Café's en restaurants tot 4 open Geen vijftig millioen achter seminariemuur OUDE TIJD Hercules Seghers Tentoonstellin Museum Boymans Uit die goede Nachtmuziek in Rotterdam Bii wiize van proef Van den Bergh en Jurgens P AC IN A 2 DINSDAG 13 JULI 1954 DE STRUCTUUR ONZER BEVOLKING In 1979 100.000 inwoners EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN ORANJEFEESTEN IN KETHEL Een stoet door Schiedam BURGERLIJKE STAND MONOPOLE THEATER „Alarm bij de kustwacht" MARTINIT—E. D. S. HENGELCONCOURS WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Omdat katitoorpersoneel evenveel vacantietoeslag kreg als arbeiders IN KETHEL EN SPALAND /N ROTTERDAM H.A.L.-SCHEPEN MAKEN „CRUISE-TOCHTEN" KAPITEIN GING MET ZIJN SCHIP TEN ONDER Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF Uit het zo pas gepubliceerde rapport van drs J. H. Diederich over de struc tuur van de bevolking van Schiedam nu en in de toekomst, ontlenen wij dat deze deskundige verwacht, dat de bevolking in 1979 de honderdduizend zal hebben be reikt. Uit het rapport blijkt voorts onder meer, dat Schiedam een der sterkst ge- industrialiseerde gemeenten van ons land is, waarin de groot-bedrijven de boven toon voeren, zodat er gestreefd zal moe ten worden naar een uitbreiding van het aantal klein- en middelgrote bedrijven. In het Diaconessenhuis te Hilversum is Maandag de 's-Gravelander S. met een aantal glassplinters in zijn ogen opge nomen. Deze verwondingen waren het gevolg van een twist met een Bus- sumer. De zoon van de heer S had namelijk te Bussum een dame aange reden met het resultaat dat de fiets der dame schade opliep. De echtgenoot van de Bussumse kwam daarop te 's-Graveland een schadevergoeding eisen. Hij werd het over het bedrag van de schadevergoeding met de heer S. eens. Toen de 's-Gravelander echter zeide niet anders dan in termijnen te kunnen be talen ontstond hierover een felle woqr- denwisseling met het resultaat, dat de heer S. de Bussumer verzocht zijn woning te verlaten. Hij sloeg de deur achter de Bussumer zó haastig dicht, dat deze daarover in woede ontstak met het gevolg, dat hij een ruit in sloeg en splinters in de ogen van de heer S. terecht kwamen. Er is dezer dagen met de voorbereiden de werkzaamheden voor de feesten der Oranjevereniging Wilhelmina in Kethel op 20 en 21 Juli een aanvang gemaakt. Het nieuwe terrein aan de Schiedamseweg tegenover het voormalige raadhuis, waar het feest zal worden gehouden, vraagt nog enige nieuwe voorzieningen. Zo moet onder meer een brede en zware brug ge maakt worden vanaf de Schiedamseweg op het feesterrein. Ook de licht- en kracht voorziening moet °P het terrein worden aangebracht. Het programma luidt als volgt.' Dinsdag 20 Juli 's avonds om zeven uur opening door mr J. W. Peek, burge meester van Schiedam, muziek van „St Radboud"; 7.30 uur grote motorpolowed- strijd om het kampioenschap van Neder land en vervolgens opening van diverse attracties. Woensdag 8 uur v.m. openstel ling van het terrein; 8,30 uur vertrek van versierde tilburies voor rondrit door de gemeente; 9.30 uur kindervoorstelling, te geven door het gezelschap van Cor Don; 11 uur ringrijden; 2 uur n.m. volksspelen; 8 uur n.m. optreden van diverse radio- artisten. Voor ringrijden met de tilbury is de inschrijving nog open. Door Schiedam gaat de stoet losse paar den en tilburies: Overschieseweg, Broers- veld, Hoogstraat. Dam. GEBOREN: Melany F., d. v. J. L. Kos ter en J. Bos; Liduina T. M., d. v. H. Ko ning en A. J. Feelders; Frits, z. v. P. v. d. Brink en G. Z. v. Uitert; Francina, d. v. M. de Jong en R. P. Rodenburg; Irene C. E„ d. v. L. G. Tomaello en A. Leon; Jacob H., z. v. W. Hak en M. L. Collé; Johannes A. z v. C. Klootwijk en N. van Mullem. OVERLEDEN; M. E. G. Kroskinski, 77 jaar. van de belangrijkste schilderijen bij el kaar te zien. Het plan tot deze tentoon stelling is ontstaan toen het Museum Boymans het vorige jaar met steun van de Vereniging Rembrandt het prachtige nieuw ontdekte landschap van Hercules Seghers kon verwerven. Tot uitvoering kon het komen dank zij de grote medewerking van de ver antwoordelijke autoriteiten in Italië, die het beroemde grote landschap van Seg hers in de Uffizi te Florence enige tijd in bruikleen afstonden. Dit schilderij was een van de hoogtepunten van de tentoonstelling van XVII-eeuwse Neder landse schilderkunst die kort geleden te Zürich, Rome en Milaan is gehouden. Naast het schilderij uit de Uffizi en het Rotterdamse stuk zullen landschap pen te zien zijn uit het Rijksmuseum, het grote landschap uit de verzameling van de heer D. G. van Beuningen, enkele schilderijen uit Nederlands en Engels particulier bezit, terwijl ook de beide Seghers-landschappen uit het voormalige Kaiser Friedrich Museum te Berlijn tij dens een gedeelte van de duur der ten toonstelling in bruikleen zullen worden afgestaan. Een bijzondere verrijking van de tentoonstelling zullen vier en twintig etsen van Seghers vormen, voor deze bijzondere gelegenheid als hoge uitzon dering door het Rijksprentenkabinet te Amsterdam uitgeleend. De tentoonstelling zal worden inge richt in twee zaaltjes van de afdeling oude schilderkunst van het museum. Van 18 Juli tot 20 September zal in het Museum Boymans een zeer bijzon dere tentoonstelling worden gehouden. Voor de eerste maal zal het mogelijk zijn uit het zeer kleine geschilderde oeuvre van Hercules Seghers een aantal De inhoud van de film, die tot en met a.s. Donderdagavond draait, is als volgt: In November 1941 was de Amerikaanse marine reeds druk bezig schepen te bou wen, die dienst moesten doen bij de ver dediging van het land in een dreigende oorlog. Bill Rourk, die een grote ervaring heeft opgedaan in de kustwacht, is voorman op een scheepswerf. Hij verwacht vrij stelling in verband met noodzakelijke oorlogsproductie. Twee dingen brengen verandering in de toestand. Louise Ryan is een meisje naar Rourk's zin en hoewel zij verloofd is met McFarland, het hoofd van de kustwacht en marine, valt hij haar met zijn attenties lastig. Het tweede is een ongeluk, dat veroorzaakt wordt door Barney Walker, een lasser in Rourk's ploeg. Rourk leest Walker de les in het aijzijn van de anderen en Walker besluit dan het vuurtje tussen McFarland en Rourk aan te wakkeren. Na de aanval op Pearl Harbour vraagt McFarland vrijwil ligers. Walker laat dan doorschemeren, door Rourk door McFarland bij de infan terie zal worden geplaatst. Om dit te voor komen neemt Rourk vrijwillig dienst bij de kustwacht. Hij komt bij de officiers opleiding. Na een tweede truc van Walker wordt Rourk teruggezet in rang en be landt- in de oorlog. McFarland probeert Rourk te helpen, maar het bestuur wei gert het besluit te veranderen. Rourk raakt verbitterd, maar zijn moed onder scheidt hem van zijn kameraden en na enkele dappere daden wordt hij wederom in de gelegenheid gesteld, de officiersop leiding te volgen. Het bestuur excuseert zich tegenover hem met de mededeling, dat men hem heeft miskend en met de hulp van McFarland gaat ook het pad der liefde over rozen en kan hij Louise in zijn armen sluiten. K.F.C.-keuring 14 jaar. Als derde wedstrijd voor de nederlaag serie komt het Rotterdamse E.D.S. naar het Volkspark, om daar Donderdagavond Martinit partij te geven en de zo kleine 21 nederlaag door V.F.C. behaald, te verbeteren. Of dit zal gelukken? Tegen een elftal dat zich steeds beter begint in te spelen is het een grote vraag. Wel is ons bekend dat E.D.S. over een zeer goed elftal beschikt en de beëindigde competi tie zeer goed heeft afgesloten. Dit is dan voor het Schiedamse publiek een reden te meer om het Volkspark te bezoeken. Tevens speelt Woensdag een Martinit- combmatie tegen een V.F.C.-combinatie. De hengelsportvereniging „Schiedam en Omstreken" organiseerde een hengelcon- cours in de Schie. De uitslag was: 1. L. Lupker 40 p.; 2. J. v. d. Gaag, 15 p.; 3. C. Westhoff 10 p.; 4. B. Vliegenthart 10 p.; 5. F. Lupker 5 p.; 6. J. Prein; 7. G. Westhoff—Lupker; 8. J. Schippers; 9. A. Lupker—v. Mastrigt. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 912.30 uur en 26 uur: Ketting van Solex-rijwiel. Te bevragen bij de vinders: Double arm band, Zr Van Glnk, Pr. Mauritsstraat 24; medaillon aan zwart bandje, Aalbers, Jan Vermeerstraat 11b; wit kettinkje. Vonke, Vlaardingerdijk 21b; zilveren medaille, W. Sprong, Ploegstraat 11; Bouvier, De Ronde, Emmastraat 30; portefeuille met inh., J. Dielemans, Rijnstraat 11a; bruine portemonnaie, A. v. d. Graaf, Schaper laan 46; auto-crick, P. Snijders, Spoor baanstraat 27; schroevendraaier, Nagel- kerke, Nieuwsticht 37; rode autostep, Mal tha, Fabristraat 53; kleine sleuteltje, T. Kooijman, Den Bommelschestraat 34; lichte regenjas, mevr. Den Hoed, Stadhou derslaan 23; groene sjaal, Vonke, Vlaar dingerdijk 21b; rood zwembroekje, J. C. Wij, Rijnstraat 10a; kinderschoentje (R.), K. van Geene. Anth. Muijsstraat 18. de nieuwe walvisvaarder, (Foto W. F.-Nieuws) Het lijkt op een gebouw in aanbouw, maar het is in werkelijkheid het casco van zoals het bij Wilton-Fijenoord „uit het staal komt'' zijn gebaseerd op een zomerseizoen tot en met 31 Augustus, Wijziging nü zou prae- matuur zijn en te veel moeilijkheden op leveren. Voor het volgende jaar was men bereid er over te praten, mits eerst over leg had plaats gevonden tussen de be- drijfsgenoten te Scheveningen en in de binnenstad. De socialistische fractie daar entegen, namens welke de heer Damme verklaarde in beginsel tegen iedere ver lenging van de nachtarbeid te zijn, wilde ter voorkoming van practische moeilijk heden voor dit jaar een uitzondering maken. Zij ging accoord met het voor stel. Bij de vaststelling van de verplichte vacantiesluiting voor groente- en fruit winkels, waagde de heer Nieukerke (WD), gesteund door de heer Lem (KVP), een poging om B en W debe voegdheid te geven voor uitzonderlijke gevallen ontheffing te verlenen. Dit naar aanleiding van een adres van een hande laar. die betoogt, dat hij de kosten van een week sluiting niet kan dragen. Wet houder Van Aartsen achtte deze taak te moeilijk voor het college. Het desbetref fende argument sneuvelde met 28 tegen 9 stemmen. Gistermiddag is in enkele afdelingen van de margarinefabriek van Van den Bergh's en Jurgens N.V. te Rotterdam een wilde staking uitgebroken. De recht streekse aanleiding hiertoe was het feit, dat van E.V.C.-zijde werd aangedrongen OP een extra uitkering van 2 pet aan de arbeiders, die, naar van E.V.C.-zijde werd beweerd, wel aan het kantoorpersoneel was toegekend. De situatie is volgens de directie van de Unilever echter deze, dat, terwijl aan de arbeiders de laatste jaren in totaal 4 pet was toegekend, aan het kantoor personeel slechts 2 pet was uitgekeerd. Dit jaar was de laatstgenoemde gratifi catie tot hetzelfde percentage opgetrok ken als de arbeiders reeds ontvingen, aldus de Unilever. De drie samenwerkende organisaties in de bedrijfsunie-industrie, die enige weken geleden voor het personeel met de directie een C.A.O. hadden gesloten, hebben zich uitgesproken tegen deze staking. Boven dien zijn reeds verleden week in het bij zijn van de rijksbemiddelaar besprekingen geopend tussen de organisaties en de directie, om na te gaan, of in het kader van de loonpolitiek der regering alsnog tot inkomstenvermeerdering zou kunnen wor den overgegaan. Deze besprekingen zijn nog gaande. Ondanks het feit, dat de erkende bon den bij het opkomen van de nachtploeg om tien uur gisteravond hun leden op de consequenties van staken hebben ge wezen, is de nachtploeg slechts gedeelte lijk aan het werk gegaan. Gisteren (- 18 Nov. 1899) had de spoe- linghaler van den bouwman B. van der Eijk. onder Kethel en Spaland. het ongeluk om van de jpoelingschouw in de Schie te vallen. Direct werd hij op het droge ge haald en binnengedragen bij den heer D. van der Eijk sr.. waar de middelen tot red ding van drenkelingen op hem werden toegepast, terwijl dr Sauer te paard werd ontboden, dia dan ook spoedig per fiets verscheen De man bleek echter onmiddel lijk te zijn overleden. De ongelukkige laat een vrouw en 9 kinderen onverzorgd achter (Nwe Sclnedamsche Courant, van 22 November 1899). Passage Theater: Roman Holiday (alle leeftjjden). Monopole Theater: Alarm bij de kust wacht (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30 uur. behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. Woensdag Westen: Autopedwedstrijd Jan van Aven- nestraat. Aanvang 7 uur. Oosten: Ringsteken op fietsen in de Marconistraat. Leiding: „Het Singel kwartier". Aanvang 7 uur. Donderdag Centrum: Autopedwedstrijdën „Raam". Aanvang 7 uur. BIOSCOPEN Programma's van 9 t/m 15 Juli Arena: Marabunta (14 j.); Capitol: De vluch teling van de Aloma (14 Cineac: Que Vadis? (14 j.)Colosseum: Michael Strogoff (14 J.): Harmonie: De Zondares van Parijs (volw.): Lutusca: Mallemolen (a.l.); Luxor: De drift van het bloed (ontoelaatbaar); Passage Roman Holi day (a.l.); Prinses: Duel op de zeebodem (on bekend); Rex: Ridder zonder Vrees (a.l.) 't Venster: De Zevende sluier (14 j.Victoria: Bastogne (14 j.); Centraal De Sinere van Bag dad (ontoelaatbaar). OAOgtAO VOOR SCHItOAM IR 0¥SrRt*f* 76ste Jaargang No. 225 Da kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 68152. Gironummer 593943 Abonnementsprijs I 6.25 per kwartaal, t 4.15 per mxaiiO t 0 5u oer week. utivtuu-iiuei/rui. op gewone Kolombreedte t i-ir oei miuiiiieiei ox.gie ingexormen Mededelingen op redactionele BU connect gelden lagere tarieven, welKe Koiuuioieedle l a.so pei millimeter nuugte 00 de administratie ot OQ de erKende ad- vertenii. ii'iread* verKrt'ensar zQn Kaïnpioenen (kleine advertentien) tot wuurnen w cent Elk woord meer s cent Maximum en woorden Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling. AUt advertentie-urders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen. Twee schepen van de Holland—Ameri- ka-Lijn zullen in de komende winter maanden weer „cruise-tochten" maken, plezierreizen welke afwijken van het gewone vaarprogramma. Het betreft hier de „Nieuw Amsterdam", die o.a. een tocht van 56 dagen zal maken en d« Maasdam. Beide schepen zullen op 5 Ja nuari a.s. met deze „cruise-tochten" star ten, De vijf-en-vijf tig jaar oude Nieuw- zeelandse kapitein van het ruim 5000 ton metende Panamese vrachtschip San Mar- deno, C. H. Turner, is tegelijk met zijn schip Zondagavond in de golven verdwe nen. Het schip zonk ter hoogte van Jaf- frabad aan de Westkust van India. De be manningsleden werden gered.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2