mijn tafellaken i$ weer stralend Omo voor de schoonste was van Uw leven RADOX EEN NETTE WERKSTER d'^— 1 Pieter Cannefiieter's AVONTUREN Aangrijpend getuigen van wereldwijde verering Lisieux beleefde jubeldagen JONGEDAMES JONGEDAMES BANKETBAKKER! voetbad-tabletten Invalidewagen PHILIPS geeft geld voor uw oude scheergerei Kampioenen kunstgebitten M1EÜWS TREKT TIJD IEDERE DAG f7.50 terug „Er zat inktvlek in, die zal heugen, maar De consecratie van de Theresia-baseliek DINSDAG 13 JULI 1954 S PAGINA 3 ■T> Waarom wast 0A10 schoner dan wat ook? Geef Uw voeten toch zo'n bruisend Radox bad. 'n Wonder zoals dat kalmeert. Vermoeidheid trekt dadelijk weg en U voelt zich al gauw weei helemaal fit en fris. ROTTERDAM - COOLSINGEL 80 vraagt tegen 1 Augustus of 1 September VJ C6k advertentie- nieuws Officiële Publicatie BEKENDMAKING Personeel gevraagd KATH. SOCIAAL-CARITA TIEF CENTRUM IN FRIESLAND GEN. MAJ. BACH HERSTELD BINNENLANDS KOLONISATJEBELEID Bijzonder feestkleed Nederlands-Belgisch altaar De plechtigheden van Zondag De namiddagplechtigheid m BERNADETTE VAN THIEL .Tilly Home", Wesselmanlaan 4, Helmond. De Heer en Mevrouw J. BERENTZEN—VAN THIEL danken, mede namens weder zijdse ouders, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. De Heer en Mevrouw v. CAMPEN—DE COCK geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter LILIAN Eindhoven, 12 Juli 1954. Potgieterstraat 48. OAT IS HELEMAAL GEEN KUNST MET 0M0 Er lag een open vulpen op tafel", ver telt mevr. A. M. Gerbrands-Bijlsma, Marnixstraat 398 1, Amsterdam. ,,Ik had er geen erg in, tóen ik wou gaan dekkendus een vlek in 't laken praat me er niet van Direct heb ik er citroen op geprobeerd en toen dat niet hielp, "t laken gekookt in Omo-sop. Het resultaat was schitterend en boven dien waren ook nog een paar vlekken van vroeger verdwenen. Want ik ge bruikte Omo toen nog maar pas. Nu ben ik een trouwe klant, geloof maar Ik kan 't bewijzen, want mijn goed is wit als verse sneeuw en van mijn ge kleurde goed zou je zeggen, dat 't zó uit de winkel kwam." Wij zullen U heus niet lastig t allen met een geleerde uitleg. Kijkt U liever naar 't sop en vraag U af. waar blijft 't vuil uit 't goed In bet sop natuurlijk. Begrijpt V nu ook, waarom OMO-sop veel donkerder wordt dan ander sop.'Omdatalléén diepwassendOMO dl 't vuil uit 't goed trekt. ALLEEN OMO BIEDT U BOVENDIEN NOG VIER UNIEKE VOORDELEN OMO behoudt zijn volle waskracht zelfs in het hardste water Bi) zcephoudende was middelen gaat vaak een kwart van de was kracht verloren om die hardheid op .te heffen Bij OMO mets daarvan. Geen papje nodig; strooi OMO gerust zo m 't water, vóór U 't goed er in doet Gemakkelijker spoelen, want OMO-sop boudt 't uitgetrokken vuil zó goed vast, dat al 't vuil zich direct uit 't goed laat spoelen OMO is goed voor allesde witte-, wollen en fijne was! Ook de afwas! Ook de schoon maakwerkjes! Geen reeks pakken en flessen die graag verkoopster willen worden. Leeftijd 15-17 jaar. voor het administratie-kantoor. Leeftijd 15 17 jaar - Mulo-diploma vereist. Zij ontvangen een gedegen theoretische en prac- tische opleiding, terwijl ook aan hun algemene vorming de nodige aandacht wordt besteed. Direct zeer aantrekkelijk salaris, gunstige vacan- tie-regeling (2 weken zomer- en 2 weken winter- vacantie), uitstekende sociale voorwaarden. Sollicitatiebezoeken kunnen worden gebracht 's morgens van 10-12 u. en 's middags van 5-6 u. arm bovenstaand adres. DAM 9 vraagt voor spoedige indiensttreding, voor enkele' morgens Aanmelden aan bovengenoemd adres. Gevraagd in een gemengd, bedrijf een alleszins bekw. Geheel zelfstandig kunnende werken v.g.g.v. v. Haasteren, Bilderdijk- straat 31, tel. -69621, Schie dam. TE KOOP zo goed als nieuwe ENGELSE merk Story Cabriolet voor 2 personen met gratis wegen belasting. Motor J.L.O. 125 cc. Brieven onder no. 3928 C bur. H.N.D., Kortenaerstr. 1, R'dam reparaties In een hall uur klaar. Claes de Vrieselaan 21 Telefoon 37519 Rotterdam Bij aankoop van een PHILIPS ywe/scheerapparaat ontvangt u van uw handelaar nevenstaande be dragen. Let goed op: dit aanbod geldt slechts tijdelijk! voor een ander merk j (gebruikt) electrisch voo r es of araat) (ge *000 v/u ^'•aheids- fel k Het Ministerie van Buitenlandse Zaken to 's-Gravcnhage maakt liet volgende bekend. In de oorlogsjaren heeft Japan in net bezette gebied van Birma en Thailand een spoorlijn aangelegd die beide landen verbond; hiervoor werd gebruik gemaakt van vele tiendui zenden geallieerde krijgsgevangenen. Na de wapenstilstand is de spoorlijn opgebroken en ware het daarbij vrijkomende materiaal door het geallieerde oppercommando verkocht. De ontvangsten hiervan zijn thans, nadat tussen de betrokken geallleerue landen hiertoe overeenstemming was bereikt, ver deeld Over de landen waarvan onderdanen aan de spoorlijn hebben gewerkt, met de bedoeling dat deze gelden aan de betrokken ex-krijgsgevangenen zuhen worden uitgekeerd. De onuerhandelingen terzake hebben geruime tijd geduurd, doch onlangs zijn de gelden ter beschikking van de Neder landse Regering gesteld ter verdeling onder degenen, die, behoord hebbend tot de Nederlandse (Nederlands-Indische) Zee-, Land- en Luchtstrijdkrachten, als krijgsgevangenen van Japan, gedwongen aan de Blrma-lhailand spoorweg hebben gewerkt Hieruit zal naar verwachting aan rechthebbenden een uitkering ter grootte van enige tientallen guldens per persoon Runnen worden gedaan, nadat de termijn van Inzen ding van de gevraagde gegevens zal zijn gesloten. Mitsdien worden alle vorenbedoelde personen, dan wel hun nabestaanden (erfgerechtigrtenuitgenodigd zich ten spoe digste, doch in elk geval vóór 1 November 1954 liefst per brie.kaart te wenden: a. voor wat betreft ex-K.N.I L-militairen: tot het Ministerie van Buitenlandse Zaken, D.O.I./A.A./I, Grote Markt 22, 's-Grrvenhage; b. voo.' wat betreft het personeel der Koninklijke Marine: tot het Ministerie van Marine, Lange Voorhout 26, 's-Graven- hag-j Daaibij behoren de volgende gegevens te worden vermeld: Naam en voornamen van de ex-'.crijgsgevangene voluit, hui dig adreo geboorteplaats, geboortedatum, nationaliteit, dienst onderdeel op 1 Maart 1942 rant, algemeen stamboek- of legernurr.mer, alsmede voor zovee.' mogelijk de kampen of plaatsen waar de krijgsgevangenschap werd doorgebracht. De namen der kampen, c.q. plaatsen, in Birma-Thalland moeten worden onderstreept. Xen aanzien van de overledenen dient zo enigszins mogelijk eveneens te worden vermeld de datum van overlijden en, mdien net overlijden plaats had in krijgsgevangenschap, ook de naam van de plaats, het kamp of schip waar betrokkene om het leven kwam. De nabestaanden (erfgerechtigden) van de ex-krijgsge- vangenen dienen bovendien hun familieverhouding ten op zichte val» de overledene te vermelden (b.v. weduwe, vader, broer, e.a.) zomede hun eigen naam en adres. Aar.me.au.'gen ontvangen n& 1 November 1954 zullen niet mee- Ir, behandeling kunnen worden genomen. Bovend.en verzoekt het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan alle andere Nederlanders, die tuiten Birma en Thailand als mü'tfir in Japanse krijgsgevangenschap zijn geweest, c.q. aan hun nabestaanden (erfgerechtigden), dezelfde gegevens ais bovenbedoeld te willen inzenden *ast iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Nett? werkster gevraagd voor 3 a 4 ochtenden per week Hoogstraat 115c, tel. 68241. Handel en bedrijf Nette werkster gevraagd voor de Vrijdag en Zaterdagmorgen. Stadhouderslaan 24. Nette meisjes gevr. voor alle afd Aanm. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voor haven 37-41, R'riam-Wcst. Goederen aangeboden Te koop: zwart mantelcostuum gabardine, maat 40, bijna nieuw f 35.-. Te bevragen Slee Hoogstraat 76. 448. „Hoe bestaat het!" riep Pieter uit. „Dat zei ik toen ook!" zuchtte de baron. „In de loop van de volgende weken ondergingen verschillende van mijn kostbaarheden hetzelfde lot. Een prachtige leunstoel cn een kostbare antieke kast lagen in één nacht tijds als oud vuil tegen de grond, opgegeten door de mot en de houtworm, beschimmeld en gebroken. Ik raakte geheel overstuur cn ging naai de tovenaar om hem te vragen, mij onzichtbaar te maken, want ik wilde weten, wie mijn geld had gestolen en rnijn meubelen aan het verwoesten was. Ik moest de tovenaar mijn laatste duizend goudstukken betalen. Maar ook als onzichtbare man kon ik niets ontdekken. Ik ging in een hotel wonen, omdat ik het niet langer uithield. Ik was helemaal in de macht van die tovenaar, die me niet meer zichtbaar wilde maken en je ziet, wat er in die tijd, dat ik afwezig was, is gebeurd. Ik ben arm en mijn kasteel is haast helemaal vervallen. Wist ik maar, wie me dit allemaal heeft ge leverd!" Terwijl de baron vertelde, was het drietal de trap opge klommen. „Het wordt donker.sprak de baron. „Jullie moeten gaan slapen. Kruip maar in mijn bed, dan zal ik wel proberen een andere slaapplaats te vinden. Het zal mij benieuwen, hoe de eerste nacht, die ik terug ben, verloopt. Pieter en Karolus wensten de baron wel te rusten en duwden met moeite de zware houten deur van de kamer epen. Inderdaad was hier alles nog in vrij goede staat. Pieter keek nieuwsgierig in het rond cn wierp tenslotte een blik door een klein raanipje over het door de maan beschenen landschap. „Het is weer een vreemde geschiedenis," zei hij tot Karolus. „Wat jammer hè, dat alles zo verwoest is in die paar maanden. Eerlijk gezegd, is het me een groot raadsel. Maar goed, laten we maar proberen, hoe of het bed van de baron slaapt. Tc koop: i'ompi. lierenri.iwiel f 50.-; wonder slaapk. ameu blement (m. ingeh. toiletspie gel). Tegen elk aannemelijk bod. Dr Zamenhofstraat nr 121 Huizen en kamers Wonlngruil. Aangeboden een woonhuis bevattende woonka mer, slaapkamer, keuken, te vens badeel en balcon. Gevr.: een kleiner woonhuis, eventu eel inwoning. Br. S 2872 Nwe Sollied. Crt, Dam 18, S'darn. Kampeertentcn met 20% kor ting (showmateriaal), voll. ga rantie, geïll. cat. gratis op aanvr. „The Indiana Works", Hooi akant. v. Ned.: Haarlem, Zijlweg 111, filiaal R'dam, Ma- thenesserlaan 30, voorm. geb. C. *- A. Grootste tentenshow hier te lande. Onverwoestbare trapleren, strijkplanken, kuipen, keuken en keukcncomb. tafels, wrin- ge'rbokken. De grootste sor tering. Bijna 100 jaar Elshof voor solide houtwaren. Dam 40-44, Tel. 68598. Wasmachines. De bekende Er- res en Miele. Wringers Erres en Acme. Manden en borstel werk. Elshof, Dam 40-44, Tel. 68598. Diversen R.K. Onderwijzeres zoekt zon nige gemeubileerde kamer met warme maaltijd. Br. met prijs opgave onder no. S 2870 bur. N.S.C., Dam 18. Behangen, witten. In de va- cantie'maanden sterk verlaag de prijzen. G. J. .1. Ponjê, Scha perlaan 61, Schiedam, telefoon 65506. Gediplomeerd vakman. Vraagt vrijblijvend advies, sta len en prijs. Gemeente-ambtenaar vraagt ter leen t 1200... Brieven met ongave rente en aflossing ond. no. S 2870 N.S.C., Dam 18. Inlijsten van platen en foto's en aquarellen. Schilderijen scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie'. C. van Loenen, Dam 41-43, Tel. 66192, Showroom: Vlaardingc'rstraat 6. Reparatie's kunstgebitten, ook voo» spoedgevallen, damsedijk 'Itifc- middagplechtigheden te doen gepaard gaan met een of ander geestelijk spel, waarvoor de Middeleeuwen zulke merk waardige voorbeelden hebben gegeven en die tot het geestelijk toneel behoren. Maar in Lisieux heeft men iets anders be dacht, doch dat niettemin groots was als schouwspel. Men is erin geslaagd een eenheid te be reiken onder de gehele schare van pel grims en de plechtigheid tot een massaal gebed te maken, dat typerend is voor 1 hetgeen dezer dagen zich te Lisieux heeft voltrokken en wat nog niet ten einde is. De legaat en de hoge geestelijkheid zijn naar de basiliek geleid, van de ka thedraal uit, voor het plechtige lof tot be sluit. En dat gebeurde in een ontzag lijke stoet van drie duizend deelnemers, die een symbolische processie vormden, die slechts biddend en mediterend kon worden gade geslagen. Die stoet voerde ook het schrijn met de relieken van de heilige Theresia door Lisieux. Er is alle reden om op dit geestelijk festijn nader terug te komen. En we besluiten voor het ogenblik met het vermelden van de zich ontladende geestdrift, welke de radiotoe spraak van de H. Vader verwekte en het imposante Te Deum, waarmee deze ju beldag van Lisieux werd besloten. Met ingang van gisteren is in Leeu warden gevestigd het bureau van het Ka tholiek Sociaal-Caritatief Centrum Fries land. Hiermee is voorzien in een behoef te, die reeds lang in Friesland gevoeiö werd aan een gecoördineerd beleid mei betrekking tot het katholieke maatschap pelijke werk, onder leiding van een des kundige kracht. De oprichting is een rechtstreeks gevolg van het initiatief, uit gegaan van enige geestelijken en leken daarin gesteund door de aartsdioc. advies commissie voor maatschappelijk werk. Het Centrum stelt zich ten doel de sociaal-caritatieve activiteit te coör<%it- ren, ie moderne toepassingen van maat schappelijk werk te bevorderen in de aangesloten verenigingen en waar nodig nieuwe initiatieven te ontwikkelen. In dit eerste stadium zijn bij het Cen trum aangesloten: de stedelijke en reg'o- nale sociaal-caritatieve centra, de Bond van Kath. armbesturen in Friesland, de Kath. Maatsch. Gezinszorg, de Prov Bond van het Wit-Gele Kruis, de Kath. zieken huizen en verpleeghuizen in de provincie Friesland. Tot voorzitter is gekozen de heer J. H. Girisch te Leeuwarden Z. H. Exc de aartsbischop-coadjutor heelt als bisschoppelijk commissaris aangewezen de zeereerw. heer G. H. Rolf, oastoor le Dronrijp. Aangezien de moderne vormen van maatschappelijk werk mede worden bepaald door de resultaten van sociolo gische onderzoekingen is gestreefd naai een samenwerking met de regionale af deling van het Kath. Soc.-Kerkelijk Insti tuut in Noord-Holland, zonder aan de zeifstandigheid van beide Instituten te kort te doen. Daartoe is de directe»)» van dit regionale bureau drs W Goddij'i O.F.M., bij bestuursbesluit benoemd tot sociaal-wetenschappelijk adviseur. Tot directeur van het nieuwe Centrum is benoemd de heer P. J Engels, voor heen belast met de leiding van het eers streekinstituut voor nazorg in de Lijmers en verbonden aan het sociaal-caritatief centrum „Oost Gelderland". De generaal-majoor-vlieger J A. Rach is volledig hersteld van zijn ernstig auto ongeluk in Engeland en heeft sedert gis teren de leiding van het Directoraat Ma terieel Luchtmacht weer op zich genomen. De minister van Financiën heeft gis teren op zijn departement, in tegenwoor digheid van zijn ambtgenoot van Land- oouw, een commissie van advies inzake asnecten van het kolonisatiebeleid met betrekking tot nieuwe domeingronden ge ïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak te onder zotken of het wenselijk en verantwoord is net door de staat uitgeven van nieuwe gronden dienstbaar te maken aan het ver achten van moeilijkheden van sociale en economische aard, die zich ten aanzien van het gebruik van cultuurgronden op het oude land voordoen. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zal de commissie tevens moeten aangeven in welke mate en op welke wijze aan de doelstelling uitvoering zou kunnen worden gegeven. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. dr E. W. Hofstee, hoogle raar aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen Als leden hebben zitting land bouwdeskundigen onder de leden van de Tweede Kamer en vertegenwoordigers uit landbouwkringen en uit de ambtelijke wereld. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) LISIEUX, Zondagavond. Na drie dagen van geestelijke voorbereiding, waarin te Lisicnx zich liet scliouwspel van 15.000 kinderen afspeelde, die in groepen van 300 tegelijk de H. Communie ontvingen, nam Zaterdagnamiddag met de komst van de Pauselijk legaat, Z. Em. kardinaal Fcltin, aartsbisschop van Parijs, het hoofddeel der plechtigheden een aanvang, dat zowel wat de luister als de belangstelling betreft niet onder behoefde te doen voor wat de 11e Juni 1937 te zien heeft gegeven. Het dient onmiddellijk vermeld: ieder ogenblik van de Lisieux-feestcn van heden herinnerde aan de legaat van toen, de thans roemrijk regerende Paus Pius XII. Thans waren tallozen aanwezig, die zeventien jaren geleden de onvergetelijke indruk ontvingen van „die vlam van bovennatuurlijk leven*', zoals de legaat van thans het uitdrukte en die toen als kardinaal Pacelli de afgezant was van de stedehouder Christi, wiens opvolger hij zo spoedig zou worden. Er is in deze dagen aan herinnerd, hoe Pi us XI zelf naar Lisieux had willen ko men voor de inzegening van de basiliek en voor de verering van de heilige, naar wier voorbeeld hij de gehele wereld ver wees. (Men zal zich herinneren, dat wijlen Léon Blum, die toen premier was, het pa leis van Versailles beschikbaar had ge steld voor de komst van de H. Vader. Maar het bezoek kon wegens gezond heidsredenen niet doorgaan). Toen de legaat van thans Zaterdagmid dag om 4 uur, na de liturgische ontvangst in de kapel varf"de Carmel te Lisieux en na de voorlezing van de Pauselijke bulle, de vicaris-generaal van de orde der on geschoeide Carmelieten en de coadjutor van Lisieux en Bayeux voor hun wel komstwoorden had te antwoorden, waren zijn eerste woorden dan ook een herin nering aan de gloriedagen van 1937. In deze kapel, waar de stoffelijke resten van de H. Theresia rusten, herhaalde de le gaat de woorden, welke door de H. Vader van thans destijds bij de inzegening van basiliek werden uitgesproken om de voorspraak van de Heilige af te smeken voor de bloei van het werk der missiën. De kardinaal herdacht ook de bisschop van Lisieux, die hem in het kardinaals purper is voorgegaan op de metropolitane zetel van Parijs, wijlen kardinaal Suhard, die na de heiligverklaring de grondlegger is geworden van het ontzaggelijke organi- satiewerk van Lisieux en van de bouw van de basiliek. De ontvangst van de legaat, welke werd besloten met een plechtig lof, was een aangrijpend schouwspel in de kapel, wel ke de aanwezige kardinalen, bisschoppen en andere prelaten, vooral uit de missie gebieden, maar nauwelijks kon bevatten. Na deze ontvangst werd de legaat, die als enige kardinaal de cappa magna droeg, naar de andere zijde van de stad gevoerd, waar op het ruime plein voor de kathe draal, waar hij werd begroet door het wereldlijk gezag. De regering was verte genwoordigd door de president en de op- per-president van Calvados en de gene- raal-commandant van de militaire afde ling. Men speelde de Pauselijke hymne en daarna de Marseillaise en de legaat in specteerde de erewacht, bestaande uit enige compagnieën infanterie met mili taire kapel. Daarna werd kardinaal Fel- tin ontvangen op het stadhuis door de gemeenteraad, de departementale raad en andere autoriteiten, hetgeen stof gaf tot een drietal redevoeringen, welke door de kardinaal op zijn bekende gemoedelijke wijze werden beantwoord. Lisieux heeft een feestkleed ontvangen, dat de vrucht was van een bijzonder kunstzinnige inspiratie. Alle straten wa ren lanen van vlaggemasten, welke de wapens van de voormalige Franse pro vincies droegen. En die heraldieke emble men, door rozenslingers verbonden, maakten een voornaam effect, dat op sommige plaatsen zelfs zeer verrassend werkte. Zo b.v. de aardbol, omzweefd door engelen, aan de voet van de brede opgang naar de basiliek en waarbij men niet geaarzeld heeft op stoutmoedige mo derne decoratie-figuren een beroep te doen. Oneerbiedig zou men zelfs van en gelen in „new look" kunnen spreken. Alhoewel de grote dag van het pel grimsbezoek nog moest aanbreken; heers- Ie er Zaterdag of> de brede trottoirs van de geheel nieuwe stad een ontzaglijke drukte. Lisieux was voor voertuigen niet toegankelijk. De middenbaan werd overal vrijgehouden door de republikeinse garde te voet, die als het ware een erewacht vormde. Hierdoor wist men de mensen stroom gemakkelijk in de goede richting te leiden naar de basiliek, waarheen te gen het vallen van de avond de prelaten zich begaven voor de consecratie van de talrijke altaren, welke plechtigheden bij na tot middernacht duurden. Maar dui zenden pelgrims kwamen niet zozeer voor dit liturgisch gebeuren, maar voor iets dat veel indrukwekkender was. Rechts van de basiliek aan het einde van de wijdse esplanade stond een zeer hoge py- ramidevormige blanke tent opgesteld, met op de top een lichtende ster, de eni ge verlichting van het parkachtige plein voor de basiliek. Deze tent was als een beschermende mantel, welke opengesla gen was en een altaar overhuifde met een zeer hoog kruis. Op het altaar bevonden zich de schrijnen, met de talrijke relie ken, welke naar de altaren zouden wor den gedragen. Maar alvorens dat Zon dagochtend gebeurde, werden zij eerst Zaterdagavond ter verering aan de gelo vigen voorgehouden. Het was aangrijpend vier dichte colonnes van pelgrims het bordes van de tent te zien naderen, allen verenigd in hetzelfde gebed. In het nach telijke uur was dat aangrijpende massa gebed onzegbaar schoon. Niets stoorde en zelfs een passerende trein bleef onopge merkt. Voor ieder der altaren zijn vier relie ken bestemd, waarvan één van de H. Theresia, maar de basiliek heeft niet zo veel altaren om elke natie een eigen al taar te geven en zo deelt Nederland en België het altaar, dat door de bisschop van Doornik wordt geconsacreerd. Het was de bedoeling die consecratie door mgr Mutsaerts te doen geschieden, doch de bisschop van Den Bosch heeft op het laatste ogenblik van de reis naar Lisieux moeten afzien en zich doen ver tegenwoordigen door zijn secretaris, de weleerwaarde heer Van Pelt en door pas toor Verschuren van de Theresia-parochie te Tilburg. De relieken zijn in de altaar tafel ingesloten, behalve van de H. Theresia, die van de H. Johannes Berch- mans en de martelaren Tarcisius en Pan- ■cratius. En terwijl gedurende de dagen van het triduum het hemelwater overvloedig viel was het weer Zaterdagmiddag opgeknapt en de avond bracht een mooie zomernacht. Tegen middernacht was Lisieux weer in rust, maar de crypte van de basiliek en de beMe gaanderijen telden de wacht van de honderden en honderden pelgrims, die geen onderdak hadden kunnen vinden. Zondagochtend te half acht beklommen reeds drommen de treden naar de basi liek, want toen reeds werden de consecra ties van de basiliek voortgezet. Het hoofd altaar werd geconsacreerd door de bis schop van Rouaan, metropolitaan mgr Martin, die tevens de historische titel van primaat van Normandië voert. Tegen 10 uur kwam de legaat aan, gevolgd door de kardinalen en een groot aantal bisschop pen, door de vicaris-generaal en de pro vincialen der ongeschoeide Carmelieten, de abten der Franse Benedictijnse ab dijen en de oversten van tal van missie congregaties. Daar waren o.m. Afrikaanse en Aziatische missie-bisschoppen, onder wie tal van kleurlingen, die als het ware de levende symboliek vormden van wat de H. Theresia voor de missie bete- kent. .j,,. De geestelijke hoogwaardigheidsbekle ders namen hun plaatsen in op het pries terkoor, de wereldlijke autoriteiten schaarden zich rond de prefect aan de ingang van het priesterkoor en het be hoeft geen betoog, dat de reusachtige ba siliek zelfs geen enkele staanplaats meer over had. Tegelijkertijd werd buiten op het parvis rond de basiliek pontificaal ge- door de coadjutor van Li sieux, mgr Jacquemain, zodat ook de veertigduizend mensen, die zich verdron gen op het voorplein het H. Misoffer kon den volgen. Ja zelfs op de toegangswegen stonden de pelgrims nog in blokken van duizend opgesteld. Getrouwd: JAN BERENTZEN en De grote lofrede op de Kleine Theresia van het Kindje Jezus was Zaterdagmid dag uitgesproken door prof. Delteil van het Institut Catholique te Parijs. Onder de hoogmis van Zondag heeft de kardi naal-legaat nog in het kort de voor de wereld zo wonderlijke verdiensten van de heilige, in het oog der wereld zo ge ring maar in betekenis zo ontzaglijk, in herinnering gebracht en bovendien de wonderlijke verbreiding van de verering van de heilige, die voor velen nog een tijdgenote is. Het aantal kerken aan haar toegewijd is verbazingwekkend groot, i'iet alleen in Europa, en de beide Ame- rika's, maar vooral ook in Azië (321), terwijl op de Fidsji-eilanden een basiliek in aanbouw is. Het was vrijwel gewoonte om de na-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6