Nieuws uit STAD en OMTREK Kath. Technische Avondschool Cursus 1953/1954 HOUTMAN OUDE TUD KRUIS WOORD-PUZZLE EXAMENS GYMNASIUM Schiedams bessencampagne m volle gang G TOURISTEN DEVIEZEN O ver cte ani Uit die soede r WALDO TAXK MARIA-HULDE Locomotief rijwielen GOUKA Op bezoek in een veld zwarte bessen ergens in West-Brabant eheugen Hulp De stakker verdienstelijk man Straatvoetbalcompetitie loopt ten einde ZATERDAG 17 JULI 1954 PAGINA 2 PIANO'S vhwwv* Slechte toestand schoolgebouw 67570—69915 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Locale en nationale herdenking 28 Juli en 22 Augustus OUDE V TOUR DE FRANCE OP DE DAM 38 TELEFOON 67044 VERZOEK VAN DE STATIONCHEF Aan de vacantiegangers OFFICIëLE PUBLICATIE Aan de bewoners van voorin. Kethei en Spaland en Damlaan 92 Nederlandsche Middenstandsbank N.V. BURGERLIJKE STAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND MEDISCHE ZONDAGSDIENST MONOPOLE THEATER „De gevangene van Mandorra" PASSAGE THEATER „Calamity Jane" 't Gezang van plukkers en pluksters //V ROTTERDAM Het Bestuur der Stichting voor Kath. Nijverheidsonderwijs „St. Joseph" heeft een overzicht gepubliceert over de cur sus 1953/1954, waarvan de lessen gegeven worden in het schoolgebouw Westvest No. 94 alhier. Tijdens de 2 gehouden inschrijvingen in Juli en begin September van het vorige jaar hebben zich 96 leerlingen aangemeld. Kort na de aanmelding trokken 10 leer lingen zich terug wegens plaatsing op de nieuw ingerichte tiekenschool van de Werf Wilton-Fijenoord, alhier, zodat de cursus op 15 September 1953 aanving met 86 leerlingen, onderverdeeld als volgt: Metaalbewerkers cursus A 28, cursus B 12; electriciëns A 8. B 12; timmerlieden A 7, B 9; Gawalo A 2, B autoherstellers AB5; meubelmakers AB3; totaal A 45, B 41. Gedurende de cursus vertrokken 10 leerlingen, hoofdzakelijk wegens veran dering van werkkring en enkele wegens het vervullen van de militaire dienst plicht.. Gedurende dezelfde periode wer den 6 leerlingen aangenomen, zodat op Advei rentie. SINGEL 114—116 -w-wrr E HEBBEN de Veilig Verkeers la/ week achter de rug. Ze is zeer zeker voor de Vereniging Veilig Verkeer een succes geweest. Het was wel jammer, dat juist in deze week het ernstige ongeval met de drie fietsende meisjes van de Mater Dei-school moest plaats vinden. Het vestigde inmiddels iveer eens de aandacht op het probleem, dat de fietsers vormen. Maar over hen willen we het niet heb ben. Wat ons in deze Veilig Verkeers- week bijzonder trof, was de slagzin van Dinsdag: Automobilisten, bedenkt, wanneer gij auto rijdt, Dat ook gij te voet begonnen zijt. Deze zin heeft enigszins op ons minder waardigheidscomplex gewerkt, als een rode lap op een stier. Natuurlijk, het zal wel goed bedoeld zijn geweest. Maar ivij louden in deze slagzin iets weerspiegeld van een tamelijk eenzijdige mentaliteit, welke men bij talrijke automobilisten aantreft. Je kunt uit zo'n slagzin natuur lijk alles halen. Toegegeven. Maar wy proefden er zoiets uit als: nu ja, t i,' neduld en neem het hun hebt een beetje geduld en neem het hun niet kwalijk, de stakkers. Nu zijn wij de me ning toegedaan, dat de voetgangers, als vormend de overgrote meerderheid, nog steeds het belangrijkste en tevens het meest bedreigde element in het verkeer vormen. En het gaat niet aan, de voet ganger als een obstakel te zien, evenmin 'als 'dit ten aanzien van de fietser, brom fietser of motorrijder mag gebeuren. Zit die uitlating in het orgaan van de politie ons nog dwars, waarin van „het domme publiek' gesproken wordt? En zoeken we ten onrechte verband met de leïncrimineerde slagzin? Laten we ho pen, dat we te zwartgallig lazen. En de slagzin niet indirect suggereert, dat de voetganger een zielige stakker is. Tóch willen we icel even vastnagelen, dat een automobilist, al is hij nog zo goed achter het stuur, daarmede niet be wijst, dat hij in verkeerstechnisch opzicht een goede voetganger is geweest. En het ook nog is. De practyk leert anders... Daarom signaleren we een ment anten, die het snelverkeer op een hoger plan stelt dan het andere, mef name het voet gangersverkeer, als onjuist. Eeze menta liteit doet menig verkeersagent de voet gangers bij een oversteek als vee op- jagen. We hebben (nog) geen hartkwaal maar we weigeren eenvoudig, ons al, ven opkomen, tot onze laatste sm c als voetganger DAMWACHTER. 16 Maart 1954 bij het beëindigen van de cursus nog 82 leerlingen aanwezig waren verdeeld als volgt: Metaalbewerkers cursus A 27, cursus B 12; electriciëns A 8, B 12; timmerlieden A 6, B 8; gas en waterleidingmonteurs A 2, B—autoherstellers AB4; meubel makers AB3; totaal A 43, B39. Het getuigschrift cursus A werd uitge reikt aan 17 leerlingen, n.l. metaalbewer kers 10; electriciëns 4; timmerlieden 2; gawalo 1; totaal 17, terwijl 3 leerlingen werden afgewezen. Het getuigschrift cursus B werd uit gereikt aan 16 leerlingen, verdeeld als volgt: metaalbewerkers 4; electriciëns 7; autoherstellers 1; timmerlieden 3; meu belmakers 1; totaal 16, afgewezen werden 2 leerlingen. Voor bevordering naar een hogere klasse kwamen 23 leerlingen in aanmer king, terwijl 12 leerlingen voorwaarde lijk werden verhoogd. Niet bevorderd werden 9 leerlingen- Het korps leraren bestond uit 1 direc teur en 8 leraren als volgt: J. H. v. d. Wal directeur werktuigb.kunde; C. M. van Beek, leraar godsdienstleer; J. H. Boe tes leraar bouwkunde; S. P. Möhlman leraar electrotechniek; E. J. F. H. Steens leraar Vormend, onderw.; M. Tuns, leraar bouwkunde; A. Veringmeyer leraar vormend, onderw.; A. J. M. Wei- mar leraar Techn. Schetsen; H. H. van Stralen leraar werktuigb.kunde. Het aantal lesweken bedroeg 26 en het aantal lesuren van 50 minuten 12 per week. Het aantal leerlingen per leraar was 20,5 per 16 Maar 1954. Het aantal leerlinglesuren voor de gehele cursus be droeg 26832 en het aantal leraarlesuren 1312. Het schoolbezoek door de leerlingen was goed te noemen, ofschoon het aantal laatkomers 373 en het aantal absenten ge durende de gehele cursus 805 bedroeg of ongeveer 7 per lesavond. Dit laatste cijfer is mede het gevolg van de koude- periode in Januari en Februari. Geduren de de nieuwe cursus zal tegen dit euvel krachtig worden opgetreden en zal niet worden geaarzeld om leerlingen, die on nodig veelvoudig verzuimen, van de school te verwijderen. De lessen werden gegeven in het Schoolgebouw Westvest No. 94, waarvan schoollokalen zijn ingericht als teken lokaal en 1 als theorielokaaal. Verder was nog 1 lokaal in het schoolgebouw aan de Nassaulaan in gebruik als theorie lokaal. Het Schoolgebouw Westvest verkeert in een zeer slechte toestand. Dit gebouw behoeft dringend verbetering. Besprekin gen hierover zijn gaande met het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Ook is uitbreiding van de inventaris in behandeling. Wil men voor het komende jaar meer leerlingen aan trekken, dan moet worden gezorgd, dat de omgeving waarin de jongens werken, de toets van de niet altijd zachte leer- lingcritiek kan doorstaan. Het ideaal: een eigen schoolgebouw met dag- en avond school zal nog wel enkele jaren vergen. Het streven is, dit zo veel mogelijk te bespoedigen. De begrotingsposten hier voor zijn door het Ministerie reeds goed gekeurd. Het wachten is echter op het Koninklijk Besluit hierover, waarna met kracht de voorbereidingen voor de bouw ter hand kunnen worden genomen. De plannen hiervoor zijn reeds gereed. Ge durende de afgelopen winter werd veel ongerief door de vorst van bevriezing e.d. ondervonden, terwijl enkele avondert de verlichting uitviel of op halve kracht functionneerde, tengevolge van storing in het stadsnet. Het Bestuur verwacht, dat voor de ko mende cursus zich meer leerlingen zullen aanmelden, waardoor enerzijds dc onder wijscapaciteit zich nog beter kan ontwik kelen en anderzijds het gehalte der leer lingen hoger kan worden opgevoerd. In verband met de aanmelding van nieuwe leerlingen verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. In den ouderdom van bijna 7®893ar™ overleed heden-nacht 1 ïebr. ie dezer stede de heer I. van der Burg vroe ger Kerkmeester der parochie van den H. J DeTeef" v0a°nPderaBurg, in de kringen van het landbouwbedrijf, vroeger <*9 hem beoefend, algemeen békend.'deed zich ook in ruimen kring kenn®V^mnen naai rigen godsdienstzin en onbeklot^pe J? 00i tenliefde. De parochiekerk aan den Singe zal ziine nagedachtenis ten eeuwigen dage bewaren, wiil hij het was die haren bouw eerst bevorderde, door schenking van aeii benoodigden grond en ook late* £ra tig steunde; maar ook zoo velen die hij in volle waarheid met raad en daad bij stond, eeren hem als hun edelmoedigen W'Vanherii mag voorzeker getuigd dat zijn geheele leven weldoen was. Moge hij het heerlijk loon voor een zoo_nuttiö en welbesteed leven reeds van den Eeuwi- gen Vergelder hebben ontvangen (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Februari 1897). Noot: Joannes van der Burg was de echtge noot van Columba Straathof. Hun beider portretten hangen in de pastorie van de Singelparochie. Advertentie OAOBIAO VOOR SCHIEOAM fN OMStRtAfH 76ste Jaargang No. 22510 Twee belangrijke data voor ons, katho lieken van Schiedam. Op de eerste plaats heeft de helden-herdenking plaats; op de tweede de herdenking door heel Nederland van het eeuwfeest der dogma-verklaring van de Onbevlekte Ontvangenis van Ma ria. We leven nu volop in de helden-vie ring. Vol spanning beluistert men de radio of leest men de krant-uitslagen en versla gen van de Tour de France. We hebben een zekere verering voor de prestaties van de renners. Zeer begrijpelijk gaan we er trots op, als onze landgenoten aan de kop zouden komen. We zouden bijna i.p.v. het rood-wit-blauw de gele trui aan de vlag- genstok hangen. Keren wij een ogenblik tot de werkelijk heid terug, dan moet elk weldenkend ka tholiek toch bekennen, dat de heldhaftig heid van onze martelaren van veel hogere waarde is, dan die der renners-helden. En is de betekenis van het grote Maria-dogma niet veel omvangrijker dan de overwin ning van onze sportvrienden? Daarom, katholieken van Schiedam, verliest de ver houdingen niet uit het oog en geeft daar van ook blijk. Op Woensdag 23 Juli is de Schiedamse bedevaart naar Den Briel. De opgave daarvoor kan gedaan worden tot en met Zondag 25 Juli. Daarna zeker niet meer. Zondag 22 Augustus heeft de nationale Mariahulde plaats. Voorziet u terstond van deelnemerskaarten. Nu al, zegt u. Ja, nu al, want daarna kunnen wij u onmo gelijk enige zekerheid geven. Toen wij aan onze actie begonnen, waren reeds 10.000 plaatsen bezet en dat is reeds twee weken geleden. Op dus naar Den Briel; op naar Den Bosch. HET COMlTé. GENEVER Nog op twee avonden. Maandag en Dins dag a.s., zullen verschillende clubs van de straatvoetbal-competitie elkaar bekampen en dan is deze succesvolle vrije tijdsbeste ding afgelopen. Vier en twintig elftallen zijn van half Mei af in het Sportpark achter de Paral lelweg in actie geweest. Woensdagavond 21 Juli, na de wedstrijd Gecomb. Straat elftalPPSC, die om 7 uur aanvangt op het terrein van SVDPW worden de prijzen uitgereikt. Naast eerste en tweede prijzen wordt er een uitgereikt voor de meest sportieve club van de competitie. Dat de straatvoetbal-competitie 'n plaats inneemt, bewijst wel het feit, dat reeds vijf jaar honderden jongens een goedkope en prettige vrije tijdsbesteding hebben ge had. De vrees, dat de spelers van de ene voetbalclub naar de andere zouden over gaan, is ongegrond gebleken. In de maand Mei worden de clubjes opgericht en eind Juli verdwijnen ze weer. Advertentie Een prestatie van onze Nederl renners op Deze zijn verkrijgbaar bij: De voetbalcommissie mag op een goed stuk werk terugzien. Dit succes is groten deels te danken aan de heren W. Bras en D. de Jager en verschillende scheidsrech ters, die avond aan avond aanwezig wa ren. Woensdagavond wordt het gezellig achter de Parallelweg, want een stukje muziek voor de wedstrijd en tijdens de rust zal niet ontbreken. Alle voetballers met hun ouders worden verzocht Woensdagavond de sluitingswed strijd bij te wonen. Er wordt geen toe gangsprijs gevraagd. Vacantiegangers, indien U Uw rijwiel vanaf station Schiedam per trein wilt verzenden, brengt het dan des middags zo vroeg mogelijk, doch uiterlijk om 19.30 uur- Later brengen kan 24 uur vertraging in de verzending veroorzaken. In a.Te kleqren, maten en prijzen. Ook reparaties. De directeur van de Technische Bedrij ven der gemeente Schiedam deelt mede, dat de waterleiding naar v.m. Kethei en Spaland op Maandag, Dinsdag en Woens dag a.s. van des avonds acht uur tot des morgens zes uur wederom zal worden afgesloten, thans vanaf de Damlaan hoek Noordvestsingel. /O /Z Horizontaal; 1. afscheid; 7. In de war; 13. deel van een blad; 14. liefdegod; 16. spleet; 17. soort bunzing; 19. zwemvogel; 20. gewicht; 21. volkerengemeenschap; 23. roem; 25. omroepvereniging; 26. voor malig station in Rotterdam; 27. lor; 28. uitroep van voldoening; 30. mat; 32. voor zetsel; 33. dwaas; 34. land in Europa; 36. verzoek; 38. rivier in Azië; 40. stad in Frankrijk; 41. zuivelwerktulg; 43. half bloed; 45. voorzetsel; 46. beursineen- storting; 49. klein flesje; 51. bijwoord; 52. schadelijke stof; 54. uitroep van mede lijden; 55. voorzetsel; 57. gevuld; 58. water in Land van Altena; 59. plakmiddel; 61. zegen; 63. zwijn; 65. sportartikel; 66 munt, 67. verdieping; 68. term uit de zwemsport; 69. touw om iets vast te zetten; 70. water stand; 72. riemsluiting; 74. voorzetsel; 76. verhoogde muzieknoot; 77. muziekteken; 78. aanwijzend voornaamwoord; 80. ge wicht; 82. paard; 84. muzieknoot; 85. hersens; 87. bijeenbehorende groep; 89. voorzetsel; 90. tegen; 92. bijwoord van plaats; 94. bekend schilder; 95. meisjes naam; 97. ogenblik; 99. verfraaiing; 101. diepte; 102. technicus; 104. kledingstuk; 106. overtreffende trap van veel; 107. drinkbeker; 108. bergplaats; 109. telwoord; 111. als 25. horizontaal; 113. plaats in Gel derland; 114. rond voorwerp; 115. hond; 116. lederen band; 118. stand; 120 wreedaard; 122. rampspoed; 123. overeen komen; 124. hulp. Verticaal: 1. plaats in Gelderland; 2. woonschip; 3- klaar; 4. muur; 5. plaats in Duitsland; 6. soort onderwijs; 7. ons in- De winkelgalerij op het Dr Wibautplein in Nieuwland nadert haar voltooiingZe zal ongetwijfeld een attractie wordeneen soort Lijnbaan in Schiedams nieuwste stadswijk. (Advertentie) LANGE HAVEN 90 SCHIEDAM Steeds direct verkrijgbaar Bevorderd van I tot II L. J. Braaken- burg van Backum (j.) (VI), G. H. G. Brand (j.), M. de Bruyn (j.), W. Haanstra (m.), W. P. Jorissen (j.) (VI.), P. Koning (j.), M. N. Moot (m.) (VI.), A. Rip (j.), W. Rip (j.), J. W. van Weele (j.), J. A. H. van der Wiidt (m.), H. van Zon (m.) (voorw.). Afge wezen acht. Van II tot III R. R. Agema (j.) (Rotter dam), J. B. Algera (j.), E. A. Augusteyn (jTh. J. L. van den Berg (j.), J. A. van Dijk (m.), C. M. van Engelsdorp Gaste laars (m), S. Gütlich (m.), Ch. A. G. Koen- ders (m.) (Maassluis), J. A. de Koning (j.) (VI.), H. van Nood (j-, J. Plooy (j.), E. Roda (voorw.), F. Sanders, M. Sleegers, T. H. Thia, J. P. Velthuizen (VI.), C. J. C. Well- mann, C. A. van der Zee. Afgewezen vijf. Van III tot IV): M. Bakker, Rotterdam, S. Boerdam, Vlaard-, A. A. Bolhuis VI., T. van Dijk, C. M. Gerkema, M. E. de Groot, Vlaard., J. L. Huber, C. F. Kuipers, Vlaard., R. B, Ormel, J. Ruseier, Vlaard., F. van der Touw, D. Visser, E. v. Wijn gaarden, Vlaard. Afgewezen acht. Van IV tot V W. de Bruin, B. J. Bunt- jer, B. van der Burg, Vlaard., G. Draayer, P. Engelberts, Vlaard., E. Gerver, Vlaard., M. de Graaf, J. E. Haanstra, A. J. M. Hoff man, W. C. D. Hoffman, M. Kooyman, L. Langelaar, Maassluis, L. G. v. d. Molen, Vlaard., (voorw.), S. J. Oldenburg, Hoek van Holland. B. Postma, M. M. Ranshuy- sen, Vlaard., A. M. Rietberg, Rotterdam, K. Rijpma, J. van der Windt, Vlaard., P. van der Windt, Vlaard. Afgewezen vier. Van Va tot Vla; M. Engelberts, Vlaard. G. Hofman, Vlaard., M. van Rees, A. J. de Wolff. Afgewezen geen. Van Vb tot VIb C. J. van Bergen Wal raven, F. Birnie, Vlaard., Th. W. R. Door man, H. L. Houtzager, J. A. Kopmels, A. L. van der Molen. Vlaard., L. Lentz, J. de Raad. Afgewezen één. Toelatingsexamen Geslaagd Jan van Ameide, Kea van Bochove, Anneke Fille- kes, Dika Geest, Maasland, Margriet den Hartog, Hoek van Holland, Tineke den Hartog, Wim Hoekstra, René Holl, Tom ten Hope, Tony Jocker, Ingrid Joppe, Mar griet Klaats. Vlaard., Huub Krommenhoek, Annalies Lauwaars, Mieke Monté, Wim v. d. Most, Vlaard., Maup Oversluizen, Vlaard., Alex Paalvast, Vlaard., Ida Pley- sier, Vlaard., Edward Schuddeboom, Jan Smids, Peter Smids, Marianne Tempelaars, Baldy Tjia, Jan Willem Tulling, Piet Ver boom, Marijke Verwaaijen. Afgewezen negen. GEBORENRonald, zoon van C. v. d. Most en C. Valk; Jan F., zoon van J. P. Florussen en W. Verhaal; Cornells, zoon van C. Slob en P. Bode; Thomas R-, zoon van A. Leliveld en J. Kools; Willem, zoon van P. M. Voogdt en H. P. Nesse. OVERLEDEN; L. Kooijman. 65 jaar. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 912.30 uur en 24 uur Plastic kindercape; étui met pen en pot loden; visglas en blokkendoos. Te bevragen bij de vinders schakelarm band, N. Ouwens, Rijnstraat 16b; zilver bon, H. Zeelenberg, Tuinlaan 66; porte- monnaie inhoudende bedrag aan geld, M. Pranger, Geervlietsestraat 32; kettinkje, L. Kooijman, B. K. laan 246a; armbandje, M. Kolhoven, Vlaardingerdijk 161; zilver bon, R. van Deursen, Aleidastraat 86b; beeldje in étui, A. Peters, Noordvest 5b; armbandje met bedeltjes, J. Horstman, Archimedesstr. 21a; armbandje, M. Dirk zwager, Noordvest 23; witte dameshand- ziens; 8. ontkenning; 9. stap; 10. als 3 verticaal; 11. vaartuig; 12. als 120 horizon taal; 13. schadelijk; 15. bouwval; 16. cavalerist; 18. beste conditie; 20. lichaams deel; 22. troefkaart; 24. zeedier; 27. slaap; 28. wederkerig voornaamwoord; 29. niet klaar; 31. fout; 33. onbekende; 34. speel- penning; 35. bridgewedstrijd; 37. voeg woord: 39. alleen; 40. slaapkleding; 42. deel van de aarde; 44. deel van Sumatra; 47. mast; 48. van af; 50. aardrijkskundige plaatsbepaling; 53. brandpunt; 55. immer; 56. zelfkant; 58. bouwland; 60. maand; 62. een weinig; 64. dieren; 65. vistuig; 69. getal; 71. profeet; 73. symbool van pries terlijke waardigheid; 75. klank; 76. Aziaat; 77. rechtskundige; 79. bijwoord; 81 num mer; 83. edelsteen; 85. drank; 86. stad genoemd in de bijbel; 87. spat; 88. opge dragen werk; 91. motorrennen; 93. werke lijk; 94. stad in Drente; 96. namelijk; 98. haar; 100. haast; 101. roeipen; 103. tocht; 105. geluid; 107. Jodennaam; 108. metaal; 110. ordelijk; 112. lofzang; 114. pap; 115. rivier in Rusland; 117. als 77 verticaal; 119. voegwoord; 121. getij; 122. voorzetsel. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet gecorrespondeerd wor den. De oplossing van de geheimschrift- puzzle van verleden week Is: Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. De prijs werd deze week gewonnen door: mej. M. Heinsbroek, Houtstraat 17, Schiedam. Een postwissel wordt gezonden. rood meisjesvest, L. N. Verweijen, B. K.- laan 201; een paar regenpiioen, A. v. d. Deijl, Duinstraat 103 te Scheveningen; korte rode damesmantel, J. Tintel, Volta straat 7a; beige jongensjasje, Staat, Louise de Collignystraat 10; 1 paar bruine schoe nen, Th. Jansen, Delftweg 35, Overschie; gele hoofddoek, v. Dam, Rijnstraat 20a; padvindersriem, D. Pluijmers, Maasdijk 128b; bruin kinderschoentje met sokje, R. Janssen, Huijsmansstraat 37b; rose kinder deken, G. Bruijnjé, Hobbemastraat 5b; een paar witte gymschoenen, Schaper, Mus- senbroekstraat 26; dameshandschoen, J. Zonneveld, Schiedamseweg 204; 1 paar grote laarzen, A. F. de Nijs, Huijsmans straat 34b; dameshandschoen, J. v. d. Windt, D. v. Wassenaarstraat 21; shawl, H. Pijnacker, P. Potterstraat 22a; glacé herenhandschoen, C. Bezouwen, Albert Cuypstraat 24b; glacé herenhandschoen, A. Konings, Herenstraat 25/11; padvinders- riem, F. Brouwer, Herenpad 8b; donker blauwe kindercape, P. Boer, Villastraat 29; bruin kinderschoentje met steunzool, C. Kalk, Rotterdamsedijk 265; bruine suede schoen, v. d. Hof, Rotterdamsedijk 41; lips- sleutel, A. Beek, Lijsterbeslaan 18; vulpen, J. M. Pieterse, Perenlaan 14; sigarenaan steker, R. Nels, Bilderdijkstraat 11b; bril Ziwagci, INUUluV VkJ "V| --- - I i schoen, W. v. d. Heiden, Talmalaan 48; in étui, H. Zandwijk, Villastraat point, P. v. d. Pol, Lange Kerkstraat 31; zwarte vulpen, D. Boele, Rembrandtlaan 77a; vulpotlood, M. Witsel, Archimedes- straat 6a; R. K. kerkboek, C. Rogmalen, Nic. Beetsstraat 9; bril, P. Wassenaar, Noordvest 57; witte dubbele fietstas, J. Rietveld, Voetjesstraat 77, Rotterdam; rode portemonnaie met inh., Evers (fabriek), Buitenhavenweg 140; rood tasje met inh., A. dé Waal, Jan Steenstraat 3b; rode auto- step J. Damrpe. Warande 33; kinderschep, R. Teerds, SneilWssingel 42; hèrdershond, v. Schaften, Woonwagenkamp; leesboek, Grootveld, Galileistr. 27a; broodbakkers- mand, G. v. d. Horst, school, Anth. Muijs- straat 65; dekkleedje, W. Zuidema, Edison- straat 59a. De Medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175, Tel 68881 Dr Beukers, Burg. Knapperlaan 76, Tel. ''^Dr Nüenhu's> Burg. Knappertlaan 154, Tel. 69880. pe nachtdienst zal deze week worden waargenomen door Apotheek Gouka Co., Groenelaan 127. De kaDtoren der Redactie en Admini stratie zij O gevestigd te Schiedam. Dam 13, telefoon 66152. Gironummer 593943 Abonnementsprijs f Ö.25 per kwartaal t s.ii per nu.na I 9 5u oe: week (YUvei'iruueprOfc op gewone Kolombreedte «.if pel miiuineiei io«igi£- ingezonden Mededelingen op redactlunele tiu sunlrucl gelden lagere tarieven, welkt sjUMJilJieedte l tl.»1 Pel uillllmelei nuugle oc at adddnmlralle ut ot) de erkende ad v-M-lt'iu iti.tnrau» ve' Krimnnti zfln Kaïnpioenen (kleine advertentien) tot woorden in cent Elk woord meer s cent Maximum sn woorden Plaatsing uitsluitend bi] vooruitbetaling Alie advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentlewezen, In het Monopolc Theater gaat deze week een avonturenfilm van de volgende in houd: Carlos Delargo, kapitein in het leger van Marokko's sultan, is een zoon van een Mandorrese luitenant en een Mandor- rese koninklijke prinses. Als hij de Man dorrese ambassadeur doodt in een duel om een vrouw, wordt hij naar Mandorra uitgeleverd. Minister Triano durft hem echter niet voor de rechter te slepen, om dat hij sprekend op koning Lorenzo lijkt Tijdens de jacht wordt Lorenzo gewond, doordat prins Ramon, die zelf op de troon wil komen, Lorenzo een ondeugdelijk ge weer geeft. Triano houdt het ongeluk ge heim; hij weet, dat Ramon het land aan Napoleon zou uitleveren en hij zoekt daar tegen juist een bondgenootschap met Caruna. Prinses Teresa van Caruna is in aan tocht om zich met Lorenzo te verloven. Lorenzo is te ziek om te verschijnen en ten einde raad haalt Triano Delargo over om tijdelijk voor koning te spelen. Het lukt, maar Ramon is argwanend en komt er via 's konings geliefde Flora achter, dat hij een valse koning moet zijn. Ramon ontvoert Delargo en vraagt hem waar Lorenzo's schuilplaats is. Ondanks alle martelingen houdt Delargo echter vol, dat hij de koning is. Tenslotte weet hij te ontsnappen en nog net op tijd bij de ondertrouwplechtigheid te verschijnen. Lorenzo, die in een oud, ommuurd arse naal ligt, stuurt bericht aan Flora. Maar deze wordt bespionneerd door Ramon en weldra heeft Ramon met zijn mannen het arsenaal overmeesterd. Napoleons ambas sadeur eist nu van Triano, dat hij zijn .bedrog" met de valse koning zau bekend maken Deze weigert, maar hij weet, dat Ramon nu wellicht Lorenzo zal ve-moor- den. Delargo haast zich daarom naar het arsenaal en rekent in een duel op leven en dood met Ramon af. Een van diens handlangers doodt echter Lorenzo. Delargo wil ziu weer uit Mandorra ver trekken, maar Triano bereidt stilletjes zijn huwelijk met prinses Teresa voor. Teresa heeft Delargo van het eerste mo ment af lief gehad en daar Delargo van moeders zijde koninklijk bloed in de aderen heeft, lijkt het 't beste, dat hij maar zonder opzien de rol van Lorenzo III voor goed zal blijven spelen. Maar pas als Teresa dreigt mét hem in balling schap te gaan Indien hij weigert, stemt hij toe. K.F.C.-keuring: 14 jaar. De filmster Doris Day schijnt nog steeds elke film, waarin zij optreedt, tot een kas-succes te maken, onverschillig of zij nu de bakvis, de veel te laat ontdekte zangeres of de gedesillusionnecrde revue- ster op het doek brengt. In de deze week in het Passage-theater draaiende rolprent speelt zij het branie achtige meisje, dat voor de mannen uit het Wilde Westen niet onderdoet in rij en schietvaardigheid, doch vergeet vrouw te zijn, totdat haar de ogen geopend worden. Na de uitvoerige bespreking bij gelegen heid van de première, kunnen wij thans kort zijn. Wanneer de hotelhouder van Deadwood City zich vergist blijkt te heb ben, door in plaats van een actrice een acteur te engageren, dit tot grote teleur stelling van zijn uitsluitend uit cowboys bestaand publiek, belooft Calamity Jane er voor te zorgen, dat Adelaid Adams, een beroemde ster, naar het stadje zal komen. Zij brengt echter niet de ster, doch haar kleedster Katie Brown mee, die na enkele strubbelingen toch succes oogst bij de toe schouwers en wel in het bijzonder bij twee vrienden van Jane. Onder de in vloed van Katie begint Jane zich wat vrouwelijker te gedragen en zij wordt zelfs uitgenodigd op een bal. Daar moet zij het echter aanzien, dat de man op wie zij verliefd is, Katie het hof maakt. Ge lukkig komt ze later tot de ontdekking, dat niet hij, doch een ander de ware Jacob is en aan het eind van de film zijn er twee gelukkige paren. Zowel de liefhebbers van een muziek film, als die van een Western komen aan hun trekken, al zullen zij af en toe de indruk krijgen, dat het geheel vlees, noch vis is. Doris zingt en springt, dat het een lieve lust is, maar kan geen moment aan nemelijk maken, dat zij behalve een aar dige stem ook nog acteertalent bezit. Ook Howard Keel doet nog een muzikale duit in het zakje. Het geheel is gedompeld in Technicolor en verschaft aan de toeschou wers een onschadelijk amusement. Het voorprogramma bevat een amusante tekenfilm met muziek uit de „Barbier van Sevilla''. In het buitenlandse nieuws ziet men opnamen van de hevige overstromings ramp, die Oostenrijk en West-Duitsland heeft getroffen, van de strijd in Indo- China en van enkele sportevenementen, o.a. de Tour de France. K.F.C.-keuring: alle leeftijden. De laatste tientallen tonnen zwarte vruchten zijn de distilleerderijen binnen getransporteerd en liet beneidingsproces van bet nieuwe rood is begonnen. In de afdcünSfn' ivaar de drank gereed gemaakt wordt, heerst een koortsachtige bedrijvigheid. Want iedereen wil de eerste zijn, om het product aan de markt te brengen, d ■w.z., voor bet publiek verkrijgbaar. „Calamity Jane Dit publiek, wanneer het dan het eer ste glaasje „nieuw rood consumeert en er een warm gevoel van welbehagen door ontwaart, weet over het algemeen nau welijks. wat er voor nodig is, om de zwarte bessen te laten groeien. Menigeen zal misschien zeggen: ze groeien in het wild en ik heb ze zelf wel eens geplukt. En dan hebben hij of zij gelijk nog óók. Maar dat zijn niet de bessen, die in hoofd zaak de „grondstof" voor het nieuwe rood vormen. Om deze grondstof in voldoende kwantiteiten beschikbaar te krijgen, is 'n moeizame teelt en 'kweek nodig, die het hele jaar door nauwgezette arbeid en aandacht vraagt van de ondernemende kweker. Omdat wij, evenals zovelen, niet zo goed op de hoogte waren van het waar en wat der zwarte bessen, stelden de heren Elshof en Rolloos van Simon Rijnbende Zn ons in de gelegehheid, een zwarte- bessenveld te bezoeken. Op de regenach tige Vrijdag van de thans afgelopen week reden we naar het polderlandschap van West Brabant. In de buurt van Din- teloord voerde een met fraaie bomen rijen beplante polderdijk ons, nadat we het kabbelende riviertje de Dintel gepas seerd waren, naar de diep benedendijks liggende boerderij van boer Verstraaten, op wiens land de kweker Buscop 12000 vierkante meter met bessenstruiken be plant had. Tot de Februariramp had hij in toen overstroomd gebied niet ver hier vandaan aardbeien gekweekt en was nu in de zwarte bessen begonnen. We werden hartelijk door het tweetal samenwerkende vaklieden verwelkomd en hoorden zo het een en ander over de lang niet gemakkelijke kweek en pluk van wat wij en velé anderen met zoveel gemak als „nieuw rood" savoureren. Twee jaren geleden zette kweker Bus cop zijn stekken uit, die hij van een kwe- kersbedrijf in Wouw gekocht had. Eerst had hij de grond (zavelgrond, klei met veel zand) flink gemest. Het hele jaar door wiedde hij, om het veld onkruidvrij te houden. Waaraan hij zo lang en zo in tens zijn zorgen had besteed, kon nu in is aan aller gezichten te zien, dat het best gegaan is. Toen de bui losbrak, die bjjna 'n wolkbreuk leek, bleven ze giechelend en grappen makend doorgaan. Wij reden weibeschut terug door het polderland schap, dat wederom door de regen eens flink gewassen werd en bijzonder fris aandeed, naar Breda, waar tot vijf uur een veiling gehouden werd. Daar bleken de zwarte bessen een re cord te hebben gehaald. Een gulden zes tig cent per kilo vijf a zes dagen geoogst worden. Zijn struiken groeiden goed, de bessen zijn flink van formaat en van goede kwaliteit en al viel, zoals in heel het land, de kwantiteit danig tegen, de hoge prijzen waren een dankbaar aanvaarde vergoe ding. Terwijl we daar stonden, in de beschut ting van 'n aan enkele palen vastgebonden zeil, drong vrolijk gezang van P1UK:b en plukkers tot ons door. Ze z?n?f5} lijk, ondanks de regenbuien, die ne ®s" senveld telkens geselden. Bet aren schoolkinderen uit de wijde °my„ fietsen in de greppels rondom lagen. De jongens en meisjes, leerlingen van Mulo- scholen tot uit Bergen op Zoom toe, had den zich overeenkomstig h ',^el ge kleed. Ze konden er tegen, verzekerden ze om strijd. En opgeruimd verden ze de manden met geplukte bessen brj de weegschaal af, om hun bonnetje m ont vangst te nemen. Als ze een goede dag hebben gehad, vertegenwoordigen die bonnetjes een waarde van dertien gulden. Een aardig vacantiegelletje. Dat plukken is een moeizaam karwei. De struiken zijn laag, de bessen zitten vaak verscholen tussen de bladeren. En de instructies zijn streng; de bladeren sparen, de bessen met stuk drukken, want zulke bessen tasten m de manden, waarin de oogst naar de veiling vervoerd wordt, de andere direct aan. Ze vormen dan een natte massa, die alleen goed is voor het maken van jampulp. En dan brengen ze geen een gulden veertig meer per kilo op. Deze week z°u de pluk hier aflopen. Veertig plukkers en pluksters, hebben dan ongeveer 8 ton zwarte bessen ge oogst, geholpen door andere schoolkinde ren, die 's morgens vroeg, tot schooltijd en des namiddags, na schooltijd meehiel pen. Het is dit jaar gezien de prijzen voor de kweker een voorspoedig jaar, waarvan hij het resultaat deelt met de boer, op wiens land hij zjjn struiken plantte. Het passage Theater: Calamity Jane (a.l.) Mandorra (14 jaar). Monopole Theater; De gevangene van Madorra (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling. R.K, Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 18 uur uitlenen van boeken. Kethei R.K. Ver Geb. Uitreikipg elke Zondag na de Hoogmis. Zaterdag Koningin Wilhelmina-mars. 10 uur feestprogramma Plantage. toneel en muziek Rotterdamse Schouwburg 20.15 uur: „Overschotje" (Rotterdamse Comedie). Openluchttheater Dijkzicht 20.30 uur: Joegoslavisch Danstheater. Zondag: Rotterdamse Schouwburg 20.15 uur: „Overschotje" (Rotterdamse Comedie). Openluchttheater Dijkzicht 20.30 uur; Joegoslavisch Danstheater. Maandag. Rotterdamse Schouwburg 20 uur: „De kat en de strafschop" (40-jarig toneelju- bileum Jacques van Bijlevelt). bioscopen Programma's van 16 t.m. 22 Juli Arena: City Lights <14 j.)Capitol: Gevaren ener wereldstad (18 j.l; Centraal: Cleopatra, ne slang van de NijJ (14 i->; Cineac: Mijn vrouw is een heks (18 j.): Colosseum: Robinson Crusué en Co (a.l.); Harmonie: Gestolen liefde (18 Lutusca: Maliemolen (a.l.); Luxor: De Vogei- koopman (14 j.i; Passage (Schiedam): Calamirv Jane (a.l.i; Prinses: Duel op de zeebodem (14 1.)Rex: Het Zwarte Commando (14 i.); 't Venster: Les Belles de nuit (a.l.); Victoria; t The Glenn Miller Story (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2