TIEN JAAR GELEDEN GING WARSCHAU TEN ONDER „Dit is de naakte waarheid over Polen dreigend conflict in de RADIOWERELD 1 ATOOMARSENAAL IN GROEIT SNEL V.S. Nederland gaat groeien lan de Waddenkust De H. Vader Gastel vandaaï Gandolfo naar Bommen in voor raad als de bom zou barsten De geschiedenis van Poolse moed en Russisch verraad Mendès-F rance naar Tunis Zeegaten" in September verwacht Indiening wetsontwerp „Afsluiting NOG GEEN ZOMERWARMTE Lauwerszee over tien jaar land WILLEMPJE'S AVONTUREN Zaterdag 31 Juli 1934 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ned. Toonkunstenaars Bond stelt ultimatum arrangeurs IPsiSs Derde interimrapport als ba Commissie voor atoom-energie over de laatste ontwikkeling WEERBERICHT Er Een ivanhopige strijd Het Russische verraad BEI ERE TARIEVEN VOOR SAS Wij zijn er nog niet.. Gedenkt giro 43509 De slachtoffers van H-bom- proeven OOK PRINS BERNHARD IN DENEMARKEN AAN BEGIN VAN FIETSTOCHT Vacaiitiegangster bij botsing gedood Als een schelmen-film Van de ene inbraak in de andere GROENTEN- EN FRUIT- EXPORT NAAR DUITSLAND De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Overwegend droog, met veranderlijke bewol- ?_lr,S* Weinig verandering in temperatuur. Matige of zwakke wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Zondag 1 Augustus: Zon op 5.00 uur, onder *0 31 uur. Maan op 8.07 uur, onder 21.05 uur. Maandag 2 Augustus: Zon op 5.02 uur, onder J0 30 uur. Maan op 9.20 uur, onder 21.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op 1 Augustus 1944, (les middags om vijf uur, ontplofte een mijn onder liet gebouw van de Duitse generale staf te Warschau, en op hetzelfde ogenblik kwamen de eenheden van het ondergrondse leger van generaal Bor wiens ware naam Tadeusz Komo- rowski is in actie. De opstand was daar. In de drukte van het spitsuur hadden de verzetsstrijders zich onopvallend op strategische punten van de stad kunnen verzamelen. Hun weloverwogen en zorg vuldig georganiseerde actie had een direct succes: spoedig was het grootste deel van de stad in huii handen. Het uur scheen goed gekozen. Van het Oosten uit rukte maarschalk Rokossofsky met zijn tanks, zijn gemotoriseerde infanterie en kozakken-cavallerie in snel tempo op naar de Poolse hoofdstad en enige dagen tevoren, op 29 Juli, toen Rokossofsky's voor hoede Warschau naderde, had Radio-Moskou ue bevolking opgeroepen ten strijd. Nimmer scheen het einde van jarenlange kwel lingen nabijer voor deze zo vaak beproefde stad, en toch, dit was slechts het begin van een tragedie, die zich binnen haar muren afspelen. nieuwe zou gaan Drie en zestig dagen zou het duren eer de stad, totaal verwoest, zonder voedsel zo£ morTmtr6 •etn1bijna zonder soldaten, capituleren en de afschuwe- wiil w n a Tr zou ondervinden, ter- sWhtf ie f'e§er' °P enkele kilometers slechts, werkeloos toezag. Daarom is de eerste Augustus 1944 één tu-oJ?ees^ dramatische momenten uit de e wereldoorlog. Het is tevens het maS,»? ui. waarop de Sovjetrussische Eplaat u uurs hun ware meedogenloze min of mo getoond aan hun toen nog noten goed vertrouwende bondge- schau tn6n V*R Duitse divisies in War- bevelhJuu de opstand uitbrak. De Duitse pen.fiii. rs, generaal en S.S.-Obergrup- schrik on dem Bach, bij wie de kreep„0ni hart sloeg, vroegen en ver- Herm? onmiddellijk versterkingen: de uit T?1}? Goering-divisie werd in allerijl divisi overgebracht, de „Totenkopf- i.Viir; uk Roemenië en de S.S.-divisie ■jOg" uit Loeblin. bej.^nover deze geweldige overmacht lej^m.kte generaal Bor slechts over een sortje van 35.000 man, dat wel getraind helfi maar waarvan ternauwernood de vltt over enig licht wapen beschikte. De ®st moest zich verdedigen en aanvallen !?et de meest primitieve middelen, zoals 'lessen benzine en zelfvervaardigde hand granaten. Reeds op de avond van de eerste Augustus richt generaal Bor zich dan ook tot de geallieerden te Londen met een dringend verzoek om ammunitie en anti- tankgeschut. Hij herhaalt dit verzoek alle volgende dagen, soms zelfs meermalen per dag, bezwerend, dat hij de stad niet zal kunnen houden, als-hij niet terstond het gevraagde ontvangt. Het zijn de verzoe- "ï-Se vau b£P bijna vertwijfeld man, die Lom in de woestijn, en waarop vanuit radi,Un geantwoord wordt met fraaie Wadden bestemd om de strijders te \5$lau moed in te spreken. .want de werkelijke situatie m War- tfdau, dat was een wanhopige ongelijke frÜd tegen Duitse tanks, waarop Pool- vrouwen en kinderen gebonden wa- eh, en tegen een Luftwaffe, die gierend 0ver de daken, huis voor huis kon bom barderen; dit was een strijd tegen over machtige pantsertreinen, die een voor één systematisch de stadswijken bescho ten, dat was een strijd tegen gasgrana- ten en met dynamiet geladen Goliath- tanks, de strijd ook tegen de honger, de dorst en de duisternis. Eindelijk, op 11 Augustus, komt een eerste zending wapens, door de R.A.F, met Liberators uit Italië aaijgevoerd. Maar door de zware Duitse luchtverdediging op deze route over de Alpen zijn de verlie zen zeer aanzienlijk en wordt het effect te gering, zodat de R.A.F. van verdere vluchten moet afzien. Dan verklaart president Roosevelt zich bereid om deze transporten te laten on dernemen door de Amerikaanse lucht macht. Zij zal een nieuwe route volgen, maar daartoe moeten de vliegtuigen een tussenlanding maken op het Russische ge bied ten Oosten van Warschau. Roosevelt vraagt hiervoor dus toestemming aan Stalin. En Stalin weigert. Hij weigert „verant woordelijk te zijn voor het Warschause avontuur". Men zegt, dat premier Chur chill rood van woede is geworden toen hij van deze weigering vernam. Hoe dit zij, na herhaald aandringen van Roosevelt en Churchill geeft Stalin ein delijk, op 10 September, de gevraagde toestemming, maar tegelijkertijd verzoekt hij om enig uitstel voor de uitvoering, in verband met „technische moeilijkheden". Van dit uitstel maakt Stalin gebruik voor een propaganda-stunt: op de 13de September verschijnen Russische vliegtui gen boven Warschau en werpen munitie af die voor Polen onbruikbaar is en grote hoeveelheden voedsel, die echter niet aan valschermen bevestigd zijn, zodat Tensing Norkay, de heldhaftige Sherpa- gids, die in 195S deelnam aan de ge slaagde beklimming van de Mount Everest onder leiding van Sir John Hunt en samen met Sir Êdmund Hillary, ziet men hier in Rosenlaui in Zwitserland waar hij berbeklimmen op de Zwitserse manier aan het leren is. Arnold Glatt- hard, directeur van de school in Rosen laui, demonstreert hier hoe men hel beste afdaalt en komt daarbij in een eigenaardige houding. Tensing (rechts), majoor Jay al, die leider zal worden van het Hymalaya Bergbeklimmers Instituut, Ang Tharkay, Nawang Torkay en Nawang Sambu, kijken toe. (V.l.n.r.). De Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft zich met een brief tot hct bestuur van de Nederlandse Ra,,io XJnie gewend Waarin een op 1 September aflopend ultimatum wordt gesteld OVCr de mede- Werking van arrangeurs aan radiopro. gramma's. ..Ruim twee jaar", zo wordt in deze brief medegedeeld, „wachten de arran geurs reeds op betere tarieven. Op l jun; 1 trad een nieuwe tariefregeling in wer- b'hg, maar inmiddels is gebleken, dat deze eerder een verslechtering dan een verbetering betekent. In het bijzonder Seldt dit voor de arrangeurs, die als mu- sicus in vaste dienst van de omroep zijn c'h van wie 16 procent der nieuwe taric- 'Ven wordt afgetrokken". Het schrijven van de N.T.B. sluit met de oigende passage: „Thans verzoeken wij Ip,?1'lnSfnd dusdanige maatregelen te wil- cn. dat de verslechteringen in beteringen worden omgezet, daar de ontevredenheid zeer groot is en onzes in ziens terecht. Mochten wijzigingen met mogelijk zijn. dan zullen wij helaas ge noodzaakt zijn om de leden te adviseren met ingang van 1 September a.s. geen op drachten meer te aanvaarden van de Ne derlandse Radio Unie en de diverse om roepverenigingen". Indien vóór 1 September a.s. geen op lossing zou worden bereikt en alle arran geurs derhalve hun medewerking beëin digen, zou dit voor de radio een moeilijke situatie scheppen. Vrijwel alle radio- orkesten werken namelijk met speciale arrangementen en ook voor vele andere uitzendingen worden steeds bijzondere muziekbewerkingen geschreven. Premier Pierre Mendès-France t Frankrijk is vanmorgen uit Parijs vliegtuig naar Tunis vertrokken om Bey zijn hervormingsplan voor het pro tectoraat aan te bieden. per de ze verpletterd worden op het puin. In diezejfde dagen ook nam maarschalk Ro kossofsky Warschau's voorstad Praga in, doch. hoezeer ook gesmeekt, deed hij geen enkele serieuze poging om Warschau zelf te hulp te komen. Warschau's ondergang Als dan eindelijk, op 18 September, honderd vier Amerikaanse bommenwer pers, begeleid door tweehonderd jagers, boven Warschau verschijnen en hun zware last aan wapens en voedsel afwer pen, leeft de hoop nog eenmaal op in de stad. Maar er is geen hoop meer voor War schau, De strijd is feitelijk reeds beslist en de twee weken die volgen, zijn slechts een wachten op het einde. Op 2 October komt de laatste radio boodschap uit Warschau en een haperende stem zegt: „Dit is de naakte waarheid over Polen en over Warschau. Wij werden slechter behandeld dan Hitler's satellie ten, slechter dan Italië, Roemenië, Fin land. Moge God, Die rechtvaardig is, oor delen over het verschrikkelijke onrecht, dat de Poolse natie heeft geleden en moge Hij allen, die daaraan schuldig zijn. dien. overeenkomstig straffen. Uw helden, o Polen, zijn de soldaten, wier enige wapens tegen tanks, vliegtui-' gen en kanonnen, hun revolvers en fles sen benzine waren. Uw helden zijn de vrouwen, die de gewonden verpleegden die onder hevig vuur berichten over- brachten, die in de kelders eten kookten en die de stervenden opbeurden. Uw hel den zijn de kinderen, die bleven spelen op de rokende puinhopen. Het zijn de mensen van Warschau. Het volk, dat zulk een alzijdige helden moed opbrengt, is onsterfelijk. De om gekomen zijn hebben overwonnen door hun bloed en de levenden strijden door tot de overwinning en zuilen Polen doen leven, zolang één enkele Pool leeft Van het millioen inwoners dat War schau op 1 Augustus telde was op 2 October een vierde gedeelte gesneu veld of gewond. De stad was in een puinhoop veranderd. Van de overlevenden werden 350.000 mensen gedeporteerd naar concentra tiekampen. Alleen a] in de periode van 7 tot 14 October zijn 12.000 van hen vermoord in rijdende gaskamers, ge monteerd op vrachtwagens. Maanden later maakte radio Moskou in een cbmmentaar terloops gewag van „de verraders van Warschau die voor de vijand hebben gecapituleerd." Arbitrage in Buraimi-geschil. Vrijdag is te Djedda, in Saoedi-Arabië, de over" eenkomst tussen Saoedi-Arabië en Groot Brittannië, volgens welke het geschil tus sen beide landen over de oase van Bu- raimi aan arbitrage onderworpen zal worden. Hiermee heeft Groot Brittannië een tweede geschilpunt in het Midden Oosten weggenomen. i Na vier dagen van regen, wind en soms ook een tikkeltje zon trokken de deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse gisteren Nijmegen binnen Dit drietal geeft van geen vermoeid heid blijk. Uit hetgeen de laatste maanden na het verschijnen van het derde interimrapport betreffende de afsluiting van de zeegaten in Zuidwestelijk Nederland bekend is ge worden, mag worden aangenomen, dal zeer spoedig na de opening van het nieu we parlementaire jaar in September aan staande, de indiening van het wetsontwerp tot afsluiting der zeegaten verwacht mag worden. Hoewel officieel nog niets be kend is geworden mag. wat betreft dit wetsontwerp, met vrij grote zekerheid verondersteld worden, dat het gebaseerd zal zijn op het derde interimrapport van de Deltacommissie. Dit derde interim- I rapport zal zeer waarschijnlijk voor rege ring en Kamer voldoende zijn om tot een beslissing te komen. De verwachting, dat het wetsontwerp heel spoedig na de opening van het parle mentaire jaar in de Kamer ingediend zal worden, wordt gevoed door redevoeringen over het onderwerp afsluiting van de zee gaten, die gedurende de laatste tijd gehou den zijn door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G Maris Enige maanden geleden heeft ir Maris tijdens een redevoering een vergelijking getrok ken tussen de uitvoering van de Zuider zeewerken en het Deltaplan. De uitvoering van de Zuiderzeewerken werd destijds aangekondigd in de Troonrede. In de laat ste Troonrede werd niets gezegd over af sluiting van de zeegaten en derhalve ts de verwachting gewettigd, dat dit in de ko mende Troonrede zal geschieden. In dit verband zal men zich herinneren, dat op het congres van de Mij voor Handel en Nijverheid, dat op 17 Juni j.l. te Maastricht werd gehouden, door ir Maris in een van de drie praeadviezen reeds is medege deeld, dat aan het wetsontwerp hard werd gewerkt, en dat spoedige indiening in Sep tember verwacht mocht worden. Bisdom van'Haarlem te Haarlem CJ De Amerikaanse commissie voor atoom energie deelt in haar halfjaarlijkse rap port aan het Congres o.m. mede, dat het Amerikaanse atoom-arsenaal snel groeit. Voorts zijn op hoog plan maatregelen getroffen teneinde de Amerikaanse superioriteit op het gebied van de atoombom en de waterstofhom te ver zekeren. De afgelopen zes maanden is er een record-productie van uranium uit bin nenlandse bronnen geweest en een sterke stijging van de hoeveelheid splijt bare stof tegen lagere prijs. Een gedeelte van de grote fabriek te Savannah River (South Carolina) ver vaardigt materiaal, dat zowel voor de atoombom als voor de waterstofbom gebruikt kan worden. De commissie deelt verder mede, dat de atoommachine voor de „Nau tilus", de eerste atoom-onderzeeër, welks romp reeds gereed is, bijna voltooid is. Voorts zijn plannen ge reed voor de bouw van nog twee atoom-onderzeeërs. De snelle groei van het arsenaal atoomwapens gaat gepaard met een grote variatie van wapens, waardoor het militaire nut toegenomen is. Men is er toe gekomen via de aether op verre afstand radio-activiteit waar te nemen, zoals bijvoorbeeld bij de proe ven in Nevada. Via de radio worden controlepunten op kilometers afstand gewaarschuwd. Er worden proeven genomen met een atoommachine voor vliegtuigen. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de bescherming van de manschappen van het vliegtuig. De commissie heeft in het rapport of ficieel haar leedwezen uitgesproken over het feit, dat de bemanning van een Ja panse vissersboot in Maart van dit jaar is gewond door een regen van radio actief stof tijdens Amerikaanse water stof bomproe ven. De commissie waarschuwde er voor géén in de lagune van Bikini of Eniwetok gevangen vis te eten alvorens zij gron dig op radio-activiteit is onderzocht. In andere delen van de Stille Oceaan is de vis echter niet door de radio-activi teit aangetast. De gezondheidstoestand van 74 in woners van het eiland Rongelap gaat goed vooruit na de behandeling van door straling veroorzaakte verwondin gen. De wonden aan hoofd en nek zijn bijna geheel genezen. Van 39 gewon den is het haar gedeeltelijk uitgeval len, maar het groeit thans weer nor maal, aldus de commissie. Artsen zijn van oordeel, dat er geen reden is blijvende gfvolgen voor de al gemene gezondheidstoestand van deze mensen te verwachten. Prins Bernhard en de oudste twee prin sessen zijn gisteren op het vliegveld Skrydstrup in Zuid-Jutland geland. Zij werden begroet door het Deense vor stenpaar en zijn drie dochters en door Koningin Juliana en de jongste twee prin sessen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die de afgelopen week het weer in onze omgeving bepaalde, vult nu langzaam op. Het centrum lag van morgen tussen Schotland en Noorwegen. Kleine randstorigen veroorzaken nog veel bewolking en hier en daar een enkel buitje. Op de oceaan, halverwege Ierland en New-Foundland, ligt een nieuwe depres sie, die slechts langzaam naar het Oosten beweegt. Daarmee samenhangend 'zal het weer morgen dan ook belangrijk beter zijn dan de vorige week Zondag. De tem peratuur blijft wel beneden normaal, maar regen van betekenis wordt er niet verwacht. De zon zal echter van tijd tot tijd achter de wolken schuil gaan. Van onze correspondent Nederlands erfvijand, de zee, belaagt onze kusten al sinds eeuwen en doet dat nog. Er zijn thans voorzieningen nodig op Goeree, bij West E-apelle, bij Camperduin, bij bet Horntje op Texel en aan Amelands uid-Westpunt. Niettemin werden in de loop van de eeuwen in de strijd tegen het water belangrijke successen geboekt, aan de kust en in lie! binnenland, U'1 thans, anno /uiderzei 1954, nu de plannen voor de Zuidoostpolder in de l\cd |ZSeiVan week tot week meer tastbare resultaten opleveren, staat c er and aan de vooravond van de grootste slag om land in de historie teneTnde'd ®l^ant*sc'le strijd om een zo kort en zo glad mogelijke kustlijn, sl .oen Zfe Z° weiniS mogelijk gelegenheid te geven ons land nieuwe siagen toe te brengen. iaren Sdoch vangpnt ?westie van enkele jaien, aoch van enkele generaties Nnrh tans is met name de afslniUr! Woc*?~ actueel dan ooit, terwijl voor de inpolde ring van grote delen van de Waddenzee uitvoerige proeven worden genomen en plannen worden gemaakt. Bij het vast stellen van die plannen voor de afdam* ming van de zeegaten en voor inpolde- rong van de Lauwerszee wordt dan ook rekening gehouden met de andere grote projecten. Nederland schreeuwt om land. Dat land komt er niet alleen in 't IJsselmeer doch ook in e dLauwerszee waarvan de inpol- ring naar verwacht wordt over tien jaar z'ijn beslag zal hebben gekregen. Reeds jaren worden er in de Lauwerszee land- aanwinningswerken uitgevoerd doch slechts na aanleg van een dijk van de Groninger kust naar Friesland kan dit project op grote schaal aangepakt wor den. Het trace van deze dijk is nog niet precies bekend maar niettemin staat wel reeds vast dat er in de Lauwerszee om streeks 5300 ha cultuurgrond en rond 2500 ha zandgrond ter beschikking zal komen terwijl er bovendien een zoetwa terboezem van 1600 ha zal ontstaan. Door de inpoldering van de Lauwerszee zal de kustlijn aanmerkelijk worden ver- Ook in ander opzicht is het project van groot belang. De Lauwerszeepolders zullen namelijk ook proefpolders zgn voor andere, nog uit te voeren projecten. Er worden nu reeds in Gelderland proef nemingen gedaan om zandgrond met be hulp van chemische stoffen te verbete ren en in de Lauwerszee zullen proeven met tie exploitatie van zandgronden wor den gedaan. Dat is van de grootste be tekenis met het oog op de inpoldcrings- plannen van de Waddenzee. Reeds jaren staan er in het Groninger wad meetsteigers, waarmee dag in dag uit de water- en slibhuishouding wordt nagegaan en waarop de stromingen wor den bestudeerd De gegevens hiervan worden radiografisch doorgegeven naar barjo, hGt centrale punt van Rijkswater staat voor deze studies in Noordelijk Gro ningen. Het wordt mogelijk geacht om op het Groninger wad 25.000 ha. zandgrond te Bono 71' een zoetwaterboezem van U ha. is geprojecteerd, waarin het wateroverschot, dat Noordelijk Gronin gen in de winter heeft, zal worden op gevangen. De uitvoering van dit project moet echter gezien worden in een periode van 2o tot 30 jaar; daarna komen het Amelanderwad en andere objecten in de Waddenzee aan bod. Op het Amelander wad is een zoetwaterbassin geprojecteerd kort en bovendien zal hierdoor de wa- en daar komt tevens een hoeveelheid terhuishouding van mesland en Gro- grond ter beschikking en tussen Vlieland, ningen belangrijk kunnen worden verbe- Texel en de Afsluitdijk komt eveneens terd, I een zoetwaterbassin. Met al deze is echter niet alleen veel tijd maar ook veel geld gemoeid. De gronden op het Groninger wad zullen naar schatting tot 15.000 per ha kosten. Doch gezien de resultaten, die op deze zandgronden te bereiken zullen zijn met de zoetwaterbassins in de nabijheid en met de resultaten van de proeven, die thans in Gelderland en in de nabije toe komst in de Lauwerszee zullen worden genomen, wordt dit wel verantwoord ge acht. In het raam van al deze plannen is men reeds hier en daar heel voorzichtig met de uitvoering van de projecten be gonnen. Op het Groningerwad groeit een nieuw eiland, Rottummerplaat, waar ver van de bewoonde wereld reeds jaren een groep stoere kerels bezig is om van deze eertijds kale zandplaat een eiland te maken, dat een golfbreker is voor de kust, zoals Rottummeroog. doch dat tevens een rol kan spelen bij de in dijking van het wad. De landaanwinning voor de Friese kust gaat intussen gewoon doof. Van PSesens in het Oosten tot Zwartehaan in het Wes ten. In het Noorden is men met de uit voering van een tienjarenplan begonnen, voor de inpoldering van rond 800 ha land die rond 8300 per ha gekost zullen heb ben als de inpoldering een feit is. Hoe actueel de landaanwinning in het Noorden is. meenten in Noordoost Friesland kortge leden een stichting voor landwinningsbe- langen hebben opgericht, om gezamenlijk na te gaan, welke maatregelen genomen moeten worden om de gevolgen van de landaanwinning op allerlei terrein op te kunnen vangen en op welke wijze de ge meenten hun standpunt, b.v. ten aanzien van kolonisatie, ter bevoegde: plaatse kenbaar kunnen maken. Zo is Nederland opnieuw bezig de handen ineen te slaan in de strijd tegen het water. (Van onze correspondent). De 51-jarige mevr. J. C. B. uit Rotter dam, die met haar man en twee kinderen, een jongen van 9 en een van 12 jaar, met vacantie was in Spankeren, nabij Zut- phen, werd aan het begin van een fiets tocht door een auto aangereden en nage noeg op slag gedood. De aanrijding was het gevolg van het feit, dat het slachtoffer geen aandacht schonk aan een signaal van een naderen- Ledigheid is des duivels oorkussen. Dit gezegde schijnt het devies te zijn geweest van de 27-jarige W.F.M. („Willcmpje"), die zoals gemeld, verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag met de 30-ja- rige havenarbeider L.K. van Z. uit de strafgevangenis van Rotterdam ontsnapte. Na de ontsnapping gingen onze dienden op stap en in Rotterdam-Zuid gekomen, om juist te zijn op de Pleinweg, namen ze afscheid. M. wandelde verder naar IJsselmonde, waar hij een fiets zag staan, die h\j wegnam. Met een kalm gangetje reed hij naar Oirschot, waar hij tegen de avond arri veerde. Om van de vermoeienis te beko men ging hij in een bos wat uitrusten en, weer op krachten gekomen, ging hij te voet verder. In Oirschot aangekomen wil de M. zich van geld voorzien voor zijn eerste uitgaven. Hij zag kans de woning van een veearts binnen te komen en na dat hij zich van enig geld en een regenjas had voorzien brak hij de garage van de veearts open en per auto vervolgde hij zijn weg, ditmaal naar Vlaardingen. Toen was de benzine op en met de bus ging hij naar Rotterdam. Hij neusde wat in de stad rond en 's nachts begaf hij zich naar de stadswijk Kralingen. In de woning van de familie L. aan de Groene Wetering ging M. toen eens een kijkje nemen, doch daar er blijkbaar niets van zijn gading was, brak hij in in de woning van de familie K. aan de Van Somerenweg. Deze familie was met vacantie en daar van heeft M. een dankbaar gebruik ge maakt. Allereerst ging hij in het bad en daarna pakte hjj schoon goed uit een kast en zocht zich een colbertcostuum en een regenjas uit. Hij maakte een koffertje leeg en daarin deponeerde hij vervolgens zün vuile goed, zijn gevangeniskledp en de regenjas van de veearts uit Oirschot. De volgende nacht heeft hij uitgerust op een onderduikadres, waar hij waarschijn lijk ook de volgende nacht verbleef. Toen ging hij weer op stap en Dinsdagnacht ar riveerde onze man in Wassenaar. In drie villa's deed hij 'n poging. Hij nam er geld en een paar zonnebrillen weg. De politie te Wassenaar echter kreeg een telefoontje, dat er in de villa iets niet in orde scheen en zij rukte direct uit met een jeep. Ijlings nam M. de benen, brak in de gau wigheid nog een garage open en weldra liet hij Wassenaar achter zich in een grote auto, waarmee hij koers zette naar Utrecht Daar liet hij de wagen staan en stapte over op de trein die hem naar Schaesberg bracht. Daar werd hij. zoals gemeld, aan gehouden. Men bracht hem over naar Rotterdam waar hij bij zijn verhoor bo venstaand verhaal ten beste gaf. de auto, toen zij de Zutphensestraatweg moge blijken uit het feit, dat de ge-1 te Spankeren overstak. Westduitse en Nederlandse regerings vertegenwoordigers zijn te Bonn bijeen gekomen ter bespreking van de mogelijk heden tot uitbreiding van de handel tus sen beide landen door verhoging der con tingenten voor nog niet geliberaliseerde invoer. Van Nederlandse zijde wenst men voor namelijk een uitbreiding van de uitvoer naar West-Duitsland van groenten, fruit en bJoemen. De Nederlands Westduit-e handel geschiedt thans op basis van een liberalisatiepercentage van ongeveer 92. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdag Naar wij zojuist vernemen, zal de Paus Zaterdag in de vooravond naar Castel Gandolfo gaan. waarmee dus liet traditie neel geworden verblijf van de H. Vader in Zijn zomerresidentie een aanvang zal nemen. Men had dit vertrek al sedert weken, ja zelfs maanden, verwacht. En de villa in de Albaanse bergen is sinds ge ruime tijd geheel in gereedheid gebracht om de Paus te ontvangen. Wat de reden Is dat het vertrek zo lang is uitgesteld, vall niet te achterhalen. Er zijn er, die menen dat de Paus aan enkele belangrjjkp docu menten werkt en in verband hiermede liever in het Vaticaan bleef. Anderen meer pessimistisch brengen dit verlate vertrek in verband met de gespannen internationale politieke toestand, zoals deze zich in de afgelopen weken heeft om wikkeld. Intussen schijnt thans wel vast te staan, dat de H. Vader dit jaar nu eens werkelijk een periode van rust zaJ gaan genieten hetgeen overigens niet be tekent, dat Hij Zijn dagelijkse ingespan nen arbeid zal onderbreken Maar er wordt reeds nu gezegd, dat er gedurende het gehele verblijf van de Paus in Castel Gandolfo in het geheel geen audiënties zullen worden verleend Hierbij zal uiter aard een uitzondering worden gemaakt voor de beide pro-Staatssecretarissen de mgrs Tardini en Montini, die regelmatig ieder om de andere dag zullen wor den ontvangen Maar voor de rest; geen privé audiënties geèvc zg. „speciale" en "mépsaudiërt-Jips En omdat de geen beding - vele pel grims en tojristen wil teleurstefie... y- naar Rot'ne komen om Zijn zegen te ont vangen, zal Hii één of zo nodig twee maal per weck op een nog nader vast te stel len uuf (waarschijnlijk 18.00 uur) voor één de.r vensters van het paleis verschij nen gfp de zegen te verlenen Zoals weet.' js dit sedert enige maanden gebruik gewonden in Rome. waar de H Vader dagqqjjk;; 0m 12.00 en om 18 00 voor het venster van Zijn werkkamer verscheen om Jde (soms zeer grote) menigte t« zefitjne».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1