voor Chefarine „4" doet wonderen Listige motorrijder had een strop PAGINA 3 WOENSDAG 14 JULI 1954 I inanciering kernreact.ni Namaak-botsing bracht geen uitkomst (IliV.A.R.A.tefi Aan de Nieuweweg te Veenendaal werd Dinsdag de jaarlijkse bijenmarkt gehouden, welke een van de grootste van Europa en wellicht de grootste ter wereld is. De zomer- of zwermmarkt kan terugzien op een geschiedenis van zrikele eeuwen en zelfs tot op deze dag zijn sommige oude gebruiken uit een ver verleden nog steeds in zwang. De laatste jaren trekt de markt veel bui tenlanders, zowel deskundigen als toe risten, die het vrolijke en drukke ge doe op de markt komen gade slaan. Een korf bijen staat op het punt van eigenaar te veranderen. Wellicht zul len de handen van koper en verkoper elkaar nog 20 keer klappend ontmoe ten voor de prijs eindelijk bedongen is. het dus mogelijk was de arbeidstijden hierbij te regelen. Volgens de staatsse cretaris was dit echter onvoldoende; de C.A.O. wordt immers meestal voor één jaar vastgesteld. Komt er na een jaar geen nieuwe tot stand dan valt de rege ling weg. Bovendien wordt bij een j C.A.O.die ieder jaar wordt herzien, de arbeidstijd ook ieder jaar het object van onderhandelingen, een positie, die ner gens wordt aangetroffen. Indien de eco nomische omstandigheden zich zouden ontwikkelen in ongunstige zin, dan zou dat in één jaar weer een verslechte ring voor de arbeidstijd kunnen opleve ren, indien men van een C.A.O. afhan kelijk is, terwijl de C.A.O. ook nog zeer ruime afwijkingen mogelijk maakt, daar het oordeel van de werkgever over overwerk beslissend is. Ook de controle op en de naleving van de bepalingen van de C.A.O. leveren min der zekerheid dan een publiekrechte lijke bepaling door het Landbouwschap. Dc strekking van het wetsontwerp is ont aan de verordening door het Land bouwschap de voorkeur te geven en eerst met een A. M. v. B. te komen, als zulk een verordening niet tot stand zou komen. Er was dan ook een amen dement van de heer van der Ploeg (K.V.P.) waarin de voorkeur voor ver ordenende bevoegdheid door de be drijfschappen in de wet werd vastge legd. Hier stond de staatssecretaris wel willend tegenover. Wat een event. A. M. v. B. betreft zou de staatssecretaris minstens één jaar op het Landbouwschap willen wachten om te zien hoe de omstandigheden zich ontwikkelen alvorens met een A. M. v. B. te komen. Men kan dan één jaar zien of er een perspectief van overeen stemming is. Hij wilde dienaangaande een breed standpunt innemen, maar had er ernstig bezwaar tegen, als de zaak op de lange baan zou worden geschoven. De bevoegdheid van de regering moest men niet zien als een stok achter de deur, maar als een veiligheidsmaatre gel, dat de verordening van het Land bouwschap er zou komen. Tenslotte deelde de staatssecretaris nog mede, dat arbeid in de landbouw door familieleden en kennissen uit de stad niet hieronder zou vallen, indien de normale werkzaamheden van deze mensen ook met onder de Arbeidswet vallen. Zouden zij wel daaronder val len, dan zouden zij alleen de arbeidstij den, waaronder zij zelf vielen, niet mogen overschrijden. Wat de uitzonde ringen op kinderarbeid betreft, deze zou den zich moeten beperken tot het eigen bedrijf en zich dus niet mogen uitstrek ken tot het bedrijf van derden. Hierna werd zonder replieken het wetsontwerp z.h.st. aangenomen, nadat het bovenvermelde amendement-Van der Ploeg eveneens z.h.st. was aanvaard met aantekening, dat de heer Haken (comm.) daartegen was. In dc late avond begon de Kamer nog aan het wetsontwerp Financiering van de bouw en inrichting van een kern reactor in Nederland. Dit ontwerp heoogt voor dit doel een bijdrage van het Kijk te verstrekken tot een maximum Van 854 millioen, zijnde de helft van het daarvoor be nodigde bedrag. Het gaat hier om een gezonde ontwikkeling van het vrije w etenschappelijke onderzoek en an derzijds om een goede coördinatie met het bedrijfsleven. Dit kernphysische onderzoek, zo werd er al aanstonds uiteengezet vordert kost bare apparatuur en materiaal. Daarom moeten alle beschikbare krachten wor den gebundeld. De onderzoekingen door de F.O.M. (Fundamenteel onderzoek van de Materie) zijn in een zodanig stadium van ontwikkeling gekomen, dat de vraag of moest worden overgegaan tot de bouw van een proefreactor in Neder land aan de orde moest worden ge steld. Men beoogt met de bouw niet di rect practische voordelen, maar het leren kennen en oplossen van de pro blemen, waarvoor men bij de econo misch verantwoorde omzetting van de atoomenergie wordt gesteld. Ofschoon de constructie van de proefreactor op zich zelf nog ten dele valt onder we tenschappelijk onderzoek behoren an dere onderdelen, vooral later, reeds tot het terrein van de practische toepas sing. Er werd tijdens de debatten op gewe zen, dat de belangstelling voor het kern energetisch onderzoek niet alleen blijkt uit de bereidheid om wetenschappe lijke krachten beschikbaar te stellen, maar vooral uit de financiële steun, welke reeds is verleend en uit de be reidheid van diverse takken van het bedrijfsleven om een financiële bijdrage te geven in de exploitatiekosten. De regering hoopt binnenkort met het be drijfsleven en de F.O.M. overeenstem ming te bereiken. De behandeling van dit wetsontwerp zal morgen worden voortgezet. Wij ko men er dan nader op terug. F. S. nóg duidelijker geworden zijn, dat de Partij van de Arbeid een tehuis is, waar hij zich wel heel moeilijk thuis kan voelen. Wat in Utrecht door de redenaars van verschillende levensbeschouwingen werd gezegd over zaken die tjch iedere katho liek dierbaar moeten zijn, zal voor velen een nader bewijs zijn van de onhoud baarheid van de doorbraakgedachte. Zulke dingen zegt men niet ongestraft aan het adres van de katholieken; zij zijn wel in lijnrechte tegenspraak met de van P. v. d. A.-zijde tot de „katho lieke partijgenoten" gerichte smeekbede om „partijgenoot" te blijven. Een bouwvakarbeider uit Den Haag kreeg op een Novemberavond van het vorige jaar een ongeluk met zijn motor. Daar de motor flink beschadigd was en de man niet was verzekerd, bedacht deze een schoon plannetje. Hij verzekerde zich van de medewer king van een taxi-chauffeur en deze reed met een sukkelgangetje tegen de r?ejs beschadigde motor op. Hierna deed de motorrijder bij de politie aangifte van een botsing met de taxi en de taxichauf feur liet zijn werkgever een formulier naar diens verzekeringsmaatschappij stu ren. Voor de rechtbank had de taxi chauffeur grootmoedig alle schuld op zich genomen; hij kreeg ƒ25.— boete, die zo was afgesproken de motorrijder zou betalen. Er kwam echter een kink in de kabel; de verzekeringsmaatschappij was zo goed als failliet en kon niet betalen. De motor rijder. Van H. geheten, trachtte toen geld los te krijgen van de werkgever van de taxichauffeur. Toen deze weigerde te be talen nam v. H. zelfs een advocaat in de arm. De ware toedracht van de affaire kwam e'chter aan het licht en zowel Van H. als de chauffeur stonden gisteren voor de Haagse rechtbank terecht. De eis tegen de sluwe motorrijder was niet mals: tvtee jaar met aftrek van voorarrest. De hulpvaardige taxichauf feur hoorde ter zake van medeplichtig heid vijf maanden met aftrek tegen zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN k 85 ct lichte MUZIEK ERNSTIGE MUZIEK GESPROKEN I WOORD Gewoon o een maand. Totaal 224 u Bmm Totaal 22 min Totaal 320u. SI min l5431Q1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3