Nieuws uit STAD en OMTREK OUDE TIJD Programma van de Vacantieweek Douane-recherche arresteerde Rotterdamse im- en exporteur NIEUWLAND, EXPERIMENT EN TREKPLEISTER 160 JONGENS VERLATEN DE BROEDERSCHOLEN Vit die goede Geslaagd voor Examen? MERCURIUS De stem van de 'lezer Vrouwencongregatie van Singelkerk sloot het seizoen af Donderdagavond zal S.V.V. een gooi cloen naar „zilveren kruik van Hermes eheugen Hulp Weer een mijlpaal op de weg van een inodelwijk in wording WALDO-RUSCHOOL Geef een Vulpen of Vierkleurenpotlood Nadere verhoging pen sioenen met toeslag Het bedrijfsarbeidver- bod voor veertien jarigen Veerdiensten R.T.M. lopen achteruit WOENSDAG 28 JULI 1954 S PAGINA 2 De grootse plannen ERNSTIG ONGEVAL MARTINITHOLLANDIAAN 6 9915 VIJFTIG JAAR DOKTER NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT De Lange Haven In de Plantage OP WEG NAAR VOLWASSENHEID BURGERLIJKE STAND ONTSLAGVERBOD WAARDELOOS? geslaagd PflLEIGH F0NGEP5 or R.5. VIT JEW: P0J2THWS OPENING NIEUWLAND- LIJNBAAN Op 26 Aug. door burgemeester JUBILE VERDACHT VAN DEVIEZEN- KNOEIERIJEN Al te grootscheeps IN ROTTERDAM LAATSTE BERICaHTEN Verbod uitbreiden, ook voor jongens DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN Bij de gemeenteraad zal binnenkort het ontwerp worden ingediend voor de bouw van een buurthuis of sociaal centrum in Nieuwland. Dit betekent dat er begonnen wordt met de geestelijke afbouw van het nieuwe centrum waar nu al weer duizenden Schiedammers in een moderne omgeving woongelegenheid hebben gevonden of spoedig zullen vinden. Een woonwijk zonder recreatie of zon der voldoende mogelijkheden tot het ver richten van inkopen, welke niet tot de dagelijkse levensbehoeften gerekend wor den, voldoet niet aan de eisen, welke er aan moeten worden gesteld. Aan het Dr Wibautplein nadert inmiddels de winkel galerij haar voltooiing, waardoor Nieuw land in het bezit van een soort Lijnbaan zal komen. Aan deze winkelgalerij zal zich een reeks winkels rijen, welke in Damlaan, Nolenslaan en in de Dr P. J. Troelstralaan, op de „Lijnbaan" aanslui tend, tot een soort winkelcircuit zullen uitgroeien. Wat de mogelijkheden voor recreatie betreft, het nieuwe sociale centrum, waaraan men thans zo spoedig mogelijk zal gaan beginnen, zal Nieuwland weer een stap verder brengen op de weg naar een modelwijk. Hiertoe zullen de apart gebouwde woningen voor doktoren etc. nog het hunne bijdragen, zodat Nieuw land steeds meer een afgerond geheel wordt. Het sociale centrum kan, onge twijfeld als een mijlpaal worden aange duid. Het is in dit opzicht inmiddels nog vele Schiedammers onbekend, dat Nieuwland in den lande alom geprezen wordt als een voorbeeld van moderne woningbouw. Natuurlijk, degenen, die er bij betrokken zijn en in het bijzonder ons gemeentebe stuur zijn er van overtuigd, dat het nog veel beter zou kunnen. Maar gezien de talrijke knellende voorschriften van overheidswege en de moeilijke omstan digheden, waaronder met de aanleg en bouw van Nieuwland een aanvang moest worden gemaakt, is men tevreden en niet ten onrechte. Immers, herhaaldelijk komen deskundige en gemeentelijke auto riteiten van elders naar Nieuwland, om deze modelwijk te bestuderen. Het Rot terdamse Bouwcentrum zendt er gere geld buitenlandse belangstellenden heen. Gedurende de afgelopen maanden zijn er min of meer officiële bezoekers uit Apel doorn, Leiden, Voorburg en Wassenaar geweest. De twee laatste gemeenten heb ben zoals bekend grootse plannen voor uitbreiding van de woongelegenheid, die inmiddels door de Haagse annexatieplan nen doorkruist zijn. Een autoriteit in de wereld der bouw kunde als Ir Van Tijen heeft onlangs ver klaard, in Nieuwland op het moment een der beste woonwijken van Nederland te zien. En wie b.v. eens een kijkje gaat ne men in het Rotterdamse Zuidwijk en op Hoogvliet, zal dit beamen. Het is in de randstaat Holland misschien alleen Vlaar- dingen, dat te dien aanzien Schiedam naar de kroon zou kunnen steken, al mogen in dit verband nog namen genoemd worden als het Haagse Moerwijk. Voor het overige heeft het gemeente bestuur, naar we menen te mogen consta- Advertentie. teren, de consequenties getrokken uit deze unieke situatie en uit een welbewust verantwoordelijkheidsgevoel plannen ge maakt, om inzake modelbouw aan de spits te blijven. ET! dan bedoelen we niet slechts het plan, om de zes honderd nie- we woningen, door architect Groosman ontworpen en die voor Nieuwland als nieuwste aanwinst op het programma staan, van centrale verwarming te voor zien er is ecljter nog geen beslissing over genomen doch tevens het inzicht, dat de tot dusver gevolgde bouwwijze voor verbetering vatbaar is. Als gevolg hiervan koestert men grootse plannen. De directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht, Ir Mr Van Praag, heeft hierop ge zinspeeld in het artikel, hetwelk hij over Nieuwland in het jongste orgaan van „De Schiedamse Gemeenschap' schreef, dat er naaI*. ,5Chijnt te streven, min of meer de officiële spreekbuis der gemeentelijke instanties te worden. „Het gemeentebestuur heeft grootse plannen", schreef Ir Van Praag, Toen we nader naar deze plannen informeerden, bewaarden de betrokken instanties een bijna beangstigend stilzwijgen. We kun nen onze lezers er dan ook, zeer tot onze spijt, nog niet nader over inlichten, of schoon ze er vermoedelijk een even grote belangstelling voor zullen hebben als wij. Onze belangstelling werd des te meer ge prikkeld, omdat we dezer dagen Nieuw land hoorden genoemd als een der dichtst bewoonde wijken van ons land, waarin het probleem der ruimtelijkheid op uit stekende wijze was opgelost, zodat de be woners er zich niet in „opeengehoopt" voelen. Wanneer we resumeren, wat buiten Schiedam van Nieuwland wordt gezegd, dan zouden we bijna de conclusie trek ken, dat men hier met een belangrijk ex periment bezig is en deze modelwijk voor het heden een rol vervult, welke tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog het Rotterdamse tuindorp Vreewijk vervulde, dat architecten uit tal van landen trok en een internationale reputatie verkreeg. Dit stemt tot grote voldoening, te meer om dat we feitelijk nog pas aan het begin staan. O.i. zijn er in dit begin besluiten geno men onder de druk der omstandighe den die voor de zuiverheid van het architectonische en stedebouwkundig ge heel niet direct bevorderlijk zijn geweest. Men kan in een als afgrond geheel ge dacht bestel van complexen niet onge straft van systeembouw naar traditionele bouw en zelfs naar een ander type over gaan, althans, indien men „model" wil bouwen en een harmonisch geheel wenst te scheppen. We weten het, de meningen zijn hier verdeeld. Toch stemt het ons tot voldoening, dat voor de zes honderd nieu we woningen de architect een wat we zouden willen noemen „eenheid van ge stalte" voor ogen heeft. Deze voldoening nam nog toe, toen we vernamen, dat de heer Groosman tot de bouwkunstenaars behoort, die er van overtuigd zijn, hun werk steeds te kunnen en te moeten ver beteren. Er bestaan ongetwijfeld moge lijkheden, om het nóg beter te doen. Schiedam docet.... Schiedam doceert, leert aan de rest van Nederland, hoe het moet. Onze stad is natuurlijk niet de enige, maar ze wordt met ere genoemd. Dit zal iedere Schiedammer deugd doen, weshalve hij zich ook verheugen zal over de nieuwe mijlpaal. Wij voor ons zjjn intussen benieuwd, in hoeverre het gemeentebestuur Nieuw land aan het particuliere initiatief zal gaan overlaten. Dit lijkt in verband met het voorgaande misschien een contradic tio in terminis. Doch we hebben de uit spraak van wethouder Van Kinderen: het woningbezit wordt op den duur een te grote last voor de gemeente. Er is voor het overige reeds een begin gemaakt. Enkele blokken in Nieuwland, die aangekleedmet markiezen etc., een bijzonder huiselijke indruk maken, met het typisch gezellig Hollandse aspect. tj mm Een buitenaanzicht van Nieuwland, genomen op de Vlaardingerdijk. Op de Dam reden gisterenmiddag twee meisjes samen op een fiets. Het achterop zittende meisje sprong er af, met het gevolg, dat het fietsende meisje met haar rijwiel begon te slingeren. Het kwam tegen een juist aankomende auto terecht en werd tegen de straat gesmakt. Daar bleef het bewusteloos liggen. De Gen. Dienst vervoerde het naar de Dr Nolet- stichting, waar bleek, dat het een zware schedeibasisfractuur had opgelopen. Het slachtoffertje van dit ernstige ongeval was de 11-jarige L. V., wonende Vriend schapsstraat. Martinits 5de wedstrijd voor de neder laag-serie, met nog R. K. Wik en HBSS als de laatste, belooft nog een spannende finale te worden, aangezien momenteel EDS en DHS met een gemiddelde aan doelpunten samen gelijk aan de kop gaan. Hollandiaan kan met R. K. Wik en HBSS nog een spaak in het wiel steken, door Martinit b.v. een 2—0 nederlaag te be zorgen. Maar Martinit heeft bewezen, dat het zijn tegenstanders behoorlijk tegen stand kan bezorgen. En Hollandiaan met sinds kort Van Buitenen als trainer, zal alles in het werk stellen, om de zo fel be geerde wisselbeker in zijn bezit te krijgen. Vrijdag 3 Juli (1891) zal onze geachte stadgenoot, dr Q. J. Goddard, den dag herdenken, dat hij vijftig jaar geleden tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Den 8en Februari 1816 te Schiedam ge boren, was de heer Goddard na zijn pro motie, achtereenvolgens prosector en lec tor in de ontleedkunde aan de Geneeskun dige School te Rotterdam, en is thans nog leeraar in de ontleedkunde aan de Acade mie van beeldende kunsten en technische wetenschappen, alhier. Ook is de heer Goddard een der oprichters van het Insti tuut voor doofstommen. Ook op letterkun dig gebied heeft de jubilaris zich destijds beziggehouden, hij schreef o.a. „Zangen voor de studenten der Geneeskundige school", Rotterdam 1836; „Luimen mijner Muze", Rotterdam 1840; „Het doel en de rechten der Gymnastiek", Rotterdam 1872, en verder versjes in Muzen- en andere al manakken, en medische en ontleedkundige bijdragen fn tijdschriften. Aan blijken van belangstelling zal het den jubilaris a.s. Vrijdag niet ontbreken. Noot: Quirinus Johannes Goddard werd 19 Maart 1838 aan de Universiteit van Lei den als student ingeschreven aan de facul teit Medicinae. Hij was de zoon van Johan nes Goddard, omstreeks 1789 te Lydd in Engeland geboren, en Ijzerkoper van be roep, en van Anthonia Johanna Boonders in 1784 te Tilburg geboren. De echtelieden vertrokken 14 November 1836 met hun ge zin naar Rotterdam. Advertentie Beloon hem of haar van GROOTSTE SORTERING Lange Haven 77 SCHIEDAM OAOêlAO VOOR SCHItOAM [R OVStRlRtR 76ste Jaargang No. 22519. Da kantoreD der Redactie en Admini stratie -tljo gevestigd te Schiedam, Dam 18, teletooD 66152. Gtronummer 580943 Abonnementsprijs t 6.25 per kwartaal. I i.ib per una na t 0 öu oer week Aavtili-nuepru» OP gewone kolombreedle t *.i£ oer uilnjftieier joogie. ingezumien Mededelingen op redactionele au contract gelden lagere tarieven, welke KuumiuieeOte r a.so per mlltiineler nougie do ae administratie ol oö de erkende ad- vertenlieiinieHiis ve» Kri-ghxai zbn. Kaïnpioenen (kleine advertentien) tot woorden ic cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum «0 wuorden. Plaatsing dltslultend bp vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden argesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentlewezen, Met de opening van het verlichtings- parcours langs de Lange Haven zal op 19 Augustus de start worden gegeven aan het Vacantiefeest 1954. De dag daarna, op Vrijdagavond, vindt in de Plantage de eerste avondvoorstelling plaats met vooraf een officieel woord van burgemeester Peek, als ere-voorzitter van de Schie damse Gemeenschap. Het Vacantiefeest duurt ditmaal tot en met 31 Augustus. Het programma, dat het Vacantie-comité van de Schiedamse Ge meenschap thans aanbiedt, is nog omvang rijker dan de voorafgaande jaren. De stad zal in de feestvreugde delen door illumi naties etc. Om met de Lange Haven te beginnen, deze wordt aan de zijde van de Hoog straat in het licht van de schijnwerpers gezet, er komen lichtornamenten langs de waterkant en er wordt gezorgd voor een passende bloemversiering. Bloemen zullen er ook in overvloed te vinden zijn op een vlot in de Korte Haven, waar het rijdend carillon drijvend is gemaakt. Iedere avond bespeelt Cor Don hier de beiaard. Wan neer deze zwijgt, weerklinkt langs de ge hele Haven zachte gramofoonmuziek. In de Beurs is een fantastische attractie ondergebracht, die de naam draagt van Wondertuin „Fuoralia". Het zijn kleur rijke bloemmotieven, die hier in het licht van fluorescerende lampen tot leven wor den gewekt. Het zal voor volwassenen zo wel als de jeugd een kijkobject bij uitne mendheid zijn. In het jeugdgebouw van de Ned. Prot. Bond, Lange Haven 103, wordt onder aus piciën van Pro Juventute een tentoonstel ling ingericht van Kindertekeningen uit 44 landen, die allen de sprookjes van An dersen tot onderwerp hebben. De Haarlemse leraar, dr Wieringa, vervaardigde met behulp van zijn leer lingen historische diprama's. De belang rijkste episoden uit de wereldgeschiede nis vinden wij hier in beeld gebracht. De expositie draagt de veelzeggende naam „Van Babyion tot Napoleon". Zowel de Wondertuin als de beide ten toonstellingen zullen des middags en des avonds te bezichtigen zijn, uitgezon derd op Zondag, wanneer geen enkele attractie geopend is. Wel zal Zondag avond de verlichting ontstoken zijn. In de Plantage, waar voor het grote podium een stalen tribune met 2650 zit plaatsen wordt opgesteld, opent het Ra dio-Showorkest van Dolf van der Linden de rü De eerste Zaterdag staat in het teken van de tamboers, pijpers en Volks dansers De tamboer- en pijpercorpsen uit Dordrecht (Jubal) en Vlaardingen (Pij pers) treden dan gezamenlijk op met de Schiedamse „Harmonie". Daarbij worden Friese volksdansen gebracht door de Ljouwerter Skotsploech. de internatio naal befaamde dansgroep uit de Friese hoofdstad. Maandag 23 Augustus komt „Klaank en Zaank" uit Maastricht naar Schiedam. Met koor en. ballet wordt een operette programma gepresenteerd. Onder leiding van Sonja Gaskell treedt de avond daar na „Ballet-Recital" op. Het is de avond van het „grote" ballet, waarvoor steeds zo'n grote belangstelling bestaat. Op Woensdagavond blijft het in de Plantage stil i.v.m. enkele grote attrac ties elders in de stad, maar Donderdag avond kunnen de muziekliefhebbers er weer terecht. Het Rott. Philharmonisch Orkest, dirigent Hans Lichtenstein, brengt een niet. ai te klassiek getint pro gramma, dat iedereen zal kunnen be koren- De Schiedamse kleinkunst-amateurs krijgen Vrijdag 27 Augustus hun kans op het grote podium tijdens een rasechte Schiedamse non-stop-show. Er wordt voor uitstekende verrassingen gezorgd. Zaterdag 28 Augustus; De avond van het variété. Een bont gezelschan. met o.a. Alex de Haas Nicky Noble, d» 3 Saytons, Gerard van Krevelen, de 2 Cavelli's en de jongleur Gino Manelli, houden het publiek enkele uren aangenaam bezig. Tot besluit van de Plantage-Parade op Maandag het optreden ,van de Lucht machtkapel o.l.v. Lt. Van Diepenbeek. Als solist treedt op de pianist Jaques Schutte in de Rhapsodie in Blue van Gershwin. Advertentie Er heerste een gonzende bedrijvigheid gisteravond in Arcade als in een bijen korf: c.a. 160 leerlingen van de Schiedam se Broederscholen vergezeld door ouders en familieleden vulden de grote zaai tot op de laatste plaats om er afscheid van de school en het diploma in ontvangst te ne men. Broeder-Overste verwelkomde de vele aanwezigen en sprak van de prettige wij ze, waarop het onderwijzend personeel met de jongens heeft mogen werken en van de oudercommissies, welke tot stand zijn gekomen tijdens het laatste leerjaar van de jongens, die nu de school gaan verlaten. Na de vacanties wordt het werk van deze oudercommissies weer naarstig ter hand genomen, waarbij dan ook de ouders der kinderen van de hoogste klas betrok ken zullen worden. Tot nog toe is dat niet gebeurd, omdat de oudercommissies wer den gevormd, toen het schooljaar al voor een goed deel voorbij was en het dus be trekkelijk weinig zin had activiteiten op touw te zetten voor de ouders van die jongens, die binnen afzienbare tijd de school zouden verlaten. Broeder-Overste onthulde in een kort maar bijzonder interessant staatje de toe komstplannen van de scheidende 160 jon gens. Dit staatje is ook voor buitenstaan ders interessant, omdat er uit blijkt, wat de vrucht is van het werk, dat door het onderwijzend personeel op de Broeder scholen in zes jaren ten behoeve van deze jongens is verricht. Van de ca. 160 jon gens gaan er 40 naar de U.L.O., 7 naar het Gymnasium, 14 naar de H.B.S., 70 naar de Ambachtsschool, 11 naar het semina rie, 2 naar het eigen Juvenaat van de Broeders, terwijl ca. 20 jongens direct het bedrijfsleven binnenstappen. Het percentage seminaristen is vrij hoog. Met de wens, dat de jongens moch ten opgroeien tot degelijke leden van Kerk en maatschappij besloot Broeder- Overste zijn korte toespraak, waarna een koortje verschillende liederen zong. De gymnastiekdemonstratie, welke door een aantal jongens van de hoogste klas sen werd verzorgd onder leiding van de heer G. Sommerdijk, moet voor vele ouders een openbaring zijn geweest. Want wat de jongens daar presteerden aan kop rollen, losbandige salto's en sprongen °V£ib.de bok was van een gedurfdheid, welke beslist niet onderdeed voor de ge vorderde volwassen leden van een gym nastiekvereniging. Er stond ook nog een toneelstukje op het programma, een „luguber" geval over een pseudo-spiritistische seance, onder de titel „De geest van Suzanna". d„^oP^UZu sPrak deken Reynen in een korte doch geestige speech zowel tot het onderwijzend personeel als tot de ouders en hun jongens. De Broeders dankte hij vo°r hun vele werk, voor de ijver en plichtsbetrachting waarmede zij zich gewijd hebben aan de vorming der jongens. De deken wees de jongens er op, dat het verlaten van de school en het feit, dat nu de teugels voor hen wat ge vierd worden het leven voor hen eerder moeilijker dan makkelijker maakt. Het ontslagverbod is ingesteld zowe"! ter bescherming van de werkgever als werk nemer. Indien een werknemer, ondanks een door het Gew. Arb. Bur. (G. A. B.) uitgevaardigd' ontsiagverbod, wordt ontsla gen, betekent dit een onrechtmatige daad van de werkgever. De werknemer kan de werkgever dan ook in rechten doen aanspreken. Hij moet echter gedurende de tijd der procedure in zijn levensonderhoud kunnen voorzien. De werkloosheidswet, (W.W.), verstrekt echter geen uitkering, noch enig voorschot omdat deze zich op het standpunt stelt, dat de werkgever verplicht is het loon on verminderd te blijven doorbetalen. Wel kan de werknemer een voorschot ontvan gen van.de Gemeentelijke Dienst van So ciale Zaken. De arbeidsovereenkomst, die alleen door de werkgever is verbroken, éénzijdig dus, bestaat n.l. mede gezien het ontsiag verbod nog wel terdege. De werknemer is dus positief niet-werkloos. Hij wordt door de werkgever belemmerd in de uit oefening van zijn functie. Nu .liedt het G. A. B. na enige tijd de werknemer een andere betrekking aan, die hij niet accepteert. Hij stelt zich n.l. op het standpunt, dat hij geen andere betrekking kan aanvaarden, alvorens de andere op te zeggen. Zou hij dit doen, dan betekent dit automatische opheffing van het ontslag verbod. Dit zou verder het risico met zich mee brengen, dat de nieuwe werkgever, zonder toestemming van het G. a. b. nodig te hebben, de werknemer binnen de proeftijd van 2 maanden kan ontslaan, en de werk nemer dan wel werkloos zou zijn in de zin der Wet. Goed, zegt de Gem. Dienst van Soc. Zaken in Schiedam, dat moet de werkne mer zelf weten, maar.... wegens werk- weigering onthouden wij hem van verdere uitkering van het voorschot. Genoemde Dienst motiveert dit standpunt, door o.a. van de veronderstelling uit te gaan, dat het weliswaar nog bestaande dienstverband toch nimmer meer hersteld kan worden zoals dit behoort te zijn, gezien de gespan nen verhouding die ontstaat tussen over winnaar en overwonnene. Met dit standpunt, gaal het beschermen de karakter van het ontslagverbod echter volkomen verloren, inqmers de werknemer wordt aan zijn lot overgelaten en zou daardoor gedwongen worden, welk ander hangt immers veel van henzelf af. Wat .1 zij zullen bereiken in de maatschappij of i werk dan ook, te accepteren met alle zij nu gaan studeren of werken, zal voor daaraan verbonden risico's. Zou het ont- een groot deel door henzelf worden be- slagverbod geen enkele zin hebben, ergo slist, door de ijver en het doorzettings vermogen waarmede zij zich hieraan zullen geven. De deken wenste de ouders geluk met deze phase in het leven van hun kinderen. Hun vorming Is echter nog niet compleet en de ouders hebben nog een groot aan deel in deze vorming. Veel hangt voor het slagen hiervan af van het goede voor beeld dat de ouders hun jongens zullen geven en hieraan kan niet genoeg ge dacht worden. volkomen waardeloos zijn. Neen, zegt de werknemer, het ontslag verbod is door de Wet bekrachtigd, en n zijns inziens noch door werkgever of er nemer, nóch door welke instantie ook, met voeten getreden. De positie van alle werknemers zou hiermee op losse schroeven komen te staan en eist dan ook een dusdanige uitspraak, dat een voorbeeld wordt gesteld. Het hek zou anders volkomen van de dam zijn! EEN GEDUPEERDE WERKNEMER Het is een prettige gewoonte van de geestelijk adviseur der Vrouwencongre gatie van de Singelkerk om het seizoen af te sluiten met een gezellig onderonsje in een zaal! Gisterenavond had dit plaats in „De Amstelbron" en dat de dames zich hierbij kostelijk geamuseerd hebben, daar zorgde de conferencier Leo Melissen wel voor Ter opening zong het voortreffelijk dameskoortje onder leiding van de pia niste en dirigente mej, Langkruis drie GEBOREN: Eugenie J. M., d. v. H. Bot en M. J. Th. Gerhardus; Maria G., d. v. D. v. d. Tholen en A. Vijfvinkel; Marja, d. v. R. J. den Uijl en J. van Sint Maar- ML... tensdijk; Hendrikus C., z. v. A. H. de Klein j liedjes en heette de geestelijk adviseur, en M. Blommesteijn; Carolina M. A., d. v. pater Van Deventer allen hartelijk wel- W. Hopman en A. Kop. kom. OVERLEDEN: C. van Kralingen 65 j. vr. van A. C. Meijers; C. de Bruijn 64 j. mede, nu Schiedam voor goed met Hil versum verwisseld te hebben. Het zangkoor besloot deze onvergete lijke avond met een paar liedjes en daar na hoopte pater Van Deventer hen in September weer terug te zien met nieuwe moed en meer mensen. Bij de onlangs gehouden „Associ.i*- Examens slaagden voor het practijk-di- ploma boekhouden de heren P. Hoogen- doorn, Rotterdam; A. C. J. Kok, Jac. Kor- De conferencier had met zijn gitaar I pets en L. Polhuis, Schiedam, allen op- de zaal direct op zijn hand. Hij deelde geleid door de heer N. C. Möhring alhier. Na een maand voetbalrust, die echter in de voetbalwereld allesbehalve rustig is geweest, wordt Donderdagavond de nederlaagserie van het jubilerende Her- mcs-D.V.S. vervolgd met de wedstrijd tegen het eveneens jubilerende S.V.V. Tot op heden werden er voor deze serie twee wedstrijden gespeeld, welke hebben bewezen, dat de clubs er terdege prijs op stellen, de „Zilveren Kruik" in haar bezit te krijgen Excelsior boekte het beste resultaat. Het sloeg Hermes met 41. Ook Feijenoord streed er fel voor, doch het kwam na een aantrekke lijke en spannende wedstrijd niet verder dan 11. S.V.V. moet dus trachten het resultaat' van Excelsior te verbeteren. Een zware opgave, maar waartoe wij S.V.V. toch wel in staat achten. Niet alleen voor het winnen van de „Zilveren Kruik" is deze wedstrijd van belang, maar misschien nog meer als oefenwedstrijd voor het komende seizoen. Insiders verwachten n.l., dat aan het eind van het komende seizoen een z.g- hoofd klasse gevormd zal worden uit die clubs, die op één der drie hoogste plaatsen in haar afdeling zullen eindigen. Verder kan verruiming van de amateurbepalin gen in de vorm van een premiestelsel verwacht worden, zodat het voor de clubs van het allerhoogste belang is bij die eerste drie te eindigen en te promo veren naar de hoofdklasse, wil men zich in het komende voetbalbestel handhaven. Onnodig te zeggen, dat de clubbestu ren het belang van de komende compe titie volledig beseffen, terwijl het voor de spelers nog veel aantrekkelijker zal worden zith een plaats in het eerste elftal te veroveren. Door deze feiten zijn dan ook de komende oefenwedstrijden van veel meer belang dan andere jaren, niet alleen voor de besturen en de tech nische commissies, maar zeker ook voor de spelers, die nu reeds alles op alles moeten zetten, om straks tot de uitver korenen te behoren. De wedstrijd Hermes-D.V.S.S.V.V., welke Donderdagavond op het terrein aan de Damlaan zal worden gespeeld, moet dan ook gezien worden ais de start voor het komende seizoen, dat voor de clubs zo onder geheel andere omstan fiigheden verspeeld zal worden, dan wij tot nu toe gewend zijn geweest. Op 26 Augustus zullen de vijftien win kelzaken op het Dr Wibautplein welke de „Lijnbaan" van Nieuwland zullen vor men, officieel geopend worden. De burgemeester, mr J. W. Peek, zal de officiële opening verrichten. Het Po- litiemuziekgezelschap verleent muzikale medewerking. Zaterdag a.s. herdenkt de heer R. F. H. Rijselberg een veertig-jarige diensttijd bij de firma Kappelhof en Hovingh. De douane-recherche te Rotterdam heeft in opdracht van de officier van Justitie een inval gedaan bij een im- en export firma die onder leiding staat van zekere M. W. De heer W. werd gearresteerd als verdacht van deviezen-knoeierijen. Aanvankelijk werd ook de procuratiehou der onder arrest gesteld, doch deze is later vrij gelaten. Talrijke vervalste for mulieren en enige dito stempels werden in beslag genomen. De firma had de aandacht op zich ge- ves'tigd door verscheidene grote en nogal onwaarschijnlijke transacties en het ver moeden rees, dat hiermede iets niet in ae haak zou zijn. Vandaar de opdracht tot een inval en huiszoeking. Het onderzoek is reeds ongeveer een maand gaande en het is allerminst een- voudig, omdat olke handelstransactie op zichzelf moet worden beschouwd, im mers het is niet onmogelijk dat enkele er van op reglementaire wijze zijn geschied, terwijl bij andere is geknoeid. Daarom heeft men thans nog geen overzicht van de schade, voortvloeiend uit de vervalsin gen en overtredingen. De verdu.uige,r' mr S' Polak' heeft zich tot de rechtbank gewend met een verzoek tot voorlopige invrijheidstelling van de heer W. Dit verzoek is echter afgewezen Juist is de tweede periode van 30 dagen van de voorlopige hechtenis ingegaan. De officier van Justitie heeft zich gis termorgen urenlang rnet de ingewikkelde materie bezig gehouden. De zaak is zo in gewikkeld door het buitengewoon groot aantal formulieren, dat heden ten dage Is gemoeid met internationale handelstrans- acties. Het vermoeden bestaat, dat fle heer W de formulieren heeft vervalst niet alleen om zich allé papieren-rompslomp te be- sparen. Me;atVwS 0n? plotte mede te de- betreft de firma M VlJverhofstraat. Toevallige onaans'e V3n -de 'n"-ialen zou tot een onaangename vergissing kunnen leiden. Passage Theater: Onteerde meisjes (18 jr.). Monopole Theater: Het verloren we relddeel (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling. R..K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek, Geopend iedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78 30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. De nachtdienst wordt deze week waar genomen door Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127. De avonddienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door de apotheek Rembrandt Rembrandtlaan 5b. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „De kat en de strafschoo" (gezelschap Jac. van Bijlevelt) Beatrixzaal Grooth. gebouw, 7 en 9.30 uur: Cabaret Zomec- 6nufjes. BIOSCOPEN Programma's van S3 t/m 29 Juli Arena: City Lights (a. 1.); Capitol: Geef 'm de sporen (a. 1.); Centraal: De Storm (14 J.i; Cineac en Colosseum: De gevangene van Zend a (14 j.)Harmonie: Invasie (14 j.)Lutusca: De drie musketiers (a. 1.); Luxor: Hondo .(14 j.); Passage (Schiedam): Onteerde meisjes (18 j.); Prinses: Springtime in the Rockies (a. 1.); Rex: Tweemaal twee is twee (a. 1.); Victoria: De gevangene van Zenda (14 j.); 't Venster: The Captain's Paradise (volw.) In de door de ministers van Binnen landse Zaken en van Oorlog en Marine ondertekende memorie van antwoord op het eindverslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot nadere verhoging van de pensioenen met toeslag, wordt het door da ministers betreurd, dat de toezeg ging, welke minister Beel op 12 Januari j.l. in de Eerste Kamer heeft gedaan en waarbij hij sprak van „jaren en groepen" bij velen de illusie heeft gewekt, dat niet alleen rekening zou worden gehouden met het jaar van ontslag, doch ook met de groep, waartoe de gepensionneerde be hoort. Men heeft deze uitlating echter mis verstaan; het ging om de vraag, of aan oud-gepensionneerden reeds een voor schot op de nieuwe toeslag kon worden verleend. Op deze vraag is destijds geant woord, dat, gezien de situatie met betrek king tot de groepen, die sterk uiteenlo pend is, men niet zonder meer een toeslag op het pensioen kan leggen, zij het in de vorm van een voorschot. Het voert te ver aan dit antwoord de verwachting te ont lenen, dat een gedifferentieerde groeps- wijze aanpassing in de bedoeling zou heb ben gelegen. Voorts merken de ministers nog op, dat hun geen enkele uitlating be kend is, welke de verwachting zou kun nen wettigen, dat een eventuele regeling zou terugwerken tot 1 Januari 1953. Inzake het ontwerp van wet tot nadere wijziging van de Arbeidswet 1919 be treffende verbod van bedrjjfsarbeid voor 14-jarige meisjes blijkt uit het voorlo pig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer, dat men alge meen instemde met de door het ontwerp beoogde wijziging. In brede kring zou men het voorts hebben toegejuicht, indien be reids ook de jongens in dit verbod waren betrokken, het verbod tot 15-jarigen ware uitgebreid en tegelijkertijd een ontwerp tot uitbreiding van de leerplicht ware in gediend. 'eden, die deze uitbreiding me^ l voorstaan echter voorko- .1 an tevens meer aandacht moet mneniüi, J d aan het °P'°ssen van de 4 den, die de opvoeding van vele jongeren thans nog in de weg staan. Dezelfde leden vroegen, of het, gezi«n enerzijds de algemeen erkende noodzaak van bescherming der 14- en 15-jarigen te gen de nadelige invloeden van het be drijfsleven en anderzijds de eveneens er kende moeilijkheden, aan consequente doorvoering van een arbeidsverbod voor deze leeftijden verbonden, nu niet ge wenst en mogelijk is, op korte termijn een begin te maken met verplicht partieel „part-time" onderwijs. Verscheidene dier leden zouden, zelfs al ware op korte ter mijn verbod van bedrijfsarbeid voor 14- en 15-jarige jongens en meisjes mogelijk, er de voorkeur aan willen geven een ge leidelijke overgang van de lagere school naar het bedrijfsleven te bevorderen via het partieel onderwijs. Verschillende leden merkten voorts op, dat zij, hoezeer zij ook van harte instem den mei het streven der regering, zo spoe dig mogelijk te komen tot een verbod van til vo°r meisjes van 15 jaar, et klem er op wensen aan te dringen, li verbod uit te breiden tot jongens van u* .laar, opdat, zodra het verbod voor da van 15 -^aar aan de orde komt, aaarbij dan ook de jongens van deze leef tijd kunnen worden betrokken. Zij ver zochten de regering derhalve te bevorde ren, dat op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld omtrent de jongens van 14 en 15 jaar, die reeds in het bedrijfs leven werken, ten einde te kunnen komen tot voorbereiding van het verbod van be drijfsarbeid voor jongens van deze leef tijd. Uit het overzicht van de R.T.M. betref fende de maand Mei blijkt, dat de door oeze maatschappij geëxploiteerde veer diensten een sterke achteruitgang ver- lonen. Mei 1953 vertoonde nog aan ont vangsten een cijfer van 77.107, terwijl Mei 1954 een bedrag van 46.727 te zien geeft, een achteruitgang van 39 pet. De periode Januari tot Juni van deze jaren toont een achteruitgang van 24 pet voor 1954. De gevolgen van de stormramp zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. Deze invloeden blijken ook uit de cijfers van het goederenvervoer, dat juist drukker werd. De maanden Mei van 1953 en 1954 vertonen een verschil van 37 procent ten gunste van dit jaar- Curieus is, dat da financiële eindresultaten van het gehele vervoer nagenoeg gelijk bleven en er zelfs een vooruitgang van 10 pet geboekt mocht worden over de periode Mei—Juni van dit jaar ten opzichte van de overeenkomstige ;n 1953. Nabij Heino is gistermiddag de 44-jarige arbeider A. B. uit Heino op een brug ge grepen door een vrachtauto en op sla/ gedood. Het slachtoffer was op de fielf achter hem reden meerdere arbeiders. 9 iaat een vrouw en drie kinderen achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2