FELLE BRAND IN NIEUWE PANAMESE TANKER in shampette i jongedames PLAATST EEN KAMPIOEN! GEEN DAG! Pleter Cannecieter'-s AVONTUREN Bij N.D.S.M in Amsterdam-Noorcl Uw hartewens vervuld: Uw haar wordt werkelijk mooier door r PROPAGANDIST GEVRAAGD f actieve PROPAGANDIST I ONZE KAMPIOENEN n Steekvlam schoot uit machinekamer Leer-expositie in de R. A. I. Zwolse Raad aanvaardt liet aardgas Onmiddellijk een rijkdom van mild schuim Geen schadelijke tweede wassing meer Nu I x wassenI x spoelen! Sunsilk geeft haar als zonneglansen zijde VINOLIA J Bankwerkers Draaiers Leerling-Bankwerkers Leerling-Draaiers MAGAZIJNBEDIENDE Inderdaad M WOENSDAG 23 JULI 1954 r \OWA 3 II Een nijdig voortwoedende vuur zee is gisteren uitgebroken aan boord van de in de Amsterdamse haven liggende 15.000 ton grote tanker „Alkor", die onder Pana mese vlag vaart en nog geen negen maanden geleden door de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij in de hoofdstad werd gebouwd en thans voor inspectie en garantiewerk zaamheden ligt aan de Westelijke kade van deze maatschappij op de Klaprozenweg in Amsterdam- Noord. De brand, waarvan de scha de volgens een voorlopige zeer glo bale schatting zeker een millioen gulden bedraagt, ontstond in de machinekamer door onvoorzichtig heid met de oliestookleiding. De oorzaak V uur hel Brand geblust Onzekerheid Gordijn van brandende olie ECUADORIAANS BEZOEK AAN NEDERLAND BENOEMINGEN MISSIONARISSEN VAN STEYL PROT.-CHRIST. AMBACHT? SCHOOL IN ARNHEM DEN BOSCH NA TIEN JAAR BEVRIJDING GOBELIN VOOR OUWERKERK RECTOR A. W. VAN OSTA t Overschakeling binnen twee jaar een feit Personeel gevraagd Goederen aangeboden Handel en bedrijf vloeibare shampoo i~ïaar, dat soepel en gewillig is na het wassen en dat zijn natuurlijke, rijke glans behoudt: dat is toch waarnaar U verlangt? Nu kunt U zelf zorgen, dat het zo wordt! Met Sunsilk. I Op elk uur van de dag 'n vers hopje koffie teletype-afdeling UIT 100°l0 KOFFIE Van de allerbeste kwaliteit. Blikverpakking met hermetische sluiting, waardoor het aroma tot het laatst bewaard blijft. Voordeliger in betge- bruik, want Nescafé is veel „fijner". Krachtiger en geu riger, want Nescafé heeft karakter. Oók coffeïne-vrjj, in bussen met rood etiket. Geniet ervan rnet een gerust hart MAAK RECLAME VOOR UW ZAAK! BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD Ongeveer zestig arbeiders waren gis terenmorgen druk aan het werk in de machinekamer van de „Alkor" en hadden er juist een nieuwe hulpmotor gemon teerd, toen een koperslager, die een pak king van een stookolieleiding vernieuw de, in de mening verkerend, dat deze leiding practisch leeg was, een straaltje olie liet ontsnappen. De olie kwam te recht bij een clectrische lasser en raakte door de wegspringende vonken in brand. Brandwacht Horsten van de N.D.S.M. smeet onmiddellijk een emmer water over de brandende olie. De ko perslager was zo geschrokken, dat hij de koppeling liet vallen, waardoor uit de gevulde leiding een grote golf olie spoot Een wel tien meter hoge steekvlam, die de gehele machinekamer in een oogwenk in een verstikkende rook hulde, was het gevolg. Direct zochten de arbeiders een goed heenkomen door de nauwe uitgangen. Brandwacht Horsten bleef achter om nog het vuur te blussen, doch tevergeefs. De in allerijl gealarmeerde brandweer, die met groot materiaal uitrukte, besteedde allereerst aandacht aan de arbeiders en de bemanning van het schip. Op het laat ste nippertje konden nog vier licht ge wonden, n.l. de arbeiders Verhagen, v. d. Loo, Geuke en Van Douwe, worden ge red. De brandwacht, die zijn heil had ge zocht in een luchtkoker, werd door de brandweer uit zijn benarde positie ge haald, terwijl voort drie Duitsers de bemanning bestaat uit ongeveer 45 Duit sers, van wie de meesten tijdens de tijd van de inspectie hun vrouwen en kinde ren aan boord hadden en een andere arbeider langs trossen aan wal werden gebracht. De heer Horsten had een shock en lichte brandwonden opgelopen en werd met een auto van de G.G.D. naar zijn woning vervoerd. Met tientallen slangen en bijgestaan door de drijvende spuiten „Jason" en de „Ijsbeer" bestreed de brandweer de felle vuurzee. Al spoedig bleek, dat het achterschip bijna niet meer te houden was. Aan beide zijden stond de scheeps wand op sommige plaatsen roodgloeiend en waren de platen door de ontzaglijke hitte reeds zwart geblakerd en krom getrokken. Met rookmaskers op drongen de brandweerlieden naar de machineka mer. Brandweerman Hollander moest van boord worden gehaald, daar hij be dwelmd raakte. Een groot aantal stra len werd ook op de achterkant van de „Alkor" gericht om de wanden niet al te gloeiend te laten worden, daar bar sten er van niet denkbeeldig was. Om kwart voor een had men de vuur zee gelocaliseerd, doch nog steeds bra ken uit het achterschip dikke wolken zwarte rook naar boven. Het zag er toen naar uit, dat ook een tank met bunker olie in brand was geraakt, doch een met water gevulde kofferdam, die over de gehele breedte van de boot het ach terschip van de rest van de „Alkor" scheidde, zorgde er voor, dat het vuur zich niet verder uitbreidde. Ook in de namiddag- en avonduren van gisteren streed de brandweer onver moeid verder tegen de vuurzee. De boot helde steeds meer achterover, gisteren avond al ruim vijftien voet. Tegen de avond ging de brandweer er toe over enkele gaten in de scheepswand te boren, omdat men wilde pogen het nog steeds woedende vuur met schuim te blussen. Gebleken was n.l., dat de vele tonnen water, die gedurende de gehele dag in de machinekamer waren gespoten zich ergens een uitweg naar het IJ hadden weten te banen, zodat de machinekamer niet vol met water kwam te staan. Intussen brandde de olie lustig voort. Nadat (le gaten w aren geboord en men daarop de slangen had aangebracht, nam het spuiten met schuim een aanvang. Op een der gaten werd het schuimkanon aangebracht. Toen was het vuur spoedig bedwon- (Van onze Amsterdamse redactie) Van 27 t.m. 30 Juli houdt in de R.A.I. te Amsterdam de Stichting „Nederlandse Le- derwarenbeurs" voor de zevende keer ten gerieve van de detaillisten een expositie de grootste tot nu toe van de nieuw ste modellen op het gebied van koffers en leerwaren. De stands op deze Beurs, welke gisterenmorgen werd geopend door de wethouder voor handels- en industriële belangen, mr R. van den Bergh, tonen, dat de wensen van automobilisten t.a.v. het model van koffers meer en meer in ver vulling gaan. Maar ook de „gewone" toe rist heeft zich steeds minder zorgen te ma ken over het opbergen van zijn bagage. Op de Nederlandse markt zal namelijk naar Amerikaans voorbeeld de zogenaam de Car-sac haar intrede doen, waarin drie costumes „onplooibaar" vervoerd kunnen worden en welke tevens een uitstekende mottenzak is. Wanneer men zich dan ook nog een weekendtas-hoedendoos aanschaft is het inpakken voortaan slechts kinder werk. In tegenstelling met de jaren van voor de oorlog, zo zei de heer Ed. Adema, voorzitter van de Beurs, op de openings plechtigheid, worden vrijwel geen leder waren en reisartikelen meer geïmporteerd want de binnenlandse industrie voorziet ruim in deze behoefte. In plaats daarvan worden thans zelfs vele producten geëx porteerd, welke reeds een internationale faam genieten. Dit blijkt wel uit het feit, dat er zich onder de negentig deelnemers voor het eerst ook een buitenlander een Belg bevindt en dat de internationaal georganiseerde warenhuizen, waaronder de grootste van Europa, vertegenwoordi gers hebben gestuurd. Aangezien er ook in de leerbranche een nijpend tekort is aan personeel, stellen de organisatoren de beurs 's avonds open voor publiek om aldus bii de leken" de belangstelling voor deze tak van industrie te bevorderen. In zijn openingswoord roemde mr Van den Bergh de verbluffende verscheiden heid der producten. Ondanks de grote po pulariteit van het plastic, bleef hij ver trouwen stellen in de koehuid. gen. Om kwart voor acht gisterenavond kwam het sein: brand geblust. Even later drongen de eerste brandweerlieden de machinekamer binnen. Zij namen een ruïne waar. De vuur-, water- en schuim- schade was bijzonder groot. Ofschoon de commandant van de hoofdstedelijke brandweer, de heer Schuitemaker, die de blussingswerkzaam- heden leidde, meende dat er zich geen personen meer in het brandende schip bevond, hoorden wij van andere zijde het tegendeel. Er heerste dan ock tot giste renavond nog onzekerheid omtrent het lot van drie werklieden, die nog opge sloten zouden zitten in de machine kamer. Deze vrees bleek gelukkig onjuist, toen de brandweer de machinekamer was binnengedrongen en kon vaststellen, dat deze felle scheepsbrand géén slachtoffers had geëist. De gehele nacht is de brandweer bij de „Alkor" gebleven om. indien nodig, on middellijk te kunnen ingrijpen. Een 29-jarige bankwerker, die in de buurt van de machinekamer werkzaam was, vertelde ons, dat tegelijk met een plotselinge steekvlam een explosie ont stond gevolgd door een waar gordijn van brandende stookolie. Alles werd don ker, zei hij, omdat er meteen kortslui ting ontstond. Men kon dus geen hand voor ogen meer zien. „Ik vluchtte in de schoorsteen", zo ging hij voort „en ongeveer vijftien maats volgden me. Doch we konden de trap in de schoorsteen niet vinden en daarom zijn we weer teruggegaan. Via de stookplaat en de gangway konden we daarna nog vrij normaal het schip verlaten". De eigenaar van de „Alkor", de heer B. Vlasov, een Wit-Rus, bevond zich gisterenmorgen te Londen. Spoorslags vertrok hij met een vliegtuig naar Schiphol. Gisterenmiddag was hij al op de werf van de N.D.S.M. De „Alkor" zou morgen weer vertrek ken naar Bahrein in de Perzische Golf. Gistermiddag om 2.30 uur brandde de machinekamer nog steeds en in de dikke rookwolken, die boven uit de achterplech! en de brede schoorsteen naar boven kwa men kwam nog steeds geen vermindering. Ter gelegenheid van het inschakelen van de havenstad Guayaquil in Ecuador, in de nieuwe K.L.M.-dienst Amsterdam- Lima (Peru), bezoekt op het ogenblik een gezelschap uit Ecuador op uitnodiging van de K.L.M. ons land. In het gezelschap bevinden zich de directeur-generaal van de belastingen en invoerrechten, de direc teur-generaal van de burgerluchtvaart, de directeur van het dagblad „El Universo", vertegenwoordigers van toeristische orga nisaties in Ecuador, van de immigratie dienst en anderen. Ter gelegenheid van dit bezoek was er gisterenavond in de legatie van Ecuador te Den Haag een ontvangst door de zaak gelastigde van Ecuador en mevrouw Mo rales. Behalve de hoofden en vertegenwoor digers van de diplomatieke missies in ons land van de Zuidamerikaanse landen, wa ren vele Nederlandse gasten aanwezig, die elk op hun terrein met hun tegenvoeters van Ecuador van gedachten konden wis selen, zodat deze ontvangst een zakelijke en practische inslag had. Hedenmiddag zullen de bezoekers ten paleize Soestdijk worden ontvangen door Prins Bernhard, die. zoals bekend, op zijn reis door Zuid-Amerika ook Ecuador heeft bezocht. Behalve voor de schoonheid van ons land en voor de handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Ecuador, die, naar wordt verwacht, in betekenis zullen toe nemen nu Guayaquil in 36 uren van Am sterdam uit kan worden bereikt, heeft de delegatie ook speciale belangstelling voor Nederlanders, die naar Ecuador wensen te emigreren. In de Nederlands/Belgische provincie der missionarissen van Steyl werd tot pro vinciaal Overste herbenoemd voor drie jaar: pater Mar. Bouwmans; tot assistent provinciaal: pater S. Frijnts: tot provin ciale raadsleden! werden benoemd de pa ters G. Teeuwen, J. Unkel en P. Larde- noye. Als rectoren werden aangesteld: van het Missiehuis St Willibrord te Deurne (nu nog te Teteringen): pater J. Drost, die tot nu toe missieprocurator was; van het Missiehuis St Jan te Soesterberg: pater P. van Enckevort; van het Missiehuis St Franciscus Xaverius te Teteringen (theo logie): pater dr N. Rigter (herbenoemd): van het Missiehuis St Joseph te Overijse (bij Brussel): pater dr G. Schoutens (her benoemd); van het Missiehuis Maria Mid delares te Heide (noviciaatshuis bij Ant werpen): pater H. van Wees. Tot novicen- meester van de Ned./Belgische fraters novicen te Heide: pater P. Lardenoye; tot novicenmeester van de broeders (Deurne): pater J. Hoeymakers. Tot missieprocura tor werd benoemd: pater C. Helsdingen. (Van onze correspondent). Nadat twee jaar geleden tot driemaal toe een voorstel tot medewerking aan de oprichting van een katholieke ambachts school in Arnhem op instigatie van de socialistische fractie was verworpen, heb ben de leden van de P.v.d.A. thans zon der enig bezwaar hun stem gegeven aan de oprichting van een Prot.-Christelijke ambachtsschool in de Gelderse hoofdstad. Kennelijk hadden zij ditmaal de verstan digste partij gekozen, want ook vorige maal kregen zij de kous op de kop. door dat de Kroon uiteindelijk toch de bouw van een katholieke ambachtsschool goed keurde. Ditmaal werd het voorstel tot medewerking aan de oprichting van een Prot. Christelijke ambachtsschool dan ook met een grote meerderheid (slechts 5 stemmen tegen) aangenomen. Onder voorzitterschap van burgemeester Loeff heeft zich voor enige tijd een co mité uit de burgerij van Den Bosch ge vormd, later omgezet in een stichting, met het doel te komen tot een waardige vie ring van het feit, dat op 27 October a.s. de Hertogstad tien jaar bevrijd zal zijn. De stichting heeft thans de plannen ge reed voor een tentoonstelling, welke een overzicht wil geven van datgene, wat in tien jaren werd bereikt op allerlei gebied, alsmede van de toekomstplannen voor Den Bosch. Deze tentoonstelling zal gedurende twee weken in het najaar worden gehouden. Op verzoek der stichting stellen B. en W. de Raad voor tot een bedrag van 30.000 ga rant te blijven in de kosten. In aansluiting op hetgeen wij dezer da gen meldden over de actie van de Lloyd- zeemansvrouwen en de aanbieding van door deze dames vervaardigde goederen aan de door de watersnoodramp getroffen gezinnen van Ouwerkerk op Vrijdag a.s. vernemen wij nog, dat zelfs van Lloyd- vrouwen uit Indonesië pakketten aankwa men met handwerk- en houtsnijproducten Naast het reeds vermelde extra baby pakket zal aan burgemeester Romeyn van Ouwerkerk nog een ingelijst ontwerp-in- kleuren worden overhandigd van het later aan te bieden gobelin-wandtapijt dat, naar een ontwerp van de Kon. Ver. Tapijtfabrieken, door de dames van het comité gezamenlijk wordt gemaakt en dat bestemd is voor het nieuwe gemeentehuis van Ouwerkerk. Ook de opvarenden-zelf van de Lloyd- vloot zullen Vrijdagmiddag bij de over dracht in Ouwerkerk vertegenwoordigd zijn. In het St Elisabethgesticht te Dongen is gisteren in de ouderdom van 59 jaren overleden de zeereerw. heer A. W. van Osta, rector van Huize Overdonk, aldaar. Rector Van Osta was 23 Maart 1895 te Roosendaal geboren en 14 Juni 1919 pries ter gewijd. Gedurende twee jaren is hij daarna kapelaan geweest te Lamswaarde (Z.V1.) en vervolgens van 1921 tot 1926 conrector van ,.St Anna" te Oudenbosch. Op 31 December 1926 volgde tenslotte zijn benoeming tot rector van het sanatorium „Huize Overdonk". (Van onze correspondent) De raad van Zwolle heeft een crediet van f 200.000 beschikbaar gesteld voor het bouwen van een ruimte en het aankopen van een installatie, die moeten dienen voor de ontvangst van aardgas. Een en ander zal komen te staan op de plaats waar thans het administratiegebouw van de gemeen telijke gasfabriek staat, welke fabriek in de toekomst grotendeels zal worden afge broken, nu de raad heeft besloten over te schakelen op aardgas. Het besluit viel na uitgebreide discussies die duidelijk maakten, dat een zeker risico wordt genomen. Over enkele weken of maanden zal worden beslist of de gemeen te het aardgas puur of gekraakt zal distri bueren. Zwolle heeft een goed geoutilleerde gas fabriek, maar men meende niet het risico te kunnen nemen deze aanbieding van aardgas te laten voorbijgaan en dan mis schien achterop te raken bij andere ge meenten. De voorwaarden van de minister achtte men aanvaardbaar, in hel bijzonder de lage leveringsprijs voor de industrie (6'i cent per 4000 cal.). De prijs, die de gemeente thans voor de industrie rekent, is ongeveer tien cent Voor huishoudelijk verbruik zal de prijs voorlopig wel het zelfde blijven, hoewel B. en W. zinspeel den op een geringe verlaging. Zij hebben berekend, dat, rekening houdend met alie kosten van nieuwe investeringen enz., jaarlijks toch nog een batig saldo van on geveer een ton kan worden geboekt. De omschakeling op aardgas zal binnen twee jaar een feit moeten zijn. De raad besloot voorts het beheer op zich te nemen van de Stedelijke Muziek school, die sedert 1870 bestuurd is door een commissie uit de ingezetenen. Verder besloot de raac een in 1952 gebouwde par ticuliere garage te kopen voor f 180.000, welke zal worden ingericht als brand weerkazerne. Na volbrachte diensttijd op Korea zal met het K.L.M.-lijntoestei uit Tokio, dat hedenavond omstreeks 18.40 uur op Schip hol wordt verwacht, ir. Nederland aan komen luitenant-kolonel C. Knuist, oud commandant van het Ned. Detachement Ver. Naties. Overste Knuist heeft, zoals bekend, deze maand het commando over het Ne derlandse detachement op Korea over gedragen aan zijn opvolger, luitenant kolonel J. Raaymakers. Op 31 Juli a.s. hopen onze ge liefde Ouders de' Heer en Mevrouw L. W. KLARENAAR E. J. KLARENAAR— HOLTHUIZEN hun 40-jarige echtvereniging te herdenken. Rotterdam, Prins Hendrikkade 156b. HUN DANKBARE KINDEREN en KLEINKINDEREN Getrouwd: N. H. VAN OPSTAL L. K. M. C. DE BRUYN De Heei» en Mevrouw VAN OPSTALDE BRUYN danken, mede namens weder zijdse familie, voor de vele' blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Roosendaal, 28 Juli 1954. De Heer en Mevrouw J. MULDERv. OVERBEEK geven met vreugde kennis van de geboorte vah hun zoon CEES Tilburg, 28 Juli 1954. Nieuwlandstraat 20. Gevraagd: hulp in de huis houding voor halve dagen Adres: B.K. Laan 239 a. Tegen aannemelijk bod te koop prima motor merk F.N. 500 cc, zijklepper, voetschake- ling. Te bevr. tussen 18-20 u Nieuwstr. 49, Schiedam, tel.' 68770. Seizoen-opruiming, 2e ronde. Sensationele prijsverlaging Meubelen: 2 fauteuils, 4 stoe len, prima Bekleding, geen 129.50, nu 99.87 2 grote clubs, 4 stoelen, geen 225. nu 167.59: groot eiken dressoir, meer dan 20 verschillende mo dellen, geen 69.50, nu 58.87; eiken Schuiftafel geen 46.98, nu 37.87. W. v. Maaren Zo nen, Admiraal de Ruytervveg U-33-35 hoek Jonker Frans straat, Rotterdam. Bij de eerste behandeling, op hetzelfde ogenblik dat U de inhoud van de Sunsilk sham pette in het haar masseert,ontstaat een wolk van schuim. Een zeer zacht schuim, dat Uw haar volledig reinigt. En wat betekent dit? Na talrijke proefnemingen is komen vast te staan dat de gebruikelijke tweede wassing het haar geen goed doet. Integendeel! Het blijkt dat de natuurlijke oliën, die een beschermende laag om ieder haar vor men, weggenomen worden. Hierdoor wordt het haar stug, weerbarstig, glansloos en dus onaantrekkelijk. Sunsilk, alleen Sunsilk ontwikkelt direct schuimDat betekent: in één beurt schoon en... mooi haar! Want nu schikt het zich soepel en gewillig, nu geeft een diepe, natuurlijke glans het de schoonheid, die U verlangde. VAKS.|t6.ï4o. Sunsilk in Shampette: de modernste shampoo in de modernste verpakking. PRODUC"1 Al» Uw tnin een magneet i» voor wandelende kennissen, die even komen binnenwippen, stuur dan Uw koffiepot met pensioen en laat zijn taak voor altijd door Nescafé overnemen. Met dit verfijnde pure koffiepoeder, tovert U Uw gasten telkens weer, in twee tellen, bet geurigste kopje koffie voor. Maar let op: het moet NESCAFÉ zijn. Voor de nieuwe van DE MAASBODE worden nog enige gevraagd, in het bezit van het diploma typen. Leeftijd niet jonger clan 18 jaar. Aangename en goed-gesalariecrde werkkring. Sollicitaties gelieve men te richten aan de afdeling Personeelszaken, Kortenaerstraat 1, Rotterdam, al waar ook alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen. De N.V. Verenigde Glasfabrieken te SCHIEDAM, vraagt: Aanmelden: dagelijks van 9-17 uur Buitenhavenweg 116, Schiedam. Nescafé IN HEEL DE WERELD DE MEEST GESCHONKEN OPLOSBARE KOFFIE ln busje» a f 3.20 voor ongeveer 35 koppen en in grote bussen a f 11.55 voor ongeveer 140 koppen. To SCHIEDAM kan bij een R.K. dagblad een WORDEN GEPLAATST. Degene, die intensief en serieus wil werken ontvangt een goed salaris en hoge provisie! Brieven onder no. 48703 S Kortenaerstraat 1, R'dam. De N.V. Verenigde Glasfabrieken tc SCHIEDAM, vraagt: Enige kennis van technische artikelen strekt tot aanbeveling. Aanmelden: dagelijks van 9-17 uur Buitenhavenweg 116, Schiedam. !*V v 'jiiMirnjk 461. De baron had zich mopperend op een stoeltje laten vallen en zat alweer half te slapen; hij zag ook helemaal niet, dat Pieter met ingehouden adem uit het raam tuurde en strak zijn ogen ge richt hield op een zwarte gedaante, die beneden door de tuin sloop. „Wat moet ik doen!?" flitste het door het hoofd van de jongen. „Die boosdoener loopt daar beneden en ik sta hier, maar machte loos!" Steeds verder verdween de figuur tussen de bomen. Pieter keek rond of hij niet ergens snel naar beneden kon klimmen. Maai nee, het scheen dat de vernieler rustig kon vertrekken zonder dat hem its werd gedaan. Op het laatste moment kreeg de jongen een inval. „Karolus!" riep hij tot de kraai. „Karolus kom direct hier! .zie je daar in de verte die zwarte gedaante in de tuin lopen?. Ja daar achter die bosjes.zie je hem.„Is dat 'm!" kraste Karolus opgewonden. „Ja, dat kan niet anders!" vervolgde Pieter. „En jij moet hem achterna vliegen.hoor je, je blijft hem volgen waar hij ook heengaat.en direct daarna kom je hier terug om alles te vertellen wat je weet!" „M.maar.wilde Karolus zeggen. Maar Pieter maakte korte matten. „Ben je weer bang?" riep hij uit. Dit liet de kraai zich njjt zeggen. Hij schoot het raam uit en zette de achtervolging in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8