Eden brengt verslag uit aan het Lagerhuis Leek en kerkgebouw Dr Christine Bader, pionierster onder de medici In November eerste normale campagne H.V.A. in Ethiopië Saneringsplannen Apeldoornse Netten VERHUIZINGEN OP KLEINE SCHAAL Jongere DUW-arbeiders naar liet vrije bedrijf Nederlandse planter op W„=Java legde enorme vogelcollectie aan Naar een Locarno-vervoor Zuid-Oost Azië A Belangrijk bezoek aan Maastricht en omgeving Van Rerkel's Patent Vormgeving schoonheid en volkse romantiek Rubberfabriek Vredestein Op de uitkijk naar andere werkgebieden West-Duitsland waar schuwt tegen het O.-Duitse plebisciet Langzaam voortschrijdend herstel Van overscliotgebieden naar tekortgebieden Als de witte, katjes bloeidenk<wa??ien de vinken Leids natuurhistorisch museum kocht de waardevolle verzameling Prepareren te paard Nederlands-Belgische verbroeclering DONDERDAG 24 JUNI 1954 PAGINA 7 j Rede van Attlee Verkopen handhaven zich op bereikt peil Ook voor 1954 bevredigend resultaat verwacht NIEUW OPENLUCHT THEATER IN TWENTHE Zuigelingensterfte Alleen het werk teil BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Hij wil ontroerd ivorden Verhoging loondervings vergoeding bij rijksscholing Om de negen jaar Japanners redden collectie Van onschatbare waarde Kans aangrijpen; anders uit sluiting Welke gebieden Verhuizing noodzakelijk Minister Eden heeft gisteren in het Britse Lagerhuis het debat over de buitenlandse politiek geopend met een grote redevoering waarin hy verslauitbracht over de conferentie te Genève. Een drietal essentieJe punten springen in deze belangrijke rede, waarmede de minister, zowel van conservatieve als van Labour-zijde, een uitbundig succes oogstte, naar voren. Op de eerste plaats uitte Eden de hoop, dat voor Z. O. Azië, naast een eventuele verdedigingsalliantie in de geest van de Nato, een wederzijds ver drag tussen beide partijen, communisten en niet-communisten, zou kunnen worden gesloten. Een soort Locarno-verdrag dus. Op de tweede plaats lgde Eden de nadruk op de verbeterde relaties tussen Groot-Brittannië en communistisch China en wees hij op de belangrijke plaats die communistisch China in de wereldpolitiek inneemt. Op de tweede plaats legde Eden de nadruk op de verbeterde relatie tussen iedere intensivering van de strijd in Indo-China de conferentie van Genève in gevaar brengt. Bij de opening van het debat verk'^?j'" de de minister naar aanleiding van Indo- China. dat hij zelden een toestand gekend had, waarin het gevaar v0"r "'tk^ .dl"g van het conflict voor een '®^er duide u ker was. Hij legde er de .™d™k, °pa^ er geen werkelijke veiligheid in Zuid Oost-Azië zou kunnen bestaan zonder de goede wil van de vrije Aziatische landen. Slechts als deze landen bereid zouden zijn deel te nemen aan het toezicht op de regeling en de verzekering van een eventuele vrede in Indo-China. zou er 'n goede kans bestaan, dat deze regeling duurzaam zou zijn. Geen enkele regeling betreffende de Z..O.-Aziatische politiek zou aan haar doel kunnen beantwoorden zonder de steun van de Colombo-mo- gendheden (India. Pakistan, Ceylon, Bir ma en Indonesië)'. Over de conferentie van Genève gaf Eden als zijn mening te kennen, dat er „een kans. maar dan ook niet meer dan een kans" bestaat, dat zij tot een aan vaardbaar resultaat zal leiden. doening uit over de te Genève gelegde contacten met communistisch China. Morrison, een ander lid van de La- bour-oppositie. die na Attlee het woord voerde, ging in zijn lofuitingen aan Edens adres zelfs zover, dat hij verklaar de, dat de door de minister gevoerde po litiek zeer veel geleek op die welke de Labourpartij gevolgd zou hebben. Een groep van honderd jonge Neder landers, die momenteel eén bezoek brengt aan Parijs, werd ontvangen door Mm.e Coty, in het Elysée, de woning van de president van de Franse republiek. Frankrijks eerste vrouw stelde haar jeugdige bezoekers, die zich aanvanke lijk nog hadden laten imponeren door de pracht in het paleis, dadelijk op hun ge mak. Het werd een gemoedelijke, gezel lige bijeenkomst, waaraan zij nog lang sullen terugdenken. Mme Coty temid den van de Nederlandse jongens en meisjes Eden, dat de mogelijkheid om een nieu we conferentie over dit vraagstuk te openen blijft bestaan. Hij gaf als zijn me ning te kennen, dat ook in deze kwestie geen definitieve oplossing mag worden verwacht als de V.N. de instemming van communistisch China overbodig achten. Eden zeide tenslotte dat de verschillen van opvatting tussen Groot-Brittannië en Amerika nooit werkelijk belangrijk zijn geweest, en hij drukte zijn vreugde uit over zijn aanstaande bezoek aan Was hington. Aan het ejpde van zijn rede werd mi nister Eden van alle kanten luide toege juicht. Verscheidene Labourleden kwa men naar hem toe om hem de hand te drukken. Na Eden werd het woord gevoerd door de leider van de oppositie. Clement Attlee Hij zeide, dat hij zich zeer aan getrokken voelde tot het idee van een Aziatisch „verdrag van Locarno Een dergelijk verdrag zou naar zijn mening kunnen verhinderen,, wat zo dikwijls in Europa was gebeurd. Attlee gaf voorts weer uiting aan de hoop, dat het bezoek van de Britse ministers aan Washington Naar aanleiding van een vraag van aan deelhouderszijde over de gang van zaken op dit ogenblik, werd in de algemene ver gadering van aandeelhouders van de Maatschappij Van Berkel's Patent N.V., te Rotterdam, door de voorzitter prof. G. Weyer, verwezen naar de slot-passage in het verslag over 1953. onder toevoeging, dat op dit moment nauwelijks een ander oordeel mogelijk is. De verkopen hand haven zich op het bereikte peil, aar er is een tendens tot stijging van de kosten; in ieder geval, deze lopen nog niet terug. Het enige verweer tegen deze tendens tot kostenstijging is vergroting van de omzet, waarop dan ook de energie van de directie gericht blijft. De balans opmakende constateerde de voorzitter, dat directie en commissarissen over de eerste vier a vijf maanden niet ontevreden zijn. Malenkof. Tenslotte drukte Attlee zjjn grote vol- Ten aanzien van het destijds door de V.S. gelanceerde plan tot oprichting van een collectieve verdedigingsorganisatie voor ^O.-Azië, in de geest van de NA j zou jbmnen leiden tot een latere confe- legde Eden er de "^™k °P'dit naar tufisen Churchill, Eisenhower en zijn mening eerst in de toekomst concreet onder ogen diende te worden gezien. Zouden te dezer zake overijlde beslissin gen worden genomen,, zo meende de mi nister. dan zouden Je kansen om met de tegenpartij tot overeenstemming te ko men en een soort Locarno-verdrag te sluiten, gecompromitteerd worden. De minister zeide, dat hij zich ook door soortgelijk^ overwegingen had laten lei den. toen hij geweigerd had hulp te ver lenen aan de belegerde vesting Dien Bien Phoe. Eden wees voorts op de moeilijke si tuatie die te Genève bestond door de af wezigheid van normale diplomatieke re laties tussen een aantal deelnemers HU veroorzaakte enige hilariteit toen hij op merkte. dat in deze ornstand.gheden „iemand" wel genoodzaakt was om de rol van bemiddelaar te spelen, zelfs P p-pvaar af van uitgemaakt te woraen voor Mlinchener" (Eden zinspeelde op n raricatuur in „Punch dat niet nagela ten heeft enige opschudding te verwek ken Red.). In dit verband prees hy de Sovjet-minister Molotof, omdat deze ge holpen had bij de oplossing van verschil lende procedurekwesties inzake Indo- China. Minister Eden sprak tenslotte de hoop uit. dat de Franse premier Mendès-Fran- ce, alle succes zou hebben bij zijn ont moeting met Tsjoe En Lai. Ten aanzien van de mislukte onder handelingen over Korea beklemtoonde Zowel het volume van de productie als de omzet in geld zijn in vergelijking met 1952 gestegen, aldus het verslag over 1953 van de N.V. Rubberfabriek Vredestein, te 's-Gravenhage. Behalve een vermeerde ring van de binnenlandse vraag heeft ook de export een belangrijk aandeel gehad in de omzetverhoging. Indien handelspo litieke belemmeringen van buitenlandse zijde dit niet verhinderen vertrouwt men in staat te zijn het exportcijfer verder op te voeren. Investeringen beliepen in 1953 2.367.379. Het bedrijfsoverschot bedraagt volgens de verlies- er. winstrekening 2.867.588 (1 759 936) Deelnemingen (Ned.. Am. Auto bandenfabriek Vredestein) leverden op f 140 000 (122.500) en diverse baten J 28.519 (15 370) Vorig jaar werd ten laste van de v. én w. rek. een bouwfonds gecreëerd van f 300.000. Dit bedrag is thans weer ten gunste van genoemde rekening geboekt. Na aftrek van afschrijvingen ad J 1.3b7.3B3 (901.223), pensioenvoorziening personee van f 1.257.000 resteert een saldo winst van 711.724 (696.584). Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 14 (10) waarvan 2 pet. uit de in de na-oorlogse jaren gevormde divi- dendreseve groot 270.000. Met 2 pet. is 90.000 gemoeid. Men wil de reserve thans geleidelijk liquideren. De resultaten van de thans verstreken maanden van 1954 zjjn bevredigend. De fabrieksafdelingen zijn ruim van werk voorzien, terwijl bovendien een behoor- liike hoeveelhfil orders in nota Is. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden meent de directie voor 1954 de vcrwacb ting van een bevredigend resultaat te mo gen uitspreken. Het nieuwe openluchttheater van de stichting Twentse Openluchtspelen te Hertme, waar in de komende maanden' voorstellingen zullen worden gegeven van „De Paradijsvloek" van Alph. Laudy, zal op 3 Juli a.s. door de commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G. M. rid der de van der Schueren, officieel wor den geopend. Vandaag, 24 Juni, zal het aan de Burg. Brandtlaan te Velp drukker zjjn dan dr Christine Bader lief is. Het ergste voor deze zo bescheiden en unieke vrouw is dan beslist, ondanks zich zelf het middel punt te moeten zjjn. Want vandaag im mers viert zjj haar 50-jarig artsjubileum. Zelf ziet zjj daar niet veel bjjzonders in. Per slot is het geen kunst, maar een gunst zeven-en-zeventig jaar te mogen worden en nog altjjd, tintelend van leven, te mogen terugzien op vaak zo moeitevolle jaren, waarin zjj de wereld het beste van zich zelf gaf om daar zelf, vechtend vaak tegen hoon en verguizing in, rjjker en rjjper van te mogen worden. Het kind nam altijd de centrale plaats In, in het leven van dr Bader. Als stu dente in Leiden trok zij met de kinderen naar buiten om ze iets anders te leren zien en kennen dan de armoede en ellende der toenmalige industriestad. Het arme kind deed het eerste appèl op haar sociaal be wustzijn. In 1904 vestigde zij zich als arts in Arnhem. Het was geen wonder, dat juist zij, de idealiste, zich reeds terstond ging bezighouden met het ontzettend probleem van die dagen: het hoge sterftecijfer onder de zuigelingen. Als tweede geneeskundige aan het kinderziekenhuis ontdekte zij het grote tekort aan wetenschap in de kinder geneeskunde. Dr Bader trok daarom in 1909 en 1910 naar Berlijn en Parijs om resp. bij prof. Finkelstein en prof. Marfan, die in de kindergepeeskunde veel verder waren dan men in Nederland voor moge lijk had gehouden, haar achterstand in te halen. En daarna begon haar zo zegen rijke werk pas goed. Reeds in 1911 werd de Vereniging Zuigelingenzorg opgericht. En direct was zij de risée bij leek en collega. Want wie haalde het in die tijd in zijn hoofd consultatiebureaux op te richten en moedercursussen te houden? Het werdmoeizaam werken, zij moest alles zelf doen en tegen alle spot in een zelf opgesteld programma ontwikkelen. Hier en daar echter verstomde het honend gelach wanthet sterftecijfer daalde. De teleurstelling bleef dr Bader niet bespaard. Immers, het medisch onderzoek der kinderen die de „bewaarscholen" be zochten, was zeer onbevredigend, juist om dat het werk der Arnhemse Zuigelingen zorg zo intensief was geweest. Het onder zoek bad uitgewezen, dat de moeders wel van dr Bader hadden geleerd hun zuige lingen op te voeden, maar dat zij van kleuteropvoeding niet veei wisten. Het kon niet anders: 23 December 1926 werd de Arnhemse Vereniging „Kleuterzorg" opge richt. Het was de eerste kleuterzorg ter wereld. De doelstellingen der nieuwe vereniging waren' het voorkomen van lichamelijke, geestelijke en morele invaliditeit. Natuur lijk was het voor die dagen een waan- zinnig experiment, maar er werden con sultatiebureaux voor kleuters opgericht. Binnen drie maanden werd dit werk een In Ethiopië heeft de N.V. Handelsver ceniging „Amsterdam" behalve voor de suikercultuur ook belangstelling voor andere cultures, maar de desbetreffende plannen hebben nog geen vaste vorm aan genomen. Zoals het jaarverslag vermeldt, js de suikerfabriek op de onderneming Wonji in Ethiopië begin 1954 gereed geko men voor proefdraaien. Van de eerste nor male campagne die begin November a.s. zal aanvangen, wordt een goede oogst ver wacht. Heeft de H.V A ook het voornemen om nog in andere gebieden buiten Indonesië en Ethiopië te gaan werken?, zo vroeg een aandeelhouder in de jaarvergadering „We zijn op de uitkijk zo antwoorde de voor zitter, de heer D. Bolderheij. maar daar omtrent kunnen wij nog geen nadere me dedelingen doen". In Ethiopië was eind 1953 circa 23Va millioen geïnvesteerd. Er zal nog qngeveer 2 millioen geïnves teerd moeten worden, alvorens de eerste grote oogst uit een normale campagne zal binnenkomen. Een aandeelhouder vroeg voorts of de H.V.A. nog suikerfabrieken op Java heeft, die thans niet werken doch voor rehabili tatie. eventueel met steun van de Indone sische regering, in aanmerking komen. Inderdaad, aldus de voorzitter, zijn er op Java twee suikerfabrieken, die voor re habilitatie in aanmerking komen. Het zijn de fabrieken Koemir in Oost-Java en Goe- noeng Sari in Kediri. Aangezien deze re habilitatie echter aanzienlijke kapitaals uitgaven vereist, is hierover nog geen be slissing genomen. Een aandeelhouder vond de suikerop brengst van 110 qt. per kwartaal '388 ver geleken met vóór de oorlog. Verschillende omstandigheden, zo lichtte de directie toe, hebben daartoe geleid, o.a. de onvol doende bewerking en aanplant. De onvei ligheid heeft niet meer zo een grote rol gespeeld, aangezien er veel minder gesto len is dan in de voorafgaande jaren. Men is bezig de suikeraanplant op te voeren. Aan de cultuur van tapioca zijn zodanige bezwaren verbonden, dat de maatschappij het beter heeft geacht dit jaar geen aan plant in de grond te brengen. Dit wil ech ter niet zeggen, dat hierin later niet weer een wijziging kan komen. ongelooflijk succes. Er waren kleuters die buiten de normale zorg vielen: kinderen met gestelstoornissen, met recidiverende bronchitis en asthma, de nerveusen en de chronisch slechte etertjes. Dus werd 1 Juli 1928 een medisch openlucht kleuterdagver blijf geopend. En wederom was dit hei eerste ter wereld. Van het begin af had dr Bader nu de enthousiaste medewerking van kinderarts, orthopadist, psycholoog en tandarts. Het medisch openlucht-kleuterdagver blijf gaf weer nieuw werk. Het was al spoedig duidelijk, dat er een eigen op leiding voor kinderverzorging nodig was om het werk naar haar moderne inzichten te laten uitvoeren. Het ging er dus om, Jonge meisjes van minstens zeventien jaar dit moeilijke werk te leren en daarbij het accent te laten vallen op karaktervorming en culturele vorming. Deze opleiding kwam er. Natuurlijk ging het er haar niet om altijd maar weer de eerste ter wereld te zijn, maar zij was het ook weer in dit opzicht Eveneens met de eerste open luchtkleuterschool, die in 1929 werd op gericht Zij moést dit werk wel* doen, overtuigd als zij was dat de grondslagen van het karakter in de kleuterperiode worden ge legd en die periode nu eenmaal van ont zaglijk belang is voor het welzijn van de toekomstige mens. Zij telt immers niet, alleen haar werk telt Z. H. Exc de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Haarlem- Noord (H.H. Petrus en Paulus) de wel (Van onze redacteur). Het Sint Beniulphusgilde had zijn voorjaarsvergadering, die gisteren in 's-IIertogenbosch werd gehouden, voorna melijk gewijd aan de kerkenbouw en na een uiteenzetting van de heer M. A. v. d. Griendt, directeur van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Weten schappen over de wijze, waarop een leek het kerkgebouw ziet, maakten de Gilde- broeders een excursie naar de nieuwe kerken in Empel, Maren, Hedel, Ammer- zoden, Heusden en Bokhoven. De Deken van het Gilde, pastoor J. Wa terkamp uit Abcoude sprak een bijzonder woord van welkom tot ds Postma, secre taris van de commissie Kerkenbouw en Eredienst van het Instituut voor religieu ze kunst, daarbij opmerkend, dat ook 'n gesprek over de geest van het kerkge bouw tot toenadering kan voeren. De heer Van de Griendt betwijfeld.; of er in de Middeleeuwen wel zo'n eenheid tussen bouwschoonheid en volksinzicht heeft bestaan, als men vaak wil doen voorkomen en onderschreef wat Krophol ler zei, dat doelmatigheid en'naïveteit te zamen het kerkgebouw vroeger zo aan trekkelijk maakten. In de tijd van de schuil kerken raakte het volk ontgroeid aan schoonheidsgevoeligheid met een instel ling op het uitsluitend geestelijke. Elke versiering werd critiekloos aanvaard en men was even verheugd over het pom peuze als een kind over klatergoud. Dan gaan jonge bouwmeesters experimenteren, doch na de tweede wereldoorlog wordt men gedwongen tot soberheid, hetgeen tot de neo-basilica leidt. Spr. meende, dat de leek geen intense belangstelling heeft voor de vraagstukken, waarmee de architect te strijden heeft; dat hij begrijpt, dat de bouwmeester op een kerk het stempel van zijn persoon lijkheid wil drukken, maar dat hij vraagt naar het elementaire, iets waarmee hij vertrouwd is. De bouwmeester heeft de tendens naar iets nieuws, terwijl de leek iets vraagt, dat hem geestelijk ontroert. Volgens de heer v. d- Griendt legt de architect misschien te sterk het accent op De Westduitse minister voor kwesties betreffende geheel Duitsland, Jakob Kai ser, en de betreffende commissie van de Bondsdag, hebben gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin de Oostduitsers gewaarschuwd worden tegen de gevaren van het pleblisciet, dat a.s. Zondag in Oost-Duitsland zal worden gehouden. Aan de Oostduitsers zal in het plebis ciet gevraagd worden, of zij ófwel voor stander zijn van een vredesverdrag en terugtrekking der bezettingstroepen, óf van de Europese Verdedigingsgemeen schap, de conventies van Bonn en de legering van buitenlandse troepen in hun land voor de duur van vijftig jaar. In de Westduitse verklaring wordt het Oostduitse kiezerscorps aangeraden blan co-formulieren in te leveren om deze communistische propagandamanoeuvre te eerw. heer A. S. van Rijn, die bouwpas- omzeilen. „De vrije wereld zal het pie toor was aldaar, en tot pastoor te Vlaar- bisciet nooit als een echte stemming aan- dingen (parochie H. Geest) de weleerw. vaarden, en de manier waarop de vragen heer L. M. Sluys, die aldaar eveneens zijn gesteld, is misleidend en vals", aldus bouwpastoor was. j deze verklaring. het technische, terwijl de leek vraagt naar het innerlijke. In dit verband merkte de heer v. d. Griendt op, dat de beeldende kunstenaar vaak gedrongen wordt in de richting van de technische vormgeving, waarbij hij een onverdiend en ongefun deerd verwijt maakte aan de pers, die niet voldoende oog zou hebben voor het zuiver ontroerende en voor een leek -begrijpe lijke, dat een beeldende kunstenaar met zijn werk bereikt, doch uit zou zijn op het nieuwe en sensationele om toch maar vooral „bij" te zijn. Naar zijn opvatting wordt alleen de ge- interesseerde leek geboeid door nieuwe technische vormgeving in de kunst en hij voegde eraan toe, dat de bevolking de nieuwe kerken in het algemeen te licht en te zakelijk vindt, zodat b.v. de bete kenisvolle functie van de Godslamp ver loren gaat. Met de ene open ruimte, die de moderne architect nastreeft, blijft geen pilaar voor de tollenaar meer over en is er geen hoekje, waar de gelovige met zich zelf alleen kan zijn. Men kan dit romantiek en individualis me noemen, zo zei de heer v. d. Griendt Hij wilde weliswaar niet het standpunt van de leek tegenover de architect verde digen, doch slechts een neerslag geven van wat er onder het volk leeft, om ten slotte te pleiten voor een samenspraak vóór de kerkwijding van de architect met de gelovigen om hun de betekenis van de technische vormgeving, de geestelijke schoonheid en de bedoeling van de détails te verklaren. Daarbij merkte hij op, dat geestelijke opdrachtgevers moeten beden ken, dat zij ten aanzien van ornamente ring en meubilering van een kerk ook leek blijven. Onder voorzitterschap van prof. dr T. j Duin voorts, heeft alleen resultaat wan- P. van der Kooy werd gisteren in Hotel de neer het verlies verdwenen is en de winst- Keizerskroon te Apeldoorn de jaarlijkse capaciteit wordt hersteld. Het bestuur is vergadering gehouden van aandeelhou- overtuigd, dat winst thans mogelijk is en ders van de Apeldoornse Nettenfabriek daardoor de sanering definitief haar be- Von Zeppelin Co. Het verlies is over sjag za] krijgen, het afgelopen boekjaar zeven ton gro ter gebleken dan in November 1953 tijdens de buitengewone aandeelhouders vergadering was meegedeeld. De oorzaak hiervan is niet, dat meer dere verliezen werden geleden, maar dat afschrijvingen en reserveringen een gro tere omvang hebben aangenomen dan oorspronkelijk was bedoeld. De post onroerende goederen zo deelde voorts de voorzitter mee, viel ruim een ton tegen, terwijl de voorraad en deel nemingen met ruim drie ton werden verminderd. Van de dertien deelnemin gen staan er thans vijf gewaardeerd te gen een gulden op de balans. De wer kelijke waarde is echter groter. Overi gens is het pensioenfonds gesaneerd. Zo spoedig mogelijk zal de tussentijdse ba lans worden gepubliceerd. Het beroep, dat op advies van de commissie van on derzoek is gedaan om het aandelenkapi taal te verminderen is niet tevergeefs geweest. In de eerst volgende balans zullen de saneringsmaatregelen worden verwerkt. Omtrent de interne organi satie van het bedrijf werd meegedeeld, dat een andere werkmethode werd doorgevoerd. De grondstoffenvoorraden worden steeds meer beperkt ook zonder dat ge forceerde verkopen plaatsvinden. Er be staat gegronde hoop dat door een verbe terde organisatie deze tot een derde te ruggebracht kunnen worden van wat zij vroeger waren. De bankschuld welke ruim vier mil lioen heeft bedragen is thans terugge bracht tot 3,6 millioen. Met Septem- In de middagvergadering van de Apel doornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V. werd het uitgebrachte rapport van de commissie van onderzoek en ad vies uitvoerig besproken aan de hand van een serie vragen van de heren W. Posthu- mes Meyes en Th. M. Ram. Het voornaam ste hierbij was wel het beleid van de raad van commissarissen ten aanzien van de oud-directeur der N.V., de heer D. R. Jonker. Deze raad zag te veel door de vingers. Ook bij de schuldvraag over het debacle bij de Apeldoornse Nettenfabriek werd langdurig stil gestaan. Hierbij werd door de voorzitter, prof. dr T. P. van der Kooij opgemerkt, dat het enige wat hij zich achteraf verwijt is, dat hij niet vóór de catasrophe is afgetreden. Hij erkende te vens dat hij niet tijdig was opgetreden tegen het dictatorale optreden van de oud-directeur. Uitvoerig werd ook van gedachten ge wisseld over de N.V. Gembel, welke N.V. was opgericht nadat de waarnemende directie was benoemd en welke vennoot schap diende, om de aandelen van de Nettenfabriek uit de verschillende fond sen en deelnemingen der N.V. in één grote pot te doen. Men kwam hiertoe, omdat deze aan delen ter waarde van 490.000 uit de ba lans moesten worden gelicht. Deze aan delen werden gekocht tegen afgifte van schuldbekentenissen. De eventuele win sten uit deze aandelen zouden niet ten goede komen aan deze N.V. Gambel, maar aan de sociale fondsen der Nettenfabriek. De voorzitter erkende dat dit een weinig ber a.s. zal deze schuld beneden de fraaie weg was, maar dit was nodig, om 3 millioen liggen. Het bestuur en de j Van een nog minder fraaie zaak af te waarnemende directie koesteren de ver- komen. Uiteindelijk werd décharge ver wachting dat de verliesperiode van de [eend aan de commissie van onderzoek N.V. thans ten einde is. Er is sprake en advies lïï h"; Voordat het zover was, was een motie, stel. Overigens kampt men thans wc' waarbij het aftreden werd geëist van de een met onaanzienlijk personeelstekort, j waarneJmende directie, ingediend en weer Het ligt in het voornemen van het be- ingetrokken, nadat het onaanvaardbaar stuur der vennootschap zo spoedig moge- was uitgesproken, zowel door de voorzit- iijk na 1 Juli a.s. een tussentijdse balans ter als door de heer R. E. Duin, commis- te publiceren, opdat aandeelhouders een saris en lid van de commissie van onder inzicht kunnen krijgen hoe de afgelopen zoek en advies. Uiteindelijk werd beslo- twaalf maanden is gewerkt. ten, dat het waarnemend bestuur zal aan- De heer R. Duin, lid van de commissie blijven en de commissie van onderzoek van onderzoek en commissaris, deed hier- zal worden gevraagd beschikbaar te blij- na uitvoerig mededeling over de sane- ven tot het moment, dat in éen definitief ringsplannen. Bij deze sanering zullen bestuur der N.V. is voorzien. Bij de keuze geen nieuwe offers van aandeelhouders van commissarissen en directeur zal deze worden gevraagd, wel van de commissa- commissie eveneens haar advies nitbren- rissen en van de leden van de commissie gen. van onderzoek. Deze laatsten stellen j Bij de discussies over een en ander 600.000 aandelen gratis ter beschikking j werd door de woordvoerder van de com- 1 ft* TT ft—V Tft 1 L V. L J i #t/\ „ft*ft ft ft -ft .ft-ftftft ft-. -J -ft ftft-ft -\lft hfifiU van de N.V. De Banken hebben dit ge baar zeer op prijs gesteld en stellen 660.000 aandelen beschikbaar. Van de N.V. Gembel werd 490.000 aandelen over genomen tegen overneming van de ver plichtingen van de N.V. Uierdoor kwamen deze aandelen tegen 40 pet. in het bezit van de N.V. Ook de fiscus heeft mede werking verleend. Door een en ander kon een bedrag van 1.650.000 ten gunste van de verlies- en winstrekening worden weggewerkt. Het saneringsplan, zo erkende de heer missie van onderzoek en advies, de heer Duin, uitdrukkelijk vastgesteld, dat de commissie haar werk niet zou hebben kunnen verrichten zonder de volle mede werking van de waarnemende directie en de oude commissarissen. Na tal van vra gen werd het uitgebrachte jaarverslag van de waarnemende directie goedge keurd en werden de balans en verlies- en winstrekening over het op 30 Juni 1953 afgesloten boekjaar vastgesteld. De door de waarnemend directie voorgestelde wij zigingen der statuten werden eveneens aanvaard. Zoals bekend is er in ons land in een aantal gebieden en beroepen een tekort aan arbeidskrachten, terwijl er elders en in andere beroepen overschotten zijn. De overschotten kunnen worden opge heven door verplaatsing of door over gang naar een ander beroep. Dit bleek met de bestaande regelingen echter slechts in beperkte mate mogelijk.. Van daar dat er nog steeds in bepaalde plaat sen of beroepen overschotten bestaan en er anderzijds een aantal arbeiders op door de overheid gesubsidieerde aanvul lende werkgelegenheidsobjeclen werk zaam is (de z.g. DUW-arbeiders). De dringende tekorten van het huidige ogenblik hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aanleiding gegeven, een aantal bijzondere voorzie ningen te treffen, waardoor de verplaat sing, in het bijzonder van de overschot- gebieden uit, alsmede de scholing wor- De Duitse jongen, die in \877 In Biele feld een paar dode vogeltjes in zjjn zak doek meenam om ze op te zetten, zal wel nooit hebben vermoed, dat hij aanleiding is geworden tot een enorme vogelcollcctic. Iljj werd namelijk aangesproken door de zesjarige M. Bartels, wiens aandacht werd getrokken door de zakdoek met bloedvlek ken. Zoals dat gaat met kleine jongens, wilde deze prompt zelf ook vogels gaan opzetten. Eerst ging dit natuurlijk nogal onbeholpen, maar nadat een bevriende drogist hem de goede methode had bijge bracht, lukte het wonderwel. En deze liefhebberij bleek al gauw meer te zijn dan een bevlieging. Het enthousiasme van Bartels was, ook toen hij ouder werd, niet meer te stuiten Na enkele jaren in Nederland te hebben gewoond, nam hij in 1895 zelfs een baan aan in Soerabaja, met als hoofddoel ln de tropen vogels te kunnen verzamelen. Drie jaar later werd hij administrateur tn Pasir Datar. Ruim dertig jaar is hij hier gebleven en nooit meer heeft hij een voet aan wal gezet in Europa. Na korte tijd nam hij vier vaste inlandse preparateurs in dienst, die op den duur zo geroutineerd waren, dat zij rijdend op een paard de teerste vogels konden prepareren. Verscheidene nieuwe soorten vogels ontdekte de heer Bartels. Zijn grootste ontdekking deed hij in 1902, toen hij een soort vink aantrof, waarvan het voorko men ln Azië ten Zuiden van de equator destijds onbekend was. Hij zond het dier op naar dr Otto Finsch, destijds conser- historie te Leiden, die de vink beschreef. Deze vroeg om meer exemplaren, maar toen de heer Bartels zich naar de plaats begaf, waar hij de vinken had aangetrof fen, was er in de gehele omgeving geen enkele meer te vinden. Hij herinnerde zich toen, dat de vogels destijds waren gevonden tussen planten met een soort witte katjes, die inmiddels waren uitge bloeid en geheel verdord. Jaar na jaar werd omstreeks dezelfde tijd de omgeving afgezocht, maar de vinken waren weg en bleven weg, tot negen jaar later de bewuste planten weer in bloei kwamen en plotseling ook de vinken weer ter plaatse waren. De geschiedenis herhaalde zich enkele ma len; telkens als na negen jaar de plant met de katjes weer bloeide, verschenen de vinken, maar waar zij in die tussen tijd verbleven was een raadsel. Pas ln 1933 werd de oplossing gevonden, toen de vogels op de top van de vulkaan Tjiremai werden aangetroffen. Hierna bleek, dat zij op de toppen van verschei dene vulkanen leefden. Een andere ontdekking van de heer Bar tels was een grote katuil, die tevoren ook nog niet bekend was. Voorts vond hij eens op circa 10.000 voet hoogte een vleermuis. Er is later nooit meer een exemplaar van gevonden en het is nog steeds een raad sel, hoe het dier daar is terecht gekomen Toen de heer Bartels in 1936 overleed omvatte zijn collectie ruim 14.000 vogels, 4000 eieren en een paar honderd nesten. Tot het uitbreken van de oorlog hebben hierna zijn drie zoons, die tezamen met zijde gestaan, de verzameling nog uitge breid. In de oorlog werd een deel van de bij de verzameling behorende documenten ge plunderd en het papier werd als puntzak jes op de pasar gebruikt.. Ook een aantal van de zinken kisten, waarin de vogels werden bewaard, verdween in de zwarte handel. Toen de Japanners dit merkten, gaven zij opdracht de gehele collectie van Tjiparaj bij Soekaboeml, waar zij was op geslagen, over te brengen naar het mu seum in Buitenzorg. Van daaruit is de verzameling in 1948 door de zoons van de heer Bartels overgebracht naar Leiden, waar zij in afwachting van een nadere bestemming in het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie werd opgeslagen. De directeur van dit museum, prof. dr H. Boschma, heeft hierna terstond alles in het werk gesteld om de collectie voor het museum te behouden, welk streven thans met succes is bekroond. Het Leidse museum is er namelijk dank zjj een subsidie van Z.W.O.-in geslaagd deze buitengewoon waardevolle collectie vogels van West-Java aan te kopen. De verzameling bestaat thans uit 14.630 vogels van 442 verschillende soorten en 8000 eieren en is de grootste, die ooit in dit gebied is aangelegd. Zjj heeft een zeer grote wetenschappelijke waarde, dank zij de nauwgezette en systematische wjjze waarop de heer Bartels tewerk ging. Hij beperkte zich namelijk niet alleen tot het verzamelen en prepareren, maar noteerde tevens alle bijzonderheden over het gevangen dier en de vindplaats, ver richtte maagonderzoekingen, waarvan hij den bevorderd. Over deze maatregelen, die onlangs in de Tweede Kamer reeds aan de orde zijn geweest, is diepgaand overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid, de Stichting voor de Land bouw en de Raad van Vakcentralen. Het is de bedoeling, dat met hulp van de arbeidsbureaux de daarvoor in aan merking komende arbeiders, die op de gesubsidieerde objecten van aanvullende werkgelegenheid, met uitzondering van de aannemers-objecten, werkzaam zijn (in de overschotgebieden van 30 jaar en jonger; in de overige delen van het land 35 jaar en jonger) de gelegenheid krij gen, met behulp van deze regelingen de arbeid op deze objecten te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht, dat de be doelde arbeiders vóór 12 Juli a.s. de ge boden kans. om in het vrije bedrijf aan het werk te gaan, zullen hebben aange grepen. Zou dit onverhoopt niet het ge val blijken te zijn. dan zullen deze cate gorieën van arbeiders voorlopig worden uitgesloten van tewerkstelling op aan vullende werkgelegenheidsobjecten. De arbeidsbureaux hebben opdracht, bij de werkgevers nog eens extra na te gaan, hoe groot hun personeelsbehoeften zijn. De overtuiging heerst n.l., dat wegens het geringe aanbod van de laatste tijd de plaatsingsmogelijkheden niet ten volle zijn geregistreerd. Als overschotgebieden zijn in dezen aangewezen de rayons van de arbeids bureaux Marum, Stadskanaal, Veendam en Winschoten. Buitenpost, Dokkum, Drachten, Heerenveen, Oosterwolde en Weststellingwerf; Assen, Borger. Coevor- den, Emmen en Hoogeveen; Hardenberg en Ommen; Bergh en Nijmegen; Cuyk, Etten, 's-Hertogenbosch en Oss; Hergen (L.) en Gennep. Wanneer arbeiders in deze overschot gebieden woonachtig zijn en buiten de eigen woonplaats kunnen gaan werken, kan van rijkswege een bedrage in reis- en verblijfkosten worden Verstrekt. Is dagelijks heen-en-weer-reizen mogelijk dan beperkt deze bijdrage zich tot een aandeel in de reiskosten. Is het noodza kelijk. dat de betrokken arbeider elders in pension gaat. dan vallen de pension kosten en de reiskosten voor gezinsbe- zoek (gehuwden éénmaal per week. on- gehuwden éénmaal per veertien dagen) onder de regeling. Tot 1 October a.s. betaalt het rijk 2/3 van deze kosten (voor pensionkosten «ten hoogste 2/3 van f 20 per week) op voor waarde, dat de werkgever 1/3 betaalt. Verplaatsing van arbeidskrachten heeft echter eerst blijvend resultaat, wanneer deze gepaard iaat met ver huizing. Ten einde deze verhuizing mogelijk te maken zijn en worden aan daarvoor in aanmerking komende ge meenten speciale woningcontingenten verstrekt, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze zullen worden toegewezen aan arbeidersgezinnen, die uit de overschotgebieden zijn aange trokken. Bovenstaande maatregelen, de bevor dering van het werken buiten de woon plaats, alsmede het overgaan naar een ander beroep wordt bevorderd door de rijksscholing van volwassenen op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. Ten einde deze op ruimer schaal toe passing te doen vinden heeft minister Suurhoff besloten de loondervingsver goeding welke de cursisten ontvangen, met 20 procent te verhogen voor 23-jari- gen en ouderen, terwijl voor jongeren een geringere verhoging is vastgesteld. Deze verhogingen gelden niet alleen voor de overschotgebieden, maar voor het gehele land, en gaan in op Donder dag 24 Juni. (Van onze Brusselse correspondent) Op Zaterdag en Zondag aanstaande zul len vooraanstaande Belgen en in België gevestigde Nederlanders een bezoek bren gen aan Maastricht en omgeving. Het initiatief hiertoe werd genomen door de bloeiende Belgisch-Nederlandse Vereni ging, die haar zetel heeft te Antwer pen en een zeer belangrijke rol speelt in de toenadering en de samenwerking tussen de beide landen. Alleen reeds uit het feit, dat de bezoekers door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg en nauwkeurige lijsten bijhield en bracht in door mevrouw dr F. Houben te hun- verscheidene gevallen complete series bij een van ei tot volwassen dier met alle tussenliggende schakeringen Voor de we- vator van het museum van natuurlijke I hun moeder hem in zijn werk hadden Ier- tenschap is de verzameling met de bijbe horende aantekeningen dan ook van onschatbare waarde. Behalve de vogelcollectie met alles wat er bij behoort, is er ook nog een collectie van bijna 3000 zoogdieren, bijeengebracht door de oudste zoon van de heer Bartels, dr Max Bartels, die in de oorlog is over leden. Aan deze collectie zit echter nog heel wat werk vast, want dr Bartels heeft al deze dieren slechts van een nummer voorzien en de bijbehorende gegevens in zakboekjes genoteerd, vol met afkortin gen. Zijn beide brofers, de heren E. en H Bartels, zullen hieromtrent nog vele be langrijke inlichtingen kunnen verschaffen. o.m.: mr W. baron Michiels van Kesse- nich, burgemeester van Maastricht; F. A. A. H. Breekpot-van Oppen, burge meester van Valkenburg; dr P. Grootens S.J., van het Canisium; J. H. Ubaghs, consul van België te Maastricht; mr W. Hustinx, president der Arrondissements rechtbank van Maastricht; F. G. A. M. D. van der Kroon, Kantonrechter te Heerlen; mr M. Tripels, Maastricht; mr Ch. Paulussen, secretaris van de Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advokaten en lid der Gedeputeerde Sta ten, Maastricht; mr J. H. H. Dantzenberg van Anrooij, officier bij de arrondisse- nen huize zullen worden ontvangen, mentsrechtbank van Maastricht; Ir L. blijkt reeds, dat het hier geen gewoon Lhoest, consul van Luxemburg; mr K. bezoek betreft. van Hinlopen Labber'nn, Maastricht; W. Uit België zullen aan de daarmede Rikkers, Hilversum P. Rikkers, Wasse- samengaande bijeenkomsten o.m. deel- naar; mr W. Kessler. Vmsterdam; J. Laa- nemen: de gouverneur der provincie Luik, dr P. Clerdent; de gouverneur der provincie Limburg, dr L. Roppe; de heer Noirfalise, wethouder van Luik, als ver tegenwoordiger van de burgemeester der „cité ardente"; ir C. van Haaren en Jules Meulenberghs, ere-voorzitters, en de heer V. Anthonis. voorzitter van de Belgisch-Nederlandse Vereniging; ir P. van Haaren, ir Simon Fransen Daal- meijer, ir H. Faure, dr W. Tomheur, Theo Bogaerts, voorzitter van de Bui tenlandse Pers in België en mej. Dra Corry Bogaerts. Deelnemers uit Nederland zelf zijn he. Roermond; mr B. van Spaendonck, Tilburg. Na afloop van een diner te Valken burg, zal door prof. dr W Asselbergs (Anton van Duinkerken), een voor dracht worden gehouden. Het bestuur der organiserende ver eniging vertrouwt er op dat, mede als gevolg van dit bezoek, nieuwe vereni gingen zullen worden opgericht, die de verbroedering der burgers van de beide naties als doelstelling hebben. En dat zoveel mogelijk belangstellenden tot de bestaande vereniging zullen toetre den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7