Vele vragen omtrent het onverdedigd laten van Noord-Oost Nederland Van der Leeuwprijs uitgereikt ue nartstoent om 1 Sociaal leven is gericht op een liefdeseenheid Bij Amsterdamse meelfabriek verdwenen duizenden zakken Chefarine „4" doet wonderen Meubelmaker brak in kerken in untwapenmgs- besprekingen mislukt Toekomstige Spaanse koning bezoekt Franco Onjuiste beschuldiging Medal of freedom Voortreffelijk laatste college van prof. F. Weve O.P. Gaskraan open gezet BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET PAGINA 3 WOENSDAG 23 JUNI 1954 In Zuid-Limburg Wederom 5 jaar geëist Iedere vrouw kan mooi zijn! MIN. CALS COMPLIMEN TEERDE HANS HENKEMANS Borkum niet door Nederi. vliegtuigen beschoten Voor twee Nederlandse verzetsleiders Zonder filosofische scholing geen goed economist" Poging tot moord" niet bewezen DE OMVANG DER SOVJET STRIJDKRACHTEN Reactie tegen idealisme (Van onze Haagse redactie). Het Serafijns Seminarie van de paters Capucijnen heeft gisteravond officieel af scheid genomen van Voorschoten, waar paters cn leerlingen door de oorlog uit hun eigen tehuis verjaagd negen jaar onderdak hebben gevonden. En blijkens de speeches, welke afgestoken werden door de directeur, pater mr Laetantius, en de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven, is dat een prettig onderdak ge weest. Hiervoor wilde het seminarie de burgerij danken. Dit geschiedde op origi nele wijze door de opvoering van Frede- rik van Eedens Don Torribio in het open luchttheater, dat paters cn seminaristen zelf op hun terrein hebben aangelegd. Het afscheid moge gisteren gevierd zijn, dat wil nog niet zeggen, dat het seminarie vandaag al verhuisd is. Pas met ingang van 1 September wordt het definitieve huis in Oosterhout betrokken. Oosterhout heeft hetzelfde gemeentewapen als Voor schoten, zo zei pater Laetantius in zijn welkomstwoord, en ik hoop, voegde hij er aan toe, dat dit een voorteken is, dat het ons daar even goed zal bevallen als in Voorschoten. Zowel voor de medewerking, welke het seminarie in de afgelopen ne gen jaar heeft mogen ontvangen van de kant van de geestelijkheid als van de zijde De 29-jarige meubelmaker H. uit Maas tricht, die in 1950 wegens inbraken met diefstal in kerken in het Zuiden van het land tot 5 jaar werd veroordeeld en die na drie jaar voorwaardelijk op vrjje voe ten werd gesteld, waarna hjj weer in zijn oude beroep" verviel, heeft gisteren voor de rechtbank te Maastricht terecht ge staan. Voor de hem ten laste gelegde drie van de acht nieuwe diefstallen in kerken eiste de officier van Justitie wederom 5 jaar gevangenisstraf. Vooral Zuid-Limburg vormde het ope ratieterrein van de kerkdief, die inbraken pleegde te Maastricht, Valkenburg-Hoot- hem, Bunde, Sittard, Voerendaal, Heino »n Simpelveld. Bij een inbraak in de St Mi- chaelskerk te Heugem bij Maastricht waar de meubelmaker een offerblok met een grote vijl aan het openbreken was, werd hij gestoord door de pastoor van de kers. Hij wist echter te ontsnappen. Een na dit voorval aan de politie verstrekt signale ment werd hem echter toch noodlottig. De verdachte, die zich bij alle inbraken toe gang verschafte tot de sacristie of recht streeks tot de kerken door het inslaan vaa een glas in lood raam en dan alles wat aan geld of kostbaarheden aanwezig was meenam, bekende de hem ten laste gelegde inbraken. De verdediger bepleitte een onderzoek naar de geestesvermogens van zijn cliënt. De rechtbank zal op 5 Juit uitspraak doen. Advertentie. gering bedrag kost? Men neme nu eens de proef (niet uitstellen, maar doen!) met Castella Schoonheidszeep. Castella is niet alleen een zeep van uitzonder lijke klasse, maar in de ware zin des woords ook een schoonheidsmiddel, dat binnen een week al Uw verborgen charme te voorschijn roept. Bij de be reiding van Castella Schoonheidszeep worden zeer fijne oliën toegepast, die het gehele huidweefsel verjongen, de huid veerkracht geven en Uw hele uiterlijk doen stralen van frisheid en gezondheid. Een zacht parfum omhult U bovendien met de geuren van lente en jeugd. TWEE stukken Castella Schoon heidszeep kosten U slechts 50 cent. U behoeft dus geen dag te wachten! Ontdek ook, dat IEDERE vrouw rftooi kan zijn! De geheime ontwapenings-besprekingen. die namens de ontwapeningscommiss van de Verenigde Naties gedurende zeven weken te Londen zijn gevoerd, zijn giste ren met een mislukking geëindigd. In haar laatste vergadering, die van gisteren, heeft de commissie, onder voor zitterschap van de Sovjet-ambassadeur Malik, een rapport aangenomen waarin geconstateerd wordt, dat de commiss e niet tot overeenstemming heeft kunnen komen. Dit rapport zal Donderdag gepu bliceerd worden Op de besprekingen waren, behalve de Sovjet-Unie, de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada vertegenwoordig,.!. De landen hebben vergaderd als sub-com missie van de ontwapeningscommissie der V.N. Over de verkorting van de diensttijd vroeg hij nog of dit plan er reeds lang lag en waarom dit besluit nu was geno men. Hij herinnerde eraan, dat hij in 1951 in verband met de paraatheid een diensttijd van 20 maanden had bepleit maar toen had de regering de noodzaak hiei-van niet aanwezig geacht. Toch was enige maanden later een diensttijd van 20 maanden ingevoerd. Dat was nodig voor een paraatheid van 100 pet. Wat blijkt nu achteraf? Dat wij uitzonderlijk braaf zijn geweest. De S.H.A.P.E. blijkt nu genoegen te nemen met een paraat heid van 75 pet. De onze zal nu na deze verlaging van de diensttijd 87',^ pet be dragen. Waarom heeft de minister toen niet direct gezegd, dat 100 pet niet nodig was. dan had hij veel geld en moeite kunnen sparen. Hij legde er de nadruk Generaal Franco heeft gisteren de 16- jarige prins Juan Carlos, ontvangen, die mogelijk ooit koning van Spanje zal zijn. De prins is de oudste zoon van de Spaanse Kroonpretendent, Don Carlos. Volgens een in 1947 bij plebisciet goedgekeurde succes siewet zal prins Juan Carlos in 1968, a,s hij dertig jaar wordt, koning van Spanje worden. Prins Juan Carlos was bij zijn bezoek aan generaal Franco vergezeld door zijn I3-jarige broer Alfonso. Waarnemers zien in dit bezoek een ver betering van de betrekkingen tussen gene raal Franco en de Spaanse koninklijke familie. De minister prees de verdienste van de componist Henkemans, wiens werk één stemmig door de jury gekozen is uit 42 in zendingen. Tenslotte deelde hij nog mede, dat het vioolconcert a.s. Donderdag in het Concertgebouw te Amsterdam en Vrijdag in de Kurzaal te Schevcningen uitgevoerd zal worden. Korte woorden van waardering werden vervolgens gesproken door drs E. B. W. Schuitema, directeur van de N.V. Philps Phonografische Industrie en prof dr A. A. Smijers, voorzitter van de jury. Tot slot sprak de heer Henkemans een dankwoord. (Van onze Haagse redactie). De minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen heeft gistermiddag in de hal van zjjn departement de Prof. Van der Leeuw-prijs 1953 uitgereikt aan Hans Hen kemans voor zijn vioolconcert. De prjjs be staat uit 3.000 en opneming van het werk op gramofoonplaten. Dat laatste was reeds geschied en op de bijeenkomst van gis teren werd een fragment van het bekroon de werk ten gehore gebracht tezamen met een gedeelte uit „Dansflitsen" van Sem Dresden, dat in 1952 met de Prof. Van der Leeuw-prijs bekroond is. In zijn rede deelde de minister mede, dat voor de pri.js 1954 in aajimerking kun nen komen componisten, die sinds de be vrijding hebben geschreven of dit jaar nog zullen schrijven een werk voor gemengd koor en orkest, eventueel met vocale so listen, bij voorkeur op Nederlandse tekst, dat geschikt is om voor de gramofoon te worden opgenomen Het onderzoek naar de beweerde be schieting van het Duitse eiland Borkum door Nederlandse vliegtuigen heeft on omstotelijk aangetoond dat de gevon den .kogelhulzen niet afkomstig zijn van Nederlandse vliegtuigen, zo deelt de Luchtmacht voorlichtingsdienst mede. Zoals bekend, opereren de Nederland se straaljagers boven de Vliehors bij Vlieland. Hoewel dit eiland op meer dan 100 km van Borkum ligt, hadden de Ne derlandse autoriteiten een vooraanstaand Nederlands stafofficier opgedragen ter plaatse dit onderzoek in te stellen. Met het bovenvermelde resultaat. Prof. mag. dr. F. A. Weve O.P., nam gisteren afscheid als hoogleraar van de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Prof. Weve tijdens zijn afscheidscollege. Twee Nederlanders, van wie een door de Duitsers is terechtgesteld, zijn van daag voor hun actieve aandeel in het verzet m oorlogstijd door de Verenigde Staten onderscheiden met de Medal of freedom. Het zijn C. P. N. Thomas te Vught en wijlen Jan H. Op den Velde, wiens na bestaande mevr. J- A. Keeman-De Vries te Eindhoven, de posthuum verleende onderscheiding in ontvangst nam. De uitreiking der onderscheiding geschied de door kolonel James R. Pritchard, leger-attaché aan de Amerikaanse am bassade en luit.-kol. Aldon H. Hoffman, waarnemend legerattaché. Prof. Weve kwam tenslotte tot een zich rekenschap geven van hetgeen hij met zijn onderwijs bedoeld had. Telkens heeft hij willen voorhouden, dat de op lossing van sociale en economische vraag stukken afhankelijk is van het "totaal van oordeelvellingen en waardebepalingen. Met vreugde had prof. Weve gewerkt en niet alleen om de 5500 tentamens, die hij had afgenomen, zoals hij onder hilari teit opmerkte, maar, omdat de geest vruchtbaar is geweest, zoals hem uit veie reacties mocht blijken. Nog deze morgen ontving prof. Weve een brief van eeu oud-student, die vroeger meende, dat ph- losophische scholing voor een economist niet nodig was en thans overtuigd waf. dat men zonder haar geen goede economist kan zijn. Pastoor F. van Miert, lid van het Curatorium uitte zijn grote waardering voor hetgeen prof. Weve gedurende 27 jaar voor de Kath. Econ Hogeschool heeft gedaan, waaraan hij als lid van de kleine illustere groep van het eerste uur een geheel eiten geest gaf. Vooral was spr. prof. Weve dankbaar, dat hij het ge vaar van een suprematie der materie wist te keren. De rector-magnificus, prof. dr W. C. v. d Grinten sprak er zijn vreugde over uit, dat prof. Weve toch tot de senaat blijft behoren, al geeft hij dan geen colleges meer en getuigde, dat prof. Weve de naam van de hogeschool hoog heeft gehouden. Drs A. Tummers, voorzitter van dc- T.A.E.K. dankte voor de wijze lessen en de vriendschap, waarna de praeses van het Studentencorps „St Olav" namens do centen, afgestudeerden en studenten, „in abstracto" nieuwe zetels aanbood. De plechtigheid, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, werd bijgewoond door staatssecretaris dr G. Veldkamp, drs W. Quaadvlieg namens Minister De Bruijn mgr dr Th. Goossens, rector van de Kath Leergangen, burgemeester Baron van Voorst tot Voorst, prof. dr A.Ariëns. gees telijk adviseut van de N.R.K.M., en door het curatorium en vele hoogleraren van de Hogeschool. idealisme en het abstracte. Deze reactie achtte prof. Weve begrijpelijk, omdat op elk terrein van de wetenschap een stelsel van dogmatische formules is opgebouwd. Er is bewustwording en analysering van het eigen-ik gekomen, waarin op zich zelf winst gelegen is, als we dit alles maar als een schets beschouwen, die aan de hand van ervaring uitgewerkt moet worden. We mogen niet blind zijn voor de een zijdigheid van deze moderne stelsels en wij ontdekken er resten van hetzelfde idealisme in, waartegen men zich te weer stelt. Zelfs Marcel toont, met erkenning van het transcendentale, maar een gebrekkige begripsleer.' Ons verstand werkt niet zon der begrippen en wil zien en zich uit spreken in oordeelvellingen. Men dient zich van de totale mens een voorstelling te maken en dan dringt zich de vraag op naar de zin van het leven. Het is niet te verwonderen, dat het züivere existentia lisme heeft geleid tot een Situations- ethiek, die door de Paus is veroordeeld. De begripsconstructie zal echter van nieuwe ervaringen gebruik maken en des te vollediger wordt de kennis. Het ver stand kan evenwel niet alles oplossen en hier kwam prof. Weve te spreken over het Thomisme, dat zich gaarne buigt voor het mysterie van het Zijn Het Thomisme is veerkrachtig en ruim genoeg om nieuwe elementen in zich te verwerken en prof. Weve verklaarde dan, hoe St Thomas het probleem van het zijn, dat bij hem altijd op een innerlijke eenheid wijst en van het hebben, waar van sprake is, zodra iets anders van iets anders gezegd wordt, behandelt. Het hete hebben, zo ging prof. Weve voort, moet ons opvoeden tot zijn en wat wij zijn, zijn we in gemeenschap, 's Mensen roeping is in liefde met elkaar verbonden te zijn en heel het sociale leven is volgens St Thomas op liefdeseenheid gericht. Dat ge meenschappelijk leven, het zij hier of hiernamaals is heel de bestemming van de mens. (Advertentie) De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft de 28-jarige instructeur van een autorijschool J. van de P. vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde poging tot moord op zijn echtgenote. Verdachte had in de nacht van 27 op 28 Maart 1953 de deur van de slaapkamei met dweilen dichtgemaakt en daarna da gaskraan opengezet. Zijn echtgenote was na enige tijd wakker geworden en had bemerkt wat er aan de hand was. Zij had geen nadelige gevolgen van haar mans daad ondervonden. Op grond van een rapport van een des kundige achtte de rechtbank niet bewezen dat de manier waarop verdachte gas 'n de slaapkamer had laten stromen, zodan g was geweest, dat dit de dood van de vrouw tengevolge zou kunnen hebben ge had. Destijds werd tegen verdachte een gevangenisstraf van 12 jaar geëist. Tegen PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i 85 cl (Van onze speciale verslaggever) „Moge ik God op deze plaats niet al te onwaardig liebben gediend". Er was even een .heel stil moment van ontroering, toen prof. mag. dr F. A. W. W eve O.P. gistermiddag in de aula van de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg, staande op het spreekgestoelte, met deze sim pele maar diep treffende woorden zijn afscheidscollege had beëindigd. Maar dan barstte een minutenlang applaus los van professoren, oud-studen ten, studenten en andere toehoorders als een hulde aan deze eminente docent, die in de 27 jaren van zijn professoraat velen niet alleen weten schap, maar ook vriendschap heeft gegeven. Meer dan een uur lang had men. ge- waartegenover de christelijke opvatting luisterd naar een voortreffelijke philoso- van het privaatbezit staat, ging prof. phische verhandeling over Zijn en Heb- Weve de leer van Marx na. Bij Marx zijn ben, bekeken van de metaphysische, psy- ook zekere ideële elementen aanwezig en chische en sociale kant, een onderwerp, kan men spreken van een soort spiritua- dat een organisch verband heeft met de listisch humanisme, economie. Het economisch leven, dat zich voornamelijk voltrekt in het bedrijfsleven, is toch, zoals prof. Weve verklaarde, ge richt op het Erwerben, het hebben en het dolzinnige leven, waarin de mens een passie heeft om te hebben, is eigenlijk een voortzetting van de koorts die mensen bezielden, toen het goud ontdekt werd. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het klassieke oude communisme, dal op heel deze beweging een min of meer ascetische blik had, omdat het de hebzucht zag als oorzaak van alle kwaad en alia bezit wilde afschaffen een utopisme De Britse onderminister van defensie heeft gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie, volgens in lichtingen van zijn departement, in Europa en West-Duitsland beschikt over een strijdmacht van ongeveer 82 divisie». In totaal zauden de Sovjet-strijdkrach ten 175 divisies omvatten. Dit aantal zou echter binnen een maand na mobilisatie kunnen worden verdubbeld. De analyse, die Marx van het bezit geeft, is eenzijdig en gaat uit van de mens als een gssentiëel producerend wezen. Geheel anders is de visie van d* katholieke existentialist Gabriël Marcel, maar toch zag prof. Weve enige analogie en de scheidende hoogleraar noemde ver volgens de wijsgerige stelsels van Kierke gaard, Nietzsche en Heidegger, om ais gemeenschappelijke algemene trek, zij hat ook negatief, te zien een reactie tegan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3