K.A.B. OPEN VOOR SAMEN WERKING MET ALLEN Voorlopig commentaar van de lieer Middelhuis Voorzitter CNV verrast BOEDAPEST DOOR VLOED GOLF BEDREIGD °"»a„ dDes=,r1v«s Ruim 350000 kinderen wachten op hetere regeling k Frans tegenoffensief verlicht de druk op Hanoi Maar tweemaal zestigduizen Vietminh blijven dreigen Scheveningse loggers raakten in moeilijkheden Prijsindexcij ter gezinsverbruik opnieuw gestegen Buien vloedgolven in natuurbij V V Genève en Hanoi N.V.V. VERKLAART ZICH NADER Geen samenwerking met communisten GROTE BELANGSTELLING VOOR BOER BIET Maandag 19 Juli 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Katholieken moeten communistisch verraad Dijkbreuk bij Den Bommel In Duitsland stijgt de Elbe verontrustend aangeven" Katli. Bond „Voor het gezin" benoemt commissie inzake ouders en school Nieuive regering in Saarland Krentenwegges van 20 pond geoffreerd WEERBERICHT In beleid niet de minste wijziging Namens het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland is btj monde van de voorzitter de heer M. Rup- pert, het volgend commentaar gegeven op de beslissing van het NVV om de samen werking in de raad van vakcentralen en de bedrijfsunie te beëindigen: „Even afwijzend als in het verleden' De schade in Oostenrijk en Oost-Duitsland Duitsland: de Elbe wast Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk Richtlijnen van Philippijns Episcopaat De bestuursraad van de „Catholic Welfare Organisation" in de Philippijnen, het uitvoerend orgaan van het gezamen lijke episcopaat, heeft aan de katholieken van de Philippijnen richtlijnen gegeven voor hun strijd tegen het communisme. Regering om spoed gevraagd TOTAALCIJFER BELANDDE PER 15 JUNI OP 127 (VORIGE MAAND 126) De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer toenemende bewolking met van het Noord- Westen uit enige regen. Meest matige wind krimpend van Noord-West naar Zuid-West. Ta melijk koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 20 Juli: Zon op 4.43 uur, onder 20.49 uur; Maan op 22.16 uur, onder 10.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een redacteur van het A.N.P. lieeft aan dc lieer J. A. Middelhuis, voor. zitter van de Katholieke Arbeidersbeweging commentaar gevraagd over liet besluit van het N.V.V., de samenwerking in de raad van vakcentraleu en de bcdrijfsunics te beëindigen. Dc heer Middelhuis zeide, dat hij slechts zijn persoonlijk oordeel kou uitspreken, omdat hij van mening is, dat er geen reden bestond om hals over kop een bestuursvergadering van de K.A.B. bijeen te roepen, daar men Maandag in de gebruikelijke wekelijkse vergadering bijeenkomt, zodat de aangelegenheid daar eventueel aan de orde kan worden gesteld. De verklaring, die de heer Middelhuis daarna aflegde, luidt als volgt: „Het besluit van het N.V.V. de samen werking met K.A.B. en C.N.V. in de raad van vakcentralen op te zeggen, is om meer dan een reden te betreuren. De raad van vakcentralen heeft onge twijfeld veel bijgedragen tot de verbete ring van de positie der arbeiders en is voor land en volk van betekenis geweest. De gronden, waarop het N.V.V. uit deze samenwerking treedt, zijn onhoudbaar zwak. Overigens zal er naar het zich laat aanzien niet zo har veel veranderen. Ook de K.AB. zal haar constructieve bijdrage blijven leveren in alle organen van ons maatschappelijk leven en in het belang van de werknemers. Dc K.A.B. blijft dat doen ais katholieke stands- en vakorganisatie, die met hand having van eigen beginselen en eigen zelf standigheid open staat voor samenwerking met allen, wier program en gezindheid voldoende waarborgen bieden voor een gezamenlijk streven naar de stoffelijke en Zaterdagmorgen merkte een boer, die zijn koeien ging melken, dat dc kleine dijk, die in verband met het maken van een nieuwe waterkering de haven van Bom mel afsluit, was doorgebroken. De haven, die droog lag, dreigde daar door weer vol te lopen. De boer sloeg onmiddellijk alarm en de burgemeester riep brandweer en Bescherming Bevolking op om hulp te verlenen. Medegeholpen door de inwoners van Den Bommel is men direct begonnen het gat te dichten en het water, dat in de haven was gelopen, er weer uit te pompen. De dijkdoorbraak ge schiedde bij een waterstand die een 60 a 70 cm hoger was dan normaal. geestelijke verheffing van de Nederlandse arbeiders'. In een onderhoud met het KNP voegde de heer Middelhuis hieraan nog toe: „Wij zullen de ontwikkeling der gebeur tenissen rustig afwachten en ons aller minst tot overhaaste daden of besluiten laten verleiden. Trouwens we moeten eerst de verklaring in haar geheel bestuderen om precies te weten wat de heren eigenlijk bedoelen. Het wil mij zo op het eerste ge zicht voorkomen, dat er weinig zal ver anderen, of wij onze werkzaamheden met of zonder het N.V.V. voortzetten. Onge twijfeld zal het K.A.B.-bestuur t.z.t. de nieuwe situatie onder ogen zien, maar ik acht dit niet zo urgent, dat wij daarvoor een spoedvergadering bijeen zouden moe ten roepen. De tijd zal bovendien moeten leren, of het N.V.V. zelf door deze verkla ring niet een verkeerd gebaar heeft ge maakt". De heer Middelhuis doelde hierbij mede op het verbreken der samenwerking door de socialistische vakbeweging, terwijl het Bisschoppelijk Mandement de Katholieken juist aanspoort tot het handhaven der sa menwerking. „Het verbondsbestuur van het CNV heeft er uit de pers kennis van genomen, dat het NVV de gereglementeerde samen werking tussen de drie vakcentralen heelt opgezegd De eventuele gevolgen van deze beslissing komen uiteraard geheel voor rekening van het NVV. In het beleid vau de christelijke vakbeweging brengt deze beslissing vanzelfsprekend niet de minste wijziging." De heer M- Ruppert zal Maandagavond om 18.15 uur voor de microfoon van de N.C.R.V. verder commentaar leveren op de beslissing van het N.V.V. inzake de verbreking van de gereglementeerde samenwerking tussen de drie vakcen- tralen. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft Zaterdag voor de Vara-microfoon een radio-rede gehouden als toelichting op het manifest van hel N.V.V. Na betoogd te hebben, dat het Bisschop pelijk Mandement een principiële wijziging betekent tegenover de Vastenbrief van 13 Maart 1946, waarin het verbod voor katho lieken om lid van het N.V.V- te worden, dat reeds van December 1918 dateerde, werd herhaald, cn wel door de thans ge geven motivering van het verbod, besloot de beer Oosterhuis zijn rede als volgt: „Ik zei reeds, dat wij de samenwerking Zwitserland en Frankrijk gisteren weer in gebruik worden genomen, doch op sommige plaatsen moet nog wel met zeer geringe snelheid gereden worden. Volens voorlopige cijfers zi.in door de overstromingen alieen al in Neder- en Op- per-Oostenrijk 25.000 personen dakloos geworden, 28.000 huizen en 100.000 H.A. overstroomd, 7000 huizen ontruimd. -00 huizen en 200 bruggen verwoest, 20 spoorlijnen verbroken en 200 bedrijver, stopgezet. Volgens een onofficiële raming zijn de te Ve gewassen over een gebied van 80 000 hectare vernield of beschadigd. De schade aan deze gewassen wordt ge schat op 85 000.000 gulden. De Oostduitse premier, Ótlo Grotewoh), heeft meegedeeld dat bij de overstromin- gen in zijn land veertien mensen zijn om gekomen 23.000 mensen hadden hun wo ningen moeten verlaten en grote schade was aangericht in en om Chemnitz Dres den, Gera en Leipzig. Dc vloedgolven, die achtereenvolgens grote delen van Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije cn Z.W.-Hongarije heb ben geteisterd bedreigen nu de Hongaarse hoofdstad Boedapest. In de loop van van daag wordt daar in de Donau een top- hoogte van 9 meter verwacht. Er wordt koortsachtig gewerkt aan het versterken der waterkeringen. Radio Boedapest meldde gisteren, dat de situatie van uur fPt uur ernstiger wordt. Op vele plaatsen begint het water reeds door de dijken te dringen. Een belangrijke (lijk hij Seepel, Boedapcst's industriewijk, is bezweken, waardoor een grote machinefabriek „Ma- tvas Rgkosi" gevaar loopt. Zaterdag werd bericht, dat de Donau die midden door %oedapest stroomt, on geveer dertig cm. per dag stijgt. Straten aan de Noordelijke oever van de rivier staan reeds onder water. De riolering, die "itmondt in de Donau, functionneert niet meer. „Hie P°naubekken in Noord-West Hon our, '»™LUlt de vloedgolf overgebleven als rvner met llier en daal' een e^and- e tweede industriestad van het ifl^wa^rsthpefWaterpeil nu ook zakt' is 5 toestand ward heel blank en is eveneens ontruimd In de stad Komarom staat het water op sommige plaatsen 30 cm. hoog. Ook Duitsland wordt nog steeds door het water bedreigd. De vloedgolf die de overstromingen in Beieren heeft veroor zaakt begint de benedenloop van de Elbe te bereiken, waar tengevolge van het hoge water, het scheepvaartverkeer vrij wel geheel gestremd is. Te Lauenburg, 40 km. ten Zuiden van Hamburg, is het peil r<?eds drie meter hoger dan normaal. Men verwacht, dat het water in de komende dagen nog twee meter zal stijgen. Te Avendorf, nabij Lueneburg, loopt het water op verscheidene punten over de dijken. Britse troepen en Westduitse grenspolitie zijn hier aan het werk om de waterkeringen te versterken. 500.000 zand zakken, die aanvankelijk waren bestemd v°or. de aï?,rsnoodgebieden in ons land zijn in allerijl naar de bedreigde plaatsen gebracht. Met het oog op de hoge water stand in de Elbe zijn Westduitse en Oost- duits© deskundigen Zaterdag te Schnac- kenburg, in Neder-Saksen, bijeengeko men om gezamenlijke maatregelen te treffen. Nog in .e,en.,an, ,r opzicht bleek Zaterdag de solidariteit tussen Oost- en West-Duitsland: Oostduitse vakvereni gingen stelden kleding en levensmiddelen ter waarde van een n?'111®6" ™ark ter beschikking van de slachtoffers der over. stromingen in Beieren. Uit Tsjecho-Slowakije wordt inmid dels gemeld, dat het water overal oaa maar dat het gevaar toch nog niet gewe ken is In bepaalde wijken van Bratis lava staat 60 cm. water en in sommige gebieden is de evacuatie nog in volle gang In Oostenrijk kan de belangrijke spoorlijn van Wenen naar Duitsland, In het herderlijke schrijven komt een passage voor waarin de bisschoppen uit voerig ingaan op het verraad waarvan het communisme zich vaak bedient. Het K.N.P. ontleende daaraan het volgende: „Verraad is van nature een zaak die geheim wordt gehouden. Vandaar dat het kan voorkomen, dat verraad duidelijk voorhanden is, maar de gegevens op zich weer niet zo volledig en duidelijk zijn, dat zij voor het gerecht afdoende bewijs kracht bezitten. In zuike gevallen heb ben de burgers van democratische staten niet alleen het recht, maar ook de plicht de gegevens onder aandacht van de be voegde autoriteiten te brengen, opdat tij dig maatregelen kunnen worden getrof fen ter voorkoming van uitvoering". „Maar", voegen de bisschoppen er aan toe. „het onderzoek van de feiten moet geschieden door officiële instanties van onbesproken integriteit en in de strikste geheimhouding Als dit het geval is kan men niet spreken yan ondemocratische middelen. Zonder die middelen toch zou onze democratie zonder afweer zijn tegen de meedogenloze kracht, die re op uit is haar te vernietigen". (Van onze redacteur) Op de Centrale Raadsvergadering van de Katholieke Bond „Voor her Gezin" te Tilburg, heelt de voorzitter, dr J. H. Gilisscn een „cri de coeur doen horen ten aanzien van het bijzonder kleuteronderwijs, dat onvoldoen de gesubsidieerd wordt. De besturen van de bijzondere kleuterscholen slaan bijna overal voor onoverkomelijke grote financiële moeilijkheden. Daar dc te maken onkosten met dc dag stijgen kunnen de religieuze con gregaties dit onderwijs dat zij aanvankelijk tegen een zeer laag school geld en meer als een soort liefdewerk beoefenden bijna onmogelijk voortzetten. De gemiddelde gemeentelijke subsidie, die de bijzondere kleuterscholen per jaar ontvingen, was 32.Voor de kleuterscholen in de gemeenten van de Zuidelijke provincies lag de subsidie nog beduidend lager. De onkosten per leerling stijgen met de dag en zijn te ramen op 140.per jaar per leerling. De gemeenteraden hebben wel bijna alle de bereidheid om de vereiste subsidie te verlenen, maar de meeste zijn momen teel, gezien de beperkte finanpiële mo gelijkheden der gemeente, onmogelijk in staat het laagst gevraagde noodzakelijke minimum aan subsidie te verlenen. De katholieke bond „Voor het Gezin" maakt zich ernstige zorgen, omdat de reeds in September 1950 aanhangig gemaakte wet telijke regeling van het kleuteronderwijs zo lang op zich laat wachten. In het cur susjaar 1950/51 telde het bijzonder kleu teronderwijs in totaal 285.000 leerlingen, terwijl op de openbare kleuterscholen, die over het algemeen een veel betere subsidie-regeling van gemeentewege ken nen, daarentegen aan 56.000 kinderen on derwijs wordt gegeven. in de raad van vakcentralen van het hoogste belang achten voor het Neder landse volk. Maar de strijd om de ge wetensvrijheid en de vrijheid van organi satie is een hoger belang en daar gaat het vandaag om. Daarom heeft het N.V.V. in het volle besef van zijn verantwoordelijk heid moeten besluiten, de gereglemen teerde samenwerking met de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond te beëindigen. Dit besluit is Zaterdag inet algemene stemmen door dc hoofdbesturenvergade- ring van het N.V.V. genomen. Daar het hier' om dc democratie gaat, is meteen het antwoord gegeven om ecnhcidsaanbicdin- gen, die ons ongetwijfeld van communis tische zijde zullen bereiken. Dat antwoord zal even duidelijk afwijzend zijn als in het verleden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze op zegging van de samenwerking er het N.V.V. niet van zal weerhouden, zijn con structieve sociale en sociaal-economische politiek in het belang van het Nederlandse volk met kracht voort te zetten". Zaterdao werd te Parijs bekend gemaakt, dat de Franse troepen een aantal da-en -eleden een offensief hebben ingezet m de Noordelijke sector van de delta van de Rode Rivier. Zij hebben het kamp Erulin, 70 km. ten N.O. van Hanoi, heroverd, nadat dit 48 uur eerder m handen van de Vietminh was gevallen. Zij verdreven de communisten ook nu hun vooruit- geschoven posten rondom Sontay en Luc Nam De Vietminh trok zich ,n 'le meeste gevallen terug zonder veel tegenstand te bieden. Anderzijds hebben tienduizend man Franse, Unietroepen, bijgestaan door tanks deelgenomen aan uitvallen ten Noord-Oosten en ten Noord- Westen van Hanoi om de Vietminh-troepen terug te drijven uit de omgeving van de stad. Naar aanleiding van deze operatie maakte het Franse opperbevel gisteren bekend, dat het gelukt was de druk van de Vietminh te verminderen: de commu nisten zijn ongeveer 60 k.m. ten N.O. van Hanoi teruggetrokken en rond Sontay. ongeveer 40 k.m. ten Z.W. van Hanoi, duurt de terugtocht nog voort. Eerder had generaal Cogwy bekend ge maakt dat 60.000 man Vietminh-troepen f-X ng" Hanoi-Haiphong hebben ge- ïnllltreerd, en dat andermaal 60.000 mat* de vesting omsingeld hieldem k"m' ten E- van Hanoi, in de na bijheid van Hoeng Yen, sloegen de Frans-Vietnamese troepen gisteren een aanval van 800 Vietminh-soldaten af. Naar schatting werden 200 van de aan vallers buiten gevecht gesteld. Watergebrek en betogingen Uit de belegerde stad Haiphong komen intussen alarmerende berichten binnen over een ernstig tekort aan drinkwater. De Vietminh heeft de installaties voor drinkwatervoorziening opgeblazen en de andere bronnen raken uitgeput. Koelies dragen nu water aan van buiten de stad en al met al bedraagt de prijs van een liter water een dubbeltje. Amerikaanse technici, die in allerijl gezonden zijn door de United States Ci vil Air Mission, zijn terstond asn het werk geslagen om, met behulp van zui veringsmachines. water uit diverse bron nen drinkbaar te maken. Doch naar ._t schijnt is dit water brak en onsmake..vk. De situatie wordt in zekere zin nog "•enibeler tengevolge van het feit t Haiphong steeds dichter bevolkt wordt, de laatste dagen mede doordat de Fr?»---en bepaalde secties van hun hoofdkwartier vanuit Hanoi gaan overbrengen. Uit het Zuidelijke Saigon, de hoofd stad van Vietnam, komt het V 'ht bin nen. dat honderden jonge Vietnamezen 'aterdag voor het stadhuis ern betoging hebben gehouden tegen een verdeling van hun land. Waarnemers hebben de ind—a-t de betoging de goedkeuring had van de Vietnamese premier. Ngo Dinh Diem. Gemeld werd in alle geval, dat de politie de demonstranten beschermde. Hoe ver het is van Cannes naar Hanoi En, terwijl in deze laatste uuren dié ons nog scheiden van de fatale 20ste Juli, de spanning alom in de wereld stijgt, terwij] de bevolking van Hanoi en Hai phong wacht op de Geneefse beslissing die haar straten in een slagveld zal ver anderen of er de vrede zal brengen temidden van dit alles verscheen dan vanmorgen vroeg overal ter wereld op de telex^ een pover bericht uit Nice, mel dend, dat het Vietnamese staatshoofd Bao Dai vandaag zijn villa aan de Cöte d'Azur zal verlaten om zich te gaan ster ken aan de bronnen van Vittell. Aan dit bericht werd ten overvloede toegevoegd, dat er geen reden bestaat om aan te ne men, dat deze verandering van residentie verband houdt met de ontwikkeling in Genève De bond betuigt adhaesie aan een brief van de Vereniging van Ned. Gemeenten aan de Minister van O. K. en W., waarin op een spoedige totstandkoming van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs wordt aangedrongen cn vraagt de rege ring. alsmede de beide Kamers der Sta ten Generaal namens de zeer vele katho lieke en christelijke gezinnen, wier kin deren overeenkomstig de geloofsovertui ging der ouders geen openbare, maar een bijzondere kleuterschool moeten bezoe ken, de grootste spoed te willen betrach ten. Meer dan 350.000 kinderen zijn er nu reeds onmiddellijk bij betrokken. Ter voorbereiding van een reorganisa tie van de bond, teneinde op tc treden als een overkoepelend orgaan van Ouder- comité's aan de verschillende scholen, overeenkomstig een suggestie van dr Jos. de Boer, werd een commissie benoemd, bestaande uit mgr mr F. Op de Coul, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding te Den Haag, dr Jos. de Boer, vice-voorzitter van de Kath. Bond „Voor het Gezin" en een door het Kath. Onderwijzersverbond nog aan te wijzen vertegenwoordiger. Bij de vele problemen, die de verhou ding gezin en school kent, springt, aldus dr Gilisscn op de eerste plaats naar voren het hoofdbeginsel, dat het kind volgens St. Thomas een deel van de ouders is, die de plicht en het recht hebben de kinde ren op te voeden. Zij hebben dus mede zeggenschap over het onderwijs, dat de kinderen zullen volgen. Nu is het wel heel merkwaardig, dat er ten aanzien van het onderwijs een wettelijke regeling be staat, doch de ouders geen statuut heb ben en slechts hun invloed kunnen aan wenden via de volksvertegenwoordiging en de Kerk. De Saarlandse premier, Johanne» Hoffmann, heeft Zaterdag zijn nieuwe regering aan het parlement voorgesteld. In een regeringsverklaring zei hij, dat zijn ministerie geen nieuwe oriëntering van het Saarlandse beleid overweegt, doch. op basis van het plan-Van der Goes van Naters, welk plan door de Franse en Duitse regering als uitgangspunt voor de onderhandelingen is aanvaard, zal blij ven streven naar Europeanisatie ran het land. Na de regeringsverklaring sprak het parlement zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uit. Vóór de regering stemden alleen de 29 afgevaardigden van Hoff manns Christelijke Volkspartij, terwijl de 16 socialisten en de drie communis ten tegen stemden. Ter motivering van de socialistische stemming verklaarde de socialistische fractieleider, mevrouw Messinger. dat Hoffmanns regering, die in het 50 leden tellende parlement een absolute meerder heid van 29 stemmen heeft, slechts door 38,6 pet van het kiezersvolk gesteund wordt en derhalve een minderheidsrege ring is. Zomersetegenstellingen. In Nederland begon Zaterdag voor de duizenden dc lang verwachte vacantie met een regen, die de ganse dag aan één stuk door neersloeg in een stormachtige wind. Niettemin: dc plannen waren gemaakt, onderdak besproken en dus toog men toch naar het station, In Amerika daarentegen was het verleden week zó heet, dat meer dan 150 mensen eraan I bezweken en de spoorlijn ergens in Kansas nevenafgebeelde grillige bochten vertoonde. Zaterdagmiddag raakte het 349 ton me tende schip „Hoe Vinces" van rederi) Bosma dwars voor Zandvoort in moeilijk heden. Nadat het schip noodseinen had uitgezonden voer de sleepboot „Cycloop" uit IJmuiden ter assistentie uit In de Het prijsindexcijfer van liet gezinsver- bruik is tussen 15 Mei en 15 Juni weder om met 1 punt gestegen cn belandde hier door op 127 (basis 1949 100), aldus blijkt uit berekeningen van het C.B.S. De oorzaak hiervan lag vrijwel uitslui tend bij de groep voedingsmiddelen, waarvoor het indexcijfer met 2 punten opliep. Deze stijging werd voor een be langrijk deel teweeg gebracht door de hoge prijzen per 15 Juni 1954 voor oude en nieuwe aardappelen. Ook het indexcijfer voor fruit, zij het in mindere mate dan dat voor aardappe len, liep tussen 15 Mei en 15 Juni op. Voorts deden zich prijsstijgingen voor bij vlees en Vleeswaren, melk, koffie, thee vis, eieren en chocoladerepen. Een aan zienlijke daling van het indexcijfer voor groenten bracht gedeeltelijke compensatie van de hierboven vermelde stijgingen. Bij de niet-voedingsmiddelengroepen, waarvoor de indexcijfers per 15 Juni 1954 op het niveau van 15 Mei gehandhaafd bleven, deden zich geen prijsveranderin- j gen van betekenis voor. Onderstaand staatje gééft van het ver loop van de prijsindex een overzicht (basis 1949 100): 15 April 15 Mei 15 Juni Voeding Roken Woning 133 134 Kleding, schoeisel 114 115 115 Hyg. en med.zorg 114 114 114 Ontwikk., ontspann. 120 120 120 Verzek. en belast. 120 Totaal 125 Totaal (excl.belast) 128 129 130 avond heeft de sleepboot de „Hoe Vinces" die motorschade had opgelopen, op sleep touw genomen waarna de haven van IJmuiden werd opgezocht. Bij Scheveningen raakten twee uit deze vissersplaats afkomstige motorloggers in moeilijkheden. De Sch. 78 „Johanna Ma ria" had op de visgronden een defect» motor gekregen en was Donderdag op sleeptouw genomen door de Sch. 3. Zater dagmiddag. toen het tweetal gevorderd was tot even ten Noorden van de Sche veningse haven, brak door het ruwe weer de tros. Men trachtte een nieuwe tres vast te maken, doch dit lukte met: om even over half acht Zaterdagavond vroeg de Sch 78 tenminste om onmiddellijke hulp. Daarop voer de Sch. 310 er ook d«, sleepboot „Schelde'' van Smit en Co Jit Hoek van Holland uit. De Sch. 78 ging op 2 mijl uit de kust tussen Scheveningen en Katwijk voor anker. De reder besloot de hulp van de sleepboot te nemen. Om ongeveer kwart voor elf bereikte d* „Schelde" de logger, waarna koers werd gezet naar de Nieuwe Waterweg. Het ongenietbare weer van Zaterdag bleek geen hinderpaal te zijn voor een grote belangstelling voor het bezoek van de Bietenbouwers aan de ia. Van Daalen te Vlaardingen. Hel was voor deze winkel aan de Hoog straat een drukte van belang, toen dit populaire radiogczclschap zijn al even populaire tonen over de Hoog straat liet weerklinken. Dit bezoek werd gebracht ter ere van bewuste firma en het echtpaar M. Struys uit de Thorbeckestraat. In deze zaak had dit echtpaar een der platen van de Bieten bouwers gekocht, tijdens de bespeling waarvan werd aangekondigd, dat deze plaat de honderdduizendste van de Bleten- bouwers was, die werd verkocht. Er waren 50 van deze platen door de gramofoon- platenfabriek Phonogram uit Amsterdam in omloop gebracht. Alleen de eerste drie kopers, die hiervan kennis gaven aan Phonogram, zouden op een verrassing worden onthaald in de vorm van een be zoek van de Bietenbouwers aan de zaak, waar de platen waren gekocht en het aan bieden van geschenken. De eerste melding Wa-n uit Breda binnen, de tweede uit ocndaal en de derde uit Vlaardingen. Nadat onder leiding van Ger de Roos. oftewel Boer Biet, de Bietenbouwers in origineel boerentcnue enkele Iedjes had den gespeeld, ontving zowel de handelaar als het echtpaar uit handen van de direc teur van Phonogram Jack Philips, een krentenwegge van 20 pond en met een lengte van 1.25 M. Het echtpaar werden door Phonogram bovendien 6 gramofoon- platen aangeboden. Daarna trok het gezel schap naar Roosendaal en Breda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1