Bedell Smith: De V. S. zullen bestand eerbiedigen Koortsachtige arbeid in iets ontspannen atmosfeer Westduitse president in Berlijn herkozen Jeugd uit vijftien landen in Den Haai een VIJFJARIGE SPEELDE BACH Illustratie juridische onmacht omstreden gebied m TOUR DE FRANCE AAN DE BINNENWEG H. VADER RICHT ZICH TOT DE JONGE MEISJES Wie doodde DE GENEEFSE CONFERENTIE POOLSE DIRIGENT GEVLUCHT r Gloeilampjes Marco Graffi in elk huisgezin: Kuiistcritiek in Sovjet-Rusland kan geen cynici verdragen Zeer ernstig motor ongeluk nabij Rlioon „Haul" in zware zeegang en storm Zweeds wonderkind Roulettebal rolde ?i huis van Sooi Een ware run naar de gele truitjes V. J Geloofsverdieping door studie MAANDAG 19 JULI 1954 PAGINA 3 LEEUWEN-VIERLING IN EMM EN KLEUTER VIEL OP DE SPOORBAAN Door locomotief overreden AUTO IN VOLLE VAART TEGEN BOOM WESTDUITSE INVOER VAN SNIJBLOEMEN Importeurs achten vergroting noodzakelijk Houdt altijd Kennies bij de hand. Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie zet. Verpleegster aan verwondingen overleden Eén vurige wens dirigent worden Incident Systeem heeft gefaald ERGERLIJK VANDALISME !N NIJMEGEN Kostbare feestverlichting vernield (Van onze correspondent) door J. S. FLETCHER In Genève wordt in deze laatste uren die ons nog scheiden van de 20ste Juli, geschiedenis gemaakt. Maar naar het schijnt de tijd, voor zij de gebeurtenissen van deze dagen zal afstaan aan de tijdeloosheid van rle historie, nog eenmaal haar vluchtende onherroepelijkheid dramatisch aan de wereld demonstreren. Want in koortsachtig tempo wordt gewerkt, geconfereerd, getelefoneerd, en het tempo is nog niet snel genoeg. Dit zijn dagen waarin het nieuws soms met het uur verandert. Sinds gisteravond schijnt men evenwel in een iets opgeluchter atmosfeer te arbeiden in de kringen der conferentie. Nadat Zaterdagavond gemeld was, dat een bespreking tussen de heren Mendès-Fiance, Molotov en Eden geen resultaten had opgeleverd, zijn gisterenmiddag, op verzoek van de heer Molotov, de afgevaardigden van alle negen aan de cunfeientie deelnemende landen weer in geheime vergadering bijeen gekomen. Dit was sinds .Ie 19e Juni de eerste vergadering op ministerieel niveau, en, hoewel men zegt, dat zij geen nieuwe gezichtspunten zou hebben geopend, zou zij toch hebben bijgedragen tot het scheppen van een minder geladen zeer atmosfeer. De belangrijkste onderwerpen die be sproken werden, waren de eventuele bestandslijn in Vietnam en het tijdstip waarop de verkiezingen voor een regering voor geheel Vietnam zullen worden ge houden. De zitting werd na een uur en drie kwartier gesloten. De eigenlijke bespre king heeft echter slechts één uur geduurd. De vergadering werd n.l. na een uur op geschort om de afgevaardigden in de ge legenheid te stellen iets te gebruiken, en werd daarna niet meer hervat. Sprekers waren de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Bedell Smith, en de Vietnamese minister van buitenlandse zakep, Tran Van Do. Naar verluidt zou Tran Van Do zich krachtig hebben verzet tegen de bestandsontwer- pen, die thans in behandeling zijn. Naar verluidt, had Molotof Zaterdag avond om deze vergadering verzocht om het standpunt van Bedell Smith te ver nemen. Westelijke diplomaten vermoed den hierin een communistische poging om de Westelijke landen in moeilijkheden te brengen, door gebniik te maken van de verschillen van inzicht die tussen de Ver. Staten enerzijds en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds bestaan. Men vrees de het ergste, maar geen enkel drama tisch incident heeft zich voorgedaan. De heer Bedell'Smith heeft aan de con- Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten (Van onze correspondent) Een jonge leeuwin, die in 't begin van dit jaar door het, Noorder Die renpark te Emmen uit België werd gekocht, heeft Zondagmorgen het leven geschonken gan een vierling. Het laat zich aanzien dat de moeder de welpen normaal zal verzorgen, doch uit voorzorg heeft men een oproep gedaan voor honden, die de jonge leeuwen kunnen voeden, indien de leeuwin in gebreke mocht blijven. ferentie verzekerd, dat de V. S. niet zul len dreigen met geweld om een wapen stilstandsovereenkomst, die zij kunnen eerbiedigen, te verbreken. Hij voegde hieraan toe, dat zijn land iedere her- nieuwe agressie of schending van een bestandsovcrcenkomst zal beschouwen als een kwestie van primordiaal belang. In zijn hoedanigheid van voorzitter der vergadering, deelde de heer Molotof aan de ministers mee, dat hun plaatsvervan gers zeer goede vorderingen hadden ge maakt. De particuliere gedachtenwisse- lingen tussen de ministers onderling ga ven, zijns inziens, grond aan de opvatting, dat de vrede in Vietnam kan worden her steld. Onder de Westelijke afgevaardigden ontstond echter een zekere verwarring, toen hij verklaarde van oordeel te zijn. dat wellicht ten aanzien van de vraag stukken Laos en Cambodja nog meer werk nodig zou zijn. Molotof verklaarde even wel. dat hij van mening was, dat ook hiervoor een oplossing kan worden ge vonden. Alles bij elkaar genomen, lagen de standpunten van Oost en West gister avond nog ver uiteen, met name betref fende de kwesties van de verkiezingen en van het toezicht op een bestand. De kansen op een aanvaardbaar verge lijk tegen Dinsdag middernacht werden gisteravond te Genève nog „redelijk tot goed" geacht. Doch nog hebben de mi nisters, in hun wedloop tegen de klok, een geweldige taak voor de boeg. Nabij bet viaduct tussen Gru>hben\ orst en Blerick (L.) is Zaterdagmiddag hef 2 Vi- jarig dochtertje van de fami'ie C. uit Grubbenvorst door een locomotief gegre pen. Het kind was de spoorlijn opgegaan om naar haar vader te gaan, die aan de andere zyde van de l^jn op z^fn akker werkte. De kleine raakte met een voetje tussen de rails bekneld en viel. juist op het mo ment. dat er een losse locomotief naderde, waarvan de machinist het kind blijkbaar te laat heeft opgemerkt. Het slachtoffertje werd een been afgereden en liep ernstige hoofdwonden en kwetsuren aan het andere been op. Voor haar leven wordt gevreesd Zondagmorgen om ongeveer elf uur is te Berlicum (N.-Br.) een auto, afkomstig uit Groesbeek, in een bocht in volle vaart te gen een boom gereden. De klap was zo hevig, dat de auto ver in de boom drong. Van de vijf inzittenden werden de da mes V. en C. dermate zwaar gewond, dat zij ter plaatse werden bediend. De heren F. V. en J. R. werden ernstig gewond. De vijfde inzittende, de vader van de heer ït., liep minder ernstige kneuzingen op. De slachtoffers zijn allen per ziekenauto over gebracht naar een ziekenhuis in Den Bosch. Zij waren op weg van Groesbeek naar het middenstandszomerfeest te Hees- wijk. De president van West-Duitsland, prof. Theodor Heuss, is Zaterdagmiddag in Ber lijn voor een ambtstermijn van vijf jaar herkozen. Van dc bijna duizend kiesman nen, die zich in de tentoonstellingshal in West-Berlijn hadden verzameld, brachten er 871 hun stem op de 70-jarige president uit. Twaalf afgevaardigden stemden tegen en 95 onthielden zich van stemming. Drie stemmen waren ongeldig. ken zodat hij, temidden van het gejoel der andere, afgevaardigden, door twee orde bewaarders weggeleid moest worden. Naar aanleiding van dit incident heeft prof. Weber inmiddels verklaard, dat hij deze candidaatstelling door de communis ten als een misplaatste grap beschouwt. Hij zei, dat hij geen betrekkingen met de communistische partij onderhield en van deze candidaatstelling niets afwist. De herverkiezing van de president stond tevoren reeds vast, aangezien alle grote, partijen waren overeen gekomen hem te steunen. Het spectaculaire van deze ver kiezing lag dan ook veeleer in de omstan dig heid, dat zjj te Berlijn gehouden werd, als een officiële manifestatie voor dc ver eniging van Oost- en Wcst-Duitsland. Dr Ehlers, de voorzitter van de Bondsdag heeft daar in zijn toespraak voor de kies- vergadering dan ook zeer de nadruk op gelegd. Aan het begin van de bijeenkomst van het kiescollege, deed zich een zeer rumoe rig incident voor, toen Max Ueimann, de leider van de Westduifse coipmunisten, opsprong en de 85-jarige prof. Alfred We ber, hoogleraar aan de universiteit van Heidelberg, een sociaal-democraat, als te- gencandidaat voordroeg. Toen daarop dr Éhlers, als voorzitter der vergadering, hem het woord ontnam, omdat geen dabat over de candidaatstelling was toegestaan, weigerde Reimann zijn rede te onderbre- Veel wordt men niet gewaar over het geen zich op artistiek gebied in de Sovjet- Unie afspeelt. De weinige feiten die ech ter af en toe van achter het dz®^®" dijn naar onze contreien doorsijpelen, wij zen alle in dezelfde richting een gaande contföle op het scheppend van kunstenaars, Twee gebeurtenissen v de lagtste dagen komen dit weer eens vestigen, °m te beginnen streek eind vorige week op net Londense vliegveld Croydon egn sers vliegtuig neer met on<3er zijn passagiers een bijzonder opgewonden Pool. i> bleek de componist-dirigent Andrzej Panufm^ te zijp, onder de Pool se dirigenten®en zeer hoog aangeslagen kunstenaar, zijn opgewondenheid kwam voort uit "ft feit dat hij met deze vlucht uit Zwitserland, waar hij bij de gratie der Poolse cultuurcomniissarissen enkele con certen v°or.. j. cfoUn5h had geleid, zich definitief U)t de sfeer der communistische landen wilde be-vrjd'en Reeds Vier jaar lang, zo vertelde zijn echtgenote (een En gelse had Hte naar eed kans om naar de vr j wereld te ontsnap pen. Thans wil hij bn=els staatsburger Panufnik vertelde de Engelse journa listen een en ander ^"A®1 weinig op wekkende leven van een hed.^aagae mu- sicus in Polen. Vo°rt?a4R toen de P 3 zijn müzto1eeUepP'n^ he" vo'k^verwterp,'had hö steeds opnieuw MfK.tr jongste rT,. mande die het vroegere OTtatfS va" de Sovjet-regering. lijf Htorenburg te slikken had gekregen. II,ja kreeg fende woorden in een Russisch ^liuerair blad wegens een roman „De dooi In deze roman met een sombere achter grond traden, volgens de critiek, geschre ven door de romanschrijver Konstannn Simonov, figuren op, behepe met bijzonder cynische denkbeelden. En zulke denkbeel den zo wordt iedere rechtgeaarde Sovjet- Op de bijeenkomst. welll®^°oHeurs^van duit.se Bond van Bloemenimporteur» va i 20 tot 24 Juli te Hamburg fal houden, neemt de bespreking groting van de invoer van snybloepn de belangrijkste Europese snljbloeme" exporterende landen een vooraanstaan plaats in. De bloemenimporteurs streve er naar invoermogelijkheden voor bloemt te verzekeren welke overeenstemmen Pfft de werkelijke behoefte. De ingevoerde hoeveelheid in het seizoen 1953'54 (Sep- tember-Mei) bleek onvoldoende te zijn. onderdaan verondersteld de critiek te ver staan, zulke cynici horen in een aav3 pa- thuisS a'S 06 Sovjet"Unie natuurlijk niet Noch het geval Panufnik, noch het geval Ehrenhurg. werpt een nieuw licht op de situatie, zoals die in Oost-Europa voor de kunstenaar bestaat. Maar wellicht is het nuttig nu er in Nederland zelfs proef schriften gewijd worden aan de Sovjet- russische kunstcritiek, om met de feiten van de dag op de hoogte te blijven. Advertentie 7n' „neroend kan de pijn niet zijn, met één of twee Kennies zer U er een domper op. On 't zelfde moment behoort de pijn tot het vérleden Daarom hoeft U met Repnies hH de hand niet 20 Hcel!g voorziohtig to 7 in kunt U gerust alles eten waar U van zijn, Kunt us et Uw Renmes weer de houdt. Z0 WO A En komt soms de nood gezellige disgenoot ei, Rennles b de aan de man dan benig aUend Geen hand en neemt want iedere zuur- haan die ernaar kraan, brand is zó geblust Kopenhagen Niet alleen wij in Nederland, maar ook de Denen vinden hun land na de oorlog wel een beetje te klein worden. Want- met minder dan tienduizend van hen nebben alleen al na de krijgsbedrijven hun vaderland verlaten om naar Canada te emigreren. Londen Wie verre reizen doet kan veel verha len. Dat geldt nog altijd, ook in onze we reld van vliegtuigen. Twee jonge Engel sen, J. Tennan en S. Snow, die zijn te ruggekeerd van een expeditie naar Peru, verklaren in het Noorden van de oude Incastad Cuzco de resten gevonden te hebben van een stad met een oppervlakte van vijf vierkante kilometer, die omringo zou zijn door een dertig meter hoge ste nen muur. Helmstedt (Duitsland) „Als Duitsland wereldkampioen wordt, zal ik naar Kaiserslautern wandelen om aanvoerder Fritz Walter persoonlijk de hand ta drukken". Dat had Siegfried Hclmhold gezegd, een vurige voetballief hebber uit Helmstedt bij Berlijn, toen hij in de eerste dagen van het voetbal- tournooi in Zwitserland de Duitse, toen nog niet zó hoog aangeslagen kansen, met zijn vrienden besprak. Nu is Duits land wereldkampioen geworden en Sieg fried heeft zich aan zijn woord gehou den. Met een paar stevige schoenen en een rugzak is hij op pad om een wande ling van 500 kilometer van Helmstedt naar Kaiserslautern te maken. Hij heeft echter twee kameraden zo ver gekregen dat ze met hem meetrekken, maar die gaan op de fiets Salzburg (Oostenrijk) Dat hebben wij 'm hier in de rampda gen niet geleverd. Een Amerikaanse vlie ger, die per helicopter boeren van hun ondergelopen hofsteden haalde, meende op een van zijn vluchten een gezicht on der zijn passagiers te zien, dat hem be kend voor kwam. Toen hij later navraag deed bleek het, dat de eerste helicopter- vlucht de boer zó goed was bevallen, dat hij zich driemaal had laten „redden"- Hij was steeds weer teruggekeerd naar het onder gestroomde land en dat hij daarbij tot aan zijn middel door het water moesi waden, kon hem niet deren. Op de Groene Kruisweg onder Rhoon is Zaterdagmiddag ccn ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een dode viel te betreu ren en een tweede persoon zeer ernstig werd gewond. De 28-jarige J. in 't V. uit Ameide reed daar op de motor, met zijn 34-jarige zus ter S.. een verpleegster uit de Psychiatri sche inrichting te Leidschendam,'op de duo. Door nog onbekende oorzaak botste de motor tegen een uit de richting Spij- kenisse komende personenauto, die weer onmiddellijk gevolgd werd door een an dere auto. Deze laatste slaagde er vermoedelijk niet in nog tijdig te sloppen, toen de bot sing geschiedde Het staat nog niet vast of de heer In 't V. en zijn zuster tussen beide auto's bekneld zijn geraakt dan wel door de eerste botsing reeds zo ernstig werden gewond als zij later werden gevonden. Beiden hadden een schedelbasisfractuur opgelopen. De motorrijder werd in ernstige toe stand in het Zuiderziekenhuis tc Rotter dam opgenomen: zijn zuster, die er nog erger aan toe was. werd naar het zieken huis Bergweg te Rotterdam vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. (Van onze Haagse redactie). Onder de hoge bescherming van H. M. Koningin Juliana wordt van 16 tot 23 Juli in Den Haag het tweede werrid-vriend- schapsfestival van de F. A. C. A. Y. Friendship Among Childern And Youth around the world gehouden. Een hon derdtwintigtal ng»ns en meisjes uit vijf tien verschillende landen zijn daartoe naar Nederland gekomen. Zaterdagochtend werd in de Ridderzaal hun congres ge opend door de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen. Minister Beyen zeide, dat men elkaar eerst kan begrijpen als men elkaar kent. Daarom heette hij de jonge buitenlandse gasten hartelijk welkom in het land „waar het klimaat goed is, maar het weer soms slecht". De minister herinnerde aan de watersnoodramp van Februari 1952. „Deze bijeenkomst, zo zei hij, stelt mij thans in staat de jeugd uit andere landen zelf te zeggen, hoezeer het Nederland-e volk ge troffen is door de grote steun uit alle de len van de wereld ondervonden". Tijdens deze bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door de Duitse en de Franse ambassadeur, alsmede door de gezanten van Denemarken en Zweden, de zaakge lastigden van Engeland en Griekenland, en Zware zeegang, stormen en lage bewol king Hebben de NATO-oefcning „Haul" beïnvloed. Belgische, Nederdandse en Britse kust- en ondiepwater-mynenvegrrs waren *n vele gevallen genoodzaakt be schutting te zoeken. Zondagmorgen vroeg werden „vijande lijke" mijnen ontdekt voor de haven van Portsmouth, die tijdelijk was gesloten ver klaard, totdat geveegd zou kunnen wor den, Het vertrek van convooien werd enigszins verlaat; andere convooien wer den opgehouden door het slechte weer. Twee Nederlandse torpebootjagers, Hr Ms „Kortenaer' en „Evertsen", zochten langs de Nederlandse kust naar zes snelvarend* motorboten, die, naar wordt vermoed, daar op de loer liggen naar voor bet vaste land begtemde convooien Neptune-vliegtuigen van de R.A.F., van hun basis in Yorkshire uit op verkenning ontdekten Zaterdagavond laat met hun radar nabij New Haven een boven water varende onderzeeboot. Naderbij gekomen konden zij deze door belichten indentifi- ceren en door een aanval tot duiken dwingen. De Britse fregatten „Granville" en „Tyrian" werden door de vliegtuigen draadloos naar het terrein van actie ge leid. Men neemt aan, dat het de Britse onderzeeboot „Anchorite" is, die eerder op de dag had voorgegeven, drie schepen van de „blauwe" partij te hebben getor pedeerd. Het slechte weer heeft het de „blauwe" schepen moeilijk gemaakt, hun taak van aanvoer naar het vasteland en de Britse eilanden te vervullen. vertegenwoordigers van de ambassadeur van België en van de gezant van Finland, werd voorts nog het woord gevoerd door mevrouw Gerda Schairer, presidente van de F.A.C.A.Y., en door mr L. M. van der Bijl, voorzitter van de Nederlandse afde ling. Het matrozenkoor o.l.v. Theo van El feren het jeugdorkest „Jeugd en Muziek" o.l.v. Nico Hermans en een strijkkwartet gevormd door Leidse studenten, zorgden voor een passende omlijsting. De jeugdige congressisten zullen in de loop van de week nog excursies maken naar Amsterdam, Volendam, Marken, Rot terdam, Zierikzee. 's-Hertogenbosch en Nijmegen. ENNART Rabes is pas vijftien jaar oud, maar toch is hij uit verkoren deel te nemen aan de dirigentencursus, die de Nederlandse Ra dio Unie momenteel voor dirigeertalenten uit veer tien landen te Hilversum houdt. Lennart is van Zweden met zijn ouders naar Hilversum gereisd om deze cursus te kunnen volgen. De Zweedse jon gen heeft een muzikale begaafdheid, welke criti ci en dirigenten paf doet staan. Toen hij pas vier jaar oud was ontdekte zijn moeder, wier ideaal het eens was concertpianiste te worden, bij hem een uitzonderlijke muzikale begaafdheid en zij gaf hem pianoles. De resul taten waren verwonder lijk: toen Lennart vijf jaar oud was speelde hij Bach even goed als zijn moeder. De Rabes beslo ten hun zoon naar een muziekpaedagoog te Stockholm te zenden. Daar ontmoette Lennart de dirigent Garaguly, die nadat hij bij de jongen diens uitzonderlijke mu zikaliteit had ontdekt hem dirigeerlessen gaf Lennart toonde zich een uiterst begaafde leer- ling. Toen hij twaalf jaar oud was speelde hij voor de Stockholmse radio Bach, Schumann en De bussy en twee maanden daarna dirigeerde hij de Prélude van Liszt en voerde dezelfde avond aan de vleugel een Mo- zartconcert uit. De critici konden voor zijn talent geen woorden vinden. De ouders van Lennart spaarden het geld bij elkaar om hem te laten deelnemen aan de diri gentencursus van de be roemde Academie Chi- gina in Sienna te Italië. Eén van zijn leermeesters was Paul van Kempen. Toen Van Kempen Len- .nart zag riep hij veront waardigd uit: „Ik geef geen kleuteronderwijs". Hij testte Lennart met een bijzonder zwaar exa men. Op geen der vragen, vragen, die ervaren musici in verlegenheid zouden hebben gebracht - bleef Lennart het ant woord schuldig. Hij werd tot de cursus toegelaten en toonde zich zó goed dat hij als eerste de open bare uitvoering na de cursus mocht leiden. Sindsdien'zijn vele suc cessen als dirigent in grote steden te Italië, in Zweden en in Duitsland gevolgd Enige tijd ge leden kreeg Lennart van de Zweedse Koning een beurs van 5000 kronen. Dit geld gebruikt hij om de cursus te Hilversum te volgen en een tweede cursus mee te maken te Sienna. De jeugdige Lennart, die wij in een Hilversum- se woning waar hij met zijn ouders verblijft spra ken. is een eenvoudige jongen, die net als zijn speelkameraadjes graag met treinen speelt en urenlang zoek kan brengen op een station. Maar natuurlijk is de mu ziek zijn grootste hobby. Hij heeft maar één vurige wens: examen te doen aan het wereldberoemde Verdiconservatorium in Milaan en dan dirigent te worden. Lennart hoopt voorlopig in Hilversum te kunnen blijven wonen om zich op dit examen voor te kunnen bereiden met Paul van Kempen als leermeester. (Van onze correspondent) Dc juridische dualiteit, die, na het over leg tussen de Nederlandse en Belgische regeringen, sinds enkele weken tot stand is gekomen op de betwiste percelen gronds van het enclave-gebied van Baarle- Hcrtog, is bij de eerste stoot, die r.ij Zater dagmiddag te doorstaan kreeg, reeds ernstig aan het wankelen gebracht. Zoals aangekondigd was werd Zaterdag de speelclub „Seaside" in een van de hui zen van Sooi van den Eynde, de veekoop man die al zoveel beroering heeft te weeg gebracht in dit stukje grensgebied, ge ïnstalleerd Rond drie uur arriveerde de eerste Nederlandse goklustigen; zij gingen ietwat schuchter langs de omgehak'» boom, die nog geen enkele instantie heefl willen weghalen, de speelzaal binnen Later waren in de zaal ongeveer dertig personen bij de speeltafel aanwezig. Ter geruststelling van de spelers prijkte op de schoorsteen in een zwart lijstje een afschrift van de brief, die de inspecteur generaal van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken destijds aan Sooi stuurde, om hem te bevestigen, dat de Belgische regering het omstreden gebied inderdaad als Belgisch beschouwt. In de voortuin staat de massale figuur van Van den Eynde in afwachting van de dingen, die komen zullen. Hij heeft al zijn documenten meegebracht en in het naburige huis heeft hij zich door de Ne derlandse huurders een kamer ter beschik king laten stellen om er de autoriteiten eventueel te kunnen ontvangen. Terwij, buiten de storm te keer gaat en de regen Advertentie De dames en de opruiming DE vele slagregens, die talrijke straten Zaterdag tot klein» beekjes omtoverden, konden de dames niet weerhouden om opge wekt aan de start van deze eerste etappe van de opruiming te ver schijnen. Wij hebben diep in onze regenjas gedoken als ware supporters langs de kant van de Binnenweg staan kijken Uit alle windstreken kwamen de deelneem sters en namen vej] regen mee. Reeds lang voor 't startsignaal was gelost, stonden de dames al te popelen voor de sprint. Nimmer hebben we zoveel spanning op de gezichten var. cie dames gezien. Onder af druipende parapluies en met beregende gezichten keken de dames naar D; Ster. Verbeten zou d* sprint worden, dat was te zien. Met inzet van heel haar vrouwelijke vernuft zouden de dames de run naar d» premies ondernemen. Alles was activiteit en we begrepen, dat de slimsten en de sterksten zouden winnen. En zo is het ook ge worden, want toen pre cies op het juiste tijdst-p het laatste obstakel bij De Ster werd weggeno men, stroomden de da mes door de grote deuren naar de vele af delingen met louter ver rassingen verrassin gen in keus en kwaliteit maar bovenal verrassin gen in prijs. Echt zo'n plezierige opruiming. We kregen de gedachte dat het eigenlijk een soort Tour de France was. Trouwens het is er ook een, want het is een Ster-Mode-Tour in ve.e etappes. Elke dag weer een greep naar de gel» trui in welke vorm ook. Daarvoor is gezorgd, want in deze Ster-Mode- Tour is elke dag iets te „verdienen" Niet alleen waren er Zaterdag ia- ponnetjes van 1.95, maar ook vele andere begeerde artikelen, die als „suikerprijs" werden verstrekt. Vandaag ging het met onverminderde activiteit en belangstelling voort. 't Was plezierig en dat is een voorname factor bi) zo'n opruiming, waar de kleding voor dames en kinderen in zo'n over vloed en voor zulke lage prijzen te koop is. Een plezierige oprui ming met vele verras singen. Daarom slechts één raad: Stap morgen ochtend direct naar De Ster! Want U begrijpt dat het aantal koopjes niet onuitputtelijk is Zorg, dat U er bij bent! neergutst, hoort men binnen alleen de stem van de bankhouder: „Mesdames messieurs, faites vos jeuxrien ne va plus...." Men heeft alle scrupules over boord gegooid, men tracht het spel niet de schijn van een „prijzenspel" te geven: men speelt, evenals in de bekende Belgische speelzalen, om klinkende munt. Terwijl het balletje binnen in het speel huis door de roulettebak suist, heeft buiten een incident plaats, dat eerst onbe langrijk scheen, doch dat later de ontoe- reikbaarheid en de onmacht van het dua listisch politiesysteem op duidelijke wijze aantoonde en erstig deed wankelen. Sooi heeft moeilijkheden gekregen met zijn huurder, die hem de toegang tot de in zijn huis ingerichte kamer weigert Blijkbaar is de huurder, de heer A., na ingewonnen advies tot een ander inzicht gekomen. Sooi staat met enkele vrienden die de documenten eens willen bekijken voor de deur van zijn „hoofdkwartier" Dat neemt hij niet! Als hij niet onmid dellijk toegang krijgt zal hij zich toegang verschaffen. Hij gaat naar de achterkant van het huis en komt zo in „zijn" kamer binnen. De vrienden volgen hem.... Het is juist half vijf als plots door storm en regen vijf gendarmen in wijd uit waaiende capuchons op de weg ver schijnen Even later stopt een auto, waar uit de procureur des Konings, de heer Lepaige en de kapitein der gendarmerie stappen. Opschudding in de speelzaal! Zou het gezag van den Sooi dan toch falen-' Doch de procureur, die door Sooi rustie wordt begroet, blijkt niet voor de speel zaal te zijn gekomen. Hij is gealarmeerd door de gendarmerie te Weelde, die op haar beurt werd verwittigd door de Ne derlandse rijkspolitie- Sooi had weer een ernstig incident geschapen! Blijkbaai heeft de heer A. een klacht tegen Sooi ingediend wegens huisvredebreuk. De procureur pleegt overleg, neemt informa ties bij de heer A. en vraagt dan terloops aan Sooi wat daar in zijn huis allemaal gebeurd. Laconiek antwoordt deze, dat zijn zoon daar woont en met de gasten een spelletje speelt. Als de procureur wil kan hij wel even een kijkje nemen! Doch de procureur wil helemaal niet en wanneer we hem persoonlijk vragen, wal zijn mening over deze speelzaal is, haait hij de schouders op, verschuilt zich achter zijn beroepsgeheim en zegt alleen dat hij nog geen enkel bewijs van mis drijf heeft. Daarna stappen de procureui en de kapitein weer in de wagen en mogen de druipende, sakkerende gendarmen weer inrukken. In de speelzaal, waar bij het verschijnen van de gendarmen de croupiers haastig de inzetten van de tafel harkten en de gas ten in de keuken vluchtten, wordt het spel - weer voortgezet. Aan de gendarmen heeft Sooi nadrukkelijk verklaard, dat de heet A. zijn eigen vonnis heeft geveld en dat hij verplicht zal worden binnen de kortst mogelijke tijd het huis te verlaten. Er is echter geen gendarme meer te zien. Het juridisch dualisme heeft gefaald. Men heeft ons van hoge Nederlandse zijde gezegd, dat er niets tegen de speel zaal kan worden ondernomen en dat er op hoog niveau zo spoedig mogelijk een oplossing moet worden gevonden. Anders moet men de zaak voorleggen aan een in ternationaal gerechtshof. Maar wat er dan nü moet gebeuren? Een Belgische autori teit zeide ons lachend: „Ze moeten er maar een vrijstaat van maken, met mij als president!. Vandalen hebben in de nacht van Za terdag op Zondag grote vernielingen aan gericht aan de kostbare verlichting van het Kronenburgerpark te Nijmegen. Zoals bekend heeft Nijmegen onlangs parken en plantsoenen en oude gebouwen in een feeërieke maar ook kostbare feestverlich ting gezet, welke evenals verleden jaar de gehele zomer zal blijven branden. De verlichting van het Kronenburger park met de bekende Kruittoren was een van de grootste en kostbaarste objecten. Schijnwerpers en lichtbakken zijn van de standaards gerukt, lampen werden stuk geslagen en electrische leidingen vernield, waarna al het verlichtingsmateriaal in de vijvers van het Kronenburgerpark werd geworpen. Zondagmorgen vroeg ontdekte een sur veillerend agent van politie deze op grote schaal gepleegde zinloze vernielingen, waarvan de daders nog niet bekend zijn. De schade bedraagt naar schatting fn®®r dan f 1000. Het vandalisme neemt de laat ste tijd in Nijmegen zeer bedenkelijke vor men aan, doch men vermiedt niet. dat deze vernieling op zulk een grote schaal he werk van zeer jeugdige personen is ge weest. Ter gelegenheid van de sluiting van het Congres der Dochters van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen heeft Z. H. de Paus Zaterdagmorgen in de St. Pieter een toespraak gehouden tot de 6.000 jonge meisjes, die, uit 33 verschillende landen, voor dit congres naar Rome waren geko men. Nadat de H. Vader er aan herinnerd had, hoe hjj in Zijn encycliek Fulgens Corona de gelovigen van geheel de we reld heeft aangespoord om in dit Maria- jaar bijzondere studies te wijden aan de H. Maagd cn meer tot Haar te bidden, zeide Hjj o.a. tot de verzamelde meisjes: „Gij hebt vooral behoefte aan een ern- 39 HOOFDSTUK IX Lady Wargrave krijkt gasten aanvf1] Adrian Graye, na zijns vriends aanbod overwogen te hebben, zijn be- knnL"am handelde hij snel dienoverecn- de ria»g' 00r de middag van de yolgen- was hij terug in Londen. Voor de dezelfde dag, had hij al zijn hnenn afgezegd, al zijn onderhande va n V over het huren van een flat of n a rs afgebroken, en was hij weer hfi Zlf naar Ashendijke. En daar leefde rinkw rustlSe bestaan van een dorps- rinen T werkt® er in alles wat er te hard Uet Herbert mee. Hij werkte Li Akn s °®htends tot 's avonds en U T v°ldaan, als wanneer hij "kerk ,was. In hun ledige uren boomden de vrienden veel, en over alles, van d ver Gr aye's reizen, tot over de laatste ontdekkingen op medisch gebied. Maar over wat voor dingen ze het ook hadden, nooit spraken ze over Lady War grave, en-wanneer Herbert de ogen van zijn vriend maar somber zag worden, d'2 2!-!n voorhoofd zag rimpelen, probeer- jarten te ktZijgfnUW m°gelijk aan het bil^ Doch op zekere dag, een paar weken na Graye s terugkomst in Ashendijke, nepHerbert, toen hij terugkwam van zijn middagronde en hij Graye bezig vond met het laatste nummer van het artsen blad in te kijken, hem in de rookkamer en vroeg hem eens bij hem te komen zitten. Luister eens hier, Adrian, zei hij terwijl hij zijn pijp stopte, wij moeten' eens praten, 't Moet, begrijp je. Je weet dat ik geen kletskous ben, maar een dorpsdokter moet zo nu en dan eens naar zijn patiënten luisteren daar is niets aan te doen. Nu ben ik vanmiddag bij de oude Withers geweest, de rentmeester van het kasteel, en of ik wilde of niet, ik kon de oude man niet van zijn praatstoel af krijgen. Ik moet zeggen, dat het hem goed deed. Hij is natuurlijk op de hoog te van al wat er in dit brave dorp ge beurt ik geloof niet, dat juffrouw But ters in het volgende huisje met een naald in haar vinger zou kunnen prikken, zon der dat hij er binnen het uur van af wist. Graye bromde iets in zijn baard. Begin nou eens, zei hij. Waarom heel die inleiding? —Best, zei Herbert. Maar haastige spoed is zelden goed. Nou hier komt dan het verhaal zonder enige inleiding: Lady Wargrave is weer op het kasteel. Graye antwoordde niet, maar hij boog zich juist voorover naar een lucifer, en toen hij die opnam, zag Herbert, die hem scherp gadesloeg, zijn hand beven. Weer op het kasteel, herhaalde Her- bert, en er zijn logees ook Je weet misschien dat het kasteel, zoals ik dat heb voorgesteld, van boven tot onder ver nieuwd is. De bewindvoerders hebben er zich natuurlijk eerst mee bemoeid. En nu gaat Lady Wargi"ave misschien wel dit heuglijke feit vieren. In ieder geval ze is er, en ze heeft een paar logeeê meegebracht. Graye bromde duidelijker. Wat heb ik daar mee te maken? vroeg hij uitdagend. Ik begrijp niet waarom je me dat vertelt? Ik vertel het je. om je niet voor een plotselinge verrassing te doen staan. Ik vertel je het voor je eigen bestwil. Zie je, je zoudt Lady Wargrave wel eens in het dorp tegen kunnen komen. Nou en dan? vroeg Graye. Ik geloof niet. dat dat goed zou zijn. Ik geloof zelfs, dat het heel verkeerd zou zijn, antwoordde Herbert, en ik dacht, dat je misschien zolang als zij hier was liever weg zoudt willen gaan. Withers zei me, dat ze niet lang zou blijven. Graye keek op, en Herbert zag een uit drukking in zijn ogen, die hem te den ken gaf. Maar op die vlugge blik volgde nog sneller een lach. Als je denkt, dat ik weg zal^ lopen om een vrouw, Jack. dan ben ie een grote dwaas. Ik ben hier en ik blijf hier. Ik zal mijn hoed toch zeker wel voor Lady Wargrave af kunnen nemen, als ik haar soms tegen mocht komen. Herbert ging zitten, en stak zijn pijp aan. „Goed zo, dat is de manier om het op te vatten. Maar je moet de rest van het verhaal nog horen. Want wij hebben er ook wat mee te maken". Graye maakte een geluid, en een ge baar, waaruit duidelijk bleek, dat hij het er niet mee eens was. Jawel zei Herbert, en daarom sta ik er op, dat je naar me luistert. Volgens de rentmeester, zijn de mensen, die met Lady Wargrave zijn meegekomen, allemaal landgenoten van haar. Daar zie ik niets vreemds in zei Graye. Natuurlijk geeft ze de voorkeur aan het gezelschap van haar landgeno ten. Juist, maar op slot van rekening is zij de moeder van een Engels edelman. De bewindvoerders zijn daarom als waar dige, respectabele, conventionele Engelse gentlemen, van mening, dat ze verengelst moet wordei*. Zo. Nou ik wens hun plezier van hun poging om haar te verengelsen. Wat er tot dusver gebeurd is, is ze ker op een mislukking uitgelopen. Ik ge loof, dat zij wilden hebben, dat zij een soort van gezelschapsdame nam, een En gelse natuurlijk. Vanzelfsprekend weiger de ze dat. Zelfs heeft ze volgens Withers openlijk aan de voogden verklaard, dat ze niet van de Engelsen houdt, en dat ze, al zal ze een bepaald gedeelte van het jaar op het kasteel verblijven, ze toch het grootste gedeelte van haar tijd in Italië door zal brengen. Ik hoor van Withers, dat Lady Wargrave zelf in een zeer onafhankelijke positie staat. Ze h66ft ik"merk Jack, dat je zelf een even grote kletskous bent als Withers. Wat heb jij te maken met die onafhankelijke po sitie van Lady Wargrave? Ze heeft de beschikking over 5000 pond per jaar, vervolgde Herbert zonder op Graye's uitbarsting te letten. En dat staat helemaal los van wat er vastgezet is op de jongen, en van wat is uitgetrok ken voor het onderhoud van het kasteel en van het huis in de stad. En daarbij komt dan nog depk eens aan, kerel dat Sir Robert haar een volle honderd duizend pond heeft nagelaten, die geheel tot haar beschikking staan. Ik bedoel, die dus helemaal alleen van haar zijn. Ze heeft er niet alleen 't vruchtgebruik van, maar ze kan ze, als ze zin heeft, hele maal opmaken. Ze weggooien als ze wil. Ze kan briefjes van vijf pond aan bede laars geven en goudstukken aan de dorps kinderen om er snoep voor te kopen, en niemand kan het haar verbieden. Denk je eens in, een jonge mooie vrouw, met 5000 pond 's jaars, en honderdduizend pond in baar geld. Dat is iets in een mensen leven, dat de moeite waard is om over te denken! Graye ging recht in zijn stoel zitten, en keek Herbert lang en diep in de ogen. Wat, wil je daar voor de duivel mee zeggen? bromde hij ten laatste. (Wordt verve.go i stige Katholieke vorming. Want de kate- chismuslessen, die gü tot uw twaalfde jaar hebt gehad z(jn niet voldoende voor het gehele leven, hoe intens die. ook ge- weest mogen zijn. Studeert daarom met veel ijver de Ka- .thoiieke leer in de werkjes en werken die u zullen worden aanbevolen. Bestudeert de grote mysteries, die het voedsel zijn van de godsvrucht. Leest het Evangelie, waarin de Meester spreekt door de woor den van Zijn waarheid en door de voor beelden van Zijn Barmhartigheid. Neemt voeling met de levens der Heiligen en zoekt daarin alles wat u kan voeden, ge leiden en versterken in uw geloof. Bouwt, om u te beschermen tegen de bedreigin gen van uw vrijheid in uw harten een geestelijke sterkte op, waarin gij u kunt terugtrekken om in stilte te mediteren en te luisteren naar de stem van God. In één woord, hebt een inwendig leven, ge voed en verlicht door een vast geloof. Moogt ge in uw innerlijk dan niet alleen het licht vinden maar ook de kracht. Want om sterk te zijn in het geloof en trouw te zijn aan uw idealen is het stre ven van slechts een dag niet voldoende. De Christelijke deugden vergen een aan houdende inspanning. De punten, waarin de jeugd deze chris telijke deugden vooral kan realiseren aijn: de wederzijdse hulp, de onderlinge ge sprekken, de lectuur en het spel. Gedenkt ook, dierbare kinderen, dat een groot aantal van U bestemd is voor het huwelijk. Bereidt U daartoe voor onder beproefde leiding en leert in het licht van Uw eigen verantwoordelijkheid inzien hoe uw gedrag moet zijn, nu en later, wan neer gij eenmaal tot de verheven zen ding wordt geroepen Moeder van een ge zin te zijn. En wanneer de genade van God U mocht roepen tot het leven der volmaakt heid vermijdt dan met grote zorg doof te blijven voor de stem van Die u uitnodigt en zorgt dat door Uw eigen schuld een zo grote genade U niet ontgaat". Tenslotte zeide de H. Vader: „Richt u allen dierbare dochters, tot de H. Maagd, opdat zij voor U verkrijge, dat gü in een kinderlijke geest U tot God moogt wen den. Moge Zij u leren bidden zoals Zij het in Haar Magnificat deed".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3