Loonver schillen in Benelux thans verminderd zlJn Uden's Kersenhof wordt een schoon feest OOK DE GEZONDHEID VAN DE VOET IS ZEER BELANGRIJK - Reclame Dien Bien Phoe was zwaarder beproeving dan Stalingrad Frans officier ontsnapt aan de Vietminh Realisering economische unie kan met vertrouwen tegemoet worden gezien Gloeilampjes Interleder en de Nederlandse schoen Maakt Er scheen geen einde aan het oerwoud te komen Honderd jaar spoorwegstad VELASQLES Optreden van het Joegoslavisch Danstheater Ver. Hollandsche Sigarenfabrieken voor Uw zaak VRIJDAG 25 JUNI 1954 PAGINA 9 GEMEENSCHAPPELIJK INDUSTRIE-ORGAAN OPGERICHT Loon- en prijspolitiek Bedrijfstakken met moeilijk heden Berlijn Triest Twee exposities geopend Een charmant kinderfeest IN DUITSE KRIJGSDIENST GEWEEST Tot drie jaar met aftrek veroordeeld Sierlijke maatschoentjis Voor de gebrekkige voel V oet gezondheid NA BORKUM OOK SCHIERMONNIKOOG Overlast van oefenende straaljagers Op het eiland Schiermonnikoog heerst onder de bevolking en de badgasten ont stemming over het feit, dat vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht boven het eiland, het strand en de Waddenzee schietoefeningen houden. DODELIJKE VAL VAN STEIGER PETEKIND VAN EISENHOWER TROUWDE BRAND IN VEENDAMSE KNOPENF ABRIEK SCHIPPER VERDRONK BIJ HET LADEN CONSUMPTIE VAN RADIO- ACTIEVE VIS MET FATALE GEVOLGEN BIJENKORF 9 (8) PCT Niet onbevredigende gang van zaken KANALISATIE NECKAR VORDERT IN ONGEKEND TEMPO Uitgifte lening van DM 14 min HOLL. BRAND EN LEVENS- VERZEKERING-SOCIETEIT Eerste blanke Bananen-boo! Feestmaal Nooit meer MISSIE-COLLEGE ST. WILLIBRORD BESTOND 25 JAAR De besturen van de organisaties van werkgevers in de Benelux-landen, zijn Woensdag weer in vergadering bijeen geweest in Den Haag. Vertegenwoordigd waren de besturen van het Verbond der Belg. Nijverheid, van het Verbond der Lux. Nijverheid, het Verbond van Ned. Werkgevers, het Centraal Soc. Werkge vers-Verbond, het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Prot.-Christ. Werkgevers in Nederland. De besprekingen waren dit maal in het bijzonder gericht op de ge meenschappelijk te voeren handelspoli tiek, op de loon- en prijspolitiek, op de bedrijfstakken met moeilijkheden en tenslotte op de verdere samenwerking. Na de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin ten aanzien van de hiervoor genoemde punten onder meer het volgende werd gezegd: De besturen achten het van belang, dat In aansluiting op de reeds m 1948 tot stand gekomen gemeenschappelijke poli tiek op het gebied der invoerrechten, enige tijd geleden eveneens overeenstem ming werd bereikt over een unaniem re giem van de invoer uit de O.E.E.S.-lan- den, alsmede uit de dollar-gebieden. De besturen zijn van mening, dat het afslui ten van gemeenschappelijke handelsac- coorden met derde landen beschouwd moet worden als een sluitstuk op het te voeren gecoördineerd beleid op het ter rein van de handelspolitiek. Zij ondersteunen dit streven ten volle en stellen vast, dat een zo groot moge lijke vrijheid in de uitwisseling van goe deren gepaard gaande met een vergaan de vrijheid in het intra-Beneluxverkeer voor een goede economische ontwikke ling der drie landen noodzakelijk is. Zij achten het derhalve gewenst, dat zowel ten aanzien van de geliberaliseer de goederen als met betrekking tot de in de toekomstige Benelux-handelsverdra- gen op te nemen contingenten, Benelux, met inachtneming van de reserves ver vat in het protocol van 9 December 1953, als één markt zal worden beschouwd. De besturen achten het noodzakelijk, dat het bedrijfsleven op doelmatige wijze, zowel bij de voorbereiding der onder handelingen als bij de onderhandelingen zelve zal worden ingeschakeld. Als belangrijkste bijdrage van in dustriële zijde tot verwerkelijking van een Benelux-handelspolitiek zijn de besturen tot de conclusie gekomen, dat het noodzakelijk moet worden geacht New York Zelfs de New Yorkers stonden met iet wat geopende monden toe te kijken, toen ze een wolkenkrabber als het ware met de minuut zagen groeien. Alleen in de ochtenduren slaagden de arbeiders er in het skelet van elf verdiepingen te be kleden; tegen de avond zou men het ge bouw, dat in het geheel 22 verdiepingen gaat tellen, gereed hebben. Dunne alu- miniumplaten werden aangebracht tn het geraamte van het gebouw met een snelheid van 38 minuten per verdieping Baltimore (V.S.J Wanneer U wat kieskeurig bent uit gevallen, dan moet U dit maar niet vei- der lezen. Maar het is een feit, dat een firma in blikgroenten tot achthonderd dollar boete werd veroordeeld, omdat zich in een blik groenten drie afgesneden vingers bleken te bevinden. Dit was een gevolg van een ongeluk bij het vullen van de blikjes en het is volmaakt onbe grijpelijk, dat men althans niet 'n onder zoek heeft ingesteld, waar de drie vin gers van de door het ongeluk getroffen arbeider waren gebleven. tussen de Belgische, Luxemburgse en Nederlandse centrale industrie-verbon den een gemeenschappelijk orgaan van overleg in het leven te roepen, dat re gelmatig bijeen zal komen. Door dit gemeenschappelijke industriële Bene- ïux-orgaan zal het door de Benelux- regeringen te voeren gemeenschappe lijke handelspolitieke beleid ook op industrieel niveau in de vereiste mate gecoördineerd kunnen worden. De besturen hebben kennis genomen van de jongste ontwikkeling van de loon- en prijsverhoudingen in België. Luxemburg en Nederland. Zij stellen met voldoening vast, dat in de laatste tijd ook op dit punt de nationale econo mieën der drie landen naar elkaar toe groeien. De besturen stellen vast, dat gelet vooral op de ontwikkeling der lonen in Nederland sinds 1 Januari 1954, de toon verschillen tussen België, Luxemburg en Nederland zijn verminderd, zonder dat hierdoor moeilijkheden, die zich in di verse industriële sectoren in samenhang hiermede voordoen, volledig zouden zijn opgelost. De besturen achten het van belang, dat bij besprekingen in de verschillende landen over de grondslagen van de te voeren loonpolitiek mede rekening zal worden gehouden met de gevolgen, die hierin aan te brengen wijzigingen voor de verwezenlijking van de economische unie zouden kunnen hebben. De besturen constateren met voldoe ning, dat mede als gevolg van tussen be paalde bedrijfstakken gepleegd overleg en daarop gebaseerde accoorden, een rustige ontwikkeling van de handel tus sen de drie Benelux-landen voor die sec- Garda (Italië) In een bergdorp heeft Andrea Tremel- loni de medische wereld en vooral de tandartsen verbaasd doen staan door op 82-jarige leeftijd nog met drie nieuwe tanden te voorschijn te komen. Het overigens een gezonde plaats, dat Garda, want de inwoners worden voor de helft meer dan tachtig jaar oud. „Houdt de dief" riepen opgewonden winkelmeisjes en ze troffen het, want Vlak bij de uitgang van de winkel stond de politieman Plessow. De dief liep wat hij lopen kon en waande zich reeds ver loren. De agent keek op zijn horloge en zei: „Jammer, maar het gaat niet, over drie minuten is mijn diensttijd voorbij De rechtbank dacht er wat anders over: die opvatting over „dienst" kostte de agent zijn baan en de rechtbank deed er nog zeven weken gevangenisstraf bij. Londen Na een aanrijding door een auto was mevr. Lily Green aan het gelaat ge- wond. Door dit ongeluk moest ze twee plastische operaties ondergaan en ze is nu weer alleszins presentabel. Maar zo verklaarde mevr. Lily Green voor de rechtbank, ze kon niet meer kussen en heel moeilijk lachen. De rechtbank waardeerde het gemis van deze twee in het leven wel eens ooit voorkomende bfezigheden op f 10.000 en degene die de aanrijding veroorzaakte zal dit geld aan haar moeten betalen. Maar de be voordeelde kon er niet eens om lachen, hetgeen ook weer begrijpelijk is. 'n Drieste zee-officier doodde dicht bij de badplaats Pola een haai. In de maag van het ondier vond men: het geraamte van een hand, drie overjassen, een nylon ■regenmantel en een rijbewijs. Het rij bewijs bleek op naam te staan van een zeekapitein, die drie weken geleden, op dezelfde plaats ongeveer, in zee verdron ken was. Parijs Een vuile Franse was aan de openbare weg. Het is de vrouwelijke dokter, Su zanne Serin die deze was spoelde- Zij verklaart in een rapport: kinderen in Normandië (bij bepaalde groepen van de bevolking) kregen net zoveel cider als ze maar wilden en het kwam ook voor, dat babies van zes maanden ge regeld bier kregen. In Zuid-West Frank rijk kende ze een geval van een kind van drie jaar, dat al stevig uit de wijn fles consumeerde, terwijl het hier en daar niet ongebruikelijk is babies een glaasje anijslikeur te geven „want dat is zo goed tegen maagpijn". Weer an dere ouders zagen er geen been in om de kinderen eens een glaasje alcoholi sche drank te geven „want water krij gen ze niet wegens het besmettingsge vaar voor kinderverlamming". In be paalde wijnstreken, zo zegt dr Suzanne Serin tenslotte, is het bijna een normaal gebruik, dat kinderen een halve fles wijn meenemen naar school. „Het is prettig eens een dag in het verleden te kunnen leven", zeide de pre sident-directeur van de Ned. Spoorwegen Woensdag, toen hij, zoals reeds ge meld, in Roosendaal de tentoonstelling opende, die de N. S. daar ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verbinding AntwerpenRoosendaal op het feestter rein heeft ingericht. „We leven helaas te veel in de nabije en in de verre toekomst. Daarom is een dag van terugzien zo pret tig", zo vervolgde de heer Den Hollander, die het treffend vond dat juist Roosen daal, snijpunt van spoorlijnen van Noord naar Zuid en van Oost naar West dit eeuwfeest kan vieren. Een feest, dat be wijst, hoezeer de stad en de spoorwegen belangrijk zijn voor elkaar. Nadat spreker het lint had doorgeknipt, bezocht het officiële gezelschap de expo sitie, die niet alleen de Roosendaalse spoorweggeschiedenis in beeld brengt maar evenzeer de evolutie van het trein verkeer zelf. Even later kon ir M. de Vos, directeur- generaal van de Belgische spoorwegen, de openingsplechtigheid verrichten van de expositie van zijn maatschappij, die een keur van treinmodellen te zien geeft. Nadat het gezelschap zich geruime tijd had opgehouden op bet feestterrein, dat een zeer uitgebreid Lunapark bevat en een bezoek had gebracht aan de Lilliput- terstad, die ter ere van de officiële gasten een speciale circusvoorstelling verzorgde, schaarde men zich aan het feestbanket in de stationsrestauratie. Later op de avond bezochten de gasten het Roosendaalse amateurcircus „Rosam- pe", dat met 150 artisten uit de stad een show brengt in een echte circustent. Bij de aanvang van het programma voegde de Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof J. de Quay, zich onder de officiële gasten. toren is ingetreden. Voor die bedrijfstak ken, ten aanzien waarvan het bestaan van moeilijkheden wordt gesteld, wordt aanbevolen dat door onderling overleg tussen de betrokken bedrijfsgenoten spoedig naar een oplossing wordt ge streefd, met in acht neming van het einddoel: de economische unie. In het midden latende de oorzaken der vertraging bij de eerste toepassing der verzoeningsprocedure spreken de bestu ren de wens uit, dat maatregelen zullen worden getroffen, opdat ongewenste ver traging in de toekomstige toepassing worde vermeden. Zij spreken de wens uit, dat de overgangsmaatregelen, wel ker toepassing noodzakelijk is gebleken, zo spoedig mogelijk kunnen worden op geheven. Een verdere toenadering tussen de door elk der drie landen te voeren economische en sociale politiek zal hier bij van overwegend belang zijn. Hoewel nog tal van moeilijkheden be staan en sommige meningsverschillen nog moeten worden overwonnen, hebben de besturen gedurende hun besprekingen vastgesteld, dat de verwezenlijking van de economische unie der drie landen in middels zover is voortgeschreden, dat de verdere realisering hiervan met vertrou wen tegemoet kan worden gezien. De besturen spreken als hun mening uit, dat de regeringen der drie landen het door hen te voeren beleid bij voort during in grote lijnen dienen te coördi neren. Nog afgezien van te dien einde eventueel in te stellen gemeenschappe lijke organen menen de besturen, dat iedere nationale beleidsdaad van beteke nis vooraf door elk der betrokken rege ringen bezien dient te worden uit het oogpunt van de gevolgen, die hieruit zouden kunnen voortvloeien voor de Benelux-samenwerking. de band tussen goede rokers (Van onze speciale verslaggever) Uden maakt zich weer op om een Ker- senfeest te vieren, dat klinkt als een klok. Het valt dit jaar op Zondag 4 Juli en heeft als preludium een oriënteringsrit van auto's met start op het Marktveld Zater dagmiddag 3 Juli, te beginnen om 3 uur. Door de ervaringen van vorige jaren ge leerd en gesteund door de toenemende be langstelling besloot de stichting „Uden's Kersenhof" tot nog grootser plannen en wanneer wjj slechts vertellen, dat tot het gevarieerde programma behoort het op treden van het beroemde Joego-Slavisch Danstheater, heeft men daarvan reeds een indruk. Wanneer het weer meewerkt de ker sen hebben reeds beloofd schoon en sma kelijk te zijn kan men een echt goed en op hoog peil staand feest verwachten, dat de luister van het nijvere Brabantse dorp tot ver zal uitdragen en dat wat niet het minst belangrijke is de eigen bevolking amusement van uitsluitend ge halte biedt. Want het is, zoals de artistieke leider van „Uden's Kersenhof", de enthou siaste Kruisheer Coenen ons terecht zei- de: Oost-Brabant wordt in deze tijd uit zijn isolement verlost, maar daarmee moet gepaard gaan een culturele ontwikkeling. Als nu Zondagmiddag 4 Juli om twee uur de Udense harmonie de Kersenhof, het 2 H.A. grote terrein, waar alle evene menten zich zullen afspelen, is binnenge trokken, zal de roemruchte figuur Pirke Verschiet de gasten men verwacht er 30 tot 40 duizend welkom heten en aan stonds begint de dans der Joego-Slaven, die echte volkskunst brengen, passend in een weide, zoals hier. Daarna wordt een bont programma op vier plankiers afge werkt, waarbij de toeschouwers ogen te kort zullen hebben, van dans, spel, sport en muziek, een spectacle coupé, dat duurt tot 8 uur. Er worden turndemonstraties gegeven, clowns treden op: het trio Co- ranto en de muzikale clown Fantasio; dertig meisjes van de rolschaatsvereniging „Hollandia" uit Den Haag zorgen voor 'n spel van gratie en behendigheid; er is 'n poppenspel van levende poppen, men kan van Morrisdansen van de groep St. Nica- sius uit Heeze genieten en onderwijl vol trekt zich een goochelcongres met tien deelnemers, onder wie de 11-jarige Pim Rola- Het is een uitstekende gedachte van de organisatoren geweest, om de kinderen op geheel bijzondere wijze bij dit feest in te schakelen, door 250 Udense schoolkinde ren een zangspel „De kerseboom" te doen opvoeren, dat tot de verbeelding van de kinderen spreekt. Voor zover we het hebben kunnen be kijken, wordt dit een charmante en ge noeglijke vertoning, waarbij in verschil lende taferelen de seizoenen in het leven rond de kerseboom worden voorgesteld. Leuk zullen de kinderstemmetjes klin ken en bevallig zullen de kleine voetjes de vreugde uitdansen om de lente, die de boom een bruidskleed heeft gegeven- Eerst is echter de sneeuw gevallen en de win ters geklede jeugd schaatste en draafde rondom de zware kale reus. Maar dan kruipen kinderen als rupsen gekleed in de boom, worden verjaagd door brandgasten en jongens strooien de bloesem uit. Bijen en spreeuwen komen, plukkers verschij nen met hun ladders, de kersen worden geveild en in een vermakelijk kermisfeest eindigt het spel. Des avonds treden de Skymasters op en zoals gebruikelijk eindigt het feest om elf uur met een origineel vuurwerk. De op bouw van Uden's Kersenhof heeft enige veranderingen ondergaan, waardoor de dansvloeren meer centraal zijn komen te liggen en een speciale gelegenheid voor het eten van kersen onder de bomen is ontstaan. De bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 29-jarige bakker G. G. uit Bergen op Zoom wegens het vrijwillig in krijgsdienst treden van een buitenlandse mogendheid, wetende, dat deze met Nederland in oorlog was, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht voor de tijd van 10 jaar en uit het recht om bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Na de bevrijding was G. wegens het in dienst treden bij de Duitse krijgsmacht gevangen gezet in een kamp te Numans- dorp. Na een klein anderhalf jaar brak hij uit en ging naar zijn huis te Halsteren. Toen hij thuiskwam, waren c' plaatselijke politie en bewakingspersoneel van het kamp er reeds geweest. Hij bleef een weekje rustig binnen zitten en nam daarna kalm deel aan het leven van alle dag. Onbewust van het feit, dat het bijzon dere gerechtshof te 's-Gravenhage in April 1949 hem had veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar met ontzetting uit de kiesrechten, trad hij in 1951 in het hu welijk. De toenmalige advocaat-fiscaal meende, dat de voortvluchtige onvindbaar was en streepte diens adres door op de dagvaarding. Het vonnis werd bij verstek uitgesproken. De hele zaak kwam pas uit, toen G. op 1 Januari j.l. zich te Bergen op Zoom vestigde en er een bakkerswinkel opende. De politie arresteerde hem toen. Bij de behandeling voor de bijzondere strafkamer had de officier drie jaar ge- eist. (Van onze mode-medewerkster). Een generatie geleden bedroeg de pro ductie van schoenen in Nederland zo om en nabij de vijf millioen per jaar. In het afgelopen jaar werden er echter niet minder dan 24 millioen paren schoenen geproduceerd. Uit deze cijfers blijkt wel duidelijk, hoe de schoenenindustrie in een periode van ruim dertig jaar een enorme groei heeft doorgemaakt. Te genwoordig is het voor een schoen-fa brikant, wil hij een behoorlijke plaats op de binnen- zowel als buitenlandse markt innemen, niet voldoende, een goed produet tegen een zo laag moge lijke prijs te leveren. Ook de snelle Juiveeltjes van vakmanschap zijn deze muatschoentjes, in wit en donkerblauw leder uitgevoerd ontwikkeling van de mode op schoenen- gebied dient te worden bijgehouden! in dat opzicht is het zelfs wenselijk vóór te zijn, wil de schoen de speciale aandacht van de kopers blijven trekken. Hoe de Nederlandse schoenen-fabri kanten er in slagen aan die eisen van modieuze aard te voldoen, kregen wij in Utrecht te zien. Ter gelegenheid van de Vakbeurs voor de schoen- en lederbran che, die van 29 Juni tot 2 Juli a.s. in de Beatrix-hal wordt gehouden, vond in het Jaarbeursrestaurant een persconfe rentie plaats. Mode-schoeisel werd daar in de eer ste plaats onder onze aandacht gebracht. Hoe afwisselend dat schoeisel is zowel -in kleur als lijn, toonde een mannequin die tevens demonstreerde, hoe belang rijk het is, schoenen in harmonie met de kleding te' kiezen. Fraai schoeisel werd getoond in ge klede zowel als in sportieve uitvoering, gecombineerd met bijpassende tassen en handschoenen, vanzelfsprekend ook uit leder vervaardigd. MiSSSSlPl wxv V. De maatschoenmakers kwamen even eens voor het voetlicht. Bij kleding uit de collectie van het modehuis C. Kruys- veldt-De Mare, waarbij madame Raf- falo hoeden ontwierp, toonden zij ele gante maatschoenen in het luxe genre. Juweeltjes van vakmanschap waren daarbij te bewonderen, zoals pumps, uit gevoerd in twee contrasterende leer soorten en voorzien van een sierlijke lederen hak en avondschoentjes met een zeer verfijnde afwerking in suède en goudleer. Zelfs schoentjes, uit wollen stof ver vaardigd, waren te bewonderen. Zij wa ren speciaal ontworpen ter complete ring van een hoed en handschoentjes van hetzelfde materiaal. Tot welk voortreffelijk werk de ortho- pacdische schoenmakers tegenwoordig in staat zfln, werd eveneens naar voren gebracht. Door het vakmanschap van deze schoenmakers is het voor een voet- invalide doorgaans mogelijk aan een gebrekkige voet een normale schoen te dragen. Ook Nederland kent een Voet- gezondheidsraad, die zich speciaal be zig houdt met het bestuderen van de mo gelijkheden tot verbetering van de ge zondheid der voeten in ons land. Naar aanleiding van een juist beëin digd onderzoek kwam vast te staan, dat het er met de toestand van de voeten en de schoenen bij de bevolking van ons land niet zo rooskleurig voorstaat. Met medewerking van een warenhuis- oncern werden 1300 Nederlanders met en beroep, waarbij staan en lopen veel -oorkomt, aan een onderzoek op voet- dachten onderworpen. Daarbij "kon 'orden vastgesteld, dat de conditie van e voet bij 70°/o der onderzochten onbe- redigend was. Doorgaans bleek de asvorm van de schoen onvoldoende en i vele gevallen bevond de juiste schoen ch niet aan de juiste voet. Dergelijke nstandigheden hebben direct invloed o de werklust en arbeidsprestatie van betrokkenen. Het is daarom noodzakelijk, aldus dr L. de Vetten, chirurg, die als lid van e Voetgezoqdheidsraad het woord voer de, dat het publiek meer aandacht gaat esteden aan de gezondheid van de leten. Door een voortgezet onderzoek wil eze raad er toe komen gegevens te •erschaffen, welke het de fabrikant, de vinkelier en de reparateur zowel als de imbachtsman mogelijk maken, verbete ring van de voetgezondheid op grote schaal te bereiken. De lessen op de scholen ondervinden grote vertraging. De onderwijzers kun nen zich niet verstaanbaar maken door het aanhoudend gieren van straaljagers over het eiland. Babies kunnen niet sla pen, omdat schietoefeningen het nodige lawaai veroorzaken. Een van de toestel len schoot een achter een straaljager han gende sleepschijf doormidden, waardoor deze schijf op het strand terecht kwam. Gelukkig deden zich hierbij geen per soonlijke ongevallen voor. Aan het strand en in de duinen werden patroonhulzen gevonden. Ook 's avonds vliegen vaak vliegtuigen laag over het eiland. Er is protest tegen deze oefeningen aan getekend bij de commandant van de luchtbasis Leeuwarden. Bij het aanbrengen van ramen in nieu we woningen te Waalwijk, kwam gisteren middag een der te bevestigen zware ijze ren ramen in beweging. De 36-jarige J. van de D. uit Waalwijk werd daardooi van de ongeveer tien meter hoge steige- gedrukt. Hij kwam op straat terecht en liep een zware schedelbasisfractuur op. Het slachtoffer is enkele uren later in het St Nicolaasziekenhuis te Waalwijk over leden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Op het Hilversumse raadhuis vond gis teren een bijzondere huwelijksplechtig heid plaats, waarbij voor de eerste maal in Nederland de plechtigheid ge heel op de band werd vastgelegd. Harry Metz, impresario bij de Amerikaanse troepen in Heidelberg hifwde met een petekind van generaal Eisenhower, de 24- jarige scenarioschrijfster Catharine Sand- ford Horkan. De vader van de bruid, een major-general van 4het Amerikaanse le ger, was door ziekte" verhinderd de plech tigheid' bij te wonen, maar zal deze toch woord voor woord kunnen volgen door de gemaakte bandopnamen. In verband hier mee werd de huwelijksvoltrekking gedeel telijk in het Engels gehouden. Gistermorgen is brand ontstaan in het laboratorium van de N.V. Kon. Nederl. Steennootknopenfabriek, voorheen Fa. J. Mulder en Zn te Veendam. Het vuur greep snel om zich heen en verplaatste zich ook naar de aangrenzende zagerij en de magazijnen. Behalve het laboratorium en de zagerij met vele machines gingen grote voorraden steennoten verloren en werd ook veel waterschade aangericht. Zo spoedig mogelijk zal de productie wor den hervat. Gistermiddag is bij het laden van het beurtvaartmotorschip „Schiedam 8", dat bij de Superfosfaatfabrieken „Albatros" te Pernis geschiedde, de 47-jarige schip per A. B. woonachtig te Schiedam, te wa ter geraakt en verdronken. Hoewel de po litie de gehele middag heeft gedregd is het haar niet gelukt het slacthoffer ie vinden. Op de Philippijnen is het eerste slacht offer van het eten van radio-actief be smette vis gevallen, een 59-jarige vrouw. Een andere vrouw vertoonde dezelfde symptomen als het slachtoffer, terwijl drie andere mensen ziek werden. In de provincie Pangasinan. waar dit gebeur de, ontstond een ware paniek. De gou verneur heeft een geigermeter aange schaft om de vis. die op de markt ver kocht wordt, te controleren. In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Ver. Hollandsche Sigarenfabrieken te 's-Gravenhage zijn de jaarstukken goedgekeurd. Van aan deelhouderszijde werden enige vragen gesteld, welke door de directeur, de heer S. J. Wiener, en de president-commissa ris Jhr. J. A. G. Sandberg, werden be antwoord. Daar de winstuitkering dit jaar deels mogelijk werd door de baten, voort vloeiende uit de verkoop van vaste goe deren, werd de vraag gesteld of het in de bedoeling ligt nog meer vaste goede ren te verkopen, of dat deze voor het bedrijf nodig zijn. Men heeft inderdaad nog een fabriek, doch deze is verhuurd. Er is echter reden aan te nemen, dat deze binnen een aantal jaren vrijkomt. Indien dit het geval is, zal zeker tot ver koop worden overgegaan. Wat het rendement van het bedrijf aangaat, de sigarenindustrie blijft een zorgenkind. Het verbruik ligt thans iets boven de 50 pet van het aantal stuks van 1939. De productiecapaciteit van de in dustrie is nog niet geheel aan deze situa tie aangepast. De directie meent, dat de voorraden, welke vorig jaar ruim f 3 millioen beliepen, en dit jaar ongeveer f 2.8 milioen, niet te groot zijn. Het houtbewerkingsbedrijf werkt wel iswaar ook voor derden, doch is niet voor uitbreiding vatbaar. Op de vraag of de uitkering van het dividend van 7 pet als een inleiding ge zien mocht worden tot verdere uitkerin gen. kon slechts geantwoord worden, dat men dit jaar tot nu toe tevreden is over de gang van zaken en dat de resultaten niet ten achter blijven bij die van het vorige jaar. Het bestuur heeft dan ook gemeend de op de liquidatie van onroe rend goed gemaakte winst niet achter te moeten houden. Het ligt in de bedoeling van directie en commissarissen der N.V. Magazijn De Bijenkorf in de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders, in verband met de niet onbevredigende gang van zaken en het feit dat boekjaar 1953 betrekking heeft op 13 maanden, over dit boekjaar een dividend voor te stellen van 9 (8) pet. De kanalisatie van de Neckar zal in het eerste kwartaal van 1958 voltooid worden, zo heeft de directie der „Nec kar A.G." in Stuttgart medegedeeld. De haven van Stuttgart zal dan aan de Rijn zijn aangesloten. In het afgelopen jaar hebben de kanalisatie-werken een onge kend tempo aangenomen en men heeft thans besloten een lening van D.M. 14 millioen op te nemen om het project nog sneller te voleinden. Het verkeer op het reeds gekanaliseer de deel van de Neckar blijft zich goed ontwikkelen en het bedroeg in het af gelopen jaar voor het eerst de vier mil lioen ton. Bij de opening van de Main-sluizen in Wuerzburg, waardoor deze rivier be vaarbaar wordt tot aan Ochsenfurth, heeft de Beierse minister van economi sche zaken Seidel de hoop uitgesproken, dat de Main in 1959 of 1960 tot Bamberg gekanaliseerd zal zijn. Einddoel blijft daarbij echter de aanleg van de verbin ding van Bamberg over Neurenberg naar de Donau. De federale minister Seebohm verklaarde, dat hij alle pogingen om de uitvoering van het Rijn-Main-Donau project te financieren, krachtig zou on dersteunen. De Hollandsche Brand- en Levensver zekering Sociëteit van 1808 N.V. heeft over 1953 een bruto premie geboekt van 370.458 (431-858); de daling is uitslui tend aan de brandafdeling te wijten, al waar o.m. met een verscherpte buiten landse gekampt moest worden. Het scha- depercentage berekend over de verdien de netto premie vor eigen rekening be droeg 47 (59.8) pet. Er werd een netto winst behaald van 106.767 (81.890), waar uit een dividend van 7 (5) pet wordt voor gesteld. HANOI (Vietnam) Vrijdag. Luitenant Raymond Makowiak bestudeert aandachtig het menu van restau rant A la Queue de Cochon in een stille zijstraat van Hanoi. „Hebben ze aard beien met slagroom f" informeert hij ineens. ,Jk denk het wel „Van wil ik die eten. Al die dagen dat ik honger geleden heb heb ik daar naai lopen verlangen En luitenant Makowiak heeft heel wat dagen honger geleden sinds hij kans ge zien heeft uit de gevangenen-colonne in de buurt van Dien Bien Phoe te ontsnap pen. Drie-en-twintig dagen heeft hij door de bergen en het oerwoud moeten zwerven om de eigen linies weer te kunnen bereikn. Het heeft hem onder andere een paar schoenen en tien kilo van zijn gewicht gekost. Maar dat was het dub bel en dwars waard. De kleine luitenant met de helder blauwe ogen en het borstelachtige, blon de haar bestelt met kennelijk genoe gen een copieuze maaltijd. Eerst var kenspootjes in gelei. Daarna een cha teaubriand met patates frites en sla. En vervolgens Boquefort, aardbeien met slagroom en een café-filtre. Dan ver telt hij van zijn avontuurlijke ontsnap ping uit communistische krijgsgevangen schap. „Wanneer bent u ontsnapt....?" „De eerste keer dezelfde avond dat Dien Bien Phoe gevallen is. Er was in onze posities een klein dorp. De be volking daarvan kon niet weg en heeft het hele beleg moeten meemaken. Maar toen het vuren ophield hebben ze meteen een witte vlag aan een stok gebonden en zijn vertrokken. In de algemene verwarring heb ik me bij hen aangesloten. Maar toen we in het eerste het beste dorp kwamen bleken de Viets er al te zitten. Ik ben toen maar weer naar Dien Bien Phoe terug gegaan". Daar hij licht-gewond was heeft hij zich bij de gewonden gevoegd in de hoop zodoende in Dien Bien Phoe te kunnen blijven en een tweede ontsnap pingspoging te wagen. Maar de Viets hebben hem met de andere licht-ge- wonden diezelfde avond nog afgevoerd. De hele nacht en dc daarop volgende dag heeft hij gelopen. De tweede nacht was hij echter zo moe dat hij zich eenvoudig langs de weg heeft laten vallen om te slapen. Toen hij 's mor gens wakker werd lagen er nog vier Fransen. Maar de colonne met de Vietmlnh-bewakers bleek verdwenen. ,En toen Luitenant Makowiak snijdt het vette randje van de varkenspootjes en steekt de rest in zijn mond. „Nou toen zijn we natuurlijk snel op pad gegaan. Ik had gelukkig een kom pas. Dat was een grote steun, want het is erg moeilijk om je te oriënteren daar. Maar lang zijn we niet bij el kaar gebleven. We zijn in een hin derlaag van de Viets gelopen en ik was de enige, die wist te ontkomen. Het laatste wat ik van de anderen ge zien heb is dat ze met de handen op de rug gebonden in de richting van Dien Bien Phoe weggeleid werden". In zijn eentje is de luitenant verderop gegaan. Het kwam nu goed van pas dat hij enkele jaren met troepen uit de streek gediend had. En de taai een beetje sprak. Maar het was desondanks zwaar genoeg. Overdag liep hij meestal en zodra het donker was verborg hij zich ergens om te slapen. „En ging dat Hij haalt zijn schouders op. „Het regende veel en er waren veel muskieten en soms ook slangen". „En eten „Soms kon ik wat mais of rijst be machtigen. Een enkele keer gaven de mensen in een dorp me wat. Maar er waren ook dagen, dat er absoluut niets te eten was. Eén keer heeft dat negen dagen achter elkaar geduurd Het is geen wonder, dat de luitenant zich nu elke maaltijd goed laat sma ken. Bovendien tracht hij zo snel mo gelijk de verloren tien kilo's van zijn lichaamsgewicht bij te eten. „Hoe was de bevolking.,..?" ,Dat was verschillend. In het en? dorp waren de mensen hulpvaardig en in een ander erg koel. Dat lag aan de invloed van de Viets. Op een dag ben ik terecht gekomen in een klein berg dorp waar nog nooit een blanke ge weest was. De dorpelingen keken hun ogen uit. Het waren halve wilden. Maar er was er gelukkig een die een beetje de algemene taal van de streek sprak. Ze hebben me eten gegeven en twee gidsen om me door het oerwoud naar de rivier te brengen. Het was name lijk beter om de rivier over te steken omdat er aan deze kant teveel Viets bleken te zijn". Dat heeft hij gedaan. Van drie stammen van pisangbomen heeft hij een primitief bootje gemaakt er, daarmee is hij een eind de rivier afgezakt Soms moest hij hele stukken lopen omdat er niet genoeg water in de rivier was. Bovendien was er steeds het gevaar om van de oever af ontdekt te worden. Na een vaart van drie uur is hij weer aan wal gegaan om zijn tocht voort te zetten Het viel echter allerminst mee. De ene dag na de andere verstreek. Het was warm en vochtig. Zijn voeten waren ka pot van het vele lopen. Er scheen geen eind aan het oerwoud te komen. Maar lui tenant Makowiak dacht er niet aan om op te geven. „Heeft u nog Viets gezien „En of. En ze hebben zelfs met mor tieren en machinegeweren op me gescho ten. Maar ze hebben me nooit te pakken kunnen krijgen. Nu en dan was het echter wel op het kantje af. Ik was bijvoorbeeld in een dorp waar de mensen erg pro-Frans waren. Eén van de dorpelingen heeft on naar binnen gehaald en me een maaltijd gegeven. Plotseling stoof er echter een kleine jongen binnen met de boodschap dat de Viets in aantocht waren. De eige naar van het huis heeft me toen op de vliering verstopt. Ik was goed en wei boven of de Viets kwamen binnen Het hart klopte mij in de keel, maar de arme man wist helemaal niet hoe hij het had De Viets zijn een paar uur gebleven. Oo hun dooie gemak hebben ze zitten eten en praten. En ze hadden er geen flauw idee van, dat ik in hetzelfde huis was". De Vietnamese kellner zet een glazen schaaltje met donkerrode aardbeien, half verscholen onder dikke slagroom, voor de luitenant neer. Er trekt een brede grijns over zijn jeugdige gezicht. „Oiélézegt hij „Dat zal beter smaken dan een oude maiskolf. „En of....!" Toen de Viets verdwenen waren heeft een gids hem verder in Zuidelijke richting geleid. Het was een zware tocht. Het was niet alleen de lichamelijke inspanning en ontbering. Het was ook de angst om na al de moeite op het laatste ogenblik toch nog door de Viets gegrepen te worden. En er was volop kans op, omdat de Viets eigen lijk overal waren. Maar Wj heeft geluk gehad. Na ruim drie weken zwerven is hij tenslotte in een dorp gekomen, waar een paar Franse commando's waren. Toen was het lijden voorbij. Ze hebben onmiddellijk voor een feest maal voor hem gezorgd. Kip, varkensvlees rijst, bananen en koffie. En de eerste ech te sigaret smaakte hem buitengewoon goed nadat hij zoveel sigaretten van fijn gehakte bananenbladeren gerookt had. Een jeep bracht hem tenslotte naar een Franse voorpost. „Hoeveel kilometer heeft u afgelegd?" „Ongeveer driehonderd „En hoe was Dien Bien Phoe „Dat kan ik in een paar woorden zeg gen. Er waren nogal wat Duitse iégion- naires bij ons die ook het beleg van Sta lingrad meegemaakt hebben. En zgj waren het er allemaal over eens. dat Dien Bien Phoe erger was. Het was werkelijk een hel Luitenant Makowiak is natuurlijk dolblij dat hij als vrij man in Hanoi is. En over de narigheid van de drie laatste weken is hij alweer practisch heen Hij eet flink en slaapt veel. Hij heeft vier maanden achterstallig salaris opgenomen om nieu we uniformen te laten maken. En het gou den armbandhorloge te vervangen dat de Viets hem in Dien Bien Hoe afgenomen hebben .En hij geniet van een welverdiend verlof. Maar hij steekt het niet onder stoe len of banken te hopen nooit meer tn ge lijke omstandigheden te zullen komen ver keren als de laatste maanden. „Het was in één woord moordend! verzekert hij terwijl hij langdurig in zijn kop zwarte café-filtre roert. En dat wil wat zeggen voor tweede-luitenant Ray mond Makowiak, die al heel wat beleefd heeft sinds hij dertien jaar geleden als eenvoudig matroos in de Franse marine zijn militaire loopbaan begonnen is. En al zes jaar lang in Indo-China vecht. (Van onze correspondent). Het jongste Franciscaner Missie-college van ons land, St. WiUibrord in Katwijk a.d. Rijn, vierde gisteren zijn 25-jarig bestaan. De jeugd van het college is niet zonder grote beroeringen voorbij gegaan. In de oorlog moesten paters en leerlingen de wijk nemen naar Sittard en werden de historische gebouwen voor een groot deel vernield. In de kapel van een volkomen hersteld college droeg mgr Constans Kramer, bisschop van Luaffu, die zich na zijn verbanning uit China in het college gevestigd heeft, Donderdagmorgen een pontificale H. Mis op. In de middaguren vond een herdenkings-receptie plaats, tijdens welke rector Venantius Wortel- boer een beschouwing wijdde aan de be wogen geschiedenis van het college. Op deze receptie zagen wij o.m. mgr Kramer O.F.M., mgr Q. Pessers O.F.M., Aposto lisch Prefect van Kianchow; mgr H v Deursen, praeses van het Groot Semina rie; pater provinciaal Castulius van den Eijnden en deken M. A. Jansen van Lei den. Na dit officiële gedeelte voerden de leerlingen van het college Christopher Fry s „Droom der gevangenen" op, waar na een lichter programma de viering be sloot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9