot, en toen in een periode van druk op de Zuidslavische helft Horvat een seconde verslapte, had Didi met een kogel de stand gelijk gemaakt. Toen moesten er nog 20 min. worden gespeeld. Het hoge tempo in de zomerse tempera tuur had de spelers uitgeput en beide ploegen beperkten zich verder tot het af vuren van harde en verre schoten, wel ke of de goede richting misten of door de beide doelverdedigers werden gestopt. Julinho schoot tegen de lat en een schot van Zebecdraaide juist naast de paal. Zo kwam het einde van de wedstrijd met .gelijke stand, welke de verhouding in het veld uitstekend weergaf. En de ver lenging van twee maal een kwartier le verde weliswaar veel spanning en ner vositeit op, maar gelukkig geen doelpunt. (Speciale berichtgeving) ZUERICH, Zaterdag. In een prachtige wedstrijd, geheel volgens het boekje van de Weense school ge speeld, heeft Oostenrijk als beschermd land zijn tweede overwinning in de achtste finales behaald van Schotland werd met 10 gewonnen en zich daarmee geplaatst voor de kwart-finales, welke over een week worden gespeeld. Met 5—0 ging het Tsjechische elftal kanloos onder. De Tsjechen hadden na hun nederlaag tegen Uraguay een nieuw achtertrio geformeerd, maar wij vermoeden zo, dat de leiders van het team van deze rigo- reuze wijziging al spoedig na het begin danig spijt hadden. Binnen twee minuten hadden de Oostenrijkers de leiding genomen en weer twee minuten later keek de Tjschische ploeg tegen een weinig bemoedigende 40 achterstand aan. Tegen de laag staande zon inspelend kregen de backs Safranek en Pluskal, noch doelman Stacho vat op het aanvalsspel van de Oostenrijkse stormlinie, die van <'e aftrap met fris doortastend spel op de proppen was gekomen. Het was begonnen met een door Koerner genomen hoekschop, ineens ingeschoten door Probst, doch met meer geluk dan wijsheid door de teruggekomen rechtsbuiten Hlavacek op de doellijn geblokkeerd. Even waren de Tsjechen er toen vandoor gegaan, maar verder dan Ocuirk, die nu de spilplaats bezette (Happel was als linksback opgesteld), was de bal niet gekomen. BEARA ...tijgersprong... De 24.000 op de tribunes van het Hardturm-Stadion zagen toen hoe Oc- wirk de bal met een lange soepele pas naar de reeds gestarte midvoor Stojaspal expedieerde. Een paar passen liep de Oostenrijkse aanvalsleider door, toen loste hij op de rand van het strafschop gebied een hoog schot, dat over de te ver uitgelopen Stacho heen in het net plofte. En in de vierde minuut brachten de Oos tenrijkers hun voorsprong met een juweel van een doelpunt op 20. De bal werd van man tot man geschoven, van Wagner naar Probst, van Probst naar Alfred Korner. Koerner werd ruw aangevallen in het strafschopgebied, maar hij hield de bal in zijn bezit en de Zuidslavische scheidsrechter Stefanovic floot, volkomen terecht, niet. Een schietkans had Koerner toén niet meer, maar Probst stond vrij en toen deze de bal weer kreeg toegespeeld werd Stacho voor de tweede maal met een schot van 16 meter laag in de linker hoek gepasseerd. De Tsjechische aanval lanceerde over TSJAIKOWSKI ....de motor.... (Speciale berichtgeving) BERN, Zondag. Een sterk gehandicapt Engels elftal behaalde te Bern een verdiende 20 zege op Zwitserland. In de Engelse ploeg ontbraken Stanley Matthews en Nat Loft- house, die wegens blessures verstek moesten laten gaan. Finney speelde nu rechts buiten met naast hem Broadis, Taylor bezette de midvoorplaats, terwijl de linker vleugel door Wilshaw en Muilen gevormd werd. De 50.000 toeschouwers met de even verrassende als fraaie 21 zege van de Zwitsers op Italië in hun achter hoofd. zijn op hun mogelijke veronderstelling, dat het Zwitserse team voor een tweede maal wel weer eens voor een huzarenstukje zou kunnen zorgen, spoedig van de spelers afgestemd voetbal. Gleed moeten terugkomen. Want ook al rezen de Engelse spelers eveneens niet bepaald de Zuidslavische voorhoede soepel over (Speciale berichtgeving) GENèVE, Zondag. Voor Zuid-Korea is het tournooi af gelopen. Na de 90 tegen Hongarije wond Turkije er te Genève in de strijd met de Koreanen ook geen doekjes om: 70. Met 0 punten en een doelgemiddel- de van 0—16 uit 2 wedstrijden kunnen deze nu de (verre) terugreis aanvaarden. Nadat het gedurende de gehele eerste helft Turkije was geweest, wat de klok sloeg, trachtten de Koreanen onmiddel lijk na de pauze met enkele energieke en moedige aanvallen iets van het ver loren terrein te herwinnen. Maar al spoedig moesten zij het opgeven, on machtig als de klein van stuk zijnde Oost-Aziaten waren tegen de rpbuste Turkse verdedigers, Veel hadden de Ko reanen op dat ogenblik trouwens ook al niet meer om zich aan op te trekken. Met de rust wees het scorebord namelijk al 40 voor Turkije. Necmettin. de nieu we Turkse middenvoor in de 10e minuut, Lefter in de 24e minuut, Suat in de 29e minuut en Lefter in de 39e minuut had den daarvoor gezorgd. Nadat Burhan er in de 19e minuut na de rust 5—0, en in de 25e minuut 60 van had gemaakt, en Erol na een half uur de voorsprong tot 70 had vergroot, geloofden de Turken het wel. Deson danks slaagde Zuid-Korea er niet in om ook maar met één treffer op zijn debet uit het tournooi te stappen. tot grote hoogte en klopte het in de Engelse gelederen ook vaak niet., als geheel was de Engelse ploeg toch duidelijk sterker dan die der Zwitsers. Bovendien leg den de mannen uit het bergland lang niet die vechtlust aan de dag, waarmee zij het tegen Italië zo ver hadden gebracht. Toch dacht ieder een dat na 3 minu ten reeds Zwitser land de leiding zou nemen toen Ante- nen een keihard schot inzond, dat vriend en vijand al telde. Maar, tot grote opluchting van alles wat En gels was, sloeg de bal van de onder kant van de deklat weer terug het veld in. Beide verdedi gingen hadden daarna een tijdlang weinig moeilijk werk op te knap pen, want zowel bij de Engelse als bij de Zwitserse voor- waartsen liep men naarstig naar de goede combinatie te zoeken. De Zwit sers vonden die het eerst en dat bete kende, dat Merrick verschillende ma len de handen uit de mouwen moest ste ken. Maar de Engelsen begonnen toch langzaam maar zeker gevaarlijk in de richting van de Zwitserse veste op te dringen en 2 minuten voor de rust deed Muilen de verwachting, dat de rust een 00 stand zou brengen, in rook opgaan. Hij omspeelde rechtsback Neury, lokte vervolgens Pariier uit zijn kooi en tikte de bal toen beheerst in het verlaten Zwit serse doel. Deze treffer deed Wright c.s. zich in de tweede helft veel zekerder over het veld bewegen. In de met vier man opererende Zwitserse aanvalslinie daarentegen zag ANTENEN ..tegen de deklat.. men geen kans langs de vijandelijke de fensie te komen en toen dat op een ge geven ogenblik een keer wel lukte, maar Fatton de kans op de gelijkmaker hope loos verknoeide, werd het duidelijk dat Engeland de wedstrijd zou gaan winnen. In de 24e minuut onderstreepte Wilshaw dit door Pariier voor de tweede keer te passeren. Zwitserland werd wakker ge schud, gooide er een schepje bovenop, doch reageerde te laat om nog iets aan het resultaat te kunnen veranderen. de rechtervleugel HemeleHlavacek en kele goed opgezette aanvallen, maar in de afwerking waren de combinaties zo door zichtig en kort, dat de Tsjechen nauwe lijks aan een schot toekwamen. Zo kon Oostenrijk de aanval telkens weer over nemen en het werd na ruim 20 minuten 30, toen Wagner Probst van een vlijm scherpe throughpass voorzag en laatst genoemde na een dribble langs drie be lagers de roos trof. Korte tijd na zijn tweede doelpunt verrichtte Probst de hat trick na opnieuw in een rush een aantal tegenstanders zijn hielen te hebben laten zien. De Tsjechen waren nu het hoofd kwijt en alle samenhang was uit hun spel ver dwenen en deels door pech waren zij niet bij machte voor rust het net te vinden. Kort na de hervatting maakte midvoor Stojaspal in een botsing met de Tsje chische linksback Pluskal geblesseerd, maar hij herstelde zich snel en weldra was hij weer de motor van de Oosten rijkse aanval. In de tiende minuut leek het eerste Tsjechische tegenpunt te zullen ontstaan. Goed samenspelend was de rechtervleugel tot voor Schmied doorgedrongen, maar het harde schot van Hlavacek werd dooi de Oostenrijkse doelman op stijlvolle wijze tot hoekschop Verwerkt. Enkele minuten bleven de Tsjechen met goed t spel in de aanval, maar het schieten was zeer zwak en onzuiver en de Oostenrijkse voorsprong kwam in feite geen moment in gevaar. Op het middenter- rein was Ocwirk, de 'i lange donkere Oosten- I rijkse spil, heer en s meester. Verdedigend had hij het niet lastig en zodoende kon hij al zijn aandacht en capa citeiten wijden aan de steun van de aanval. Zijn lange trappen naar de vleugels, afge wisseld met dieptepas- ses in het centrum, vormden de peilers, waarop de Koerners. Probst, Wagner en de dirigent Stojaspal hun attaques opbouw den. Met nog een klein kwartier te spe len ontstond het vijfde Oostenrijkse doel punt na fraai werk van Koerner en Probst van.de voet van Stojaspal. Dat was voldoende voor de Oostenrijkse ploeg, die nu, zonder de voorsprong te veel in gevaar te brengen, en kennelijk ook om zich voor de komende zware wed strijden te sparen, met show begonnen en lieten de Tsjechen tot het einde van het kastje naar de muur lopen. (Speciale berichtgeving) BERN, Zondag. Nu de achtste finales van de eindstrij den om het wereldkampioenschap voet- bal zijn afgewerkt, is de situatie zo, dat Brazilië en Zuid-Slavia in groep 1, Hon garije uit groep 2, Uruguay en Oostenrijk uit groep 3 en Engeland uit groep 4 zich voor de kwarteindstrijden hebben ge plaatst. De grootste verrassing van de tot nu toe geplaatste landen heeft onge twijfeld Zuid-Slavië gebaard, door het toch met Hongarije tot de titelcandidaten behorende Brazilië, na 120 minuten voetbal in tropische hitte, met een 11 gelijkspel te bedwingen. In groep 2 is een beslissingswedstrijd nodig tussen Duitsland en Turkije, welke ontmoeting Woensdag te Zuerich wordt gespeeld. Een zelfde wedstrijd zal plaats vinden in groep 4 tussen Zwitserland en Italië, eveneens Woensdagavond en wel te Bazel. De eindstanden van de achtste finales luiden: Groep 1: Brazilië Zuid-Slavië Frankrijk Mexico Groep 2: Hongarije Turkije Duitsland Zuid-Korea Groep 3: Uruguay Oostenrijk Tsj.-Slowakije Schotland Groep 4: Engeland Italië Zwitserland België 2 1 1 0 3 6—1 2 1 1 0 3 2—1 2 1 0 1 2 3—3 2 0 0 2 0 2—8 2 2 0 0 4 17—3 2 1 0 1 2 8—4 2 1 0 1 2 7—9 2 0 0 2 0 0-16 2 2 0 0 4 9—0 2. 2 0 0 4 6—0 2 0 0 2 0 0—7 2 0 0 2 0 0—8 2 1 1 0 3 6-4 2 1 0 1 2 5—3 2 1 0 1 2 2—3 2 0 1 1 I 5—8 OCWIRCK .heer en meester. 4vnycOtf* Een keur van wielrenners heeft deelgenomen aan de twee etappemvedstrijd De Ronde vanjiet IJsselmeer. We zien hier de finish te Diemen, tweede van voren de winnaar van de ronde, Wvan Dongen uit Breda. AMSTERDAM, Zondag. De geselecteerde amateurs, die uitgenodigd waren voor de zevende ronde van het IJsselmeer (Daan de Groot liet wegens ziekte en Arend van 't Hof wegens de dienstplicht verstek gaan),, een der „klassieke" wegwedstrijden van de K.N.W.U. hebben het in de twee etappes waarlijk niet gemakkelijk gehad. In de eerste plaats waren het de kilometers, 235 op de eerste en 185 op de tweede dag, die veel eisten van het uithoudingsvermogen van de renners en dan was er nog het onbereken bare Nederlandse klimaat, dat voor diverse merendeels onprettige verrassin gen zorgde Zo vertrok de karavaan Zaterdagmiddag uit Amsterdam-Noord onder een blakerende zon die tot de Wieringermeer onbarmhartig op de zwoegers brand de daarna bracht een mals regentje wat verkoeling, maar toen de Afsluitdijk be reikt werd veranderde dit regentje in een formele hoosbui, waar geen bescherming meer tegen bestand was. Toen de karavaan later op de dag via Friesland naar Drente trok, werd de temperatuur weer broeierig. Op de tweede dag minder regen, maar weer een temperatuur, die tof maar wei nig inspanning noodde. Het is dan ook geen wonder, dat van de 93 gestarte ren ners er slechts 48 de finish in Diemen hebben gehaald. Voor het grootste deel vielen de slachtoffers door pech in veler lei vorm, maar ook waren er enkele val partijen, waarvan op de eerste dag o.m Henk van den Broek, een der favorieten, de dupe werd en moest opgeven. Wie onder deze omstandigheden pech kreeg en achter raakte, kon veelal de moed niet meer opbrengen om nog verder te gaan Uitzonderingen zijn er natuurlijk ook ge weest In de eerste etappe bijvoorbeeld trok de ieusdige Brabander Looyen zozeer de aandacht, dat velen spreken van de „etappe van Looyen" en daarbij de uit stekende overwinning van Wies van Don gen op de koop toe nemen. Driemaal kreeg Looyen pech, eerst met zijn derail- leur op de Afsluitdijk, toen bij Bolsward een lekke band, waarbij hij ten val kwam en zich verwondde en later even voor bij Leeuwarden kettingpech. Alle drie de keren beet deze sterke Brabander extra op de tanden en trapte zich weer naar het peloton. Iedereen gunde hem de prestatie- prijs voor de eerste etappe dan ook van harte. Winnaar van de ronde is de 22-jarige Bredanaar Wies van Dongen geworden, die op de eerste dag 20 k m. voor Meppei op de bochtige wegen in de bossen bij Steenwijkerwold uit de kopgroep ont snapte en met 1 min. 3 sec. voorsprong als eerste over de eindstreep ging. Op de tweede dag heeft Van Dongen zijn eerste plaats prachtig verdedigd, want, dacht iedereen bij de rivaitaillering in de buurt van Hoevelaken dat hij de overwinning zou verspelen aan hetzij Van Steenvoor den, Luykx of De Hoog, die toen ruim 3 minuten op het peloton met Van Don gen voor lagen, in de laatste 60 k.m. van de ronde zwiepte Von Dongen zijn makkers in het peloton zo op, dat de vluchtelingen achterhaald werden en Van Dongen door een goede vierde plaats ach ter Baspennincx, Verhoeven en Hofland zijn zege in de ronde veilig stelde. De uitslag van de eerste etappe, van Am sterdam naar Meppei over een afstand van 235 k.m., luidt: 1 Van Dongen (Breda) 5 uur 57 min. 54 sec.: 2 Hofland (Beverwijk) 5 uur 58 min. 57 sec.; 3 Rusman (Haarlem) z. t.4 Kooy- man (Den Haag) z. t.; 5 Van Bockel (Amster- uam) z. t.6 De Bruijn (Rozendaal) z. t.); 7 Mehagnoul (Amsterdam) z. t.; 8 Mick Snijder z' .A Van steenvoorden (Heem stede) z t.: 10 Luykx (Halfweg) z t 11 De Hoog (Amsterdam) z. t.; 12 Stoettë (Amster dam z t.13 Van Steenselen (Mijnsherenland) 6 uur 2 min. 43 sec.; 14 De Vree (Breda) z t.: 15 Roovers (Etten) 6 uur 3 min. 32 sec De uitslag van de tweede etappe, van' Mep- pel naar Diemen over een afstand van circa 185 k.m., luidt: 1 Braspennincx (Zundert) 4 uur 56 min. 42 sec.; 2 Verhoeven (Overscbie) z. t.; 3 Hofland (Beverwijk) 4 uur 57 min. 33 sec.; 4 Van Dongen (Breda) z. t.5 Var. Steen selen (Mijnsherenland) z. t.; 6 Jansen (Ha1!- weg) z. t 7 Bakx (Amsterdam) z. t.; 8 Wim Snijders (Halfweg) z. t.; 9 Rijkens (Amster dam) z. t.10 Roovers (Etten) 4 uur 58 min.; 11 Tonnie Peters (Haarlem) 4 uur 58 min.; 12 Van Bockel (Amtserdam) 4 uur 58 min. 17 sec.; 13 Luykx (Halfweg) z. t.; 14 Van Steenvoor den Heemstede) z. t.; 15 Schipper (Amsterdam) 4 uur 58 min. 42 sec lo"!t27!°to2lkHoTa'SS"t,„1^ö. 13 Van Dongen 4 hUJkX 107'14: 5 Van%7eeïvf&£f,j °e Hoog 10.57.39; 7 Mehagnow ja'«'?a: Bruyn '0.58.16; 9 Kooymrm 10.58.16; 10 Rusman 10.59.09; 11 Verhoeven 11.00.14; 12 Van Steenselen 11.00.16; 13 Mick Snijder 11.01.05; 14 Jansen 11.01.05; 15 RooverS 11.01.32. De prestatieprijzen voor de eerste en tweede etappe zijn toegekend aan resp. Looyen eh Van Bockel. (Van onze verslaggever) STADION FEIJENOORD, ZONDAG. Het eerste grote internationale speedway-evenement van dit seizoen lokte Zon dagmiddag 30.000 toeschouwers naar het Stadion Feijenoord, waar het Nederlandse speedway-team in de landenwedstrijd tegen zeven Engelse cracks uitstekend partij bood. De Nederlandse captain Tonny Kroeze gaf samen met Kesselmans zijn ploeg de leiding, maar daarna bleef tot aan de elfde heat de stand gelijk omdat de En gelsen ook de door Kesselmans met Van Rijswijk en later door Kroeze met Van Hemelrijk genomen voorsprong teniet deden. Jim Gooch en Phil Bishop legden in de elfde rit de basis voor de Engelse zege, die tenslotte na veertien ritten tot de totaal-cijfers van 44 punten voor Engeland tegen 39 voor Nederland werd vergroot. Jim Gooch had met 14 punten (driemaal eerste, eenmaal tweede) het leeuwen aandeel in de Engelse overwinning: daarna kwamen Phil Bishop 10 pt., Fred Paw- son 9, Wilf Plant 5, Jack Winstandley 3, Ray Craighead 3 en de voor Jack Davis ingevallen Morry Courtnell 0 punten. De cijfers van de Nederlanders waren: Jan Kesselmans 9. Tonny Kroeze 8, Wim van Hemelrijk 8. Han van der Sluis 4, Tinus van Rijswijk 4, Thei Bisschops 3, Henk Dammers 3 pt. Dat de vervanging van Howdy Byford door Jimmy Gooch geen verzwakking was, hleek bovendien nog in de sterren-race. Kroeze versloeg Van Hemelrijk,, Van der Sluis en Kesselmans in de Nederlandse heat, Gooch liet by de Engelsen met groot verschil Pawson en Craighead achter zich, terwijl de slecht gestarte Bishop door een val werd uitgeschakeld. Na twee tussen-races (de eerste: 1 Plant, 2 Van Rqs- wijk 3 Dammers, 4 Craighead; de tweede: 1 Bisschops, 2 Van Rijswijk, 3 Wind- standley. 4 Courtnell) volgde dan de finale van de sterren-race. Gooch en Pawson namen samen de kop, waarna Pawson de aanvallen van Kroeze afsloeg en Gooch In spectaculaire stijl naar de zege reed: 1 Gooch., 2 Pawson, 3 Kroeze, 4 Van He melrijk. I BAZEL, Zondag. (Speciale berichtgeving) De Duitse trainer Sepp Herberger bad de samenstelling van bet elftal, dat tegen Hongarije zou spelen, tot enkele uren voor de aanvang geheim gehouden. Reeds enkele dagen geleden deden geruchten de ronde, als zou Duits land niet met zijn sterkste ploeg in het veld treden, ge ruchten, welke maar al te zeer zijn bewaarheid. Want toen de persdienst dei Wereldkampioenschappen der gewoonte getrouw^ tien minuten voor het aanvangssignaal de defini tieve samenstelling van de ploegen bekend maakte, bleek, dat Herberger niet minder dan zeven reserves liet meespelen, dat bijvoor beeld Scliaefer en Klodt, de beide vleugelspelers, op bet bankje de wed strijd wensten te volgen, dat Othinar Walter in trainingspak was verschenen, dat doelverdediger Turek op de tribune zat en dat binnenspeler Morlock evenmin was opgesteld. Hadden al deze spelers verwondingen? Weineen, Duitsland zond met opzet een verzwakt team in de strijd, teneinde zijn beste spelers te sparen voor de Dinsdag a.s. over te spelen ontmoeting tegen Turkije. Dit onsportieve staaltje van Duitse zijde was, dit zij ter ver ontschuldiging gezegd, een logisch gevolg van het systeem-Thommen, 0 Toen het publiek via de luidspreker vernam, dat Duitsland met een minder sterk team zou spelen, ging er een gebrul en een gefluit op, waarvan de betekenis niet te miskennen viel. De 55.000 toe schouwers voelden zich voor de gek ge houden. In plaats van een prachtige partij voetbal tussen het wonderteam Hongarije en de robuste, enthousiaste en technisch goede Duitse ploeg, zou men een gezellig oefenwedstrijdje van de Hongaren kun nen aanschouwen, waarbij het er alleen maar om ging hoe hoog de score zou uit vallen en of de dubbele cijfers zouden kunnen worden bereikt. Het publiek begon een half uur voor het einde reeds weg te lopen, de stand was toen toch al 5—1 voor Hongarije. Eerst gingen er tientallen weg, toen honderden en een kwartier voor het einde spoedden zich reeds duizenden, diep teleurgesteld, naar de uitgangen. Daar kwam nog bij, dat de temperatuur tropisch was en voor voetbal ten enenmale ongeschikt. Over de wedstrijd zelf kunnen wij na dit alles slechts kort zijn. Reeds na 4 minuten had Kocsis Hongarije de leiding gegeven, toen de Duitse verdediging een hoekschop slecht wegwerkte. Nadat een buitenspeldoelpunt van Pfaff terecht werd afgekeurd, maakten Puskas in de 17e en Kocsis in de 21e minuut aan alle onzeker heid omtrent de ware bedoelingen van de Hongaren een eind. In de resterende speel tijd voor de rust, zakte het tempo der Hongaren aanmerkelijk, men wenste zich niet meer in te spannen, het was tenslotte toch maar een oefenpartijtje. Het enige, sparringpartners bleken te zijn geweest. wat nog de moeite van v.ermeiding waard zou kunnen zijn. is het duel tussen Posipal. die als halfspeler ope reerde en niet als stopperspil, en aan voerder Puskas, waar bij de Hongaar door zijn grotere snelheid in de meeste gevallen overwinnaar was. De Hongaarse verdediging schonk de Duitse voor- POSIPAU hoede enkele gemak- kelijke kansen en Pfaff halfspeler.... profiteerde, overigens wederom in buitenspelpositie staande, van een niet te missen kans (31). In de tweede helft scoorde midvoor Hidegkuti kort na elkaar het vierde en het vijfde doelpunt. Tientallen kansen kregen de Hongaren om de score verder op 'e voeren, maar men spande zich niet on nodig in. Mebus en Puskas geraakten bei den aan de enkel gewond. Puskas ver scheen niet meer in het veld en - de resterende 25 minuten speelden de Hon garen met 10 man verder, even gemakke lijk als zij het daarvoor met elf hadden gedaan. Mebus huppelde op de buiten plaats van de Duitse ploeg verder een beetje mee. Posipal had de bewaking van Puskas overgedragen aan de robuste Eckel, van wie de Hongaar een trap tegen de enkel had gekregen. Hidegkuti maakte er in de 23e minuut 6—1 van. Totb scoorde 6 minuten later no 7. De Hongaren geloofden het toen verder wel, maakten er een grapje van en bij een van die grapjes was doelman Grosics wei zeer vermetel uitgelopen. Hij raakte de bal kwijt aan Rahn, die van verre in het verlaten doel kon trappen: 72. Kocsis antwoordde onmiddellijk met een achtste doelpunt en Hermann scoorde, toen de Hongaarse verdediging weigerde om een Duitse aanval serieus te nemen, een derde doelpunt. Met 8—3 kwam het einde van een niet eens attractieve oefen wedstrijd van de Hongaren, waarbij de Duitsers bovendien slechts middelmatige (Speciale berichtgeving) BAZEL, Zaterdag. In het Jacob-Stadion te Bazel heeft Schotland in tegenwoordigheid van 43.900 toeschouwers een verpletterende 70 nederlaag tegen Uruguay geleden. De wedstrijd werd gespeeld in tropische hitte, wat ongetwijfeld een handicap voor de Schotten betekende. Desondanks was het spel van de Wereldkampioenen, die vijf spelers in hun ploeg hadden van het team, dat in 1950 de titel had veroverd, zo supe rieur in alle onderdelen van het spel en stond het voortdurend op zulk een hoog peil dat naar alle waarschijnlijkheid ook bij een meer normale temperatuur de Schotten er niet aan te pas zouden zijn gekomen. In de eerste helft hield de fechotse verdediging zeker van zichzelf en goed positie kiezend, ruim een kwartier lang stand. Maar de voor hoede knoeide weer erbarmelijk bij de af werking der aanvallen, terwijl ook het plaatsen van de halves slecht was. Daardoor kregen rie Uruguezen telkens weer kans offensieven op te bouwen die in de 17e en in de 30e minu tot doelpunten leidden, resp. van de voel de linksbuiten Borges en van de midvoor - guez. Kort voor rust werden aan beide ij enkele prachtige kansen gemist. Na de hervatting demonstreerde Ur g y -P van Wereldklasse, de houders van lri dig. De Schotten werden ove",?™p iL komen overspeeld door een plo 8 li- tempo de sierlijkste en genaijftneerdste com binaties uitvoerde en met on ho odbareschoten besloot. In 12 minuten vielen drie doelpunten Twee minuten na de aitr,ap ®c?,°r BorSes .ia een vliegensvlugge rush langs de lijn met een diagonaal schot, acht minuten later werd het 4o door prachtig folospe] en een onhoudbare treffer van de rechtsbuiten Abbadie, en amper twee minuten nadat de bal weer aan het rollen was gebracht maakte Borges zijn hattrick tol een feit met een wonderbaarlijk doelpunt. Hij moest onder zulk een scherpe hoek schieten dat scoren onmogelijk leek, maar hij vond het net en het was 5—0. Daarna deden de Uruguezen het wat kalmer aa„ r H on„tredderde Schotse ploeg aan- afwerking liet andermaal alles de TT pelenderwijs, zonder te forceren de score on^ÓtÉ?eïeVioor Mi®uez en Abbadie xznn j V~ Daarmee kwam het einde van Schotland ultlfep.6™ volkomen va™edering De 30.000 toeschouwers zagen in het begin de Mexicanen het initiatief nemen, ■doch desondanks was het Frankrijk, dat na 19 minuten door linksbuiten Vincent de eerste treffer noteerde. Dank zij knap werk van Remetter in het Franse doel bleef deze score tot aan de rust gehand haafd. Onmiddellijk na de hervatting zorgde Cardenas, zoals reeds gezegd, er voor dat Frankrijk tot 20 kon uitlopen, maar de Mexicanen gooiden er toen een schepje bovenop, wat resulteerde in twee doelpunten van Lamadrid (10e minuut) en Balcazar (40e minuut). Iedereen had zich reeds met een gelijkspel verzoend toen 3 minuten voor tijd rechtsback Lo pez een keihard schot van Ben Tifour uit het Mexicaanse doel sloeg. Kopa de Franse rechtsbinnen, maakte metde strafschop geen fout. Tricolores toch uitgeschakeld (Speciale berichtgeving) GENèVE, Zaterdag. Frankrijk behaalde te Genève een ge lukkige 32-zege op Mexico. Gelukkig, omdat de Mexicaanse rechtshalf Carde nas in de eerste minuut na de rust een zacht schot van Dereuddre van richting veranderde en zodoende de bal in eigen doel werkte. Overigens baatte de over winning de tricolores weinig, want door het 11 resultaat dat Brazilië en Zuid- Slavië bevochten werd Frankrijk als eerste „geplaatst" land uitgeschakeld voor de kwarteindstrijden. (Speciale berichtgeving) LUGANO, Zondag. Het was broeiend heet in het Comaredo- Stadion te Lugano, waar 30.000 toeschou wers aanwezig waren by de wedstrijd tussen Italië en België voor de achtste finales van groep 4. Voor de Italianen mocht de temperatuur misschien draaglijk zijn geweest, voor de arme Belgen waren de omstandigheden verre van ideaal. Ge durende de gehele wedstrijd hebben de Rode Duivels moeten vechten tegen de Azzurris en tegen de hitte, die aan hun uithoudingsvermogen en aan het tempo van hun spel de zwaarste eisen stelde. De Belgische verdediging mocht nog van geluk spreken toen de Italianen nogal wat tijd nodig bleken te hebben zich in te spelen, maar toen het terrein door beide ploegen verkend was, waren het de Italiaanse voorwaartsen, die het initiatief namen en hun tegenstanders meer en meer- in de verdediging drongen. De Belgische spil Carré had handen vol werk aan de beweeglijke Italiaanse aanvalsleider Galli en Gerneay moest onder de lat voort durend attent blijven bij de snelle acties van het binnen trio. Maar het schieten was bij de Italianen slecht verzorgd en zowel rechtsbuiten Lorenzi als linksbuiten Cappello misten ieder een opgelegde kans. Dit gaf de Belgen kennelijk moed en over de vleugels Mermans en Van den Bosch werden enkele uitvallen geleid, die de Italiaanse defensie voor grote problemen stelden. Doelman Ghezzi moest al zijn acrobatische capaciteiten in het geweer roepen om schoten van Mermans en een felle kopbal van Coppens uit zijn doel te houden. De Italianen waren ove rigens duidelijk in de meerderheid al duurde het tot 4 minuten voor rust voor de blauw- hemden er door rechtsbinnen Pandolfini in slaagden de score te openen. Linksbuiten Frig- nani werd in het strafschopgebied gevloerd en uit de toegekende strafschop scoorde Pandolfini onhoudbaar. Ook na de hervatting hadden de Italianen j s'e woord en nu kon de superioriteit duidelijker worden uitgedrukt. Uit een voorzet ^an Lorenzi kopte Galli de bal in het uiterste eAieL 20. Ongeveer tien minuten later ont stond het derde Italiaanse doelpunt toen Ger neay een bal na 'n prachtige redding liet vallen en Frignani er als de kippen bij was om het leder de laatste en beslissende zet te gevein Korte tijd later verrichtte Gerneay een fra«j"~ save bij een hard schot van Cappello, maa een half uur moest hij de bal voor d« *t_- maal uit het net vissen toen. Galli een önhou baar schot afvuurde na met een handige schijf beweging langs Carré te zijn geglipt. Pas toen slaagden de Belgen er in eni£e aanvalskracht te ontplooien en met nog nege«J minuten te spelen zorgde Anoul voor he* tegenpunt. Zo kwam het einde met 41 en België voor de titel uitgeschakeld, I ged var Lei rin we: ber kar var Z eer de in var Kir jeu rin, var tig< de F. dek A. var hie ker gen me: G bur uur de Tus bet sist hui Lof tot IV vrie V Rus li E het E dru dat ik leze „I J J leer gaa j boe regi „1 En ove regi veri „1 J de leve H dele sch< dele Z( Kat sten „1 katl bez: dan van doe rijk het „i katl BL1 H daaj enig ram lanc Kon de wer voo: ogei N, Dor het deei com lanc hier ngei brat Va a rijk: dijk sche uite aspe Ir roei wou het Past gevi aan bew part Z( larii hij de Ron thol Paté Car; In hom Pare hou< sten- de k Dc baar ^vas ^ou prov R e te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6