De Jongeren K.K OUDE TIJD MERCURIUS NIEUWS uit YLAARDINGEN KJ ver cle JJ WALDO-RIJSCHOOL Zomerkampen voor Katholieke jongens WOENSDAG 23 JUNI 1954 PAGINA 2 DE POSTDUIF 8.000ste SCHIP TE R'DAM OVER HET MANDEMENT Vormingsavond K. A. B. Administratiegebouw Kleedgebouwen T ratisformatarhuis Het filtergebouw CMl Schiedam docet HEDENAVOND JAARFEEST MEISJE IN OUDE RIJN VERDRONKEN Moeder sprong te water HET FEEST VAN DE BEJAARDEN DROOG VOORJAAR NIET GOED UITGEKEKEN Wielerronde Donderdagavond Rolschaatsenwedstrijd IN ROTTERDAM ALG. ZIEKENFONDS SCHIEDAM GESLAAGD BURGERLIJKE STAND De S.C.V. De Postduif hield een wed vlucht uit St Quentin. De uitslagen waren: J. v. d. Waard 1 54 68 69, J. v. d. Windt 2 8 9 12 15 73, E. v. Smirren 3, K. Muil wijk 4 49 51, L. Verheugen 5 22 33, J. de Koster 6 7 11 17, K. Verlinde 10 38 48 59, C. de Tuinder 13 16, A. Heeren 14 18 28 57, J. Doejaaren 19 36 44, Joh. Christen 20 40 56 64 67, P. Verheugen 21 50, P. Gou weleeuw 23, C. du Chatenier 24 30. C. v. d. Grijp 25 29 35, H. Crama 26, A. den Dunnen 27, R. Hinten en Co 31, J. Kazen- broot 32 39 60 71, K. Brouwer 34 J. Frey 37 52 53 61 75, C. v. Wijk 41, P. Tieleman 42, J. v. d. Beek en Co 43, F. Simones 45, A. v. Dongen en Co 46, C. Verboom 47, Gebr. v. d. Kant 55, P. Dalhuyzen 58 62 70. M. Lanser 63 66, A. Moog 72, D. Ram 74. Naar ons eerst thans wordt medegedeeld is Maandag het achtduizendste schip van dit jaar in de haven van Rotterdam aangekomen. Het was het 4968 b.r.t. me tende m.s. ,,Rio Segundo" dat met een lading graan van Buenos Aires kwam en ligplaats koos in de Maashaven. Vorig jaar arriveerde het 8.000ste schip op 11 Juli. Het was toen het Nederlandse motortankschip „Caltex The Hague". Evenals andere jaren organiseert de Katholieke Jeugdbeweging ook dit jaar verschillende kampen voor jongens van 12—17 jaar. In verband met de grote belangstel ling is het aantal kampen dit jaar uit gebreid en tevens een trektocht langs diverse jeugdherbergen in de Zuide lijke provincies ingelast. In totaal worden er vier kampen ge organiseerd en wel van 24 Juli tot 31 Juli in Well (L.) en Valkenburg; en van 31 Juli tot 7 Augustus en even eens in Well en Valkenburg. De trektochten langs de jeugdher bergen starten op 24 Juli en 31 Juli in Oisterwijk om op 31 Juli en 7 Augustus te eindigen in Arnhem. Jongens, die belangstelling hebben voor deze kampen of trektochten, kun nen voor nadere inlichtingen zich wen den tot het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging, Jan van Nassaustraat 113, Den Haag. Beloon hem of haar van GROOTSTE SORTERING Lange Haven 77 SCHIEDAM werksters, aan de eerw. priorin van huize St. Liduina en aan de heer De Veth van Arcade. De heer Van Dongen wees er op, dat het de bedoeling van de afdeling is, onder de Schiedamse ouden van dagen een aangename sfeer te scheppen, die tot goede samenwerking leidt, waarbij 't doel voor op staat alle katholieken in een katho lieke bond. Hij wees in verband hiermede op het belang van de katholieke pers. Hierna vestigde hij de aandacht op de jaarvergadering van de afdeling, welke volgende week Dinsdag, om 3 uur 's mid dags wordt gehouden. Er zal dan een be stuursverkiezing plaats hebben, maar te vens zal uitvoerig van gedachten worden gewisseld over de vrije tijdsbesteding. Hierin gaan de dames-leden voor, aldus 'n goed voorbeeld gevend aan de heren. Men overweegt een tentoonstelling te houden van hetgeen tot dusver vervaardigd werd. Hij hoopte dat de heren ook hierin hun aandeel zouden leveren. Pater Wagenaar prees de goede geest, waarin dit triduum gevierd werd. Naar zijn mening is het deze geest, die van de Schiedamse afdeling een der mooiste van de bond maakt. Hij wekte alle leden op zich in te spannen om het ledental te ver groten en de bond zo sterk mogelijk te maken. Intussen sprak hij uiteraard als geestelijk-adviseur over de betekenis van het geestelijk leven in de afdeling. Het feestelijk ontbijt werd met een ge zellig samenzijn besloten. Hedenavond vindt te 8 uur in Gebouw Arcade vanwege de K.A.B. een gedadh- tenwisseling plaats over de betekenis van het mandement der bisschoppen. Iedereen is welkom. In dit gebouw zijn ondergebracht: een ruimte voor de hoofdbadmeester, een cassa, een garderobe en toilet en een ver trek voor E.H.B.O. In de onmiddellijke nabijheid van het administratiegebouw is onder de luifel, die de beide kleedgebou- wen met elkander verbindt, nog een twee de cassa geprojecteerd, die bij druk bezoek dienst doet. Voor de kleedgebouwen is gekozen het systeem van wisselcabines, gemeenschap pelijke kleedruimten en het afgeven van de kleding in onder toezicht staande gar- deroderuimten. Elk kleedgebouw bevat 48 wisselcabines en een gemeenschappelijke kleedruimte. Van het aantal cabines zijn 28 stuks be stemd voor volwassenen en 20 stuks voor kinderen beneden 14 jaar. Laatstgenoemde cabines hebben deze bestemming gekre gen, omdat in de praktijk is gebleken, dat van de zijde van de ouders soms be zwaren bestaan tegen het gebruik van de gemeenschappelijke kleedruimte. De kleding wordt in de garderoberuim ten ter bewaring afgegeven. De aan ha ken bevestigde kleding wordt aan stellin gen opgehangen. In ieder kleedgebouw kan per garderoberuimte een maximum aantal van 2560 haken worden geborgen, zodat de badinrichting bij zeer druk be zoek 5000 personen zal kunnen opnemen. Bij de kleedgebouwen zijn toiletten, dou ches, voetwasbakken en een bergruimte voor het zwemmateriaal geprojecteerd. Ten behoeve van het in de filterkelder geïnstalleerde electrisch vermogen is een transformatorhuis geprojecteerd. Deze ruimte is in de plattegrond van één der kleedgebouwen verwerkt en in de archi tectuur op organische wijze opgenomen. Ten behoeve van de waterzuiverings installatie, welke door de heer Midden dorp is verzorgd, is op het terrein een centraal gelegen filterkelder geprojec teerd In deze kelder is een installatie ont worpen, bestaande uit twee filters met bijbehorende technische installatie. Van de filters is één bestemd voor het diepe bassin, het andere voor het ondiepe oassin en het kleuterbad tezamen. In overleg met de heren Schuursma en Middendorp is de keuze van het primaire water voor de bassins gevallen op drink water. Het vullen van de bassins geschiedt over de filters, waarbij aan het water che micaliën worden toegevoegd. Het maken van twee filters is noodzakelijk, daar de hoeveelheid water, die door de Technische Bedrijven kan worden geleverd en dan alleen gedurende de nachturen niet toe reikend is om de bassins tegelijkertijd èn DAT DACHTEN we de vorige week, toen we de omroeper van het A.N.P. (Algemeeeen Neederlands Pèèèèrs- bureauuuuuu), niet waar? zo nadrukkelijk Schiedam hoorden noemen als de stad, waarin een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek wordt ingesteld naar de vrije tijdsbesteding. Een sociologisch en paedagogisch onder zoek. We dachten er weer aan, toen we in De Maasbode een bericht lazen over een ver zoek van de wijkraad van Oud- en Nieuw- Charlois. Die wil van B. en W. van Rotterdam achtduizend gulden hebben, om een socio grafisch rapport te laten maken over de structuur van de bevolking. Zonder een inzicht daarin kunnen ze niet werken, daar in Oud- en Nieuw-Char- lois. We dachten eigenlijk, dat die grote stad Rotterdam allang precies wist, wat voor vlees ze ten aanzien van haar burgerij in de kuip heeft. Maar naar het schijnt, moet men daar nog beginnen aan de wetenschap, wat Rot terdammers nu wel precies zijn. Nu, het sociologisch-paedagogisch on derzoek zal ons hier in Schiedam vermoe delijk spoedig een stuk vooruit helpen, wat betreft onze kennis omtrent de struc tuur onzer bevolking. We hebben trouwens reeds een onder zoek gehad naar de structuur van het corps gemeente-ambtenaren. Dus we komen niet bepaald achteraan. Wat het nieuwe onderzoek betreft, dit is het eerste, dat op zulk een uitgebreide schaal in ons land wordt ondernomen. Derhalve Schiedam docet, Schiedam doceert, onderricht, gaat vooraan. Het is wel eens goed, dit even vast te nagelen. DAMWACHTER. De Jongeren K. K. bestaat een jaar en dit heuglijke feit wordt gevierd met een feestelijke jaarvergadering, hedenavond. Er vindt een bestuursverkiezing plaats, dan wordt er een éénacter opgevoerd en er is bal na, met muziek van de Kajotters- band van de Singel-K.A.J. Hier volgt nog het programma voor het a.s, seizoen, zoals we dit in het medede lingenblad van de K.K. vonden afgedrukt. We openen zoals bekend met een cabaretprogramma in September. Ge streefd wordt naar Zondag 26 September. In October hopen we prof. dr Ros S.J. beter bekend als Jan Ros, de toneelrecen sent van „De Linie", in ons midden te heb ben, die het startschot voor de werkgroep Toneel gaat lossen met een causerie over het wezen van het toneel als kunstuiting. November brengt ons een instructie avond over Film met een hoofdletter, ter wijl de maand December gewijd is aan de muziek, ter stimulering van de even eens nog te stichten werkgroep Muziek^ Januari is nog een vraagteken en Fe bruari brengt weer de muziek, thans echter niet in theorie, doch een muziek avond op 3 Februari in samenwerking met onze grote broer. In Maart trachten we een avond te or- Hedenochtend is het feest ter gelegen heid van het eenjarig bestaan van de af deling Schiedam van de Ned. Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden besloten met een gezamenlijk ontbijt in het gebouw Arcade. Des morgens was in de St. Liduina-kapel een H. Mis opge dragen, waaronder de geestelijk-adviseur, pater Wagenaar, een onderrichtende toe spraak hield. Er was ook op deze derde dag een verheugende belangstelling van de kant der leden. In de Arcade waren keurige tafels aan gericht en van het nodige voorzien, dank zij de goede zorgen van een aantal dames vrijwilligsters, die reeds de avond tevoren in de weer waren geweest. Tijdens het ontbijt heeft de voorzitter, de heer Van Dongen, dank gebracht aan allen, die hebben meegewerkt om dit tri duum zo goed te doen slagen. Hij bracht ook speciaal hulde aan de dameS-mede- We hebben een droog voorjaar gehad. Dit kwam vroeger ook voor, en ten be wijze hiervan vonden wij in de „Schie- damsche Courant", van 17 Juni 1858 het volgend bericht: In 1538 zag men rozen in December. In 1546 regende het in geen 16 weken' gepaard met groote hitte. In 1557 regende het in ons vaderland niet van April tot aan Augustus. In 1572 zag men in Januarij bladeren aan de boomen, waarin zich in Februari de vogels nestelden. In 1693, den 12 Februarij, deed een boer in de Beemster 5 koeijen en eenige jonge beesten in de weide en verkocht 14 dagen daarna 6 kop boter van gemelde beesten voor één gulden. In 1723 was het met primo April zoo voorlijk met alles, alsof het half Mei was Daarop volgde eene droogte, waardoor de schoonste weiden in dorre heide veran derd werd. Bij Haarlem voedde men de koeijen in het land met brood: doch dit duurde maar 3 dagen. Daarna kreeg men regen, zoodat de velden opnieuw met hare schoonheid pronkten; de boter kocht men voor 16 tot 18 gulden de 40 N. Ned. pond), de zoete melks-kaas voor 78 gul den; doch het opmerkelijkst was, dat de tuinlieden van Rijnsberg in de maanden September en October te Haarlem kwa men met aardbeziën, die uitmuntend van kleur en smaak waren. Het vleesch en spek was in de herfst zeer goedkoop, zoo dat men het eerste voor een stuiver en het laatste voor een halve stuiver 't pond kocht. In 1779 heeft het van 1 Januari tot 11 Maart niet geregend, zoodat mén 70 dagen zonder regen was. De vijfjarige J. de G. stak gisteren zon der uit te kijken de Boerhaavelaan over en werd aangereden door een bromfietser. Deze kon het kind niet zien aankomen, omdat hem het uitzicht door een gepar keerde auto werd ontnomen. Het kind werd aan het hoofd verwond en door de r, „y i j r, GG- en G.D. verbonden, waarna het naar De start van de Wielerronde HagastraatIVesterkade in de Hagastraat- huis kon terugkeren. gSWSStS De winnaars van de wielerronde van gisteravond HagastraatWesterkade zijn; 1. L. Boekee, 2. W. Krisling en 3. J. Offer- man. De prijzen worden na de tweede wielerronde op 29 Juni uitgereikt. Gecostumeerde optocht „Zwaan kleef aan" in het centrum van de stad. De kinderen verzamelen om 7 uur op het Doeleplein voor het Clubhuis. De Jon ge Harmonie verleent muzikale medewer king. Na een rondgang door verschillende straten omgeving de Raam en Oude Kerk hof, wordt op een speelplaats van een school gezamenlijk gespeeld. Helpen de ouders mee dat hun kinderen verkleed aan het programma deel nemen? Om half 9 is het gehele programma afge- lopeny De rolschaatsenwedstrijd hedenavond vindt niet in de Nieuwe Maasstraat plaats, maar op de Maasboulevard. Adverteetie. Passage Theater: (behalve Donderdag avond) Therèse Raquin (ontoelaatbaar). Monopole Theater: Complot in de tropen (14 j.) Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Van 2 tot 30 Juni óók Van Gogh- tentnonstelling. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Pibliotheek. Geopend iedere middag van 2—4 uur. behalve Maandag en tedere avond van 7 —8.30 uur behalve Donderdag en Zaterdag, Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dtnsdag- avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken Kethel R.K. Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. Heden Gebouw Arcade: Leerlingen-avond Cen trale Muziekschool, 8 uur. BIOSCOPEN Programma's van 18 t/m 24 Juni Arena: Bekentenis ener liefde (volw.) Ca- gen echtgenoot ivolw.i Luxor en Prinses: Asta: Vick] (14 J.) - Capitol: De rode bare1 (14 j.) Krlterion: Monsiein Bard heeft vreem de verlangens (18 j.) Metropole-Tus.Romab Holiday (ail.) Musica: De gevolgen van eeb misstap (volw.) Odeon: Hij, zij en de auto (a.l.) Olympia: Anna (v.) Pasage: Pechvo gel en Co (a.l.) Rembrandt. De ongenaakba' ren (18 J.) Roxy. De lifter (18 j.) Seinpo*1 Belanghebbenden bij het Algemeen Zie kenfonds Schiedam (A.Z.C.) wijzen wij op de advertentie in deze krant voorkomend, betreffende de verplaatsing naar Tuinlaan 70, alsmede op die aan de vestiging van de medische controledienst van de geza menlijke Schiedamse Ziekenfondsen. DAOBIAD VOOSCHIEDAM fN OMSTHf A f A 76ste Jaargang No. 22489 De kantoren der Redactie en Admini stratie zljD gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefooD 66152. Gironummer 590943 Abounementsprljs f 8.25 per kwartaal f 2 15 per maand. 0 50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte t <.iper millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Bu contract gelden lagere tarieven, welke Kolombreedte 1 o.ïfi per millimeter noogle DO de administratie of DO de erkende ad vertentiebureaus verkrogbaar zOn Kampioenen (Kleine advertentlëntot woorden W cent Elk woord meer s cent Maximum av woorden Plaatsing uitsluitend DU vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertenllewezen. Geslaagd voor het eindexamen Gymna sium A op het Juvenaat H. Hart te Ber gen op Zoom, onze stadgenoot, de heer H. B. P. M. Prein. GEBOREN: Sylvia C. I., dochter van A, S. A. Sciarone en C. M. Meijster; Elisa beth dochter van A. Mol en E. L. van Wamelen; Alexina dochter van J. Meer burg en P. Sprong.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2