voor Onvoldoende strijdkrachten verdediging van N.O.-Nederland Defensie-debat eindigde in rustige sfeer Gillette vecht tegen de duurte Vermoedelijke martelplaats van H. Bonifatius gevonden Hogere detailomzetten in April Leids eredoctoraat voor drie schrijvers Holland-Festival OTTO KLEMPERER VOOR HET RESIDENTIE ORKEST In de typisch Hollandse sfeer van de Leidse Pieterskerk Op oever van huidige Zuider Ee, waar voormalige abdij verrees KON. harmonie van Prijsstijgingen overalmaar... Een „goeie morgenbegint met Gillette! Staking bij de Draka te Amsterdam Goede fruitoogsten verwacht HOOGTEPUNT VAN PEN-CONGRES DONDERDAG 24 JUNI 1954 PAGINA 3 De New Louh MAASTRICHT CONCER TEERT TE SOESTDIJK Luchtmacht in internationaal verband Verkorting diensttijd Polynorm m i Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes dechts De temporisering Zevenhonderd arbeiders legden het werk stil Niet ver beneden recordseizoen 1952—1953 NEDERLANDERS ONDER ZOEKEN GEBOORTE CIJFER IN WENEN Belangrijke opgravingen aan vooravond van herdenking BEVREDIGENDE PAAS- VERKOPEN TEGEN VRACHTAUTO GELOPEN EN GEDOOD Problemen vorm geven Scala In de ridderzaal VERDUISTERING BIJ POST AGENTSCHAP Zesduizend gulden aan giro stortingen verdwenen DOORSNEETAXATIES JAVA TABAK DODELIJK ONGELUK BIJ STAATSMIJN EMMA Minister Staf gaf les in strategie 's-GRAVENHAGE, 23 Juni 1933. Voor de verdediging van het Noord-Oosten van ons land zijn in het huidige Interimplan niet voldoende strijdkrachten beschikbaar. Het weer stand bieden in de Noordoostelijke provincies van ons land kan slechts een zeer tijdelijk karakter hebben: de Noordflank zal door marine eu luchtstrijdkrachten worden verdedigd. Evacuatie van de bevolking aldaar lint niet in de bedoeling en moet zelfs worden tegengegaan, de krijgskans kan immers keren. Een IJssellinie is mogelijk en kan men niet vergelijken met een Maginotlinie, deze linie zal niet de zwakste plek zijn in onze ver- declining. Deze openhartige verklaring gaf minister Staf hedenmiddag in zijn ant woord op de algemene beschouwingen, welke een dag te voren over de Defensienota waren gehouden. Verder zette minister Staf ten aanzien van de strategische betekenis van ons land uiteen, dat de verdediging er van als één geheel met de centrale sector zou worden gevoerd. Met de beschikbare krachten was een algehele verdediging echter niet mogelijk. Dat was in de NAVO ook niet te bereiken. Dit zal wél bereikt kunnen worden als de Duitse troepen zijn ingeschakeld. Zolang de Duitsers niet zijn ingeschakeld, zal er ook geen forward-strategy kunnen worden gevoerd. De steun van de Engelsen, waarop de heer Fens had gewezen, was ingeschakeld, daar Engelse troepen een deel van ons land zouden dekken. Zelfs als de Duitsers zouden zijn ingeschakeld, zou men aan een rede lijke forward-strategy nog kunnen twijfelen, omdat de vijandelijke troepen zó omvangrijk zouden kunnen zijn, dat ook dan van forward-strategy geen sprake zou zijn, maar dan zou men de krijgskans nog kunnen keren met nieuwe explosieve wapens. Een actuele kwestie was die van het E.D.G.-verdrag in verband met het amen dement van de Amerikaanse afgevaardig de Richard. Minister Staf verklaarde nu, dat men niet de zaak kan gaan wijzigen, zolang de mislukking van de E.D.G. met vast staat. Men zal moeten wachten tot men weet, dat dit niet gaat en men moet niet beginnen met het zoeken naar alter natieven. Een nieuwe inschakeling van West- D ui Island via de Benelux-landen kan door de regering niet in overweging worden genomen. Er was reeds met de Benelux- landen overleg over deze zaak geweest en wel gisteravond. Dienaangaande kon de minister nu reeds mededelen, dat er overeenstemming was over gemeenschap pelijke plannen. De toezeggingen voor materieelleverantieswaren door Amerika zonder voorwaarde gedaan. B" bedoeling was gebleken, dat het met in de*Mg lag van het amendemen-Rich Beneluxlanden van ^leveranties gaUaneHetnstandpuent van de regering wg Ent er dln^zmi'moeten worderf ged^im, fn ^de NAVO zou moeten worden be sproken. In verband met de New Look mogelijke wijzigingen in de legei te berde ge bracht. Minister Staf wees er echter op, dat generaal Gruen- ther toch alles weet van de New Look en toch geen wijzi ging in de plan nen brengt. Wij zigen zou be tekenen, dat de opleiding st;" komt te staan en deze stil- stand zou een Minister Staf blijvende ach- Accent op strategische terstand beteke- luchtmacht nen, welke niet meer zou kunnen worden ingehaald. De opbouw móet verder gaan en geleidelijk moet men zich van nieuw materiaal voorzien. Moderne infanterie-divisies waren in verband met de beweeglijkheid zeer wel waren legeropbouw Op Prins Bernhard's verjaardag Prins Bernhard heeft de Koninklijke Harmonie van Maastricht uitgenodigd, op Dinsdag 29 Juni te °dPe paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van de Prins. Het concert be gint om twee uur en duurt tot .0"®ey" half vijf. Na terugkeer in Maastricht geeu de Koninltlijke Harmonie des avonds nog een concert op het Vrijthof. bruikbaar volgens de minister, men moet niet vergeten, dat onze divisies optreden samen met de bondgenoten en deze wél gepantserde eenheden hebben. Het accent van onze verdediging ligt op de strate gische luchtmacht. De bewindsman gaf prof. Romme toe, dat de militaire inspanning moest liggen binnen het vlak van het economisch mogelijke. Hoe na de zes milliard voor de jaren '51 tot en met '54 nog eens drie maal 1350 millioen mogelijk zullen zijn. zal de begroting van 1955 ons leren. Daar op zette de minister uiteen, hoe in de NAVO voor ieder land de militaire in spanning in verband met de economische mogelijkheden, werd bezien. Daarvoor wei-den rapporten opgemaakt, waarop een soort van examencommissie voor ieder land aan de hand van dat rapport en mondelinge mededelingen en cijfers de mogelijkheden naging. Dat het Congres altijd op de cijfers be snoeit was practijk, zo erkende de minis ter, maar voor ons land had dat geen practische waarde, daar de bedragen voor ons land reeds op de Amerikaanse be groting stonden en ook waren goed gekeurd. Van een omkeer, waarvan prof. Romme had gewaagd, namelijk in die zin, dat er nu eerst een bijdrage werd vastgesteld en dat ieder land dan voor de rest moest zorgen, was volgens minister Staf geen sprake. Er was alleen sprake van een voortdurende wisselwerking. Er wordt ge- vraagd wat de behoeften zijn cn tot nu toe hebben alle bondgenoten redelijke bij dragen ontvangen. Wat de Territoriale Verdediging betreft wilde, de minister de mentaliteit van de tegenstander aller minst onderschatten. Voor luchtlandings troepen was hij echter niet zo bevreesd, omdat de vijand dan wist wat hem te wachten stond. Er was bovendien een groter aanvalsdoel dan alleen Nederland Ook werd aan het achterland door het bouwen van bunkers e.d. alle aandacht geschonken. Dat de Belgische T.V. een divisie zou bedragen, daarvan was de minister mets bekend. De 108 compagnieën Nationale Reserve, waarover de heer Fens zich on gerust had betoond, waren niet bestemd voor operationeel gebruik. Intussen was de Nationale Reserve een probleem wat om vang en geoefendheid betreft en dit pro bleem zou nader in beschouwing moeten worden genomen. De luchtmacht kon volgens de minister beter in internationaal verband optreden; voor de behartiging der Nederlandse be langen was voldoende zekerheid. De internationale structuur van de luchtver dediging zou zeker aan de nationale ver dediging ten goede komen. Over de kwestie van de drie of vijf divisies, waarover de moeilijkheden bij de begrotingsbehande ling eigenlijk waren ontstaan en wat de aanleiding was geworden tot deze Defensienota, zeide de minister van Oor log, dat men voor eind 1954 drie divisies had gepland, maar dat de vijf divisies daarom niet waren afgeschreven. De mi nister had er in een vroegere periode echter niet over kunnen spreken, omdat daarover in het kabinet eerst moest wor den beslist en hij de andere bewindslieden niet tevoren daarop kon binden. Het vui- divisieplan was een integraal deel van het Interimplan. De verkorting van de diensttijd zou geen financiële verlichting ten gevolge hebben en de begrotingsbedragen zouden tenge volge daarvan niet worden verlaagd, om dat met deze verkorting reeds bij het op stellen van de begroting rekening was ge houden. Hierover was reeds beslist in November 1953. Er was dienaangaande overleg gepleegd met de N.A.V.O.-lnstan- ties en de verkorting zou in het begin van het volgend jaar ingaan, Wat de materieelvoorzieningen betreft, was Amerika ook steeds uitgegaan van vijf divisies en er werd dan ook stelsel matig voor vijf divisies geleverd. De Nederlandse industrie werd bij de leveranties niet vergeten, maar elders werden soms goede initiatieven genomen In Nederland werden orders geplaatst voor vuurmonden, vuurleidingsapparaten en verbindingsmaterieel. Thans was aan materieel reeds meer aanwezig dan het gemiddelde in de N.A.V.O. Dan was er de zaak van Polynorm. Er was prijsopgave gevraagd, zo vertelde mi nister Staf nu in antwoord op de heer Korthals voor 1010 aanhangwagens van V* ton en 2154 van 1 ton, waarvoor ver schillende firma's waren uitgenodigd. Po lynorm bleek de laagste inschrijver en deze opdracht betrof niet een bedrag van rond 1, maar van rond 4 millioen. De technische omschrijving was zeer nauw keurig gegeven en vastgesteld en aan de eisen bij de bouw zou natuurlijk nauw keurig de hand worden gehouden. Voor de militaire autoriteiten was een ander op treden niet mogelijk geweest, volgens de minister, wat de heer Korthals bij de re plieken bestreed. Voor de personeelsvoorziening voorzag de minister meer moeilijkheden om vooi iedere functie de geschikte man te vin den dan numeriek. De verhoging van de salarissen van de luchtmacht wees de minister van de hand. Hij verzekerde de heer Visch, da! dit niet mogelijk was Verder deelde de bewindsman mede, dat nachtjagers nog niet waren besteld, maar dat binnenkort een keuze zou worden ge daan. Het personeel was intussen reeds in opleiding. De S 14 zou eind 1955, begin 1956 gereed zijn. Amerikaanse Sabres zouden eind October van dit jaar in Soesterberg wor den gestationneerd onder Nederlands commando. Minister Staf gaf toe, dat door de ver korting van de diensttijd de parate sterkte enigermate was aangetast, maar men moest bij deze berekening ook het aan tal eenheden meerekenen, dat ieder land beschikbaar had en zo er in andere landen meer eenheden waren telde dat mee voor het percentage van de paraatheid in die landen. Nagegaan werd nog of voor de specialisten en voor het kader ook ver korting van de diensttijd zou kunnen gel den. Ua Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 De replieken leverden nog een debat op tussen de bewindsman en prof. Romme over de temporisering, die in ons land had plaats gehad en die volgens de minister toch geen verlichting brachten. Prof. Romme had nu betoogd, dat de 500 mil lioen die zouden overlopen, ter verlichting op de begroting van 1958 zouden kunnen worden gebracht. Minister Staf betoogde echter, dat dit niet ging, omdat hij dan in 1957 geen cent van dat bedrag zou kun nen uitgeven en geen bestellingen voor 1958 zou kunnen doen. Bij de replieken gaf prof. Romme de socialistische heer Vermeer nog een ant woord op diens uitlating, dat prof. Romme erin geslaagd was een nieuw probleem te creëren in de politiek van Nederland. Deze uitlating had de heer Vermeer ge.- daan naar aanleiding van het feit, dat prof. Romme er uitvoerig over had ge sproken de militaire inspanning in over eenstemming te brengen met de sociaal- economische mogelijkheden van ons land. Prof. Romme. antwoordde daar nu op, dat convertieten cn hier doelde hij dus kennelijk op de socialisten, die zich im mers van het anti-militairisme van vroe ger hebben bekeerd zich nogal eens aan de ondeugd van overijver bezondigen. De heer Vermeer had dit verdiend, omdat hij immers had gesproken bij de erns* waarmee prof. Romme dit probleem naar voren had gebracht over de volstrekte onevenredigheid tussen de binnenlandse politieke motieven van prof. Romme en de ernst van de internationale situatie. Dat was de laatste schermutseling van het debat, dat zeer kalm verliep en waar mee minister Staf tenslotte niet veel moeite meer had. De Defensienota en de nota over de verkorting van de diensttijd werden dan ook aan het eind der middag vergadering voor kennisgeving aangeno men. F. S. De ruim zevenhonderd fabrieksarbei ders bij de Hollandse Draad- en Kabel- fabriek te Amsterdam zijn gisteren in sta king gegaan in verband met een eis tot afschaffing van de z.g. waarderingstoeslag I voor de arbeiders, die niet in tarief wer ken. De waarderingstoeslag voor deze I tijdloners bedraagt 17V4 procent ais maxi- mum gemiddelde voor de groep, met een persoonlijk maximum van 25 procent. De staking ontstond onder de ongeveer 90 tijdloners. De overige werknemers hebben daarna uit sympathie met de stakers ook het werk neergelegd. Van de -zijde der directie van de Draka wordt medegedeeld, dat de loonregeling, zoals die thans bij de Draka geldt en waarbij ook de beloning van de tijdloners volgens het systeem van de werkklassifi- catie met daarboven een beoordelingstoe slag, is opgesteld in uitvoerig overleg met de Algemene Wrkgeversvereniging en de vakorganisaties. Noch bij de directie, noch bij de bestu ren van de vakorganisaties zijn sindsdien klachten binnengekomen over het prin cipe van de tijdloonregeling. Maandag jL kwam een deputatie uit de arbeiderskern bij de directie met het ver zoek, namens de tijdloners, om de beoor delingstoeslag af te schaffen en te ver engen door een toeslag ter grootte van het gemiddelde tarief van de tariefwer kers. De directie deelde mede, dat het onmogelijk was om een loonregeling, die tot stand is gekomen in overleg met de organisaties en goedgekeurd door de rijksbemiddelaars, zo maar overboord te zetten. Er werd op gewezen dat, zo men van mening was, dat de regeling onbe- 1 vredigend werkte, de kwestie via de nor male kanalen, t.w. via de vakorganisaties, aan de orde gesteld behoorde te worden. De totale f rui (productie zal, naar wordt verwacht, in het seizoen 1954'55 niet ver beneden die van het recordjaar 1952'53 liggen. Uiteraard zijn er nog verschillende factoren waarvan de weersomstandig heden de belangrijkste zijn die op do omvang van de oogst invloed kunnen uit oefenen. Aan appelen, peren, pruimen en kersen wordt een productie van in totaal 635 mil lioen kilo verwacht, aan bessen 10 mil lioen en aan overig fruit, zoals aardbeien, frambozen, bramen, druiven, perziken en meloenen, 41,5 millioen kilo. In totaal wordt de fruitproductie voor dit seizoen geraamd op 688 millioen kilo. Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op de voor de handel geteelde producten; de produc tie uit volks- en particuliere tuinen is bij deze raming niet inbegrepen. Drie jonge Nederlanders, namelijk mej. A. F. E. Salomonson en de heren P. J. B. Aarden en H. M. Jolles, stellen op het ogenblik in Wenen een onderzoek in naar het geboortecijfer in deze stad. Zij zijn daartoe in staat gesteld door de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek. AI hebben de wetenschappelijke op gravingen op het marktplein te Dokkum geen treffende terpvondsten opgeleverd, die enig licht kunnen werpen op de ouder dom van de nederzetting, welke ai in 754 Dokkum heette, toch heeft men bij het blootleggen van de fundamenten van de bekende Bonifatius-abdtj een merkwaar dige ontdekking gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de terp, waarop de kerk heeft gestaan, voordien geen enkele be bouwing torste, zodat ze geheel onge stoord de archaeologcn „in handen is gevallen". Keurig opgetast met grote kwelderzoden, waartussen nu nog het ver gane gras is te zien, vormt ze een zeld zaamheid in de terpencuituur, omdat ze van geheel andere structuur is dan de tot dusverre afgegraven hoogten, die steeds dc door de eeuwen heen achter gebleven bouwresten bevatten. Tot de zool toe is men doorgedrongen. Precies op N.A.P., vier meter beneden het maaiveld, werd de oorspronkelijke zavel grond bereikt. Eigenaardig is ook, dat deze ondergrond over een lengte van 20 Uit de gegevens, welke door het Econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd met betrekking tot de omzet ontwikkeling in het midden- en klein bedrijf gedurende April j.l., blijkt, dat do geldomzetten in deze maand over het ge heel genomen op een hoger niveau lagen dan in de corresponderende maand van 1953. In een aantal branches en wel met name die in levensmiddelen, hebben da sedert Januari j.l. opgetreden prijsstijgin gen mede tot deze verboging van de geld omzetten bijgedragen. Bij de duurzame consumptiegoederen valt de gunstige omzetontwikkeling m de boekhandel op, hetgeen voor een belang rijk deel moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de boekenweek dit jaar in tegenstelling tot 1953 ten dele in April viel. Ook in verscheidene andere branches in deze sector mag de omzetbeweging in April j.l. bevredigend worden genoemd. Hetzelfde geldt ten aan zien van de verkopen van genotmiddelen. In de voedingsmiddelensector werden in het kruideniersbedrijf, de detailhandel in melk- en zuivelproducten, het slagersbe- drijf en de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit geldomzetten behaald, welke 1013 pet hoger waren dan die in April 1953. In het bakkersbedrijf was deze omzetvermeerdering aanzienlijk geringer t.w. 3 pet. Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen is hiervoor Noviteiten waren er JNUVlLCllt.Il w ei iv.cricfpr. ma, dat de dirigent Otto Klempe g avond met het Residentie-Or test Kurzaal te Scheveningen uitvoerde, te verwachten. Mozart's „Don Giovanni Ouverture en het vioolconcert van Men delssohn immers behoren tot het platge trapte repertoire en de gemiddelde con certbezoeker heeft de vierde ,nn "ru-kner zeker reeds meer dan eens gehoord. En toch vertoonde dit concert een fris heid zoals men deze slechts bij de beste premières pleegt aan te treffen. Dat men dit dankt aan het unieke talent van Otto Klemperer, die de kunst verstaat in zijn reproducties het verrassende element vast te leggen van het nieuwe of van het als nieuw beleefde, is zonder enige twijfel. Ondanks het tanen van zijn physieke kracht, waardoor hij gedwongen wordt een concert zittend te dirigeren, blijft Klemperer's directie vervuld van 'n jeug dig vuur en van een attentie, die hem geen inzet doet ontgaan. Zo kon Mozart's Ouverture tot een brui send en overmoedig stuk muziek worden, dat in de kleinste details toch nog de meest scherpe profilering kreeg. Pièce de résistance werd deze avond natuurlijk Bruckner's vierde, de z.g. Romantische Symphonie. Het grote probleem voor de consument van een Bruckner Symphonie blijft toch nog altijd de componist in zijn moeizame ogenblikken te blijven volgen ®n deze vierde vormt hierop geen uitzon dering. Maar daar deze reproductie van Klenv- Perer zo volkomen een na-componeren Werd, waarbij de analyse tot synthese Werd, heeft Klemperer zijn. publiek wel van het program- I de helpende hand geboden. De spanningen die van de vele evocatieve momenten uitgingen, overspanden ten volle die plaatsen, waar de zeggings kracht van de componist schijnt te versa gen en hieraan heeft de keuze der tempi door Klemperer, die van een uitgewogen artistiek inzicht getuigden, onnoemelijk veel bijgedragen. Soliste was Johanna Martry in het vioolconcert van Mendelssohn. Haar ver tolking van de solopartij bleef wars van de geijkte formuleringen en zij heeft ook geen moeite gedaan dc muziek meer diepte te geven dan deze toekomt. Het eenvoudig schoon klinkende, dat zonder remming door probleemstellingen voort kan vloeien, stelde zij zich tot ideaal, waarbij zij, waar het haar nodig voor kwam, zonder enig bezwaar haar toon on der die van het orkest stelde. Voor een prachtig kloppende begeleiding bebben Klemperer en de zijnen zorg gedragen, in het succes heeft de violiste haar partners dan ook terecht laten delen. reeds gewezen op de belangrijke omzet stijging in de boekhandel (20 pet). Ook de omzetten in de detailhandel in textiel- waren en de kantoorboekhandel gaven een toeneming van betekenis te zien, nl. van resp. 13 en 11 pet. Van geringere om vang was de vooruitgang in de detailhan del in meubelen e.d. (9 pet), in glas, aarde werk, porselein en huishoudelijke artike len (7 pet) en in schoeisel (7 pet). In de genotmiddelensector trad in de detailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken en het banketbakkers bedrijf een omzetstijging op van resp. 11 en 10 pet. De detailhandel in tabaksfabri katen boekte een vooruitgang van 2 pet. In het opticiensbedrijf, het kappersbedrijf en het drogistenbedrijf werd éen omzet vermeerdering geboekt van resp. 20, 17 en 6 pet. Vergelijkt men dc April-omzetten met die van Maart van dit jaar, dan bijjkt, dat eveneens in vele branches omzetstijging werd behaald. Dc voorjaarsaankopen van het publiek alsmede die voor de Paasdagen waren de voornaamste oorzaken dezer stijging. Van de vermelde branches werd de grootste omzetvermeerdering geboekt in de detailhandel in schoeisel. Na de ere-promotie onderweg van dc St. Pieterskerk naar de Universiteit v. I. ix. r. Van Vriesland, Forster en Schlumberger. :J\ v. Hollandser decor had het Pen-congres zich niet kunnen wensen voor 'Ie erepromotie van drie zijner deelnemers, het hoogtepunt van de zes congresdagen, voor het eerst sinds 1930 in Holland gehouden. Het ijle, koele licht van de Leidse Pieterskerk, door blanke glas-in-lood-vensters gezeefd, een licht zoals Saeuredam liet vastlegde in zijn kerkinterieurs, bescheen de plechtige zwarte stoet van crcpromovendi en hoogleraren die gistermiddag, te drie uur precies, het afgescheiden carré in het middenschip van de kerk binnentrad. Tot voor dc kansel werden de diie crcpromovendi geleid: Jean Schlumberger, ruim zeventig jaar oud, een kleine Fransman met levendige blauwe ogen in zijn grijze monnikskop. E, M. Forster, eveneens de 70 gepasseerd cn in zijn wijze van binnenkomen even argeloos én bescheiden als men zich deze weinig rumoerige literator allijd had voorgesteld, en Victor van Vriesland, dc jongste in dit eerli ed- waardige gezelschap. En inmiddels speelde een Leids student op het orgel een Inleiding en fuga van Joh. Wagenaar. Toen mevr. S. SM. uit Amsterdam gisteren haar auto op de Herengracht in Den Haag had geparkeerd, ging zij voor haar auto langs om de renweg over te steken. Zij liep daarbij tegen een passe rende vrachtauto en werd tegen de grond geslingerd. Aan de bekomen inwendige kneuzingen is zij nog ter plaatse over leden. Zeer vol was het middenschip van de Kerk met belangstellenden, waaronder wij minister Luns zagen, vele autoriteiten en tal van bekende schrijvers, deelnemers aan het PEN-congres, toen de Leidse rec- tor-magnificus prof. mr J. M. van Bem- melcn de plechtige zitting, staande op de kansel, opende. Het was een inleidende toespraak die door prof. v. Bemmelen werd uitgesproken, complimenteus voor de veie PEN-leden aangezien de Leidse rector dc levende literatuur een onmis baar element voor de wetenschapsbeoefe ning noemde en zo de grondslag legde voor de argumentering, volgens welke de Leid se universiteit drie literatoren tot ere doctor benoemde. Gerijpt evenwicht Zoals men weet is het namelijk gebrui kelijk, dat de promotor bij een dergelijke plechtigheid de gronden blootlegt waarom zijn promovendus deze hoge eer toekomt. Driemaal betrad deze middag een promo tor de kansel om in een bewonderende toespraak de kwaliteiten van zijn candi- daat bekend te maken. Prof. Dresden richtte het woord tot Jean Schlumberger die hij schetste als iemand die erin geslaagd is een eigen visie te handhaven op problemen waarvan de strekking uitgaat boven de tijd. Prof. Dresden prees het gerijpte evenwicht van de Franse wijsgeer en romanschrijver, een geestelijke rust die nimmer in onverschil ligheid verzandt. Na het werk van Schlumberger in vo gelvlucht overzien te hebben, daarbij diens belangrijke rol vermeldend bij de oprich ting der Nouvelle Revue Franeaise, achtte de promotor de verdiensten van de pro movendus meer dan voldoende aange toond. Terwijl allen zich van hun zetels verhieven, sprak prof. Dresden de latijn- se tekst van de promotieformule en hij omhing Schlumberger met de scharlaken cappa, bij deze erepromoties voor het eerst het uiterlijk ereteken der gedoctoreerden. Dc Franse woorden van dc eerste pro motor werden gevolgd door een Engelse rede tot E. M. Forster, uitgesproken door dc tweede promotor, prof. dr A. 3achrach. In een heldere, subliem geformuleerde toespraak prees prof. Bachrach dc wjjze waarop Forster in zijn romans een belang rijk probleem vorm wist te geven in de terminologie van de onderlinge menselijke verhoudingen. Slechts weinige contempo raine schrijvers, aldus dc promotor, heb ben een zelf aanvaardde, zo moeilijke taak met zo eenvoudige eerlijkheid en zo on gecamoufleerde waardigheid aangevat. Voorts heeft Forster in documentaire wer ken, artikelen, beschouwingen, lezingen en radiovoordrachten gestreden voor de menselijke vrijheid in dc edelste zin des woords. Ook E. M. Forster werd hierna door zijn promotor met de rode cappa omhangen, een gebeurtenis die een uitgebreide groep filmers en fotografen met gretigheid naar hun apparaten deed grijpen. De derde erepromotie betrof onze land genoot Victor van Vriesland. Zijn promo tor had in z'n toespraak een hele scala van waarden opgesteld die alle deze pro movendus sierden. Achtereenvolgens noemde prof. P. Minderaa het werk van v. Vriesland als samensteller van bloem lezingen, als vertaler, als criticus en es sayist. als scheppend kunstenaar en ten slotte als handhaver van de hoogste men selijke waarden in eigen land en in de wereld. Voor de derde maal werd vervol gens de rode doktorsmantei uitgereikt na dat de plechtige formule was voorgelezen. Orgelspel scheidde deze toespraken van het eenvoudige en toch diepgaande dank woord dat Jean Schlumberger mede na mens zijn twee jongere mededoetores sprak en waarin hij de overeenkomst vond tussen het gekozen drietal: dat nl. de lite ratuur beschouwt als een waarde in zich zelf. De rector-magnificus sloot de bijeen komst En dezelfde stoet die ruim iyz uur geleden de kerk was binnengekomen verliet haar thans, opnieuw plechtig en ernstig. Alleen was er nu aan de kop van de z'warte stoet het driewerf scharlaken der drie doctorsmantels, die op de plaats van het hart het wapen van de Leidse Alma Mater „Libertatis praesidium" droegen. Des ochtends was het Pen-congres in plenaire zitting in de Ridderzaal te Den Haag bijeengekomen, waar mr J. Jonk man, dr W. Drees en dr D. G. Spitzen tot de aanwezigen behoorden. Daar minister Cals ter elfder ure verhinderd was. las Victor van Vriesland de rede voor die de minister voornemens was geweest te houden. Onderscheid makend tussen de „officieel erkende" en de in onbekend heid geschapen literatuur meende de minister dat de letterkunde voor offi ciële erkenning geen vrees behoefde te koesteren. Bij de PEN-club bestaat deze vrees om door officiële erkenning de onafhankelijkheid te verliezen dan ook niet. Zowel traditie als vernieuwing zijn voor een bloeiend litterair leven onmis baar, zo besloot 's minsters rede en het verheugde hem daarom dat de experi menten van deze tijd tot onderwerp zijn gekozen voor het 26ste Pen-congres. Daarna hielden de Franse schrijver André Chamson en prof. dr N. Donker sloot voordrachten over hun opvattingen inzake de hedendaagse experimentele literatuur. In onze dagen heeft Orpheus' lied een geluidsbarrière doorbroken, zo zeide prof. Donkersloot o.a., niet met de ontploffing van mechanische snel heidsmonsters maar met het hoogste stemgeluid der menselijke verbeeldings kracht. meter al een helling van 1.50 meter te zien geeft, wat op oeverland duidt. Zou-hier in de buurt een riviertje heb ben gestroomd, dat Bonifatius heeft ge bruikt om bij Dokkum te kunnen landen? Drs H. Halbertsma, conservator bij da Rijksdienst voor 't oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort, die de leiding bij de opgravingen heeft, is inderdaad deze mening toegedaan. Hij houdt het er voor, dat dit riviertje is blijven voortbestaan in de Zuiderzee, eertijds een bevaarbaar getijwater, dat ter hoogte van Dokkum in de Dokkumer Ee viel. Is dan Bonifatius ook op deze oever ver moord? Ook deze vraag beantwoordt de heer Halbertsma bevestigend. „Het kan niet missen", zei hü- Wat weten we eigenlijk van de martel plaats? De Heilige is „bij Dokkum" ver moord, zegt de geschiedenis. Voorts heeft de historicus houvast aan de betrouw bare gegevens in de oudste „Vita", ge schreven door een jongere tijdgenoot van Bonifatius, Willibald, in 778. Deze vertelt, dat volgens volksbesluit op de martelplaats een hoogte (terp) is opge worpen, waarop naderhand een kerk ia gesticht. Deze nieuwe heuvel, welke werd ge bouwd onder toezicht van gouwgraaf Abba, die de moordenaars genadeloos strafte, verrees aan de Noordelijke kant van de terp, waarop het gehucht Dokkum in die dagen bescherming tegen het water zocht. De houten kerk, die op Abba's terp werd gebouwd, kon niet meer worden teruggevonden. Drie eeuwen later ongeveer ontstond de tufstenen abdij, een voor die tijd indruk wekkend gebouw met aan de Westkant een toren. Deze tufstenen toren is later, in de 13e eeuw, vervangen door een uit bak steen opgetrokken toren. De abdij is kort na de hervorming gesloopt. De bakstenen toren heeft het langer uitgehouden en ging eerst in 1832 door afbraak ten onder. Van kerkhof werd 't voormalige klooster terrein destijds beestenmarkt. Honderden malen is gevraagd, waar nu eigenlijk Bonifatius precies de dood vond. Als drs Halbertsma's oordeel ook door andere deskundige wordt gedeeld, dan zal straks een eind aan de strijd der menin gen komen. Het is in ieder geval ver blijdend, dat de opgravingen aan de voor avond van de Bonifatiusherdenking tot deze wetenschap hebben bijgedragen. De opgravingen worden deze week gestaakt. Van 3 tot en met 7 Juli zullen de graaf- putten nog worden opengehouden voor publieke bezichtiging, maar daarna wor den ze dichtgeworpen. Tegen de 46-jarige sigarenwinkelier, te vens houder van een postagentschap te Amsterdam, J. K., heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van verduistering in dienstbetrek king van een bedrag van 5860 één jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van de preventieve hechte nis en ondertoezichtstelling gedurende de proeftijd van drie jaar geëist. De verdachte, die bekende, had ln de periode Januari 1949—Maart 1954, telkens van bedragen, welke hij van klanten ont ving ter storting op hun postrekeningen, een aantal achtergehouden Enkele dagen later stortte hij uit de dan ontvangen nieuwe gelden, de bedragen van de achter gehouden stortingen en verzond de daarbij behorende formulieren. De zaak klopte dan weer. Steeds herhaalde hij deze han delingen. Maar het tekort, doordat da man een deel van de ontvangen geiden in zijn huishouding gebruikte, groeide steeds aan. Tot er geen stoppen meer aan was en een rekeninghouder ïfeclameerde dat zijn overschrijving niet te bestemder plaatse was aangekomen. Toen kwam da zaak aan het licht. Doorsneetaxatie van 8208 pakken Java tabak, aangekondigd by inschrij- ving op 25 Juni 1954, te Rotterdam, lui den als volgt: 92 pakken GBM: 398; 1234 pakken GM/Besoeki; 359; 1309 pakken DA: 293; 304 pakken Nangkaan: 311; 560 pakken A/Biting: 298; 47 pakken A/Salak: 325; 1(2 pakken DB: 208; 1495 pakken G/Be- soeki: 185; 245 pakken Nangkaan/HK: 191; 102 pakken GDB: 144; 16 pakken LM/Ledokombo/Morni/HK/1: 265; 537 pakken LM/Kalisat/HK: 187; 481 pakken A/Bitting/HK: 184; 481 pakken A'Salak' HK: 184; 44 pakken H/Besoeki: 199; 645 pakken F/Besoeki: 140; 94 pakken APK: 104; 40 pakken GRS: 143; en 10 pakken ASS/HK: 125, De 28-jaiige handlanger L. B. uit Hoensbroek is gisteren op de losvloer van staatsmijn Emma tussen een steenwipper en een mijnwagen bekneld geraakt en op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3