TOUR Ferdinand Kübler werd beslissend geslagen DE FRANCE Zonnestralen over tippelend Vierdaagse-leger Blarenprikkers hun aan kwamen trekken met U voelt sich als 9n millionnair Gillette 1 Onze ploeg telt weer Van Estval-specialist mee Cjicfarini> „4" Een prettige verrassing: Wagtmans kwam terug De Nederlandse Equipe Muziek, vlaggen en juichende kijkers De klassementen De Grote Vier WOENSDAG 28 JULI 1954 PAGINA Door Martin W. Duyzings BRIANCON, Dinsdagavond. Voorbij Guillestre greep ons de storm. De karavaan kwam, traag en moe en dorstig uit de verlaten vallei, waar slechts de krekels nog hun leven rekten en waar nu het onnatuurlijk groene water van de Durance een schamel stroompje nog slechts in een brede, met stenen bezaaide bedding verstikte en verdampte in het stof en de wrede, onmenselijke hitte. Doch de wind die, heet en dor, uit het Zuiden kwam, teisterde nimmer de vallei, waarin een afgebeulde Tour-karavaan zich wapende voor de jaarlijkse martelgang, die slechts enkele kilometers verderop, voorbij Guillestre, haar te wachten lag: de klim tegen de rauwste, de machtigste, de ongenaakbaarste der Franse Alpen-mas todonten: de Col d'Izoard. De karavaan had, reeds voor ze daar, voorbij Guillestre, verloren ging in de hete wind en het alles doordringende stof, deze Izoard gevreesd. Voor het eerst eigenlijk sedert de start in Amsterdam was ze meer dan 160 kilometer achtereen met haar krachten en haar reserves omgesprongen als gold het moeders eigen porceleinkast. Jacques Goddet, die deze achttiende etappe met een zeldzaam raffi nement en een boven alle twijfel verheven kennis van zaken in elkaar getimmerd had in de hoop, dat de vijandelijkheden practisch van start tot finish zouden duren, moet een teleurgesteld man geweest zijn, toen hij, mèt het practisch complete peloton, aan de voet van de Izoard arriveerde en toen zélfs Ferdinand Kübler nog altijd geen aanstalten maakte om het allerlaatste Zwitserse wanhoopsoffensief, dat Alexan der Burtin ons luidkeels had beloofd, met enig vuurwerk te openen. Toen verdween de karavaan dan in die stofwolk en toen ze er veel later aan de andere kant van de Izoard in de altijd adembenemende afdaling naar de finish in Briangon weer uit kwam, had, de hitte, de wind, het stof en de uitputting ten spijt, de Alp, op welks flanken Louison Bobet verleden jaar de Tour besliste, opnieuw zijn werk ge daan, redde Ferdinand Kübler kansloos tegen de Franse favoriet zijn tweede plaats slechts dank zij een serie ongelukkige lekke bandjes van de kleine Belg, Stan Ockers, deukte Wim van Est na een afgrijselijke valpartij op oorverdovende wijze de rotswand, had Wout Wagtmans volkomen onverwacht zijn topvorm opnieuw terug gevon den, hing plotseling de onkreukbaar geheten positie der Zwitsers in de strijd om de Challenge Martini oftewel het ploegenklassement, weer aan een zijden draadje, deed Fritz Schaer vergeefse pogingen zich drijvend te houden in een wijde zee vol gruwzame inzinkingen en vierde men slechts enkele minuten later, hier op de Champs de Mars in Briangon, precies als verleden jaar, in Louison Bobet met alleen de triomfator van een Alpen-étappe, doch bovendien: de win naar van een Tour de France! Er roerde geen twijg in de dorre strui ken, die daar in de brede, verlaten vallei van de Durance nog tussen de stenen en de rotsen groeien; doch als men, voorbij Em- brun, de smalle, koele spelonk verliet, die daar een hoog-oprijzende, beschuttende bergketen doorboort, werd men onmiddel lijk een prooi van de wind: en als men bij het inrijden van Guillestre omhoog keek naar de hellingen van de Izoard een kloof nog eenmaal en dan de weg, die zich in lange lussen omhoog slingert tegen de rotswand zag men, hoe daar de storm wind een verstikkend gordijn van stof en grind voortjoeg over het smalle, verrader lijke pad en wist men, dat de verschrikkin gen, waaraan op de Izoard nog geen enkele Tour-karavaan ontkomen is, wellicht gro ter zouden zijn dan ooit te voren. I)e Izoard deed het zelf Dolle afdaling Wij hebben de doorkomst van Voorting I en hen, die op hem volgden slechts van horen zeggen. Met Wim van Est stortten we ons in een afdaling zoals men er in „Neen", zei Bobet als U zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. 'n „goeie morgen begint met Gillette! BLUE - 75 cent per 5 Van Breenen ontplofte BRIANgON, Dinsdagavond. Neen! De Nederlandse ploeg, die de Tour de France op zo overdonderende wijze inzette, doch die in de achter ons liggende week enige minder plezierige tikken te incasseren kreeg, is nog niet dood!, alle bewerin gen der buitenlandse experts, die het uur onzer massa-begrafenis a bepaald hadden, ten spijt. Ze lééft nog, de equipe van Kees Pcllenaars en ze heett vandaag, in een der allerzwaarste etappes van heel deze Tour daarvan op luit - ruchtiga manier doen blijken. Wout Wagtmans en Jan Nolten, opnieuw onze beste klimmers, - ben tussen Guillestre en Briangon getoond dat ze, ondanks enige morele opdoffers en een bijzonder pijnlijke knie, altijd nog tot de allerbesten behoren. Ze moesten dat eerst zélf weer ontdekken. Hart in handen De estafette Algen teen trui De J Bergklassement He strijdlustigste. De ploegen beroemdegeneesmiddelen M. C. C.-TEAM VOOR AUSTRAT Jë EN NIEUW ZEELAND GEKOZEN Tipperary i» Op de Izoard won de etappe als Bobet de Tour zowel LOUISON BOBET En nu: a Paris! hy op vijftig meter van de kopgroep bleef voelde Bobet ook dat als een be- dreiging. Hij waagde zich niet aan een demar rage, de man met de gele trui. Hij draai de slechts zijn eigen tempo en de vele duizenden, die daar op de flanken van de Izoard in het stof en de hitte te hijgen en te hoesten stonden, bleven sprakeloos van verbazing en teleurstelling achter. Had men in de Franse pers de loeiende ge schiedenis aangaande Bobet's oppermacht dan tóch overdreven? De kilometers regen zich aaneen: een eindeloze kwelling. Zes kilometer voor de top had Bobet nog altijd gezelschap van Wagtmans, Kübler en Mallejac, zat Jan Nolten op 25 seconden, vocht Fritz Schaer boven op zijn wenkbrauwen en met een gelaat, waarmee hij zonder enige moeite een volledig weeshuis op de vlucht zou kun nen jagen, in gezelschap van Ockers Van Genachten, Apo Lazarides en Hein van Breenen (altijd weer Hein van Breenen!) met nog steeds niet meer dan 3.55 achter stand. Toen, twee kilometer verderop, waar men nergens nog leven vindt tussen de stenen en de rotsen, deed dan de Izoard wat Bobet zelf niet aandurfde. Er is daar een ongemeen scherpe hair pin. Men stijgt er opeens met vele, ver woestende procenten. Het was daar, dat de Izoard voor Bobet zijn etappe en de Ronde van Frankrijk won. Bobet demarreerde niet. Hij reed slechts stug in zijn eigen tempo, doch niettemin verloor hij in die hairpm eerst Kübler en vervolgens ook Wagt mans en Mallejac en daar pas, vier kilometer voor de top, begon de man met de gele trui dan eindelijk zijn triomftocht. Bobet vergrootte zijn voorsprong nu snel. Drie kilometer voor de top had hij Kübler, Ockers, de jonge regionaal Bergaud en de eeuwige Don Federico al een Tour de France nog zelden een heeft - t tt -i-„^t-, w* nnn om a oir t Hol l? tir a m nn IIP PPFSL# tenoogst plus 35 seconden en de enige, die het belangrijk en nuttig vond achter de Spanjaard aan te gaan was de Bre ton Mahé. Hij liet voorbij de top van de Bayard de Spanjaard achter zich (men kocht daar vanille-ijs!..) en vervolgens ging hij door en net toen Kübler hem ter afkoeling zijner offensieve bedoelingen Pia- nezzi als bewaker achterna gezon den had, ging de Geen MAHé ijsliefhebber Breton door een bandje. Zo eindigde ook dat avontuur zonder dat Bobet en Kübler er met hun ogen voor behoefden te knipperen en wat er vervolgens tussen de Bayard en Guillestre, zestig nieuwe toonloze kilometers met niets dan stof en niets dan hitte, nog gebeurde, zal vermoe delijk in de Franse boulevard-pers. die in staat is om vol geestdrift een kolom vol te schrijven aangaande monsieur Bo bet's pijnlijkste likdoorn, vanavond niet méér dan enkele, niets-beduidende alinea's beslaan De beslissing Pas voorbij Guillestre besliste Louison Bobet de Tour de France 1954. Hij stelde zijn aanval uit, zolang hij maar kon en het wérd in feite niet eens een aanval! In de kloof reeds, waar sissend en schuimend het water van een onstuimige bergbeek rots na rots veroverde totdat het, gevangen wordt in een loeiende, grommende waterval, in de kloof alwaar de karavaan nog éénmaal wat koelte vond, zag men de man in de gele trui in een opmerkelijk lichte en soepele stijl naar de kop van het peloton gaan. De weg is daar al geen weg meer, doch een barre woestenij en ter verhoging van de algemene attractie had het Departe ment des Ponts et Chaussées, dat zich ieder jaar weer uitslooft om het traject van een Tour de France of van een Rallye naar Monte Carlo vol te strooien met bulldozers, betonmolens en soortgelijke hardnekkige vriendelijkheden, de weg toevallig op grootse wijze onderhanden. Wat men in het dichte, gele stof, dat boven deze afgravingswerkzaamheden wervelde in de wind, van deze aanloop tot de grote Alpenslag nog zien kon. was, dat Bobet het tempo slechts ge leidelijk aan verhoogde. Het had niettemin wel zijn effect. Negen kilometer voor de top keerde Bobet zich om en keek naar dat, wat er nog van het peloton over was. Wat hij zag was, dat slechts Mallejac en Ferdinand Kübler er in geslaagd waren zijn wiel te houden en net toen de Fransman zich, zeker nu van zijn aan staande overwinning, opmaakte om Dolle Ferdinand Kübler meteen maar de genadeslag toe te brengen, gebeur den er achter hem volkomen onver wachte dingen. Wout Wagtmans gisteren nog down en in de lappenmand kwam plotseling met onbegrijpelijk veel haast uit die stof wolk te voorschijn, maakte in een n°B- wenk zijn tweehonderd meters achter stand goed en nestelde zich vriendelijk aan het Franse achterwiel. En Jan Nol ten, nog altijd krimpend van de pijn, demarreerde achter WagtmaDs en hoewel op 1.15, was Wagtmans nu in gezelschap van Dotto en Apo Lazarides (die bij de complete verzameling zijner voorvaderen gezworen had dat hij als eerste de top zou bereiken) weggezakt tot op 1.50, vond men Mallejac achter Van Genechten, Clerici en Brankart nu op 2.50, was Jan Nolten met 2.55 achterstand druk doende Fritz Schaer achter zich te laten, bevond Hein van Breenen zich met 3.45 achter stond ook n°S altijd in de eerste gelede ren en passeerde, Henk Haanhof slechts uitgezonderd, heel de rest van onze Ne derlandse equipe daar nog binnen de vijf minuten na Bobet. Men vierde Bobet op de top van de Izoard meer dan 2300 meter boven de rest van dit on-1 dermaanse, met een j uitvoerige ovatie, j doch de Fransman had op dat ogen- j blik nog slechts 55; seconden op Baha- j montes; Kübler en Ockers redden zich met 1-43 achter stand, Van Genech ten en Apo Lazari des zaten op niet meer dan 2 30 Wout Wagtmans passeerde vlak daarop als achtste met Dotto in zijn kielzog, doch de rest van onze ploeg had in die laatste kilometers méér verspeeld: Nolten, samen met Teiseire, zat op vier minuten, Van Breenen kwam na 5.30 door, Van Est na zeven minuten, Voorting na 7.20 en Suy kerbuyk na 7,33. WAGTMANS Wacht maar.... meegemaakt. Het kwam op de eerste plaats door Ferdinan-d Kübler. Terwijl Stan Ockers zich tijdens deze afdaling voornamelijk onledig hield met het leggen van twee nieuwe bandjes; terwijl Wim van Est als gevolg van een lekslaande voorband met een vaart van tachtig kilo meter per uur eerst twee meter de lucht in vloog om vervolgens met veel geweld tegen de aarde te smakken, gierde Kübler de Spanjaard Bahamontes, die bij iedere afgrond welke hij tegenkomt enige kost bare seconden achtereen open en bloot te griezelen staat, voorbij en riskeerde hij wel twintig maal zijn leven om enkele seconden winst. Hij won wat, de dolle Zwitser. Vijf kilo meter voor de finish zat hij nog slechts op 1.30 Doch toen bleek hij aan het eind van zijn Latijn: toen hier in Briangon Bobet zegevierend over de finish ging, had hij al bijna weer twee minuten voor sprong op de Zwitser, veroverde Bergaud, weer anderhalve minuut later, de derde plaats en stormde vervolgens Wout Wagt mans. wiens afdaling nóg sneller moet zijn geweest dan die van Kübler als vierde over de eindstreep Vlak na de ongeluk kige Ockers veroverde Jan Nolten dan nog de tiende plaats, waarna Hein van Breenen vriend en vijand opnieuw verbaasde door zich als zestiende te klasseren. Nog na Voorting en Suykerbuyk, respec tievelijk 25ste en 27ste, poseerde Wim van Est, gehavend en geblesseerd voor de foto grafen, twee minuten later kwam ook Faanhof (als 49ste) en met nog altijd ne gentien minuten voorsprong op de Luxem burger Dierkens die als laatste van de geteisterde karavaan Briangon, de finish, bereikte. Zo eindigde dan deze eerste grote Alpen slag met een overwinning voor Bobet, met voor de Fransen de zekerheid dat, als er geen héél gekke dingen gebeuren, het gele shirt niet meer bedreigd kan worden. En met voor Nederland, na alle ellende waaraan wjj enige dagen lang ten prooi zijn geweest, een bijzonder vriendelijke en veelbelovende surprise. (Van onze correspondent) Het was een slag in het gezicht van de befaamde regengod, toen gister morgen welgeteld 10313 tippelaars en tippelaarsters een record-aantal zich door de zon konden laten kussen na het trieste waterballet van de voorgaande openingsdag. Tegen alle sombere verwachtingen en pessinus. tische voorspellingen in, speelden de zonnestralen uit een .helblauwe luch.t tussen de bogen en spanten van de Waalbrug een vrolijk spel. Het was een morgen vol zonneschijn, nog wat fris weliswaaren vol optimisme 're de rijen der tienduizend. Al probeerde een grijs wolkenfront telkens verloren terrein te heroveren en al resulteerde deze agressie zelfs een enkele maal in een malse bui, de opklaringen behielden de overhand voor de rest van de dagDe liederen, die over de Betuivse landouwen weggolfden, vertolkten het pure plezier van de wandelaars, dat zich verder uitte in met flair gedragen hammetjes, loshangende shirts, opgestroopte mouwen en korte broeken. Op de soldatenruggen parelden zelfs reeds omtrent Lent en Bemind zweetdroppeltjes, die de felle zonneschijn te voorschijn had getoverd, als was het een ouderwetse vol-zomerse dag. KÜBLER Verlóren! De Tour is beslist 1 De winnaar heet Louison Bobet. Ferdinand Kübler, die vandaag in de afdaling naar Briangon met zijn toekomst, zijn botten en zijn leven speelde, alsof hij Zondag tijdens de rustdag in Lyon voor goed had afscheid genomen van zijn gade, ging nu met twee minuten achter stand op de overwin naar over de eind streep, doch het had den er evengoed 20 kunnen zijn als Jac ques Goddet maar zijn zin had gekre gen- Men was onmiddel lijk na de start tn deze eerste grote Al pen-etappe begonnen met het bestijgen van de Cöte de Laffrey en hoewel opgeroeide Cöte niet méér is dan een onbeduidende molshoop, vergele ken bij de Izoard. kon deze karavaan, die vanmorgen, conform de verwachtingen, het stoffelijk overschot van Raphael Ge- miniani in diens hotelkamer te Grenoble had achtergelaten, zelfs op een onbedui dende molshoop een wilde, ongebreidelde veldslag al lang niet meer verdragen. Er ontstond daarom geen ongenadige OCKERS Bandenpech veldslag op de Cöte de Laffrey; deze ka ravaan begint wijs te worden onderhand. En zelfs Louison Bobet kan U niet garan deren, dat hij tien kilometer verderop niet eindelijk de fatale inzinking krijgt, waar op men in het Zwitserse kamp nu al dagen achtereen zit te hopen; en zelfs Ferdinand Kübler weet tegenwoordig 's middags niet meer of hij de finish en de avond nog in levenden lijve halen zal. Men beperkte zich daarom tot enige, eerst nogal alarmerend lijkende, doch later volmaakt onschuldig gebleken schermut selingen. Wij hadden op die Cöte nog geen kilometer achter de rug of de Breton Var- najo demarreerde en niemand minder dan Jan Nolten (pijnlijke knie of géén pijnlijke knie) ging er achteraan. En zowel Bobet als Kübler die, zo gauw er een Alp of een Pyrenee in de buurt is. Jan Nolten nog altijd niet vertrouwen, holden er met veel geweld achteraan. En juist toen men dit gevaar bezworen had, kreeg Don Federico Bahamontes dan'zijn gebruikelijke bevlieging. Hij ging enorm hard naar boven, de Spanjaard en hoewel men intussen in deze karavaan wel begrepen heeft, dat hij alleen maar punten wil hebben voor zijn bergklassement en dat hij voor het overige voornamelijk be langstelling heeft voor ijsco-karretjes. moest men wel met enige geestdrift de Spanjaard achterna. Men haalde hem niet. Don Federico arriveerde als eerste op de top alwaar hij zijn gewoonte getrouw, af stapte om te constateren a. dat de ijsco karretjes daar slechts schitterden door af wezigheid en b. dat hij met zijn bevlieging de karavaan meteen in brokken had ge hakt. Op de top van de Cöte de Laffrey ston den Goddet's naaste secondanten te gloeien van de hitte en de opwinding, want Bahamontes had een veelbelovende situatie geschapen; Bobet zat in gezel schap van Le Guilly op slechts 55 seconden Van Genechten (1 13), Dotto (1 20), de klei ne Bergaud (1.25), Bauvin (1.35) en dan Kübler (1.43) en Fritz Schaer (bijna drie minuten In het Nederlandse kamp zag men op dat ogenblik veel sombere gezichten. Slechts Hein van Breenen zat in de voor ste gelederen: op 2.05, in gezelschap van de gebroeders Lazarides en van Stan Ockers; Wout Wagtmans en Jan Nolten, moeilijk klimmend toen nog, zaten samen met Van Est toe te zien hoe Fritz Schaer hemel en aarde bewoog om zich zelf en al die inzinkingen tot over de top te krijgen; Suykerbuyk volgde hen in een grote groep op de voet en Faanhof en Gerrit Voorting zaten in het allerlaatste restant van het peloton en wat dit restant op dat ogenblik boven het hoofd hing met al die kilometers en met de Izoard nog voor de boeg leek niet veel bijzonders En toen gebeurde het dan dat tot teleur stelling van alles wat Frans is in deze karavaan, Louison Bobet de kans met greep, welke Don Federico hem zo bereid willig op een presenteerblad aangeboden had- - De man in de gele trui ging met door Vermoedelijk durfde hij niet Aan de voet van de afdaling hadden Dotto, Van Breenen, Van Genechten, Ber gaud, Bauvin, Kübler en Stabilinski de toekomstige overwinnaar al weer te pak ken en twintig kilometer verderop kon men Fritz Schaer een zucht van verlich ting horen slaken, toen hij samen met Van Est Wagtmans en Nolten de rustig voort- peddelende kopgroep weer bereikte En veertien kilometer verderop had de kara vaan al haar pas veroorzaakte brokken weer keurig aan elkaar gelijmd, vond men aldus ook Suykerbuyk, Faanhof en Voor- ting weer in de rijen van het peloton en gingen wij vervolgens urenlang onder in een der saaiste stukken Tour de France ooit in deze streken vertoond. Dispenser met 10 mesjet f 1.50. Zonder extra kosten kunt U nn Blauwe Gillette mesjes krijgen in dc ideale Dispenser-verpakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat 1 Er kwam nog één demarrage, die in de karavaan enige opschudding ver oorzaakte. In de scherpe afdaling naar Pont-Haut na 39 kilometer demarreer de plotseling Hein van Breenen met Croci-Torti en-Darrigade als bewakers aan zijn achterwiel; de Amsterdammer nam vier. vijf hairpins als een gediplo meerd-acrobaat, doch Kübler en Bobet, die prompt het peloton op sleeptouw namen, weten van een ruwe daaipartij onderhand ook wel hun weetje en de Van Breenen-ontploffing duurde dan ook niet langer dan enige bijzonder sensationele minuten. Toen wandelde het peloton vredig naar de Col Bayard, die om de een of andei duistere reden tot de derde categorie voor het bergklassement gerekend wordt, doch die in de richting waarin men hem deze maal reed, nauwelijks de moeite waard is om er enige drukte over te maken. De enige, die er wel nog drukte over maakte was ge raadt dat nooit! Federico Bahamontes. Het peloton gaf hem zijn zin. Bobet en Kübler, die de menigte nog altijd aanvoerden en be waakten, gaven de Spanjaard zijn pun- In de eerste col van deze dag raak ten ze onmiddellijk achterop, doch naar mate de kilometers zich opstapelden, herwonnen ze hun zelfvertrouwen en het was dit zelfvertrouwen dat hen van daag, tot hun eigen blijde verrassing, weer eens in de allereerste gelederen bracht. Neen! Wij deden geen aanval op de gele trui. De gele trui, die acht dagen 9ns eigendom is geweest is, naar het zich laat aanzien, nu wel definitief voor Bo bet. Hoewelmonsieur Bobet is nog niet in Parijs en ook hij loopt nog 'steeds gevaar op een kwade dag te verdrinken in een inzinking, waarvan Fritz Schaer nu sedert hedenmiddag het ene gruwel verhaal na het andere kan vertellen. Doch we lieten de concurrerende me nigte wél zien, dat we niet van plan zijn ons nu tot en met onze ereronde in het Pare des Princes alleen maar rus tig en zonder offensieve bedoelingen te gedragen. Onze equipe telt weer mee! Twee Nederlanders vandaag in de eerste tien! Een Hein van Breenen al weer een plaats verder vooruit in het algemeen klassement!; En heel onze equipe, ook dc minder goede klimmers, zon.f'e.r., ca^as^roPlla'e achterstand aan de finish. Er zijn nog altijd weinig ploegen die ons dat kunnen navertellen. Intussen heeft Kees Pellenaars ook vandaag zijn hart in beide handen vast, gehouden, toen Wim van Est, die met zijn afdalingen nooit bar gelukkig is. doch die er niettemin geen bezwaar tegen heeft om zich nog altijd met af grijselijke snelheden rond de hair pins omlaag te storten, een val maak te. die hem op volkomen onverklaarbare wijze alleen maar op een reeks pijnlijke doch gelukkig niet gevaarlijke bles sures kwam te staan. „Tachtig kilometer per uur reed ik", zei vanavond de St. Willebrorder „en toen dat bandje sprong, dacht ik: beste Willem, nou is het voorgoed uit met je avonturen! Gelukkig: er was daai toevallig geen ravijn in de buurt, doch Clerici, de Zwitser, die ter plaatse juist een band je stond te verwisselen, verklaarde later aan de finish, dat hij niet gedacht had dat er van Van Est veel méér zou over blijven dan wat links en rechts tegen de rotswand verspreide beenderen. Misschien kan je het, morgen op de GaUbier toch een beetje kalmer aan- rinen" zei Kees Bellenaars vanavond, terwii'l hij naar al het leukoplast en al het verband, waarachter Van Est nu weer schuil gaat, stond te staren. Wim van Est, die zich overigens troos ten kan met de speciale premie voor de ongelukkigste renner van deze dag, haalde slechts zijn schouders op. De man, die levend uit een ravijn kwam en die vandaag zijn zoveelste valpartij non- der erge brokken doorstond, is nog al tijd niet bang voor afdalingen. De 18c etappe, van Grenoble naar Briancon, over 216 k.m.. is gewonnen door Louis Bobet Fr.) in 7.26 12 De verdere uitslag luidt: 2 Kübler lZw.1 7.28.313 Bergaud 'Fr. Z.W.) 7.29.54; 4 Wagtmans (Ned.) 7.31.18; 5 Baha montes (Sp.) 7 31 23: 6 Dotto (Fr. Z.O.) 7 32.02; 7 Mallejac (Fr W.) 7.32.03; 8 Lauredi (Fr.) z. t.; 9 Ockers (Belg) 7 32.03: 10 Nolten (Ned.) 7.32.57; 11 Teisseire (Fr.) 7.33.13; 12 Vitetta (Fr. Z.O 1 7.33.15; 13 Van Genechten (Belg) 7.33.43: 14 Brankart (Belg) z. t.; 15 Van Bree nen (Ned) 7.33 44; 16 Schaer (Zwits.) 2. t.; 17 Ruiz (Sp 1 7 33.45; 18 Mahé (Fr. W.) 7.33.59; 19 Close (Belg) 7.34.24; 20 Apo Lazarides (Fr Z.O.) 7.34 29; 25 Voorting (Ned.) 7.36.16; 27 Suvkerbuvk (Ned.) 7 37 3942 Van Est (Ned.l 7.41.25; 49 Faanhof (Ned.) 7.43.48. Het algemeen klassement luidt na de 18e etappe: 1 Bobet (Fr.) 107.59 10; 2 Kübler (Zwits.) 108.11.59 op 12.49; 3 Schaer (Zwits.) 103.16 56 op 17.46; 4 Mallejac IFr. W.) 108 22 25 op 23 15; 5 Dotto (Fr. ,Z.O.) 108 25.34 op '124: 6 Ockers (Belg) 108.27.37 op 28.47; 7 Bergaud (Fr. Z.W) 108 29.53 op 30.43 8 Vitetta (Fr. Z O 108.31.03 op 31 59; 9 Lauredi (Fr.) 108.31 46 op 32 36 10 Bauvin (Fr. N.O.C.) 103 33.43 op 34 33: 11 Brankart (Belg) 108 37.03; 12 Wagtmans (Ned.) 108.43.5313 Apo Lazarides (Fr. ZO.) 108.45.11; 14 Noltcn (Ned.) 108.45 12; 15 Clerici (Zwits I 108.48.09; 16 Demulder (Belg) 108 51 11: 17 Van Breenen (Ned.l 108.52 59; 18 Van Est (Ned.l 108 55.12- 19 Mahe (Fr. W.l 108.55 27; 20 Voorting (Ned.l 108.57.44; 44 Faanhof (Ned.) 110.12.12; 57 Suykerbuyk (Ned.) 110.46.05. N.O.C. (Bauvin, Cielesaa, Telotte) 22.59 24; 10 ïïfoAo Fr?"ce r 'Quentin, Hoorelbeke, Boberl 23.09.18; 11 Luxemburg/Oostenrijk (Kemp, Schneider, Dierkens) 23.31.46. Het algemeen ploegenklassement na de 18e etappe luidt: 1 Zwitserland 324.11.42; 2 Frankrijk 324.25.14; 3 België 324.40.44; 4 Neder land 324.42.57; 5 Frankrijk Zuid-Oost 325 12.31; 6 Frankrijk West 326.00 03; 7 Spanje 326.05.47: 8 Frankrijk Zuid-West 326 52.11; 9 Frankrijk N.O.C. 326.54.34; 10 He de France 327,34.30; H Luxemburg/Oostenrijk 331.33.30. uidt: Het puntenklassement na de 18e etappe 1 Kubler (Zw.l 135 pnt; 2 Schaer (Zw.) 19J P 3 Ockers (Belg) 206 pnt; 4 Van Est (Ned.) u pnt; 5 Bobet (Fr.) 403.5 pnt; 6 Forlini u» Francel 462 pnt; 7 Wagtmans (Ned.) 4 Nolt", 8 Bauvin (Frankrijk N.O.C.) 472.5 pnt, t (Ned.) 514 pnt; 10 Vietta (Fr. Z.-O.) Het bergklassement na de 18e etaPP^ 43 1 Bahamontes (Sp.) 76 pnt; 2 B°bf. Guilly (Tlè 3 Van Genechten (Belg) 32 p.; 4 VS. 26 p 6 de France) 27 p.; 5 Kubler iZwiku P b Mallejac (Fr Wü 23 p.; 7 Ocke aequo. Bauvj^ 8 Varnajo (Fr. W.) 15 p., 9 r 13 D 17 v (Fr. N.O.C.) en Close 'Belg) en Apo V, aequo: M_asip_ (Sp.),. Nolten ^ed.)^. £PO -41 (Tin Ar. TB zarides (Fr. Z.-O.) 4 p.; (Ned.). Darrigade «ff (Fr Forlini (He de Franco 25 cx aequo: Quencin (Ncd.) en Mahe en Wagtmans ieder 3 P-i (He de France), Van Breenen (Fr. W.) 2 punten. 77 De prijs voor de renncr werd toegewezen aa" nierkens (riJVQ Hendrickx (Belg' en nahltsluit^ burg/ Oostenrijk) arriveerden "a i1®1 sluiten van de controle. Germiniani» 4abces lijdt, is niet vertrokken. Het ploegenklassement van de 18e etappe luidt: 1 Frankrijk (Bobet. Lauredi. Teisseire) 22 30.58; 2 Zwitserland (Kübler. -Schaer, Pia- nezzii 22 37.31; 3 Nederland (Wagtmans, Nol ten, Van Breenen) 22.37.59; 4 België (Ockers. Van Genechten, Brankart.) 22.39 30; 5 Frankrvlk Zuid-Oost (Dotto. Vietta, Apo Lazarides 1 22.39.46; Soanje (Bahamontes. Ruiz. Trobat) 22.40.54; 7 Frankrijk Zuid-West (Bergaud. Pri- vat, Vivier) 22.52.18; 8 Frankrijk West (Malle jac, Mahe, Varnajo) 22.52.52; 9 Frankrijk Elk labiel Chelarine „4" beval 4 geneesmi<Me'en' ^'e 'n de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Eén TABLËT 4in doet wonderen.1 Het M.C.C.-team, dat in de komende winter in Australië en Nieuw-Zeeland zal toeren, is als volgt samengesteld Hutton, aanvoerder; P. R. May, vice-captain; T. E. Bailey, R. T. Simpson, M C. Cowdrey. W. J. Edrich, Graveney, Evans (w.-k.) Compton; Statham. Bedser; Wardle; Loa der, Andrews (res. w.-k.) Tyson; Ap- pleyard en McConnon. Lent riep met een spandoek het Vier- daagse-legioen een hartelijk welkom toe in het land der Bat-Ouwe, welks bewoners reeds vroeg uit de veren waren om het tippelende leger voorbij te zien gaan en toe te juichen, zoals dat de gulhartige be volking van hét land tussen de twee grote rivieren eigen is. Achter het rustieke Bem- mel, waar een eenzaam fonteintje in het park van het raadhuis-kasteeltje kringe tjes spuugde, splitste zich de karavaan. De mannen van de lange afstand togen recht door op Huissen aan; de rest zwaaide links af naar Eist. Huissen, het oude stadje aan de Rijn, had zelfs de stadsvlag uitgestoken en de stedelingen, die heus w'l wat ge wend zijn op het gebied van optochten, omgangen e.d., waren toch tezamengepropt in de nauwe straten en zij waren gul met hun applaus en hun aanmoedigingen. Ver der trok het leger der 50'ers en 55'ers over een kronkelende dijk langs de groene om zoming van de Arnhemse dubbelstad Mal burgen naar het pittoreske Elden en naar Driel om vandaar om te buigen naar Eist, de trekpleister van de eerste dag. In de „parel der Betuwe", zoals de Elstenaren hun dorp misschien met wat chauvinisme betitelen, arriveerde de „kopgroep" uit Bemmel omstreeks b.it negen. Zij bestond, wonderwel precies als tien jaar geleden, uit Tommies, aan wie, evenals toen, de „helpende hand" werd gereikt door het kleine grut, dat zich onversaagd aan het marstempo trachtte aan te passen, om tegelijkertijd het „Tipperary" mee te brullen of te neuriën, al naar gelang de draagkracht van het longenpaar. Na de Engelse koplopers volgden dra allerlei militaire formaties, burgergroepen en individuele tippelaars en -laarsters over de hobbelige kasseien van de Dorpsstraat, die schoon was gepavoiseerd. Intussen groeide het toeschouwende element langs de straatkanten met de minuut en na een incidentele regenbui, kwam de stemming er eerst goed in toen onder het overdekte podium voor het gemeentehuis de muziek- kapel van het Luxemburgse leger onder leiding van de chef-sergeant Léon Trebou Pittige marsmuziek uit het glanzende ko per de lucht in blies. Tegenover het ge meentehuis had de voortvarende burge meester Klijn een tribune laten oprichten voor de gasten, onder wie zich o.m. bevon den de Commissaris der Koningin in Gel derland jhr dr C- G. C. Quarles van Uf- ford en de inspecteur-generaal der Rijks politie, de heer Penders. Het gros der burger-wandelaars streek veilig neer op de cate-terrassen om even uit te blazen, de debuterende blaren vak kundig te laten behandelen en onderwijl de inwendige mens te versterken. Na deze rustpoze zetten zij zjcj,. reciit van jyj en leden, aan de laatste fikse hap van het traject. De militaire colonnes schoten bij het horen van het Luxemburgse koperge- schal nog strammer in de pas, niet zozeer misschien wegens de musicerende Bene lux-partners, dan wel als een réverence naar de „stralende sterren" op de ere- tr ne en ten faveure ook van het voort- •vf 1. 'n sterkte toenemende publiek, dat zien kon koesteren in de zonnestralen en dat opge.lVekt de iopers gadesloeg. Elster Dag van de Vierdaagse is échter zijn naam niet waard, wanneer de betekenis daarvan nog eens niet duidelijk wordt geaccentueerd in een officiële ont vangst ten gemeentehuize. Het is een jaar lijks weerkerende traditie van vriendelijke woorden over en weer tegen de achter grond van een stijlvolle en toepasselijke decoratie in de fraaie raadzaal. Ditmaal had de gemeentelijke plantsoenmeester met veel fantasie het motto „Genegenheid, saamhorigheid, offervaardigheid, broeder schap" gesymboliseerd met gebruikma king van een fleurige bloemenschat. Bur gemeester Klijn stak er de loftrompet over de NBVLO en zijn leiding en zijn woorden getuigden, hoezeer het centrum van de Over-Betuwe en de Vierdaagse aan elkaar zijn verknocht. Majoor Breunese deed in zijn dankwoord niet voor de Elster burger vader onder en sprak er tevens zijn vreug de over uit telkenjare te mogen constate ren, dat het zwaar getroffen dorp zich gaandeweg herstelt van de oorlogswonden. En terwijl de gasjen zich de producten van de inheemse conservenindustrie goed lieten smaken, trokken de wandelaars op naar Valburg om na dit vriendelijke dorp aan de rand van de Over-Betuwe de laat ste kilometers met de St. Stevenstoren in het zicht over de zich in bochten wringende Oosterhoutsedijk te verslinden. Reeds op de Waalbrug begon de dichte haag van duizenden toeschouwers, die tot aan de finish reikte. Gulle toejuichingen hegeleidden de lopprs tijdens hun terug keer in de Keizer Karei-stad. De eerste dag was ten einde. Het was een dag, waar op de blarenprikkers gelukkig slechts voor een klein gedeelte aan hun trekken kwa men; een blijde dag derhalve voor de meesten van het Vierdaagse-Iegioen. Reeds tegen tien uur in de morgen be gon het gisteren te Manchester te re genen en toen zich plassen op het veld en rondom het wicket vertoonden, be sloten beide aanvoerders in de vroege middaguren, dat er van spelen geen sprake zou kunnen zijn. Het spel werd dan ook niet hervat. De stand luidt: En geland: 359 voor 8; Pakistan 90 en 25 voor 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4