Nieuw-Cuinea heeft goede werkers Duurtebestrijding en woning bouw zeer urgent nodig Verkeersproblemen in de verre toekomst Bestuursraad K.N.J.B.T.B. wijst buurt- en dorpshuizen af Voorzieningen ter stimulering bedrijfsleven De Democrazia Cristiana een crisis Interne verdeeldheid treedt openlijk aan de dag m ssrsssiSï Begrotingstoelichting concludeert: Geen subsidie voor Hevige gevechten in yan ^bbe Museum? Noord-Vietnam Ged. Staten prefereren Gloeilampjes Nieuwe Koers" over liet Mandement Ze zijn de parochie-gebouwen der socialisten Wet op de omzet belasting aartsbisdom mechelen Parkeren blijkt liet top- probleem Wijziging belastingen in Nieuw-Guinea Grote vraag naar margarine in Engeland Billv Graham in Olvmpisch Stadion De politieke ontwikkeling in Italië (II) Rechter van partijdig heid beschuldigd WOENSDAG 23 JUNI 1954 PAGINA 5 De strijd in Indo-China roulerende tentoonstellingen De juiste man op de juiste plaats Landbouwvooruitzichten beperkt Sociale zaken Iu jeugdige voortvarendheid Integratieheffing hij textiel en margarine-industrie HERDENKING JACOB ISRAEL DE HAAN WAARSCHUWT Tegen ,,lnt. Vredesactie Beweging" GEZINNEN REDDEN ZICH DOOR DE DAKGOOT Felle branden in Groningen Parkeermeters Amerikaanse discipline Industrie werkt op volle capaciteit NEDERLANDER IN DJAKARTA VEROOR DEELD VERLAGING INKOMSTEN BELASTING Evangelisatie in Amerikaanse stijl en tempo ROME, Juni 1954. Een maand voorwaardelijk Pella s optreden Centrum en rechts De linkerstromin Gronchi digheid maakt de voedselpositie van het niet-autochthone bevolkingsdeel uiteraard kwetsbaar. Het is een primaire taak van de overheid aan deze ongewenste toestand een eind te maken door op korte termijn maatregelen te treffen, opdat alle voe dingsmiddelen, welke het land zelf kan voortbrengen, ook daadwerkelijk worden voortgebracht. De omgeving van Merauke b.v. biedt mogelijkheden voor belangrijke uitbreiding van de rijstcultuur. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de begrotingen van Ned. Guinea over 1953 en 1954. Het eindcijfer der begroting 1954 bedraagt 106.o30.600 en dat voor 1953 89.421.760. Op de begroting van 1954 wordt tegenover een ramiii" van uitgaven voor de gewone dienst ad f 80.578.100 aan eiien middelen begroot 48.931.500. Het door bet rijk bij te passen tekort op de gewone dienst is derhalve geraamd op 31.646.600. Voor de kapitaalsdienn bedraagt deze bijpassing 25.952.500. In een niet minder clan 31 pagina s tellende Memorie van Antwoord wordt o.a. gezegd, dat verbetering van de levensvoorwaarden en ook arbeidsvoorwaarden op Nieuw-Guinea noodzakelijk is met bet oog op 'net aantrekken en behouden van goede werkers Er zijn dan ook maatregelen enomen op het gebied van de bestrijding van dc duurte, van de lonen en salarissen, van behuizing cn sociale voorzieningen. Een der maatregelen ter bestrijding van de duurte is een vergaande verlaging der invoerrechten, die in liet voornemen ligt. Dc voorbereiding vin het" daartoe strekkende wetsontwerp verkeert in een eindstadium- Tegelijkertijd zal gestreefd worden naar verhoging der arbeidsdiscipline en dei^ arbeidsproductiviteit. Een 40-urige arbeidsweek, die ten dele bestaat, is voor een land in opbouw te enenmale onvoldoende en zal dus worden opgevoerd tot een 45-urige. Vervolgens wordt in de memorie ge zegd, dat blijvende aandacht zal worden besteed aan de productie van eerste levensbehoeften als groenten, vlees, vis, vruchten en eieren. Rondom de steden ontplooit zich een steeds toenemende ac tiviteit in die richting en ook de Papoea s nemen daaraan meer en meer deel. Naast economische maatregelen vraagt vooral verbetering der behuizing wel de meeste aandacht. Toch mag men er nog niet op rekenen, dat voor Hollandia de stadsbouw vóór medio 1957 gereed zal kunnen zijn. Voor Hollandia, Manokwan en Biak wordt, over drie jaar verdeeld, gerekend op een belangrijk aantal volks woningen. Naarmate deze volkswoningen gereed komen, zal door een mildere toepassmg van dc immigratievoorschriften getracht worden zoveel mogelijk tegemoet te komen aan het sterk levende verlangen by bepaalde groepen om familieleden en meisjes te doen overkomen. De snelle groei na de bestuursover- dracht van de gouvernementele taak heeft tal van krachten geplaatst voor vraag stukken, welke soms tot ver buiten het terrein hunner deskundigheid reikten. Om de meest geschikte krachten zowel de°rechtsposSue.kter ^angenamingovan van leven^mderhoud. Meer in het bijzon der betreffen deze: a. verhoging van lonen en salarissen, b. verbetering van de dienstvoorwaarden, c. verbetering van de levensvoorwaarden, d. verlaging van las ten, e. verlaging van tarieven van dien- sten. Erkend wordt, dat er aanleiding bestaat tegemoet te komen aan het verlangen van de burgerij (waaronder ook de autoch- thone bevolking te verstaan) om inge schakeld te worden in het beraad over het overheidsbeleid en met name m het beraad over de opstelling der begroting. Overwogen wordt over te gaan tot de in stelling van enkele adviesraden op afde- lines- en onderafdelingsniveau, waarin alle bevolkingsgroepen vertegenwoordigd zullen zijn. Van de bodem van Nieuw-Guinea en van de economische waarde van zijn na tuurlijke hulpbronnen is nog betrekkelijk weinig bekend. Voor zover onze kennis thans reikt, zou kunnen worden geconcludeerd, dat de vruchtbaarheid van de bodem als geheel niet uitgesproken gunstig is, zodat slechts een beperkt deel der bevolking in de landbouw zijn bestemming zal kunnen vinden Veeteelt biedt mogelijk meer perspectieven. Wat de voedselvoorziening betreft is de situatie in Nieuw-Guinea nog steeds al dus, dat het overgrote deel van het be nodigde voedsel voor de niet-autochthoon van buiten aangevoerd moet worden. Jaarlijks wordt ongeveer 6.000 ton rijst ingevoerd uit Bangkok, terwijl vlees, vis, De zorg voor de Papoea-arbeider zal vooral moeten bestaan in sociale zorg; de bij de werving op te leggen voorschriften t.a.v, behuizing, medische verzorging en voeding vereisen afdoende controle. Daar tegenover zal naar een hogere arbeids productiviteit moeten worden gestreefd. Van alle volksziekten is malaria de voornaamste. De hoge kindersterfte onder de aulochthone bevolking (30— 40 en plaatselijk zelfs meer) is in hoofdzaak aan deze ziekte te wijten. Daarnaast ver dienen ook framboesia, tuberculose en lepra als volksziekten grote aandacht. Zo spoedig mogelijk zullen maatre gelen (moeten) worden genomen om een nieuwe onderwijswetgeving tot stand te brengen, waarbij in de uitvoe ringsmaatregelen de schooltypen dienen te worden ingedeeld en georganiseerd, de vereiste reglementen en leerplannen vast gesteld en de subsidie-regelingen vastge legd. De huidige toestand, waarbij door het ontbreken van subsidiebepalingen het ge hele corps van onderwijzers der bijzon dere scholen, voor zover die erkend zijn, in gouvernementsdienst is opgenomen, is ongewenst en leidt tot het ontstaan van oneigenlijke verhoudingen. Bij het Westers onderwijs in de centra voor de Europese bevolking is het nodig, dat de uitbreiding van het aantal scholen in evenredigheid blijft met_ de groei van de bevolking. De uitbreiding van deze onderwijsinstellingen zal in de volgende jaren de volle aandacht behouden. Ook de vakopleiding van de stadsjeugd is een onderwerp van voortdurende zorg. Het Mulo-onderwijs wordt uitgebreid. Voor de H B S.-kwestie wordt een oplossing ge- Uit Indo-China komen, na een periode van betrekkelijke rust, weer van verschil lende zijden berichten binnen over ge vechten van betrekkelijk grote omvang In de sector van Soutay 50 km. ten Z.W. van Hanoi, is op het ogenblik een ware veldslag aan de gang tussen troepen van de Franse Unie en die van de Vietminh. sinds de Franse opperbevelhebber m Noord-Vietnam, generaal Cogny, drie da gen geleden een aanval heeft ingezet. Sinds de val van Dien Bien Phoe was de Viet- minh-activiteit in dit gebied aanzienlijk toe genomen. Nadere bijzonderheden over het verloop van deze strijd zijn nog niet be kend. Een woordvoerder van het Franse op perbevel te Saigon deelde gisterenavond mede, dat Vietnamese troepen gisteren n aanval van 2.000 Vietminh-rebellen op de haven van Tuy Hoa, in midden-Annam hebben afgeslagen. Aan de zijde van de Vietminh vielen 300 doden, terwijl de Vietnamezen slechts 30 man verloren. 99 „Wanneer in de toekomst mocht blijken dat de Partij van de Arbeid voor katho lieken verboden wordt, dan stempelt de ze beperking van de vrije politieke keuze voor de katholieken, de KV.P. tot een on democratische partij. Uit een dergelijke ontwikkeling zal „Nieuwe Koers" de enig juiste consequentie weten te trekken ten aanzien van de samenwerking met K.V.P.- jongeren in de politieke Jongeren-Con- tactraad en in de plaatselijke jeugdparle- menten en jeugdgemeenteraden. Ook de samenwerking in de jongerenorganen van de Europese Beweging zou ernstig be moeilijkt worden, „Nieuwe Koers" heeft de samenwerking met andere politieke jongerenorganisaties steeds met kracht bevorderd en stelt deze nog altijd zeer op prijs. Aan „samenwerking met ondemo cratische stromingen heeft „Nieuwe Koers" géén behoefte Aldus luidt het in een wat opgewonden verklaring van het hoofdbestuur van „Nieuwe Koers", de jongerenorganisatie van de P. v. d. A. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen de Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Eind hoven om het Stedelijk Van Abbe- museum een jaarlijkse subsidie van 50.000 uit de provinciale kas toe te ken nen. Ged. Staten blijven overtuigd van het grote belang van dit stedelijk museum en zij erkennen de betekenis van het bij een brengen van een goede eigen collectie in het museum. Zij menen evenwel dat voor de pro vinciale overheid op dit gebied een ge heel andere taak ligt. Deze moet, naar hun oordeel, op het gebied der beeldende kunst vooral die werkzaamheden steunen en stimuleren, waardoor een zo groot mogelijk deel van de provinciale bevol king in de gelegenheid wordt gesteld het werk van beeldende kunstenaars te Ieren kennen en waarderen. Het college van Ged. Staten houdt zich dan ook reeds geruime tijd bezig met het object van de zogenaamde roulerende tentoonstellingen, waarin een belangrijk middel wordt gezien oir het bovenaange- duide doei te bereiken. De onlangs in het leven geroepen sectie „Tentoonstelling wezen" van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, die met deze kwestie is belast, heeft zich met be trekking tot de organisatie en mogelijke subsidiëring dezer exposities een bepaal de gedachte gevormd. Zodra die een vaste omlijning heeft verkregen, kunnen Ged Staten daarover nadere inlichtingen ver strekken. In deze overwegingen meenden Ged. Staten te moeten voorstellen op het voor melde subsidieverzoek van B. en W. van Eindhoven afwijzend te beschikken. eieren, groentenconserven enz. uit Neder- zocht in het verschaffen van voorberei- land worden geïmporteerd. Deze omstan- dend hoger onderwijs door de overheid. De Staatssecretaris van Financiën heeft de Tweede Kamer een brief doen toe komen naar aanleiding van het versla? der commissie van voorbereiding uit die Kamer over het wetsontwerp „wet op de omzetbelasting 1954". Na overleg met de commissie van voor bereiding heeft de staatssecretaris daarin alsnog aan de Kamer enige beschouwin gen en mededelingen doen toekomen treffende de z.g. integratieheffing. Het verlangde inzicht, hetwelk in de textiel-, margarine-, schoenen- en hand schoenenindustrie, alsmede in de beidr j- sector welke zich bezighoudt met cw v - vaardiging van kachels, haarden, etc., is verkregen, heeft het naar de mening van de staatssecretaris in overleg met de mi nisters van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verantwoord en noodzakelijk gemaakt de in die bedrijfstakken gebezigde grond stoffen c.q. halffabrikanten op te nemen in de bij het ontwerp van wet behorende tabel VI (de zgn. integratietabel). Voor de sectoren in d.e textielindustrie, waarin de geïntegreerde bedrijven een zeer sterk overheersende plaats innemsn, zou op het eerste gezicht het verlenen van een vrijstelling aan de niet-geïnte- greerde bedrijven eerder in aanmerking komen dan het opnemen van n integratie heffing. Toch heeft de staatssecretaris ge meend. dat het in dezen niet juist zou zijn die weg te bewandelen. De totale druk van de omzetbelasting op het ene textiel artikel zou daardoor geheel anders kun- sen komen te liggen dan op het andere dat wellicht voor een zelfde doel wordt v»hrnikf als het eerste. De verhoudingen zouden zodoende juist worden schee getrokken terwijl het doel van de maat- geti OKKcn, jj j-)p eenvoud van d? rege ingg wordt ook 'ten sterkste gediend met een uniforme toepassing van de inte gral ieheffing in de textieibranche. De noodzakelijkheid van het tr een voorziening ten aanzien va p aardige oliën moge blijken uit dei digheid, dat de geïntegreerde bedril een voorsprong op de gedifferentieerde bedrijven genieten van meer dan 2.5 P~ van de verkoopprijs van de margarine In verband met de betrekkelijk geringe bruto-winstmarge betekent die 2,5 percent omzetbelasting een groot veelvoud van de netto-winstmarge. De niet-geïntegreerde bedrijven dringen daarom sterk aan ip een voorziening in dezen. De verhouding tussen de omzet van de geïntegreerde be drijven en die van de gedifferentieerde is ongeveer 70 30. waarbij in het oog dient te worden gehouden, dat de geïntegreer de bedrijven ten dele ook als de niet- geïntegreerde met ingekochte ruwe oliën werken, zodat de omzet van de geïnte greerd vervaardigde margarine kleiner le dan de totale omzet van die bedrijven. Met het bedrijfsleven zijn besprekingen gaande voor het treffen van 1een eenvou dige afwijkende regeling. Het zou met mogelijk zijn daartoe over te gaan, indien een integratieheffing over de ruwe plant aardig* tMte alet tot stand zou komen. (Van onze correspondent) In de gisteren op „Ons Erf" te Berg en Dal gehouden bestuursraad van de Kath Ned. Jonge Boeren- en Tuindersbond werd vrijwel unaniem de verwezenlijking van de in bepaalde kringen krachtig gepropa geerde buurt-, dorps- en gemeenschaps huizen afgewezen. „Alom in den lande, maar speciaal in een bepaalde stroming", aldus Leo de Bekkers, voorzitter van de K.N.B.J.T.B bestaat levendige belangstelling voor dit vraagstuk. En daar, waar het tot daden komt, wijst de activiteit duidelijk in een bepaalde richting. Bovendien verwekt de ze actie dergelijke repercussies bij het departement, dat het zaak is ook in ka tholieke kring de ontwikkeling van dit „huizenwerk" nauwlettend te besturen Daartoe was dan ook de bestuursraad bijeengeroepen en de problemen rond de buurthuizen zijn er bepaald niet en baga telle behandeld. Dr A. J- M. Cornelissen leidde de discussie en fungeerde bovendien als voorzitter van een forum, dat gevormd werd door mej. A. van Schaik, maatschap pelijk werkster, mr G. J. Dekkers, secreta ris van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum en de heer Theo van Steen, di recteur van het cultuurcentrum „Ons Erf". Niet aan dit forum echter, maar aan de bestuursraad was de uiteindelijke beslis sing, die wellicht het duidelijkst geformu leerd werd door de bondsadviseur van de A.B.T.B., pastoor Hendriks, die de satpen* werking inzake oprichting en instandhou ding van buurthuizen radicaal afwees od grond van het feit, dat de tendens van du werk altijd „algemeen" heet te zijn en de verdedigers van bepaalde beginselen in deze kring steeds gezien worden als hok- jeszetters. Pastoor Hendriks was boven dien van oordeel, dat deelneming van ka tholieken aan dit werk een onverantwoor de propaganda zou betekenen. Dr Cor nelissen zeide, dat de samenwerking eerst dan mogelijk is, als er voldoende zeker heid bestaat, dat genoeg katholieken over een zodanige sensus beschikken, dat zij zich zonder gevaar in het apostolaat kun nen begeven. Theo van Steen had reeds voordien de dorps- en buurthuizen op grond van eigen ervaring afgewezen. Hij noemde het ge- zin „het huis, belangrijker dan het buurt huis". Als de gemeenschapsgeest hier en daar opgevijzeld moet worden, dan dient dit, aldus de heer Van Steen, te geschie den niét op basis van een territoriale be- grenzing, maar door een samengaan van levensbeschouwelijk gelijkgerichten. Aan gewezen instanties in deze noemde de heer Van Steen de parochies en de standsorga nisaties. Ter herdenking van de 30ste sterfdag van de dichter Jacob Israel de Haan zal het genootschap Jacob Israel de Haan op 30 Juni a.s. in het gebouw van de Joodse gemeente te Amsterdam een bijeenkomst beleggen, 's Middags om 17 uur zal een tentoonstelling van het werk van Jacob Israel de Haan geopend worden door prof dr G. Stuiveling, waarna de dichter Mar tin A. Veltman verzen van De Haan zal voorlezen, 's Avonds spreekt Pierre H Dubois over De Haan als dichter, waarna mevrouw Liesbeth Sanders uit het werk van De Haan zal voordragen. Tevens zul len dan de eerste exemplaren worden uit gereikt van een tweetal boekjes, t.w. „Be sliste volzinnen" van J. I. de Haan en een boekje met herinneringen van Mies de Man: Jacob Israel de Haan, mijn broer. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Het aartsbisdom van Mechelen waar schuwt in de volgende termen tegen de „Internationale Vredesactie-Be weging": ",Wij voelen ons verplicht de katholieken op hun hoede te stellen voor het tijd schrift „Routes de paix" orgaan van de „Internationale Vredesactie-Beweging". Dit tijdschrift huldigt een buitensporig pacifisme dat niet strookt met de echte leer van de Kerk, dient door tendentieu ze artikelen de communistische propa ganda en vertoont oecumenische stre vingen van verdacht allooi. Het is zaak zich niet te laten misleiden door de na men van vooraanstaande geestelijken, die op het omslag vermeld worden als „medewerkers", doch die dit tijdschrift volstrekt niet patroneren. Het is tevens zaak de „Internationale Vredesactie-Be weging" voorheen „Christelijke Vredes Beweging" genoemd, niet te verwarren met de „Pax Christi Beweging", welke de volledige erkenning en goedkeuring van de Kerkelijke Hiërarchie weg draagt". Gisternacht heeft de Groningse brandweer strijd moeten leveren tegen twee felle branden, die kort na elkaar uitgebroken zijn. In beide gevallen is een bovenverdieping totaal uitgebrand en ging de gehele inboedel verloren. Allereerst werd de brandweer gealarmeerd voor het perceel Bedumerstraat 69a, bewoond door de familie J. la C. De familie was wakker geworden door de rook en kwam tot de ontdekking, dat het huis in lichter laaie stond. Via een zolderraampje en de dak goot hebben man, vrouw en een klein kind zich in onderkleding weten te redden. Kort daarop kwam er een melding bin nen, dat de bovenverdieping van het per ceel Kleine Raamstraat 10, bewoond door de familie P. C„ man, vrouw en drie kin deren, in brand stond. Ook hier werd de familie in de slaap opgeschrikt en was men door het vuur ingesloten. Met be hulp van buren wist ook de familie C. zich via zolderraam en dakgoot in veiligheid te stellen. De schade In belde gevallen is aanzienlijk. De oorzaak is nog onbekend (Van onze Haagse redactie). Twee-en-dertig Europese verkeers- deskundigen uit elf landen hebben on langs een bezoek van twee maanden aan de Verenigde Staten gebracht. Onder hen bevonden zich drie Nederlanders ir M. Ie Cosquino de Bussy, hoofd van de af deling wegen van het ministerie voor Ver keer en Waterstaat; de chef van de ver keerspolitie te Rotterdam, hoofdinspec teur K. J. Muller en ir C. A. Kuysten, chef van de verkeersafdeling der ANWB die daar een idee hebben gekregen van de verkeersproblemen, zoals die zich in de verre toekomst wellicht ook in ons land zullen voordoen. Het is dan ook geenszins zo, dat in Amerika de oplossing van de Nederlandse verkeersproblemen ligt. De verhoudingen zijn daarvoor tè verschillend. Op een persconferentie vertelde ir Kuysten bij voorbeeld, dat wanneer in ons land de zelfde auto-dichtheid zou bestaan, de in woners van Delft over 25.000 personen auto's zouden moeten beschikken. Thans is dit minder dan 1000. Vrijwel iedereen gaat in Amerika met zijn auto naar zijn werk. Het rijden is dan ook veel goed koper dan hier en komt op 0.07 ,2 per km. In ons land is dat voor de grotere wagens, waarmee men dit cijfer gezien de samenstelling van het Amerikaans autopark vergelijken moet, 0.20. Da auto-dichtheid is zodanig, dat de gehele Amerikaanse bevolking tegelijkertijd ver voerd kan worden, zittend op de voor banken. Gezien de ervaringen die we in eigen land hebben, zal het dus wel niemand verbazen, dat in de V.S. het parkeer- vraagstuk een der grootste verkeerspro blemen is. Parkeren langs de trottoirs is practisch niet toegestaan. Hoogstens voor een bepaalde tijd, welke gecontroleerd wordt door parkeermeters, die de auto mobilist zelf met een geldstuk in werking moet stellen. Hoofdinspecteur Millier is van mening, dat binnen afzienbare tijd ook in ons land deze meters zullen moeten worden toegepast. Een andere conclusie, waartoe de Rot terdamse chef van de verkeerspolitie ge komen is, is, dat bij een zeer dicht ver keer verkeerslichten een goede gang van zaken niet kunnen waarborgen. De situatie in de Amerikaanse steden leert, dat agen ten nodig zijn voor bijregeling. In het bijzonder om te voorkomen, dat bij een aaneenschakeling van verkeerslichten de staart van de file de weg op het vorige kruispunt blokkeert. Grote lof had de heer Müller voor de verkeersdiscipline, die uitsteekt boven het Europees niveau. Het was hem verder op gevallen, dat de tram in de grote steden steeds meer terrein verliest. Ondanks het feit, dat bijna iedere familie een of meer auto's bezit, zijn er in de V5 enorm veel taxi's op de weg. In Atlanta zijn er 10.000 op een bevolking van 800.000, die circa 400.000 eigen wagens bezit. De wegenbouw, zo vertelde ir M. le Cosquino de Bussy. is practisch geheel in handen van de onderscheidene staten. De federale regering verleent slechts aanvul lende financiële hulp. Wegenaanleg in dit enorme land is een kwestie van mill! arden. Vele wegen, bruggen en tollen worden gefinancierd dooi tolgelden Wat de rol van de particuliere organisaties betreft, zei ir Kuysten nog, dat Op dit terrein vont- Nederland weinig te leren valt van de V.S. Voor de meeste andere Europese lan den ligt dit anders. De delegatie is tot de conclusie gekomen, dat voor Europa inter nationale leergangen de beste methode zijn om belangstellende deskundigen een ver keerstechnische specialisatie te geven. De voormalige boekhouder van het voedingsmiddelenfonds in Indonesië, H. van der S., is wegens verduistering van 130.000 rupiah van dit fonds, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechter heeft bij het bepalen van de strafmaat overwogen, dat verdachte een hoge leeftijd bezit en dat hij de straf moet uitzitten in een land, dat het zijne niet is, hetgeen gewoonlijk door de be trokkenen zwaarder wordt gevoeld. De eis was drie jaar. Voor Nieuw-Guinea is bjj de souverei- niteitsoverdracht over Indonesië in be ginsel de gehele op dat moment geldende Indonesische belastingwetgeving van kracht gebleven- Het ligt echter in het voornemen in de loop van 1954 een aantal maatregelen op belastinggebied te tref fen, welke hieronder nader zijn aangege ven, aldus de minister van overzeese ge biedsdelen in de memorie van antwoord op de begroting Nieuw-Guinea 1953 en 1954. Inkomstenbelasting. Het is de bedoeling de bestaande „overgangsbelasting" te vervangen door een volwaardige inkom stenbelasting als eigen wetgevend product van Nieuw-Guinea. De nieuwe inkomstenbelasting zal een verlichting brengen van de belastingdruk op de lagere en middelbare inkomens Een aantal voorzieningen zal worden genomen ter stimulering van het bedrijfs leven. Deze betreffen het invoeren van de V Ongeveer 35.000 40.000 personen waren gisterenavond in het Amsterdamse Sta dion gekomen om te luisteren naar de bekende Amerikaanse evangelist, Billy Graham. Van alle kanten van het land waren ze naar Amsterdam getogen om naar deze Amerikaan te luisteren, die tot hen sprak „met de bflbel als grondslag". Met zijn medewerkers stond de 36-jarige Graham op een platform voor de Mara thontribune en hij wist ongeveer duizend van zijn toehoorders te bewegen naar vo ren te komen om vlak voor het nlatform te verklaren „dat ze hun leven aan Chris tus wilden geven". Een koor van twee duizend personen zong kerkelijke liederen en de nationale band van het Leger des Heils met nog twee andere corpsen ver zorgden de muziek. 's Middags was Graham, die de dag te voren 's avonds in Kopenhagen nog vele duizenden had toegesproken, op Schiphol gearriveerd om in Nederland een evan- gelisatietocht van acht uur te leiden. Later op de middag was er nog een bijeenkomst in de Lutherse kerk in Amsterdam, waar hij het woord voerde voor ongeveer twee duizend theologen, studenten en kerkelijke medewerkers. Tussen deze bijeenkomst en de massale Stadionvergadering had Gra ham nog tijd voor een persconferentie, waarop hij een groot aantal vragen beant woordde over zijn methode en zijn ziens wijze op allerlei kerkelijke problemen. z.g. vrije afschrijving (in Nieuw-Guinea bij de vennootschapsbelasting reeds be kend), de vrijstelling van de belasting ge durende een bepaald aantal jaren van 'n gedeelte van de bedrijfsopbrengst, in^het bijzonder ten behseve van de kleine on dernemer en tenslotte het openen van de mogelijkheid van het vormen van een on belaste reservering van investeringen ge durende de eerste vijf jaren van de op richting van het bedrijf. Het ligt in het voornemen de verlies compensatie, welke de vennootschapsbe lasting-ordonnantie ook thans reeds kent. uit te breiden tot een onbeperkte compen satie van de z.g' aanloopverliezen over de eerste zes jaren sedert het ontstaan van de belastingplicht. Tenslotte wordt overwogen in de or donnantie op de vennootschapsbelasting een voorziening op te nemen, welke hel mogelijk zal maken om voor ondernemin* gen, welker vestiging van de normale af wijkende risico's met zich brengt, bij de vaststelling van de belastbare winst met deze bijzondere risico's rekening te hou den. (Van onze Romeinse correspondent) Sedert iets meer dan een maand geleden in Engeland margarine van de bon ging, s de vraag van het P"bhek veel sterker gestegen, dan de industrie verwacht had De Financial Times weet te melden, dat dit verschijnsel zich in de meeste distric ten voordoet en dat vrijwel a,,c.fa f'K®." ten er de moeilijkheden van ondervinden Het blad geeft als voorbeeld, dat Kraft Foods, welk bedrijf een merk margarine verkoopt tegen 2s2d per pound, tegen over een vraag is komen te staan welke drie maal groter is dan de huidige pro ductiecapaciteit. Om in deze moeilijkheden te voorzien, heeft Kraft nieuwe machines uit Zwitser land geïmporteerd als gevolg waarvan naar verwachting de productie de eerst komende weken zal toenemen. Intussen wordt afgeleverd op toewijzingsbasis. Ook Van den Bergh en Jurgens, de dochtermaatschappij van Unilever, welke tijdens de distributie-periode van marga rine ongeveer driekwart van het Britse verbruik produceerde, staat eveneens voor zeer grote vraag. Dit concern verkoopt zijn merk Stork-margarine tegen 1 s 9 d én werkt thans op volle capaciteit, terwi.il het ook hier en daar met achterstand bij de afleveringen te kampen heeft. Verschillende factoren hebben medege werkt aan het ontstaan van de huidige kranoe situatie op de margarinemarkt in Engeland. Een van de voornaamste was wel dat de industrie niet in staat was be langrijke voorraden op te bouwen vóór de distributie werd opgeheven Het aanhou den van grote voorraden was n.l. strijdig met de politiek van de fabrikanten welke eericht was op een zo snel mogelijke om zet in alle stadia van distributie. Hierdoor kon margarine gemaakt worden z°n«®r conserveringsmiddelen te gebruiken, waardoor een betere smaak verkregen werd. In verband hiermee werd ook ae kleinhandel weerhouden van het aanhou den van grote voorraden. Italië staat aan de vooravond van twee gebeurtenissen, waarvan men zon der overdrijven kan zeggen, dat zij bepalend zullen zijn voor 's lands toe komst. Wij bedoelen het partij-congres van de Democrazia Cristiana, dat eind Juni in Napels bijeen zal komen. En de op handen zijnde debatten iri het parlement betreffende de Europese defensie Gemeenschap. In het kader van de politieke ontwikkeling in Italië verdient het komende partij-congres de grootst mogelijke aandacht. De Democrazia Cristiana. grootste politieke partij van het land, verkeert n.l. in een openlijke crisis, waarvan de voorgeschiedenis hier in korte trekken dient te worden weer gegeven. De verkiezingen van Juni 1953 brachten een gevoelige achteruitgang in stemmen- aantal. In April 1948 behaalde de partij van De Gasperi maar liefst 12.741.292 stemmen. Verleden jaar 10.859.554..,. De verklaring is niet ver te zoeken: de chris ten-democraten hadden gedurende vijf volle jaren practisch alleen de regerings verantwoordelijkheid gedragen. De Gas- peri's overweldigende stembus-overwin ning van 1948 droeg het karakter van een piehiscitair mandaat": het land te red den van een communistische revolutie. Om tal van redenen en oorzaken heeft hij (of zo men wil: zijn partij) gefaald. Dit leidde tot een groeiend verzet tegen de Demo crazia Cristiana, waarbinnen zich gelei delijk bedenkelijke conflicten ontwikkel den- Bij het naderen van de nieuwe verkie zingen speelde Dé Gasperi het klaar de eenheid le herstellen. Maar waar het wel haast zeker leek, dat de partij niet op nieuw de absolute meerderheid zou beha len, ontwierp minister Scelba (toenmaals minister van binnenlandse zaken) de be rucht geworden nieuwe kieswet. Deze be paalde, dat die partij, die de helft plus één van alle uitgebrachte stemmen op zich zou verenigen, driekwart van alle Kamerzetels zou verkrijgen. Eenieder herinnert zich de felle strijd in het parlement, die zelfs leidde tot ont binding van de Senaat. De wet werd uit eindelijk aangenomen, doch.... de Demo- Wegens smaad en medeplegen van smaad jegens een plaatsvervangend rechter te Amsterdam, die zij hadden beschuldigd van niet-onafhankelijkheid en van partij digheid bij de uitoefening van zijn functie zijn de 55-jarige Haarlemse assurantie- bezorger P. M. de C. en de 69-jarige oud bankdirecteur C. R. D. uit Utrecht van daag door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 100. De procureur-generaal had beves tiging geëist van het rechtbankvonms, vier maanden voorwaardelijk en 50. D. en M. de C. hadden eind 1952 een aandeelhoudersvergadering van een gro.e levensverzekeringmaatschappij bijeenge roepen en daar een klachtbrief ter inzage gegeven, waarin critiek werd geoefend op het provisieproces, dat M. de C. tegen de grote maatschappij had verloren ea waar in mr C. als rechter was opgetreden. Mr C. zou als directeur van een kleine levens verzekeringmaatschappij, die nauwe zakenrelaties met de grote onderhield, partijdig en niet onafhankelijk zijn ge weest. De beweerde partijdigheid van een rech ter, aldus de overwegingen van het hof, is een uitermate krenkende beschuldiging; dit hadden verdachten moeten begrijpen. „Met de vaak zeer heftige bewoordin gen van de klachtbrief", aldus de over wegingen verder, „was het openbaar be lang zeker niet gediend". crazia Cristiana behaalde niet de helft plus een stem! En van die dag af, die in feite een mo rele nederlaag voor dc Democrazia Cris tiana betekende, was het uit met de een heid binnen haar gelederen. Opnieuw vormden zich de stromingen: rechts, cen trum, links en (zelfs) extreem-links. En daarnaast kwamen felle persoonlijke te genstellingen aan het licht. De Gasperi werd belast met het vormen van de nieuwe regering: zijn achtste ka binet. Hij werd bij de eerste stemming verslagen en trok zich verbitterd terug. Na hem kwam Pella wiens zeer grote po pulariteit in geheel Italië voor De Gasperi persoonlijk een beletsel vormde om de portefeuille van buitenlandse zaken te accepteren. (Deze weigering is hem door de publieke opinie uiterst kwalijk geno men: Italië bevond zich in een ernstige internationale crisis wegens Triest en het buitengewoon grote gezag van De Gasperi in Washington en Londen had aan de gang van zaken vermoedelijk een andere wending gegeven). Hij weigerde evenwel minister te worden na zeven jaar lang premier te zijn geweest. En hij aanvaardde de functie van partijsecretaris. Velen meenden (en hoopten vurig), dat De Gasperi In deze functie in staat zou bleek ernstig aangetast en enkele van zijn naaste medewerkers keerden zich af. En toen eind December de regering-Pella openlijk door baar eigen partij werd aan gevallen, werd dit (terecht of ten onrech te, dat valt moeilijk uit te maken) aan De Gasperi persoonlijk toegeschreven. Pella bood begin Januari het ontslag van zijn regering aan en van die dag dateert de crists binnen de D.C. Het heeft weinig zin om bij het schet sen der diverse stromingen binnen de De mocrazia Cristiana al te veel namen te noemen. Deze zijn voor het grootste deel in het buitenland onbekend. We zullen dus volstaan met enkele grote lijnen, waarbij een zekere vaagheid niet te ver mijden is. Omdat vele van de exponenten zelf nauwelijks weten wat ze willen. Ze weten veelal slechts wat ze niet willen Daar is dan op de eerste plaats het „Centrum"; een amorfe groep die min of meer verpersoonlijkt wordt in De Gasperi. Gematigd, bewust equilibrerend, vastbe raden de middenweg bewandelend tussen politiek-links en -rechts. Doch sociaal links-gericht. Zoals gezegd evenwel, heb ben velen van zijn trouwste medewerkers uit vroegere kabinetten zich afgewend na de gebeurtenissen rond de jaarwisseling. (Pella's gedwongen ontslag). Deze gebeur tenissen hebben de beide vleugels aanzien lijk versterkt. Vooral de rechtse stroming, de „Destra". Hier speelt oud-minister Togni een be langrijke rol. Zijn deskundigheid op agra risch gebied verleent aan zijn critiek op de „al te demagogische wijze van land hervorming", zoals deze door de Demo crazia Cristiana werd doorgevoerd, een niet te loochenen gezag. Hij word* op financiëel-economisch gebied gesteund door ex-premier Pella. wiens onverholen rechts-politieke denkbeelden grote weer- we slechts de tabakmagnaat De Martino, Umberto Tupini en De Gasperl's vroegere rechterhand Andreotti. Van zeer grote betekenis is de linker stroming binnen de Democrazia Cristiana Hier voeren twee politici van formaat de boventoon, zij het op volstrekt verschil lend gebied. De eerste is de veelbelovende ex-premier Fanfani, een jonge, krachtige geleerde met sterk links-georiënteerde ideeën die veeleer In het sociaal-econo mische liggen dan in het zuiver politieke Ditzelfde geldt voor Pastore, de leider van de christelijke arbeiders-syndicaten Beide zijn principieel katholiek en even principieel anti-communist. Beide hebben open oog voor de realiteit, welke realiteit hierop neerkomt, dat Italië regelrecht be dreigd wordt door het communisme. Het is van belang hierbij aan te teke nen, dat zowel Fanfani als Pastore helaas geenszins de meerderheid van de „Si- nistra" der Democrazia Cristiana verte genwoordigen zoals bijv. De Gasperi dit doet voor het „Centrum". Een spre kend voorbeeld van de mentaliteit dezer linkse stroming: twee jaar geleden behaal den de communisten een grote overwin ning bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bologna, een van Italië's vijf grote steden Deze overwinning was het gevolg van hel feit, dat de Democrazia Cristiana gewei gerd had een coalitie-ad-hoc aan te gaan met de verenigde anti-communistische partijen. Na het bekend worden der uit slagen zei een woordvoerder van de linkse christen-democraten: „Wij zien liever de communisten winnen, dan dat wij, katho lieken, zouden winnen met behulp van de fascisten Het is duidelijk, dat deze linker-stro- ming in haar feiste elementen de commu nisten in de kaart speelt. Onder hen vindt men de talrijke „utili idioti", de „nuttige idioten", door Togliatti zelf honen zo ge noemd. Een der meest verontrustende figuren binnen de katholieke partij is wel Gronchi, voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Met grote hardnekkigheid klank vinden bij de publieke opinie (niet 1 zoekt hij toenadering tot Nenni. Er gaat bij zijn partijgenoten evenwel....) Pella is principieel tegen de vier-partijen-for- mule gekant; hij wijst herhaaldelijk op de „abnormale" toestand binnen het parle ment, waar de Monarchisten ondanks hun veertig zetels stelselmatig worden gene geerd, terwijl Sociaal-democraten (19 ze tels), Liberalen (14) en zelfs de Republi keinen (5) het land regeren. Pella bewees tijdens zijn regeringsperiode, dat een „centrum-rechts-eombinatie" een heel wat stabieler meerderheid oplevert dan de huidige „centrum-links-formule". Hij zou willen regeren met D.C., gesteund door Monarchisten en Liberalen, liefst nog ver sterkt door elementen van de rechtse sociaal-democratie. Van de andere rechts- zijn het geschokte evenwicht te herstel- I georiënteerde christen-democraten, die in- len binnen de partij. Maar zijn positievloed hebben en Pella steunen, noemen geen Zondag voorbij of hij zet in een politieke redevoering uiteen hoe alleen een samengaan van de D.C. met de Nenni- socialisten Italië zal kunnen opheffen ut' de huidige moeilijkheden. Nenni zelf koestert zich in deze onwezenlijke „flirt" als een bejaarde freule, die door niemand anders ten dans wordt gevraagd. Maar. dat niet hij zélf, doch steevast Togliatti op Gronchi's avance het ant woord geeft, is meer dan alleen maar karakteristiek voor hun beider verhou ding. Het bewijst duidelijker dan wat ook het ontzaglijke gevaar, dat persoonlijke eerzucht, opportunisme en de verdeeldheid onder de anti-communisten voor een land als Italië betekenen. Over het antwoord van Togliatti in een volgend artikel. Londen l De hoogste onderscheiding, die in En geland voor daden van moed verleend wordt, is toegekend aan de verpleegster Freda Holland. Bij een brand in een Londense kraaminrichting slaagde zij er in, met groot gevaar voor eigen leven (ze liep ernstige brandwonden op), vijftien pasgeboren babies te redden uit een met verstikkende rook gevulde afdeling van het ziekenhuis, waar brand was uitgebroken. Verschillende malen achtereen ging ze door de vlam men heen om de haar toevertrouwde babies in veiligheid te brengen en ze hield dit zo lang vol, tot ze al de kleine leventjes op een veilige plaats had. He laas gingen van de door haar naar bui ten gebrachte kindertjes er toch nog dertien dood tengevolge van rookver giftiging. Londen II Nieuwste dwaasheid onder fabrieks meisjes in West-Engeland: ze tatoueren zich op vrij primitieve wijze met scheer mesjes en schroevendraaiers. Deze jon gedames vinden hun vrienden nogal eens onder de Amerikaanse soldaten, die hier vrij veel gelegerd zijn en ze menen hun (kalver) liefde niet beter te kunnen bewijzen, dan de naam van de knaap op hun arm in te branden. Op één fabriek hadden twaalf meisjes zich reeds op deze wijze toegetakeld en het meest krankzinnige is misschien wel, dat verschillende meisjes zich deze kwellingen lieten welgevallen zonder ook maar ooit met 'n Amerikaan uitge weest te zijn; ze meenden, dat ze zich op deze wijze in belangrijke mate van hun collega's onderscheiden! Fabrieks- directies overwegen thans gezamenlijk maatregelen te nemen om aan deze dwaasheid een eind te maken. Eerste middel: onmiddellijk ontslag voor 'edere getatoueerde, 'nrijs Laat „Miss Europa". Zondag met veel bombarie in de Franse hoofdstad als zodanig aangewezen, nu geen „Miss" zijn, maar een eerzame weduwe. Ze was toch de mooiste, zult U tegenwerpen, indien U bijgeval belangstelling voor iets dergelijks mocht hebben en komt het er dan op aan. dat de „Miss" we duwe is? Ja, zeggen de organisatoren van deze affaire, want het is een regel bij alle schoonheidswedstrijden, dat de titel naar een ongetrouwde dame gaat. „Ik bén ook ongetrouwd" snikte de blonde, kersverse „Miss Europa", de 26- jarige Duitse Christi Schaack, „want als je weduwe bent dan ben je toch niet getrouwd!" En daarover breken de heren in Parijs zich nu het moede, zorgvolle hoofd. Ze gaan zelfs een spe ciale commissie vormen om dit vraag stuk te bestuderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5