Nieuws uit STAD en OMTREK DE SOCIALE ZORG - s Met onze lezers per touringcar j naar de Veluwe Geen meldingsplicht voor prijs- af wijkingen De „Empire State" Rotterdam weer in OUDE TIJD hoogtepunt Reclame G Een jaar Helicoptervlucht op Rotterdam Op hel Bedrijf O Hulp önjer de am Opneming speciaal staal in Uit die goede Nederlandsche Bank Geldhoeveelheid op na-oorlogs Eerste paal voor Centrale Waalhaven te Rotterdam heugen What's in a namet WALDO-RIJSCHOOL Helicopter in Schiedam Jubileum L, A. Oster bij R.V.S. R'dam op Donderdag 12 Augustus a.s. De prijs voor deze prachtige Veluwe-tocht bedraagt slechts f 6.- per pers. in totaal Maakt voor Uw zaak Grote veranderingen in Heyplaat Maar ideaal moet nog bereikt worden! Helicopters van beter type in toekomst Pastoor Van Mierlo 50 jaar priester Malversaties bij orders voor landmacht WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 rAGlNA 2 Bijna een millioen per jaar voor de armlastigen KRUKKEN GEVONDEN 16-JARIGE STAL BROMFIETS MARTINIT—R. K. WIK Than, gehele kolen- en .taaUeerae I Opleidingsschip van het „Mari time College" te Fort Schuyler 69915 VERDIENSTELIJK BURGER NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S.F.C. AFYALSERIE OFFÏCIëLE PUBLICATIE Onteigeningsplan „Havendijk" BURGERLIJKE STAND BOTSING TUSSEN TRAM EN VRACHTAUTO DEVIEZENRESERVE IETS TERUGGELOPEN NED. VRACHTKNMARKT Zes machines Beschermingsmaatregelen e IN ROTTERDAM Terecht hoog en fier wapperden gisteren al de Belgische, Nederl. en Rotterdamse vlaggen in de och tendzon boven de Coolsingel te Rotterdam. De Sabena-helicopter dienst op Rotterdam bestond één jaar en dat was reden tot dank bare en vreugdevolle herdenking. Rotterdam was, zij het dan nog in beperkte mate, opgenomen in het luchtverkeer. DE VOS, DIE MOPPEN TAPT LAATSTE BERICHTEN Nieuw hoogaltaar als feestgeschenk Tegen majoor anderhalf jaar geëist TRACTOR MET MOTOR IN BOTSING Vier gewonden Blijkens het jaarverslag van de Gem. dienst voor Sociale Zaken werd in 1953 een bedrag van 945.773.55 door de gemeente voor de armenzorg besteed. De onderstand voor thuiszittende armen werd aan 156 personen verleend. Hiervan waren 64 katholiek en 62 Ned. Hervormd. Aan 972 andere armlastigen werd even eens ondersteuning verleend. Hiervan wa ren er 383 Katholek en 356 Ned. Hervormd, tot geen kerk behorend 171. Aan salarissen voor het vaste personeel van de dienst werd 124.516.07 uitbetaald, alsmede 10.233.20 aan salarissen en lonen tijdelijk personeel. Over het werk, tijdens de Februariramp verricht, lazen we het volgende: Als gevolg van de watersnoodramp op 1 Februari van dit jaar, kreeg ook de ge meente Schiedam een aantal evacué's te huisvesten en materieel en financieel in zorg te nemen. In de materiële zorg (kle ding, schoeisel, huisraad e.d.) werd voor zien door het Rode Kruis. Dit overzicht beperkt zich dan ook tot de financiële fiii) MDAT WE het tweemaal over de Shakespeariaanse vraag „wat doet de naam er toe" gehad hebben Thans een derde keer. En wel naar aanleiding van een stukje in het jongste Wilton/Fijenoovd-nieuws. Dat was getiteld: Wat zegt een naam? En er blijkt uit, dat een naam toch eigenlijk wèl belangrijk kan zijn. Dit geldt inmiddels ook voor het Ge- distilleerdmuseum. Want, zo merkte een andere iemand op, na ons stukje v«n gis teren, „Borrelmuseum'' voor een instituut, waarin geen sterke drank mag worden ge schonken, is nonsens. Men heeft het in raadsverslag kunnen lezen, dat de heer Weergang zelfs waar borgen wilde hebben, dat er nu niet en nooit niet reclame of zoiets voor sterke drank in gemaakt zou worden. „Borrelmuseum" is dus al bij voorbaat van de baan. Of zou juist een weinig pas sende naam het langst gebezigd worden? Het stukje in het W-F-nieuws zou zulks onwillekeurig doen denken: Van tijd tot tijd hoort men nog wel eens de oude benaming „motorhal" gebruiken, als de machinefabriek bedoeld wordt. Het meest typische van die oude benaming is. dat zijn we goed ingelicht in de „mo- torhaltijd" in die hal nimmer een motor werd gebouwd. Maar we zeiden het al. „motorbal" hoort men niet veel meer en zal straks wel geheel verdwijnen. Een benaming die echter halsstarrig blijft gebezigd, is die van „leerschool". De speciale naamsaanduiding van een school geeft veelal te kennen met wat voor soort school men te maken heeft. Op een type-school leert men typen, op een tekenschool tekenen en op een leer school wanneer men althans in stijl blijft „leren". Wat soms wel waar is, maar toch niet het direct doel aanduidt. Op een vakschool leert men een vak en onze „bedrijfsschool'' leidt jonge mensen op voor ons eigen bedrijf. Althans dit laat ste is het einddoel, al gaat jammer genoeg die stelling niet altijd op. Op de gevel van onze school staat met grote sierletters te lezen „Bedrijfsschool". Zullen we ons hieraan maar houden Er is missrhien een middenweg: laat men daar bii Wilton-Fijenoord de bedriifs- school „kleine school" noemen en het werk op de werf de „grote school DAMWACHTER Adverte->ti( hulpverlening, zoals zakgeld, kosten van inkwartiering, verpleging e.d. Het aantal in zorg genomen gevallen bereikte een totaal van 405, waarvan 3 uit eigen gemeente. Van dit aantal waren er 3, die niet in gezinsverband konden worden opgenomen, doch in een rusthuis moesten worden geplaatst, terwijl in 4 ge vallen opname in een ziekenhuis noodza kelijk werd geacht. De eerste 3 weken werden voor direct levensonderhoud, op rekening van het Rampenfonds, uitkeringen verstrekt waar bij werd bepaald, dat eventueel ontvangen uitkeringen van de Werkloosheidsverzeke ring hierop niet mochten worden gekort, teneinde de slachtoffers in staat te stel len, hiermede direct bestaande kosten te bestrijden. Ook werd op rekening van ge noemd fonds een aparte uitkering ver strekt voor het aanschafen van diverse di rect benodigde toiletartikelen. Deze laatste post bedroeg 6.240. Door het Ministerie van Maatschappe lijk Werk mocht daarnaast, ter bestrij ding van directe kosten, zoals het betalen van verzekeringspremiën, eventuele reis kosten voor het bergen van inboedel enz., per gezin een kwartaaluitkering worden verstrekt van 25 en voor alleenstaanden 10. Op deze post werden in de 3 kwar talen resp. 1540, 490 en 175 uitbetaald. Overigens werden wekelijks de kosten voor levensonderhoud uitbetaald, volgens door het Ministerie van Maatschappelijk Werk gegeven richtlijnen. Het aantal in zorg zijnde gevallen liep snel terug, als ge volg van het feit. dat velen uit niet zwaar getroffen gebieden kwamen. Deze gebie den werden reeds spoedig als „veilig" ge- qualificeerd en vrijgegeven, zodat de al daar thuisbehorende slachtoffers naar hun haardsteden konden terugkeren. Aan hen, die definitief terugkeerden naar hun woonsteden, werden de kosten van ver voer voor personen en goederen geheel vergoed. Naar wy vernemen worden er voorbe reidingen getroffen voor een landing van een helicopter te Schiedam. Het terrein waarvoor hiertoe verlof is gegeven is het stuk grond aan de Wilhelminahaven waar op de werf van de firma De Jong wordt aangelegd. De landing zal in deze week of de twee de week van Augustus geschieden. Over de bedoeling er van kan men ons nog geen nadere mededelingen verstrekken. Het gaat vermoedeiyk om een reclamestunt. De pontbaas v. Vliet van het pontje over de Noordvestgracht heeft gisteren uit het water twee krukken opgehaald, die zo goed als nieuw waren. Hij zou graag wil len weten wie de eigenaar is. De electromoteur H. H. P. uit de Prof. Aalberselaan was gisteren op de Hoof- straat bij een familie op bezoek. Hij zette zijn bromfiets buiten neer. Toen hij wee- weg ging bleek deze verdwenen. Hij deed aangifte bij de politie en die hield op de Singel een 16-jarige jongen aan die met een bromfiets liep welke inmiddels een lekke band had gekregen. De monteur heeft nu zijn karretje weer terug. Als voorlaatste wedstrijd van Martinit nederlaagserie komt het Vlaardings R.K. WIK naar het Volkspark om te proberen de 20 overwinning van de Hollandiaan te verbeteren Is R.K. WIK daartoe in staat? Dat zullen wij nog moeten afwach ten. Wel is ons bekend dat het pas ge promoveerde R.K. WIK nu KNVB-er over een goed elftal beschikt met een zeer goede achterhoede wat dus voor de voor hoede van Martinit wel enige hoofdbre kens met zich mee zal brengen. Het 2e elftal zal Vrijdag in Kethel de strijd aan binden tegen een elftal van DHS. Het was Maandag in het R.V.S.-gebouw aan de Westerstraat te Rotterdam een druk komen en gaan. Vele vrienden en zakenrelaties van de heer L. A. Oster. directeur van het bijkantoor der R.V.S. te Rotterdam (Organisatie Levensverze kering) die in de fraaibefimmerde en voor deze gelegenheid met talrijke bloemstukken versierde vergaderzaal recipieerde kwamen hem gelukwensen op zijn zilveren jubeldag. Reeds toen bleek, ook uit fraaie ge schenken, welke sympathieën men de jubilaris toedraagt, maar des avonds, toen de heer Oster in een feestelijke bij eenkomst met zijn naaste medewerkers werd gehuldigd, kwam dit nog sterker naar voren. De heer mr W. Chr. Korink gaf uiting aan de gevoelens van grote waardering van de zijde der directie voor al het geen de heer Oster als leider van de Or ganisatie Levensverzekering had gepres teerd. Hij overhandigde de jubilaris het gebruikelijke geschenk in portefeuille alsmede de gouden medaille voor 25-ja- rige dienst. De leden van de directie schonken de heer Oster een televisieapparaat, de col lega's een projectie-apparaat en de vaste medewerkers een film-apparaat, zodat het „beeldend vermogen" van de heer Oster na deze jubeldag wel zeer aanzien' lijk is toegenomen. Vertrek vanat ons bureau Kortenaerstraat 1 te Rotterdam om 8.30 uur en weer terug te R'dam om ongeveer 20.00 uur De heenreis gaat van Rotterdam via Utrecht - Zeist - Bameveld - Otterlo naar het Natuur reservaat „De Hoge Veluwe". Hier zullen wij een paar uur genieten van een prachtige ongerepte natuur, terwijl er ook gelegen heid is, in het bekende theehuis „De Koperen Kop" iets te gebruiken. Dan vervolgen wij onze fraaie autotocht dwars over de Hoge Veluwe via Schaarsbergen naar Posoamk en Zijpenberg, in de omgeving van Velp. U kunt hier voiop genieten van prachtige bossen, heuvels, uitgestrekte heidevelden en snelvlietende beken. Voor de wandelaar een omgeving vol romantiek! Zij die interesse hebben voor een prachtige andcling in deze omgeving, krijgen hiervoor de ge legenheid. Wanneer wij ock van al dit schoons hebben genoten, rijden wij vla Velp - Arnhem Oosterbeek - Wageningen - Rhenen - Doom - J Driebergen weer naar Rotterdam terug. (hierbij is inbegrepen de autotocht, een consumptie en toegang tot het Natuurreservaat) Kaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor, Dam 18 te Schiedam, van 's morgens 9.00 uur tot 17.00 uur n.m. AFD. PROPAGANDA. onder sixpra-nationaal gezag Staal, dynamo, en transformatorplaat, niet n Op zijn jaarlijkse oefenreis door de Europese wateren verleden jaar werd Amsterdam aangedaan is het 6059 ton metende Amerikaanse opleidingsschip „Empire State" Maandag in de haven van Rotterdam aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de Oostzijde van de Park haven. Het schip, dat onder bevel staat van de kapitein ter zee Alfred F, Olivet en dat op 19 Juni uit New York is vertrokken heeft reeds bezoeken gebracht aan Ha milton (Bermuda), Napels en Antwerpen en zal, na tot 9 Augustus in Rotterdam te hebben gelegen, nog Santander ln Spanje Heden (- 2 Maart 1897) in den vroegen ochtend overleed alhier, in den ouderoro van 65 jaren, de heer S. i. Zoetmulder, vice-consul van Zweden en Noorwegen en cunsuiair-agent van het Duitse rijk, Rid der der Duitsche Kroonorde. Voorzeker heeft de treurmare van zijn verscheiden in vele kringen oprecht leed wezen en innige deelneming verwekt. De heer Zoetmulder was een der meest ach tenswaardige ingezetenen dezer gemeente, die niet alleen in deze stad, maar ver daar buiten algemene bekendheid genoot. Als industrieel te dezer stede en lid der cargadoorsfirma A. Prins Co, heeft hij den wisselenden voor- en onspoed dezer stad beleefd, maar vooral hare belangen, zooveel hij kon, met bijzondere toewijding behartigd. De heer Zoetmulder was een der oprichters en circa 31 jaren directeur der Sohiedamse Spoelingvereeniging. Hoe zeer hij in laatstbedoelde werkkring voor de belangen van ons aloud bedrijf heeft geijverd, weten zij het best, die het voor recht hadden dagelijks met hem in betrek king te komen. Maar ook buiten dezen werkkring toon de de heer Zoetmulder zich steeds de vriendelijke, hulpvaardige man, wien het een genoegen was een goed werk vooral in het belang zijner minder bevoorrechte stadgenoten te doen. Hoevelen heeft hij niet in volle waar heid met raad en daad geholpen; hoevelen in bescheiden dienstbetrekking geplaatst, dankten hem bij ambtsjubileums nnne waardevolle erkenning, die zij niet hadden durven verhopen! Waarlijk, de heer Zoetmulder was een van die weinige mannen, die in hun eigen aardig optreden moeilijk te vervangen zijn. Bij zeer velen zal deze geachte volks- lievende stadgenoot in dankbaar en geze gend aandenken blijven. Hij ruste in vrede I (Nwe Schiedamsche Courant van 3 Maart 1897). DAOBIAD VOO» SCMIIOAM i» 76ste Jaargang No. 22525. Voor de afvalserie die SFC ten bate van zijn terreinfonds organiseerde komt het zelf tegen EDS in 't veld Vrijdagavond a.s. om 7 uur op Boshoek. Dit is de laatste wedstrijd voor de le ronde. Zal het de Blauw-Zwarten gelukken zichzelf in de 2e ronde te plaatsen? Na afloop van deze wedstrijd zal er tussen de 3 verliezers geloot worden voor een plaats in de 2e ronde. De burgemeester van Schiedam, maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 84 der Onteigeningswet bekend: dat inge volge bovengenoemd wetsartikel een af druk van het besluit van de gemeenteraad van 30 Juli 1954 tot onteigening in het be lang der volkshuisvesting, ten name van de gemeente Schiedam, ter verkrijging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigendommen, gelegen in het gedeelte der gemeente, begrensd door de Havendijk, de Oude Spuihaven, de Noor delijke begrenzing van het bij raadsbesluit van 29 October 1948, goedgekeurd bij K.B. van 11 October 1949, No 26 vastgestelde onteigeningsplan „Het Hoofd" en de per celen voorheen verhuurd aan „Nemaglas". teneinde uitvoering te kunnen geven aan een gedeelte van het bij raadsbesluit van 5 Juli 1951, goedgekeurd door Gedeputeer de Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 4 September 1951 vastge stelde uitbreidingsplan in onderdelen „Havendijk", ter secretarie der gemeente (afdeling Algemene Zaken - stadhuis) van 5 Augustus tot en met 25 Augustus 1954 voor een ieder ter inzage zal worden ne- dergelegd SCHIEDAM, 2 Augustus 1954. De burgemeester voornoemd. H. SABEL w.B. GEBOREN: Johannes z. v. G. H. Wess- lingen en J. Akkerman; Richard z, v. W. Mastenbroek en J. v. d. Oosten; Johannes z. v. K. Stolk en Th Burger; Adrianus M. z. v. H. J. Schouwenburg en A. W. Mook- hoek; Robby z. v. A. Meinster en J. Radder Jeanne d. v. H. C. v. d. Kant en A. Wess- ling; Arnoldus A. z. en Anna M. d. v. C. J. Vermeulen en H. M. W. Schoenmakers; Adrianus z. v. P. J. de Jong en G. A. Braak; Pieter H. z. v. C. Rodenburg en A. C. Dijkshoorn. Overleden: J. Doelman, 62 j. vr. van F Kool. aan doen Eind Augustus wordt het weer in Amerika terugverwacht. De „Empire State" heeft bijna 400 ca detten aan boord van het in 1874 gestichte Maritime College te Fort Schuyler in New York City, de oudste zeevaartschool van de Verenigde Staten. Het Is één van de 22 „colleges" en 11 technische instituten die behoren tot de „State University of New York". De cadetten, die na een mid delbare schoolopleiding tot dit „college" worden toegelaten, volgen een vierjarige cursus, voordat zij zich officier ter koop vaardij en tevens reserve-officier bij de Amerikaanse marine kunnen noemen Men leidt er zowel stuurlui als machinisten op. die tevens een academische graad behalen Aan boord van de „Empire State" bevin den zich leerlingen uit de klassen één tot en met drie, die juist hun overgangsexa men hebben gedaan. De „Empire State" heeft ongeveer 25 officieren onder wie een aanta] leraren van het „college" en een bemanning van 40 koppen aan boord Tijdens de laatste wereldoorlog vervoerde het troepen en voorraden in de Aziatische wateren Het heeft reeds in 1951 een bezoek aan de Rot terdamse haven gebracht De commandant van de „Empire State" heeft gisteren in gezelschap van de Amerikaanse consul de heer Ford. zijn opwachting gemaakt bij de burgemeester Door een botsing tussen een tramwagen van lijn 17 en een vrachtauto op de Schie- damseweg heeft gistermiddag om half 5 het tramverkeer van de lijnen 4, 10 en 17 een kwartier vertraging ondervonden. Op 1 Augustus is zonder uiterlijk ver toon de gemeenschappelijke markt van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal uitgebreid tot het zogenaamde spe ciale staal. Nog geen twee jaar nadat de Hoge Autoriteit haar activiteit is begon nen, is de gehele kolen- en staalsector met zijn grondstoffen ijzererts en schroot bin nen de door het verdrag bepaalde gren zen, onder het supra-nationale gezag van de eerste Europese gemeenschap ge bracht. In de K.S.G. worden jaarlijks circa 3 millioen ton speciaal staal geproduceerd, een hoeveelheid gelijk aan ongeveer 8 pet van de totale ruwstaalproductie. De waarde van dit edelstaal is gemiddeld echter tenminste driemaal zo hoog als die van de gewone staalsoorten. De opbrengst van de edelstaalindustrie vertegenwoor digt derhalve meer dan Vi van de pro ductie van de staalindustrie in de ge meenschap. Nog kan worden opgemerkt, dat van de in bijlage 3 van het verdrag voorziene uitzondering voor een kleine groep spe ciaal staal (groep C) geen gebruik is ge maakt. Alle in het verdrag genoemde soorten speciaal staal van de groepen A, B en C zijn derhalve met ingang van 1 Augustus in de gemeenschappelijke markt opgenomen. De opneming van het speciale staal in de gemeenschappelijke markt heeft in verband met deze bijzondere situatie een reeks beschikkingen van de Hoge Auto riteit noodzakelijk gemaakt. Zo diende in het bijzonder de verplichting tot het openbaar maken van de prijslijsten tot de daadwerkelijke vergelijkbare soorten spe ciaal staal te worden beperkt. Bij een be schikking heeft de Hoge Autoriteit de verplichting tot openbaarmaking van de prijzen van vijf staalsoorten ingesteld, De veranderingen op de verkorte balans van de Ned. Bank per 2 Augustus zijn ditmaal van niet al te grote betekenis en houden ten nauwste verband met de maandwisseling. De chartale geldhoeveel heid, die vorige week reeds met 63 millioen was gestegen, geeft opnieuw een vermeerdering te zien en wel met 44 min tot f 3439 min, een na-oorlogs hoogte- record De vacantie-periode f vorige week is een belangrijke groep, nl. de bouwvak kers, met vaeantie gegaan) is hierbij van invloed geweest. Het waren vooral de banken die in de geldbehoefte hebben voorzien. Zij zagen haar tegoed met ruim 57 min achteruit lopen tot 450 min. Ook op de geld markt heeft dit enige invloed gehad Deze ROTTERDAM, 3 Augustus 1954 2 Aug. n.m. 152 ton granen Zaanstreek; 555 ton granen Maastricht; 113 ton granen Steen- wijk; 125 ton granen Amersfoort; 100 ton mag- nesiet Nijmegen; 365 ton veevoeder Wormer- veer: 2x460 ton ha vei 1. varen; 232 ton have*- Veghel; 615 en 385 ton kolen Den Haag; 1800 ton kolen Dordrecht; 1200 ton cellulose Arn hem: 145 ton cellulose Apeldoorn; 240 ton copri Worrnerveer. Totaal 61 reizen, 24 vletreizen. 3 Aug. v.m. 537 ton tarwe Worrnerveer; 250 ton gerst Worrnerveer; 550 ton forddelen Am sterdam; 15 stand hout Ben. Leeuwen; 137 en 110 ton soda Nw. Buinen; 500 ton copra Wor rnerveer; 70 ton gerst Hatert. Er is dan een begin gemaakt met de in tensieve verbetering en voltooiing van de eiectrieiteitsvoorziening in Zuid-Holland en speciaal in Rotterdam. Maandagmiddag heeft de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper in aanwe zigheid van talloze autoriteiten de eerste paai geslagen voor de bouw van een nieu we eiectrisehe centrale aan de westzijde van de Waalhaven. Er zullen na deze nog 2500 palen de grond moeten worden ingestampt, maar het is een grote voldoening, aldus sprak wethouder v. d. Brule, dat. hoewel het pas een klein jaar geleden is. dat het voorstel der credieten voor de eerste tran che dezer centrale in de gemeenteraad werd aanvaard, nog in ditzelfde jaar de eerste paal kan worden geslagen. Wanneer de centrale gereed zal zijn, zal zij de functie van grondlastcentrale heb- Dit zal niet alleen belangrijk zijn voor Rotterdam maar ook voor de gehele pro vincie Zuid-Holland, in het stelsel van coördinatie der stroomopwekking, waartoe in deze provincie zes gemeenten met een eigen centrale behoren. Het ligt tn de bedoeling dat de nieuwe centrale uitgerust wordt met zes machi nes De eerste tranche, met de bouw waar van nu is begonnen, omvat twee macht- nes. elk met een vermogen van 80 000 Kw De centrale is zo geprojecteerd, dat de weg en de sporen aan de Waalhaven West zijde, niet op de bestaande plaats kunnen worden gehandhaafd. De bedoeling Is om de Courzandse weg in het Tuindorp Hey plaat door te trekken en daarnaast de ha vensporen aan te leggen. Het gebouw, waarin de machines en ketels zullen worden ondergebracht, komt tussen de Waalhaven en de nieuw aan te leggen Courzandseweg te liggen, tussen pier zeven en pier acht. Het schakelhuis is iets krapper geworden en lang niet zo ruim als tot dusver. Een en ander is nog niet tot uitdrukking gekomen in een ver hoging van het callgeldpercentage. dat nog steeds een half procent bedraagt. De schatkist heeft kans gezien haar tegoed met f 16 min te versterken tot 565,7 min. Hier zijn waarschijnlijk be lastingbetalingen de oorzaak van. De Ned Bank heeft in de afgelopen week geen schatkistpapier afgegeven. De ln haar be zit zijnde hoeveelheid bleef onveranderd 269.8 min. De netto deviezenreserve is dit keer met 19 min verminderd tot 1654 min Daar de goudvoorraad gehandhaafd bleef op 3006 min, vertonen goud en deviezen tezamen een gelijke vermindering tot 4660 min. 2 Aug. (in 26 Juli 1000) 269 800 32.744 400.000 269.800 29.624 400 000 ACTIVA: Wissels enz. in disconto Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id overgen. v. d. Staat Voorsch. tn ëek.-ert. Boekvord op de Staat Gouden munt en mat. 3.006.101 3 006 101 Zilv. munt en mat16.792 16.577 Vord. en papier in bui tenlands geld 1.667.301 1.675 748 Buitenl. betaalmiddelen 1.918 742 Vord. in guldens uit be- talingsaccoorden 217.821 224.570 Diverse rekeningen 31.418 29.265 PASSIVA; Bankbiljetten (oude) 28 857 28.876 Bankbiljetten (nieuwe) 3.438 601 3 394.617 Rek.-crt saldo schatkist 565 708 549 858 ld bijzondere rekening Saldi banken in Ned. Saldi uit betal.accoorden Andere saldi van niet- ingezetenen Andere saldi Saldi in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatkistpapier waarin guldenssaidi uit betal.- accoordën zijn belegd gelegeerd constructiestaai en bepaalde soorten gelegeerd constructiestaai. Voor een zesde groep, eveneens gelegeerd con structiestaai, zijn 54 normen van de voor naamste producerende landen, Duitsland, België, Frankrijk en Italië in de beschik king opgesomd, welke circa 15 vergelijk bare soorten speciaal staal omvatten. De in Januari 1954 ingevoerde marge van 2.5 pet, waarbinnen de prijslijsten voor staal niet behoeven te worden ge wijzigd, is voor het speciaal staal niet van toepassing. De voor alle overige staal soorten van kracht zjjnde meldingsplicht voor prijsafwijkingen wordt dus niet tot het edelstaal uitgebreid. Voor het speciaal staal geldt na de opneming in de gemeen schappelijke markt wel de heffingsplicht. Aan de Italiaanse regering is thans of ficieel mededeling gedaan van de reeds in Juni na langdurige onderhandelingen vastgestelde tarieven voor de op leve ringen van speciaal-staalproducten uit landen van de gemeenschap naar Italië toe te passen invoerrechten. Aan de Franse regering wordt mede deling gedaan van het verwerpen van haar verzoek tot toepassing van bescher mingsmaatregelen, De Hoge Autoriteit zal echter nauwlettend toezien op de ont wikkeling van de situatie van de Franse industrie voor speciaal staal na de in stelling van de gemeenschappelijke markt, opdat eventueel onverwijld maatregelen kunnen worden genomen. In een afzonderlijke beschikking heeft de Hoge Autoriteit bovendien een beper king getroffen inzake de tot nu toe aan de Franse industrie voor speciaalstaal verleende hulp; in enkele gevallen is deze zelfs geheel opgeheven. De terugbetaling van de op de lonen rustende belastingen en sociale lasten op grond van het Franse regeringsbesluit van 30 Juni 1952, mag nog gedurende ten hoogste drie maanden wor den voortgezet. Met ingang van 1 Novem ber a.s. dient ook deze hulp te verdwijnen. Het tarief van de invoerrechten op spe ciaalstaal, dat uit derde landen in de ge meenschap wordt ingevoerd, is door de Hoge Autoriteit in zoverre geregeld, dat door haar tariefcontingenten voor de Be- ter hoogte van in totaal ll.DUU ton zijn toegestaan, waarbinnen de tot nu toe door deze landen toegepaste tarieven van kracht mogen blijven Deze contingenten lopen t/m 31 Juli 1955 en het bijbehorende recht bedraagt gemid deld circa 4 pet. Voor de invoer van speciaal staal in Duitsland en Frankrijk zijn de rechten door de desbetreffende regeringen op een gemeenschappelijk niveau van gemiddeld 11 pet vastgesteld; tot nu toe bedroegen de Duitse rechten op speciaal staal ge middeld 8 pet, de Franse daarentegen ge middeld 15 pet. Voor de invoer van spe ciaal staal uit derde landen in Italië gel den in de toekomst evenals voor de ove rige staalsoorten, de tarieven van het ver drag van Annecy, ten bedrage van gemid deld 20 a 22 pet. 820.860 450 383 50.072 25.226 89.170 131 906 39 788 155.862 820 B60 507 510 47.683 25 212 104.973 129.114 41.500 154.574 26.100 26.200 ben te vervullen, d.w.z. dal de daarin op 'en ook de schakelinrichtingen voor 150 000 te stellen machines voortdurend en zolang volt zullen worden opgericht op een ter- mogelijk zullen worden belast. I rein ten Westen van de nieuwe weg. Da kantoren der Redactie en Admini stratie zijd gevestigd te Schiedam Dam 13, telefoon 66152. Gironummer 59'J«4J Abonnementsprijs t 8.25 pei kwartaal I A l3 pel aiiai.ü I O oei *ee& C\ l ytl I .lUcp.l gi- Jp <t'WUllc KolulIlUrcedU i uei aitu.invki luogie. i<;gv4uli«ien dingen up redacllunelt Li ij suniiacl geinen legert tarieven. weiKt gututltwieeUle i a.M' pel mUilinelei Quugle ug Je tttiHin.i*! t ai ie ul oy dt ei Kende ad v 'i tuin i» i'iii 'i<i5 vlmki en-iHi rtJR Kampioenen (kleine ad verten tién) tot woorden cent KIK woord meer s cent Maximum «voorden Plaatsing uitsluiten»' bp vooruitbetaling AUt advertentie orders worden afgeslote» en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor bet Advertentiewezen. Passage Theater Wie van de heren? (18 j.). Monopole Theater: De Plunderaars (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tol 5 uur. R.K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend iedere middag van 24 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8 30 uur. behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen <H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6 30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken De avonddienst voor de apotheken wordt waargenomen door de apotheek Backer, St Liduinastraat 38a. TONEEL EN MUZIEK Donderdag; 5 Augustus Schouwburg 8 uur „Wiener Blut" (Hoofdstaö- operette) Lantaren 8.15 uur „De dienstknecht in het huis' (Rotterd. Comedie). BIOSCOPEN Profvanima's van 30 Juli t/m 5 Augustus Arena: City Lights (a. I.); Capitol: De rode speer (14 jaar) Centraal: Maske tn blau (H j.)- Cineac: De gevangene van Zenda (14 J.); Coiosseum: Gekke tourlsten (a. I.); Harmonie: Zet 'm op. George (a.l.i - Lutusca Anr.ie ge1 your gun (a I.); Luxor: Wij zoeken million- nairs (a l.); Passage (Schiedam): Wie van de heren? (18 j Prinses: Zet 1e zorgen opzij (14 i Rex: Turf ln je ransel (a. I.'t Ven ster: Een dag om nooit te vergeten (a. L) Victoria: De mijnen van koning Salomo (a. I.). In de Kamer van B en W van Rotter dam hadden zich tegen het middaguur autoriteiten verzameld, die in meer of mindere mate betrokken waren bij deze herdenking. Zo waren daar burgemeester mr G E van Walsum. de wethouders de heren H E. van den Brule en A. Hogeweg en de gemeente-secretaris de heer J, Hasper, van Sabenazijde de directeur-generaal de heer Willem Deswarte en de directeuren A. Vernieuwe. A. P Cliquet. R. Millard. G. v. Antwerpen en J Naomé. De heer I Aler, president-directeur van de K.L.M. en de heer E. Vandepitte con sul-generaal van België en talrijke figu ren uit leidende Rotterdamse kringen woonden de bijeenkomst eveneens bij Dnnkhaarhei l Burgemeester van Walsum zeide in zijn welkomstwoord, dat bij de instelling van de helicopterdienst de belangen van Rot terdam en de Sabena in belangrijke mate parallel liepen maar dat voor Rotterdam toch op de allereerste plaats kwam de in schakeling in het luchtverkeer Voor Rotterdam was dit feit van zo grote betekenis, omdat het niet voorstel baar is, dat Rotterdam weldra in het grote luchtverkeer zal worden ingescha keld. Hoezeer de luchtverbinding op korte afstanden van belang is, voor Rot terdam is de verbinding met Antwerpen en Brussel niet voldoende; de idealen zullen eerst zijn verwezenlijkt, wanneer Rotterdam directe luchtverbinding heeft met die gebieden, waarmede het r.auwc vervoersrelaties onderhoudt. Het verheugde de burgemeester, dat de heer Aler tot het gezelschap behoorde, speciaal nu hij de wens uitsprak, dat de K.L.M. eens hetzelfde zou aandurven als wat de Sabena heeft gedaan. Het initiatief van de Sabena zal Rot terdam altijd met dankbaarheid blijven vervullen. Nieuwe Sikorski De heer Deswarte, die hierop het woord verkreeg, zeide o.m. het volgende: Er is geen vol jaar nodig geweest om de populariteit van onze helicopterdien- sten te vestigen. En ik ben er van over tuigd, dat het huidige luchtnet slechts de kern vormt van een veel groter net, dat zich met de jaren zai uitbreiden, m het voordeel van alle aangesloten gebieden, in het bijzonder van Rotterdam, dat dank zij dit net,'snelle Echtverbindingen met een toenemend aantal steden zal krijgen. Met drie helicopters van het type Sikorsky S-55 zijn we verleden jaar de exploitatie van dit eerste internationaal helicopterluchtnet begonnen; einde 1953 hebben we een vierde toestel bijgekocht. Zoals bekend vervoert de Sikorskv zeven passagiers en hun bagage, bij een kruis snelheid van 150 km/u. In dat eerste bedrijfsjaar hebben we. waarom zou ik het verzwijgen? enkele technische moeilijkheden gehad; zij waren gelukkig niet van erge aard. en bleven ver beneden onze voorzieningen. Dit mag reeds een eerste succes worden genoemd. Slecht weet Het slechte weer, en dan in het bijzon der de mist, die in de wintermaanden over Nederland hangt, hebben de regelmatig heid van onze diensten enigermate be ïnvloed. Maar evenmin hier werd het percentage, dat wij hadden voorzien, overschreden. In zekere zin gaven de slechte weers omstandigheden ons de gelegenheid de betrouwbaarheid van de helicopter te be wijzen Zo o.a. toen onze piloot, op weg naar Rotterdam, waar tegen het uur van aankomst een zware regenbui te verwach ten was, er de voorkeur aan gaf. onder weg te 'landen in een weide, in afwach ting dat het weer boven Rotterdam zou opklaren. Een andere keer hadden we drie Nederlandse passagiers op de lijn Brussel—Luik—Maastricht. In Luik kon niet worden geland, wegens de mist; toen vloog de piloot door naar Maastricht, maar ondertussen vormde zich ook nevel boven die stad. Hij zette toen z(jn machine aan de grond nabij Bilsen. in Belgisch Limburg en verwit- tigde onze vertegenwoordiger in Maas tricht, zodat hij de passagiers kon komen afhalen. Maar toen die man met een spe ciale wagen ter plaats kwam. wou geen der passagiers mee; zij verkozen het op trekken van de mist af te wachten, en de Sabenaman kon met een lege wagen terug naar Maastricht. - Komende tot de eigenljjke bedrijfs resultaten zeide spr.: Hier moet ik zeg gen, dat het succes groot is geweest In 585 vluchten op Rotterdam hebben wij ongeveer 4000 passagiers vervoerd, een resultaat waarover we tevreden mogen zijn. Het tijdperk van de helicopter is nog maar in zijn prille aanvangsstadium. Wij hebben reeds demonstratievluchten uit gevoerd naar Parijs Milaan en Londen; zeer onlangs zijn we voor de eeiste maai in Amsterdam geland. Deze vluchten leverden de verwachte resultaten op. Wij zijn de mening toegedaan dat wij, binnen vier of vijf jaar, zullen beschikken over helicopters van een verbeterd type, waarmee wij alle lijndiensten over afstanden van min der dan 350 km, in normale omstan digheden zullen kunnen exploiteren. En indien ik me hier aan een prognostiek op lange termijn mag wagen, wil ik wel verklaren, dat we tussen 1960 en 1965 helicopters met groot laadvermogen zul- len krijgen waarmee we op economische wijze trajecten van 400 a 500 km zullen kunnen afleggen, met een kruissnelheid van 250 km/u. Wij zijn er innig van overtuigd, dat in de komende jaren, de helicopter geleide lijk de plaats zal innemen van het vlieg tuig, over alle trajecten, korter dan 400 km Dit betekent dat in dit uiterst dicht bevolkte gebied van West-Europa, waar zovele steden dicht tegen elkaar aan lig gen, de meest ideale voorwaarden worden aangetroffen voor de uitbouw van een uitgebreid helicopterluchtnet. Als Het Vrije Volk komiek wil doen op politiek terrein, is het meestal onder Amsterdams Peil. Amsterdams is geest'g en origineel. Hieraan .van Het Vrije Voik niet tippen. Een voorbeeld. De heer Ruppert van het C.N V. heeft het bij de^ Socialisten' totaal verbruid, omdat hij in ons vrije Nederland open hartig zijn mening uitte over het Bisschop pelijk mandement. En nu moet je op een bedrijf zitten of bij het Vrije Voik te rade gaan. om te achterhalen wat Socialisten verstaan onder „eerbied hebben v00,^ be mening van een ander". Naar aanleiding van Rupperts uitingen schreef op 27 Jul; de grootste krant van Nederland een pie terig hoofdartikel, getiteld: „PAUS EN BISSCHOP" „Nadat de heer Ruppert eenmaal in het openbaar had uitgesproken, wat hij zou doen als hij bisschop was, heeft de ge dachte hem blijkbaar niet meer met rust gelaten. Voortdromende in de hiërarchi sche lijn, schijnt hij de behoefte te hebben gevoeld aan een paus boven een bisschop Daarvoor heeft hij de hoofdredacteur van Het Vrije Volk uitgezocht. Hetgeen aan doenlijk van nederigheid mag heten. De heer Ruppert schreef een stukje in een van de bladen, waarin hij gewoon is te schrijven en zette erboven: Paus Vos kuil I. Natuurlijk klopt dat niet helemaal Pausen worden nooit bij hun achternaam genoemd. Maar dat is een kleinigheid, die te verhelpen is. Als de heer Ruppert bis schop was zou hij ook niet bisschop Rup pert heten, maar zich een naam moeten kiezen Bisschop Furiosus bijvoorbeeld. De heer Ruppert vereert de hoofdredac teur van Het Vrije Volk op deze wijze omdat deze zijn hoofdartikelen schrijft .gelijk een paus zijn encyclieken uitvaar digt". Het zij zo. De hoofdredacteur van Het Vrije Volk schrijft op zijn manier, de heer Ruppert op de hem eigen wijze. Elk vo geltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is En er bestaat een vogeltje, dat „paapje' heet". Tot zover Het Vrije Volk. Wat dat vogeltje betreft: 'n gepoetste her-uitgave van een inmiddels overleden scheldwoord. En de heer K. Voskuil als Paus! Het zij niet zo! Pauselijke encyclie ken zitten degelijker in elkaar dan de hoofdartikelen van Het Vrije Volk Op Pauselijke documenten kunnen wtj bouwen. Ruperts spot met de Vrije-Volkpaus neemt de hoofdredacteur in aandoenlijke nederigheid schijnbaar voor vol Hij heeft er eerbied voor en begint alvast Latiir. te spreken. Voor gewone mensen betekent „Furiosus": woesteling. Ruppert staat nog steeds hoger. Zondag 15 Augustus a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn. dat de zeereerw. heer C. W. van Mierlo, pastoor van de Sint Bavo-parochie in Heemstede, de H. Pries terwijding ontving. De jubilaris werd geboren te Delft op 17 Maart 1880. Na zijn priesterwijding in 1904, was hij achtereenvolgens kapelaan te Middelharnis, Oegstgeest, Rotterdam (H. Lambertus), IJmuiden, Den Haag (H. H. Engelbewaarders) en Voorburg (H. Martinus). Op 14 April 1923 verleen de de bisschop hem de opdracht de nieuwe parochie van O.L. Vr. Hemelvaart te Voorburg te stichten. Op 15 December van het daarop volgende jaar volgde zijn benoeming tot pastoor en een half jaar later consacreerde mgr Callier de vol tooide kerk. Sinds 29 December 1934 is pastoor Van Mierlo werkzaam in Heem- stede. De avond vóór het feest wordt de gouden jubilaris plechtig ingehaald in zijn parochiekerk. Zondag 15 Augustus draagt hij om negen uur een plechtige Hoogmis op. 's Middags om. twee uur be staat gelegenheid tot feliciteren in het parochiehuis. De dag eindigt met een danklof om half vijf. Enige tijd geleden werd in de parochie een zg steentjesactie georganiseerd voor een nieuw hoogaltaar, dat pastoor Van Mierlo op zijn feest zal worden aange boden. Tot het feestgeschenk behoren ook een verhoging van het priesterkoor en een vernieuwing van de muren van de absis. „Deze verdachte hoorde niet op de plaats, waar men hem had gesteld, thuis", zo zeide mr J. Barents in zjjn pleidooi ten behoeve van de 61-j'arige majoor van de Kon. Landmacht C.T.A.M., die na veertig jaar trouwe militaire dienst, gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht stond in verband met malversaties, die waren geconstateerd bjj de sectie repara ties, wapens en geschut van de afdeling materiaal van het directoraat materieel landmacht. Hij zou van coverbedrijven, die voor de luchtmacht werkten, geschenken heb ben aangenomen en voorts orders Ubben doen toekomen aan bedrijven, die voor le vering aan de landmacht waren uitgeslo ten. De advocaat-fiscaal, mr Zaayer, noemde de zaak zeer ernstig. Het gunnen van de coveropdrachten noemde hij een persoon lijk onderonsje tussen verdachte en duis tere figuren, die de rol van leverancier speelden. Hij noemde majoor M. mede ver antwoordelijk voor het ongeluk, dat over zijn ondergeschikten kwam (twee sergean ten, de magazijnbehoorder en diens assi stent, die „knoeiden op hoger voorbeeld". Hij eiste een jaar en zes maarden gevan genisstraf met aftrek. (Van onze correspondent). Toen de landbouwer F. uit Halsteren met zijn tractor met aanhangwagen de Rijksweg tussen Bergen op Zoom en Hal steren opreed, kwam hij met een hevige klap in botsing met een juist passerende motor. De landbouwer liep hierbij een schedelbasisfractuur op. De motorrijder, de heer K. uit Haamstede, kreeg ernstige inwendige kneuzingen, terwij! zijn echtge note. die met haar tweejarige dochtertje achter op de motor zat. een been brak. Het meisje kreeg schaafwonden. Alle ge wonden zijn naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom overgebracht. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2