Eerste treffen tussen regerings troepen en invallers ■pr-T Amerikanen onderzochten schip onder Nederlandse vlag Kwaliteit en bedrijfsleven prij svorming van akkerbouw producten De Om Zuid-Oost Azië C.D.U. eist souvereiniteit van West-Duitsland op Regering zei neen tegen Amerika. Geen geneus in schepen Zij roepen op tot actie tegen min. Donker Inter-Amerikaanse vredescommissie neemt een eerste beslissing DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 22 Juni 1954 WEERBERICHT Duitse kameraden verontwaardigd De Inter-Amerikaanse vredescommissie De V. S. en de strijd m Guatemala Radio Guatemala heeft gisteren nog verklaard, dat een van de toestellen, uie een aanval op de stad gedaan hebben, be stuurd werd door twee Amerikanen. Het toestel was door luchtafweergeschut be schadigd en het had later een noodlanding op Mexicaans gebied moeten maken. Guatemala zou daarop aan Mexico ver zocht hebben om de Amerikanen vast te houden. Geen reden tot ongerustheid Incident op vriendscha ten vergissing Prinses Margriet op Avondvierdaagse De maatregelen tegen Guatemala Nederland beschikt afwijzend op Amcrik. verzoek jpelijke wijze geregeld Meningsverschillen over kwaliteitsregeling Auto sloeg om in de boclit Zeven personen naar liet ziekenhuis Om de Katholieke Eenheid Delegatie Kalk. Werkgemeen- scjiai> opnieuw verhinderd Bedell Smith terug in de V.S. Afwachtende houding van Groot-Brittannië Uitgerekend mis! Analyst Desnoods zonder E.D.G. X-' 'V, -. X, De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luklt: Aanvankelijk opklaringen, later weer toene mende bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en West. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Woensdag 2S Juni: Zon op 4.20, onder 21.04; Maan onder 12.34. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Operette-oorlog in Guatemala Voormalige Duitse krijgsgevangenen in Bad Godesberg hebben plechtig besloten, dat zij hun vrouwen opdracht zullen ge ven voortaan geen Nederlandse levens middelen meer te kopen. In een met al gemene stemmen genomen besluit van de j vergadering van de Godesbcrgsc afdeling van de Bond van vroegere gevangenen heet het, dat deze boycot zal moeten voort- duren „tot de Nederlandse minister van justitie genade zal laten gelden". Ter geruststelling van het Nederlandse volk wordt hieraan toegevoegd, dal de boycot zich niet wil richten tegen de Ne derlanders in het algemeen, doch uitslui tend tegen minister Donker, „die zich stijfhoofdig en hard voor elk menselijk gevoel ontoegankelijk toont". De verlangde genade moet, volgens de voorzitter van de Godesbergse krijgsge vangenen, met name voor de nog in Breda opgesloten oorlogsmisdadigers gelden, die op „gruwzame wijze" behandeld worden en alleen met Kerstmis een pakketje mo gen ontvangen. Genoemde voorzitter was verder van mening, dat de gevangenen in Breda zonder bewijs voor een persoon lijke misdaad achter slot en grendel zaten. Hun vonnissen dienden door een interna tionale rechtbank te worden onderzocht. Het Guatcmclaanse opperbevel heeft gisteren een communiqué uit gegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de regeringstroepen Zondagavond te Gnalan, nabij Zacapa, contact hebben gemaakt met de invallers. De regeringstroepen zouden een krachtig tegenoffensief hebbn ingezet, en de opstandelingen werden, aldus dit communiqué, na hardnekkig verzet, gedwongen terug te trekken. Ook in de havenstad Puerto Barrios, aan de Garaibischc Zee, zouden de opstandige troepen Zondag na een korte schermutseling zijn terug- geslagen. Een in Honduras geregistreerde Schoener met een lading wapens aan boord, zou in de haven in beslag zijn genomen en de bemanning gevangen genomen. lfct communiqué bericht verder, dat vliegtuigen van de opstandelingen utilitaire installaties en bet spoorwegemplacement te Zacapa hadden beschoten, waardoor lichte schade was aangericht. Van de zijde der opstandelingen komt slechts weinig nieuws. Dit weinige nieuws ephtcr geeft een geheel andere lezing, 25 dorpen zouden veroverd en leger van de tegenstander „volledig omsingeld" zijn. In dit communiqué werd voor het eerst melding gemaakt van een treffen van re geringstroepen en de invasie-strijdmacht. Voordien waren reeds van de radio van het Bevrijdingsleger" afkomstige berich ten ontvangen, waarin gemeld werd. dat het invasieleger in drie colonnes oprukte naar spoor- en wegenknooppunten in het Zuiden van het land en goede vorderin- 2 P n m a a If t P De stad Zecapa, in wier omgeving vol gens genoemd communiqué het eerste treffen zou hebben plaats gevonden, ligt halverwege de havenstad Puerto Barrios en de hoofdstad Guatemala. Dit is op een afstand van ongeveer 75 kilometer van beide steden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren Guatemala's beschuldiging, dat de opstandelingen in Guatemala gebruik ma ken van de Amerikaanse wapens, die on langs naar Honduras en Nicaragua zijn gezonden, van de hand gewezen. Hij ver klaarde, dat het verzenden van de wapens had plaats gehad volgens het defensiever- drag van Rio en dat Amerikaanse mili taire experts, tezamen met de autoriteiten van het land waar zij werken, er op toe zien, dat de wapens niet gebruikt worden voor andere dan in het verdrag omschre ven doelen. Tijdens een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad de eerste op een Zon dag sinds het uitbreken van de Koreaan se oorlog - is de Guatemalaansc klacht over agressie van Honduras cn Nicara gua op aanstoken van de United Fruit Gy of Boston, behandeld. De Sovjet Unie sprak het veto uit over een voorstel van Honduras en Brazilië, de klacht te ver wijzen vaar de Panamerikaanse confe rentie. Deze foto werd genomen tijdens de bijzondere zitting. De Guatemalaansc ambassadeur in de V. S. Eduardo Cas tillo Arriola, spreekt de vergadering toe. Uiterste links staande). Inmiddels heeft Guatemala gisteren een verzoek gericht tot de Inter-Amerikaanse Vredescommissie opi bijeen t« komen ter bespreking van de strijd in Guaten.aia. Kort voordat de commissie bijeen zou ko men verzocht Guatemala haar evenwel te wachten met haar besprekingen, totdat de Veiligheidsraad zich zou hebben 'uitge sproken. In genoemde commissie hebben Argentinië, Mexico, Brazilië, Cuba en de Verenigde Staten zitting. De commissie mag zich niet met binnenlandse aangele genheden bemoeien en heeft slechts een adviserende stem. Zij staat los van de inter-Amerikaanse organisatie. Met algemene stemmen heeft de com missie ook dit tweede verzoek van Gua temala ingewilligd. Zjj liet in haar beslis sing echter uitkomen, dat de beschuldi gingen van Guatemala aan het adres van Honduras cn Nicaragua haar aandacht blijven behouden cn dat zij zich op het standpunt stelt, dat dc Verenigde Naties geen volledige jurisdictie in de kwestie hebben. In de stad Guatemala is het echter vol komen rustig, zo werd gisteren door Reu ter uit deze stad geseind. Dc bewoners zijn normaal aan het werk, hoewel een zekere spanning te constateren valt. Luchtaanvallen waren niet ondernomen, zo meldde deze correspondent. Hjj be richtte tevens, dat, vóór dat de Guatema- laanse regeringstroepen de strijd hadden ingezet, de gevechten waren geleverd door politie cn gewapende leden van vakvere nigingen. Het leger was tot dusver trouw gebleven aan dc regering. President Arbenz heeft gisteren de staat van beieg voor geheel Guat^™ka pft gheiT lcondigd. In een radio-toespraak heeft hij de bevolking opgeroepen om aitos tei beschikking van het leger te st®jilelV naar het schijnt is weinig gevolg g g aan deze oproep. De „Vrijheidsradio", die volgens de Gua- temalaanse regering bediend wordt vanuit Honduras, zou de bewoners van de stao Guatemala hebben opgeroepen om de stad te verlaten in verband met mogelijke bomaanvallen. De „Vri.iheidsradio" zou verder ontkend hebben, dat oorlogsschepen Puerto Bar rios en San Jose hadden beschoten. Er zouden geen oorlogsschepen langs de Guatemelaanse kust zijn. Wel zou Zondag de stad Coban zijn gebombardeerd. Door het secretariaat der V N. is gis teren een telegram gepubliceerd, dat. vóór de zitting van Zondag J.I., door de rege ring van Guatemala aan de voorzitter van de Veiligheidsraad is gezonden. Daarin zegt de regering van plan te rijn om de vreemde agressie gewapenderhand terug te drijven en aldus gebruik te maken van zijn wettige verdedigingsrecht. In naar telegram stelt de regering, dat alle vlieg tuigen waardoor Guatemala is aangeval len in Honduras zijn gestationneeid. De regering van Honduras heeft op haar beurt een boodschap aan de voorzitter van de Veiligheidsraad gezonden. Zij ontkent hierin/ dat zij de bewapening van een expeditionaire macht op hc heeft geautoriseerd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, naar aanleiding van een Nederlands protest, zijn verontschuldigin gen heeft aangeboden voor het. in Mei j.l. in opdracht van Amerikaanse autori teiten doorzoeken van het voor Neder landse rekening varende Duitse vracht schip „Wulsbrook", dat toen op de rede van Portorico lag. De lading var, de Wulsbrook werd on derzocht, omdat de Amerikanen meenden, dat zich daaronder voor Guatemala be stemde wanens zouden kunnen bevinden. Er werd niets van dien aard gevonden, doch de „Wulsbrook" had 48 uur opont houd. Na dit voorval had de Nederlandse am bassadeur te Washington, dr J. H. van Roijen. verleden week een protestnota op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken overhandigd. Dit protest is door het ministerie aanvaard. Het gehele incident is in vriendschappelijke geest ge regeld. Naar aanleiding van het bovenstaande, vernemen wij nog van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Kaag, dat deze Duitse boot voor^ rekening van de KNSM voer. Onmiddellijk na het onderzoek heeft Nederland geprotesteerd en zich alle rechten op schadevergoeding enz. voorbehouden. Overigens ging het hier kennelijk om een vergissing, want zo als men zich zal herinneren, doorzochten de Amerikanen enige dagen later een Zweedse boot, die wapens smokkelde van Stetün naar Guatemala. Blijkbaar waren de Amerikaanse diensten verkeerd inge licht. (Van onze correspondent) De Baarnse avondvierdaagse, welke vanavond start telt onder de jeugdige deelnemers Prinses Margriet, die de wandelsport een warrn hart toedraagt. Tezamen met haar vriendinnen zal zij gedurende een viertal avonden iedere «vond een traject van vijftien kilometer door de mooiste delen van het Gooi af- Teggen, - - Dc Nederlandse regering heeft aan dc Verenigde Staten laten weten, dat zjj geen toestemming geeft schepen, die onder Nederlandse vlag naar Guatemala varen, te laten aanhouden door eenheden van de Amerikaanse marine, aldus werd gisteren in Den Haag bekend gemaakt. Zoals men zich zal herinneren, heeft de regering van de Verenigde Staten onlangs bij de regeringen van verscheidene Europese landen stappen ondernomen om wapenleveringen aan Guatemala te voor komen en daarbij het recht gevraagd vaartuigen op volle zee te doorzoeken. Van welingelichte zijde te 's-Graven- hage wordt overigens verzekerd, dat zich in de practijk geen gevallen voordoen van vervoer van wapenen naar Guatemala in Nederlandse schepen. Het incident was voor de regering van de V. S. 'echter aanleiding om bevriende naties te verzoeken mede te werken aan de stopzetting van wapenleveranties aan Guatemala. Aan enkele landen werd gevraagd on derzoek van schepen toe te staan. Oor spronkelijk werd dit niet aan Nederland gevraagd, maar later kwam men hier weer op terug. 'De Nederlandse regering heeft echter geantwoord, dat zij wel tot mede werking bereid is, maar geen onderzoek van schepen kan toestaan. Daar er omtrent dc prijsvorming van enkele akkerbouwproducten ongerustheid bestaat, .acht de Stichting vor dc Land bouw het nuttig jets mede te delen inza ke het overleg, dat thans gaande is tussen de overheid en de georganiseerde land bouw. Omtrent het doel van de landbouw- prijspolitiek bestaat er een grote mate van overeenstemming. Deze politiek is er namelijk op gericht 'n redelijke bestaans mogelijkheid te handhaven, ook bjj on gunstige conjunction ef een laag buiten lands prijspeil. In de akkerbouwsector tracht men de handhaving van de redelijke bestaansmo gelijkheid te bereiken door een systeem van vaste prijzen voor tarwe, suiker en koolzaad, minimum prijzen voor voeder- granen en aardappelmeel en het opvangen van al te grote risico's bij de aardappel teelt. Wat betreft de vaste prijzen in 1955 voor koolzaad is, behalve vergoeding van kos ten, ook enige winstmogelijkheid verdis conteerd en wel volgens het systeem, dat in de afgelopen jaren ook werd toegepast. Op grond hiervan wordt thans een hogere prijs bepleit voor koolzaad van oogst 1955- De noodzaak tot verhoging vloeit voort uit de stijging van de kosten. Voor de oogst 195a wenst de hoofdafde ling akkerbouw eveneens een vaste tarwe- prijs gehandhaafd te zien. Om deze reden heeft de hoofdafdeling zich'kort geleden verzet tegen eventuele afschaffing van de Gedurende het afgelopen weekeinde werd te Plymouth een „St. Bonifaciuscongres" gehouden, dat werd bijgewoond door autoriteiten uit Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland, Denemarken, Ierland en Nederland. Een deel van het congres was een levendig stadionspel, dat het leven van de martelaardie te Dokkum in 75tf werd vermoord, in beeld bracht. Meer dan tienduizend personen woon den dit spel opgevoerd door 250 me dewerkenden bij. Het congres werd gehouden ter herdenking van de dood 12 eeuwen geleden van St. Boni- facius. Tijdens het stadionspel. Foto bo ven, v.l.n.r.: Kardinaal Wendel van München;' Kardinaal Frings uit Keulen en Kardinaal Griffin uit Westminster op de eretribune. Onder: een overzicht tij dens het spel. inleveringsplicht voor tarwe oogst 1954. Het is evenwel mogelijk in de huidige regeling enkele vereenvoudigingen aan te brengen. Wat betreft de prijshandhaving dringt de slichting aan op regelmatig en vroeglijdig optreden van het A.V.A. Be sprekingen over de tarweprijs oogst 1955 worden binnenkort geopend. Het instel len van 'n minimumprijs voor voedergra- nen kan slechts worden bereikt voor gerst. Gestreefd wordt naar een prijs voor de binnenlandse'gerst, van gemiddelde kwali teit, van 22.50; voor rogge van 21.50 en voor haver van 21.per 100 leg. Inzake het aardappel meel heeft de mi nister kort geleden hel verzoek van de stichting'ingewilligd inzake een minimum- prijsregeling, met beheerste productie. Nadere voorstellen hieromtrent worden thans uitgewerkt. Bij de consumptieaardappelen draagt de overheid bij in het door de telers gevorm de consumptieaardappelfonds, dat dient om al te grote risico's op te vangen. Hoe wel het niveau wellicht iets lager zal lig gen is omtrent de prijsvorming voor con sumptieaardappelen van de komende oogst nog niets met zekerheid te zeggön. Met de vaststelling van garantieprijzen voor poot- aardappeien heeft de overheid geen en kele bemoeienis- Deze zaak ligt geheel in handen van de belanghebbenden zelf. Door verschillende omstandigheden wer den voorstellen gedaan tot verlaging der garantieprijzen. De hoofdafdeling akker bouw heeft zich hiertegen echter verzet. Thans is intensief overleg gaande over een voorstel, dat een korting inhoudt voor de rassen, waarvan meer dan een bepaald kwantum per ha zou moeten worden over genomen. Ten einde ook in de toekomst een bevredigende garantieregeling te kun nen handhaven, zal het wellicht noodza kelijk zijn, de verzekeringspremie het vol gend jaar te verhogen. Inmiddels behoeft thans geen ongerust heid te bestaan omtrent afzetmogelijkhe den of prijsvorming. Het Nederlandse pootgoed blijft op dc internationale markt zeer gewild cn onze export overtreft die van elk ander land. Naar aanleiding van een advies inzake het vraagstuk der kwaliteitsregeling van landbouwproducten, uitgebracht door dc commissie voor landbouw en voedselvoor ziening van de Sociaal-Economische Raad aan de minister van Landbouw, zijn aan zienlijke meningsverschillen ontstaan. De ze meningen k.omen thans allengs in het licht der openbaarheid. Men kan de verschillen het. best karak teriseren door te stellen, dat de ene (voor namelijk politieke) groep alle kwaliteits regelingen (voorschriften, controle, tucht rechtspraak etc.), principieel in handen van de overheid gesteld wenst te zien Hiertegen wordt in, voornamelijk, bedrijfs- kringen heftig geopponeerd. Dc adviescommissie van de S.E.R. heeft zich met een kleinst mogelijke meerde!» heid op liet standpunt gesteld, dat kwali teitsregelingen tot de competentie van het bedrijfsleven (zullen) moeten behoren in nauwe samenwerking met de overheid, zijnde de minister van Landbouw. Op de eerste dag van het bezoek, dat H. M. dc Koningin aan het Rampgebied bracht, bezocht zij in de namiddag het Pestalozzihuis te Hcijningcn, een door Zwitserland geschonken gebouw, dat geheel is gewijd aan de zorg voor baby en kleuter. Wc. zien de Koningin hier op het consultatiebureau voor zuigelingen. Nabij de Rotonde aan de Rijsbergseweg te Breda is Maandagavond een huurauto waarin zich vijf dames en vier heren be vonden, bij het nemen van de bocht om geslagen. Op twee na moesten alle in zittenden, die van de kermis in Rosber gen terugkwamen, naar het ziekenhuis worden overgebracht, nadat twee dokto ren ter plaatse dc eerste hulp hadden ver leend. Het ongeluk gebeurde op het ogenblik, dat de chauffeur, L. G. uit Etten, met gro te snelheid de bocht nam, waarbij hij de wagen, een Kaiser Frazer, niet in zijn macht kon honden. Enkelen van de inzit tenden. die allen uit Breda afkomstig zijn, liepen hersenschudding of beenbreuken op en werden uit dc wagen geslingerd. (Van onze Haagse redactie) Het gesprek over de politieke eenheid der Nederlandse katholieken tussen de delegaties- van de K.V.P.. K.N.P. en de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. zal, naar thans is afgesproken, niet vandaag worden voortgezet maar op 8 Juli a.s. Dit is reeds de tweede keer, dat sedert de vorige bijeenkomst de da tum is verschoven. Beide keren bleek de delegatie van de Katholieke Werkgemeen schap verhinderd. Als thans het gesprek wordt voortgezet is de ka-derdag van de P. v. d. A. over het bisschoppelijk mande ment, op welke bijeenkomst ook het ka tholieke Tweede-Kamerlid van de P. v. d A., de heer G. Ruygers, het woord zal voe ren, reeds enige dagen achter de rug. Zoals men weet vindt deze kaderdag op 3 Juli plaats. De Amerika/nse onderminister van buitenlandse zaken, Walter Bedell Smith, is gisteren uit Genève te Washington te ruggekeerd. Van gezaghebbende Ameri kaanse zijde wordt vernomen, dat de onderminister niet voornemens zou zijn om zich opnieuw naar de Aziatische con ferentie te begeven. President Eisenhower heeft de leiders van de democratische cn republikeinse afgevaardigden in het Congres uitgeno digd om Woensdag in het Witte Huis een uiteenzetting van Bedell Smith over de conferentie te Genève aan te horen. Aan deze bijeenkomst op het Witte Huis aan de vooravond van liet bezoek der Britse ministers, wordt zeer veel belang gehecht. Op deze wijze zal het immers mogelijk zijn, dat het Amerikaanse par lement cn de regering tot een zekere een heid van zienswijze komen betreffende de Z.O.-Azië-politick. De uitgenodigde parlementsleden, in totaal een 30-tal, be horen tot de commissies van buitenlandse zaken, van credieten, van de gewapende strijdkrachten en tot de parlementaire sub-commissies voor de zaken het Verre Oosten betreffende. In Amerikaanse diplomatieke kringen wordt intussen benadrukt, dat de terug keer van de onderminister niet betekent, dat de V.S. zich niet meer zouden inte resseren voor een regeling van het Indo- chinese vrfbgstuk. De Amerikaanse re gering, zo wordt er op gewezen, heeft altijd de opvatting gehuldigd, dat het zoeken van een „eervolle oplossing" van het geschil voornamelijk zaak van Frank rijk en de verbonden Indochinese sta- tèn is. Het Britse kabinet heeft gisteren aan Sir Winston Churchill en aan minister Eden machtiging verleend om bij gelegen heid van hun bezoek aan Washington aan DE Rekenkamer is weer aan het na rekenen geweest en het was bij de besteding van Rijks financiën op ver schillende punten weer uitgerekend mis. Wij kunnen ons voorstellen, dat er fouten gemaakt worden; geld uitge ven op de juiste manier is een grote kunst, welke zelfs niet iedere huis vrouw verstaat. Laat staan, dat er bij een milliarden-huishouding ook eens wat over de balk gegooid wordt. Maar het valt toch scherp af te keuren, als zulks met grote scheppen tegelijk ge beurt, waarvan het verslag van de Re kenkamer enkele treurige staaltjes geeft. Deze lectuur zou voor een deel kostelijke humor zijn, als de humor niet zo kostbaar was. Ongetwijfeld valt hier weinig nieuws onder de zon te constateren; ook voor de oorlog bleek uit het verslag van de Rekenkamer, dat niet altijd elk dubbeltje twee keer omgekeer.d was, voordat dit geldstukje door Rijksin stanties uitgegeven werd. Integendeel, het „Rijk" deed vaak, alsof het heel rijk was en dat kwam rijkelijk duur het eind van deze week, zo volledig mo gelijke informatieve besprekingen over Zuidoost-Azië te voeren met president Eisenhower en minister Dulles. Het Britse un kabinet is van mening, dat, gezien de ver-1 brave belastingbetaler zal zich beterde vooruitzichten op de conferentie aUicht afvragen of dit maar moet bUj. van Geneve, de Westelijke mogendheden r,r,t»in te zich nog met dienen te verbinden tot het treffen van eventuele drastische verdere maatregelen. Aangenomen mag worden, dat het Britse kabinet, in zijn geheel ge nomen van mening is, dat met het nemen van nieuwe besluiten gewacht dient te worden tot op 10 Juli de resultaten be kend zullen zijn van het werk der mili taire commissies inzake hergroepering en evacuatie in Vietnam, Laos en Cambodja. Men verwacht dan ook, dat Churchill en Eden zich zullen verzetten tegen een eventueel voorstel om onmiddellijk een conferentie van potentiële deelnemers aan een veiligheidsverdrag voor Zuidoost- Azië bijeen te roepen. De beide ministers zouden wel bereid zijn om bilaterale be sprekingen over reikwijdte en organisatie van een dergelijk verdrag te beginnen. ven duren. Het is misschien prettig te weten, waar zijn belastinggeld blijft, doch daarvoor worden de penningen niet met een „vrijgevig" hart geofferd. Wij voor ons vinden de Rekenkamer een zeer nuttige instelling; deze zet de puntjes op de foutieve i's. Uiteraard zijn haar opmerkingen veelal „mosterd na de maaltijd", maar als een gepeperd dessert kunnen zij de schuldigen in elk geval een bittere nasmaak doen proe ven. En anderen waarschuwen om ook niet de smaak ervan beet te krijgen...! Na langdurige bespreking van de situatie, die door de regeringswisseling in Frankrijk voor dc Europese politiek is ontstaan, heeft de Christelijk Demo cratische Unie (C.D.U.) de voornaamste regeringspartij in Bonn, gisteravond het parool uitgegeven; „De tijd is rijp om Duitsland van de lasten van het bezet tingsstatuut te bevrijden". De bespreking werd niet bijgewoond door dr Adenauer, die on verkiezings tournee is en daarbij Zondag in Duessel- dorf reeds aangeduid had, dat hij bij een verdere vertraging der E.D.G. zaJ aan dringen op toekennen van volledige sou- vereine rechten aan de Bondsrepubliek. Dat de tijd gekomen is om Duitsland, ook bij het ontbreken van een binding in het kader der E.D.G. souverein te ma ken acht de C.D.U. blijkens haar gister avond uitgegeven verklaring, bewezen door „de met de grootst mogelijke con sequentie en betrouwbaarheid volge houden politiek der Bondsrepubliek". In haar verklaring geeft de partijleiding uiting aan de overtuiging, dat deze op vatting door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zal worden gedeeld. Het is, aldus de partij, niet in te zien wat aan Frankrijk aanleiding zou kunnen geven om een ander standpunt in te ne men. De partij acht het onbillijk, dat het verdrag, dat Duitslands souvereiniteit zal moeten herstellen, tegelijk met de E.D.G. op de achtergrond geraakt is. daar deze kwestie volgens haar met een Duitse militaire bijdrage niets te maken heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1