Tegen vervroegde Duitse souvereiniteit Leidschendam contra Haagse annexatie-plannen Rotterdamse Graanmarkt Slaven van de Birma-spoorweg Frankrijk waarschutvt De Nieuwe Algemene Missiekalender Enkele tientallen guldens als loon kerkhof Vandalen te Laren EVEN AANDACHT VOOR Rusland acht zich niet verantwoordelij k PAGINA II BIJ DE „ETNA" WORDT WEER GEWERKT Izeen randgemeente DRUK OP SPOEDIGE GERST Kruisen en zerken vernield Het beschoten Sabena-toestel GOUDEN KLOOSTER- JUBILEUM Zuster Eleutheria staat nóg voot de kleuterklas Pater dr J. H. C. Creyghton S.J. schryft ons o.m.: Vijftien Juli is de dag, dat de nieuwe Algemene Missiekalender voor 1955 wordt aangeboden. In onze kinderjaren lazen wij de alma» nakken, die door verschillende missiehui zen in Nederland werden uitgegeven. Ruim 34 jaar geleden is de St. Claver- bond te Nijmegen, daarbij geholpen door de missionnerende Orden en Congrega ties van Paters, Broeders en Zusters, begonnen met de uitgave van de Al gemene Missiekalender. Dat was een dagkalender. In 1943 moest deze we gens oorlogsomstandigheden, door een weekkalender vervangen worden. En thans voor het eerst weer sinds 12 jaar zijn we weer zo ver, dat wjj over een missiedagkalender beschik ken. De missieweekkalender blijft voort bestaan. Maar daarnaast herrijst de oude, getrouwe, vriendelijke, goedgeefse, onderhoudende en instructieve missie dagkalender: de A. M. K.t 720 Pagina's, 360 blaadjes. Dat is dus, practisch, voor iedere dag een blaadje. Buitenop een schitterende Mariaplaat: Koningin der volkeren Klopt dat niet prachtig met de aankondiging in de Maasbode van 2 Juli, dat Z. H. de Paus Maria in dit Maria-jaar zal uitroepen tot Konin- ging der wereld? Ligt hierin niet een prachtige verwijzing naar Maria's rol in het missiewerk, naar Maria's plaats in de katholieke wereldmissiekerk? Iedere dag geeft verder een missie foto, liturgische en astronomische ge gevens, geestelijke teksten en spreu ken,, missiegegevens. aansporingen tot goede werken en praktijken, die het katholieke gezin tot een haard van weldadige godsdienstijver maken. En daar doorheen een onafgebroken stroom van die goedgeefse vrolijkheid, waar voor onze missionarissen altijd, sinds zij met het redigeren van almanakken begonnen, een eigen begaafdheid heb ben getoond. Wie deze kalender in zijn huis op hangt. weet dat hij een goede gast welkom heet. Een, in wiens conversatie hij zich onafgebroken zal verheugen, en uit wiens aanwezigheid hij voort durend geestelijke vrucht zal trekken. Een uitgave als deze heeft bovendien een tweevoudig nut. Zij helpt de missiën en zij spoort ons onpohoudelijk aan daar voor te blijven doen wat wij kunnen. Maar zij helpt ook ons. Zij is een kost bare, door niets anders te vervangen bijdrage tot de geestelijke gezondheid van het katholiek gezin dat deze een theoretisch karakter zou den bewaren. Over zijn afgelaste reis naar Bonn ver klaarde de staatssecretaris, dat hij van plan was geweest bondskanselier Ade nauer op de hoogte te brengen van het gesprek tussen premier Mendès-France en de Belgische minister van buitenland se zaken. Spaak, over het E.D.G.-verdrag. Door de radiorede van de Westduitse bondskanselier over dit onderwerp was de Franse regering evenwel tot de con clusie gekomen, dat zijn reis geen zin had. Over de Saarkwestie verklaarde De Beaumont tenslotte, dat zich op dit punt in de laatste tijd geen nieuwe ontwikke lingen hadden voorgedaan. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken, Guérin de Beaumont, heeft gisterochtend voor de commissie van buitenlandse zaken der Franse Na tionale Vergadering verklaard dat een eventuele afzonderlijke tenuitvoerleg ging van de conventies van Bonn, welke West-Duitsland zijn souvereiniteit zul len hergeven, en het verdrag van Parijs, voor instelling van een Europees leger, ernstige juridische en politieke moeilijk heden zou veroorzaken. Deze mede deling, houdt een waarschuwing in aan het adres van Bonn, Washington en Lon den, die spelen met de gedachten van een herstel der Duitse souvereiniteit, on afhankelijk van het lot der E. D G. Volgens hem dient de Franse rege ring niet in te stemmen met losmaking van de twee verdragen, waardoor voor uitgelopen zou worden op de resultaten van de huidige besprekingen tussen voor- en tegenstanders van het E.D.G.-ver drag in Frankrijk, zo verklaarde hij. Naar aanleiding van de Brits-Ame rikaanse besprekingen in Londen over de kwestie der Duitse sou vereiniteit en herbewapening zei De Beaumont, met zoveel woorden, dat zonder Franse deelneming geen goede oplossing van het Duitse vraagstuk ge vonden zou kunnen worden. Hij voegde hieraan toe, dat de Franse regering overigens doorlopend op de hoogte wordt gehouden van het vérloop der Londense besprekingen en hij hoopte Vrijdagochtend is uit 't Centraal Station te Amsterdam de .JKaasexpress" ver trokken, welke gedurende het somer seizoen ten dienste van de toeristen de verbinding AmsterdamAlkmaar v.v. sal onderhouden. Zoals bekend, wordt in deze trein, bestaande uit twee gestroom lijnde stellen, aan de reizigers door dames een stukje kaas aangeboden. Vóór het vertrek in liet C.S. Meisjes in West- friese klederdracht bicden kaas aan aan de eerste passagiers, die de ^.aas- express" dit jaar vervoerde, de leden van het snorren-comitê te Alkmaar. Vermoe delijk zal de kaas meer belegen zijn geweest dan de meeste van die fraaie snorren. (Van onze correspondent). Gistermiddag is een einde gekomen aan de langzaam-aan-actie van het be drijf spersoneel van de ETNA-fabrieken te Breda. Deze actie was het gevolg van de ontevredenheid van de arbeiders over het uitblijven van een vaststelling van de tarieven en de daarmee verbon den prestatiebeloning, het tariefloon. De directie van het bedrijf was reeds geruime tijd in onderhandeling met ver schillende vakbonden. Omdat deze onder handelingen niet wilden vlotten besloten de arbeiders over te gaan tot een- lang- zaam-aan-actie, indien hun eisen niet werden ingewilligd. De directie weigerde opnieuw in onderhandeling te treden met de bonden, omdat zij dit beschouwde als een overtreding van een artikel van het collectief arbeidscontract Daarop werd de langzaam-aan-actie op 28 Juni ingezet. Gistermiddag nu heeft een der bonden, met voorkennis van de directie, een cir culaire onder de arbeiders verspreid, waarin een dringend beroep gedaan werd op de werknemers om de arbeid te her vatten. Tevens werd een beroep gedaan op de dirctie, om de onderhandelingen op loyale wijze te hervatten. Hierop togen de arbeiders weer aan het werk. Verwacht wordt nu, dat de onderhandelingen tussen de directie en de vakbonden in het be gin van de volgende week worden hervat en dat men tot een overeenstemming zal komen. Meent men nu werkelijk in ernst, zo vroeg spreker zich af, dat deze drie gemeenten met een bevolking van 80.000 zielen niet in staat zijn om deze plannen ten uitvoer |e brengen? Dit argument van Den Haag is zwak, zo concludeerde spreker. Tenslotte zeide burgemeester Banning, dat het nu reeds dienstig is te verklaren, dat Leidschendam zich niet beschouwt als een randgemeente van Den Haag. Onze grens, aldus spreker, heeft een totale lengte van 34 kilometer. Ergens in de pol der is er een aanrakingsval met Den Haag van zegge en schrjjve 225 meter. Dc burgemeester besloot met te zeggen dat bet gemeentebestuur er op rekent, dat dc raad en geheel de bevolking als één man achter hem staat. Het raadslid P C. Boone (PvdA) juichte het toe, dat ie gemeente zich nu reeds schrap zet tegen de Haagse plannen. Spre ker zeide te zijn geschrokken van de wijze waarop Den Haag zijn plannen kenbaar had gemaakt. Het is n.l. gebruik, dat de gemeenten, die bij de annexatie zijn be trokken niet door middel van de pers op de hoogte worden gesteld van wat hun boven het hoofd hangt. Namens de gehele raad en de gehele gemeente meende de heer Boone waar dering te mogen uitspreken voor de strijd vaardigheid van de burgemeester en raad en gemeente zullen als één man achter het gemeentebestuur staart. De heren J. C v. d. Bosch (Stompwijk) en mr J. P. Diatz, beiden KVP en de heer v. d. Berge (Prot Chr.) onderschreven het protest van de burgemeester en de cri- tiek, welke de heer Boone op de Haagse plannen had uitgebracht. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Leidschendam is gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen geweest ter bespreking van enige bouwplannen, welkë werden goedgekeurd. Bij de aanvang van de vergadering leg de burgemeester H. A. C. Banning een verklaring af betreffende het jongste streven van Den Haag tot verlegging van de gemeentegrenzen. Het voorstel van B. en W. van Den Haag, tot annexatie van het grootste deel van deze gemeente, aldus de burgemees ter heeft grote beroering verwekt onder ae bevolking. Er dreigt weer een ge meente ten offer te vallen aan de nooit te stillen landhonger van een groot stads bestuur Zijn wij in Nederland niet meer in staat om paal en perk te stellen aan de uitgroei van deze staten in de staat? Als het gemeentebestuur van Den Haag beweert, dat het meest klemmende argu ment voor annexatie is het vastlopen van het bouwprogramma, dan is dit voor naamste argument tevens het zwakste. Wil Den Haag dan ontkennen, dat de uit breidingsplannen van de te annexeren gemeenten aansluiten bij het Haagse plan? Zouden Ged. Staten deze plannen hebben goedgekeurd als de aansluiting ontbrak? politiek wel de sphinx voor de graan- wereld. Steeds hoort men luide verkon digen, dat men geen roet in het eten wil gooien van de ordentelijke graanafzet in de wereld, anderzijds gaat men door met zijn export-subsidiepolitiek of komt, zoals deze week op de proppen met oude maïs nota bene van oogst 1948, die men nu In het binnenlandse verkeer wil ruimen Vanzelfsprekend heeft dit toch zijn terug slag op de voor export bestemde mais en in ieder geval veroorzaakt zulks onzeker heid. Het zou interessant zijn deze oude mais eens te zien, zou het niet meer meel dan mais geworden zijn? Canada verkocht ook deze week wat gerst, doch hiervoor blijft toch Engeland, met zijn preferentieele' rechten, wel de hoofdafnemer' In rogge en haver kon hel niet tot grote afdoeningen komen, alhoe wel de prijsontwikkeling dezer goede soor ten wel in de gaten gehouden moei worden. Argentinië bericht, dat het Japi nu vrijwel als verkoper van de markt is ver dwenen. Er moeten zich echter nog grote hoeveelheden, vooral mais, in handen van de exporteurs bevinden, die natuurlijk we, willen verkopen. Syrië, Irak en Noord-Afrika waren ge makkelijker met gerst op aflading, doch de afdoeningen waren niet groot. He» laatste land heeft ook nog wat haver te verkopen en kon hiervoor deze week, door de lagere invoerrechten aangelokt, wat hogere prijzen maken. Koeken algemeen vaster, disp. goed !s zelfs zeer "Huur te noemen en wordt toch zij het sporadisch gekocht. Hierdoor von den, door de iets lagere prijs op verre afladingen, ook wat afdoeningen plaats. Inlandse granen nieuwe oogst hoort men zo nu en dan wat zaken, waarbij vnorai voor gerst en haver goede prijzen te maken zijn. Voor rogge is dit niet het ge val en het is te hopen, dat ons land hier voor gedeeltelijk in het buitenland een cutlet moge vinden. (Bericht van A. Bosman, graanmakelaar) De vraag bleef ook deze week bevredi gend, zodat bijv. de premies voor spoedige mais zich ten volle konden handhaven. Met gerst was dit niet het geval, aange zien door de gelijktijdige aankomst van enige boten met Noord-Afr. gerst het aan bod tijdelijk te groot was voor de con- sumptievraag, zodat de gerst tegen lagere prijzen wegging. Haver verheugde zich in goede belangstelling vooral geaccentueerd door de verlaging der invoerrechten met 1,—. Rogge iets slapper met weinig vraag. Milocorn en kafficorn voor zeer spoedige levering gingen nog voor hoge prijzen weg, doch de partijen, die nu voor Juli afl. worden aangediend waren voor het moment teveel voor onze markt, zodat ook hier slechts met prijsconcessies kon wor den geplaatst. Het aanbod uit Amerika blijft echter plus invoerrechten te duur zodat mettertijd wel op betere prijzen kan worden gehoopt. Noord-Amerika blijft met zijn graan- Gisternacht hebben onverlaten kans gezien het katholieke kerkhof van Laren (N.-H.) te schenden. Dit nog geen twee weken, nadat de St. Jansprocessie te Laren was uitgetrokken en de bloemen, die het altaar met het Allerheiligste had den gesierd, op de graven van het kerk hof waren neergelegd. De gewijde grond was omgewoeld en planten cn bloemen vertrapt. Drie grafzerken waren van hun plaatsen verwijderd. Een ervan lag in stukken. Gietijzeren kruisen waren kapot getrapt, houten kruisen waren uit de grond gelicht en werden gisteren door een patrouillerende politieagent van het korps Laren teruggevonden op het fiets pad, dat langs het kerkhof loopt. Gezien de omvang van de ravage is het vrijwel zeker, dat verscheidene personen er bij betrokken zijn geweest. Ofschoon het gemakkelijk zou zijn aan te nemen, eat hier dronken overmoed in het spel zou zijn, juist In verband met de gisteren besloten Larense kermis, moet geconsta teerd worden, dat de Larense politie niet één kermisganger wegens dronkenschap heeft moeten insluiten. Verder moet het onwaarschijnlijk worden geacht, dat dronken mensen eerst een uur gaan wan delen om dan hun woede te koelen. Italië. De honderdste geboortedag van de Italiaanse componist Alfred Cata- lini (18541893) werd o.m. herdacht met het uilgeven van een blauw-groene post zegel van 25 Lire, waarop een portret voorkomt van Catalini, die vooral bekend werd door zijn pianocomposities. Zweden. Twee honderd jaar geleden werd de dichteres Anna Maria Lenn- MPMRMfnp gren geboren. Twee nieuwe zegels bren- SllP^ gen dit feit in herin- 20 Ore (grijs) als op K M de 65 Ore (bruin) is "fc JÉ de dichteres in een jjpKSs^ .Ji| medaillon afgebeeld komt ook driezijdig getand voor wegens de verkoop in postze- r i gelboekjes. IJ s 1 a n d. Een recks van drie zegels kwam hier in koers ter herdenking van mr Hannes Hafstein, die vijftig jaar geleden als eerste IJslander tot minister werd be noemd; voor die tijd konden alleen Denen als zodanig optreden. Ook als dichter is Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de Sovjet-Unie alle verantwoordelijk heid voor de beschieting van het Belgi sche vliegtuig nabij de HongaarsJoego slavische grens, op 3 Juni j.l., van de hand heeft gewezen. In een op de Belgische ambassade te Moskou overhandigde nota gaf de Rus sische regering toe, dat het aanvallende jachtvliegtuig tot de Russische luchtmacht behoorde, doch stelde daar tegenover, dat het Belgische toestel boven de Sovjet zone van Oostenrijk vloog. Het Sabena- toestel zou geen gevolg hebben gegeven aan een Russisch bevel om te landen. Het Belgische ministerie heeft deze Russische lezing van de zaak met klem ontkend. Het Belgische onderzoek zou uit gewezen hebben, dat het beschoten toe stel niet was afgeweken van de vastge stelde route en voorts had de bemanning geen bevel tot landen gekregen. De Bel gische regering heeft daarom haar scha- devergoedingseisen herhaald. Vandaag herdenkt te Neerkant, gem. Deurne. zuster Eleutheria een dubbel ju- bileum. Een halve eeuw geleden deed zij haar intrede in de Congregatie der zusters Franciscanessen van Veghel, terwijl zij tevens vijftig jaar als kleuteronderwijze res werkzaam is. Zuster Eleutheria staat met haar 71 jaar nog dagelijks voor een kleuterklas van rond 50 kinderen en zij doet haar werk nog met jeugdig elan. Heden is zij door de Neerkantse gemeen schap hartelijk gehuldigd. De festivitei ten werden ingezet met een H. Mis. Later was er een huldiging in de school, terwijl naast de plaatselijke autoriteiten vele dankbare ouders haar kwamen feliciteren. Hafstein bekend geworden. De drie zegels geven verschillende portretten van de pa triot te zien. De hierboven afgedrukte 1.25 (blauw) verscheen in een oplage van een millioen exemplaren, de 2.43 kr. (groen) en de 5 kr. blauw) elk met 250.000 stuks. D volgende maand volgt een emissie van 300 pruta (groen) met een afbeelding van Baron Edmonde de Rothschild, die daarmede geëerd wordt als degene, die jarenlang (van 1882 tot 1934) heeft geijverd voor de terugkeer van de Joden naar Israël en uit wiens nalatenschap o.m. tal rijke landbouwbedrijven konden worden opgericht, waarvan er vele thans nog blij vende steun ondervinden. Tenslotte komt in September het hier boven geplaatste Nieuwjaarszegel in een waarde van 25 pruta (bruin). Twee dra gers met een druiventros komen er op voor. waarmee een spreuk uit een der boeken van Mozes in beeld wordt ge bracht. TOUR DE FRANCE- STEM PEL, dat Donder dag li. in het Stadion te Amster dam werd gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11